VAN DAM rWN 13?8 5?8 Meeste fracties steunen voorstel Welzijnsbezuinigingen OVER INRUIL VAN UW HUIDIGE WONING VALT TE PRATEN. ALS U NU BESLUIT 'N TWEE ONDER EEN KAP TE KOPEN IN SOEST. INLIJSTEN? 'Paardenkamp' haalde tijdens Open Dag drie nieuwe bewoners in 'Molenstraat is geen Bartolottilaan MEDE gezien l^9 'B.V.-koning' maakte relaties 150.000 gulden lichter Koffiehuis moet hasj handel direct staken Welsprekende stilte SPRUITJES KIPFILET Honshergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen TARTAAR Honsbergen Honsbergen WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 PER KILO Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest 63e JAARGANG NO. 8 Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f 24, Gecontr.opl. 8950 Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het pakket bczuinipinpevnoratallan H urafan i,i 11» 1t Het pakket bezuinigingsvoorstellen dat het College van Burgemeester en Wet houders aan de gemeenteraad heeft voorgelegd kan in grote lijnen rekenen op de steun van de meeste raadsfrac ties. Dat bleek vorige week duidelijk tijdens de vergadering van de commis sie Welzijn, die uitsluitend aan dit voorstel was gewijd. De welzijnssector zal in 1985 107.000 gulden en in 1986 182.000 gulden moeten inleveren. Daar mee wordt overigens de taakstelling (in totaal 434.000 gulden) nog niet ge haald, maar binnenkort hoopt het Col lege nog met aanvullende voorstellen te komen over de positie van De Borg en Artishock. Ans Greefhorst (CDA) moest in de ver gadering eerst even haar gal kwijt; in de eerste plaats over het ongebruikelijke vergadertijdstip (16.30 uur), waardoor het burgers die werkten onmogelijk was om aanwezig te zijn, en ten tweede over het feit dat wethouder Kingma in de pers gesproken had over "politieke spelletjes", waarmee CDA en VVD zich rondom de welzijnsbezuinigingen zouden hebben beziggehouden. "Er was een duidelijk verschil in poli tieke visie. Wij hebben steeds bouwste nen aangereikt, maar u deed daar niets mee. Het welzijnswerk gaat het CDA zeer ter harte! Kingma antwoordde niet de bedoeling te hebben gehad CDA en VVD te be tichten van "spelletjes-spelerij", maar alleen te hebben willen zeggen dat de verschillen minder groot waren dan ze leken. "U moet er niet te zwaar aan til len." Schijnvertoning Jan Visser, die een eerdere verga dering over hetzelfde onderwerp had geboycot vanwege het besloten ka rakter, merkte op dat hij waarschijn lijk de enige zou zijn die iets wezenlijks te zeggen had, omdat de rest al achter gesloten deuren was bekokstoofd. "Een schijnvertoning dus," zo noemde hij de vergadering. Reagerend op het voorstel zei hij het woord wanbeleid niet te willen gebruiken, maar het wel een slechte zaak te vinden om op deze manier geld weg te plukken bij Wel zijn. "Ik was het al niet eens met de taakstelling, die veel te hoog is. Dit zijn voorstellen waarbij kinderen, bejaar den, peuterspeelzaalleidsters, muziek schoolleerlingen en boekenlezers het gelag moeten betalen. Hij vond alle voorstellen onjuist, mis schien met uitzondering van het ver minderen van het platenbestand in de bibliotheek, omdat dat toch niet wezen lijk bij de bibliotheek hoort, aldus Visser. "Ik ben zeer teleurgesteld in deze PvdA-wethouderik heb er nog nooit een gezien die met zulke slechte voorstellen is gekomen." Bert Krijger (VVD) bleek aanzienlijk gunstiger over het voorstel te denken. "Het kan in grote lijnen de instemming van mijn fractie dragen. Het is geen wild snijscenario geworden, al wordt er hier en daar wel pijn geleden." Hij meende dat in het voorstel de kleinere instellingen terecht worden ontzien. Vraagtekens zette hij wel bij de intrek king van de zaalhurensubsidie en hij hield zich een definitief standpunt voor tot de uitkomst van de voorstellen voor de Borg en Artishock. Lydia Meijer (PvdA) verklaarde de bezuinigingen niet sympathiek maar wel noodzakelijk te vinden. Wel drong zij aan op goed overleg. Zij waarschuw de ervoor van de muziekschool geen elitaire zaak te maken en noemde het eventuele ontslag van zeven peuter leidsters absurd, juist omdat vrouwen zich in dit beroep een stukje onafhan kelijkheid konden verschaffen. "Kijkt u maar eens of er op de acommodaties niets te besparen valt." Zij voelde evenmin voor vermindering van het boekenbestand van de bibliotheek. Boontjes Ans Greefhorst (CDA) onderstreepte dat het CDA de bezuinigingen een on plezierige zaak vond, maar er toch de verantwoordelijkheid voor wilde nemen. Wel drong zij erop aan dat het gemeentebestuur de stichting Jeugd zorg haar eigen boontjes moest laten doppen. "Laat de stichting toch zelf weten of zij een beroepskracht aanne men of niet; de subsidievermindering is al erg genoeg." Ook voelde ze er veel meer voor de bezuinigingen op het jeugd- en jongerenwerk niet te reali seren door de eigen bijdragen te verho gen. maar door ze om te slaan. Moeite had ze ook met de intrekking van de zaalhurensubsidie en ze pleitte ervoor de bezuinigingen bij de bibliotheek door het bestuur zelf te laten invullen. A. van Brummelen (CDA) vond som mige voorstellen te hard geformuleerd en J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) vond het uitgangspunt van één be roepskracht per accommodatie aan vechtbaar. Verder meende hij dat de eigen bijdrage in het jeugd- en jon gerenwerk al hoger is dan 20r/r en sug gereerde hij de bezuinigingen bij de muziekschool te realiseren door de les uren te bekorten. In zijn beantwoording merkte wethou der Frans Kingma op dat met Jan Vis ser toch niet te praten viel, en dat hij dus niet op diens opmerkingen inging. "Dat is lekker goedkoop," reageerde Visser, maar Kingma liet zich niet ver leiden. Hij zegde de commissie toe zijn best te zullen doen om het overleg met de getroffen instellingen zo goed moge lijk te voeren. Voor wat betreft de stichting Jeugd zorg merkte hij op dat de gemeente wel degelijk zeggenschap over de perso neelsformatie heeft, krachtens de subsi dieverordening, waarop Ans Greef horst opmerkte; "die moet dan ook gauw op de helling." Als de stichting met een alternatief komt is dat ook best, aldus de wethouder. In de tweede ronde nam Jan Visser de wethouder nog eens onder vuur. "Ik kan me voorstellen dat u geen weer woord hebt. Ik zou meer bewondering voor u hebben als u opnieuw een min derheidsstandpunt had durven inne men. Nu hebt u zich laten inpakken door VVD en CDA. De lof uit die hoek is veelzeggend! Zowel Visser als Bert Krijger vonden het veel te lang duren voordat er iets bekend werd gemaakt over de positie van de Borg en Artishock. "Hak die knoop nu eens door! Milder Krijger merkte overigens op dat het voorstel er heel anders zou hebben uit gezien als alleen de VVD het had mo gen maken. "Door de PvdA-inbreng ziet het er milder uit," aldus Krijger, met een vriendelijk gebaar naar de wethouder. Lydia Meijer en Ans Greef horst bleven gereserveerd staan tegen over de intrekking van de zaalhuren subsidie, die niet alleen "Naald en Draad" (net in een nieuwe acommoda- tie, die veel kosten met zich mee heeft gebracht), maar ook de Unie van Vrij willigers en de Anbo in de problemen kan brengen. Ans Greefhorst drong erop aan de verhoging van de eigen bij drage in het jeugdwerk gedifferen tieerd te bekijken. Over De Borg en Artishock merkte Kingma op dat hij het ook veel té lang vond dyren, maar dat het nu eenmaal ging om een ingrijpende beslissing. "Er zijn nog leemtes, het College wil eerst meer weten. Tenslotte gaat het om een besluit dat jaren mee moet. De leden discussieerden tenslotte nog enige tijd over de hoofdlijnen voor het welzijnsbeleidsplan. dat in het alge meen werd aanvaard, al heerste in de commissie twijfel over de uitvoerbaar heid van een systematische afweging van de verdeling van het geld over de verschillende instellingen. Ook in Soest bedrijven en particulieren benadeeld Iüa,fQnd®r sePtember en oktober 1984 werd door de gemeentepolitie rnnKa rto Qi" ?P° Hoevelaken een gecoördineerd onderzoek ingesteld Ppnn^L ,"ia Jeulre,Cteur van K- uit België (verblijvend te Hoevelaken) K..heeft °P meerdere plaatsen in Nederland kantoren ge- VfSAe B V''S en CAVs gevestigd had (plm. 20 stuks), onder andere te Soest, Amersfoort en Amsterdam. Van K. heeft in de jaren 1981 t/m. 1984 tientallen bedrijven in Nederland en meerdere particulieren financieel benadeeld door middel van zijn B.V.'s en C.V. s. De financiële afwikkeling van de door hem bestelde goederen verliep problematisch en bleef in de meeste gevallen uit. boJjwjf? gevallfnwerd aangifte bij de politie gedaan terzake flessentrek- 3en totaalbedrag van niet-betaalde rekeningen bedraagt zo'n 150.000 Tevens bleek, dat Van K. zich in samenwerking met een 41-jarige inwoner van Arnhem, had schuldig gemaakt aan de misdrijven: wederrechtelijke 1^ °V1,ng' gePlee.gd te Amsterdam; gekwalificeerde valsheid in gePleegd te Mijdrecht en Zwolle; heling, eveneens gepleegd te Mijdrecht en Zwolle. r 6 Het gemeentebestuur van Soest heeft de eigenaar van een koffiehuis aan de F.C. Kuyperstraat in Soest per brief gesommeerd te stoppen met het ver handelen van hasj. Bij een inval, was daar onlangs 26 gram in beslag geno men, die op verkoop aan scholieren lag te wachten. De activiteiten van de man zijn vol gens B. en W. onaanvaardbaar en in strijd met de openbare orde. Justitie en politie hadden bij burgemeester P. Scholten aangedrongen op sluiting van het koffiehuis Gemeentevoorlichter Ben J van Os deelde mee dat dit bij een eerste ge legenheid niet mag. "Volgens de ge meentewet moet de burgemeester eerst een waarschuwing geven voordat er daadwerkelijk kan worden ingegrepen. "De gemeente Soest zou anders door hogere instanties in het ongelijk wor den gesteld. Mocht blijken dat de han del in hasj wordt voortgezet, dan zal het café echter onherroepelijk gesloten worden", aldus Van Os. De kwestie-Van Klooster kwam vorige week tijdens de commissieverga dering Welzijn ook nog even aan de orde. Tijdens de rondvraag verweet Jan Visser (Progressief Soest) wethouder Frans Kingma (PvdA) dat hij geen enkele poging had gedaan om de kinderen Van Klooster tegemoet te komen, dat hij de commissie niet had geraadpleegd en dat hij star had vast gehouden aan zijn beleid. "U hebt geen rekening gehouden met de bij zondere situatie van de Molenstraat, die nu eenmaal geen Bartolottilaan is; u hebt evenmin rekening gehouden met de opmerkingen die in de commis sie Algemene Bestuurszaken hierover zijn gemaakt, waarbij werd aange drongen op een humane afweging. Frans Kingma wees erop dat de Raad van State een uitspraak heeft ge daan, dat de commissie zich bij een eerdere gelegenheid achter zijn beleid in deze kwestie heeft opgesteld en dat de opmerkingen van Visser achter haald waren. "Wij hebben wel degelijk menselijke factoren meegewogen, maar het gaat niet alleen om het welzijn van de drie Van Kloosters. We moeten ook letten op alle andere mensen die recht hebben op goede huis vesting." De wethouder vond dat de kwestie intussen tot "een alleszins bevredigende oplossing" was gekomen. "Maar wie er anders over denkt, die mag dat." Hij wilde tijdens het openbare deel van de vergadering niet over de zaak discussieren, omdat het hier om privé-personen ging. Jan Visser reageerde met de opmerking dat het belang van drie mensen soms boven het algemeen belang moest uitgaan, waarop Kingma repliceer de: "Het gaat om een stuwmeer van woningzoekenden in Soest! Bert Krijger VVDmerkte op dat de drie Van Kloosters het "door toedoen van zeer velen" veel moeilijker hebben gekregen dan noodzakelijk was, waarop Kingma zei'Daar ben ik het helemaal mee eens Hei halve werk Is een goed advies, heet van Rouwendaal's devies. Bij ons hypotheek v.a. 7.7 5 jaar vast. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 - 1 64 67 Foto: Goos van der Wilt. Tijdens de druk bezochte Open Dag op de 'Paardenkamp', het nationaal be kende rusthuis voor paarden aan de Birkstraat in Soest, hebben de honder den bezoekers zaterdagmiddag j.1. op feestelijke wijze weer drie nieuwe 'gas ten' verwelkomd. Het waren 'Gerine', een 24 jaar oud rijpaard uit Wasse naar, 'Gladur', een 29-jarige IJslandse pony, afkomstig uit Amsterdam, en 'Nadira', een oosters rijpaard van 24 jaar, afkomstig uit Rotterdam. In zijn als altijd humoristische wel komstwoord vertelde Paardenkamp voorzitter C. J. 't Hart dat het mooie Riolering Verlengde Talmalaan Vanaf maandag 15 oktober is gedu rende ongeveer zes weken de Verleng de Talmalaan afgesloten voor alle ver keer in verband met de aanleg van rio lering. In de augustusvergaderig heeft de gemeenteraad een krediet van 175.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aanleg. De firma H. van Asch zal de werkzaamheden uitvoeren. De aanwezige bomen in de Verlengde Tal malaan zullen gehandhaaf blijven. De baas van Café "De Drie Ringen" wou dubbele ramen bedingen. Toen sprak hij met rede: "Ik ga naar Van Ede, die laat dan mijn klanten weer zingen". SIASHANDEL BEL 160 55 of 18429 l EN WIJ KOMEN! I NIEUWEWEG 3 - SOEST herfstweer de verhoring was van de talrijke schietgebedjes die hij de avond tevoren had opgezonden. Daardoor viel hem de belangstelling van het publiek ook alleszins mee. Hij bedankte de vele Paardenkamp-sympathisanten voor hun onmisbare steun, ondanks dat de tijden slecht zijn. Met de 53 paarden die na de intocht van de laatste drie gasten nu hun verblijf in de Paardenkamp hebben is het rust huis "tot de schoorsteen vol", aldus de heer 't Hart. "Drieënvijftig paarden, dat is niet niks. Iedereen die met paar den omgaat weet wat dat inhoudt: enorme exploitatiekosten. De Paar denkamp is dus kwetsbaar, omdat zij volledig draait op vrijwillige bijdra gen." Hij riep de aanwezigen op eventueel de Paardenkamp ook per legaat te steu nen, "zodat wij dit kostbare werk kun nen volhouden." Na de feestelijke in tocht namen de talrijke bezoekers uit alle hoeken van het land weer op hun gemak een kijkje bij de stallen en op de terreinen van de Paardenkamp, waar het werk voor de komende winter al weer wacht. Onderhoudswerkzaam heden gemeentehuis Bouwbedrijf Huurdeman uit Soest gaat gedurende ongeveer drie weken onder houdswerkzaamheden uitvoeren aan het gemeentehuis. Dat betekent dat de rechteroprit naast het gemeentehuis dus naar de trouwzaalvoorlopig niet gebruik kan worden. Om achter het ge meentehuis te komen, zal men gebruik moeten maken van de linkeroprit. GROTE SORTERING met vakmanschap voor U op maat gemaakt in eigen atelier. Snelle service Koninginnelaan48 Soest 02155-12245 Informeer bij het Bouwfonds-infocentrum in Amersfoort, Regentesselaan 34, tel. (033) 63 04 70. w Bouwfonds Dagelijks geopend van 9.00 -16.00 uur en maandagavond van 18.30 - 20.30 uur. Nederlandse Gemeenten door Gerant Paul Een enkele keer overkomt het mij dat ik midden op straat verbaasd om mij heen kijk, maar toch niets bijzonders zie: wat wandelaars, een postbode en een auto. Dan lijkt het alsof alles even de adem inhoudt. Alsof er zojuist iets heel ergs gebeurd is of nog moet ge beuren, de stilte voor de storm. Ik kan er niet achter komen of dat onheilspel lende gevoel iets in mezelf is of dat het van buitenaf komt. Het heeft wel altijd iets met afwezigheid van geluid, met stilte te maken. En stilte hééft wel iets. Zo veel zelfs dat we er zuinig mee om zouden moeten gaan. Toen de juke-box in opkomst was bracht zo'n handelaar in oorverdoven de middelen een grammofoonplaat uit met stilte. Zo schaars is de stilte dus al geworden dat je er voor moet betalen. Honderdduizenden mensen in Nederland hebben last van burenge rucht. Een kwaad dat in ons door ego centrische mensen bewoonde landje een nationale ramp dreigt te worden, een kwaal waar geen kruid tegen gewassen is. Tallozen snakken naar een beetje rust en stilte. Totale, technische stilte is slechts te vinden in een opnamestudio. Daar hoor je alleen je eigen stem in een lood zware, doodse stile. Als in een gezelschap niemand zegt wat op een bepaald moment iedereen denkt, dan valt er een pijnlijke stilte. Zo ook als er wat voorgevallen is waar over nodig verder gepraat zou moeten worden, maar niemad pakt de koe bij de horens. Elke boer weet dat het beest er zelf ook niet van gecharmeerd is. Als in een vissersdorp na zwaar weer de dominee voorbij kwam, dan viel er in de kleine huisjes bij de haven een angstige stilte. Waar zou hij aanbellen om zijn treurige boodschap over te brengen? De doodstijding slaat ons met stomheid. In niet begrijpen staren we ontredderd voor ons uit en we besef fen dat ons leven eindig is. Je voelt je op jezelf teruggeworpen en verslagen en je bent stil. Nadat op 4 mei de grote klok op de Waalsdorpervlakte is ge luid, is de stilte daar zo beklemmend dat die zelfs via de televisie voelbaar is. Indrukwekkend is de stilte bij de afge legen fusilladeplaats in de Amersfoort- se bossen, bedreigend de stilte bij de met prikkeldraad afgezette wacuuo- ren uit die dagen. Wie zichzelf wil terugvinden zal de stilte van de natuur opzoeken. Daar waar oude bomen ste vig in de aarde verankerd staan, maar toch soepel genoeg zijn om met de wind mee te waaien. Zich telkens opnieuw aanpassend aan de seizoenen, stervend en opnieuw tot leven komend. De klink klare stilte van een herfstbos is moed gevend. Tussen twee verliefde mensen kan een broeierige stilte hangen die slechts geaccentueerd wordt door hun nu hoorbare ademhaling. Innig is de stilte op een zondagochtend langs de gracht en gewijd is de stilte van de kathedraal die wacht op het lied van de gelovigen die Gods lof verhef fen"De stilte zingt, u toe, o Here." Als ik buiten de besloten kerkmuren daarop aangesproken word, gaat de zingende stilte soms over in een verle gen stilte. Zo ben je sprakeloos, zo sta je met de mond vol tanden. Jongetje (6) gewond bij aanrijding Op de Nieuwstraat deed zich vorige week een aanrijding voor tussen een 6- jarig jongetje, dat in dezelfde straat woont, en een 33-jarige automobilist uit Soest. Het ongeluk gebeurde toen het jongetje onverhoeds met zijn fietsje de weg overstak. Met een hoofdwond en diverse schaafwonden, alsmede een gebroken been, werd het knaapje per ambulance overgebracht naar Zonne gloren. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. JN Peters bv voor wonen in de groene zone. Alleen donderdag WESTBERGER "De Hollandse gatenkaas" KILO Dit weekend Celtona tissue TOILETPAPIER Pak a 6 rollen nu Alleen donderdag Alteen donderdag KILO van 18.98 voor Alleen donderdag De overheerlijke LANDLEVER- WORST met tuinkruiden nu 250 gram voor (Alleen tegen inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 okt. 500 gram i (Alleen tegen inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 okt. 500 gram RODE KOOL 0.19 MOES [GOUDRENETTEN 2 kilo

Soester Courant | 1984 | | pagina 1