35° (ïlid Pub 9c °-s ffl lii Woningbouwvereniging Soest: Nieuwbouw voorzichtig aanpakken Huurdersvereniging 'De Bo©gschutters' wijzigt naam Nieuwe Kijk Opsparen. R. M. J. Veldhuizen nieuw 'hoofd particulieren' bij Soester RABO-bank TRUIEN! id'Oude Enghei L. VEILING - SOEST Hanö Netoer 50 Jaar geleden in Soest 5ERG nr i vraagt uw aandacht voor: Wet Autovervoer Personen Bouwzaken Opvangcentrum voor type- en kopieer problemen uitbesteden: vaak dé oplossing l/l/IEK Opvolger van A. Luijben 00 Wat is nu eigenlijk Spullenhulp'. 19 October 1934 PAGINA 4 WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 n vrijstaand htige diepe tuin )'s, v.v. gas-c.v. Dp. 730 m2. etegelde kelder, i met diverse in- te woonkamer i); verd.: 2 grote wastafel en bal badkamer met 3d, 2e toilet en zotrap naar zol- Ift van een dub- en royale tuin irk, gelegëh in ee, modern toi- ner met parket- dder; open keu- achtertuin, slaapkamers en apart 2e toilet; iet douche, lig- ar met grote ka- lerruimte biedt n, o.a. als hob- - k.k. 1ENT 4 ner parterre- grote hal. woon- keuken, bad- in balkon Incl. "ig (electrisch). eert in perfecte Servicekosten :hot c.v.). Even- nkbaar 98 000.-k.k. SKANTOOR ELEN b.v. «eg 11 - Soest i0* b.g.g. 10262, 'lan ontwikkeld rcelen hebben hal. toilet. L- rras, aangren- n met balkon), ikclaardi) o.g. 155-1353 3-g. 12620 Burgemeester en wethouders maken hiermede ingevolge het bepaalde in artikel 52 van de Wet Autovervoer Personen ter openbare kennis dat de bij hun besluit van 15 november 1983 aan de heren H. en H. J. van den Broek Soest, handelend onder naam Taxi Tak, verleende vergunning voor het vervoer van personen met negen, taxi's in gewijzigd in die zin, dat in plaats van negen taxi's wordt gelezen elf taxi's. Voor degene, die door deze beschikking rechtstreeks in zijn belang is ge troffen, staat beroep op Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht open binnen dertig dagen na heden. De burgemeester maakt bekend dat burgemeester en wethouders der ge meente Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toe passing van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. Record Planontwikkeling B.V., Postbus 472 te Amersfoort ten behoeve van de bouw van een motel-restaurant met zwembad op het perceel Amersfoortsestraat 124 te Soesterberg; 2. J. Blankers, Dorresteinweg 86 te Soest ten behoeve van het verbouwen c.q. gedeeltelijk vernieuwen van een woonhuis op het perceel Dorre steinweg 86 te Soest; 3. H. H. Hofker, Hommel 28 te Soest ten behoeve van het bouwen van een garage op het perceel Hommel 28 te Soest 4. J. van Meel, Plasweg 6 te Soest ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis en het plaatsen van een dakkapel op het woonhuis op het per ceel Plasweg 6 te Soest; 5. Darthuizen B.V., Prins Hendriklaan 1 te Soest ten behove van het uit breiden van het café-restaurant op het perceel Prins Hendriklaan 1 te Soest. Tevens zijn burgemeester en wethouders voornemens op een daartoe strek kend verzoek met toepassing van artikel 7 van de voorschriften "vierde herziening bestemmingsplan Overhees" vergunning te verlenen aan J. v.d. Broek en R. F. M. van 't Klooster, Di Lassostraat 118 resp. 116 te Soest ten behoeve van het bouwen van een berging op de percelen Di Lassostraat 118 en 116 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 18 oktober 1984 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wet houders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. stand-by voor pieken in en opeenhoping van uw type- en kopieerwerk centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* Ledenvergadering akkoord met leningen "De wooneigenaren, en dat zijn wij al len, en de gemeente moeten samen re gelmatig tot een beleid komen. De ge meente moet een duidelijke visie op de volkshuisvesting hebben. Niet alleen moet de gemeente zich bewust zijn van het belang van de huurder, maar ook van de belangen van alle burgers van Soest, de toekomstige huurders." Dit zei voorzitter mevrouw M. F. van Stiphout-Croonenberg vorige week tijdens de Algemene Vergadering van de Woningbouwvereniging Soest (WS) naar aanleiding van de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing. De wet legt alle verbeteringen aan woningen en omgeving in handen van het ge- k. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. De nog maar kort bestaande huurders vereniging 'De Boogschutters', afd. Soest/Soesterberg, heeft op haar le denvergadering op 9 oktober j.1. beslo ten verder te gaan onder een nieuwe naam. Redenen om een nieuwe naam voering door te voeren zijn o.m. de stroeve gang van zaken m.b.t. de brief wisselingen tussen de reeds bestaande huurdersverenigingen in het land, die zich tevens "De Boogschutters" noe men, en het feit dat de afd. Soest een afdeling is van het Nederlands Ver bond van Huurders en derhalve open staat voor alle huurders binnen de ge meente Soest, en de Naam "De Boog schutters" te eenzijdig gericht was op de fa. Boogmy uit Hilversum, om wie het allemaal begonnen was. Sinds de oprichting van de huurders vereniging hebben vele klachten m.b.t. het onderhoud aan de woningen van de Colenso, Vermeerlaan, Torenstraat en Plesmanstraat het bestuur bereikt. Er is daarom nu een klachten-inventa risatie gaande, waaruit een volledig plaatje te voorschijn zal komen. Deze gegevens zullen d.m.v. een computer programma worden gerangschikt en voor het bestuur uitgangspunt zijn van onderhandeling met de verhuurder. Het Nederlands Verbond van Huurders ondersteunt de vereniging met raad en daad. Dat geldt tevens voor het lande lijke samenwerkingsverband tussen de diverse verenigingen, dat eerder dit jaar een "Zwartboek" publiceerde over de verhuurder Boogmy b.v. uit Hilversum. Overleg met deze firma is inmiddels afgedwongen. De huurdersvereniging Soest/Soester berg is een vereniging die sterk groeit gestart in april met 30 leden en plm. 40 sympathisanten telt de vereniging nu 93 betalende leden, en is nog steeds groeiende. Huurders binnen de ge meente Soest en Soesterberg kunnen zich opgeven als lid, zijn daarbij tevens lid van het Nederlands Verbond van Huurders, en kunnen d.m.v. hun lid maatschap adviezen en ondersteuning krijgen bij vragen over onderhoud, ser vicekosten, huurvoorwaarden en andere zaken waar men over het alge meen geen weg mee weet. De contributie is 1,50 per maand; daarvoor ontvangen de leden o.a. de Huurderskrant, alle informatie m.b.t. wijzigingen in de huurwet en service kosten. Informatie en opgave als lid bij dhr. W. Koevoets, Plesmanstraat 227, Soesterberg, tel. 03463-2962. Sinds enige tijd is de heer R. M. J. Veldhuizen verbonden aan het hoofd kantoor van de Soester RABO-bank, als opvolger van de bij veel Soesters welbekende A. Luijben, die onlangs is benoemd tot directeur van de RABO- bank in Vinkeveen. Evenals de heer Luijben heeft de heer Veldhuizen de ti tel van procuratiehouder en is hij in het bijzonder belast met de afdeling "par ticulieren" van de bank. In die functie heeft de heer Veldhuizen (28) niet alleen de algemene leiding van de vijf RABO-bankvestigingen in Soest, maar draagt hij ook de verant woordelijkheid voor de bank-activitei- ten op het gebied van sparen, binnen- en buitenlands betalingsverkeer, reizen en hypotheken. Daarnaast draagt de heer Veldhuizen zorg voor de publiciteit en is hij betrokken bij het in terne "opleidingsgebeuren" van de bank - als coördinator van vijf collega- banken in de directe omgeving van Soest - en geeft hij zelf ook lessen o.m. aan het baliepersoneel. Vóór zijn komst naar Soest werkte de heer Veldhuizen gedurende een periode van 6 jaar bij de RABO-bank in Houten en de laatste drie jaar in Baarn (waar hij ook woontals chef kas. Binnen de RABO-organisatie in Neder land speelt de heer Veldhuizen ook een interessante rol. Zo is hij vertegen woordiger geweest in de technische commissie van de RABO-bank Neder land op het gebied van de automati sering. Hijzelf merkt daarover op: "Ik heb daarin heel wat ervaring kunnen opdoen. De bank is nu duidelijk de fase van de 'zichtbare' automatisering in gegaan, waar het publiek ook recht streeks mee te maken gaat krij gen, door middel van de zgn. 'balie-ter minals'. Ook in Soest gaat de RABO- bank volgend jaar met de installatie daarvan beginnen, in eerste instantie bij het hoofdkantoor aan het Kerk plein." Coöperatieve gedachte Wat hem in de RABO-organisatie in het bijzonder aantrekt is voor de heer Veldhuizen vooral de coöperatieve ge dachte. "Die spreekt me heel sterk aan, en je ziet dat ook steeds meer naar voren komen. De cliënten hebben in spraak in het geheel; iedere particulier kan lid worden en een stempel drukken op de gang van zaken bij de bank. Ook in de praktijk in Soest zie je een heel duidelijke inbreng van het bestuur en de leden, een betrokkenheid die voort durend breder wordt. Je merkt dan ook dat je duidelijk vóór en mét mensen aan 't werk bent, met de gemeenschap van Soest, waarop de bank heel in het bijzonder gericht is." De RABO-organisatie Nederland geeft wel adviezen, maar geen dictaten, zo omschrijft hij de relatie met de "hogere niveaus". "De zelfstandigheid staat nog steeds voor op, en dat werkt ook door naar boven toe, in het beleid van de RABO-bank Nederland". In Soest speelt de functie van de heer Veldhuizen zich vooral "achter de schermen" af, maar evengoed is hij zeer geïnteresseerd in "de omgang met de klant": "Die staat altijd voor op. Het gaat erom dat hij of zij zich bij de bank thuis voelt." In het bijzonder staat hem daarbij voor ogen de relatie met de klant te "verdiepen." Cliënt gericht "De RABO-bank is nu eenmaal van oudsher zeer cliënt-gericht," onder streept ook directeur W. G. Hilhorst. "We hebben onlangs kunnen vaststel len dat zo'n 50 procent van alle inwo ners van Soest op één of andere manier wel iets 'doet' met de RABO-bank." De RABO-bank heeft met zijn cliënt gerichte dienstverlening altijd voorlop Inbraak Van Weedestraat mislukt Vorige week heeft een onbekende da der een poging om in te breken in eeq radio- en tv-zaak aan de Van Weede straat zien mislukken. Hij probeerde het slot van de toegangsdeur van de zaak met een breekvoorwerp te force ren, maar slaagde niet in zijn pogin gen. De eigenaar stelde wel de politie op de hoogte. Diefstal uit auto Een bewoner van de Gerrit van de Veenstraat ontdekte vorige week dat een onbekende dader uit zijn auto, die bij zijn woning stond geparkeerd, de autoradio had gestolen. De schade be droeg zo'n 500 gulden. Inbraak sportzaak: duizenden guldens schade Bij een inbraak in een sportzaak aan de Soesterbergsestraat hebben de daders een groot deel van de inventaris (kle ding, tassen, rackets, etc.) wegge haald. Zij kwamen het pand binnen via een raam in een perceel naast de zaak en namen vervolgens een grote hoe veelheid sportartikelen weg, vooral de duurdere merken. In het pand lieten zij een complete ravage achter. Bij het wegrijden moeten de daders ook een muurtje hebben geraakt. meentebestuur. Mevrouw Van Stiphout wees erop dat er dus goed overleg diende te zijn tussen de WS en het ge meentebestuur. Met het oog op de eco nomische recessie en een goed over heidsbeleid heeft zij vertrouwen in de toekomst. In dat verband sprak zij van een voor zichtige aanpak van de nieuwbouw. "We moeten niet in te grote hoeveelhe den gaan bouwen. Te dure woningen hebben leegstand tot gevolg, en dan krijgen de mensen het gevoel niet meer in aanmerking te komen voor een rede lijke woning. Opheffen moeten we de nieuwbouw ook niet, maar wel aanslui ten op het bestaande woningbestand dat we nu hebben, met betaalbare wo ningen". aldus mevrouw Van Stiphout. Renovaties Het WS-bestuur vindt dat er veel aan dacht moet worden geschonken aan de renovaties van de Hobbemalaan en omgeving, een klus die 2,8 miljoen gul den moet gaan kosten. Tenminste, als alle huurders het willen opbrengen om een huurverhoging van 60 gulden per maand te accepteren. Er is nog geen duidelijkheid over de houding van de bewoners, en daarom kon de WS nog niets concreets zeggen over de realisa tie van het plan. Bepaalde nieuwe voor zieningen kunnen worden weggelaten als de bewoners niet de volle huurver hoging kunnen betalen. Om bouwkundige redenen liggen de za ken problematischer bij de uitbouw van bijvoorbeeld de keuken. Hierin moet wel een conseqente lijn zijn, wil het voorstel tot renovatie op dit punt enig nut hebben. Op de vergadering waren er geen wan klanken ten aanzien van het plan, maar dat wil niet zeggen dat er geen problemen te verwachten zijn. De WS gelooft niet dat iedereen zomaar 60 gul den meer wil of kan betalen. Omdat het overleg nog in een vroeg stadium ver keert, kan men de verhoudingen even wel niet goed inschatten. Flatsplitsing Anderhalf miljoen gulden is er ge moeid met de ombouw van 12 vierka- merwoningen in het Smitsveen tot 24 tweekamerwoningen. Veel gezinnen verhuizen naar de nieuwbouwwo ningen in Overhees, waardoor evenzo- vele vierkamerwoningen in het Smits veen leeg komen te staan. Nu zijn er in Soest 4000 geregistreerde woningzoe kenden, waaronder een groot aantal al leenstaanden. De WS vindt het daarom gerechtvaardigd om de woningen te splitsen in tweekamerwoningen, zodat meerdere mensen aan bod komen voor een woning. Ondanks de hoge kosten, die aan de re novaties aan de Hobbemalaan en om geving alsmede aan de ombouw in het Smitsveen, verbonden zijn, had de ver gadering geen bezwaren tegen de nood zakelijk af te sluiten leningen, en de aanzet tot realisering van de plannen. Deze houding bracht een spreker op de publieke tribune er toe de WS aan te sporen om de leden te activeren de ver gaderingen te bezoeken. "De 44 leden, die er nu zijn, vertegenwoordigen 2 procent van het totaal aantal van 2500 leden. Dat betekent dat 2 procent be slist over bedragen van 2.8 en 1.5 mil joen gulden," aldus de spreker. Op de vraag, welke ideeën hij had om de le den te activeren, zei hij: "Dan moet de WS maar een bingo organiseren. Patentsteek, 8 kleuren van 145,- nu voor vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 17 t/m 23 oktober Champignons Dordogne Hazepeper Puree en geb. aardappelen Bramensaus Spruiten sla Sinaasappel parfait Iedere woensdagavond LIVEMUSIC Notarissen M. H. A. van Veeren en Mr. H. H. Elferink te Soest zullen op woensdag 7 november 1984 's avonds 8 uur in het Wijkgebouw "De Rank", Soesterbergsestraat 18 te Soest PUBLIEK VERKOPEN ex art. 1223lid2B.W. 1In samenwerking met notaris Mr. D. C. Hoevers te Amers foort: Het tot woonhuis verbouwde koetshuis met aangebouwde keuken en schuur en verder aanbehoren, gelegen aan de Laan van Blussé van Oud Alblas en bekend als Amersfoortsestraat 92a te Soesterberg kad. bekend gem. Soest, sectie E nr. 3953, groot 18.88 are. Onr. goed bel. 1984: f 294,- eig.f234,-gebr. Het perceel heeft thans geen woonbestemming, maar in het voorlopig ontwerp van wijziging van het bestemmings plan heeft het woonbestemming voor een eengezinshuis. Het perceel is in gebruik bij de eigenaar. 2. Het appartementsrecht, rechtgevende op het uitsluitend gebruik van de flatwoning met berging Van Goyenlaan 193 te Soest kad. bekend gem. Soest, sectie K nr. 2630A-22. Onr. goed bel. 1984: f 109,-eig.; f87,-gebr. Servicekosten f 265,- per maand. De flat is in gebruik bij de eigenaar. Gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring betreffende hun financiële gegoedheid te kunnen overleggen. Bezichtiging: dinsdags en donderdags van 2 tot 4 uur. Betaling van de kooppenningen: vóór of op 5 december 1984. Aanvaarding bij betaling der kooppeningen. Nadere inlichtingen: ten kantore van voornoemde notaris sen, Van Weedestraat 2 te Soest, tel. 02155-12315, en voor perceel 1 tevens ten kantore van notaris Mr. D. C. Hoevers, Utrechtseweg 80 te Amersfoort, tel. 033-635164. gelopen. Dat komt o.m. ook tot uiting in de "Nieuwe kijk op sparen," legt de heer Veldhuizen uit. "Daarbij gaat het niet alleen om een deelprodukt, maar om het totaal-pakket aan diensten dat de bank kan bieden, waarbij heel in het bijzonder rekening wordt gehouden met de situatie van de cliënt. We kijken samen naar het doel waarvoor wordt gespaard, en de regeling wordt aan de situatie van de cliënt aangepast." Vandaar ook dat alle vijf kantoren van de RABO-bank in Soest zoals dat heet "full dressed" zijn; men kan er terecht voor alle bankzaken, ook op het gebied van verzekeringen, sparen, effecten, hypotheken en reis-informatie. 0 Directeur W. G. Hilhorst (r.) wenst de heer Veldhuizen geluk. Foto: Herman van Dam. "Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Spullenhulp is een recycling (kring loop)-centrum dat sinds augustus 1972 voortreffelijk functioneert. Spullenhulp Is een zeer milieube wuste instelling, die wordt gerund door een team van vrijwilligers, bestaande uit huisvrouwen, werkzoekenden, scho lieren en studenten. Spullenhulp werkt aan het herge bruik van o.a. meubilair, keukenraad, bedden, linnengoed, kleding, noem maar op. Te vaak worden goede- spullen weggegooid omdat de eigenaars er geen raad mee weten. Dat kan gewoon niet! Er zijn tal van mensen, en dat aantal is de laatste jaren toegenomen, die graag gebruik maken van uw afgedankte spullen. Armlastige verenigingen en instel lingen, vooral buurthuizen zijn door spullenhulp voorzien van meubilair e.d. Elke vrijdag en zaterdag komen er bij Spullenhulp gezellige mensen, uit alle lagen en verschillende cul turen van de bevolking, dankbaar en slim gebruik maken van reeds ge bruikte artikelen. Vooral kleding loopt als een trein. Spullenhulp is vooral voor de men sen met een kleine beurs een uitkomst en niet meer weg te denken uit de samenleving in Soest. Vooral ook de sociale contacten die bij Spullenhulp gelegd worden zijn voor velen onmis baar geworden. Spullenhulp blijft bestaan en wil met hulp van ieder de verspilling te gengaan! Sinds september 1984 beschikt Spullen hulp over een kantoor en een opknap- ruimte. Elke woensdag van 9.00 tot 13.00 uur is het kantoor bemand door vrijwilligers, voor het aannemen van telefoontjes van mensen die spullen af te halen hebben. Tevens is er dan ge legenheid tot het repareren en opknap pen van kleding en meubeltjes. Elke donderdag worden spullen tussen 8.30 en 13.00 uur opgehaald en worden de spullen uitgezocht en gesorteerd, wat elke keer weer een hele klus is. Op woensdag en donderdag kunnen spullen ook gebracht worden van 9.00 tot 13.00 uur. De openingstijden van Spullen hulp zijn Vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur Veldweg 6, tel. 18730 Zaterdag van 11.00 tot 15.00 uur Spullenhulp vraagt voor de spullen een minieme prijs om de kosten (zoals huur, gas, licht, het halen van de spul len met een ingehuurde ophaaldienst, onderhoudskosten bakfietsen en ruim ten, telefoon etc.) te kunnen dekken. Giften en donaties zijn welkom op rek. nr. 3799.21.723, t.a.v. Stichting Spullen hulp Rabobank te Soest. Gironummer van de bank: 212775. Officieele Kennisgeving Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen het navolgende on der de aandacht van belanghebbenden I. Krachtens de door den Raad in zijne vergadering van 11 October 1934 afgelegde verklaring, als bedoeld in art. 5 van de wet van 27 Juli 1934, S. 450, mogen de winkels, behoorende tot een der navolgende groe pen, met ingang van 21 October 1934 des Zondags tusschen 8 uur voor middags en 8 uur namiddags voor het publiek geopend zijn en wel zoo als hieronder is aangegeven a. de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navol gende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn, gedurende een tijdvak van ten hoogste ZES achtereenvolgende uren, doch uitslui tend voor den verkoop van die waren; b. de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad zijn, gedurende een tijdvak van ten hoogste VIER achtereenvolgende uren, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren; c. de winkels, waarvoor een vergunning, als bedoeld in art. 1, onder e of onder g der Drankwet geldt, gedurende een tijdvak van ten hoogste VIER achtereenvolgende uren. II. dat de onder I bedoelde bepalingen slechts gelden onder voorwaar de, dat in den winkel, zoodanig, dat daarvan te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennisgenomen, is bevestigd een door of vanwege den Burgemeester gewaarmerkt geschrift of drukwerk, waar op duidelijk is kennis gegeven van de uren, waarop die winkel op Zon dag voor het publiek is geopend, en waarop tevens duidelijk is aan gegeven, op welken winkel het geschrift of drukwerk betrekking heeft. Soest, 16 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. DEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. De Winkelsluitingswet Evenals in eiken gemeenteraad, kwam ook in Soest de verruiming van verkoopgelegenheid op Zondag in de laatste raadsvergadering op de agenda voor en het voorstel van B. en W. om die verruiming toe te staan werd aangenomen met alleen de stemmen van de A. R. èn C. H. tegen. Alleen van A. R. zijde werd gewezen op het dwaze van deze wetswijziging, omdat de praktijk duidelijk heeft bewezen, dat er absoluut geen behoefte aan bestaat, noch van de zijde van het publiek, noch bij de zoogenaamde belanghebbenden. Er werd nog wel getracht dit goed te praten, maar elk steekhoudend argument ontbrak. Het doen verloren gaan van een stukje sociale vrijheid werd zelfs niet aange voeld door de S.D.A.P. In andere plaatsen denkt men daar wel anders over. Ook van R.K. zijde werd evenmin iets gevoeld van Zondagshei liging, hoewel haar „pers" daar toch niet blind voor is. In Soest kon het voorstel van B. en W. worden aangenomen met 12 van de 15 stemmen. Bij monde van den heer Endendijk werd daarvan het volgende gezegd Meneer de Voorzitter, Als ik het woord vraag over dit voorstel, laat mij dan eerst mogen be ginnen met mijn meening uit te spreken, dat de aangebrachte wijzi gingen in de Winkelsluitingswet, als proeve van sociale wetgeving een totale mislukking is te noemen en de motieven voor die wijziging voor velen zeker nog een raadsel zijn. Dat deze wijziging niet voorziet in een bepaalde BEHOEFTE, begint men van alle kanten in te zien en te erkennen en wordt ten duidelijkste gedemonstreerd door de belang hebbenden. Voor een zeer groot gedeelte was de beslissing in hun han den gelegd, zij konden zich uitspreken, en werden daartoe in de gelegen heid gesteld en dan zal het toch ieder verbazen, dat de lauwheid zoo groot was, dat b.v. in onze gemeente B. en W. de politie er op uit moest sturen om het vóór of tegen van hen te hooren. Niemand zal daaruit concludeeren, dat de behoefte zoo sterk gevoeld wordt door de zaken- menschen. Alleen één categorie was eenparig vóór n.1. de drankslijters, maar overigens waren er een groot deel onverschilligen. Juist die on verschilligen, M. de V., werpen een eigenaardig licht op deze zaak. Zij, die krachtens hun belijdenis erkennen, dat de Zondag de dag des Heeren is, zijn principieele tegenstemmers en zullen dat ook doen, zelfs al zou het hun een financieel offer kosten, maar die lauwen, die er geen stap voor willen zetten, moeten die nu de overtuiging wekken, dat de tijdsomstandigheden het noodzakelijk maken, dat er verrui ming van verkoopgelegenheid komt op Zondag. En de uitspraak van die belanghebbenden moet van den raad juist de grond zijn voor de overtuiging, dat het wenschelijk was, dat die verruiming zou komen. Men zou mogen verwachten, dat eer het tegendeel als resultaat zou verkregen zijn, met uitzondering dan van de „SLIJTERS". Toch zou de vraag gesteld mogen worden: is het in dezen tijd gewenscht DAARVOOR nog meer gelegenheid te openen? Als bewijs, dat b.v. voor de sigarenverkoop de noodzakelijkheid niet gevoeld wordt moge het volgende dienen: Bij de overname van een sigarenzaak bleek de opbrengst van twee automaten, waar men dus op Zondag naar behoeften kon verkrijgen, zoo gering te zijn, dat uit de opbrengst zelfs de rente van het kapitaal daarin belegd bij lange na niet kon betaald worden. Uit alles blijkt, dat het publiek zich volkomen heeft ingesteld op den bestaanden toestand en er bijgevolg van die zijde niet de minste be hoefte bestaat aan verruiming van verkoop op Zondag. Bovendien is het van uit sociaal standpunt bezien, ook alles behalve wenschelijk. Afgedacht, dat sommige menschen tegen zichzelf moeten beschermd worden hebben wij toch ook rekening te houden met het gevaar, dat voor het personeel dreigt. Nu moge men zeggen: in Soest bestaat niet zooveel personeel in die zaken, maar of het over 10 of 100 menschen gaat doet hier niet ter zake. De bediende of dienstmeisje, dat nu Zon dags vrij is, ziet door dezen maatregel een gevaar voor die vrijheid, wat ook duidelijk spreekt uit de actie van die zijde, in het op audiëntie gaan bij den minister van Sociale Zaken. Ik erken de MOGELIJKHEID, dat EEN ENKELE KEER een fiets of auto eens zal stoppen voor een „open" winkel, maar moet daarom deze wijziging van 2 uur langer aangebracht worden? Mijn inziens is de kwestie anders, bij velen ont breken de dubbeltjes om vaak het NOODIGE aan te schaffen, en daar om is absoluut overbodig een verruiming van verkoop op Zondag voor NIET DIRECTE LEVENSBEHOEFTEN. M. de V. Behalve als princieele tegenstanders, zullen wij op boven genoemde gronden stemmen TEGEN het voorstel van B. en W. Verzoek aan alle ingezetenen Nu het verzoek tot verstrekking van schoolkleeding voor arme kinderen der openbare scholen te Soest door den Gemeenteraad met 4 tegen 11 stemmen is verworpen, hebben ondergeteekenden gemeend om direct de handen aan de ploeg te slaan en een commissie te vormen, ten einde langs particulieren weg medewerking te zoeken, om hulp te verleenen daar waar zulks na onderzoek noodig is; hiertoe hebben de Hoofden der openbare scholen hun medewerking toegezegd, terwijl wij uit de Oudercommissie ook eenige leden willen saam zoeken hieraan mede te werken. Wij doen dan ook een beroep op U allen als de lijsten wor den aangeboden (waarvoor wij aan Burgemeester en Wethouders ver gunning hiertoe hebben verzocht) uwe bijdragen naar draagkracht te willen storten; ook giften in natura zullen door ons dankbaar worden aanvaard. Bedenk wel, dat de winter spoedig in aantocht is en vele schoolgaande kinderen gebrek zullen hebben aan kleeding en schoeisel. Gedenk het arme schoolkind! Namens het voorloopig Comité D. J. v. Peursen, Nieuweweg41. J. J. Amesz, Nieuweweg39. H.K.H. Prinses Juliana te Soest Toen Zaterdag 13 Oct. j.1. H.K.H. Prinses Juliana per auto door Soest reed in de richting Amsterdam, geraakte een der banden lek juist bij den winkel van bakker v. Brummelen, Kerkstraat. In de auto was be halve de prinses nog een hofdame en een heer gezeten. Van dit korte oponthoud, terwijl de chauffeur bezig was de band te ver wisselen, maakte bakker v. Brummelen gebruik om door een zijner dochters aan de prinses een doos met de beroemde Soester krakelingen aan te bieden, welk geschenk door de prinses met een handdruk dank baar werd aanvaard. Toen de band verwisseld was en de auto weer verder reed, wuifde de prinses de familie v. Brummelen vriendelijk toe. Een eenvoudig en liefelijk tafereeltje tusschen de kroonprinses en ons volk.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5