uiTen <JL8 a iest 't Zwaantje (QÊi SPLINTER EEMLAND Joannesparochie kijkt terug op geslaagde lustrumviering Wasiel Steitner biedt enorme keuze in vloerbedekking Vrijwilligers Vakature Bank -Q/eliotmes STRAAT 141 DAT HET UMAG BEKOMEN Oktober Nationale Woonmaand Vol huis bij Open Podium in Artishock Nog plaats vrij bij cursus 'Kerrieschotels' aorchol aarmode Vrijwilligerswerk in diskussie B V D'66 Soest vergaderde TUIN-ADVIESCENTRUM 't vomtêriwogt voor doe-het-zelvers Geen herfst zonder bessen! WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 este Hamburgers een spotprijs. En niet iar Hamburgers: 'tzijn MORA Hamburgers. :i: prima kwaliteit e pan in, met een klontje I snel klaar, dus nog Is dit soort stunts het ons mag verwachten? Want ook als het vers in spotgoedkoop moet >ns rekenen. Let u maar t scheelt! door Arie Wandelaar De absolute gekte heeft weer eens toe geslagen. Met het belastinggeld van Arie en Marie, en trouwens ook van U, verscheen dezer dagen een kleurrijke brochure. De titel: "Goed eten voor weinig geld." Uitgebracht door het voorlichtingsbureau voor de Voeding (let even op de hoofdletter) en het Nibud, Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting, een club ongeregeld die U en mij vanuit Den Haag tracht wijs te maken hoe wij met ons week- maandsalaris, beter is met 800.000 werklozen te spreken over uitkering, zouden kunnen rondkomen. Een bro chure met 80 menu-ideeën waarin wordt vastgesteld hoe het mogelijk is voor 2,- tot 2,50 per persoon da gelijks te kopen en te koken. Kun je je voorstellen dat Marie en Arie daar even van stonden te kijken. Er gaat geen week, wat geen dag voorbij, of Marie wil kwijt dat alles tegenwoordig onbetaalbaar is geworden. Voorlich ting Voeding en Budgetvoorlichting komen ons in een brochure vertellen hoe slecht wij tijdens de rekenles op school hebben opgelet. Wij hebben aan de hand van de toegeworpen informa tie in de brochure de proef op de som genomen. De uitkomst: wij zijn niet gek, de samenstellers van de brochure zijn rijp voor herhalingsoefeningen, tenzij van dommigheid geen sprake is omdat beide gesubsidieerde instituten "ter beschikking van de regering zijn gesteld". Zo dat niet het geval is dan zou een aangepaste T.B.R. niet tot de slechtste oplossing behoren. Want wie in ernst durft te publiceren dat een bal letje gehakt, in gezelschap van rode bieten en aardappelen, gevolgd door custard vla voor twee gulden per per soon op tafel kan worden gebracht is op het achterhoofd gevallen en wellicht daarom niet toerekeningsvatbaar. Nog een voorbeeld uit "Goed eten voor weinig geld". Tel twee gulden per per soon neer en volgens de Haagse samen stellers is het mogelijk in de herfst maanden daarvoor een varkenslapje, savooiekool, aardappelen en chocola devla op tafel te brengen. Ook voor warme maaltijden in de komende win terdagen worden voorbeelden aange dragen. Misschien wist U 't nog niet maar voor twee gulden eet U straks stampot boerenkool, rookworst en een mandarijntje toe. Eenzelfde bedrag bent U kwijt wanneer de keuze valt op kabeljauwfilet, winterwortelen en ge bakken aardappelen. Arie zou aan deze nonsens geen aandacht hebben be steed, wanneer de brochure "Goed eten voor weinig geld" zich tot deze leuterpraat zou hebben beperkt. Dat is helaas niet het geval. De misleidende voorlichting gaat nog een paar stap jes verder. Er worden standpunten in verkondigd die sterk doen denken aan uitspraken van ene heer Colijn, die in de vooroorlogse crisisjaren predikte dat margarine tenminste net zo gezond was als roomboter. "Goed eten voor weinig geld" denkt er niet veel anders over. Arie citeert: "Roomboter en margarine verschillen alleen in smaak en prijs, niet in voedingswaarde". Nog een tip: "Groente uit blik doet wat voedingswaarde betreft niet onder voor verse groente. U kunt dus rustig eens een blik nemen als dat voorde liger uitkomt." Een vrolijk advies voor de zomerse vakantiemaanden is deze: "Frisdrank is duurder dan limonade van limonadesiroop. Water uit de kraan is een nog goedkopere dorst- lesser." Wat aan goed eten voor weinig geld nog ontbreekt is het advies er maar snel een eind aan te maken, want dan ben je 't goedkoopst uit. Een ander advies wijst trouwens al in die richting: "De prijs van vlees wordt meestal bepaald door de malsheid en het vetgehalte. Goedkoop zijn gehakt, hart en paarde vlees. Vet vlees is meestal goedkoop en hoewel vet vlees is af te raden kan er rustig meerdere keren per week een stukje vet vlees of worst bij de warme maaltijd worden gege ten." Geloof Arie of niet, maar wie zich deze geschreven gekkigheid wil aanschaffen is daarvoor nog een be drag van 1,50 verzendkosten kwijt. Uitkeringtrekkers hebben echter een streepje voor. Zij kunnen in het bezit van "Goed eten voor weinig geld" ko men door het boekwerkje gratis bij de Gemeentelijke Sociale Dienst van de gemeente Soest af te halen. Wat Arie betreft geen woord kwaad over de2e Gemeentelijke Dienst. De medewer kers er van zouden echter in Arie's achting huizenhoog stijgen wanneer ze deze fopspeen uit de aanbieding haalden. ARIE WANDELAAR Restaurant ^£)artli Allround in alles! Pr ine Hond Prins Hcndriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Zondag j.1. vierde de R.K. Joannespa rochie in het Soesterveen (de Joannes- kerk in of aan De Borg) haar eerste lustrum. Dat gebeurde met een feeste lijke eucharistieviering in de kerk, die voor deze gelegenheid meer dan over vol was, zo zelfs dat de deuren naar het balkon geopend moesten worden - een omstandigheid die zich doorgaans al leen met Kerst of Pasen voordoet. Onder de talrijke belangstellenden be vonden zich ook vertegenwoordigers van de andere parochiebesturen, met wie de leden van de Joannesparochie in de loop van de achterliggende vijf jaar altijd een intensieve relatie hebben ge had en gehouden. Bij de start van de Joannesparochie hebben de "geloofs broeders" er in belangrijke mate toe bijgedragen dat de Open Hof, waar tot dan toe werd gekerkt, verruild kon worden voor de eigen kerkruimte in De Borg. Na de viering was er een drukbezochte informele bijeenkomst, waar de pa rochianen en allen die op een of andere manier met de Joannesparochie te ma ken hebben elkaar konden spreken. Met een speech van pastor Th. de Groot, die terugblikte op vijf jaar Joannesparochie, werd de parochie- markt geopend. In ca. 15 standjes werd een compleet beeld gegeven van alle activiteiten die in en rondom de pa rochie worden ondernomen, zoals de fi- Een beeld van de parochiemarkt. nancieie commissie, die uiteraard een belangrijke plaats inneemt - de bezoe kers konden zelfs zien hoe de ledenad ministratie op de computer was ver werkt -, de rommelmarkt-commissie - die zich al heel druk maakt voor de ko mende rommelmarkt (op 27 oktober in de hal van de fa. Van Asch aan de In dustrieweg! - en een flink aantal an dere commissies, die alle hun onmis bare werkzaamheden verrichten bin nen de parochie: zoals het schoonma ken en het versieren van de kerk, de li turgie, de kinderwoorddiensten en de crèche, maar ook de koster en de lecto ren ontbraken niet. Op die manier probeerde de Joannes parochie iets te laten zien van wat er, onder niet al te gemakkelijke omstan digheden, in vijf jaar tijd toch van de grond is gekomen. Bovendien wilde men de parochianen op deze wijze warm maken om zelf deel te nemen aan de activiteiten. Door de grote drukte en de oprechte be langstelling van zovelen is men in deze opzet uitstekend geslaagd. De Joannes parochie kan dan ook terugzien op een feestelijke en bemoedigende lustrum viering. Er heerste een uitstekende sfeer, van eendracht en harmonie, aldus de woordvoerster van de parochie. "Daaruit kun je opmaken dat de pa rochie echt lééft! Foto: Herman van Dam. Onder grote belangstelling vond op za terdag 13 oktober de eerste echte Open Podium/Jam-sessie van dit sei zoen plaats in het Artishockgebouw. Ruim honderd, merendeels jonge be zoekers genoten van optredens van enthousiast spelende amateur-musici. De avond werd geopend door het akoes tische duo The Bruize Blothers met blues en rock 'n roll muziek. Het duo werd, geheel in de geest van het open podium, al snel bijgestaan door enkele van de aanwezige muzikanten. Kort daarop speelde het Michiels X- tet voor een bomvolle zaal hun variëté- deegmuziek. Rond Jazz-klassiekers als Basin street blues, Exactly like you en All of me hadden zij een repertoire gebouwd. Zowel muzikanten als pu bliek toonden zich niet ontevreden over deze debuut-voorstelling. Vervolgens betrad tot verrassing van iedereen (inclusief de organisatie) de punk-formatie The Holy Girls het podium. De groep was min of meer toe vallig aanwezig en speelde tot enthou siasme van het publiek een deel van hun uit stevige popsongs bestaande re pertoire. Na een korte pauze voor ombouwen en afstellen was het de beurt aan Arti- shocks eigen funk-jazz orkest, de Artiband. Een groep door de wol ge verfde muzikanten, wier op improvi satie gebaseerde, swingende optre den na verloop van tijd naadloos over- -ging in de afsluitende jam-sessie. Dit spektakel werd pas beëindigd toen om twee uur de schoonmaakploeg de laatste muzikant de zaal uit veegde. Het was een bijzonder geslaagde, druk bezochte muziekhappening die reik halzend doet uitzien naar de volgende Jam sessie/Open podium. Deze zal plaatsvinden op zaterdag 10 november zelfde tijd, zelfde plaats. De bekende Soester tapijthandel van Wasiel Steitner aan de Lange Brink- weg haakt deze maand in op een initia tief van de gezamenlijke Nederlandse tapijthandelaren en woninginrichters, die oktober hebben uitgeroepen tot de Nationale Woonmaand. Het is dit jaar voor het eerst dat een dergelijk initia tief is genomen, en Wasiel Steitner heeft tijdens de in september j.1. ge houden Interdecorbeurs speciaal inge kocht om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Bijna 200 rollen tapijt zijn in voorraad in het bedrijf, waarin volgens de heer sende trend de pasteltinten (grijs, blauw, roze, groen, etc.) overheersen. "De donkere kleuren zijn op het ogen blik een beetje 'uit'," aldus Wasiel Steitner. Onder de nieuwe tapijt voorraad be vindt zich een flink aantal rollen van uitstekende kwaliteit wol, met een jute rug, maar ook een aantal rollen synthe tische vloerbedekking, vooral geschikt voor slaapkamers, trappen, etc., maar natuurlijk ook voor de woonkamer. Vooral voor de inrichting van de lo geerkamer of de kamer van de jeugd is dit tapijt buitengewoon geschikt, vindt Wasiel Steitner. Afgezien van de enorme voorraad ta pijt wordt de aandacht van het publiek ook gevestigd op de speciale Karpet- tenshow, die tot het einde van de maand bij Wasiel Steitner te zien is. Daarbij gaat het om "vloerkleden" in alle soorten, maten en kleuren, zowel effen als in klassieke dessins. Wa siel Steitner heeft zijn toch al grote voorraad op dit gebied speciaal uitge breid met enige tientallen karpetten. De laatste jaren is het najaar veel meer dan vroeger het geval was bij uit stek de periode waarin de mensen de aanschaf van nieuwe vloerbedekking overwegen, vindt Wasiel Steitner. Van daar ook dat de maand oktober tot na- 'Broodroof' Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een super markt aan de Soesterbergsestraat zes kratten met brood gestolen. De waarde bedroeg ca. 100 gulden. Nu het er buitenshuis zo weinig belo vend uitziet zoekt iedereen binnenshuis wat meer gezelligheid. Wellicht een goed moment om elkaar dan iets lek kers voor te schotelen. Wat dacht u van een kerrieschotel? Nooit klaargemaakt? Geen nood. De Volksuniversiteit start op 7 novem ber een cursus kerrieschotels. Ook als uzelf op dit moment geen tijd of in teresse heeft, doet u wellicht een ander veel plezier door hem of haar deze cur sus kado te geven. Een origineel ge baar, dat zeker! Meldt u wel vlug aan, want de cursus loopt snel vol. U kunt zich opgeven bij mevr. Kohlin- ger, tel. 16253 of bij mevr. Opten, tel. 03463-1310. Bromfietser gewond Op de kruising Soesterbergsestraat/- Monnikenbosweg raakte zaterdag avond een 17-jarige bromfietser uit Amersfoort, alsmede zijn 16 jaar oude duopassagier, gewond bij een aanrij ding met een auto, toen de bromfiets onverhoeds de weg overstak. De be stuurder liep een gebroken enkel en een gebroken dijbeen op. Zijn passa gier kreeg een gebroken onderbeen. Beiden werden per ambulance naar De Lichtenberg in Amersfoort vervoerd. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 Maak van uw brui loft een onvergete lijke dag Wie droomt er niet van om te trouwen in een schitterende ROLLS ROYCE? Dromen worden werkelijkheid! Bij 't Zwaantje. Als u besluit uw bruiloft bij res taurant 't Zwaantje te vieren, stelt de hr. Leenaerts u een prachtige ROLLS ROYCE ter beschikking. Kosteloos, wel te verstaan! Kom eens praten, u zult zien dat een bruiloft niet onbetaal baar hoeft te zijn. Telefoon: (03463) - 1423. Rademakerstraat 2 03463 1423 3769 BD Soesterberg Er worden op allerlei terreinen steeds meer vrijwilligers m/v gevraagd voor de meest uiteenlopende werkzaamhe den. Tegelijk wordt er door de verschil lende overheden flink bezuinigd, vooral in de welzijnssektor. Werk waarvoor vroeger iemand betaald werd, blijft nu soms liggen, omdat er geen geld meer is. Soms ook wordt het door vrijwilligers m/v gedaan. Niet iedereen vindt dit een goede ont wikkeling. Ook de Vrijwilligers Va kature Bank niet. Al het vrijwilligers werk, dat via de Vrijwilligers Vaka ture Bank wordt aangeboden is daar om vooraf door hen onderzocht. Kri tisch, om er voor te zorgen dat werk zaamheden die door betaalde krachten uitgevoerd zouden moeten worden, niet door vrijwilligers gedaan worden. U kunt er zeker van zijn, dat u niemand van een betaalde baan berooft, als u vrijwilligerswerk gaat doen via de Vrijwilligers Vakature Bank. Dit geldt niet alleen voor Soest, maar voor alle gemeentes waar een vrijwilligerscen- trale of een vrijwilligers-vakaturebank gevestigd is. Toetsingscommissie Elke Vrijwilligers Centrale of Vrijwil ligers Vakature Bank is verplicht sa men te werken met een toetsingskom missie. Al met al een gelukkige zaak. Zo werkt de V.V.B. in Soest al twee jaar samen met een toetsingskommis sie, waar ondermeer afgevaardigden zitten van het G.A.B. de G.S.D. en de Vakb. Deze mensen keuren elk afzon derlijk een vakature goed of af. Eén af keuring blijft afkeuring. Wanneer een vakature wördt afgekeurd, neemt de V.V.B. kontakt op met de desbetref fende instelling of organisatie en geeft daarbij het advies of de kontaktper- soon van desbetreffende instelling of organisatie een duidelijker toelichting wil geven, waarom er vrijwilligers m/v nodig zijn. Wanneer dit gebeurt, sturen we de desbetreffende vakature weer op en wel naar de toetsingskom- missieafgevaardigde, die de vakature in eerste instantie afkeurde. De Vrijwilligers Vakature Bank geheel conform de Toetsingskommissie, stelt de volgende eisen, bij aanbod van va kature: - Het onbetaalde werk niet wordt ver richt voor een bedrijf of onderneming - De instelling of organisatie voor dit werk geen loonkostensubsidie heeft of kan verkrijgen; - Het onbetaalde werk als regel niet tionale woonmaand is uitgeroepen. "De voorjaarsschoonmaak, vroeger meestal aanleiding om de woning een flinke inwendige opknapbeurt te geven, bestaat niet meer. Als het om de besteding van het inkomen gaat geven ook veel mensen de vakantie een ho gere prioriteit dan de inrichting van het huis, maar als ze eenmaal terug zijn en hun interieur in ogenschouw ne men, dan moet het er toch vaak van ko men," aldus Wasiel Steitner. De tapijtrollen zijn bij Wasiel Steitner altijd vier of vijf meter breed. "En we verkopen alleen goede kwaliteit! Als je gaat rommelen ben je verkeerd be zig." Afgezien van de vloerbedekking heeft Wasiel Steitner ook een uitstekend aan bod op het gebied van gordijnen en vi trage, maar ook van matrassen en li noleum vloerbedekking, in breedten van twee meter. Voor alle vloerbedekking geldt dat de prijzen inclusief leggen zijn berekend. "Maar voor echte doe-het-zelvers hebben we ook prachtig tapijt in huis, vier meter breed, vanaf 39 gulden," al dus Wasiel Steitnerj, die ernaar streeft zoveel mogelijk in huis te hebben. "Je moet de mensen een keuze-mogelijk heid geven. Er wordt lieel veel gepre senteerd, en soms is er op de verkoop geen peil te trekken, maar de mensen moeten niet het gevoel hebben dat ze tot een bepaalde keuze gedwongen worden." Behalve op maandagmorgen is het be drijf aan de Lange Brinkweg (tegen over het Gasbedrijf) de hele week ge opend. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effjÖBKV Telefoon 02155-1 01 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines JrvFvR door betaalde krachten wordt gedaan - Eventuele kontrole moet mogelijk zijn. Vakatures Onderstaand treft u dan weer een aantal vakatures aan, welke zijn goed gekeurd door onze toetsingskommis sie. - Bejaardencentrum kan nog enkele vrijwilligers m/v plaatsen voor onder meer koffie zetten, serveren en afrui men t.b.v. de bewoners en de conversa tiezaal. Tijden: 8.15 - 11.30 uur. Een paar dagdelen is mogelijk. - Veilig Verkeer Nederland vraag naar vrijw. m/v voor een evt. bestuurs- funktie en adhoc-aktiviteiten, waaron der braderieën, jaarmarkten, auto-, fiets- en bromfietscontroles, e.d. Bij lage in ons bestand. - Om bewoners te begeleiden in ka- merbewoningsprojekt en tevens zorg te dragen voor de praktische- en ad ministratieve zaken wordt kontakt ge zocht met enkele vrijw. m/v Bijlage. - Kinderboerderij vraagt alleen nog maar naar vrijw. m/v voor het beden ken, voorbereiden en uitvoeren van kinderaktiviteiten in samenwerking met anderen. - Welke enthousiaste jonge vrijwillger m/v wil Nederlandse Jeugdherberg as sisteren met ondermeer rekreatie-akti- viteiten en baliewerk. - Stichting vraagt naar vrijw. m/v, welke kunnen zorgdragen voor het rei len en zeilen, begeleiding van de bewo ners en intakes. Bijlage. - Om geestelijk gehandicapte kin deren te begeleiden van en naar dag verblijf worden enkele zeer gemoti veerde vrijw. m/v gevraagd. Bijlage. - Jeugdtheatergroep heeft plaats voor vrijw. m/v voor het timmeren en schilderen van decors. - Instituut voor natuurbescherming heeft behoefte aan een aantal vrijw. m/v om behulpzaam te zijn bij het ge ven van natuurlessen aan kinderen in de praktijk. - Kunstcentrum kan vrijw. m/v gebrui ken voor beeldentuin geschikt te ma ken. V.V.B. openingstijden en adres Voor alle facettes van vrijwilligers werk, voor bovenstaande - en andere vakatures kunt u elke maandag, dins dag en donderdag bij ons terecht van 10.00 - 12.30 uur en van 13.30 -15.30 uur. Ons adres is: Vrijw. Vak. Bank, Steen hoffstraat 46, 3764 BM Soest. Telefoon: 12630. AL 50 JflftR OFFICIAL DEALER BAARN - SOEST BEUKENLAAN 80 (t.o. Sporthal Beukendal) - SOEST-TEL. 12643 EEMNESSERWEG 16-22 - BAARN - TEL. 15555 Daa's effe waat, Soest het omtrent 2 miljoen over 'ehouwe op de gemeeng- terekening. Noa joare vaan tekorte hewwe noeng geld over, sting d'r in ongze kraangt. De wethouwer vaan fi- naancieje het ut zelluf 'ezeid, dus de blieje boodschaap komt uut de mongd vaan iemaand die ut wete kaan. 'k Denk daat meneer Menne heul waat het zitte telle en rekene en daattie zel luf ok meroakels schik en lol baad over zo'n poep cengte. D'r sting temingste un foto vaan um in de Soesder en doar waastie toch vroluk op an 't kieke! 't Geluk stroalde vaan ut ploatje aaf, zouw ik hoast zeige. 't Is ok heul waat, ajje zoiets ontdekt. Mojje vaan ming us un foto neme ak zo moar un baankie vaan hongderd gul- des vingt in in ouwe jaas! Ik wouw aal doaluk un neutje aaftaappe om us te klinke op Soest, moar de vrouw zee daawwe moar us effe moste waachte, waant ze baad dezellufde kraangt aal vaarder 'eleze as ik, en daat waas daan jaammer, von ik. D'r waas nog zoveul betoale, daawwe nog wel un poar miljoentjes motte overhouwe om un bietje uut de aarmoei te roake. Affing, ik zelluf ok vaarder leze en toeng mos ik toch wel weer laache zongder gloasie, waant waat verneemt ik doar? Ze wete bie de gemeengte nog niet woarof daat geld vaandoan komt. Daat vin'k un goeje! Wie ut weet maag ut zeige. Ikke niet, geejn idee! Zouw ongze wethouwer niet te haard vaan stoapel 'elope hebbe? Ongderlest waas t'r ok zo'n feesteluk nieuws over geld veur 't nieuwe pliesiebero, en doar sting geejn laachende foto bie vaan ongeze baarregemeester. Moar goed ok, waant loater kwamme ze d'r aachter daat minister Ruding nog heul niet "joa" 'ezeid haad. En zo ken ut ok best weze daawwe vaan de minister vaan finaancieje heul geejn twee mil joen maagge overhouwe. En un minis ter vaan finaancieje het denk' meer te zeige as un wethouwer, doch ik. Ajje op Soest waat te wete komt mojje ut eerst an de Road goan vertelle, veur- daajje an de kraangt iets losloat. Mojje zeker eerst audiëntie anvroage in drie voud. As daat woar is, daan kriege we voortemee aallenig moar ouwd nieuws te leze. Dit joar duurt nog moar dik twee moangde. Wijje wel gleuve daa'k noeng aal haarstikke nieuwsgierig bent, hoeveul of we in 1984 maagge overhouwe? Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: we bezunige ongs eige nog riek op Soest. Wie haad daat ooit 'edaacht? Laang leve wethouder Menne, be- daankt veur aal ut waark! Groag 'edoan zeker? Ak zin het, zaa'k toch aal me jaaszaak- ke moar us noaveule. Je ken nooit wete. Ak waat vin, zaa'k ut eerst an de road zeige en daan komt ut paas in 't Gehan nes vaan HANNES VAN DE NENG. De afdelingsvergadering van D'66 op donderdag 11 oktober j.1. in 'restau rant V.d Brink ontving de heer Mar- tens van Amnesty International. Hij kreeg tot aan de koffiepauze gelegen heid uiteen te zetten welk doel Amnes ty nastreeft met de aktie "Martelen is mensenwerk... maar de bestrijding ervan ook." De continuering van het protest tegen mishandeling en marte ling is geboden. Hij deed een klem mend beroep op de aanwezigen om hierbij te helpen. Een goede campag ne waarvoor de voorzitter campagne- coördinator Wil Huigen en zijn team bedankte. Adriaan Pothuizen deed verslag van de D'66-aktiviteiten in de gemeenteraad en lichtte op verzoek van de aanwe zigen zijn standpunt betreffende diver se zaken toe. De D'66 vertegenwoordigster in het Derde Wereldprojekt meldde dat men zich voorbereidt op de komst van Lucie de Zeeuw, die in Rwanda werkt en voor een korte vakantie naar Soest komt. Zij zal de aktie een nieuwe im puls geven met haar aanwezigheid op nog te organiseren avonden. Er werd gediscussieerd over de nota "Arbeid, Basisinkomen en Sociale Zekerheid" en de Hoofdbestuursreso luties werden getoetst aan eigen op vattingen. Op het aanstaande congres komt genoemde nota in behandeling. Om 23.00 uur sloot de voorzitter de vergadering. De herfst brengt ieder jaar weer veel natuurschoon met zich mee. Niet alleen de fraaie bladverkleuring en de paddestoelen, maar vooral ook de bessen en de vruchten zijn kenmerkend voor deze tijd. Er zijn ook tal van planten voor de tuin die besdragend zijn; enkele opvallende gewassen hiervan wil ik graag ditmaal bespreken. Een zeer'in het oogspringend groenblijvend heester tje is de Pernettya mucronata of parelbes. De vrou welijke planten hiervan dragen al vanaf begin sep tember grote hoeveelheden dikke bessen in de kleuren wit, rood en rose, al naar gelang de variëteit. De bessen blijven met een normale (niet al te stren ge winter) tot januari-februari aan de plant. Het struikje wordt maximaal 75 cm hoog en bloeit van juni tot augustus met kleine witte bloempjes, even als de mannelijke planten, die voor de bevruchting moeten zorgen. Een ideale bestuiving ontstaat bij een plantaf stand van ongeveer 75 cm. De maximale afstand van man tot vrouw bedraagt 2 meter. Een mannelijke plant is voldoende voor de bevruch ting van zo'n 5 vrouwelijke exemplaren. Een twee de, veel hoger opgroeiende heester met een heel bij zonder voorkomen is de Callicarpa bodinieri, waar van verschillende kweekvormen bekend zijn. De hollandse naam luidt prachtbes of ook wel porce- leinbes, die slaat op het haast onnatuurlijke uiterlijk van de besjes. Deze zijn namelijk paarsglanzend en zitten in trosjes bijeen. De Callicarpa wordt van nature zo'n 2 meter hoog, maar verdraagt snoeien bijzonder goed. De struik is zelfbestuivend, hetgeen niet wegneemt dat de aanplant van meerdere exem plaren de bes-zetting bevordert. In kleinere tuinen kan eventueel de eenjarige Verbena als kruisbestui- Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt ver dienen, omdat het hier vaak bezwaarlijk is meerdere Calliacarpa's aan te planten. Een heel wat grotere vrucht brengt de Chaeno- melis japonica (of Japanse sierkwee) voort, waar van erg veel kweekvariëteiten in omloop zijn. Zowel de bodembedekkende als de opgaande vormen brengen vruchten voort (Sierkweepeer). Deze zijn meestal helgeel van kleur en geschikt voor de ver werking in herfststukjes, al zou het alleen al zijn vanwege hun heerlijke geur. Ook het geslacht Euno- nymus (of kardinaalsmuts) heeft een grote ver scheidenheid in voorkomen. We kennen zowel blad- houdende bodembedekkers of klimheesters als hoog opgaande bladverliezers. De meesten van hen krij gen op den duur vruchten. Een kardinaalsmuts die al op jonge leeftijd bessen draagt is E. euro- paeus, die uit kan groeien tot een flinke struik of kleine boom. Andere vroege vruchtdragers zijn E. planipes en E. alata. De vruchten doen ook werkelijk denken aan een kerkelijk hoofddeksel en zijn fraai oranje-rose van kleur. Een groot deel van de herfstpracht wordt bepaald door de vertegenwoordigers van Cotoneaster of dwergmispel. Enkele voorbeelden van goed vor men zijn C. divaricata met grote oranje-rode bes sen (opgaande bladverliezende struik). C. dammeri "Coral Beauty" met een enorme hoeveelheid dikke oranje-rode bessen (krachtig groeiende bodembe dekker) of C. horizontalis met massa's kleine rode besjes (veelal gebruikt onder de vensterbank). Er zijn aan dit relaas nog veel meer besdragers toe te voegen, zoals Ligustrum, Viburnum, Taxus en Gaulteria, maar het is natuurlijk zeker zo leuk om die in natura te gaan bezichtigen op uw tuin centrum.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11