P m échte. MMMÊMml U KOMT TOCH OOK! 10% KORTING ■■I móëSers 'Het is aangenaam winkelen in de Steenhoffstraat' Unieke zebra vinken- tentoonstelling in 'Vogelzang' in Soe&t Influenzavoorkomen is beter dan genezen De pompoen in de keuken Met Raad en Daad VEILING SOEST FA. REEHORST EVEN PLASJE GEVEN. VOOR NIEUW LEVEN NAJAARSKOLLEKTIE LAANSTRAAT 71 - BAARN Eerste week van oktober: SKI IN NEDERLAND! Soest Soest Soest J. G. van ROUWENDAAL Publiek verkopen uwkleme boodschap voor'n blijde boodschap in een gezellige sfeer, in onze grote zaak, GESHOWD. De verkoop gaat normaal door Bovendien krijgt U dinsdag 25 en woensdaq 26 september a.s. op al uw aankopen In onze drie zaken Profiteer dus nu!!! SOESTER COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 Dumpshop-winkelier Martin Bibo: PAGINA 18 "Het komt hier aan de Steenhoffstraat de laatste tijd aardig tot leven, nadat het een tijd lang leek alsof het een beet je dood was. Er is nu weer een pizzeria bijgekomen, en nog niet zo lang gele den een radiozaak. en de meubelzaak van Van Woerkom. Het hele stuk is hier intussen weer aardig bewinkeld, en het heeft de gemoedelijkheid van een eigen winkelcentrum, maar dan zonder de drukte, de agressie en de ge haastheid die je in de echte winkelcen tra aantreft. We hebben hier nog ruimte genoeg, ook om te parkeren, en de mensen kunnen rustig over het troit- toir lopen. Aan het woord is de heer Martin Bibo, eigenaar van de Dumpshop aan dé Steenhoffstraat 65, en niet alleen daar om bezield met een aanstekelijk ent housiasme als het gaat over de straat en zijn winkeliers, in het bijzonder het stuk tussen Dalweg Dalweg en Molen straat. "We hebben hier alles, óók een slager en een bakker, dus het publiek kan hier uitstekend terecht. Het is weer aange naam winkelen aan de Steenhoffstraat. De winkeliers hier hebben een soort ge zamenlijke filosofie, die erop gericht is de mensen zo persoonlijk mogelijk te bedienen." Zelf staat de heer Bibo, sinds juli 1983 met de Dumpshop aan de Steenhoff straat gevestigd, volgens zijn zeggen bekend als een "onruststoker." "Ik probeer altijd tegen een zo laag mo gelijke prijs te verkopen, omdat ik vind dat de mensen daar recht op hebben. Bovendienik heb geen sjieke zaak met allemaal luxe of een dure winkelinrich ting, dus hoef ik ook niet veel af te schrijven. Ik kan met een behoorlijk lagere marge toe dan veel anderen in mijn branche, en dus duik ik er flink onder. Sfeertje In de Dumpshop vindt de klant een grote hoeveelheid kleding en schoeisel. Anders dan de naam van de zaak wellicht zou doen vermoeden, niet uit sluitend goederen afkomstig uit le- gervoorraden. "Welnee", aldus de heer Bibo, "dat is maar een fractie van wat hier over de toonbank gaat. Dat 'dumpen' slaat op m'n prijzen. Ik pro beer kleding tegen agressieve prijzen te brengen. Mijn filosofie is: goeie din gen brengen in een lekker sfeertje. De Dumpshop" biedt een geweldig assortiment aan vlotte kleding, ook van bekende topmerken als Levi's, Lois, Ball, Lee Cooper, etc. Omdat dé prijzen daarvan dooi' de leveranciers zijn vastgesteld en de heer Bibo daar dus niet 'onderdoor' mag. biedt hij zijn klanten een aantrekkelijke korting in de vorm van een klantenkaart, die als hij vol is een voordeel van 10 procent oplevert. Daarnaast laat de heer Bibo bij een be kende merkfabrikant in Italië bijvoor beeld broeken maken, die onder eigen naam als "Bibo-jeans" worden ver kocht, maar verder in geen enkel op zicht onderdoen voor kwaiiteitsbroe- ken van de dure merken. In zijn zaak, waar hij samen met zijn dochter Anitra, de scepter zwaait. Een paar voorbeelden: "Een Ski-jack, rechtstreeks afkomstig uit de sportwereld, door de fabrikant nagemaakt, van 149 voor 99 gulden Het is hetzelfde jack. alleen zonder stickers of reclameteksten. Wind- en regendicht en zowel als ski-jack als bo dywarmer te gebruiken." Of een nylon snorkelparka: "Lichtgewicht, met bontcapuchon, voor 99 gulden!" aldus de heer Bibo. Welvaartstijd Bij de Dumpshop zijn ook de laatste modellen van originele Amerikaanse Denim broeken te koop voor een bedrag van 59,95 gulden, en een model Ball-imitatie voor 69.95. "Ach, dat al die merken zo duur moeten zijn begrijp ik ook niet. Het zal wel te maken heb ben met de welvaartstijd, maar ik hecht geen waarde aan een bepaald merk. En ik hoef er heus geen geld op toe te leggen. Ruimte en rast kenmerken de Steen hoffstraat. Als "zo'n beetje woordvoerder van de buurt" is de heer Bibo een warm pleit bezorger voor "eerlijke handel tegen eerlijke prijzen." Dat dat evengoed tot succes kan leiden bewijzen zijn vijf za ken in Soest, Baarn, Bussum, Huizen en Nijkerk. "Ik heb dit jaar m'n pi ijzen in totaal met zo'n twintig pro cent verlaagd." zegt hij niet zonder trots. Zijn liefde voor de Steenhoffstraat steekt hij in elk geval niet onder stoe len of banken. "Ik werk al zo'n 60 a 70 uur per week, dus ik kan geen winke liersvereniging oprichten. Als de men sen maar weten dat het "winkelcen trum" Steenhoffstraat er is, en dat ze daar nog altijd op een uitstekende manierterechtkunnen. Op Werelddierendag, donderdag 4 ok tober, verricht de plaatsvervangend ambassadeur van Australië in Neder land, de heer J. Jackson, de officiële opening van de internationale jubi leumtentoonstelling van zebravinken in gebouw Vogelzang van de Soester Vogelvrienden aan de Parallelweg in Soest. De expositie is vanaf dat mo ment dagelijks geopend tot en met zondag 7 oktober. Het is de grootste zebravinkën&how die ooit géhoüdén is in het vijftienjarig bestaan van de organiserende Nederlandse Zebra- vinken dub (NZC). Er worden acht honderd inzendingen verwacht, niet alleen uit Nederland, maar ook uit België, Duitsland en Frankrijk. Op de tentoonstelling is een informatie stand ingericht waar voorlichting over de zebravinken wordt gegeven. Overi gens zijn er ook andere dingen te zien dan alleen vogels. Zaken die iets met de zebravinken te maken hebben worden ook geëxposeerd, zoals post zegels, sigarenbandjes, reclame plaatjes, oude boeken, etc. Maar het gaat toch in de eerste plaats om de wedstrijd. Vijf keurmeesters zijn twee dagen druk in de weer om de zebra vinken te keuren en de beste ervan het predikaat "kampioen" te geven. Bij de keuring is het lid van de Soester Vogelvrienden Hans Klören betrokken. Hij kan daarom zelf niet inzenden voor deze jubileumshow, ofschoon hij op vele nationale en internationale exposities veel prijzen heeft wegge sleept. Iedereen die wel eens met vogels in huis heeft kennis gemaakt, kent de zebravink als een vogeltje voor be ginnende vogelliefhebbers. Ze zijn zeer gemakkelijk te houden en plan ten zich ook in een eenvoudige kooi zonder problemen voort. De zebravink is van oorsprong een Australisch vo geltje. Reeds vóór 1850 zijn de eerste naar Europa overgebracht. Vanaf 1960 is de uitvoer van vinken uit Aus tralië stopgezet. Dit had geen gevolgen voor het zebravinken-bestand in Euro pa omdat de invoer van dit vogeltje nog slechts sporadisch plaatsvond daar het kweken van zebrabvinken in ons werelddeel gunstig verliep. In 1969 werd in Nederland een spe- ciaalclub door zebravinkliefhebbers opgericht. Deze vereniging heeft er veel. toe bijgedragen dat de zebra vinken in Europa zeer gewaardeerde tentoonstellngsvogels zijn geworden en dat Nederland door de omringende landen wordt gezien als het belang rijkste zebravinkenland. De vele kampioenschappen die door Nederlandse zebravinken zijn behaald op wereldtentoonstellingen, spreken voor zich. Naast Nederland staan ook de zebravinken uit België en Duits land hoog aangeschreven. Na de oprichting van de Nederlandse Zebravinkenclub is de zebravinken- week in een stroomversnelling geko men. Op dit moment kent men hier on geveer 50 kleurvariaties in. Hoewel de zebravinken eigenlijk maar twee pig menten kennen, zwart en roodbruin, komen deze pigmenten in vele kleur gradaties en combinaties voor. Het re sultaat is dat men bijna zwarte, bijna steenrode, maar ook spierwitte zebra vinken kent en verder alles wat daar tussen zit in diverse pasteltinten. Bijna jaarlijks melden kranten, radio en televisie dat weer een groot aantal mensen overvallen is door influenza, in de volksmond veelal griep genoemd. Influenza wordt veroorzaakt door een viruf..en juist een virus is uiterst moeilijk te 'verslaan'. Als iemand influenza heeft is het enige wat een arts kan doen: symptomen bestrijden. Dat betekent een siroopje tegen de droge hoest, een pijnstiller tegen de hoofdpijn, een koortswerend middel en iets tegen spierpijn. Iedereen die ooit influenza had, zal zich ongetwijfeld weten ter herinneren hoe ziek je er van kunt zijn. Hoge koorts, een gevoel van algehele slapte, doodmoe zijn, diarree, spierpijn, hoest en hoofdpijn zijn de symptomen van influenza. Met name de zogenaamde risicogroepen hebben bij influenza een verhoogde kans op complicaties. Om enkele risicogroe pen, die worden vastgesteld door de Geneeskundige Hoofdinspectie, te noe-- men: mensen met hart- of nieraandoe ningen, suikerziekte of mensen met functie-stoornissen van de luchtwegen, zoals astma en brochitis. Daarnaast gaat de wetenschap er van uit dat mensen boven de vijftig jaar- een verhoogde kans op complicaties hebben. Die complicaties zijn nogal verschil lend, maar de meest bekend is long ontsteking die dan dubbel hard aan komt omdat de influenza-patiënt zo verzwakt is doorzijn ziek-zijn. Influenza komt meestal 'aanwaaien'. Dat komt omdat het virus dat de influenza veroorzaakt zeer besmette lijk is. Vooral op plaatsen waar men sen dicht opeen leven, zoals scholen, kantoren, kazernes en openbare ge bouwen grijpt de besmetting dan ook zeer snel om zich heen. De besmetting wordt overgebracht door de hoestende influenza-patiënt. In principe kan iedereen influenza krij gen. Als iemand besmet is door een an der duurt het 24 tot 48 uur voor men het flink te pakken heeft. Een influenza zonder complicaties duurt meestal niet zo lang; na zeven tot tien dagen verdwijnen de meeste symptomen. De koorts daalt meestal eerder. Wat overblijft is een gevoel van slapte en vaak duurt het nog zo'n week voordat de patiënt weer de oude is. In veel gevallen is influenza echter te voorkomen en wei op een zeer een voudige manier, namelijk door zich op tijd te laten inenten tegen influenza. Jaarlijks wordt vastgesteld welk virus verantwoordelijk is voor een bepaalde influenza en op dit virus wordt de vac cinatie afgestemd. Zo krijgt het virus in de meeste gevallen niet de kans schadelijk te worden. Een voorwaarde is wel dat het inenten op tijd gebeurt. De maand november leent zich het oes- te voor een anti-influenza-vaccinatie. Niet alleen de genoemde risicogroepen komen voor zo'n 'griepprik' in aanmer king. Ook als u zich, bijvoorbeeld in verband met het werk, niet kunt per mitteren om zo maar een week of tien dagen uitgeschakeld te worden, is een dergelijke vaccinatie zinvol. En natuurlijk ook voor degenen die ge woon geen influenza willen hebben. Zo'n injectie beschermt u zeker niet tegen allerlei kleine 'griepjes' en 'ver koudheden', maar wel tegen het gril lige influenza-virus. Het beste is, sa men met uw huisarts, te bekijken of een vaccinatie voor u nuttig of zelfs noodzakelijk is. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Van het bekende Soester "Pompoenen front" valt momenteel geen nieuws te melden. Gespannen wachten de deel nemers aan deze onderlinge competitie in het laten groeien van deze bijzonde re vruchten tot oktober, wanneer be kend zal zijn wie de grootste pompoen van Soest heeft gekweekt. Toch valt er over pompoenen best iets te vertellen, bijvoorbeeld over de manier waarop er in de keuken mee kan worden omgegaan. Onderstaan de is overgenomen van de Stichting Propaganda Groente en Fruit in Den Haag. In de Nederlandse keuken is de pom poen nog niet erg bekend. Dit in tege- stelling met de keukens van Duitsland Oostenrijk, Polen en andere Oost-Euro- pese landen en zeker niet ten onrechte. Ze zien er ook zeer aanlokkelijk uit die pompoenschijven! Ze kunnen zachtjes gestoofd worden en smaken dan erg lekker. Wel moeten er wat smaakge- vende bestanddelen aan toegevoegd worden, want pompoen is op zichzelf vrij flauw. Maar niet alleen stoven is mogelijk. Pompoen leent zich voor het maken van soep, laat zich bakken en kan in salades worden verwerkt. Maar ook als compote bij wildgerechten is ze verrukkelijk. Pompoen kan wor den verwerkt in Piccalillys, in zoetzu ren en in jams, samen met andere vruchten. Voor het schoonmaken wordt de pompoen in de lengte ge schild, vervolgens doormidden gesne den en de pitten en de zaadlijsten wor den verwijderd. Voor verdere ver werking wordt ze meestal in grotere of kleinere stukjes gesneden. Aange sneden pompoen is niet lang houdbaar. Ook (te) rijp geoogste pompoenen gaan spoedig rotten. De meest eenvoudige bereiding van de pompoen is ze op te zetten met een bodempje water en wat zout en in ongeveer 15 minuten gaar koken. Na- stoven in béchamelsaus, kerriesaus, kaassaus, peterseliesaus of tomaten saus. Soep van Pompoen 500-750 gr. pompoen, 1 ltr. water, 2 cm. pijpkaneel, schil van 1 citroen, 1/8 ltr. droge witte wijn of sap van citroen, 60 gr. suiker, 20 gr. maïzena, zout. Schil de pompoen, haal de pitten en het weke gedeelte eruit, snij hem in kleine stukjes en breng deze met het water, het kaneelstokje en de citroenschil aan de kook. Warneer de pompoen gaar is, de citroen schil en het stukje pijpkaneel verwij deren en het geheel door een zeef wrij ven. Bind de soep met wat aangemaak te maïzena en breng hem op smaak met de witte wijn, de suiker en naar smaak iets zout. Gestoofde pompoen 1 kg. pompoen, 1 ui. 1 tomaat, 3 eetl. olie, 2 dl. bouillon (ev. blokje), zout, stukje boter, zwarte peper uit de molen. De pompoen schillen en in stukken snij den en zaden en zaadlijsten verwijde ren. Snij de stukken in dobbelstenen, niet te klein. De ui schoonmaken en snipperen. De tomaat ontvellen en ont pitten en klein snijden. Laat de ui glazig worden in de hete olie en voeg de stukjes tomaat toe. Laat die zachtjes meebakken. De stukjes pompoen toe voegen, de bouillon en iets zout en het geheel ongeveer 10 a 15 minuten heel zachtjes laten sudderen. Mag niet aan branden en niet tot pap koken. Dan de boter er voorzichtig doorroeren en op smaak maken met de zwarte peper en wellicht nog iets zout. Serveren bij rijstgerechten. KANKERBANDJES? Is het waar, dat die vlooienbandjes voor poesen kankerverwekkend zijn? Onze buren waarschuwden ons daarvoor. Antwoord: Het blad "Koopkracht" waarschuwde daarvoor in juni '84. Vlooienbandjes geven een soort gifgas af. Van sommige fabrikaten gaan de insekten niet eens dood en raken ze slechts tijdelijk versuft, maar mens en dier ademen op hun beurt die giftige chemische stoffen in. De fabrikant moet op de verpakking vermelden, welke soorten en hoeveelheden bestrij dingsmiddelen in zijn produkt zijn ver werkt. Volgens "Koopkracht" zijn de minst schadelijke halsbandjes die op basis van propoxur. Maar veel veiliger is het, geregeld een stofkam te gebrui ken fals uw huisdier aanhalig isen tel kens de vlooien, de witte eitjes en de zwar te uitwerpselen weg te vangen. Verder hun slaapplaatsen, de vloerbedekking enz. dagelijks te stofzuigen, want daar vallen de eitjes neer, waaruit telkens de jonge larven komen. PARELEND SCHOON - Mijn vorige parelsnoer werd aangetast. Nu ik een nieuw kreeg, wil ik het graag mooi glanzend houden. Hoe moet ik het dan behandelen en waar berg je het 't beste op? Antwoord: Onze grootmoeders gaven hun kinderen altijd de raad de echte en de gekweekte parels zoveel mogelijk te dragen, omdat ze juist kontakt met de huid nodig zouden hebben. Als ze lang in een doosje liggen, verliezen ze aan glans en schoonheid. Maar pas op met haarlak en parfum, want de chemische ingrediënten daarvan tasten parels aan en vermoedelijk is dat ook met uw vorige parelsnoer gebeurd en werden ze daarvan zo lelijk. Echte parels zijn keihard en kunnen een hoop hebben. Er worden in Zuid-Europa echter zg. "echte Mallorcaparels" aan toeristen verkocht en dat zijn meestal glazen kralen die machinaal bedekt zijn met een glanzend laagje bereid uit vis schubben. Die kunnen héél weinig heb ben, want dat buitenlaagje lost o.a. op in alcohol en u moet ze niet gaan schoonmaken met reinigingsmid delen! In een badje van lauw water li Dronke automobilist met rijverbod aangehouden Een 37-jarige automobilist uit Soest, die in het weekeinde in Hilversum was aangehouden wegens het onder invloed besturen van zijn auto, bleek direct na het verlaten van het Hilversumse politiebureau toch met zijn auto te zijn weggereden, ondanks het feit dat hij een rijverbod had opgelegd gekregen. De gewaarschuwde politie in Soest kon de man enige tijd later bij zijn woning aanhouden. Hij werd alsnog naar Hil versum overgebracht. Losgebroken kudde De politie trad vorige vrijdagmorgen op tegen een kudde van ca. 25 koeien en een stier, die waren losgebroken uit een weiland aan de Dorpsstreek en op hun gemak Overhees II binnen liepen. De kudde werd teruggebracht, nadat de eigenaar, een bewoner van de Insingerstraat, gewaarschuwd was. kunt u het transpiratievocht wegspoe len, dat anders op de duur het glans laagje aantast. BIJWERKING GENEESMIDDELEN - Ik kon het bureau Bijwerkingen Ge neesmiddelen 's nachts niet bereiken. Is het telefoonnummer veranderd? Antwoord: Ja, dat is nu geworden: 070- 996929 en dat is dag en nacht beschik baar voor navraag over evt. onvoor ziene uitwerking van medicijnen. Het bureau valt onder de Inspectie voor de geneesmiddelen van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. HET LIJF REDDEN - Waar vind ik hulp van de stichting 'Blijf van m'n Lijf?' Antwoord: U kunt beginnen met de te lefoon: 020-942758 (dag en nacht bereik baar of een briefje naar Postbus 4214 1009 AE Amsterdam. HAARVERF PAKT NIET - Als ik zelf mijn haar spoel, tob ik altijd met de haarverf dat ze niet goed pakt. Wat doe ik verkeerd? Antwoord: het staat niet met zoveel woorden in de gebruiksaanwijzing, maar indien u eerst uw haar gaat was sen, is het nog te nat als u dit merk spoeling aanbrengt. De verf pakt beter als uw haar niet (zo) nat is. SKI-PAS vanaf f 75,- (geldig tot 1-4-'85) Dagelijks vele uren ski-mogelijkheden. OOK VOOR GROEPS- of PRIVÉLESSEN Bij: SKISCH00L 0TT0 ZOETELIEF SOESTERBERG alpine Sportpark a/d Kerklaan - langlauf T elefoon 03463 - 26 74 Gezellige ski-bar aanwezig Dorresteinweg Half vrijsl woonhuis met c v. gas. schuur en tuin Ind woonkamer, keuken, toilet en hal Verd 4 slaapkamers en doucheruimte Totale grondoppervl 320 m Vraagprijs 146 000. k k Klaarwaterweg Vriist woonhuis met garage. Goed onderhouden met grote tuin en plantenkas Vraaqpriis f 235 000.- k k Weegbreestraat Drive-in woning Geschikt voor dubbele bewoning Vraagpris 14.3 000 - k.k garantie voor zekerheid Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 0215516467 Nottarissen M. H. A. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest in samenwerking met notaris H. Windhorst te Baarn zullen op woensdag 26 september 1984 's avonds 8 uur in het Wijkgebouw "De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest ex art. 1223lid2B.W. De helft van een dubbele villa met garage, ondergrond, erf en tuin, Stadhouderslaan 98 té Soest, kad. bekend gem. Soest, sectie A nr. 2565, groot 5.75 are. Onr. goed bel. 1984: f348,- eig.; f278,- gebr. Waterschapslasten 1984: f69,96. Het perceel is in gebruik bij de eigenaar. Gegadigden dienen op de veiling desge wenst een verklaring betreffende hun fi nanciële gegoedheid te kunnen overleggen. Bezichtiging: dinsdags en donderdags van 2-4 uur. Betaling der kooppenningen: vóór of op 24 oktober 1984. Aanvaarding bij betaling der kooppen ningen. Nadere inlichtingen ten kantore van voor noemde notarissen, Van Weedestraat 2 te Soest, tel. 02155-12315, en ten kantore van notaris H. Windhorst, G. v. d. Veenlaan 2a te Baarn, tel, 02154-20145. Alleen donderdag BOTERZACHTE HOLLANDSE SNIJBONEN heel kilo 198 De gehete week Vers gekookte bieten per kilo 89 Worteltjes, geschrapt met peterselie per l/2 kilo Stoofprei, extra mooi per kilo 98 Sperziebonen per kilo 189 Heerlijke pruimen Reine Victoria Per kilo 159 Handappelen James Grieve 2 kik. 189 Fijne handperen Triopmhe de Vienne per kilo 189 VAN WEEDESTRAAT 54 - SOEST TELEFOON 19894J Zwanger? Sta dan uw urine af aan 'MoedersA'ö^LMojgdejrs'. Dat kan vanaf het niöinërit'dat aï-tW'ëê^Velcen over tfj& bénf tdt in dé vierde maand van uw zwangerschap. Alleen uit deze urine kan men een preparaat maken dat hoofdzakelijk wordt gebruikt voor het verhelpen van manne lijke en vrouwelijke onvruchtbaarheid. Meedoen is makkelijk. Voor het ophalen zorgen wij. Ook als u buitenshuis blijft werken, zijn er regelingen te treffen. Meedoen of meer inlichtingen? Het adres in uw omgeving is: Voor Baarn. Eemnes, Soest: Mevr. G. v. Benthem-Aartsen, Spoorstraat9, 3743 EG Baarn. Telefoon 02154-15802. nOptpHpKQ of: Moeders voor Moeders I I lyVAJCI O Oss04120-62101 A.s. woensdag 26 september van 2-5 uur wordt onze schitterende éoh-tm

Soester Courant | 1984 | | pagina 19