Welzijnsbezuinigingen treffen vooral Jeugdzorg, muziekschool, peuterspeelzalen en bibliotheek )B i IE Ml OM Miele Miele van Schoemaker van sciiocmnkcr Politie Soest doet hasjvangst Oriëntatietocht door Overhees trok honderden deelnemers Raadsfracties willen veel actiever beleid tegen bodemverontreiniging d'Oude Enghe Kritiek op persconferentie burgemeester Scholten Renovatieplan voor 96 flats aan Hobbemalaan en omgeving Positie Artishock en De Borg nog onduidelijk Topkwaliteit van een klassedealer Er is niet beter! Roomboter amandel staven nu 5.25 Oud-Soester huisarts Th. Veldhuyzen van Zanten overleden Zéér thuis in ledenvaren. kantoor- x hulpmiddelen WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Het College van Burgemeester en Wet houders heeft vorige week het voorstel tot bezuinigingen In de Welzijnssector, dat hier en daar met spanning tege moet was gezien, openbaar gemaakt. Het als taakstelling opgelegde bedrag van 434.000 gulden wordt daarin niet gehaald, zij het dat het voorstel ook nog niet compleet Is. Zo ontbreekt vooralsnog een "beleidsvoornemen" met betrekking tot De Borg en Arti shock, waarover in de afgelopen maan den juist zoveel te doen is geweest. Op 63.000 gulden na zijn de bezui nigingen in de sector Welzijn nu inge vuld. In 1984 zou daarvan 145.000 gul den op tafel moeten komen, en het voorstel lijkt dat bedrag nagenoeg te hebben gehaald: 143.000 gulden. Van het in 1986 te bezuinigen bedrag (de resterende 389.000 gulden van de taak stelling) wordt in het voorstel van het College echter "slechts" 228.000 gulden ingevuld. De bezuinigingen zijn in de eerste plaats bereikt door het nemen van effi- ciëncymaatregelen en door een aantal "meevallers", zoals de post warme maaltijdvoorziening, die volgend jaar 10.000 gulden minder moet gaan kosten omdat de maaltijden dan verstrekt zul- - len worden door 'Molenschotde post accountantskosten, waarop in 1985 al 5.000 en in 1986 15.000 gulden kan wor den bezuinigd; de post subsidie voor de Kinderboerderij, waarvoor 13.000 gul den minder kan worden uitgetrokken omdat de reorganisatie van de perso neelsformatie nog doorwerkt; en de post subsidie voor de Stichting Arti shock, waar uit de begroting blijkt dat deze volgend jaar met 8.000 gulden minder toekan. Het resultaat van deze maatregelen is voor 1985: 36.000, en voor 1986:46.000 gulden. Verder wil het College streven naar vermindering van de huisvestingslas ten door het bevorderen van de concen tratie van activiteiten en vermindering van de administratiekosten, alsmede naar een bundeling van de onderhouds medewerkers van de gesubsideerde in stellingen, maar bij deze voornemens zijn geen bedragen ingevuld. Hard cijfers Van groter gewicht zijn dan ook de be zuinigingen die het College voorstelt als direct gevolg van wijzigingen in het beleid, omdat daarbij wel harde cijfers worden ingevuld 0 De Stichting Jeugdzorg moet een subsidievermindering met 40.000 gul den tegemoet zien, omdat het College van mening is dat één beroepskracht per clubhuis genoeg is. Jeugdzorg mag de bestaande vacature dan ook niet vervullen. In feite levert deze maatre gel een besparing van 50.000 gulden op, maar omdat er mogelijk problemen bij de coördinatie kunnen ontstaan be perkt het voorstel zich tot 10.00 gulden ■ninder; e Een verhoging van de "eigen bij drage" van de deelnemers in het jeugd- en jongerenwerk moet 6.000 gul den gaan opleveren. Daarmee wordt bereikt dat de "kostendekking" in deze vorm van welzijnswerk wordt ver hoogd van 20% naar 40%, hetgeen volgens het College rechtvaardig is, omdat het laatste percentage ook geldt voor het bejaardenwerk 0 De regionale Muziekschool zal pas in 1986 een veer kunnen laten, maar dat is dan meteen een behoorlijke ook: 60.000 gulden. Voor dat bedrag is uitge gaan van een vermindering van de les uren met 20 procent 0 De Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen ontvangt tot dusver zoveel meer subsidie dan wat de gemeente via de Rijksbijdrage "terugkrijgt," dat het verschil van 13.000 gulden kan be spaard worden e De intrekking van de zaalhuursub sidie. waarvan een aantal bejaarden- Miele maakt kwaliteitprodukten. Stofzuigers, wasautomaten, drogers, afwasautomaten. Schoemaker geeft service en driejaar volledige garantie. Van Weedestraat 80 Soest* Tel. 02155-10344 sociëteiten en de handwerkvereniglng "Naald en Draad" profiteren, levert een jaarlijks bedrag van 10.00 gulden op. Het College merkt daarbij op dat deze intrekking nadelige effecten kan hebben op de genoemde activiteiten Door de voorschotten aan de instel lingen voortaan niet meer per kwar taal maar per maand over te maken, kan een rentewinst worden behaald die jaarlijks 18.000 gulden oplevert; 0 De Stichting Peuterspeelzalen moet voor 1986 een subsidievermindering van 15.000 gulden tegemoetzien. (Voor 1985 zijn de tarieven al vastgesteld, dus daaraan kan niets meer veranderd worden, aldus het College). Een groot deel van de lasten van de stichting be staat uit personeelskosten. Sluiting van accommodaties heeft conseqenties voor de inkomsten van de stichting en verhoging van de ouderbijdragen leidt tot verminderde deelname, aldus het College, maar als er,een oplossing in de "personele sfeer" wordt gekozen zal dat moeten leiden tot het ontslag van 7 peuterleidsters! Tenslotte wordt in het voorstel ook van de bibliotheek een belangrijk offer gevraagd: 20.000 gulden, zowel in 1985 als in 1986. Die besparing kan volgens het College worden bereikt door effi- ciëncymaatregelen óf door vermin dering van het boeken- en platenbe- stand. In totaal leveren deze bezuinigings maatregelen in 1985 een bedrag van 107.000 gulden, en in 1986 een bedrag van 182.000 gulden op. Het College tekent daarbij aan dat het de instellingen met een relatief lage subsidie buiten beschouwing heeft ge laten, omdat het daarbij veelal gaat om vrijwilligers. Amateur-muziekver enigingen bereiken met een kleine overheidsbijdrage een redelijk grote doelgroep, stellen B. en W. vast. Ook de subsidie voor de Molensoos wordt niet aangetast, omdat deze doelgroep dan minder aandacht zou krijgen en er bin nen de instellingen geen andere opvang mogelijk is. Ook voor de telefonische hulpdienst geldt dat er geen alternatief is, zodat van bezuiniging wordt afge zien. Ingewikkeld In het voorstel is nog geen beleidsvoor nemen inzake De Borg opgenomen, al heeft de speciale werkgroep inmiddels wel een rapport uitgebracht. "De inge wikkeldheid van dit vraagstuk en de vele eraan verbonden facetten maken het voor ons college noodzakelijk enige weken meer tijd te nemen voor het be palen van een standpunt," laat het Col lege weten. "De positie van de Stich ting Artishock en de Vereniging Arti shock hangt nauw samen met de voor De Borg te kiezen toekomst. Daarom zijn over deze instellingen nog geen voorstellen geformuleerd. B. en W. merken verder op: "Eerst na het formuleren van voorstellen over de toekomst van De Borg wordt duidelijk of de taakstelling bezuiniging in de sec tor Welzijn wordt bereikt, dan wel of nadere voorstellen nodig zijn. Overigens wordt in het raadsvoorstel nog benadrukt dat de bezuinigingen voor de instellingen slechts kunnen worden doorgevoerd na goed overleg. "Het voorstel moet daarom worden ge zien als het vragen van een uitspraak van uw raad, of u met ons van oordeel bent dat u op basis van de ontwikkelde gedachten het overleg met de instellin gen kan worden geopend." Pas na dit overleg komen dan de voorstellen tot vermindering van de uitgaven voor een definitieve beslissing op tafel. Wethouder Frans Kingma (PvdA), die het voorstel diezelfde avond in een le denvergadering van zijn partij toe lichtte, onderstreepte dat de gemeente raad in de vergadering van 25 oktober niet meer dan een voorlopige beslis sing kan nemen. Pas in de december- raadsvergadering worden dan defini tieve beslissingen genomen. Gevraagd naar de ruimte die de instel lingen in het te voeren overleg nog heb ben, antwoordde Kingma dat die ruimte er zeker is. Over de hoogte van de bedragen kan echter niet gespro ken worden, maar wel over de wijze waarop deze bedragen tot stand komen. "De instellingen kunnen na tuurlijk altijd zelf met alternatieven komen." Volgens hem kan er in het algemeen niet besproken worden van een "snij- scenario," dat nu gevolgd is in plaats van de ambitieuze herstructurerings- opzet (waarvoor de wethouder in juni had gekozen). "Er wordt hier en daar weliswaar gesneden, maar het is nu in elk geval duidelijk welke politieke be weging een rol heeft gespeeld. Pijnpuntjes Het College van Burgemeester en Wet houders staat unaniem achter het nu ingediende voorstel, onderstreepte Kingma voor alle duidelijkheid nog eens. Op de vraag of daarbij veel con cessies zijn gedaan antwoordde hij "Ach, het is altijd een kwestie van ge ven en nemen. Deze aanpak doet ie dereen in de gemeenteraad recht, en als het erop aankomt liggen de stand punten ook veel minder ver uit elkaar dan wel eens de indruk is gewekt." De dreiging met een politieke crisis - zoals dat met name van VVD- en CDA-zijde is gebeurd - schrijft hij voor een groot deel toe aan het "politieke spel." "En iedereen blijft, ook in dit voorstel, na tuurlijk zijn pijnpuntjes houden. Op de vraag of het herstructurerings voorstel nu achter de politieke horizon van Soest verdwenen is, antwoordde Kingma. "Dat zou ik niet willen zeg gen. Ik weet niet welke ontwikkelingen zich voordoen als de instellingen met elkaar om de tafel gaan zitten. We zien toch een heel duidelijk tendens tot sa- menwerKing." Opmerkelijk was tijdens de PvdA-ver- gadering wel de reactie van de partijle den. Nadat voorzitter Jopie Broersma wat vlot had vastgesteld dat de afde ling achter het voorstel kon staan - fractievoorzitter Raymond van Gelder merkte op dat de fractie zich nog op haar standpunt moet gaan beraden - werd zij uit de vergadering gecorri geerd: "We staan er niet achter, we ge ven ons gewonnen. Wethouder F. Kingma (PvdA). Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY VAN WEEDESTRAAT 76 Zaterdag j.1. is in zijn woonplaats Emmen overleden de oud-Soester huis- arts Th. Veldhuyzen van Zanten. Hij bereikte de leeftijd van 80 jaar. Dokter Veldhuyzen van Zanten woonde en werkte in de jaren 1933 tot 1949 in Soest en had zijn praktijk aan de Soesterbergsestraat, als voorganger van dokter J. C. Rip. In de oorlogsjaren speelde hij een belangrijke rol in het verzet. Gedurende de 16 jaar van zijn verblijf in Soest was dokter Veld huyzen van Zanten een graag geziene en zeer geliefde arts. Na de oorlog maakte hij gedurende een jaar deel uit van een Rode Kruis-team dat op Java, in het toenmalige Nederlands-Indië, werkte. In 1949 vestigde dokter Veldhuyzen van Zanten zich als huisarts in Emmen. De begrafenis zal a.s. donderdag om 13.00 uur aldaar plaatsvinden Bij een routinecontrole op de naleving van de drank- en horecawet en van de vreemdelingenwet voerde de politie vorige week een onderzoek uit in een koffiehuis aan de F.C. Kuyperstraat. Tussen een dubbel gevouwen vloer kleed werd daarbij een 25-tal kleine pakjes aangetroffen, die elk een gram Libanese hasjisj bevatten, verpakt in alumuniumfolie, met een gezamelijke verkoopwaarde van ca. 300 gulden. De eigenaar, een inwoner van Eemnes, verklaarde tegenover de politie dat hij de hasj regelmatig verkocht aan scho lieren in de leeftijd van 15 a 18 jaar, als ze erom vroegen. Hij zag er geen kwaad in, omdat alcohol veel slechter is, beweerde hij. Bovendien was de verkoop voor hem noodzakelijk om als ondernemer het hoofd boven water te houden. In het koffiehuis trof de politie ten tijde van het onderzoek vijf scho lieren van omstreeks 16 jaar en een aantal andere gasten aan. Tegen de eigenaar werd proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de opiumwet. Hij werd aangehouden. De politie ontruimde vervolgens het koffiehuis en trof bij verder onderzoek nog een pakje hasj aan, alsmede een weegschaal met gewichtjes, die kenne lijk bij de verdeling van het spul werd gebruikt. Een en ander werd in beslag genomen. De eigenaar werd na ver hoord te zijn heengezonden. Toen het onderzoek beëindigd was, was het aan tal scholieren dat zich voor het koffie huis had verzameld, en waarvan de politie vermoedt dat zij tot de "afne mers" behoren, aangegroeid tot vijf tien. Groot succes voor basisschool Overhees 0 De brandweer stal de show tijdens de oriëntatietocht. Foto: Goos van der Wilt Alle partijen die in de Soester gemeen teraad vertegenwoordigd zijn dringen bij het College van Burgemeester en Wethouders aan op een veel actiever beleid ten opzichte van de bodemver vuiling en van het eventueel verhalen van de kosten van bodemsanering op de vervuilers. In de financiële commis sie werd vorige week het voorstel van het College besproken om met het oog op de noodzakelijke schoonmaakwerk- zaamheden alvast een bedrag van 165.000 gulden vrij te maken. De totale kosten voor deze werkzaamheden, die op vier terreinen in Soest moeten gaan plaatsvinden, zullen overigens in de miljoenen gaan lopen en het is vrij ze ker dat Soest daarvan een flink aan deel zal moeten opbrengen. Ries van Logtenstein (CDA) dempte direct al de vreugde over het door wet houder Menne even tevoren aangekon digde overschot op de gemeentere kening 1983 van 1,8 miljoen gulden door op te merken dat dit bedrag in geen verhopding stond tot de bedragen die gemoeid- zullen zijn met de kosten van het bestrijden van de bodemverontrei niging. In dat verband sprak hij van "de zonden uit het verleden," en hekel de hij de door hem in het College-voor stel geconstateerde teneur "dat de ge meenschap wel zal moeten betalen, omdat de kosten moeilijk op de vervui lers te verhalen zijn." "Ik steun dat standpunt absoluut niet. De veroorza kers moeten minstens een deel, zo niet alle kosten voor hun rekening nemen." Hij bepleitte verder een "agressief" beleid ten opzichte van de vervuilers en drong erop aan voortaan bij alle grondaankopen een waterdichte clau sule in het contract te laten opnemen, waardoor verhaal van de kosten moge lijk is. Geen excuus Raymond van Gelder (PvdA) was het in grote lijnen met Van Logtenstein eens. Dat de voormalige gebruikers van de terreinen wellicht ook van tevo ren niet wisten wat het effect van hun werkzaamheden zou zijn was voor hem geen excuus. "Het komt wel vaker voor dat iemand de gevolgen van zijn daden niet kan overzien en toch verant woordelijkheid draagt." Hij drong aan op een duidelijk standpunt van het Col lege met betrekking tot de aanpak van het opsporen van de vervuiling. "Ge lukkig hebben we nog niet alle finan ciële ruimte die door de bezuinigingen zijn ontstaan opgemaakt aan dubbele trilwalzen, bestelauto's, enzovoort," aldus Van Gelder. Neks Blommers (VVD) zat op onge veer dezelfde lijn en drong er boven dien op aan vanaf nu ook scherp op andere, kleinere gevallen te letten. "Er zijn In Soest bijvoorbeeld nog wel wat meer autosloperijen, en ik denk niet dat het daar nu zoveel zorgvul diger toegaat." Zij bepleitte wel geen agressief, maar dan toch zeker een zeer alert beleid. "We moeten niet voetstoots aannemen dat de gemeen schap wel voor de kosten opdraait, want die is ook altijd te goeder trouw geweest." J. van Garderen (SGP) pleitte voor af schrijving van de kosten uit de saldire- serves, in plaats van uit de lopende be grotingen, en het liefst in één keer. Verder vroeg hij zich af of de kosten van sanering ook in de grondprijs bij eventuele woningbouw verdisconteerd konden worden. Adriaan Pothuizen (D'66) wees erop dat de gemeenteraad zo langzamer hand geconfronteerd was met "alle stadia van vervuiling." "Het Cojabé- terrein was eerst zogenaamd helemaal niet vervuild, en bij Hafkamp hebben we zelf boringen moeten verrichten." Hij sprak zich uit voor een "vooruitge schoven positie" van de gemeente en verklaarde zich - "bij gebrek aan beter" - akkoord met het voorstel, al wenste ook hij een veel actiever ver- haalsbeleid. Eigen schuld Jan Visser (Prog. Soest) maakte dui delijk dat de gemeente ook zelf grote verantwoordelijkheid draagt voor de bodemvervuiling. "Het is ook onze ei gen schuld, omdat we te weinig toe zicht uitoefenen. De vervuilers hebben gewoon hun gang kunnen gaan." Hij sprak de vrees uit dat de gemeente over enkele jaren met hetzelfde pro bleem te maken zou krijgen in het stortgat aan de Talmalaan. "Maar daar wordt niets aan gedaan," aldus Visser. "Wat zich aan de Klein Engen- daalweg heeft afgespeeld was bij de gemeente al lang .bekend, maar de ambtenaren durfden niet in te grij pen." Hij hekelde Van Logtensteins pleidooi voor een agressief beleid "Het CDA komt altijd met mosterd na de maaltijd." Hans Blom (CDA) meen de daaruit te kunnen concluderen dat Visser zich distantieerde van het ge meentebeleid. "Je kunt het de ambte naren niet verwijten. Wethouder Menne gaf te kennen dat het College dezelde gedachten koestert als de raadsleden als het gaat om de schuldvraag. "Wethouder Oudemans, die de milieuzaken in zijn portefeuille heeft, houdt de vinger aan de pols. De schuld is in juridische zin echter dik wijls moeilijk vast te stellen, en we moeten wel op zorgvuldige wijze blij ven operen." Hij zegde de commissie inderdaad een actief verhaalsbeleid toe. "De vervuilers dienen te betalen, dat is ook het streven van het College. Hij wees erop dat de gemeente de plicht heeft de grond zo snel mogelijk schoon te maken. "We kunnen niet te gelijk de vervuiling aanpakken én de vervuilers laten betalen," aldus de wethouder. Van Gelder voelde wel wat voor het voorstel van Van Garderen. "Dit zijn toch indicentele dingen, die eigenlijk niet op de begroting zouden moeten drukken. Als we het geld dan niet uitge ven krijgen we weer een overschot op de rekening. En we hebben de bezui- nigingspijn toch niet geleden om het geld door dit soort zaken te laten opsou peren. 'Het genot van de jacht' Dat het vorige week donderdag Dierendag was had niet zoveel te maken met het feit dat de raadsleden Jan Visser (Prog. Soest) en Adriaan Pothuizen (D'66) zich uit principiële over wegingen tegenstanders ver klaarden van het verlenen van "het genot van de jacht" op ter reinen aan de Eemweg, Peter v.d. Breemerweg en Ferdinand Huycklaan aan een inwoner van Soest. Verrassend was wel dat wethouder Menne zich in de ver gadering van de Commissie Fi nanciën eveneens als tegenstan der van het voorstel van het Col lege deed kennen en meedeelde dat ook collega-wethouder King ma dit standpunt deelt.'Ih het raadsvoorstel werd niet gerept over een eventueel minderheids standpunt. Lederwaren: tassen, attaché-koffers, portemonnees, portefeuilles, ceintuurs, noem maar op. In alle mogelijke dessins, kleuren en prijsklassen Met als prettige bijkomstig heid de schoenen-afdeling. Met al even veel keus en al even veel mogelijkheden. Voor een passend geheel, vakkundig, voordelig en vlakbij van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Naar schatting 400 500 wijkbewoners van Overhees, zowel volwassenen als kinderen, hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan de posten-oriëntatie- tocht door de wijk Overhees, die op touw was gezet door de Openbare Basisschool Overhees aan de WiUaert- straat. In het programma was ook een middag in De Borg opgenomen, met een videofilm van het werk op school aan het project "De Wijk", waarvan de tocht de feestelijke afsluiting was, het optreden van de clown Benno en van de Joegoslavische dansgroep. Ook was er poppenkast, waarmee de kinderen en ouderen die de grote zaal van De Borg geheel vulden, zich uitsluitend ver maakten. Ook de tentoonstelling in de school, waar allerlei werkstukken die de kin deren voor het project hadden ge maakt te zien waren, trok veel belang stelling. Voor de kleintjes was er een indrukwekkende doolhof ingericht, ge heel opgetrokken uit kartonnen dozen en wat latwerk. Verschillende Soester instellingen en bekende personen werkten meer aan de activiteiten. Voor de wandeltocht was een speciaal instructieboekje ge maakt, met verschillende opdrachten, waaraan de deelnemers moesten vol doen, vaak naar aanleiding van de de monstraties die op de verschillende posten werden gegeven. De brandweer stal daarbij de show met een gave de monstratie voor De Borg, waar o.a. een schuimtapijt werd aangelegd en de omstanders ook konden zien hoe de brandweer met behulp van hydrau lisch gereedschap een auto aan stuk ken kreeg. In De Borg kon men muziekinstrumenten met de namen van de Overhese straten bekijken, maar ook tekeningen van wijkbe- woonsters Hansje Prinsen, terwijl de politie er present was met een voorlich tingsstand over het voorkomen van misdrijven en een dia-serie over van dalisme. Buiten waren "posten" in de route opgenomen als de Knickerboc ker-honkballers, op het trapveldje tegenover De Borg, imker Chris Uiter- wijk, de Kinderboerderij, het IVN. Het schoolteam van de O.B.S. Over hees toonde zich buitengewoon ingeno men met de belangstelling voor deze spectaculaire afsluiting van het pro ject, waaraan overigens ook de winke liers van het winkelcentrum Overhees in Stoffelijke vorm het nodige hebben bijgedragen. Het schoolteam kan terugkijken op een zeer geslaagd ini tiatief. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 17.00 en 20.00 uur Woensdag 10 oktober Gehakte biefstuk Compote - Geb. aardappelen Donderdag 11 oktober Gebakken lever met spek en ui Compote - Geb. aardappelen Vrijdag 12 oktober Groentesoep Gest. kabeljauw met botersaus Gekookte aardappelen Worteltjes doperwten Maandag 15 oktober Stoer stuk verse worst Bloemkool met saus Gek. of geb. aardappelen Amandel griesmeelpudding Dinsdag 16 oktober Gevulde schnitzel Tuinboontjes Geb. aardappelen Woensdag 17 oktober Champignonsoep Osselap - Andijvie Gek. of geb. aardappelen Gemeente plaatste paaltjes op Soesterbergsestraat Onlangs heeft personeel van de dienst gemeentewerken in de rabatstrook langs de Soesterbergsestraat, tegen over de uitmonding van de Heideweg, een aantal houten paaltjes geplaatst, omdat regelmatig dat gedeelte werd gebruikt voor het stoppen teneinde de plattegrondkast te raadplegen. Enige tijd geléden is de aanwezige bestra ting opnieuw gelegd, maar die is niet geschikt voor het regelmatig in- en uit rijden van vaak zwaak verkeer. Extra knipperlichten bij overweg Talmalaan In verband met gewijzigde inzichten heeft de Nederlandse Spoorwegen ver zocht extra rode knipperlichten met bel te mogen plaatsen bij de overweg in de Talmalaan. Dat betekent dat straks aan beide zijden van de spoor lijntwee rode lampen aanwezig zijn. van Multo tot tekenapparatuur van Cross-pen tot brievenbak van Scotch-tape tot databinder opmerkelijk kompleet Verkoop ook aan particulieren. Donderdag koopavond. Eigen parkeerterreinen. [WINKEL Julianaplein/Leusderweg Amersfoort. 033 - 631824* Over nieuw politiebureau Raadslid Jan Visser van Progressief Soest maakte vorige week in de com missie A.B.Z. aanmerkingen op de persconferentie die burgemeester P. Woningbouwvereniging Soest: De Woningbouwvereniging Soest (WS) heeft een verbeteringsplan opgesteld voor een aantal woningen aan de Hob bemalaan en in de naaste omgeving daarvan. Het betreft in totaal 96 flat woningen, waarvan de staat van onder houd veel te wensen over laat. Ook de indeling van de zogenaamde „natte groep" (keuken, badcel en toilet) is niet optimaal te noemen. De investering, inclusief de isolatie voorziening, bedraagt 45.000 gulden per woning. Hiervan wordt een der de deel direct gesubsidieerd. De be woners moeten rekenen op een huur verhoging van ongeveer 60 gulden per maand. Een en ander is afhankelijk van de interesse voor realisatie van het plan bij de bewoners. Maandagavond hield de WS in het ver- zorgmgsienuis «jrooi-nmgenaaai aan het Boekweitland een vergadering voor de bewoners van de te renoveren woningen. Ook vanavond is er een soortgelijke bijeenkomst in het kantoor van de WS aan de Laanstraat, om 19.30 uur. De meest opvallende veranderings plannen zijn die van de voorgevels van de flatwoningen, die aan het einde van de vijftiger jaren werden gebouwd. De bestaande balkons aan de voorzij den worden namelijke vervangen, zo meldt het plan van de WS. Verder worden er reparaties verricht en vernieuwingen aangebracht aan het dak, de kozijnen, het trappenhuis en andere onderdelen van de woningen, zowel binnen als buiten. Momenteel worden de werkzaamheden al bij één woning uitgevoerd. De WS hoopt dit proefproject begin november af te ronden. De woningbouwvereniging gaat er van uit, dat de bewoners tijdens de renovatie, die per woning ongeveer zes weken in beslae zal nemen, thuis blijven wonen. Wel moeten zi] vol gens de WS rekening houden met (geluids)overlast in de twee weken, die nodig zijn voor de verbouwing van de keuken en de badkamer. Verde wil de WS een lening afsluiten voor de realisering van 24 nieuwe splits-flatwoningen Deze en andere zaken komen ook aan de orde op de algemene vergadering van de Woningbouwvereniging, don derdagavond 11 oktober om 20.00 uur in "De Open Hof". Scholten vorige maand heeft gehouden naar aanleiding van een brief van de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Rietkerk, over het Soester politie bureau. In die brief beloofde de Haagse bewindsman Soest op lange termijn te zullen plaatsen op de lijst van urgente gevallen, die als gemeente in aanmer king komen voor een nieuw politiebu reau. De toezegging is vaag, omdat de minister van financiën, de heer Ru- ding, nog zijn toestemming moet geven. "Deze brief was op het prikbord in het politiebureau aangebracht en daar lopen altijd verscheidene journalisten langs, die dan vragen gaan stellen", aldus de eerste burger van Soest. Om dit te voorkomen had de burgemeester de plaatselijke pers alvast uitgenodigd en verteld wat de brief precies inhield en welke betekenis daaraan gehecht moet worden. "Ik vind het niet prettig uit de krant te moeten lezen wat er gebeurt in Soest en welke post u ontvangt. U behoort eerst de gemeenteraad in te lichten en dan pas de pers. Daar komt nog bij dat ik nog steeds de brief niet gelezen heb, want hij ligt niet in de leeskamer ter inzage voor ons", aldus Visser vorige week tijdens de rondvraag van de commissievergadering Algemene Bestuurs Zaken. Neks Blommers (VVD) haakte hierop in door op te merken dat zij vaak in dergelijke gevallen wordt gebeld met de vraag "wat hebben jullie nou weer gedaan?" "En dan moet ik wachten tot de krant in de bus valt, omdat ik niet weet waar ze het over hebben, en dat vind ik heel onaangenaam", aldus het WD-raadslid. Burgemeester Scholten zal de mi nisteriële brief uit Den Haag alsnog voor de raadsleden ter inzage leggen in het gemeentehuis.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3