Pub d'OudeEnshe Nieuw NEC-complex door Prins Bernhard geopend HOUT Nieuwe verkoopartikelen bij Wereld Natuur Fonds in Panda winkeltje 'Paardenkamp' verwelkomt drie nieuwe gasten tijdens Open Dag 50 Jaar geleden in Soest 5 October 1934 vraagt uw voor: Raadsvergadering Beschikking Hinderwet De gemeente Soest biedt te koop aan: De gemeente Soest biedt te huur aan: Openbare commissievergadering Bouwzaken Pro-Amerikaanse actie bij vliegbasis Soesterberg Weekmenu voorƒ26,50 BAND- PLOOI- BROEKEN! VIAL CV*V) Toegankelijkheidsonderzoek komt op gang hotel heidepark NIEUW! NIEUW NIEUW! Is suiker goed voor kinderen? WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 De eerstvolgende openbare raadsvergadering vindt plaats op donderdag 25 oktober (een week later i.v.m. de herfstvakantie), 's avonds om half acht in de aula van het Griftlandcollege, Noorderweg. In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kan men de stukken inzien van de punten die behandeld worden. De agenda hangt ook op het publikatie- bord van het INFOcentrum en ook bij de hulpsecretarie Soesterberg. Men kan ook telefonisch bij het INFOrmatiecentrum informeren welke agendapunten aan de orde komen. Bij besluit van 14 augustus 1984 heeft het College van B. en W. een beslis sing genomen op het verzoek om een oprichtings cq. revisie cq. uitbrei dingsvergunning van: Lindner Industrie B.V.Koningsweg 20 te Soest, voor het verwerken in clusief lakken en drukken van metalen bladen op het perceel Konings weg 20 te Soest. De strekking van de beschikking luidt: 'positieve beslissing op aanvraag onder voorschriften ter voorkoming van gevaar, schade en hinder naar buiten toe'. Bij besluit van 18 september heeft het College van B. en W. een beslissing genomen op het verzoek om een oprichtings cq. revisie cq. uitbreidings vergunning van F. J. Marsé, Hartweg 68 te Soest voor een autoherstelinrichting op het perceel Hartweg 68 te Soest. De strekking van de beschikking luidt: 'negatieve beslissing op aanvraag'. Het besluit ligt gedurende een maand vanaf 3 oktober a.s. ter inzage op de gemeentesecretarie van 09.00 - 12.00 uur en in de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de openingsuren. Tegen bedoelde beschikking kunnen de volgende personen in beroep gaan: a. de aanvraagster b. de betrokken adviseurs c. degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c van de Wet Algemene Bepalingen Milieuhygiëne bezwaren heb ben ingebracht d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21, 22 tweede lid, of 28 eerste lid onder c bezwaren in te brengen. Een beroepschrift kan worden ingediend binnen een maand na ter inzage legging van de beschikking. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de Geschillen van Bestuur, Binnenhof 1, 's-Gravenhage. Indien tegen de beschikking beroep wordt ingesteld kan overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek worden gedaan tot schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. A. het schoolgebouwtje, gelegen aan de Vinkenweg hoek Nieuwstraat te Soest. Bestemming, gebruik en aanvaarding in overleg te regelen. Het terrein is in beginsel ook geschikt voor woningbouw in de niet ge subsidieerde sector. Een proeve van verkaveling ligt ter inzage, evenals een bouwtekening van het gebouw. Gegadigden worden bij deze uitgenodigd schriftelijk voor 16 november a.s. een prijsaanbieding te richten aan Burgemeester en Wethouders van Soest, gemeentehuis, Steenhoffstraat 2, Soest. B. de vrijstaande woning Verlengde Talmalaan 11c met vrijstaande ga rage, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K, nummer 817, groot 635m2. Het objekt is te bezichtigen op vrijdag 12 oktober 1984 van 11.00 tot 12.00 uur. C. de halfvrijstaande woning Kampdwarsweg 5 te Zeist, gelegen nabij de kom van Soesterberg, kadastraal bekend gemeente Zeist, sectie C, nummer 1114 ged., oppervlakte nader te bepalen. De woning verkeert in goede staat van onderhoud. Ingezetenen van de gemeente Zeist of economisch gebondenen aan deze: gemeente genieten de voorkeur bij gelijke of ongeveer gelijke prijs aanbieding. Het objekt is te bezichtigen op vrijdag 12 oktober 1984 van 16.00 tot 17.00 uur. De inschrijving voor de onder B. en C. genoemde objekten staat open van 8 oktober 1984 tot en met 19 oktober 1984. Bekendmaking van de inschrij ving op 23 oktober om 16.30 uur voor objekt B. en om 17.00 uur voor objekt C. Plaats gebouw Gemeentewerken. Inzage van stukken, nadere inlichtingen, alsmede inschrijfformulieren voor de onder B. en C. genoemde objek ten bij de afdeling grondzaken van de dienst Gemeentewerken van Soest, Lange Brinkweg 77 te Soest, dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 9.00-12.00 uur. Drie vertrekken op de verdieping van het perceel Van Weedestraat 35 te Soest, bestaande uit een vertrek van 7m' x 3,80m' en twee vertrekken van 4m' x 4m'. Keuken en w.c. aanwezig. Huur bedraagt 692,- per maand. Servicekosten150,- per maand. De vertrekken kunnen onmiddellijk worden aanvaard. Bezichtiging op 18 oktober 1984 van 10.00 tot 11.00 uur en eventueel na telefonische afspraak (02155-16744 tst. 212/213). Nadere inlichtingen verkrijgbaar bij de afdeling grondzaken van de dienst Gemeentewerken. Lange Brinkweg 77 Soest, onder bovengenoemd nummer. Donderdag 11 oktober, 16.30 uur, gebouw gemeentewerken: commissie Welzijn Behandeld zal worden het voorstel tot bezuiniging in de sector welzijn en de hoofdlijnen van het te voeren welzijnsbeleidsplan. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het bepaal de in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan: 1. O. van Arnhem, Driftje 4 te Soest, ten behoeve van het uitbreiden van het woonhuis, het plaatsen van een dakkapel en het bouwen van een garage op het perceel Driftje 4 te Soest; 2. A. Schilder, Krekel 16 te Soest, ten behoeve van het bouwen van een garage op het perceel Krekel 16 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 4 oktober 1984, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00-12.00 uur) ter gemeentesecretarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 -22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. .„Maak Nederland niet weerloos", stond er op het spandoek dat vorige week door leden van Constructief Jong Nederland bij de Amerikaanse ingang van de vliegbasis Soesterberg werd op gehangen. CJN wilde met deze aan hankelijkheidsbetuiging „het verstoor de evenwicht herstellen". En dat juist midden in de „door het IKV in het leven geroepen" vredesweek. De jongeren van de OSL-stichtingen voor Vrijheid en veiligheid protesteer den hiermee tegen ,,het anti-Ameri kanisme en het schoppen tegen de NAVO" van de vredesbeweging (door CJN steevast ..unu-delensie ueu ging" genoemd). In vier uur tijd reik ten zij ,.I love NATO"-stickers en vijf honderd pamfletten uit aan enthousias te Amerikaanse militairen. Het op schrift van het (Engelstalige) pamflet liet aan duidelijkheid niet te wensen over: ,,Dit is geen nonsensverhaal van pacifisten" en verder: ..samen zijn we in staat echte vrede, democratie, ge rechtigheid en vrijheid mogelijk te maken". Het basis-personeel kon de „vredesactiviteiten" wel waarderen. „Thank you very much, it makes me feel better", zei éen van hen. Onder grote belangstelling heeft Z.K.H. Prins Bernhard vorige week donderdag het nieuwe zalen- en kanto rencomplex van de Nederlandse Ex port Combinatie (NEC) in huize Neclenburgh aan de Soesterbergse- straat officieel opengesteld. Deze fees telijke gebeurtenis vormde het hoogte punt tijdens de "Neclenburghdag," die door NEC was georganiseerd en waar aan door een groot aantal van de NEC-- leden actief werd meegewerkt. Meer dan vijftig van hen - allen fabrikanten die vanuit Nederland de meest uiteen lopende artikelen naar het buitenland exporteren - waren met hun kraampjes aanwezig op het terrein van huize Neclenburgh, waar zij het publiek lie ten zien wat er vanuit Nederland zoal wordt uitgevoerd. Na de ontvangst van de prins en een korte rondleiding over deze "markt" volgde in een grote tent de officiële bij eenkomst. die werd geopend door NEC-voorzitter en -oprichter Lambert Fokkema. In een zeer humoristische speech tot de enige honderden gasten herinnerde deze o.m. aan de oprichting van de NEC in 1952 en vooral aan de verhuizing naar Soest in 1968. Sinds dat jaar, aldus de heer Fokkema. had de Nederlandse export een enorme groei te zien gegeven: van 28 miljard gulden in 1968 tot 216 miljard in 1984. Alleen al in het laatste jaar is er voor 30 miljard gulden meer geëxporteerd. Het aan deel van Nederland in de wereldhandel had daarmee echter geen gelijke tred gehouden, hield de heep Fokkema zijn gehoor voor: dat daalde van 4,5 naar 4,1 procent. "Als dat niet zo was ge weest zou er nog 26 miljard meer zijn omgezet" aldus de voorzitter," en dat bedrag is goed voor zo'n 120.000 ar beidsplaatsen." In zijn toespraak sprak de heer Fokke ma woorden van dank aan allen die bij de bouw van het nieuwe complex be trokken waren, met name bouwcoördi- nator Stooffer Koops, die hij huldigde met een speciale penning. Vice-voorzitter Egidius Jansen van de NEC sprak op zijn beurt woorden van lof tot de heer Fokkema. die hij Neder lands-exportpionier-nummer-één noemde. "Als oprichter van de NEC heeft Fokkema enorme verdiensten voor de Nederlandse economie in het algemeen en voor de export in het bij zonder" aldus de heer Jansen. Hij wees ook op diens lijfspreuk"Ik geloof in de man met de monsterkoffer." die op een plaquette in de hal van de nieuwe Prins Bernhardzaal van het NEC-complex is aangebracht. De heer Fokkema prees de heer Jan sen vervolgens als een kampioen exporteur. omdat deze zijn produkten naar 131 landen heeft weten uit te voe ren. een record dat echter nog ruim schoots wordt geslagen door Prins Bernhard. die het produkt "goodwill" naar maar liefst 142 landen over de ge hele wereld heeft uitgevoerd, aldus de heer Fokkema. In dat verband merkte hij op dat Nederlandse exporteurs in het buitenland altijd een handvol foto's van de prins op zak hebben, "behalve in Brazilië; dan gebruiken we foto's van JohanCruijff." In zijn toespraak ging Fokkema in op de geschiedenis van de export na de oorlog. "Industrialiseren was toen het motto, en zo gebeurde het ook. Maar daardoor kwam de koopman op de tweede plaats, en de manager op de eerste." Een en ander heeft volgens de heer Fokkema grote gevolgen gehad voor de Nederlandse economie. "Men dacht dat alles kon, maar de koopman zoekt niet in de eerste plaats naai werk. maar naar winst. Werk betekent niet per definitie ook winst, maar winst betekent per definitie wel altijd werk." De heer Fokkema hield zijn gehoor voor dat hij in de loop der jaren heel wat ondernemers ten onder had zien gaan, niet omdat zij uit de markt wer den geprijsd, maar omdat zij het slachtoffer werden van eigen hoog moed en decadentie. "Er zijn mana gers die beter de weg naar de subsidie- pot weten te vinden dan de weg naar de klant en die de prijslijst van de Mouton Rothschild beter in het hoofd hebben zitten dan die van hun eigen artikelen" In een boeiende speech gaf drs. S. Orlandini. president-directeur van de KLM. een uiteenzetting over het be kende Nederlandse, luchtvaartbedrijf, dat de NEC-leden tot zijn beste klanten rekent, 's Middags volgde eveneens een causerie door economisch journa list E. Peereboom. Aansluitend vond een feestelijke recep tie plaats ter gelegenheid van het zil veren jubileum van NEC-directeur Teun Middelkoop. Priiis Bernhard beproefde zijn krachten op het pijltjes werpen tijdetis zijn rondgang over de NEC-markt. Foto: Goos van der Wilt Grote Koninginnelaan48 Soest 02155-12245 Inbraak Rademaker- straat Bij een inbraak in een garagebe drijf aan de Rademakerstraat in Soes terberg heeft de dader in de nacht van zondag op maandag een bureau open gebroken en daaruit een geldbedrag van ca. 350 gulden en een zgn. "Shell- cheque" weggenomen. Vermoedelijk heeft de inbreker een valse sleutel gebruikt om het pand binnen te komen. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 li lli EETC, WE van 3 oktober t/m 7 oktober Paté ala Maison met vijgen - hazerug met jachtsaus Kastanjepuree - gebakken aardappelen Div. groenten - koffie met bonbon o& rib f 85,-- spijker f 69,95 katoen f 79,50 (van Bumper) vri jeti jdskled mg v,Weedestr.59 tel.12424 Soest VIDEO VERHUUR SERVICE Zin om vanavond thuis een film te be kijken. maar geen zin of tijd om naar de videotheek te gaan? Geen nood, bel Vial 22339 Wij brengen zes dagen per week vi deofilms aan huis en halen deze ook weer op. Ruime sortering in alle genres met vele toppers. Bel Vial en vraag naar de uitgebreide katalogus (VHS Beta). De nieuwe WNF catalogus 1984-1985 is uitgekomen, waarin allerhande artike len ten verkoop aangeboden staan. De opbrengsten van die verkopen benut het WNF om projecten uit te voeren om de natuur te beschermen, overal op de wereld waar dat nodig is. De winst die gemaakt wordt bij de ver koop van die artikelen, komt geheel ten goede aan die profecten. Een uitge breide catalogus laat zien welke ar tikelen er zoal aangeschaft kunnen worden. Voorwerpen, zoals theelepel tjes, bedeltjes en letterkastfiguren zijn er in allerlei soorten, fraai uitgevoerd en voorzien v^n afbeeldingen van dier soorten,' die in het' verleden en heden dé bijzóndere aandacht van het WNF heb ben. Vanzelfsprekend het overbekende "pandabeertje", maar ook andere dieren, vaak bedreigd in hun bestaan, zoals de neushoorn, de walvis, de oli fant, de zeenond, de tijger en het Przewalskipaard Deze motieven zijn ook terug te vinden op bijvoorbeeld sweaters, badhand doeken, washandjes, dekbedovertrek ken, siertheedoeken en zelfs op zak doeken, slabbetjes en tassen. Voor de huisvrouw (en -man) zijn er praktische gebruiksvoorwerpen zoals dienbladen, ,qvenwant_erK, seyye^en, mokken. Ook stropdassen, penri^p, agenda's en een fraai uitgevoerde kalender, kortom te veel om op te noemen. Het "Panda winkeltje" in Soest staat onder leiding van mevr. S. H. Rasch-de Vries, Foe- kenlaan 20, tel. 14666. (Bij bezoek aan Op zaterdag 13 oktober a.s. vindt bij 'De Paardenkamp', het nationale rust huis voor paarden aan de Birkstraat in Soest, weer een "open dag" plaats. Die begint om 14.00 uur en wordt als gebruikelijk weer opgeluisterd met de feestelijke intocht van een drietal nieuwe Paardenkamp-bewoners: "Gerine", een 24 jaar oud rijpaard uit Wassenaar, "Gladur", een 29-jarige In het kader van het onderzoek naar de toegankelijheid van (voor publiek toegankelijke)gebouwen door de ad viesgroep gehandicapten Soest zijn op dinsdag 25 september 1984 en woens dagochtend 26 september 1984 instruk- tiebijeenkomsten gehouden. In totaal hebben 72 vrijwillig(st)ers deze bijeen komst bezocht voor het verkrijgen van de noodzakelijke uitleg over het doen van de metingen. De dames en heren werden door de heer Gerth (ambtelijk adviseur van de adviesgroep) welkom geheten. Hij gaf een korte uiteenzetting van de bedoe ling van deze bijeenkomsten. Tevens merkte hij op, dat dit onderzoek door het Centraal Coördinatie Punt Toegan kelijkheid (dit is een vaste commissie van de Interdepartementale Stuur groep Gehandicaptenbeleid, samen gesteld uit vertegenwoordigers van het bij het toegankelijkheidsbeleid betrok ken departementen, aangevuld met adviserende kundige ledenop verzoek van de adviesgroep' is aangemerkt als proefobject. Dit betekent dat het C.C.P.T. de kosten van de begeleiding en evaluatie van dit onderzoek door het Nederlandse Instituut voor Maat schappelijk Werk Onderzoek voor haar rekening neemt. Het NIMAWO heeft in opdracht van het C.C.P.T. de in dit onderzoek gebruikte vragenlijsten ont worpen aan de hand van de tot heden opgedane ervaringen in het land en de tot nu toe gehanteerde technische ei sen. Soest is wellicht één van de eerste gemeente die deze vragenlijsten ge bruikt. Na het openingswoord en een korte in leiding werd de bij de-vragenlijsten behorende diaserie door de heer Put man (toegankelijkheidsconsulent van het Provinciaal Beraad Gehandicap-' tenbeleid te Utrecht) vertoond. In de diaserie werd nader ingegaan op een aantal knelpunten, die zouden kunnen optreden bij het meten. Zo kwam o.a. het opmeten van de doorgangsbreedte van deuren, hellingbanen, tocht- sluizen, trappen, parkeerplaatsen e.d. aan de orde. Na het vertonen van de diaserie werd nog wat aantekeningen uitgereikt, die opgesteld waren naar aanleiding van de diaserie van de proefmetingen die op 13 september jl. plaatsvonden. De heer Gorter, die namens het NIMAWO aanwezig was, vroeg de deelnemers om mee te werk en aan het invullen van een vragen lijstje over deze instruktiebijeen- komst. Aan het eind werd de teamindeling bekend gemaakt en de objectenlijsten met de daarvoor bestemde vragenlijs ten uitgereikt. De metingen zijn gericht op de vier hoofdaspecten bereikbaar heid, doorgankelijkheid van de ingang, doorgankelijkheid in het gebouw en de bruikbaarheid. Tot 31 oktober 1984 hebben de vrijwillig! st)ers de tijd om 250 gebouwen en objecten te meten. Hierna zal de adviesgroep zelf de inge vulde vragenlijsten moeten coderen voor de verwerking met een computer. Ook dit computerprogram is ontwik keld door het NIMAWO. Intussen zal de adviesgroep tevens moeten werken aan het opstellen van haar rapport. Nadere inlichtingen kunt u verkrijgen IJslandse pony uit Amsterdam, en "Nadira", een oosters rijpaard van 24 jaar, dat afkomstig is uit Rotterdam. Het bestuur van de Paardenkamp prijst zich gelukkig met het feit dat tijdens de afgelopen zomerperiode geen van de paarden die in de boerde rij Vosseveld aan de Birkstraat ver blijven zijn overleden. Ook "Carlos", de oudste bewoner van de Paarden kamp, maakt het met zijn 37 jaar nog altijd uitstekend, evenals de bijna evenoude "Sharon", die echter in een wat mindere conditie verkeert. Andere "oudjes" zijn "Nelle", "Hansje" en "Simone", alledrie 30 jaar en niet te vergeten "Jackelien", die dit jaar de 35 kruisjes haalde. Zolang het weer het toelaat verblijven de paarden zoveel mogelijk buiten. Daarna vinden ze weer een onder komen in de ruime stallen, die inmid dels weer piekfijn in orde zijn gebracht. De ongetwijfeld weer talloze bezoe kers van de "open dag" zullen zich daarvan met eigen ogen kunnen over tuigen. A.s. zaterdagavond: diner-dansant m.m.v. Skyray-Kombo. Bel Bilthoven: 030-782477. Fietsendief bekent De politie heeft in het afgelopen week einde een 18-jarige jongeman uit Soest aangehouden op verdenking van het plegen van fietsdiefstallen. De jonge man legde een bekentenis af. Hij ver telde dat hij onlangs in samenwerking met een vriend twee fietsen had wegge nomen aan de Bosstraat. Rijbewijsverzekering met 60% no-claim korting Hypotheken; rente vanaf 8,2% rente 20 jaar vast gratis hypotheekadvies (berekening hypotheek- lasten/inkomen) Inlichtingen: Julianalaan 45 - Soest Telefoon 02155-17962 ASSURANTIËN NBVA ONROEREND GOED - HYPOTHEKEN Collecte Militaire Tehuizen De collecte voor de Militaire Tehuizen bracht 80,- op. Helaas niet veel. maar toch genoeg om er dankbaar voor te wezen en onzen dank aller eerst aan de dames-collectanten en dan ook aan de gevers te brengen. Spiritusdrinker Bij de politie vèrvoegde zich een zwervend persoon, die, terwijl hij had verkeerd onder de invlied van gebruikte spiritus, door een anderen zwerver was mishandeld en wel zoodanig, dat hem een flink gedeelte van zijn neus was afgesneden. Na verbonden te zijn door Dr. Rupert, kon hij weer vertrekken. N.S.B.-vergadering J.L. Maandag hield de N.S.B. afd. Soest een zeer druk.bezQChte verga dering in de zaal van hotel "Eemland". welke zaal met vlaggen en vaandels was opgesierd. Het N.S.B.-strijkje verleende tevens medewerking. Reeds voor den aanvang der vergadering was de zaal tot in de hoeken gevuld. De leiding der vergadering was in handen van den kringleider, den heer Van Goor. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat het lidmaatschap van den N.S.B. overal, maar ook te Soest, veel moeilijkheden met zich brengt. Alle mogelijke terreurmaatregelen, als broodroof, ontzetting uit B.V.L., Burgerwacht, ambt enz. wordt den leden aangedaan. Hoe groot de verdwazing soms is, moge blijken uit het feit. dat het be stuur van "Religie en Kunst" de zaal wel verhuurde aan de V.V.S.U., doch weigerde aan de N.S.B. De heer Overwijn, spreker voor dezen avond, sprak hierna over: "Waarom fascisme thans aan de orde is." Spr. behandelde uitvoerig de gedachte, dat verandering in de heer- schende omstandigheden slechts kan worden verkregen dooreen econo mische theorie op te zetten en het volk naar die theorie te doen leven. De werkelijkheid is volgens spr. echter precies omgekeerd. Dit is het ge volg, dat nagenoeg alle industrieën niet meer floreeren. De weg, om uit de huidige crisis te komen, eischt eerst oplossing der moreele crisis. Daarna is de oplossing der economische crisis eerst mogelijk. Hierna gaat spr. de mogelijkheden na, om tot dit doel te komen, hierbij wijzende op het feit, dat de hoofdplaatsen bezet zijn door personen uit de on-Nederlandsche Tweede Internationale, de S.D. A.P. Verder wijst spr. er op. dat de N.S.B. het Kabinet des Konings terug wenscht en niets wil weten van een stelsel, dat alleen ministers kunnen worden benoemd, welke door de meerderheid der Kamers worden ge- wenscht. Spr. eindigde zijn rede met een opwekking voor de nationale gedachte, om daardoor te komen tot een betere nationale welvaart. Na het staande zingen van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. Voor - en nadeelen van het snoepen Men heeft reeds vaak de opmerking gemaakt, dat ontelbare reeks hy- giënsche maatregelen, welke het tegenwoordig geslacht ter bewaring en bevordering van de gezondheid moet nemen, er toe zou moeten lei den, het menschendom een hoogen ouderdom te garandeeren. Wanneer wij over hygiënische-maatregelen spreken, dan denken wij natuurlijk in de eerste plaats aan voedsel en lucht. In verband met ons onderwerp zullen wij het laatste laten rusten en ons met een klein, doch voornaam deel van het eerste bezig houden, n.1. de suiker als voedsel. Wie gebrui ken er nu het meeste suiker? Natuurlijk de kinderen. Want over het al gemeen zijn kinderen groote liefhebbers van al wat zoet is. Is deze liefde hun niét bij de geboorte meegegeven, dan zullen de geregelde bezoekers van een jong huisgezin, inzonderheid de diverse ooms en tantes en wel zorg voor dragen, dat de jonge wereldgeneratie haar rechtmatig aan deel in de suikerproductie krijgt! Een rechtgeaard oom of tante zal dan ook slechts zelden bij kinderen op visite gaan en nalaten iets mee te brengen. En dat "iets" is meestal zoetigheid. Dikwijls is nu de vraag gesteld, is al die snoeperij niet na- deelig voor de kinderen? Suiker, dat. naar bekend, rijk is aan koolhy draat (organische verbinding van koolstof, zuurstof en waterstof) geeft kracht. Wie dus een kind suiker geeft, werkt mede aan de krachtige ont wikkeling van het jonge lichaam. Een Schotsch geneesheer Dr. Hector Cameron, heeft verklaard, dat bij vele kinderen zenuwkwalen ontston den wegens het niet voldoende gebruik van suiker, en was er voorstan der van, kinderen af en toe suiker tusschen de maaltijden te geven. Ook in het Fransche leger is men overtuigd, dat suiker bij voorkeur geschikt is ofti de vermoeienissen van een langen afstandsmarsch te overwinnen. Ieder soldatenransel bevat een voldoende hoeveelheid suiker. Behalve deze argumenten voeren voorstanders van het veelvuldig gebruik een afkeer hebben van vet. En toch hebben zij daaraan een groote behoefte, wil het lichaam op normale wijze tot ontwikkeling komen. Een geschikt middel nu om kinderen vet te doen gebruiken, acht men het toedienen van suiker onmiddelijk na vetgebruik. Natuurlijk zijn er talrijke tegen standers van suikerverbruik door kinderen, doch deze bestrijden voor namelijk het eigenlijke snoepen. Want het is nu eenmaal niet te ontken nen, dat snoepende kinderen het vroeg of laat te kwaad krijgen met het gebit, dat zich in letterlijken zin al die zoetigheid niet laat aansmeeren. Het glazuur van het gebit wordt erdoor aangetast en is dit eenmaal ge schied. dan zal het gebit er heel spoedig nadeelige gevolgen van onder vinden. De gevaarlijkste snoepmiddelen zijn die, welke veel gekauwd moeten worden, met name de kleverige, want deze blijven langdurig tusschen de tanden zitten en veroorzaken de verrotting. Het is heel goed mogelijk aan kinderen suiker toe te dienen zonder dat de tanden er scha delijke gevolgen van ondervinden. Zenuwachtige kinderen moeten veel suiker hebben, liefst in vloeibare vorm. Vruchtensappen kunnen hiérbij goede diensten bewijzen. Daarbij vergete men niet, het onontbeerlijk vet in voldoende mate toe te dienen, want het zijn juist suiker en vet, welke het kind op krachten moeten houden. Het mag als vaststaand worden aangenomen, dat tanden be derf niet zoozeer voortkomt uit meer of minder gebruik van suiker, doch wel uit mindere verzorging der tanden middels geregeld poetsen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5