UL8 nieuw! t Zwaantje ^Ojehannesl Eerste nieuwe 'Hartje-Zuid'-winkeliers zijn al aan het timmeren Vrijwilligers Vakature Bank Ideaal voor uw haar Exclusief van Indola Nu bij Passé Partout ^OES'Ï' Schone handen Iisi Nvmphelle - een gloednieuwe, frisgeurende feleurbehandeling die wekenlang houdt Passé Partout Plaatsgenoot Tom van Hengstum gepromoveerd in technische wetenschappen HET WITTE HUIS Geslaagde avond van Philatelistenvereniging TUIN-ADVIESCENTRUM 't VMJWrhóOtjt voor doe-het-zelvers Een afscheiding in de tuin? Wat een keuze (deel II) WOENSDAG 26 SEPTEMBFR 1984 door Arie Wandelaar Ruim een half jaar geleden vestigde Arie in deze rubriek de aandacht op iets dat leek te gaan lijken op een plaat selijk schandaal. Vandaag, ruim zes maanden later lijkt 't niet meer op een schandaal, het is 't geworden. Als geheugensteuntje de belangrijkste fei ten uit Rondje Soest d.d. 21 maart j.1.: "Regionale dagbladen brachten in gro te opmaak het nieuws dat de kinderen Van Klooster eind maart uit hun huur woning in de Molenstraat 119 zouden worden gezet. De door de kinderen bewoonde woning stond op naam van hun in 1979 overleden vader (oud-voor zitter van de woningbouwvereniging St. Joseph en eigenaresse van het pand). Drie jaar later, in 1982, verliet me vrouw Van Klooster huis en kinderen, met als gevolg dat naar het oordeel van B. en \V. de achterblijvende kin deren geen recht meer konden doen gelden op de huurwoning. Een huur woning die in alles herinnerde aan de overleden vader. Hij had er een pa leisje van gemaakt. Onder aanvoering van zijn oudste dochter leken de kin deren Van Klooster 't te zullen redden, totdat de Raad van State B. en W. van Soest in het gelijk stelde en vertrek uit de Molenstraat onafwendbaar leek. Als oplossing werd door de gemeente een huurflat aangeboden. Een troostprijs die nog eens overduidelijk illustreerde dat men volstrekt ongevoelig was voor de menselijke en persoonlijke motie ven die de jeugdige Van Kloosters zo strijdbaar maakten." Gesteund door de aandacht die deze zaak kreeg van dagbladen, radio en televisie koos de publieke opinie par tij voor de bewoners van Molenstraat 119. Heel even werd naar buiten de in druk gewekt dat 't, ondanks de uit spraak van de Raad van State allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Weliswaar bleef het college van B. en W. bij de gestelde eis dat het huis moest worden vèrlaten, maar haast werd er niet mee gemaakt. Bovendien wisten de kinderen Van Klooster zich gesteund door de voorzitter van de woningbouwvereniging die meerdere malen verklaarde dat wat hem betrof de kinderen Van Klooster mochten blijven zitten waar ze zaten. In een in terview met de Gooi en Eemlander van 23 maart j.1. verklaarde de St. Joseph- voorzitter zelfs: "Ik heb altijd achter de kinderen gestaan. Laat die kinderen toch zitten." Een niet zo'n vreemd standpunt wan neer je voorzitter bent van een ver eniging die een patroonheilige als "beschermheer" heeft die zich laat aanroepen als "STEUN VAN DE HUIS GEZINNEN", "TROOST VAN DE ON- GELUKKIGEN" en "LUISTER VAN HET HUISELIJK LEVEN." Teksten uit een oude litanie, die het bestuur van de woningbouwvereniging St. Joseph kennelijk zijn ontschoten. Op 11 september j.1. diende namelijk een kort geding, aangespannen door het bestuur van de woningbouwvereni ging tegen "de moeder" en de oudste dochter van de kinderen. Het bestuur eiste ontruiming, omdat renovatie van deze en andere woningen ernstig zou worden belemmerd en opgehouden. Bovendien stelde het bestuur gebonden te zijn aan het geven van medewerking aan de nakoming van door de Overheid gegeven voorschriften. En omdat men haast heeft eiste men uitzetting binnen 24 uur. Wie sprak ook al weer over: "Het kan verkeren..." Mevrouw Mr. A. G. Koster, advocaat te Soest, hield zowel in juridisch als menselijk opzicht een voortreffelijk pleidooi. Ze verbaas de zich met honderden Soestenaren over de onverwachte en onbegrijpe lijke gang van zaken. Ze veegde on der meer het argument van tafel dat renovatie het spoedeisende karakter rechtvaardigde. Bovendien bleken 11 andere bewoners van de Molenstraat te weigeren hun woning t.b.v. renova tie te verlaten. Duidelijk werd ook dat de woningbouwvereniging de "Zwarte Piet" in de richting van B. en W. van Soest heeft willen schuiven. Men heeft de kinderen Van Klooster schrif telijk laten weten dat alles is gedaan om een regeling te treffen, en daarmee werd dan bedoeld dat er best met de kinderen Van Klooster een huurover eenkomst zou zijn af te sluiten ge weest wanneer de gemeente een woon vergunning zou hebben verleend. Blijft over de vraag hoe het heeft kunnen be staan dat de voor de kinderen partij trekkende bouwvereniging St. Joseph plotseling overstag is gegaan en in een meer dan keiharde opstelling verzeild is geraakt. Arie heeft daar zo zijn eigen gedachten over. De raadsvrouwe van de kinderen Van Klooster kenne lijk ook toen zij concludeerde: "Ge zien het feit dat de woningbouwver eniging zich op het standpunt stelt dat zij graag een huurovereenkomst wil aanbieden als de gemeente overgaat tot de afgifte van een woonruimte- vergunning, ligt het meer op de weg van de gemeente dan op die van de wo ningbouwvereniging rechtsmiddelen terzake van de ontruiming aan te wen den. De omstandigheid dat het beleid van de gemeente in de direkte omge ving als de landelijke pers voorwerp van discussie is geweest, zal aan deze terughoudende opstelling van de ge meente wellicht debet zijn." Hoe 't ook zij, Molenstraat 119 is voor de kinderen Van Klooster voltooid ver leden tijd. Alle partijen hebben er formeel schone handen aan overge houden. Zou St. Joseph daar nou net zo overdenken? ARIE WANDELAAR SOESTER COURANT Afbouw precies op schema Centra C1000 Blokker B.V. Firma J.K.k Damesmode Phildar JolaAia BV t Kruidvat Van de Ven' De Snuif 2 doos Foto- Optiek Van De BirktBV Horeca Reisbureau! Es sen Boekhandel BV Schol ten Gerth Inbraak Nieuweweg Terwijl de bewoners in de kerk zaten heeft een inbreker zondagmorgen zijn slag geslagen in een huis aan de Nieuweweg. Hij kwam het pand bin nen door de deur te forceren. Hij ver dween, na het huis grondig doorzocht te hebben, met een zak waarin zich 500 gulden aan kleingeld bevond. Ver der nam hij uit kleding nog zo'n 300 gulden weg. De eerste twee winkeliers zijn ai bezig met de interne afwerking van de nieuwbouw in het Winkelcentrum "Hartje-Zuid". De firma's Centra en Blokker hebben wat dat betreft het spits afgebeten. De planning van de projectontwikkelaar loopt op de dag af nauwkeurig. Vraag is, of dat ook het geval is met de zgn. randwerkzaam- heden, die door derden ter hand wor den genomen. Spannend wordt het bij voorbeeld voor wat het op tijd klaar komen van het parkeerterrein betreft. Het bestek is gereed en het zand is inmiddels aangevoerd, maar als het weer tegen zou gaan zitten kan men spreken van een race tegen de klok. Toch heeft iedereen het volste ver trouwen in het geheel. Overal wordt keihard gewerkt en het zou ideaal zijn als letterlijk alles wat ook maar iets met het totaal van doen heeft, kant en klaar is op 31 oktober a.s. Het feest programma, dat na die officiële ope ning wordt ingezet met het planten van bomen en ander groen, is zo goed als rond. Overigens werd de eerste nieuwe boom dezer dagen reeds door de Ge meentelijke Plantsoenendienst op het knusse binnenpleintje van Zuidprome nade geplant. Het is een Magnolia ko- bus (tulpenboom), die over enkele da gen door een tweede gevolgd zal wor den. Invulling centrum Er zijn nu nog slechts twee units niet verhuurd. Hiernaast drukken wij de plattegrond van het nieuwe centrum af, waarin de namen van de winkels en de branches staan vermeld. Het assor timent is zeker verrassend te noemen. Men is in een redelijk ver gevorderd stadium met een stoffen- en fournitu- renzaak, terwijl ook voor de laatste unit van diverse kanten serieuze be langstelling is getoond. Hoe het ook loopt, op de dag van de opening zullen er geen lege etalages zijn. Daar zijn creatieve oplossingen voor gevonden. De projektontwikkelaar is er bijna zeker van, dat die niet te hulp ge roepen zullen worden. Er zijn nog zes weken te gaan en daarin kan inderdaad nog veel gebeuren. Klein stroomincident De bouwers op het voormalige bus station hadden zich voorgenomen de genen, die reeds met de bouw van hun inrichting konden en wilden beginnen, van stroom van de bouw te voorzien. Daar was de PUEM het echter minder mee eens. Men vond dat een aparte kast dat stroomgebruik zou moeten re gistreren, omdat eerst de waarborg som door de winkeliers gestort zou moeten zijn. voordat van enige stroom- leverantie sprake kon zijn. De onder handelingen hierover zorgden voor twee uur stroomloze vertraging, want bij de haastig uit te voeren voor zieningen voor die tweede kast werd per ongeluk ook nog de goede kabel on derbroken. Dat tijd nu eenmaal geld betekent werd echter razendsnel on derkend door de plaatselijke directie van de PUEM, die door snel handelen toch nog kon bewerkstelligen, dat de schade beperkt bleef en er verder geen irritatie ontstond. Bulletin Alle winkeliers die bij het nieuwe winkelcentrum betrokken zijn, en daarmee worden ook die winkeliers be doeld die promotioneel volledig mee zullen draaien in het geheel, ontvan gen nu met de regelmaat van de klok een Bulletin, waarmee ze keurig op de hoogte worden gehouden van de vorde ringen van de op stapel gezette ope- ningsaktiviteiten. Deze manier van voorlichten wordt in brede kring op prijs gesteld. Het pro- motie-bestuur kan op die manier al haar mededelingen kwijt, terwijl er ook vragen kunnen worden gesteld over de aard van de aanbiedingen, die alle winkeliers in moeten leveren voor het huis-aan-huis-pakket, dat in de week voor de opening in alle Soester brievenbussen zal worden gestopt. Daarin worden alle winkeliers voorge steld en een "Rondje-Voordeel" zorgt voor een wel zeer aantrekkelijk pakket aanbiedingen, dat gedurende 4 dagen (tot en met zaterdag) geldig zal zijn. Daarna gaat iedereen op de bres voor de grote Sinterklaasverkoop. Het win kelcentrum wordt wat dat betreft wel op een bijzonder ideaal tijdstip in be drijf genomen. Materiaalopslag Hoe meer de werkzaamheden vorde ren, hoe meer ook het dorpsbeeld ver andert in Zuid. De grote ronde "schuur", die al een vertrouwd beeld vvas geworden vlak voor Eltheto, en waarin alle bouwmaterialen waren op- geslgen, is weggehaald. De twee blauwe direktieketen zijn mobiel en kunnen i.v.m. de aanleg van het par keerterrein overal worden neergezet. Het geheel krijgt steeds sneller de defi nitieve vorm. Op het moment, dat wij dit schrijven is het grootste deel van de bouw reeds glasdicht. Brandsma le vert de beglazing en zorgt straks ook voor de hardglazen toegangsdeuren van de winkels. Die worden echter pas op het laatste moment geplaatst i.v.m. mogelijke beschadigingen tijdens het naar binnen brengen van de winkel- interieurs en het toch wel drukke "bouw"verkeer, dat nu van alle kanten los gaat barsten als het om het af timmeren gaat. Het zijn bijzonder drukke tijden voor de middenstand. Velen moeten nog verhuizen ook Robot De promotie-commissie die minstens één keer, maar vaak ook twee keer per week bijeenkomst om de puntjes steeds beter op de vele i's te krijgen, wordt geconfronteerd met spec taculaire aanbiedingen. Zo kunt u, waarschijnlijk op de woensdag, een heuse robot van Philip Morris tegen komen. Die volgt u, praat met u en is echt een beetje eng, maar volstrekt ongevaarlijk. Dat geldt helemaal voor het TROS-A-Team, dat op éen van de dagen aanwezig zal zijn. Er wordt nog onderhandeld over een vrolijk loop-or kest. Een mobiel stel muzikanten, dat de gehele Soesterbergsestraat voor zijn rekening neemt. Al een paar we ken voor de opening zal een kleurplaat onder de jonge jeugd worden ver spreid. Er komt een uitermate deskun dige jury, waarin o.a. N.C.R.V.'s 1Firma J.K.W. (J.K.W. Westerhof) radio/tv/elektrische huishoudelijke apparaten. 2: Blokker B.V.(J.C. Kijzer) huishoudelijke artikelen/speelgoed/ tuinmeubelen. 3:- 4:Bakkerij Boumans(J.M.A.Bou mans) Brood-/banketbakkerij 5: De Goudreinet B.V. (S.G.van Ravenswaay jr.) Aardappelen/groete/'fruit. 6/7: Bata Nederland B.V. Schoenen. 8: Jasper Herenmode (J.P.van der Linden) 9: De Kaasspecialist B.V. (Ch.N. Luneschlorf Noten/wijn/Jamin-assortiment. 10: Centra C1000 (N.H. van de Graaf) Supermarkt. 11Modehuis Jolanda B.V. (J.M. de Wildt/A.H. van der Meijden) Damesmode. 12: Phildar Wolspeciaalzaak (Mw. J.A. van Heerde) Wol-/handwerk 13: Horeca Deen (W.R. Deen) Horeca 14/15: Van de Ven's Boekhandel B.V. (J. Wessels) Boek-/kantoorboekhandel 16: Reisbureau Gerth (F.G. Gerth) Reisbureau. 16aHakkenbar Sjoe (S. Pel) hakken-/sleutel£ar/schoenreparatie. 17/18: Foto-Optiek Van Essen B.V. (R.G. van Essen/B.J.Wildschut) Optiek/foto/füm/video.. 19:- 20: De Snuifdoos - (R.van Nifterick) Kado-artikelen. 21Scholten Bloemen en Planten (E.M.J. Scholten) Bloemen en planten. 22: De Birkt B.V. (Mw. Verhoeff) damesbovenkleding, horlogerie, byoux, accessoires in lederwaren. 23/24: Kruidvat B.V. Drogisterij. Kirsten Klijnsma zitting neemt. Kees Schilperoord (van "Raden maar", ja) is bij restaurateur Deen aanwezig op de uren, dat oudere dorpsgenoten op donderdagochtend het centrum op hun gemak komen bekijken. Schilperoord is altijd "in" voor een gezellige babbel, een mooi verhaal of een beste mop. Gezelligheid kent geen tijd. Wat dat betreft breekt er in Soest-Zuid een goeie tijd aan. De oude slagzin "Hartje-Zuid, eenlirok gezelligheid in Soest" gaat straks dubbel en dwars op. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Ook deze keer een groot aantal vakatu- res. Sommige zijn al vaker gepubli ceerd. Dat gebeurt omdat. 1. Deze vakatures gedeeltelijk zijn ver vuld; 2. Deze vakatures nog helemaal niet zijn vervuld; 3. Deze vakatures weer aktueel zijn geworden, i.v.m. het feit dat vrijwilli gers een betaalde baan hebben gevon den, verhuisd zijn naar een andere gemeente, enz. 4. Sommige instellingen en organisaties min of meer gedwongen zijn nog meer vrijwillige medewerkers m/v in "hun dienst" te nemen. Met name voor de gezondheidszorg, zoals bijvoorbeeld zoals bijvoorbeeld het Rode Kruis, Werkgroep Kind en ziekenhuis, gehan dicaptenbegeleiding, gehandicapten- vervoer, vergaderen voor gehandicap ten, oppassen bij gehandicapten, mel den zich te weinig mensen aan. Het antwoord is aan de lezers en geïnteres seerden. Ook is er in het bestand een aan tal verenigingen, die zitten te sprin gen om vrijwillige medewerkers m/v. Men kan gerust informeren, want lid maatschap is zeker niet verplicht bij de meeste verenigingen. Ook de Vrijwilligers Vakature Bank verplicht niemand en kontroleert nie mand, ze bemiddelt alleen, ook geheel vrijwillig. De volgende vakatures wil de Vrijwil ligers Vakatures Bank deze week on der de aandacht brengen Nederlandse jeugdherbergcen trale zoekt op korte termijn jonge as sistent bij rekreatie-aktiviteiten, ba- liewerk en klussen binnen- en buitens huis; Bij Soester Hockey Club is plaats voor een zgn. groundman. Zijn werk zaamheden bestaan uit het trekken van lijnen op de velden voor de wedstrij den, klein onderhoud en schoonhouden van het clubhuis; Ter ondersteuning van cursusstaf zoekt kontaktcentrum een medewer ker, leeftijd 20-30 jaar. Over de aard van de werkzaamheden geeft de Vrij willigers Vakature Bank de gewenste informatie Bejaardencentrum kan nog enkele vrijwillgers m/v plaatsen om o.a. kof fie te zetten en te serveren in de con versatiezaal; Wat oudere penningmeester ge zocht door de Volksuniversiteit in de funktie van penningmeester, die te vens wil meedenken in het beleid van de Volksuniversiteit; Werkgroep Soest Diabetes Vereni ging Nederland (afd. A'foort) zoekt vrijwilligers m/v voor het meedenken over en meewerken aan aktiviteiten van de werkgroep De "Baanlozenkrant Regio Amers foort" zal het goed uitkomen wanneer enkele vrijwilligers zich melden met enige journalistieke kwaliteit of iemand die daarvoor een opleiding wil volgen Ter ondersteuning van de leidsters bij groepen van minimaal 12 peuters kan bij peuterspeelzaal vrijwilliger m/v volledig meedraaien Peuterspeelzaal heeft dringend be hoefte aan vrijwilliger voor de tuin Stichting in Amersfoort vraagt naar vrijwilligers m/v. welke kunnen zorgdragen voor het reilen en zeilen, begeleiding van de bewoners en "in takes"; V.V.N. zoekt voor een aantal ak tiviteiten een aantal vrijwilligers m/v. Bijlage in ons bestand. De Vrijwilligers Vakature Bank is te vreden met het feit dat in de afgelopen twee jaar vele vrijwilligers m/v en ook instellingen en organisaties hebben meegewerkt aan het "Vraag en Aan bod" en wil dit continueren. De Vrij willigers Vakature Bank doet gaarne een beroep op instellingen en organi saties, die vakatures kunnen aanbie den op niet-commerciële basis. Vrij willigers m/v (schoolverlaters, uit- keringsgenieters, huisvrouwen, ar beidsongeschikten, gepensioneerden, enz.) kunnen bij de Vrijwilligers Vaka ture Bank terecht elke maandag, dins dag en donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Het adres is Steenhoffstraat 46, tel. "12630. maakt uw natuurlijke haarkleur mooier maskeert beginnend grijs haar wast niet weg groeit niet uit «verschiet niet verdwijnt na verloop van tijd langzaam vanzelf. een nieuwe specialiteit van Amersfoort. Muurhuizen 205 (bij 't Havik), tel. 632168 Soest. Dorresteinweg 8. tel. 16966 Leusden. Prinses Irenelaan 19, tel. 941153 Nijkerk, Hoefslag 65 (winkelcentr. Paasbos), tel. 56700 óók maandags geopend Ter verkrijging van de graad van doc tor in de technische wetenschappen heeft onze plaatsgenoot ir. Antonius Jo- hannes van Hengstum op donderdag 20 september j.1. een proefschrift en stellingen verdedigd, beide goedge keurd door de promotor prof.dr. P.J. Gellings. Het proefschrift draagt de titel: "Se- lective oxidation of toluene and o- xylene over oxidic monolayer cata- lysts". Tom van Hengstum werd op 2 augustus 1957 te Soest geboren. In 1975 behaalde hij aan het Eemlandcollege te Amers foort het diploma gymnasium B. In datzelfde jaar startte hij de studie chemische technologie aan de Tech nische Hogeschool in Delft. Na het be halen van het kandidaatsdiploma (december 1978) verrichtte hij zijn af studeerwerk onder leiding van prof. dr.ir. H. van Bekkum in het laborato rium voor organische chemie. In juni 1980 behaalde hij het ingenieurs diploma. Vanaf 1 september was hij als wetenschappelijk assistent werkzaam bij de Technische Hogeschool Twente waar onder leiding van prof.dr. P. J. Gellings het in zijn proefschrift be schreven onderzoek is verricht. Met ingang van oktober 1984 zal hij als research chemicus in dienst treden bij Akzo Chemie Nederland B.V. te Am sterdam. Tom van Hengstum heeft in het kader van zijn promotie-onderzoek - dat vol ledig gefinancierd werd door Esso Chemie B.V. en Esso Nederland B.V. - onderzoek verricht naar de selektieve oxidatie van aromatische koolwater stoffen met monolaag katalysatoren. Met dit proces, dat niet alleen vanuit wetenschappelijk maar ook uit in dustrieel oogpunt aantrekkelijk is, is het mogelijk om minder waardevolle chemische verbindingen om te zetten in andere verbindingen die gebruikt kunnen worden als grondstof voor be langrijke chemische produkten. In het onderzoek van Van Hengstum stonden katalysatoren centraal die ge schikt waren om de aromatische kool waterstoffen tolueen en o-xyleen om te zetten in waardevoller produkten zoals benzoëzuur en ftaalzuuranhy- dride. Tolueen is een goedkope grond stof waarvoor nog geen industriële toe passing is; op dit ogenblik wordt tolueen veel gebruikt als toevoeging aan ben zine om het octaangetal te verhogen. De katalysatoren die Van Hengstum bij zijn onderzoek betrok waren zeer kleine korreltjes dragermateriaal, bij voorbeeld titaanoxide met daarop een uiterst dun laagje (1 molekuul dik) aktiefmateriaal, bijvoorbeeld vana- dium of molvbdeen. In het onderzoek werd de aandacht zo wel geconcentreerd op de katalytische reaktie als wel op de bereiding en karakterisering van de katalysatoren. Door deze geïntegreerde aanpak werd waardevolle informatie verkregen. Doel van het onderzoek was de kennis te vergroten wat betreft bepaalde as- pekten van bereiding en karakterise ring van de drager katalysatoren, de struktuurchemie van deze katalysato ren in relatie tot het katalytisch ge drag en het mechanisme van de oxi datie reakties. Welkom in Hotel, CaféRestaurant Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen van de Philatelistenvereniging Baarn, waarvan ook heel wat leden uit Soest afkomstig zijn, vond vorige week in de Schakel plaats, waar voorzitter V.d. Feer Ladèr zo'n 50 leden begroet te. Het programma kende als eerste onderdeel een veiling van 104 kavels, afgeslagen door veilingmeester Gier, die bijna 1200 gulden opbracht. Deze keer stond er ook een postzegel- spel in de vorm van een quiz op het programma, samengesteld door de heer Lueks. De heer van Leer won de eerste prijs met 45 puntende heer Van Veenendaal legde met 41 punten beslag op de tweede prijs. Tenslotte werd er ook een verloting gehouden van ca. 30 postzegelpri jzen Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de secretaris: N. Pigge, Malvastraat 11, Baarn, tel. 02154-16470. Op 15 oktober wordt de volgende bij eenkomst gehouden, ook weer in de Schakel aan de Nassaulaan in Baarn. Er staat dan o.m. een extra grote vei ling op het programma. Vooral in de komende donkere dagen is de postze gelhobby een goede besteding van de avonden: rustig thuis en zonder la waai. PAGINA 11 't Is aalweer un heule tied 'eleje daa'k ut nog us over ut pliesiebero haad. 'k Waas aallaang blie en ik doch daa'k t'r veur goed vaanaaf waas; ik hetter aal zoveul woorde an vuul 'emoakt. Moar niks t'r vaande gemeengte begint ver deed weer en daan mojje ut ming niet kwoaluk neme daa'k t'r weer op in- hoakt, zo as daat heet. In 1990 hebbe ze in de Hoag stiekum veur zes miljoen bie mekoar 'espoard veur un nieuw bero op Soest. Daat heb be ze noeng aal uut'erekend doaro. Ze hebbe zeker ok un komputer. En doar kwaam opeejns de boodschaap uutrol- le, die ze noar Soest stuurde. Un soort "lekker-moak-briefie," zaa'k moar zeige. 'k Het de vlaag niet uut zien haange, moar de aamtenoare krege licht wel un gloasie Kruukje Melm, waant die hebbe ze op 't gemeengte - huus op de plaank. Daat weet ik toe- vaallig, moar 'k zaal d'r niks over zei- ge. Ongze baarregemeester waas t'r ok blie mee en zee daazze meteejn moar un poar modelle zouwe moake. Astie doar moakettes mee bedoelt, daan mok toch effe woarschouwe, waant met die dinge hewwe aal enige ervoaring op Soest. We hebbe d'r us eejn loate moake vaan de Centrum weg, die toeng angelege zouw worre. Daat gong niet deur, moar we woare wel 30.000 guldes kwiet veur daat stukkie moadoero- daam. Ut stoat noeng nog goed in de kaarrebolejum in de kaattekombe vaan gemeengtewaarke op'esloage. Ak ut noeng us op me gemaak en kraap noarekent, daan schaaf ik daawwe zo omtrent aal un poar miljoen in de leste joare hebbe uut'egeve veur anloop- plaanne en baarraakkebouw an 't ouwe bero. Zouwe we die cengte terugkriege, of zitte die ok in de zes miljoen? Loawe daan nou us ho-houwe met aal daat gespieker an 't ouwe huus. En ok geejn hokkies d'r meer anplaakke. Heul niks meer mulle, houw ut poot stief, maanne! Waant ajje d'r effe waat an prutst, daan schuuft de urgen tie in de Hoag weer un end op. Daat weet de gemeengte wel, moar ik mos ut toch ok nog us zeige. Toeng'k ut ploatje in de kraangt zaag, waas ik heul beduusd vaan 't ongtwerp. 't Liek me hoast nog groter daan ut kluphuus vaan gemeengtewaarke. Houwt t'r rekening meej daat Soest moar tot 50.000 en niet tot. 80.000 in- woongders maag greuje. Ik helpt ut moar weer effe ongthouwe. Niks te daanke heur, groag 'edoan! En daan moewe ok ho-houwe mettut gedraam over de ploats vaan ut nieuwe bero. Doar bewwe toch aallaang kloar meej? Of noeng weer niet soms? Ik vin ut un daapper plaan vaan me neer Scholten om moar geld te leejne en vaast an 't mulle te goan. Loat de braandweer moar effe waachte met de nieuwe spuut. Ze hebbe d'r aal un stuk of aacht. Veur daat geld kaajje vaast aal an 't groave goan op de Neng. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeggen Bouwriep moake hoeft niet meer. De grongd is t'r omtrent aal over-riep veur. Kiek moar uut, niet te laang waachte, opschiete, aangders krieje d'r voortemee nog bojemverontrei- niging. HANNES VAN DE NENG. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 kontoor effnency VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Rood licht-controle: 13 P.V.'s in verband met de werkzaamheden op de Stadhouderslaan, waardoor deze is afgesloten, heeft de politie vorige week een controle uitgevoerd bij de verkeerslichten op het kruispunt Stad houderslaan/Van Weedestraat/Nas- sauplantsoen. Dertien weggebruikers bleken het rode licht te negeren. Zij werden bekeurd, evenals een automo bilist die zich niets aantrok van de vak verdeling op de weg. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Vorige week heb ik al een en ander verteld over niet- alledaagse afscheidingen, om de tuinbezitters die deze rubriek lezen eens wat bewuster te maken van de oneindigde reeks mogelijkheden die de heden daagse tuinaanlegger ter beschikking staan. Dit al les met de bedoeling een klein steentje bij te ara gen aan een wat vrolijker gevarieerd tuinbeeld dan tot op heden het geval is. De meeste mensen doen in huis moeite om er iets gezelligs van te ma ken, terwijl het terrein buitenshuis vaak een vrij getrouwe kopie is van de tuin van de buren. Een spij tige zaak, vooral omdat er vaak, door wat simpele variaties aan te brengen in hetzelfde afscheidings materiaal, al heel verschillende effecten kunnen worden bereikt. Een rij vlechtschermen krijgt direkt al een heel eigen uiterlijk .als de schermen eens verticaal wor den geplaatst in plaats van horitzontaal. Ook om en om verticaal en horizontaal kan het in sommige gevallen heel goed doen. Door contrasterend beits- gebruik komt precies dezelfde schutting ook al heel anders uit. Verder is het logisch dat we met een be groeiing van klimplanten en een aantal vrolijke bloembakken behoorlijke resultaten boeken. Een mooie palissadenwand zien we maar zelden in tuin en gebruikt, terwijl dit toch een erg artistieke om sluiting van de tuin kan zijn. Een goed gestelde pallisade is een lust voor het oog, verspringend of op gelijke hoogte van dikke of dunne palen, met of zonder iets afstand onderling, mo gelijkheden te veel om op te noemen. Een halfronde palissade is financieel een nog gunstiger oplossing maar heeft natuurlijk het nadeel dat dit maar aan één kant mooi is. Ja, en dan hebben we nog de biels, een tuinmate- naal dat door het massale gebruik in het verleden momenteel niet zo populair meer is. Toch zijn biels in een wat ruimere tuin erg goed tot zeer speelse afscheidingen te verwerken. Verticaal ingegraven op enige afstand van elkaar in een rechte lijn vor men ze een luchtige afscheiding, die door middel van klimop of bijvoorbeeld een clematis leuk be groeid kan worden. Door de biels enigszins gedraaid te plaatsen ontstaat weer het zogenaamde Luxa flex-effect, waardoor de afscheiding kijkdicht wordt bteenmaterialen zijn er ook te kust en te keur en zorgen, mits goed verwerkt, voor de meest duur- afscheiding. Alleen met het grote assortiment B2-blokken dat in de handel is valt er al eindeloos te varieren en te combineren. Muurtjes in allerlei uitvoeringen en kleuren zijn mogelijk. Uitgehouwen natuursteenblokken zoals kinderkoppen en Luikse keien kunnen worden gebruikt voor stoere afschei dingen, die tevens grond moeten keren. Voor het maken van dergelijke muren is er echter wel vakmanschap vereist. Alleen zeer handige doe-het-zelvers zullen dit met goed gevolg volbren gen. In de meeste gevallen zal de hulp van een met selaar moeten worden ingeroepen. Voor deze af scheidingen van beton- en steenmateriaal geldt veelal wel dat een bekleding met wat groen het geheel een stuk vriendelijker doet overkomen. Tenslotte wil ik er de tuinliefhebbers nogmaals op wijzen dat de verkopers/adviseurs op Uw tuin centrum altijd voor informatie en voorlichting om trent deze zaken beschikbaar zijn.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11