de borg COJB 't Zwaantje RIAGG nu ook in Soest gevestigd Amnesty-rapport over schendingen mensenrechten in Volksrepubliek China sP KINDERPARTIJTJE?? VIER HET EENS ANDERS Vrijwilligers Vakature Bank TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderkoogt Bij ons in Amsterdam Opnamen voor 'Taairevue' in De Borg gestart Martelingen in Chili 750 In voormalige kleuterschool 'De Nachtegaal' orchol aarmode voor doe-het-zelvers Grafbeplanting WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 :nnis te laten maken ider van technisch digen wij u uit om tratie van Atag: de dparty bij te wonen, ït eigen ogen, wat -Atag lnfra®-oven i. in harte welkom op ke kans voor wie en... ook de moei en wil laten slagen. door Arie Wandelaar U heeft van Arie nog een reisverslagje tegoed van zo maar een dagje-uit. Een gebeurtenis die zich afspeelde op een warme dag in augustus. De maand waarin vele handelaren in frisdranken en ijs worden gered van een faillisse ment, détailhandelaren in textiel het ernstig betreuren dat ze reeds in de natte julimaand hun zomervoorraad textiel tegen halve prijzen hadden weg gegeven. Wie 't weet mag het zeggen. Ook en vooral in de handel. Arie stond bepaald niet te dringen voor dit uit stapje, maar eens in het jaar herin nert Marie zich dat ze ruim een halve eeuw geleden ergens in de hoofdstad geboren is. Dan valt er aan een bede vaart niet te ontkomen. Een soort gang naar Mekka, maar dan dichterbij. Om volstrekt onduidelijke redenen was er l van de jaarlijkse verplaatsing naar Amsterdam niets gekomen, dus leefde Marie vooraf in de hoopvolle veronderstelling dat er in twee jaar veel veranderd zou zijn. Omdat Arie zijn auto vanwege de verzekerings premie schadevrij wilde houden viel de keuze op het openbaar vervoer: De Nederlandse Spoorwegen. Amersfoort werd de opstapplaats. In de treincoupé kwamen wij tegenover een man te zit ten. Op zijn platte schedel telde Arie 23 haren, toebehorend aan een merk waardig heerschap. Hij droeg een half brilletje van waarachter hij ons wazig bekeek. Qua leeftijd moeilijk te schat ten maar duidelijk niet gelukkig met zijn verblijf op deze wereld. Toen hij op ons uitgekeken was meende hij met gesloten ogen in medidatie te gaan. Alvorens zich daaraan over te geven viel zijn keus voor een dienstverlening op Marie. "Wilt U mij waarschuwen wanneer wij in Amersfoort aanko men?", luidde zijn verzoek. "Gut man daar zijn wij tien minuten geleden uit vertrokken. Dat is nou ook wat." Aller minst geschokt door deze dienstmede- deling mompelde hij iets van: "en van dat dier afblijven", om vervolgens tot Amsterdam C.S. de ogen te slui ten en zich aan een zacht maar zeer regelmatig gesnurk te wijden. "Gekke vent," oordeelde Marie, "er is geen hond te zien." Een con trolerende N.S.-funktionaris droeg de opllossing aan. "Die", en hij wees daarbij op de bezitter van 23 haren en de halve brilleglazen, "is lam. Iedere week neemt hij een retourtje Gronin gen - Amsterdam. In een van zijn nuch tere ogenblikken heeft hij mij verteld dat hij zijn hond Doedel in Amsterdam tijdens een slordige avond is kwijtge raakt. Vandaar zijn wekelijkse expe ditie. Geen kwaaie vent. Wij noemen hem ook Doedel." In Amsterdam stapten wij tegelijk met Doedel uit en verdwenen in de massa die deze aflevering van de Inter city had uitgespuwd. Omdat Amster dam wat uitmonstering betreft tegen woordig uitsluitend uit zonderlingen lijkt te bestaan deed Arie het voor stel een plekje te zoeken met redelijk herkenbare mensen. Het werd 't Leid- seplein. Tegen twaalf uur zaten wij aan de koffie. Op onze netvliezen schoot een jongen op een bakfiets voorbij die op een trompet blies. In Soest en omge ving zou men van zo'n opmerkelijke verschijning opkijken. Op het Leidse- plein schijnt het evenwel bij het dage lijkse straatbeeld te horen. Andere aan maatschaDDelijke normen ontstegen personen van beiderlei kunne maak ten tijdens ons koffieuurtje hun op wachting. Een door een spleet in het haar getroffen dame deelde ons onge vraagd mede dat zij dagelijks in staat was kosmische krachten te consulte ren. Als wij er meer van wilden weten dan moest eerst tot een bescheiden be taling worden overgegaan. Even later kregen wij de aanbieding ons en onze omgeving te verrijken met plastic- bloemen. Een riks per stuk, maar van een zodanige kwaliteit en houdbaar heid dat je bij wijze van spreken je eigen begrafenis er mee kon opfleuren. Arie sloeg vriendelijk doch beslist de aanbieding af hetgeen hem niet in dank werd afgenomen. "Val dood vent" was 't laatste dat hij van de plastic bloemenverkoopster vernam. Omdat leuk in de voorstelling van Marie en Arie anders is overwogen wij te gaan verkassen. Een straatmuzikant weer hield ons van dit voornemen. Hoewel de man er gedurende een kwartier niet in slaagde twee opeenvolgende tonen aan zijn accordeon te ontlenen, waren instrument en de drager ervan zo indrukwekkend, dat vertrekken zonder te betalen niet zonder risico zou zijn geweest. Het recital duurde on geveer een kwartier, waarna Arie namens twee toehoorders de somma van een gulden inleverde. "Daar kan ik nog geen kop koffie van kopen", stelde de muzikant vast nadat hij het muntstuk in zijn zak had laten glijden. Ter voorkoming van misverstanden en moeilijkheden leverde Marie eenzelfde bedrag in. "Zo ken ik jullie weer", riep de solist en verdween langzaam uit beeld. Er gaat op het Leidseplein tij dens een dag dat de zomer feest viert veel tijd zitten in het beschikbaar zijn van een ambulante ober die ruimte vrijmaakt voor afrekenen. Het beeld van het plein vult de tijd evenwel. Na het instrumentale optreden verscheen er in de directe omgeving van ons ta feltje een troosteloos uitziende knaap die drie tennisballen uit voorraad le verde. Met een blik in de ogen waaruit je kon opmaken dat zijn cursus jongle ren net begonnen was begon hij aan zijn nummer. Hoewel niet alles mis lukte slaagde hij er zeiden in de vlucht der kleine ballen onder controle te hou den. Het had evenzeer iets zieligs als iets komisch. Bij het laatste onderdeel van zijn act verdween een van de bal len in een daarvoor niet gekozen en bestemde richting. Terwijl de man zijn publiek verontschuldigende blikken toewierp had een toekijkend donkere jongen zich met de bal uit de voeten gemaakt. "Secreet", riep de ontman telde artiest het jongetje na. "Ze had den je gisteren op het toestel naar Su riname moeten zetten." Het klonk niet aardig, maar 't bracht In een belangrijk nieuw rapport roept de internationale mensenrechtenorga nisatie Amnesty International de re gering van de Volksrepubliek China op alle burgers die gevangen zitten vanwege hun overtuiging vrij te laten. Ook moeten alle politieke gevangenen een eerlijk proces krijgen en dient de doodstraf afgeschaft te worden. Het 132-pagina's tellende rapport om vat ondermeer gedetailleerde onder zoeken naar zaken van gewetensge vangenen en een memorandum aan de Chinese autoriteiten, die daar overigens nog niet op hebben gerea geerd. Volgens het rapport zijn politieke pro cessen achter gesloten deuren gehou den, alleen een geselecteerd publiek mocht bij de rechtszitting aanwezig zijn. In enkele gevallen was de familie niet van het proces op de hoogte ge steld. Verder zijn politiek gedeti neerden vaak jarenlang vastgehouden in werkkampen voor "heropvoeding door middel van arbeid," zonder pro ces of zelfs maar een beschuldiging. Gevangenen zitten in eenzame opslui ting, vaak dag-en-nacht geboeid, we kenlang. Ze worden geslagen of moe ten, zonder voedsel, 24 uur doodstil staan. Amnesty International stelt dat zij over onvoldoende informatie beschikt om het aantal politieke gevangenen in de Volksrepubliek China zelfs maar te schatten. Wel heeft zij informatie van voormalige gevangenen die stellen dat er vrijwel in iedere strafinrichting poli tieke gevangenen zijn. Amnesty Inter national sprak haar bezorgdheid over de massa-executies al uit in 1983, toen in de Volksrepubliek China een natio nale anti misdaadcampagne werd ge start. Het nieuwe rapport stelt dat mo menteel op 44 misdaden de doodstraf kontoor effiriencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Inbraak Boekweitland Een bewoonster van het Boekweitland meldde de politie vorige week dat zij uit een tas, die zich in haar woning be vond, niet alleen een geldbedrag van 325 gulden, maar ook een spaarbank boekje, een bankpasje en twee staats loten miste. Hoe een en ander verdwe nen is kon niet worden vastgesteld. Vorige week is in het Soester dorpshuis De Borg de eerste opname gemaakt van het radioprogramma "Taaire vue," dat door de Radio Volksuniversi teit vanaf volgende week,om de veer tien dagen op woensdag zal worden uit gezonden via Hilversum 5. De opna men vinden in De Borg plaats tot april volgend jaar. In het eerste program ma, waarvoor de presentatoren Pauline Aarts en Michel van Bergen Henegouwen vorige week woensdag morgen hun tenten en een aanzienlijke hoeveelheid NOS-apparatuur in de grote zaal van de Borg hadden opge slagen, kwam de Amersfoortse leraar Nederlands Leo Tortike uitgebreid aan het woord over het onderwerp Spreek beurten. Het vraaggesprek met hem werd afgewisseld met opnamen die op school zijn gemaakt en waarin kin deren aan het woord komen. Overigens zijn ook drie inwoonsters van Soest in het eerste programma te beluisteren. Hanna Reichenberger, Corry de Heus en Marijke Kingma die overigens met z'n drieën bijna het enige publiek bij de opname vormden) komen in de uitzending eveneens aan het woord. Die vond vanmorgen plaats tussen 10.00 uur en 10.30 uur, op Hilver sum 5 (298 meter), en verder om de veertien dagen op hetzelfde tijdstip. Alle goede dingen in drieën. Een petit restaurant, een specialiteiten restaurant en een grote zaalruimte. En dat gecombineerd met een voortreffelijke keuken, dan kan er haast niets mis Rademakérstraat 2 03463 1423 3760 BD Soesterberg Arie toch op een idee. "Wat dacht je?", vroeg hij aan Marie, "om een enkele reis Amersfoort te nemen?" Marie zei niets. Een uur later zaten wij tussen de wielen, richting huis. In de N.S.-coupé stelde Marie enigszins ver drietig vast dat Amsterdam niet meer het Amsterdam van vroeger was. Zoals bijna altijd was Arie 't met haar eens. ARIE WANDELAAR staat. Volgens de huidige strafwetge ving zouden openbare executies niet meer voorkomen. Uit het Amnesty- rapport blijkt nu echter dat nog steeds executies in het openbaar worden uit gevoerd en dat de lichamen van de slachtoffers worden achtergelaten. Amnesty International ontvangt regel matig berichten over martelingen in Chili. De meest gebruiktre methodes zijn: slaan, toebrengen van brandwon den, verkrachting en andere sexuele vernederingen van vrouwen, toedienen van verdovende middelen, het onthou den van slaap en het geven van elek trische schokken. Dit meldt de internationale mensen rechtenorganisatie in een vandaag ver schenen, speciale bijlage van de maan delijkse Newsletter. In dit File on Torture over Chili zijn ook getuigen verklaringen opgenomen. Amnesty International heeft herhaal delijk een beroep gedaan op de re- gering-Pinochet (die sinds 1973 aan de macht is) om gedetineerden humaner te behandelen. In april 1983 verscheen een Amnesty-rapport over martelin gen in Chili, gebaseerd op getuigenver klaringen die een onderzoeksmissie had verzameld. De Chileense regering retourneerde het rapport aan Amnesty International zonder commentaar. Na het verschijnen van dit rapport bleef Amnesty International berichten ontvangen over martelingen door vei ligheidsdiensten. Hoewel bijna al deze verklaringen onder de aandacht zijn gebracht van de aangewezen straf- rechbanken, is, voor zover bij Amnesty International bekend, nooit een onder zoek naar de beschuldigingen aan het adres van de veiligheidsdiensten inge steld. Amnesty International is het name be zorgd over de op 17 mei '84 ingestelde Wet 18.314 die "terroristisch gedrag omschrijft en de straffen die op een dergelijk gedrag staan, bepaalt." Door deze wet wordt de bescherming van een gedetineerde beperkt, feitelijk ne men de risico's voor gedetineerden toe. In het File on Torture zijn twee getui genverklaringen opgenomen. Die van Lucia Guillermina Morales (48) die sa men met haar 23-jarige dochter werd gemarteld. En het relaas van een stu dent in de filosofie, José Grossie Gal- lizia. Scholier gewond bij aanrijding Een 13-jarige scholier uit Soest heeft vrijdagmorgen verwondingen opgelo pen bij een aanrijding met een auto op de Noorderweg. Het ongeluk gebeurde toen de jongen de inrit van het Grift- land.College kwa,m uitrijden en zojjdqi^ goed op te letten de Noorderweg op reed, waar juist een auto naderde, be stuurd door een inwoner van Hooglan derveen. De jongeman kwam met zijn hoofd tegen de auto terecht en moest per ambulance worden overgebracht naar De Lichtenberg in Amersfoort, vermoedelijk met hersenletsel. BOWLINGCENTRUM (voor Soest e.o.) Willaertstraat 49 - 3766 CP Soest EEN UUR BOWLEN HALF UUR FILM per kind Mimmum aantal p|rk^ren Iedere middag (volgens afspraak) behalve zaterdag en zondagmiddag V.V.V. geschenkbon wordt geaccepteerd. TELEFOON 02155-22188 Ideaal voor kinderen vanaf 9 jaar. Het Regionaal Instituut voor de Am bulante Geestelijke Gezondheids zorg (RIAGG) is gesplitst in vier ra yons. Voorheen bestond het Instituut alleen uit een hoofdbureau aan de Stadsring in Amersfoort, maar in het kader van een nieuw te voeren beleid bestaan nu de rayons Soest, Amersfoort, Amersfoort-Noord en Zuid (Leusden en zuidelijke omgeving)Het rayon Soest heeft zich gevestigd in het voormalige schoolgebouw van kleuterschool De Nachtegaal, die nu is gehuisvest bij de Prins Willem- Alexanderschool aan de Beetzlaan. Het is bestemd voor hulpverlening voor de inwoners van de gemeenten Soest, Baarn en Eemnes. "Zo dicht mogélijk aanwezig zijn bij de "eerste lijn", dat is de filosofie achter de splitsing", zegt het hoofd van het bureau' in Soest, de heer J. K. Brinkjnan. dië vorige,week, op de eer ste dag dat men in Soest draaide, al leuke reacties van cliënten mocht ontvangen.- "De 'eerste lijn' zijn de hulpverlenen de voorzieningen, die direct toeganke lijk zijn voor de mensen. Bijvoorbeeld de politie, de huisarts, jeugdopvang- centra en scholen. Bij het RIAGG kan VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - DORPSSTRAAT 54 SOEST PUTTEN TEL. 02155-1 3990 - TEL. 03418-57485 men alleen dan terecht, wanneer men door 'de eerste lijn' naar ons is door verwezen. Dat kan dus ook heel goed door een algemeen maatschappelijk werker zijn. Eén van de kardinale punten is, vind ik, dat wij een specia listisch instituut zijn, en we willen ons ook als zodanig presenteren. Wij gaan beslist niet op de stoel van de 'eerste lijn' zitten. De cliënt moet zich in eer ste instantie tot één van die hulpver lenende voorzieningen wenden. Als het problemen hardnekkige, complexe vormen blijkt aan te nemen, en de 'eerste lijn' niet voldoende hulp kan bieden, worden de cliënten naar ons doorverwezen", aldus de heer Brink man. Volksverzekering Bij het RIAGG werken pedagogen, psychiaters, psychologen en andere gespecialiseerde vakmensen op het gebied van de geestelijke gezondheids zorg. De samenwerking van deze mensen geeft een 'multi-disciplinair' karakter aan het RIAGG, terwijl bij voorbeeld de politie als 'eerste lijn' 'mono-disciplinair' is, omdat daar maar één beroep wordt vertegen woordigd. Het RIAGG is een zoge naamde AWBZ-voorziening (Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekosten). Een volksverzekering dus. Het instituut is bekend bij de huisartsen en andere voorzieningen van de 'eerste lijn', en de hulpverlening is gratis. Bij de psy chologische therapie moet per bezoek vijf gulden worden betaald. Dit be treft zwaardere en intensievere ge vallen bij de geestelijke gezondheids zorg. De cliënten komen regelmatiger, vaak wekelijks, op bezoek. Deze be- taalregeling is getroffen omdat de overheid wil dat er ook in deze sector een eigen bijdrage wordt geleverd, en het lijkt erop dat deze 'bijdragen' in de toekomst worden uitgebreid. Capaciteit Op het bureau in Soest aan de Nach- tegaalweg werken twaalf hulpver leners en twee administratieve krach ten. Van de twaalf hulpverleners wer ken er vijf ook nog een gedeelte van de week in Amersfoort. Van de overige zeven zijn er enkele op part-timebasis aan het RIAGG verbonden. Geza menlijk komt de personeelsbezetting "Voor iedereen" De Vrijwilligers Vakature Bank is in prin cipe voor iedereen toegankelijk en is niet gebonden aan een bepaalde politieke kleur, nationaliteit, godsdienst, leeftijd e.d. Vrij willigerswerk is er voor mensen, zoals schoolverlaters, uitkeringtrekkers, huis vrouwen en ook huismannen, gepensio neerden, arbeidsongeschikten en voor mensen, die naast een betaalde baan, vrij willigerswerk willen doen. Een vriendelijk verzoek Willen de kontakpersonen van de instellin gen, verenigingen en organisaties tijdig doorgeven, wanneer vakatures niet meer aktueel zijn, zodat wij de vakatures uit ons bestand kunnen halen. Het wil helaas nog wel eens voorkomen, dat een vrijwilliger m/v tevergeefs infor meert bij desbetreffende instelling of or ganisatie. Ook vrijwilligers m/v, die bij ons geïnfor meerd hebben, in het ons bestand gekeken hebben, iets gevonden hebben en zich heb ben laten inschrijven; willen ook deze men sen even doorgeven, wanneer ze zijn ge start of zijn gestopt bij desbetreffende in stelling, vereniging of organisatie. Al met al, is het een kléine moeite en net voorkomt evt. teleurstellingen. Aktieve bemiddeling Al geruime tijd zijn de medewerkers van de Vrijwilligers Vakature Bank bezig, om vrijwilligers m/v, die bij ons staan inge schreven aktief te bemiddelen. Dit gebeurt zowel telefonisch, als schriftelijk. Ook u, die bij ons staat ingeschreven, kan een be richtje of telefoontje van ons verwachten. Wij vragen dan aan de ingeschrevenen, of ze nog aktief zijn bij desbetreffende instel ling, of ze verder nog bemiddeld willen worden en we bieden de ingeschrevenen een vakature uit ons bestand aan. Verder adviseren wij, overigens geheel vrijblij vend, de mensen, die twee jaar ingeschre ven staan bij de V.V.B., zelf kontakt te houden met ons. Oproep Wij doen wederom een oproep aan instel lingen en organisaties, welke ons vakatures kunnen aanbieden op niet commerciële ba sis. Bijvoorbaat onze dank WB-adres en -openingstijden Mensen, die geïnteresseerd zijn in vrijwil ligerswerk, omtrent inschrijving en infor matie, enz. met evt. klachten, u kunt bij ons elke maandag, dinsdag en don derdag terecht van 10.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 15.30 uur. Ons adres is Steenhoff straat 46 en ons telefoonnummer is (02155) Vakatures Onderstaand treft u een aantal vakatures aan, waarvoor u bij de Vrijwilligers Va kature Bank Soest, geheel conform boven staande tijden en adres terecht kunt. - Voor de woensdag van 9.00 - 12.00 uur vraagt "Vrouwen voor Vrouwen" naar één vrijwilligster, vanaf 18 jaar, voor peuterop- pas (0-4 jr.om buitenlandse vrouwen gele genheid te geven lessen te volgen. - Gereformeerde Jeugdclubs Soesterberg vraagt naar enkele vrijwilligers m/v, voor het begeleiden van klubaktiviteiten, zoals boetseren, kleien, figuurzagen, prettige dis cussies, e.d. Lidmaatschap niet verplicht. - De Vrijwilligers1 Vakature Bank zoekt enkele vrijwilligers met goede kontaktuele eigenschappen, ter versterking van ons team. (Zie krantebriek van 3-10-'84). - Bureau Onderwijs' Soest vraagt naar vrij willigers m/v voor het assisteren van de docent bij het geven van naailessen en voor het assisteren van de docent bij het geven van les Nederlands. - Vereniging van ouders van geestelijk gehandicapten vraagt vrijwilligers om te funktioneren, als bestuurslid voor deze ver eniging. Schappelijke tijden, wie? -Oppascentrale voor gehandikapten Amersfoort Omstreken, vraagt een aantal vrijwilligers m/v voor het hel pen oppassen bij gehandicapten. Bijla ge in ons bestand. - Peuterspeelzaal, ziekenhuis, werkgroep landsbeheer, kunstencentrum, het I.V.N. e.a. kunnen een groot aantal vrijwilligers gebruiken voor buitenwerk. Heel afwisse lend! FotoHerman van Dam. in Soest neer op ongeveer 225 uur per week. Het zou dan ook onmogelijk zijn voor het instituut om alle mensen di rect op te vangen. Voordat het RIAGG het nieuwe bureau betrok, onderging het gebouw een ver bouwing, waarmee in augustus werd gestart. De twee leslokalen werden elk gesplitst in twee grote en twee kleine kamers, zodat in totaal acht kamers kunnen worden gebruikt voor de op vang van cliënten. Over de verhuizing zegt Brinkman: "We hebben er alle maal naar uitgekeken. Zo ver als ik het nu kan bekijken, is het reuze meege vallen. Een enkeling is overgegaan naar Amersfoort, maar het gros van de cliënten is in Soest terecht geko men". Dat is mogelijk geworden, om dat de RIAGG al negen maanden ge leden anticipeerde op de nu gereali seerde verhuizingen. De cliënten, die zich vanaf januari bij het RIAGG aan meldden, werden vanaf dat moment al 'ondergebracht' bij de hulpverle ners, die uiteindelijk naar Soest zou den komen. Deze maatregel is goed ge lukt, evenals, zo lijkt het, de bedoe ling van de verhuizing, om dichter bij de 'eerste lijn' te zijn, en dus ook bij de cliënten. Het bureau is van maandag tot en met vrijdag geopend van 8.30 tot 17.00 uur. Iedere morgen van 8.30 tot 10.00 uur kan men zich telefonisch (24650) aanmelden. Via de huisartsen en de GGD zal het RIAGG 24 uur per dag en zeven dagen per week bereikbaar zijn voor dringende gevallen bij de Psychologische Hulp Dienst (PHD). Het rayon Soest van het RIAGG or ganiseert op woensdag 31 oktober een open dag voor de 'eerste lijn'. De be treffende hulpdiensten krijgen hier nog een uitnodiging voor. De open dag wordt gehouden van 16.00 tot 18.30 uur. Inbraak Sterrenberg Uit een woning op het terrein van het Sterrenbergcomplex in Soesterberg is bij een inbraak een verzilverd theeser vies met een waarde van ca. 150 gulden buitgemaakt. De dader kwam het pand binnen door een serredeur te forceren. De inbraak moet vrijdagmiddag op klaarlichte dag hebben plaatsgevon den. Ak in de kraangt leest over de bestem- mlngsplaanne op Soest, daan mok voak laache, en daat doe'k verdeed groag. Aaldereerst mok wel effe zeige daa'k t'r ble ongs nog nooit aachter ben 'ekomme of ze hiero bestemmlnge veur de plaanne hebbe of net aangderst- om: plaanne om te bestemme. Moar laa'k ut vaarders moar niet over de plaanne op Soest Hebbe, waant daan vaal ik in herhoalinge, doch ik. Ajje daan bevobbeld leest daatter un pierefebriek uut de grongd 'estaampt maag worre, as t'r moar geejn loa- woai an te paas komt, kiek, daan mok laache. Ze ben zeker baang daattur personeel an 't pierewoaie sloat op un feestoavondje. Un pierement, daat kaajje heure en op un boekewurmebaal wil ut nog wellus uut de haangd lope. D'r maag ok geejn overlaast komme vaan ut traansport, waant ut is toch aal zo'n gewurm mettut verkeer op de Dorresteinweg. Op de Eigedomsteeg maajje geejn mest in veurroad houwe. Geejn grote pluus en ok geejn kleine, waant doar legt un agroarische bestemming te beruste. Doar hejje weer iets oardigs! Je maag doar dus wel goan boere, moar geejn koeje op staal zette die kaakke. Doar traapt de gemeengte niet in! Ut mot vaan eiges netuurluk wel in 't miljeu paasse. En wel effe de hingderwet anvroage, aangders krieje doar weer gemelk over. Bove ut burgerlukkestaangdketoor het de gemeengte Soest un bestemmings- plaan veur drie koamers. Die kaajje hure. Je kaan d'r zo in, veur un spe- cioale loage huuranbieding! Veur nog geejn zeuve hongderd guldes krieje de sleutel. Doar komt nog hongderdvieftig piek bie veur de service. Daa's daan per moand, aallemoal. Un stief priesje! Daa's niet gepiest en toch naat, zaa'k moar zeige. De service bouwt ongder aangdere in daajje zo je kingd ken angeve ajje d'r eejn kriegt. Je hoef aallenig moar noar beneje en d'r stoat weer un nieuwe Soesder in ut register. Veur riebewies- verlenge kaajje ok ongder ut zellufde daak terecht. Un kingd angeve kost niks, je riebewies laanger moake wel. En je mot ok weer blie weze met zukke koamers, waant je woont "op staangd". Bove de burgerlukke In de Smitshof en Overhees het de ge meengte paarkeerploatse veur auto's angelege. Un heule zooi, moar 't liek wel un bestemmingsplan veur kaarre- voans. 'k Zaal zo baarste as t'r bie mekoar geejn hongderd vaan die huze op wiele stoan. In Oamersfoort ben ze d'r beter aachter. Doar maajje zo'n woage daan drie doage loate stoan, aangders mojje be- toale. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, Soest, hier legt je kaangs! Zo kaajje ut begrotingsgaat un stukkie verkleine. Of ut Veen zo uw un cam- pingsbestemmingsplaan motte hebbe. Liever niet, waant daan krieg ik geejn end an dit verhoal. HANNES VAN DE NENG Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Jongelui geven zich uit voor collectanten Kinder boerderij De politie kreeg in het afgelopen week einde meldingen binnen over het optre den van enkele jongelui, die zich uitga ven voor collectanten ten behoeve van de Kinderboerderij. Daarmee hebben zij echter niets van doen. De politie ad viseert in deze en dergelijke gevallen altijd zorgvuldig de legitimatie van de collectant te onderzoeken. Men zij ge waarschuwd. In Nederland besteedt de doorsnee tuinbezitter vrij veel aandacht aan de tuin. Het logisch gevolg hiervan is dat de tuinen er over het algemeen be hoorlijk verzorgd uitzien. In vrij schril contrast mee staat echter veelal de verzorging van graven op kerkhoven, die doorgaans een vrij troosteloze aan blik bieden. Natuurlijk wordt de omliggende beplan ting aangelegd en onderhouden door de gemeente plantsoenendienst of door andere kerkhofbe heerders, maar het gaat juist om de verzorging van het graf zelf, die in bijna alle gevallen door de nabe staanden zelf ,moet worden uitgevoerd. Hoe komt het nu, dat we er bijvoorbeeld in vergelijking met onze oosterburen, de Duitsers, zo weinig van maken? In Duitsland zijn de graven over het algemeen bij zonder goed verzorgd en wordt de verzorging ervan ook vaak overgelaten aan een hoveniersbedrijf, iets wat hier geheel onbekend is. Een goed onderhoud van een graf is daar een heel normale zaak, terwijl in Nederland alles wat met de dood te maken heeft nog altijd wat in de taboesfeer huist. Verder zal een gebrek aan goede voorlichting omtrent juiste beplanting en bemesting ook zeker een rol spelen. Een graf wordt lang niet zo frequent bezocht als de eigen tuin, zodat de beplanting die er wordt gebruikt tegen een stootje moet kunnen, omdat een regelmatige verzoring meestal uit blijft. Bovendien bestaat door de grafwerk'zaamnë- den de bovenste laag grotendeels uit zand, waarin het moeilijk planten is. Belangrijk is dus op de eerste plaats, dat de bovenlaag vervangen wordt door of doorgewerkt met goede tuinaarde, die kant en klaar in zakken verkrijgbaar is. Wat gedroogde koemest of compost doorgemengd zorgt voor een vruchtbare bodem waarin 3e san te brengen beplanting het goed naar haar zin zal heb- ii Dorresteyn srker 't Vaarderhoogt ben. Als we beplanting uitzoeken voor een graf, moeten we goed rekening houden met de sterkte en de uitgroei van de plant; andere belangrijke punten zijn het aantal uren zon en de eventueel overhangen de beplanting. Wie zich niet afvraagt of er konijnen aanwezig zijn, kan hiervoor duur gestraft worden. Konijnen zijn vooral bij koud winterweer altijd ge negen om hun menu uit te breiden. Welnu, wat is er na dit alles nog aan beplanting mogelijk? Genoeg, er is een ruime keus aan dwergheesters, dwergconiferen en vaste planten. Dwergrhododendrons bijvoorbeeld kunnen lang staan, voordat de afmetingen te zwaar worden en zullen niet als konijnen voedsel dienen, omdat ze gif tig zijn en het konijn dit instinctief aanvoelt. Goede vormen zijn R. repens "Blue Tit", R. "Oudijks Fa- vourite" en R. "Obtusum" in kleuren (Japanse Azalea). Bij het planten van de Rhododendrons wer ken we wat extra tuinturf of bladgrond/tuinaarde door. Andere geschikte dwergheesters zijn bijv. Ilex Crenate "Convexa" (Chinese hulst en Skim- mia Japonica "Rubella". Ook bodembedekkende heesters als Cotoneaster in soorten (dwergmispel) en Hedera in soorten (klimop) afgewisseld met groepjes zaaibegonia's geven een graf een rustig en verzorgd uiterlijk. Diverse dwergconiferen zijn uitermate geschikt. De voorkeur genieten dwerg- vormen van Taxus (venijnboom) en Thuya (levens boom) omdat deze vrij konijnresistent zijn. Vaste planten die door konijnen worden gemeden zijn o.a. Iris, Nepeta, Salvia superba, Saponaria en Thymus serphyllum. Voor verdere informatie omtrent ge schikte grafbeplanting en de aanleg ervan kunt u altijd terecht bij de verkopers-adviseurs op uw tuin centrum. (1,

Soester Courant | 1984 | | pagina 12