vereniging Een echt been is beter dan een kunstbeen Een stuk kerkelijke geschiedenis van een parochie-gemeenschap Bij ons op Soest Houtkrullen msus 60 Jaar samen op weg KETTING FORMULIEREN Vrijmoedig over vrijmetselarij voor mannen en vrouwen STRAK EN STRALEND Prozadebuut Thomas Leeflang Loek Dikker in Artishock Alles wat wenselijk is KI/l/IEK l/UINKEL FilmhuisCan she bake a cherry pie? Filmhuis:Die Weisse Rose Kindermiddag met goochelaar en "Bommel"-film WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 f ringskoslen f 401,- bestuurderalspas- i ruim berekend op /erluig uzelf in een 'omfortabele /m. nault dealer. favoriete film en.. >rdt zeker een dere dag extra 'e moviebox is een video-afspeler 'eenklein kokertje Uitersi envoudig te bedienen en op uw '-toestel simpel aan te sluiten leems v.p wel dubbele igilimauemee Ruim drie weken geleden vierde de parochie-gemeenschap van de R.K. Mariakerk te Soestdijk het zestigjarig bestaan van haar parochie. Een feeste lijke gebeurtenis waarbij tevens het 30-jarig priesterjubileum van de te genwoordige pastoor H. M. M. God- dijn ss.cc op stijlvolle wijze werd herdacht. Het feestgedruis is langza merhand verstomd, maar wat bleef is een alleraardigst boekje dat ter gelegenheid van dit parochie-jubileum werd uitgegeven. Geschreven door de heer F. S. I. Knaapen en van een voor woord voorzien door de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. A. J. Simonis. Een boekje dat in de eerste plaats is afge stemd op binnen- en buitenkerkelijke katholieken die met de Mariakerk in Soestdijk banden hebben of hadden. In opzet en uitwerking echter zo lezens waardig dat ook "buitenstaanders" er van zouden moeten proeven. De samensteller, die met werkelijk mon nikenwerk te maken heeft gehad, is er met "60 jaar samen op weg" in ge slaagd een stevig brok kerkelijke maar ook maatschappelijke historie rond Soestdijk en Soest tot leven te brengen. Hij putte daarbij uit de archieven van het Aartsbisschoppelijk Archief te Utrecht, en de parochiële archieven van de kerken te Soestdijk en Soest. Daarnaast tekende hij historie op uit de vele verhalen die hem door "bemin de gelovigen" werden toevertrouwd, en waren dag- en plakboeken gidsen bij de totstandkoming van dit histo risch overzicht. Vijf en twintig foto's illustreren de geschiedenis van de Mariakerk van toen tot nu. Voor lezers die het R.K. kerkleven van de twin tiger jaren niet hebben meegemaakt soms stukjes onwaarschijnlijke ge schiedenis. De "Roomsen" van toen mochten dan trouwe kerkgangers zijn, gemakkelijk in de omgang waren ze niet. De samensteller gaat uitvoerig in op het gekrakeel dat ontstond toen moest komen vast te staan waar de nieuwe kerk zou worden gebouwd. Het was ook de tijd waarin autori taire zieleherders rood aanliepen wanneer er van hun wetten en menin gen werd afgeweken. Desondanks gin gen de leken met elkaar door dik en dun om een nieuwe kerk gestalte te geven. Logisch, want in de optiek van velen was de kerk van toen de poort die regelrecht naar een comfortabele plaats in de hemel leidde. Naast de geschiedenis van de kerk in dit boekje ook veel aandacht voor het R.K. onder wijs en de daaraan gekoppelde opvoe ding. R.K. kerken en R.K. onderwijs, ze hoorden in die jaren bij elkaar als wa ter en wijn bij de dagelijkse H. Missen. Priesters van het eerste en het laatste uur die iets van doen hebben gehad met de kerk in Soestdijk passeren uit voerig de revue, evenals kosters en kerkbesturen. Interessant zijn ook de verhalen die betrekking hebben op gebeurtenissen die zich in beide we reldoorlogen rond Nieuwerhoek heb ben afgespeeld. "Zestig jaar samen op weg" laat zich 't best omschrijven als een gedocumenteerd "Wie-wat- waar" van een parochie-gemeenschap. Het is een eenmalige druk, tegen be taling van 10,- te bestellen of af te halen bij: J. J. van Steen, Julianalaan 4, Soest, telefoon 21412. Fïetster gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op het kruispunt Albert Cuyplaan/Dalweg raakte een 45-jarige inwoonster van Soest aan haar been gewond, zodat zij met de politieauto naar huis moest worden ge bracht. Het ongeval ontstond doordat zij geen voorrang kreeg van een auto, bestuurd door een 52-jarige inwoner van Soest. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 De timmerman: "Ik ben geboren in 't Hart. Ze noemen het wel het rooie Hart. Als je daar in de grond spit, stuit je op rood zand. Dat is heel onvrucht baar, zeggen ze. Het was een dorpje apart. Aan het Tweede Weteringpad stonden vijf huisjes. Aan de Kostver- lorenweg drie. Er was veel niemands land. Aan de Laanstraat stonden toen, even kijken, éen...twee...drie...vier... vijf oude huisjes. Aan de Beukenlaan/ Nieuweweg, even nadenken (telt in zichzelf), nou zo'n achttien a negentien woninkjes, 't Hart was een buurtschap, net als de Birkt en Hees. Er woonden alleen maar arbeiders. Bijzondere types? Nee. Het waren allemaal gewo ne, hardwerkende mensen. Geen bui tenbeentjes. We moesten een half uur lopen op klompen naar de bewaarschool. Later ging ik naar de katholieke jongens school aan de Steenhoffstraat. Als ik thuis kwam, stond de kruiwagen klaar met een snee brood erin en dan liepen we naar het bos, naar de Hessenweg, om hout en bladeren te halen. Dat stookten we in de kachel. In de vakan tie hielpen we stobben uitrooien. Onderweg naar school vochten we vaak tegen de jongens van "De School met den Bijbel". We sloegen erop met een end hout. Waarom? Dat weet ik niet. Zomaar. De grootste groep won. Maar hier in 't Hart waren we gewoon onder elkaar. We speelden met de so cialisten en we hadden nooit ruzie. Er was ook niets te beleven. Ja, als Rijksen de veldwachter achter ons aan zat in het veen, dan liepen we hard weg. We hadden een keer de plank over de sloot half doorgezaagd. Hij rende erover heen en "ploemp" daar ging hij kopje onder. Toen ik twaalf jaar was, ging ik wer ken bij een baas in Hilversum. Daar heb ik timmeren geleerd bij Jorna, een boom van een kerel, die nooit kon lachen. In die tijd werden de hout krullen verzameld in een zak, wat een kwartje opbracht. Zij hebben mij een keer in zo'n zak gestopt, die dichtge bonden en omhoog gehesen aan 't pla fond. Met een stok sloeg Jorna tegen die zak, ik kermen, en toen heb ik hem voor 't eerst horen lachen. Twintig jaar heb ik bij Jan Mets ge werkt, zestien jaar bij aannemer Visser en negen jaar bij Henk van Asch. Alleen in de oorlog niet, toen was ik ondergedoken. En ik timmer nog steeds. Ik heb alleen avondtekenschool gehad. Toen ik zestien jaar was, kreeg ik vijfig cent zakgeld. Vader was met selaar. Hij had negen kinderen en stierf toen ik veertien was. Ons enig vertier was met de fiets naar Baarn. Daar kochten we een "perronkaartje" voor tien cent en namen de trein naar Amsterdam waar we naar de bioscoop gingen voor veertig cent. Dan was het zakgeld op, gingen terug met de trein en sta*pten aan de andere kant uit, kropen door het hek en gingen er van door". Schuieren De huisvrouw: "Ik ben geboren achter het politiebureau. Dat was toen een deftige villa waar Batenburg, de ge- Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er ■precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In "Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres- seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag het Gouden Echtpaar: Jan Bosboom (78) en Helena Bosboom-De Beer(76) meentesecretaris, woonde. Later ver huisden we naar het Veen. 's Winters woonden we daar heel eenzaam, want sneeuwruimen bestond toen nog niet. Vader werkte bij de gemeente. Hij stierf toe ik elf was. Na de katholieke meisjesschool ging ik in het huishou den werken. En dat doe ik nog. Ik verdiende toen drie gulden in de week en kreeg een kwartje zakgeld. Armoe troef. We droegen kleren van een ander en moesten eikaars schoe nen afdragen. Je wist niet beter, we hadden veel plezier en we waren tevre den. Op Soest was nooit iets te beleven. Alleen de kermis, éen keer per jaar. We pikten wel eens knolletjes op de Eng.Maar als veldwachter van Dolde- ren je snapte, moest je ze weer terug- poten. Soms smeten we de winkeldeur open van vrouw de Bruin. Ze had een snoepwinkeltje. We renden hard weg, want ze liep ons achtera.* Een vaste betrekking was het mooist. Wel hard werken, dat was nu eenmaal, zo. Het was de hele dag schuieren, wassen in de teil, stoffer en blik. Het is nu een stuk makkelijker. Lopend gingen we naar Amersfoort in de va kantie, naar de markt. Dat was ons "uitje". Terug probeerden we te lif ten." Hij: "Het leven was spijkerhard. Siga retje roken onder het werk was er niet bij. Dan kon je meteen vertrekken. Wanneer je uitgevroren was in de bouw kreeg je zes weken lang twaalf gulden in de week. We hadden hier een verga dering van de Bond over loonsverla ging. Het ging om twee cent. In de krant stond toen, dat Tweede Kamer leden duizend gulden meer kregen. De Hoofdbestuurder van de Bond zei toen: die duizend gulden maakt, niets uit, die twee cent wel. Toen stond ik op, ver scheurde al mijn papieren en ik zei: jullie bekijken het maar. Zo ging ik naar huis. Als timmerman leverden we vakwerk. Houten vloeren. Tengels voor de stuca- doors, die de plafonds maakten. Zo'n schuifdeur met die handgrepen, dat maken ze toch niet meer. Wat ze nu timmeren kan iedereen. Het komt kant en klaar van de fabriek. We werkten 48 uur in de week, ook zaterdags. Dit huis waar we nu nog wonen, heb ik zelf gebouwd." Zij: "We leerden elkaar kennen in 1927. Op een kaartavondje. Mei 1934 zijn we getrouwd. We hebben drie kinderen en een aantal kleinkinderen." Hij: "In 1930 kocht ik een stukje grond van de gemeente. In dit huis zitten 40.000 stenen. Met twee man en een opper heb ik dit huis gebouwd. Binnen veertien dagen stond het onder de kap. 's Avonds heb ik het afgetimmerd. AI met al kostte dit hele huis vijfendertig honderd gulden. Ik wil niet naar Hons- bergen of Molenschot. Ik ben nooit ziek geweest. Alleen vorig jaar lag ik een paar weken in het ziekenhuis. Voor een tumor aan mijn been. Er zat een stuk hout in." JAN VISSER Dat er naast de mannelijke Orde van Vrijmetselaren ook een gemengde Or de bestaat, waar mannen en vrouwen volkomen gelijkwaardig kunnen wer ken aan het verwezenlijken van hun idealen, is maar aan weinigen bekend. Toch bestaat reeds sinds 1893 de Inter nationale Orde der Gemengde Vrij metselarij "Le Drolt Humain", opge- vestigd. Thans zijn hierbij groeperin gen in 44 landen aangesloten, waardoor richt in Parijs, waar nog steds de hoofdzetel is gevestigd. Thans zijn hier bij groeperingen in 44 landen aangeslo ten, waardoor de Nederlandse Federa tie met 19 Loges. De gemengde Vrijmetselarij wil de mens vooruit helpen in zijn geestelijke ontwikkelingsgang en doet dat volgens een eeuwenoud stelstel van symbolen, allegorieën en legende. Van belang is, dat men via een spreuk "ken u zelf" probeert het geheim van de zin van het leven te vinden. Elk lid wordt vrijge laten in zijn persoonlijke interpretatie van wat men als waarheid ervaart. Daarom spelen verschillen in gods dienst, levensovertuiging of politieke inzichten geen rol. Ofschoon de Vrijmetselarij geen reli gie is, gaat zij ervan uit, dat er een hogere macht bestaat. Elk afzonderlijk lid kan zich een eigen voorstelling maken van die hogere macht. In Soest is een Loge van de Gemengde Vrijmetselarij werkzaam. Leden zijn grotendeels afkomstig uit Soest en om geving. Van tijd tot tijd worden er ook openbare avonden gehouden, waarop belangstellenden welkom zijn. Wie meer informatie wil hebben, kan zich wenden tot de heer en mevrouw H. Muylaert-Meurs, Anna van Buren- laan 172, 6713 NK Ede Gld. Of de avond voor belangstellenden bezoeken op dinsdag 2 oktober a.s. 20.00 uur in het gebouw van de NPB, Rembrandtlaan 20 te Soest. Uw auto beschadigd? Wij lossen dit probleemloos op! P. Stalenhoef autoschade 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Volgende week verschijnt bij uitgeverij Agathon het prozadebuut van de Soester auteur Thomas Leeflang. Onder de titel "Een echt been is beter dan een kunst been" zijn twaalf korte verhalen gebundeld die zich niet gemakkelijk laten in delen bij een bepaalde literaire stroming of soort. De aanduiding 'debuut' is in dit geval wat misleidend. Weliswaar publiceerde Thomas Leeflang (48) niet eerder pro zawerk, hij heeft intussen tien non- fiction-boeken op zijn naam staan. Evenals dat oeuvre zijn ook de verha len in 'Een echt been is beter dan een kunstbeen' uiteenlopend van aard en inhoud. De afbeelding op het omslag (van ont werper Robert Nix) doet vermoeden dat in ieder geval het titelverhaal een romantische, om niet te zeggen eroti sche strekking heeft. Op dat punt komt de lezer bedrogen uit. 'Een echt been is beter dan een kunstbeen' is een aan dr. Van Swol opgedragen grimmige persiflage op populair-medische rubrie ken in allerlei bladen. Het onderwerp orgaantransplantatie wordt er op een bijna onthutsende manier in behan deld. In het verhaal getiteld 'De Be roemde Schrijvers School' laat Leef lang de lezer kennismaking met een merkwaardig instituut waar men zich kan laten inschrijven om tot de status van Beroemd Schrijy,ejr t,e worden ver heven. ('Wij begeleiden-u tot u in het bezit bent van.de P:Ó. Hooftprijs!'j. Aan het eind van deze geschiedenis zit een mooie dubbele bodem doordat de auteur verwijst naar een van zijn vorige boeken, daarmee producenten van modieuze lectuur en 'leesvoer' op de hak nemend, maar ook zichzelf niet sparend. FTau Riefenstahl Over het algemeen maakt de bundel 'Een echt been is beter dan een kunst been' de indruk van sober, bijna kaal geschreven proza. Bizar is het verhaal 'Bezet', een wrange monoloog van een man die op een wel heel ludieke manier van de trein gebruik maakt. Als het verhaal uit is blijkt het een proefwerk te zijn van een leerling van eerder ge noemde Beroemde Schrijvers School. Origineel zijn ook de verhalen 'Frau Riefenstahl', waarin een jochie van ze ven jaar in bezet Nederland fragmen ten ziet uit de film 'Truimph des Wil lens', en 'De Pyjama', een korte novel le over mysterieuze' krachten die in de pyjama van een schnabbelartiest zou den zitten. De tekst op het achterplat van het boek zegt ondermeer dat in de verhalen fan tasie en werkelijkheid geraffineerd in elkaar overgaan. Waar houdt die echt heid op en waar begint de fictie? Thomas Leeflang: 'Misschien een on verwacht antwoord van iemand die verhalen schrijft maar erg veel fanta sie heb ik niet. Ik kan alleen iets op papier zetten als ik althans een deel zelf meemaakte. Het meeste in de twaalf gebundelde verhalen is dan ook waar gebeurd. Betreft het niet me zelf, dan hoorde ik het van anderen. Het verhaal 'Een echt been is beter dan een kunstbeen' kon ik alleen schrijven na gesprekken met chirurgen die zich met orgaantransplantatie bezighou den. Het jongetje dat in het verhaal 'Frau Riefenstahl' in 1943 in de Spoor- bio op het station vap Utrecht een nazi film ziet, is nu een tv-medewerker. Het verhaal 'Neer die flikker!' is weer sterk autobiografisch. Maar al schrij vend zet je de werkelijkheid naar je hand, laat hier wat weg, voegt daar iets toe. Je schept een nieuwe realiteit die soms echter kan lijken dan de wer- Aanplakkers actief De politie werd vorige week op het spoor gezet van twee jongelui, die pamfletten aanplakten in bushokjes aan de Van Weedestraat. De pam fletten bevatten een aankondiging van de Gooise Vlooienmarkt. De da-v ders ontsnapten echter aan aanhouding. Zaterdag 22 september speelden Loek Dikker en Fred Leeflang met hun nieu we kwartet in het altijd sfeervolle Artishockgebouw. Het repertoire was gebaseerd op de hard top uit de vijftiger jaren met composities van o.a. Cannonball Ad- derly, Eddy Golson en John Coltrane. Geïnspireerd spelend wist de band het publiek tot enthousiasme te brengen. De volgende muziekavond in Artishock zal plaatsvinden op zaterdag 13 okto ber. Er is dan Open Podium, waarop beginnende muzikanten hun kunnen etaleren, met als sluitstuk een jam session waar alle muzikanten aan mee kunnen doen. kelijkheid. Uiteindelijk is van een ver haal alleen waar wat de lezer gelooft.' Assortiment Thomas Leeflang is bedrijfsredacteur bij de NOS. Opvallend nuchter ge stemd is hij ten aanzien van het succes van zijn bundel 'Een echt been is beter dan een kunstbeen' 'Wekelijks verschijnen nieuwe boeken', zegt hij. 'Het boek heeft tegenwoordig haast de tijdelijkheid van een tijd schrift. Loop in Soest bij de boekhan dels van Van de Ven binnen en je staat temidden van een overvloed aan re cente en splinternieuwe titels: romans, proza, poëzie, fiction en non-fiction, vertaald en oorspronkelijk Nederlands- stalig werk, een enorm assortiment. Wie moet het allemaal kopen en lezen? Goed en belangrijk literair werk ligt voor een paar gulden minder dan de kostprijs!in de ramsch. De moed zinkt je als auteur in de afgesleten schoenen. Een bestseller wordt 'Een echt been is beter dan een kunstbeen' waarschijn- Jijk nLet&De 'cqnc.urrëntie= is. groot, het aanbod eveneens^ondanks de econo mische crisis en dë algehele malaise. Een troost is dat de literatuur op zich zelf dikwijls meer heeft gewonnen aan uitgaven die commercieel gezien geen succes werden.' 'Een echt been is beter dan een kunst been' door Thomas Leeflang, uitge geven door Agathon, is verkrijgbaar in de boekhandel. Wat Soest betreft bij de zaken van Van de Ven. Prijs: 14,50. Thomas Leeflang Kent u onze schrijfhoek al? U schrijft, adresseert en post er uw wenskaarten, ook voor latere verzending! Eigen parkeerterrein. Leusderweg 7 Amersfoort 033 - 631824' Fietser gewond bij aanrijding Op het kruispunt Laanstraat/Albert Hahnweg deed zich vorige week een aanrijding voro tussen een 18-jarige fietser uit Soest en een auto, bestuurd door een 47-jarige plaatsgenoot. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat de fietser zonder voorrang te verlenen de Laanstraat overstak. Hij kwam ten val en moest met een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding naar Zonnegloren worden overge bracht. Zijn fiets werd zwaar bescha digd. ME Donderdag 27 september 21.00 uur: Can she bake a cherry pie? was een van de aardige verrassingen van hel Rotterdams filmfestival begin dit jaar, die donderdag 27 september om 21.00 uur in Filmhuis Artishock te zien valt. Deze Amerikaanse film van Henry Jaglom is een produkt dat zowel het grote publiek als het cinefiele publiek zal weten te amuseren. Het was niet voor niks een van de trekpleisters op het Rotterdams filmfestival. Het verhaal is heel simpel. Zee (Karen Blackeen gewezen zangeres, wordt door haar man in de steek gelaten. Eli (Michael Emil), een gescheiden veertiger met een klein dochtertje, leidt het onromantische leventje van een vrijgezel tegen wil en dank. Eli en Zee ontmoeten elkaar en proberen een relatie op te bouwen. Voor twee men sen, die al heel wat relatie-ervaring achter de rug hebben blijkt dat in de ja ren tachtig geen simpele zaak. Dat Can she bake a cherry pie? meer is geworden dan de zoveelste film over het relatiegeneuzel in de jaren tachtig, komt doordat Jaglam dit gegeven ui terst vrij, ongedwongen en met een fraai Franse slag hanteert. Het ver haaltje is voor hem niet meer dan een hulpmiddel om het lot van mensen in een grote stad, in een aantal per sonages, verhaallijntjes en situaties, die langs elkaar trekken maar ook op elkaar inwerken, in beeld te brengen. Het maakt can she bake... tot een luchtige en ontspannende impressie van het grote stadsleven, die ver af staat van de A tot Z uitgekiende relatie films uit het commerciële Amerikaan- secircuit. De ontspannenheid van can she bake... komt ook tot uitdrukking in de wijze waarop Jaglom Karen Black en Michael Emil heeft geregisseerd. Black en Emil kregen van hun regis seur niet meer dan een typetje aange reikt, die ze zelf al improviserend verder konden uitbouwen. Zowel Black als Emil doen dat voortreffelijk, met veel plezier en een knipoog naar het publiek. Ze maken Zee (een nogal neurotisch en naar houvast zoekende vrouw) en Eli (iemand die alles ook zijn seksleven strikt wetenschappelijk benadert) tot Woody Allen-achtige strip-figuren die tintelen van het mo derne leven. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5.-/leden. CJP 65 4.-. Vrijdag: 28 september 21.00 uur: In Filmhuis Artishock vindt in het kader van de Vredesweek (23 t/m 29 september) op vrijdag 28 september een extra voorstelling plaats. Om 21.00 uur wordt; Die Weissp Rose van de Westduitse regisseur Michael Verhoe ven vertoond. Die Weisse Rose was de naam van een groep studenten die in 1942-1943 op de universiteit van Miinchen, onder meer door het verspreiden van pam- pletten, verzet pleegde tegen het fas cistische regime. Over deze verzets groep heeft Michael Verhoeven een film gemaakt, die in januari van dit jaar in première ging. De kern van Die Weisse Rose bestond uit Hans (24) en Sophie (21) Scholl. beiden student. Met een paar vrienden en éen van de weinige professoren die nog wel zijn stem durfde te verheffen, een zekere Huber, verspreiden ze an- ti-nationaalsocialistische pamfletten en kalkten anti-Hitier leuzen op de muur in het centrum van München. Uiteraard was de Gestapo er alles aan gelegen de verzetsgroep zo snel moge lijk op te rollen. Zeker toen de pamflet ten ook in andere steden opdoken. Door een slordigheid werden Hans en Sophie op 18 februari 1943 gegrepen. Ook de andere leden werden opgepakt. Alles bij elkaar was Die Weisse Rose niet veel langer dan een half jaar aktief geweest. Verhoeven vertelt het ver haal uit het gezichtspunt van Sophie Scholl, die door de debutante Lena Stolze uitmuntend wordt gespeeld. Als politiek nog onbeschreven blad ging Sophie in München studeren, waar haar broer Hans al aktief was in het verzet. Geleidelijk aan zien we hoe Sophie zich ontwikkelt van iemand die alleen bang is voor het fascisme tot een gemotiveerd lid van Die Weisse Rose. Subtiel laat Verhoeven zien dat Sop hie als vrouw in de groep -een.'spe- cia^i>ósit;ie-inijam. Enzanïferfirrffhn- peïe oorzaak-gevolg redeneringen te vervallen geeft Verhoeven in zijn film de achtergronden van het verzet van Hans en Sophie Scholl aan. Het is de gewoonheid die Verhoevens film be langrijk maakt. Door het konsekwent vermijden van clichés, zoals heroi- sering van de verzetshelden en het zwartmaken van de fascisten, wordt Die Weisse Rose tot een heel actuel film. Een film waarin voortdurend de vraag wordt gesteld: "Hoe stelt u zich tegenover de autoriteiten?". Op deze wijze blijkt de geschiedenis niet een dode zaak van het verleden, maar een springlevende van het heden Verhoeven zelf: "Natuurlijk leven wij in een ander staatsbestel, natuurlijk leven wij niet onder het fascisme, maar toch voel ik mij als -individu machteloos. Dat ik machteloos sta tegenover een staat, die mij weliswaar bijna alles toestaat maar zich tege lijkertijd in haar daden van niemand iets aantrekt". Agenda: Donderdag 4 oktober De Stille Oceaan van Digna Sinke (Ned.1984). Donderdag 11 oktober Hongaarse Rap sodie en Allegro Barbaro twee lange speelfilms van Mikls Jancsó (Hong. 1979), die onlangs met de negendelige tv-serie Dr. Faustus bij de VPRO was te bewonderen. Donderdag 18 oktober Fitzcarraldo van Werner Her zog (BRD 1982). Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, CJP en 65 ƒ4.-. Zondag 30 september lj.00 uur: ÖZondag 30 september gaat het Kin derfilmhuis weer van start met een "knaller". De middag begint met een optreden van de goochelaar (magio- loog) Ferry Gerarts. Ferry Gerarts is een allround goochelaar, en is bij verschillende nationale kampioen schappen meerdere malen onderschei den. Op de wereldkampioenschappen te Brussel mocht hij de derde prijs in ontvangst nemen. Ook is hij bekend doordat hij meerdere malen te zien is geweest op de T.V. waaronder in het programma De Film van Ome Willem. Na de pauze -waarin alle bezoekertjes een ijsje krijgen- wordt er een hele leuke film gedraaid. Misschien is deze ior een aantal kinderen al be kend, maar het is zeker de moeite waard hem nog eens te zien. Het is de Nederlandse animatie-film "Als je be grijpt wat ik bedoel". De grote "Bommelfilm" is een fantastische te kenfilm voor jong en oud, die zich afspeelt op en rond het slot Bommel- stein. De film is om 16.30 uur afgelopen. Van af 16.00 uur kunnen de ouders van de kinderen onder het genot van een aan geboden drankje, kennis maken met de leden van de werkgroep Kinderfilms zie foto De middag begint om 14.00 uur, en is om 16.30 uur afgelopen. De entree is 3,-. Voor reserveringen 02155-19037/ 19577.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9