't Betere merk van een beste zaak... scliociltiikcr scliociiiakcr H ik mum ersbv SPLINTER EEMLANDv d'OudeEnghe m MiMip# af piano MUmMim feteliiis sa 0 ês luisteren bij Van ien Burg. Opnieuw 'Open Dag' bij chemische bedrijven Groeiende belangstelling voor muziekschool Soestdijk doet 't voortaan zonder wijkagent J. de Pater Overhangende takken, hagen en beplantingen snoeien Expositie van Adriaan Keus in Oudheidkamer geopend Hartelijk afscheid van muziekconsulente Boukje Colpaert mammam Bij Schoemaker vindt u de grote topmerken op het van beeld en geluid! LAAG GEPRIJSD, TOCH KWALITEIT EN SERVICE IN EIGEN TECHNISCHE DIENST Eigen technische dienst verzorgt snelle service en garantie. 10344 Brother-breidemonstratie bij Van Huissteden r-zuiD lewoositips» Nic van Dam. O Natuurlijk verkopen wij als grote Philips speciaalzaak graag Philips, een Nederlands kwaliteits- produkt. Maar alleen Schoemaker demonstreert ook de fantastische produkten van B O, of de Betamovie van Sony, de nieuwe stereoapparaten van Technics, Akai en scherp geprijsde teletekst kleurentelevisie van Blaupunkt, N.T.S.C. ontvangst met J.V.C., of de perfecte VHS video van Panasonic. Vergelijk zelf en kies een goed merk bij een beste dealer. voor alle zekerheid Van Weedestraat 78, tel. 17253. SOESTER COURANT PAGINA 7 Woensdag 3 oktober LIVEMUZIEK De Onderlinge met Conny van Bergen. MIDDELWIJKSTRAAT 2 SOEST 'A In onze toonzalen staan o.a.: (A. Steinway Sons, Bösendorfer, Bechstein.Grotrian-Steinweg, ttftïlWitajJ Seiler, Schimmel, Yamaha, Förster. lïlTOh VLEUGELS- PIANO'S-ORGELS IJXSJ Amersfoort - Arnhemsestraat'8-10 -Tel. 033 - '630144. Zaterdag 13 oktober: De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie organiseert ook dit jaar weer een Open Dag van de Che mie, die inmiddels al een (tweejaar lijkse) traditie is geworden. Op deze dag opent een groot aantal chemische bedrijven in het hele land de poorten voor het publiek, dat uitgebreid wordt voorgelicht en kennis kan nemen van de zaken die zich binnen de muren van een chemische industrie afspelen. De bedoeling is dat een groot deel van het "waas van geheimzinnigheid", waarin de chemie nog altijd lijkt ge huld te gaan, wordt weggenomen. De tot dusver gehouden Open Dagen zijn alle zo succesvol verlopen dat een herhaling ook in 1984 niet kon uitblij ven. Dat gebeurt volgende week za terdag 13 oktober, en ook in Soest en directe omgeving doen weer een aantal bedrijven mee. Het zijn: DHV Raadgevend Ingenieursbu reau, Laan 1914 nr. 35 in Amersfoort; B.V. Nederlandse Kleurstofindustrie, Kleine Koppel 39-40, Amersfoort; PFW Nederland B.V., Nijverheids- weg Zuid 7, Amersfoort; CentrilabB.V., Koningsweg 8, Soest Nederlandse Kunststoffenindustrie Soesterberg, Veldmaarschalk Montgo- meryweg 45-47, Soesterberg. Bij DHV in Amersfoort kunnen de be zoekers het laboratorium bezichtigen, waar o.m. milieumetipgen, bodem- en grondwateronderzoek, drink- pro ces- en afvalwateronderzoek, keuring van (wegen)bouwmaterialen, herge bruik afvalstoffen, geur- en stofme tingen en het bacteriologisch onder zoek van drink- en zwemwater wor den getoond. Ook is er een compleet in gerichte geluidmeetwagen en een se- mitechnische opstelling van een bio- filter (Bioton) te zien. Bij de Nederlandse Kleurstof industrie zien de bezoekers (vanaf 9.00 uur) een videoreportage van het bedrijf, waar na een toelichting wordt gegeven op de produktie van levensmiddelenkleur stof. Verder worden ook kleefstoffen in allerlei toepassingen getoond, waar na de bezoekers een kijkje kunnen ne men in het produktie- en het applicatie laboratorium. In beschermende kle ding kan ook een bezoek gebracht wor den aan de afdeling die de kleurstof fen fabriceert. Er vinden tijdens de Open Dag 10 rondleidingen van ca. 1% uur plaats. Bezoekers wordt verzocht zich vooraf aan te melden: 033-11141. Bij PFW Nederland B.V. worden (vanaf 8.30 uur) eveneens rondleidin gen georganiseerd van bijna 2 uur. Na een algemene inleiding wordt het researchgebouw bezocht, waar de monstraties worden gegeven, en wordt vervolgens de produktie-afdeling be keken, waar aroma's in droge en pasta- vorm worden gemaakt. Ook volgt een bezoek aan het "Smaakcentrum", waar de ontwikkeling en toepassing van smaakstofcompositie wordt gede monstreerd. Belangstellenden kunnen zich vooraf aanmelden bij de afdeling personeelszaken, tel. 033-630444, toestel 225. Jeugdigen t/m 14 jaar hebben slechts toegang onder geleide van oude ren. Bij Centrilab in Soest hebben de be langstellenden vrije toegang. Zij krij gen allerlei instrumentale analyses te zien met betrekking tot milieuzaken en het onderzoek van farmaceutische produkten. Bezoekers van de Nederlandse Kunst stofindustrie in Soesterberg zien het bedrijf in werking vanaf de beginfase (het produktidee) tot het eindprodukt. De rondleidingen in groepen duren ca. een uur en beginnen vanaf 10.00 uur. Voor groepen ziet de NKS graag voor aanmelding: 03463-1647. Andere bedrijven en instellingen, tij dens de Open Dag Chemie 1984 te be zichtigen, zijn in de provincie Utrecht: - Harshaw Chemie, Strijkviertel 67, DeMeern; - Keuringsdienst van Waren, Nijenoord 6, Utrecht; - Militair Hospitaal, Klinisch Chemisch Laboratorium Rijksuniversiteit Utrecht, Subfaculteit Scheikunde, Padualaan 8, Utrecht; - Waterleidingbedrijf Midden Neder land, Reactorweg47, Utrecht; - TNO Instituut voor Toegepaste Che mie, Utrechtseweg 48, Zeist. In heel Nederland zullen ca. 100 chemi sche bedrijven en instellingen aan de Open Dag meedoen. De gehele Neder landse chemische industrie zet per jaar 37 miljard gulden om, waarvan 34 miljard in het buitenland (een zesde van de totale Nederlandse export). Er werken 90.000 mensen in de che mische industrie, waarvan zo'n 10 pro cent in de research. Vorig jaar inves teerde de chemische industrie in Ne derland 2 miljard gulden, waarvan IC procent milieu-investeringen. Inclu sief exploitatie- en energiekosten gal de chemische industrie vorig jaar ca 500 miljoen gulden uit ten behoeve var het milieu. Aan research werd 2 mil jard gulden uitgegeven. PÖlitie verleent assisten tie na weigering kijkgeld De politie verleende maandag jl. assis tentie aan ambtenaren van de Dienst Omroepbijdragen toen deze bij een fa milie aan de Kamperfoeliestraat het televisie-toestel kwam weghalen, om dat het verschuldigde kijk- en luister geld niet was betaald. De politie wist de bewoners tenslotte met zachte drang te overreden om het toestel toch maar weg te laten halen. In de Oudheidkamer aan de Ferdi- nand Huycklaan is vrijdag jl. de expo sitie geopend van werken van de schil der Adriaan Keus, die tot zijn dood in 1955 gedurende een lange reeks van jaren in Soest heeft gewerkt en ge woond. De tentoonstelling werd geor ganiseerd op initiatief van de Stichting Oud-Soest en de heer Cees van Oeve- len, antiquair, die oniangs het werk van Keus "herontdekte" en via een oproep in de Soester Courant op het spoor kwam van een flink aantal be zitters van schilderijen van Keus. Bijna veertig werken van de hand van Adriaan Keus zijn in de tentoonstelling ondergebracht, en de meeste daarvan zijn afkomstig uit particulier bezit van inwoners van Soest. Mevrouw M. Westerveld van de Bilder- dijklaan viel de eer te beurt de tentoon stelling officieel te openen. Dat deed zij door een van de schilderijen - namelijk dat uit haar eigen bezit, waarop nei voormalige huis van Keus staat afge beeld- te onthullen. Mevrouw Wester veld heeft de familie Keus destijds goed gekend. Aanvankelijk was het de bedoeling ge weest dat cultuurwethouder F. King- ma of burgemeester Scholten de ope ning zou verrichten, maar beide waren verhinderd, zoals Oud-Soest-voorzitter A.J. van den Dijssel meedeelde in zijn openingswoord. Hij heette de geno digden hartelijk welkom, onder wie ook de zustervereniging uit Baarn en zelfs een aantal familieleden van Adriaan Keus, onder wie de oudste dochter, mevrouw L.A. Tans-Keus, uit Ommen. In het bijzonder zwaaide de heer Van den Dijssel Cees van Oevelen lof toe voor zijn inspanning om alle werken van Keus, die nog in Soest te vinden waren, bij elkaar te brengen. Hij wees er daarbij op dat de schilderijen bij de Oudheidkamer in goede handen zijn. De heer Van den Dijssel gaf een kort overzicht van het leven van Adriaan Keus, die destijds heeft gewoond in een huis op de hoek van de Ossendamweg en de Schoutenkampweg, een plek, al dus de heer Van den Dijssel, "die ten A.s. zaterdag wordt van tien uur tot half vijf een breidemonstratie gegeven bij bovengenoemde firma, van Wecde- straat 221. Het gaat hier om het merk Brother KH 860, een breimachine die met ponskaarten werkt. De KH 860 heeft het hele assortiment steken die de gebruiksters van de BROTHER- Mevrouw M. Westerveld onthult het schilderij van Adriaan Keus. Foto: Goos van der Wilt prooi is gevallen aan het snelverkeer". Tegen die verdwijning heeft Adriaan Keus zich goed ingedekt, omdat hij zijn eigen huis vele malen op het doek heeft vastgelegd. Omdat het in die dagen voor een kunstschilder ook al niet altijd een vet pot was gebruikte Keus zijn werk met enige regelmaat als "betaalmiddel", zodat heel wat leveranciers in Soest op die manier aan éen of meer kunst werken van zijn hand kwamen. Het is niet ondenkbaar dat ook de gemeente Soest schilderijen als betaling accep teerde, zodat er sprake was van een vroege B.K.R., aldus de heer Van den Dijssel, die de bezoekers opwekte ook de rest van de Oudheidkamer te be zichtigen. "Tenslotte is het werk van Adriaan Keus ook een stukje Oud- Soest". De expositie in de Oudheidkamer duurt de hele maand oktober. Adriaan Keus werd in 1875 in Rotter dam geboren. Op 23-jarige leeftijd werd hij leerling van de Academie voor beeldende kunsten in Den haag, waar hij werd onderwezen door ver scheidene kunstenaars, onder wie H.W.Mesdag. Keus ging wonen en werken in Den Haag. In 1902 en 1903 exposeerde hij in respectievelijk Rot terdam en Amsterdam. In 1910 ver huisde hij naar Putten, en zes jaar later naar Baarn. In 1920 kwam Keus naar Soest, waar hij zich vestigde aan de Schouten kampweg. Hier had hij ook zijn atelier, waar hij vooral landschappen schilder de, etste en tekende. Boerenwoningen, bossen en bollevelden waren een ge liefd onderwerp voor de schilder. Op merkelijk is ook dat er op veel schilde rijen kippen voorkomen. Adriaan Keus, die lid was van de vereniging voor Kunstenaars "Pulchri Studio" en "Arti et Amicitiae", woon de tot zijn dood in Soest. Hij overleed in 1955, op 79-jarige leeftijd. breimachine gewend zijn: Fijnkant, Tuck, Skip, Normaal kant. Weven, Noors, Intarsia, éen Motief, Verlengen en weef kantwerk. BROTHER is voortdurend bezig de meest uitgebreide mogelijkheden in de breimachine samen te brengen. Geheel nieuwe ideeën uit het BROTHER-as- sortiment zijn aan dit nieuwe ontwerp toegevoegd om het breien nog makke lijker en efficiënter te maken. Kantkam Een kompleet nieuw idee van Brother zijn de speciale kantkammen, voor vier of voor vijf naalden.Deze kammen worden op het naaldenbed gezet op de zelfde manier als de kammen voor Noorse motiefjes, maar in dit geval worden de naalden op de plaats waar de kantkam zich bevindt niet geselec teerd, maar juist uitgeschakeld. Zo kan men nog veel meer verschillende patronen breien. De kammen kunnen overal op het naaldenbed geplaatst worden. AL 50 JAAR OFFICIAL DEALER BAARN - SOEST BEUKENLAAN 80 (t.o. Sporthal Beukendal) - SOEST - TEL. 12643 EEMNESSERWEG 16-22 - BAARN - TEL. 15555 Verrassend veelzijdig. Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn. Dat geldt overigens óók voor de schoenen- en sportaf deling. Tot ziens, bij Nic van Dam vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16, Soesl. telefoon 02155-13473 Half augustus begon voor de RMA het schooljaar 1984/,85. Inmiddels zijn ook de nagekomen aanmeldingen ver werkt, zodat een vergelijking kan wor den gemaakt met andere jaren. Voor het vorige seizoen zag het er niet zo gunstig uit: het aantal nieuwe aanmel dingen bleek maar nauwelijks voldoen de om de vrijkomende plaatsen op te vullen. (Gemiddeld volgen de leer lingen 5 jaar instrumentaal onder wijs). De traditionele wachtlijsten voor leerlingen uit de gemeenten Amersfoort en Soest waren zelfs al helemaal verdwenen. Bij het begin van dit schooljaar is de si tuatie veel rooskleuriger. Het aantal aanmeldingen steeg, de AMV Alg- mene Muzikale Vorming i - klassen zit- De wijkagent van Soestdijk, de heer J. de Pater, is met ingang van 1 okto ber niet meer als zodanig in functie. Vanaf die datum loopt de heer De Pa ter stage bij een aantal onderdelen van het Soester politiekorps, zoals de recherche, de afdeling bijzondere wetten en de vreemdelingendienst. Een en ander houdt verband met de mogelijke bevordering van de heer De Pa ter tot brigadier bij de surveillancedienst van de Soester politie. Omdat de wijk Soestdijk het vooralsnog zonder eigen wijkagent zal moeten doen wordt de functie van de heer De Pater deels overgenomen door agent A. A. van Galen. Voor de aanstelling van een nieuwe wijkagent in Soestdijk ontbreekt bij het Soester politiekorps momenteel het personeel. ten weer vol en ook de docenten voor de instrumentale lessen hebben een ge vuld rooster. Er begint zelfs voor som mige instrumenten alweer een wacht lijst te ontstaan. Blijkbaar vinden toch veel mensen muziekonderwijs voor hun kinderen en voor zichzelf zó be langrijk dat ze er bij het indelen van hun budget andere dingen voor laten wijken! Daarbij is een gunstige factor, dat de lesgeldtarieven van de RMA de laatste jaren niet zijn verhoogd. Opvallend is, dat de belangstelling voor verschillende instrumenten aan het verschuiven is. Blijkens berichten van andere muziekscholen is dit een landelijk verschijnsel. Zo zijn er wat minder aanmeldingen voor piano en blokfluit, en ook de interesse voor het electronisch orgel, de "topper" van de jaren '70, loopt terug. Daarentegen is er nu vooral vraag naar les op blaasin strumenten, met als koploper de dwarsfluit (waarvoor in 5 jaar tijd het aantal leerlingen groeide van ca. 75 naar ruim 200!naast de saxofoon. Ook de electrische gitaar en het slagwerk (drums) blijven sterk in de belangstel ling. Behalve de gewone lessen en de dans- afdeling lopen ook de andere activi teiten, zoals de orkesten, ensembles en de speciale cursussen, weer uitste kend. Er startte weer een nieuwe groep "Koorscholing" evenals een cursus Jazz-improvisatie, beide speciaal voor oudere jeugd en volwassenen. Daarbij komt in begin november de AMV-eur- sus voor volwassenen; ook hiervoor zijn al aanmeldingen binnen. Verplichting voor burgers: Het komt nog steeds regelmatig voor, dat bomen, hagen of beplantingen van terreinen over een weg of een trottoir hangen. Dat is voor de wegge bruikers, en dat zijn zowel voetgangers, als fietsers en automobilisten, zeer hinderlijk. Bovendien kunnen er op hoeken van straten en wegen gevaarlijke verkeerssituaties ontstaan. ïn verband met de vrijheid en veiligheid van het verkeer wordt elke eige naar of gebruiker van een terrein met bomen, hagen of beplantingen, welke op of over een weg of trottoir hangen, verzocht, deze in voldoende mate te snoeien. Dit laatste is géén vrijblijvende aangelegenheid. Men is het in gevolge het bepaalde in artikel 122 en 123 van de Algemene Verordening Soest (A.V.S.) verplicht. Niet nakomen kan tot strafrechtelijke vervolging leiden. Wanneer men vragen heeft, bijvoorbeeld met betrekking tot het tijdstip van het snoeien, kan men zich wenden tot de dienst gemeentewer ken, afdeling Groen en Recreatie, tel. 13241. PAGINA 6 1/OENSDAG 3 OKTOBER 1984 tdijk nnelaan (naast nr. 38) bouwen semi-vrijstaande wonin- l ankerloze spouwmuren op ruim eigen grond. De fraaie versprin- levels geven deze woningen een ïwoon origineel aanzicht. Inde- il, toilet, L-vormige woonkamer eeltelijk verlaagd plafond, eethoek i keuken, carport. 1e verdieping: 3 slaapkamers, badkamer. 2e ng: overloop en zolder. n: f 225.000,- vrij op naam. t-Zuid fkenlaan 30 istiek, halfvrijstaand woonhuis, jk uitgebreid en verfraaid met en flinke tuin in aantrekkelijke in Soest-Zuid. Een huis waar ;rste bezichtiging verbazing de I heeft. Een volledige woonkamer verwacht U niet, net zo min als de t- en bijkeuken met eigen berg- ovendien met een smaakvolle eukeninrichting, een achter de aangebouwde plantenkas enz. waar U rustig even voor mag 'n. Indeling: L-vormige woonka- iite, keuken, bijkeuken, toilet, heel betegelde kelder met bui- 1e verdieping: 3 slaapkamers, amer met 2e toilet en overloop. Ding: grote L-vormige zolder als te ingericht met bovenliggende ian 46 ele bungalow met souterrain bouwd uit sprekende geelkleu- enen. Een meesterlijk woon den door een niet al te grote ïiegde, gemakkelijk te onder- 'oonkamer (56 m2) met open travertin-tegelvloer, omgeven ,witte e'9entijdse 04 m2), 3 slaapkamers, bad- aparte douche, entree, hal. jarderobe. Onderverdieping: age, kantoor, 2 hobbyruimten wasruimte. i Goyenlaan 129. Apparte- woonlaag met c.v., berging ge. Ind.: woonkamer, 2 sik., euken, douche, toilet, hal,' f 69.000,-. uvelweg 11. Halfvrijstaand t tuin en garage. Grote woon- pen haard, open keuken, 3 t ligbad. f 149.000,-. Goyenlaan 154. Hoekap- 1 4f woonlaag met c.v.-gas P b.g. Gerieflijk wonen op ndlasten. Laat U ons uitre- aankoop mogelijk is en wal kskost. f 69.000,-. Kuyperslraat 5. Halfvrij- lU'S met zeer grote woon- dakterras. 3 slaapkamers, ifking en staat van onder- f 129.500,-. Goyenlaan 73. Hoekappar- Jkon op zuid-westen. 2 slaap- 'sief vaste vloerbedekking f 73.000,-. ian 7 en aantrekkelijk middenhuis met as in riante en afwisselende villa- Vrije achtertuin, uitstekende zonlig- schuur en vrijstaande garage, lieruit bent u binnen enkele minuten t dorpse stationnetje (directe verb. jrdam, Hilversum en Amersfoort) of sfeervolle winkelstraten van Baarn. ng: royale woonkamer met parket en haard, keuken, kelder, toilet en e verdieping: 3 slaapkamers, bï en balkon over de volle breedte rdieping: grote zolder met logei uo.g. n ïezone Isring 147 035-630506 terdorpsstr 33 03495-36304 deck Pyrmontlaan 75 mdelijk hoekhuis met garage en grote nige tuin rondom, 502 m2. Hing: L-vormige woonkamer met open rd, moderne keuken met inbouwap- ituur, toilet, kelderkast en hal. 1e Ver ing: 3 slaapkamers, badkamer met lilet, balkon. Zolder met vaste trap en laapkamer met wastafel, i en dak zijn geïsoleerd. 6.000,-. scheid te nemen. De bijeenkomst werd opgeluisterd met een kleine muziekuit voering door collega's van Boukje. die een divertimento voor fluit, klarinet en hobo ten gehore brachten. Eerder hadden de medewerkers van de Muziekschool en de collega's Boukje al bedankt voor de uitstekende samen werking, zij het dat die min of meer "achter de schermen" plaatsvond, al dus muziekschooldirecteur Wim Schneider, omdat de steunfunctie niet rechtstreeks betrokken is bij de Mu ziekschool maar er uiteraard zeer goede kontakten mee onderhoudt. In haar nieuwe baan zal Boukje haar ex-collega's bijstaan. Haar werk valt uiteen in twee onderdelen: enerzijds het ondersteunen van initiatieven van de consulenten voor het muziek onder wijs. zodat de ervaringen daarmee opgedaan ook toegankelijk worden ge maakt voor andere consulenten in het land. en anderzijds de ondersteuning van de opleiding aan de PABO's, waar bij het LOKV betrokken is voor de in houdelijke ontwikkeling. Toen Boukje 16 jaar geleden als mu ziekconsulente in de regio begon was zij de eerste die als zodanig functio neerde. "Ik heb er ontzettend veel zin in," aldus Boukje over haar nieuwe Muzikale hulde voor Boukje Col- paert bij haar afscheid in de Muziek school. Foto: Goos van der Wilt baan. in haar loopbaan heeft zij met vrijwel alle Soester lagere scholen kon- takt gehad, vooral via de schoolconcer- tenprojecten als "De familie Hout." "De familie Snaar" en vorig jaar nog het grootse openluchtproject "Muziek op straat," waarmee zij veel succes oogstte. Tijdens een informele bijeenkomst in de Soester dependance van de Regio nale Muziekschool is vorige week vrij dagmiddag op hartelijke wijze af scheid genomen van Boukje Colpaert, tot 1 oktober werkzaam als muziekcon sulente voor het basisonderwijs in Soest en Hoevelaken. Per die datum is Boukje benoemd tot stafmedewerkster muzikale vorming basisonderwijs aan het Landelijk Ondersteuningsinsti tuut voor Kunstzinnige Vorming (LOKV) in Utrecht. Omdat zij in haar nieuwe functie niet meer rechtstreeks in kontakt zal staan met leraren en leraressen in het basis onderwijs, maakten heel wat leer krachten uit Soest vrijdag van de ge legenheid gebruik om persoonlijk af- De lederwaren- afdeling van

Soester Courant | 1984 | | pagina 7