'tweer Kissen, eel. mm gg er de Wereldgroep Soest vol vertrouwen ver medewerking voor Rwanda-project BLIJ MET DE STOMERIJ üanö beboer Joegoslavië ligt om de hoek: bij café-restaurant 'Soestdijk' Drie opmerkelijke boekjes bij Soester uitgeverij Kairos Rok van 5.25 Harry de Wolff heropent kunstzaal 'De Drie Ringen' ucie de Zeeuw komt eind oktober naar Nederland r^U ui SOESTER COURANT PAGINA 13 OKTOBER-AANBIEDING Pantalon van 5.75 TEXTIELREINIGERS KONINGSWEG 18 SOEST - TELEFOON 14302 PAGINA 12 l/OENSDAG 3 OKTOBER 1984 "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Balkan-specialiteiten uniek voor Soest In het Anna Paulownahuis aan de Burg. Grothestraat 51 heropent de ga leriehouder Harry de Wolff deze maand zijn Kunstzaal "De Drie Rin gen." Deze voormalige naald vak school werd in 1893 gebouwd volgens de ingemetselde steen waarop staat dat ze werd gelegd door "mevrouw R. H. Lo ten van Doele Grothe geb. van Weede, directrice van de Naai- en Breischool." Het fraaie, symmetrische huis werd gesticht door Koningin Emma. Dat verraadt de vergulde krulletter E. die eveneens werd gerestaureerd en weer op de voorgevel is aangebracht. Achtereenvolgens huisden in het grote pand, dat eigendom was van de konink lijke familie, de nutsbibliotheek en de maatschappelijke dienstverlening. De gemeente Soest heeft de sociaal-cultu rele bestemming die op het huis rust gehandhaafd en verhuurde in 1982 het gebouw aan de heer De Wolff. "Het huis is niet stijlvol, maar het heeft een bijzonder karakter. Ik heb de coniferen die er vóór stonden verwijderd en nu is de gevel weer in volle glorie zichtbaar. Mensen blijven staan en automobilis ten stoppen, omdat ze denken dat er een nieuw gebouw bij gekomen is," aldus De Wolff. Van binnen heeft het interieur een vol ledige metamorfose ondergaan. In twee jaar tijd heeft de perfectionist Harry de Wolff eigenhandig een kunst zaal gecreëerd, die de bezoeker ver steld doet staan. Van 1975 tot 1981 dreef hij in de Kerke- buurt in Soest een galerie met dezelfde naam, waarin zeer succesvolle exposi ties worden georganiseerd. Op za terdag 6 oktober opent hij om drie uur (alleen toegankelijk voor genodigden) een tentoonstelling van de Soester kunstschilder Lambertus van de Kooij. "De Drie Ringen" is een bijzondere aanwinst voor deze gemeente. Harry de Wolff bevestigt de "E" (van koningin Emma) opnieuw aan het Anna Pauloionahuis aan de Burg. Grothestraat. Foto: Herman van Dam. "Weet je wat het is? Ik ben er zelf eigenlijk helemaal dol van..." Met die woorden legt de bekende Soester res tauranthouder Bart Kooij, van café- restaurant Soestdijk op de hoek van de Vredehof straat en de Noorderweg uit wat hem bewogen heeft om te starten met wat hij omschrijft als zijn "Bal kan-specialiteiten", een voor Soest nieuwe en unieke vorm van smakelijk eten met een wat exotisch tintje. Eigenlijk is Bart Kooij al sinds het voorjaar aan het experimenteren ge weest met de verrukkingen van (met namede Joegoslavische keuken, maar dat gebeurde tot dusver op kleine schaal. Sinds kort pakt hij de zaken op dit gebied wat grootser aan, waar door de Balkan-specialiteiten een voor name plaats innemen op de toch al uitgebreide spijskaart van het gere nommeerde restaurant. "We hebben eerst eens gekeken of het een beetje aansloeg", aldus Bart Kooij en zijn echtgenote An (die in de zaak vooral het kontakt met "de gasten on derhoudt). "En het is een geweldig succes. Er komen hier vrij regelmatig een aantal Joegoslaven, en die reage ren zeer verbaasd. Zo vroegen ze laatst: Waar koop je dat toch?, en toen ik ze vertelde datik het allemaal zelf maakte wilden ze me nauwelijks ge loven". Het grote geheim van de Joegoslavis che keuken, aldus Bart Kooij, is het juiste gebruik van de kruiden die hij zelf mengt. "Ik heb er gelukkig een speciale importeur voor gevonden, want met de gewoon verkrijgbare krui den lukt het niet. Dan krijg je de smaak niet..." Omdat in de Joegoslavische keuken het vlees eigenlijk wel de be langrijkste plaats inneemt heeft Bart Kooij ook op dat gebied zich verzekerd van het beste van het beste. "Wat dat betreft is het hier zelfs beter dan in Joegoslavië zelf. Hier kun je het vlees zelf uitzoeken, terwijl ze het daar zo van het varken beginnen weg te snij den..." Lavastenen Het vlees wordt gegrilld op een bij zonder vuur, namelijk op lavastenen in plaats van gebruikelijke houtskool. Die lavastenen houden de warmte langer vast en geven het vlees ook het typische aroma van de Joegoslavische keuken mee. De lavastenen branden op gas. Bij grotere hoeveelheden wijkt Bart Kooij overigens wel uit naar de houtskoolgrill, die dan buiten wordt opgesteld. Eén van de hoofdschotels op het Bal kanmenu van "Soestdijk" is de Mixed grill - bestaande uit zes verschillende varkensvleessoorten met een totaal ge wicht van ca. 400 gram! "Zoiets hoort in een specialiteitenrestaurant, aldus Bart Kooij, terwijl hij de ver schillende onderdelen opnoemt, zoals daar zijn: de "Tshewapschichi" (ge kruid gehakt), een koteletje, "Pjeska- vica", "Pjeskavica", "Raznjici", lever in spek en een stukje heerlijke filet. Voor een bedrag van 25,50 wordt deze scho tel geserveerd, compleet met "Ajvar", de typische Joegoslavische paprika moes, waaraan ook pepertjes en au bergines te pas komen, en verder met frites. De Mixed-grill maakt ook deel uit van een speciaal Balkanmenu, dat verder bestaat uit een heerlijke Servische goulashsoep en wordt afgesloten met "Palatschinken": een flensje gevuld met een crème van slagroom en kwark, met een bijzonder fijne smaak. Het menu staat voor een prijsje van 29,50 op de spijskaart. Een andere vorm van Joegoslavisch genieten is bijvoorbeeld ook de Raznji ci en lamskoteletten. De gerechten worden geserveerd met veel rauwkost, zoals komkommer, tomaat, rauwe ui, zwarte olijven, rode en witte kool, sla en zilveruitjes. Omdat veel Hollan ders wel gesteld zijn op het gekruide vlees, maar het toch graag onder dompelen in een lekker sausje, wordt er in "Soestdijk" ook voor een ruime keus aan sausjes gezorgd. "Als tege moetkoming aan de Hollandse moetkoming aan de Hollandse smaak" aldus Bart Kooij. keuken heeft geproefd, wordt vanzelf enthousiast, is zijn ervaring. Dat geldt niet alleen voor hemzelf, maar ook voor een groeiend aantal gasten. Geheime saus Hij benadrukt overigens dat de Bal kan-specialiteiten niet ten koste gaan van de "gewone" Hollandse en Franse keuken, op welk gebied "Soestdijk" ook een reputatie heeft hoog te houden. Iets speciaals daarin is bijvoorbeeld dé veelgeroemde "Tournedos Café de Paris", waarvan de saus is samenge steld met wel 20 verschillende kruiden, volgens een geheim recept dat is ge ïntroduceerd door kelner Bruno Ghironi, die het in Zwitserland heeft ontdekt. "Er zijn mensen die daarvoor speciaal uit Amsterdam naar Soest komen", aldus Bart Kooij. Hij om schrijft de smaak van de saus als "in de richting van mosterd". "Er is geen tussenweg: of je vindt 'm heer lijk, of je vindt er niets aan." Wie van lekker eten houdt kan bij "Soestdijk" trouwens in allerlei op zichten uitstekend terecht, ook voor vegetarische maaltijd. Op de uit gebreide spijskaart prijkt bijvoorbeeld ook tong. die in diverse uitvoeringen wordt geserveerd, en nog tal van andere verrukkelijkheden. Bart Kooij (r.) en zijn rechter hand Albert Arendse. Foto: Goos van der Wilt Het Aardige van "Soestdijk" is boven dien dat de gasten in het ca. 50 plaatsen tellende restaurant voor een uiterst gematigde prijs worden geholpen. Een voorbeeld van Bart Kooij: "Vóór een Tournedos met Stroganoffsaus voor twee personen betaal je tegenwoordig toch al gauw zo'n 70 a 80 gulden. Bij ons slechts 28 gulden per persoon. Maar we doen ook bijna alles zelf. We portioneren het vlees zelf, het gaat door onze eigen handen heen.." Culinaire topprestaties In de 9 jaar dat Bart Kooij het restaurant leidt (hij werkt er al dik 22 jaar, maar eerst als kelner) heeft "Soestdijk" ook een enorme reputatie opgebouwd op het gebied van koude buffetten. Van zijn culinaire toppres taties houdt Bart Kooij trouwens zelf een foto-album bij, en wie dat bekijkt raakt snel onder de indruk. "Het is m'n hobby geworden," legt hij bescheiden uit. "Soestdijk" timmert door nog een aan tal andere zaken behoorlijk aan de weg. Als het niet door het uiterst scherpgeprijsde dagmenu van drie gangen (voor 14.50!is, dan toch zeker door de overvloedige hoeveelheid verse groenten die altijd bij de hoofd gerechten worden geserveerd. Meestal zijn het er 5 a 6, maar het komt ook wel voor dat er 8 of zelfs 9 soorten zijn, en behalve de doperwtjes en de appelmoes "allemaal zo vers als ik weet niet wat", aldus Bart Kooij. "Dat is ook onze kracht. Tenslotte wil Bart Kooij in het ver haal ook nog graag kwijt dat café restaurant Soestdijk beschikt over een prima zaal voor grotere gezelschappen tot 100 personenop de bovenverdie ping van het pand. Al heel wat Soesters hebben de verzorging daar op bijzonde re wijze leren waarderen, en als het aan Bart Kooij en zijn mensen ligt zullen nog heel wat anderen dat in de toekomst zeker met recht gaan beamen. Wie er eens uit wil wordt bij "Soestdijk" op de meest hartelijke wijze ontvangen. Comité van aanbeveling Ij "Het gaat prima. De eerste duizend ■gulden zijn er al en dagelijks komt er Inog een stroom girobijschrijvingen I binnen van mensen die hun gift over- K maken. De belangstelling groeit nog steeds." ■Met zichtbaar enthousiasme reageert I Leidje Tomassen-Holsheimer, be- Kstuurslid en één van de initiatiefne- Imers van de "Derde Wereldgroep I Soest", op de vraag hoe het staat met I de voorbereidingen voor het Rwanda- I project, waarvoor de groep "heel I Soest" aan het benaderen is met het verzoek om het project moreel en I materiaal te steunen. I Tot dusver lijken die pogingen redelijk I succesvol te verlopen en de Derde I Wereldgroep is vol vertrouwen dat I Soest steeds warmer zal gaan lopen I voor het project: een gebouwtje in I Kurusumo in Rwanda,- in één van de I armste gebieden van één van de arm- I ste landen van Afrika. I Het gebouwtje dat met de hulp van I de Soester bevolking van de grond I moet komen, gaat dienen voor allerlei voorzieningen waaraan grote behoef- I te bestaat, zoals alfabetisering en I educatie; voorlichting op het gebied I van gezondheid, voeding hygiëne, gezinsplanning, water, landbouw en veeteelt; het aanleren van hand- vaardigheden; medische hulp, zwangerschapscontrole en I vaccinaties; maar ook voor omspan- ning en jeugdwerk. Het is de bedoeling dat het gebouwtje gaat functioneren als een ontmoetingsplaats voor diver se uiteenlopende doeleinden, die in dit gebied van levensbelang kunnen zijn. Zorgvuldige afweging De Derde Wereldgroep Soest heeft het I project in Kurusumo na zorgvuldige afweging gekozen, nadat men zich ervan had overtuigd dat het in alle op zichten beantwoordde aan de eisen die eraan gesteld moesten worden, zoals bijvoorbeeld dat het project ten goede moest komen aan de armste laag van de bevolking en dat de hele ge meenschap van Soest zich erin zou moeten kunnen "herkennen". Wat dat laatste betreft: het is duidelijk dat het project door alle bevolkings groepen wordt gedragen. In het Co mité van Aanbeveling dat binnenkort wordt "afgesloten") bevindt zich vrij wel het gehele politieke spectrum van Soest, van links tot rechts en van hoog tot laag. Daarmee wordt tot uitdruk king gebracht dat het project van de Derde Wereldgroep zeker niet geclaimd wordt door één bepaalde politieke rich ting. In het comité bevinden zich dan ook o.m. raadsleden van zowel CDA, PvdA, WD en D'66 als van Progres sief Soest. Dat is ook van belang, omdat de Derde Wereldgroep de gehele bevolking van Soest zoveel mogelijk bij het project wil betrekken. Dat de groep gekozen heeft voor het project in Kurusumo hangt ook samen met het feit dat de mogelijkheden om kontakt te onder houden in dit geval optimaal zijn: Lücie de Zeeuw uit Soest, oud-docente bij Artishock, verblijft al drie jaar in Rwanda, waar zij ontwikkelings werk doet. Zij heeft in Kurusumo de begeleiding van het project op zich genomen, in het volste vertrouwen dat de bevolking van Soest het project in derdaad zal gaan steunen. Dat vertrouwen heeft ook bij de inwo ners van Kurusumo inmiddels geleid tot groot enthousiasme. Men is zelfs al begonnen met het bakken van de stenen en het leggen van de fundering. Dat heeft overigens ook te maken met het feit dat de regentijd al snel voor de deur staat, en er is de mensen veel aan gelegen om die werkzaamheden vóór die tijd achter de rug te hebben. Met een groot stuk plastic erover kan men dan wachten tot de regentijd weer achter de rug is. Respons Lucie de Zeeuw komt eind oktober naar Soest en zal, zo verwacht Leid je Tomassen, waarschijnlijk twee a drie maanden blijven. In die tijd is ze volop beschikbaar om de bevolking voor te lichten over het project. Enkele ker ken, Artishock en het CDA-vrouwen- beraad hebben al laten weten dat zij van harte welkom is. De Derde Wereld groep hoopt echter vurig op nog meer respons uit de gemeenschap van Soest. Men is intussen al druk bezig met de voorbereidingen voor een tentoonstel ling, die bij diverse gelegenheden dienst moet kunnen doen en waarin allerlei informatie over Rwanda in het alge meen en het project in het bijzonder wordt gegeven, met foto's en ander materiaal. "Mensen en groepen die er belangstelling voor hebben kunnen de expositie aanvragen, "aldus Leidje. De eerste keer wordt het geheel waar schijnlijk opgesteld in de Julianakerk, (op 26 oktober) waar de jeugd van de kerk een speciale bingo-avond wil gaan organiseren, althans volgens de laatste inlichtingen. "Zij bevelen het project graag aan", zegt Leidje, maar we hopen natuurlijk dat ze zélf ook activiteiten organiseren." Ook hoopt de Derde Wereldgroep op acties van scholen, verenigingen en andere instellingen. De groep wil verder ook bedrijven en middenstanders van Soest benaderen. Schoolvoorbeeld Het project in Kurusumo is een school voorbeeld van wat men in Nederland met daadwerkelijke hulp kan bereiken. De verbinding is zó direct dat er geen kans op is dat er iets "aan de strijk stok" blijft hangen, zodat de opbreng sten direct ten goede komen aan de be volking. Het gebouwtje verrijst in een tot voor kort vrijwel onbewoond gebied, waar zich onlangs een aantal mensén heb ben gevestigd om er een bestaan op te bouwen voor henzelf en de jongere generatie. Men was wel gedwongen om in deze uithoek van het land te gaan wonen, omdat er groot gebrek aan goe de landbouwgrond in Rwanda is. In de laatste brief die de Derde Wereld groep Soest uit Kurusumo heeft ont vangen schrijven de bewoners: "Het is niet gemakkelijk om je te vestigen in een streek waar geen enkele in frastructuur aanwezig is, waar geen drinkwaterbronnen zijn, waar veel muskieten voorkomen die malaria ver oorzaken, waar nog wilde dieren leven die gevaarlijk zijn voor de mens en de oogst vernielen. Maar we zijn vol goe de moed en bereid om naar de toekomst te kijken." Wie belangstelling heeft om op een of andere wijze in te haken op de activi teiten van de Derde Wereldgroep Soest en het project in Kurusumo wil steunen, kan kontakt opnemen met: - Leidje Tomassen-Holsheimer, Em- malaan 6, tel. 13452, - Ton Elderenbosch, Veenbesstraat 678, tel 17001. Giften kunnen worden overgemaakt op bankrekening 37.99.29.813 van de Rabobank Soest, of op postgiro 56.34.327 t.n.v. penningmeester Stichting Derde Wereldgroep Soest. Mevr. J. Allard-Knol; R. van Amerongen, landmeetkundige; A. Bolhuis; W. C. Butzelaar, directeur Van der Hucht-MAVO; W. Bijlenga; P. Davelaar, hoofd basisschool Dr. G. Fafié, Evang. Luthers predikant; Raymond van Gelder, raadslid-fraktievoorz. P.v.dA; G. Gerritse, lid Tweede Kamer; Mevr. A. van Greefhorst-Overdam; W. Groart; Mevr. A. S. Holleman-Stratman, lid Provinciale Staten; F. Kingma, wethouder; Mevr. M. Y. Kingma-Geutskens, maatschappelijk werkster; P. Kloek, Emeritus predikant; Mr. J. M. Kruitwagen, gemeentesecretaris; Bert Krijger, vakverenigings-funktionaris Doeke Land, predikant Geref. Kerken; J. H. Leyendekker, TV-journalist R. A. van Logtenstein, raadslid; J. M. A. Martens, leraar; Ds. W. J. F. Meiners, predikant; J. L. Menne; F. Munniksma; Mevr. N. Munniksma; Mevr. J. G. Nolen, raadslid; A. Oudheusden; J. M. Pluvier, hoogleraar UVA A. Post, redacteur Soester Courant; A. Pothuizen, raadslid D'66; S. Runia, predikant; H. A. van Stiphout, socioloog; Mevr. M. F. van Stiphout-Croonenberg, lid Provinciale Staten D. Stroband, ambtenaar-econoom; Drs. J. Tazelaar; Chr. Uiterwijk; R. C. M. Versteeg, directeur Kontakt der Kontinenten; J. Visser, leraar; J. de Vries, tandarts Mevr. A. de Vries-Ter Stege, tandarts; W. Zweers; Mevr. H. Zweers-Brink, apotheker. Bij "Kairos", de uitgeverij van de Soester Arjen F. de Groot aan de Irene- laan 53, verschenen onlangs weer drie nieuwe, opmerkelijke boekjes, alle op klein formaat (10-16,5 cm), in een zeer verzorgde uitvoering. In de eerste plaats een boekje met schitterende teksten van de Chinese wijsgeer Confucius, onder de titel Een glimlach van de eeuwigheid". "Wie is wijs? Je bent wijs als je wijs heid in anderen herkent." Met deze woorden keert Confucius na 2500 jaar ••in ons midden terug. Hij manifesteer de zich op 13 oktober 1979 in Australië aan een Nederlandse vrouw, Atem, en gaf haar tot 31 december vrijwel dagelijks een spreuk in het Engels. Aan de authenticiteit hoeft niet te wor den getwijfeld: in deze spreuken is de oude Confucius herkenbaar, en ook spreekt er zijn bezorgdheid over de wereld uit. Vroeger heeft hij bijvoor beeld eens gezegd: "Als ik met drie mensen een wandeling maak, is er al tijd wel iemand bij van wie ik iets kan leren." Ook nu verwijst hij soms naar de wijsheid van anderen. Confucius' woorden worden geken merkt door eenvoud, directheid en een grote verbondenheid die ons diep tref fen. Dit is de eerste uitgave van deze teksten. Het verschijnen van een boek met een dergelijke rijkdom aan wijsheid is een gebeurtenis. (Geïl lustreerd, 80blz., 19.50). Tevens verscheen in boekvorm bij Kai ros: "Seattle's toespraak". De toe spraak die het Indiaanse opperhoofd Seattle in 1854 bij de verkoop van zijn land aan de blanken hield, is in Neder land niet bekend. Al jaren verschij nen er allerlei - vaak gestencilde - uitgaafjes met het doel de inspirerende en hoogst actuele visie van Seattle te verbreiden. De tekst die op deze wijze circuleert is echter niet de toespraak van Seattle, maar een bewerking die William Arrowsmith er later van heeft gemaakt. Deze is slecht vertaald en bo vendien meestal ingekort. Uitgeverij Kairos brengt nu voor het eerst een goede en volledige vertaling van de oorspronkelijke toespraak, én van de prachtige bewerking die William Arrow smith ervan maakte. Er is ook alle moeite gedaan om de schaarse gege vens over het leven van Seattle bijeen te brengen. In een nawoord wordt zijn leven en de kolonisatie van het laatste stukje Amerika beschreven. (Geïllustreerd, 48blz., 15,50). Tenslotte publiceerde "Kairos" een tweede bloemlezing van Nederlandse en Vlaamse "Haiku" onder de titel: "Een vierkantje zon", een bundel waar lang naar is uitgekeken. Het is een prachtig boekje geworden met poëzie van hoog gehalte, samengesteld door W. J. van der Molen, J. van Tooren en Bob Verstraete. De bundel is boven dien fraai geïllustreerd met aquarellen van Kees van Aalst. Er zijn 196 haiku opgenomen van 77 auteurs, sommige geheel volgens de Japanse traditie, andere weer op een geheel eigen, vaak verrassende manier. De korte vorm van drie regels van 5, 7 en 5 lettergrepen die in de haiku wordt gehanteerd noodzaakt de dichter tot beperking, eenvoud, concentratie. Klank en ritme, alle elementen van de dichtkunst zoeken hun natuurlijk even wicht. Haiku noemt de dingen zoals ze zijn, maar op zo'n manier dat uit de enkele woorden iets. kan opvonken. Poëzie die ruimte schept en de lezer er deel aan laat hebben. (Geïllustreerd, 72blz., 16,75). Alle uitgaven zijn verkrijgbaar bij de boekhandel en bij uitgeverij Kairos, Irenelaan 53, 3761BL Soest, tel. 10858. Verkrijgbaar in filialen met groente- en vleesafdeling ^rijzen geldig t/m 6 oktober a.s. Dit is de plek waar het gebouwtje moet komen. Op de achtergrond dan sende meisjes, die speciaal voor deze foto in de krant hun "mooie" jurken hebben aangetrokken. Een groepje mannen bespreekt de aanleg van een weg. De stenen op de voorgrond zijn bij elkaar gezocht voor het gebouwtje dat het project is van de Derde Wereldgroep Soest. Dit is één van de mannen uit Kuru sumo, die de leiding heeft bij de ver vaardiging (met de hand) van de le men blokken voor het gebouwtje. Lucie de Zeeuw op bezoek bij één van de families die zich in Kurusumo hebben gevestigd.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13