'Het nieuwe winkelcentrum? Natuurlijk helemaal prachtig! Stickers, vlaggen en harten in 'Hartje-Zuid' Degrote 'Hartje-Zuid'- kleurwedstrijd Sint Nicolaas vanuit Madrid: Het ,Empeo-tandem, '50 Jaar geleden in Soest-Zuid' ^RTJE'X^ Carol Voges en Kirsten Klijnsma jureren Slijterij Wijnhandel van der Linden komt met unieke wijnstunt October/November 1934 latsen van bebouwde VI AAN DAG 29 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 Als er één man is die de bouw van het winkelcentrum in Soest- Zuid van verre afstand, maar zeer geïnteresseerd heeft gevolgd, dan is het wel de oude bisschop van Myra, die al lange tijd resideert in een groot paleis in de Spaanse hoofdstad Madrid en in onze contreien als één van de weinige erkende heiligen nog op grote schaal wordt vereerd, zij het dan ook slechts in een bepaalde periode van het jaar. Het is Sint Nicolaas, de kinder vriend, die ook in Soest door het jonge volkje op handen wordt gedragen. fki een telefoongesprek met Madrid wil de Sint, ondanks zijn drukke werk zaamheden, wel een paar woorden kwijt over de gebeurtenissen in Soest- Zuid. Maar de eerste vraag die we hem stellen is natuurlijk: 'Wanneer komt U dit jaar naar Soest? 'Als alles goed gaat, en waarom zou dat uitgerekend dit jaar niet zo zijn, dan wordt dat... eh... (we horen de goedheiligman driftig in zijn bisschop pelijke agenda bladeren) ja, ik heb 't hier... dat wordt dan zaterdag 17 no vember.' Öp de vraag op welke manier hij in Soest aankomt moet hij het antwoord nog schuldig blijven, zo blijkt. 'Ja, dat weet ik nog niet. M'n Pieten regelen dat, daar ben ik zelf al te oud voor. Maar ik kom dit jaar in elk geval niet per helicopter, dat mag U alvast wel weten. Niet dat ik vorig jaar bang geworden ben, want ik vond het eigenlijk wel een leuk gezicht om alle kinderen op de Eng te zien staan, maar ik had zo weinig kon takt met ze. En dat is toch het belangrijkste, want ik kom tenslotte voor de kinderen. Zet U dat nog maar eens in de krant, meneer! Sint Nicolaas blijkt intussen al goed op de hoogte te zijn van het nieuwe winkelcentrum. 'Via de Hoofdpiet heb ik het verzoek gekregen om ook even in Soest-Zuid te komen kijken, als dat eenmaal ge opend is. Ik had eerst gedacht dat er een nieuw gemeentehuis of een nieuw politiebureau geopend zou worden, maar het nieuwe winkelcentrum? Dat is natuurlijk helemaal prachtig! Daar ben ik heel blij mee... Ik hoop wél dat vooral mensen met een smalle beurs in de winkels welkom zijn, want ik heb gehoord dat er heel wat groepen in Nederland zijn die het moeilijk hebben en die moeten toch ook een kans krijgen om inkopen te doen.' 'Mijn eigen beurs wordt ook kleiner', vertelt de oude bisschop, 'en ik koop dus zelf ook al heel wat minder in. Daarom moet ik, net als vorig jaar. ook nu weer de hulp van de ouders inroepen, zodat elk kind op 5 december een cadeautje krijgt'. Een paar Pieten hebben in het diepste „geheim al een kijkje in het nieuwe. \virikelcentrum genomen,vertelets int Nicolaas. 'Ze hebben kontakt gehad met de pro motiecommissie en me al een paar aardige verhalen verteld. Ze zeggen in elk geval dat het er leuk uitziet. Ik hoop, dat de winkeliers en de klanten, groot en klein, er allemaal erg ge lukkig zullen zijn'. Sint Nicolaas komt met zijn vaste ge volg van zo'n twintig zwarte Pieten op 17 november aan: 'Door de kostenstijging heb ik de laat ste jaren maar weinig pieten meer kunnen aannemen, dus ik weet niet of we alle adressen kunnen bezoeken. Dat zou dit jaar wel eens moeilijk kunnen worden. Misschien moeten we ook nu weer een keuze doen. U begrijpt me wel: het ene jaar hier, het andere jaar daar. Of misschien willen de men sen me wel ter wille zijn en op één adres voor een heleboel kinderen te gelijk iets organiseren'. Sint Nicolaas heeft ook nog een mede deling aan de kinderen die hem een brief sturen. 'Die brieven worden door de PTT al tijd uitstekend bezorgd. Er zijn wel eens brieven bij van kinderen die graag Piet willen worden, maar dat Is niet zo eenvoudig! Als een Piet te oud wordt voor al dat drukke gedoe op die daken en langs de deuren - want het is soms een gerén en ge vlieg door die jongens, asjemenou! - dan krijgt hij een baantje in het pa leis, achter een bureau, bijvoorbeeld om het archief bij te houden of om brieven te beantwoorden. Ik kan maar heel weinig nieuwe Pieten aannemen om het vak te leren. Het is boven dien erg moeilijk werk: je moet he lemaal niet bang zijn en natuurlijk ook betrouwbaar, maar vooral heel erg lenig. Een behoorlijke turn-ervaring kan echt geen kwaad'. Ook dit jaar zal de Sint weer graag gebruik maken van Witte Pieten, ver telt hij. 'Dat zijn hulppieten uit de plaats zelf. Die helpen ons dan als de weg onbe kend is, of als er nieuwe huizen zijn gebouwd. Ze wijzen ons de weg, zodat we geen tijd hoeven te verliezen'. Sint Nicolaas ziet wel op tegen de drukte. 'Maar de voorbereiding is vaak nog veel erger, en als het feest dan eenmaal weer is aangebroken vergeet je dat. Dan is de ene dag na de andere volop vreugde. Ik neem wel altijd even een rustpauze als ik in Nederland ben geweest, en dan laat ik me even lekker door mijn Pieten ver wennen. Sommigen zijn daar heel Tijdens zijn verblijf in Nederland komt het wel eens voor dat Sint Nicolaas, die dan nog wat uitrust, de Kerstman tegenkomt. 'Dat is een heel goede vriend van me. We drinken samen wel eens een glas wijn, en dan wisselen we onze erva ringen uit. Maar meestal ben ik al weg voordat hij zijn komst aankondigt. Sint Nicolaas gaat er in elk geval van uit dat hij in het nieuwe win kelcentrum behoorlijk wat inkopen kan doen. Of de winkeliers daar alvast maar rekening mee willen houden, zijn zijn laatste woorden in het telefoon gesprek. 'En de groeten aan de kin deren. Zeg maar dat ik eraan kom!'. H. Hiddink Ir. H. J. Waller De vlotte realisering van het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid, dat in een relatief beperkte tijd zijn definitieve vorm en "invulling" heeft gekregen, zou ondenkbaar zijn geweest zonder de grote actieve betrokkenheid van twee mannen van Empeo, die het project intensief hebben begeleid. Dat zijn de heren H. Hiddink - commercieel projectleider - en ir. H. J. Wal ler - technisch projectleider. Voor een uiterst belangrijk deel hebben zij er toe bijgedragen dat de coördinatie in alle stadia - van het prille begin in april 1982 tot en met de feestelijke opening op 31 oktober - volgens de opge zette planning verliep. Ere wie ere toekomt! Op een rijtje nog even de instanties die bij de bouw van het winkelcentrum betrokken zijn geweest: Architecten B D Architecten, Leiden en Oosterbeek; Opdrachtgever: Bredero Vast Goed N.V., Utrecht; Directie EmpeoB.V., Utrecht; Bouwbedrijf Bredero's Bouwbedrijf B.V., Utrecht; Installaties ITB, De Meern De bestrating werd, in opdracht van Gemeentewerken Soest, aangelegd door de firma Hendrikse, Soest. De 3000 vierkante meter winkelruimte in het winkelcentrum is verdeeld in "nonfood" (60%), "food" (36%) en "horeca" (4%). HARTJE-ZUID De mooiste platen worden ten toongesteld in een etalage bij 'Syllie Hair." Op 31 oktober (woensdagmiddag) worden de prijzen uitgereikt in 'De Rank', tijdens de kinderfeestmiddag. De prijswinnaars en -winnares sen worden gebeld, zodat ze er in 'De Rank' bij kunnen zijn. Wie snel en goed bekendheid wil krij gen moet aan de weg timmeren. Hartje-Zuid doet dat op veel manieren. Er wordt natuurlijk geadverteerd, ei wordt geschreven over de winkeliers, maar die hebben op hun beurt weer al lerlei aktiviteiten die door het publiek snel opgemerkt worden. Hun aanbie dingen, natuurlijk, maar ook hun vlag gen buiten, de stickers op de deur of op de toonbank om uit te delen en de har ten aan de muur. Die harten zitten in ieder geval nog bij alle oude Hartje- Zuid winkels aan de muren en zullen al lemaal volop branden straks. In het nieuwe deel ontbreken ze en het is de vraag of ze er komen. Het nieuwe cen trum heeft overal ronde bollen die de zaak naast allerlei soorten andere lichtbakken al zoveel licht verschaffen, dat het de vraag is of een hart daarbij nog wel tot zijn recht zal komen. Niemand kan zich vergissen. Iedereen onder de puntdaken is een Hartje-Zuid winke lier. En misschien is dat over een poos je ook het geval bij alle andere winke liers buiten die dakjes. In totaal 51 win keliers zijn van de partij, nieuwbouw inbegrepen. Dat kunnen er nog meer worden. Hier en daar staan pandjes leeg en wie weet worden die snel nieuw bezet. Winkeliers die nu nog geen lid zijn worden het misschien nog en zo zal in Zuid een krachtige vuist kunnen worden gemaakt. Bezien wordt of de harten aan de gevels blijven. Ze zijn ze ven jaar oud, beginnen hier en daar wat te roesten en vertonen nukken af en toe. Het is één van de zaken die voor het volgend jaar op het programma staan: bekijken in hoeverre het vignet verlicht onderdeel uit gaat maken van de buitenreklame. Voorlopig doen we het even zo: bestaande, verlichte har ten aan de gevels buiten de nieuwbouw, maar óveral vlaggen en stickers, waar u maar gaat of staat. Hartje-Zuid, u bent er beter uit! Over de kleurwedstrijd - voor de jeugd van 6 t/m 12 jaar - werd reeds veel geschreven. Het is ook een dankbaar onderwerp. De berichten vanwege de Rabo-Bank bevestigen de voorspellingen: de belangstelling is enorm groot. Stel je ook voor: een kaartje ontvangen voor een grandioos clownsprogramma in de Rank, misschien een mooie prijs winnen in de kleurwedstrijd en die prijs dan ook nog persoonlijk uit handen van Carol Voges of Kirsten Klijnsma te mogen ontvangen! Kirsten en Carol (de volgorde van de namen is steeds willekeurig) zien het helemaal zitten. Beiden zijn beroeps halve veel met kinderen bezig. Het jureren van de kleurplaten, waarvoor zij door de promotie-commissie wer den aangezocht, betekent voor hen bei den dan ook een bezigheid, die zij niet alleen op vakkundige wijze willen ver vullen. doch waaraan zij tevens hun grote genegenheid voor kinderen ver binden. Carol Voges, die al enige tientallen ja ren in Soest woonachtig is, heeft zich grote bekendheid verworven als illus trator en decor-ontwerper. Godfried Bomans schiep in geest en woorden de befaamde figuren Pa Pinkelman en Tante Pollewop, die kort na de oorlog vele jaren als dé striphelden in de Volkskrant acteerden. Hun belevenis sen waren in die dagen het gesprek van de dag. Carol was de tekenaar, die aan hun fantastische avonturen een extra dimensie wist te geven. Hij heeft zich bij het verantwoordelijk werk verze kerd van de hulp en artistieke mede werking van Lies Son, lerares hand werken en ex-onderwijzeres. Toen wij deze week de advertentie van Slijterij Wijnhandel van der Linden onder ogen kregen, hebben wij toch wel even raar gekeken. Hoe kan een onder nemer in deze tijd 1.200 flessen wijn van 7,75 (ruim 9.500,--) zomaar aan zijn klanten weggeven, zo vroegen wij ons af. Dus toch maar even naar Hart je Zuid gegaan om aan Liquorist-Bie- roloog Toon van der Linden uitleg te vragen. "Kijk" zei hij, "ik geef er één op de twee weg, maar daar staat de verkoop ••in het dubbele tegenover. Ik kan dit niet alleen, de importeur van Gaste- Hoekstra is hier nauw bij betrokken. Wij hebben het Chateau Bellevue 1981 t- ingekocht met het oog op de komende decembermaand. De wijn is echter door de eigenaar van Chateau Bellevue eerder afgezonden dan was afgespro ken. Wij hebben nu een te grote voor raad en om dan toch ruimte te maken, hebben wij deze stunt bedacht en wil len wij nu het voordeel van een extra korting, die wij bij de chateau-eige- naar hebben bedongen doorspelen aan onze cliënten. Het spreekt vanzelf, dat dit eenmalig is, maar iedereen kan er van profiteren. Wie het eerst koopt, die het eerst geniet. Bovendien is de kwali teit van de wijn uitstekend en kunt u deze wijn in uw kelder rustig enige tijd nog laten bijrijpen." Terugkomend op kinderen: Carol schiep voor hen vele strip-figuren en schreef er vaak ook de teksten bij. Daar waren b.v. "Gijs Gans en Oma," "Tokkie Tor," het welbekende, schat tige olifantje "Dombo", de onbetaal bare muizen "Tom en Pieter", het weekblad "Donald Duck" stond er vol van. Ook illustreerde Carol talloze jeugdboeken, te veel om op te noemen, doch aan enkele kunnen we niet voor bij: "Pietje Puk," "Okien Doki," "Tup en Joep" en niet te vergeten "Jokko met zijn poes Roekie-Roekie." Ook maakte hij vele illustraties in de bla den Libelle en Margriet. Maar ook als decor-ontwerper staat Carol zijn artistieke mannetje. Zowel voor KRO-, AVRO, als NCRV was en is hij op dit terrein bezig zijn creativiteit ten toon te spreiden. Kirsten Klijnsma, de charmante radio presentatrice wier stem een bekende klank heeft voor vele honderdduizen den in het land, dankt haar bekendheid uiteraard niet alleen aan de klankkleur van haar stemgeluid, maar ook en vooral aan de wijze waarop zij haar programma's presenteert. Het bekendste programma is wellicht NCR V-Globaal, waarin zij samen met Gerard van den Berg wekelijks op don derdagmiddag een bekende Nederlan der interviewt. Haar veelzijdigheid is echter enorm. In het programma 'La douce France' van Skip Voogd praat zij met het grootste gemak de chansons aan elkaar, terwijl zij evenmin haar hand omdraait voor de presentatie van een programma met een geheel ander karakter, zoals b.v. 'Jazz-time', waar van de samenstellers opnieuw Skip Voogd en Harm Molbach zijn. Haar werkzaamheid voor de Hartje- Zuid-kleurwedstrijd sluit echter het beste aan bij haar NCRV-kinderpro- gramma "Kletsmajoor", waarin zij op een gezellige manier verhaaltjes ver telt aan de kleuters en hen daarbij ge lijktijdig tot de meest verrassende en ontwapende vragen en ontboe zemingen weet aan te sporen en te ver lokken. De verhaaltjes van Miep Diek- man, die ook in boekvorm zijn ver schenen, vormen daarbij een bijzonder goed uitgangspunt. Het staat derhalve wel bij voorbaat vast dat de keuze van de promotie commissie een goede is geweest. Carol en Kirsten, Kirsten en Carol, zien het niet alléén zitten; dat doet de promotie commissie ook! „Soest-Zuid" Deze buurtvereeniging vergaderde in ,,de Gouden Ploeg" onder pre sidium van den heer Van der Plas. Een groot aantal leden waren opge komen. Na opening met 'n welkomstwoord, in 't bijzonder tot de nieuwe leden, werden de notulen, de uitgegane en ingekomen stukken voorge lezen. Vervolgens deed de Voorzitter enkele mededeelingen, hoofdzakelijk over de ervaringen met het gemeentebestuur opgedaan. Het bestuur had met B. en W. geconfereerd en verschillende zaken Soest-Zuid be- betreffende, aangesneden. De resultaten waren evenwel bedroevend, waarvan spr. vele voorbeelden gaf. Nadat nog vele grieven naar vo ren waren gebracht, stelde de Voorzitter voor een rhotië aan te nemen-, en die ter kennis te brengen van den Raad. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. De motie luidt als volgt: De Ver. Soest-Zuid", in openbare vergadering op 5 Oct. "34 bijeen, - overwegende, dat de verlichting van de openbare wegen en straten in het Zuidelijk deel onzer gemeente niet aan de minimum eischen vol doet, - dat diverse wandel- en trottoirpaden in slechten staat van onderhoud verkeeren, - dat de beplantingen van de Van Lenneplaan en Bartholottilaan en het niet verwijderen van de aan iepziekte lijdende boomen getuigen van onjuist inzicht en slordigheid, - verzoekt Uwen Raad een bindend besluit te nemen tot het bepalen var een uitersten afstand tusschen lichtpunten van 100 Meter aan de be woonde op bebouwde straten of wegen, alsmede tot het plaatsen een lichtpunt aan het begin of snijpunt der bewoonde en straten of wegen, - tot het verharden voorloopig met leem en grint, zooals dit bij de rij wielpaden geschiedt en in werkverschaffing, a. van het voetpad langs de Soesterbergschestraat van het begin de zer straat tot de Van Beuningenlaan. b. ter weerszijden aan de Torenstraat. c. daar waar zulks noodig mocht blijken, o.a. langs den Nieuwenweg, - een en ander uit te voeren vóór den aanvang van het winterseizoen, - de ingeplante wilgenslieten aan de Van Lenneplaan te doen vervan- gen door behoorlijke laanboomen, - aan de Bartholottilaan de boomen, die door hun sterk uiteenloopend karakter niet bij elkaar passen, noch in de toekomst een behoorlijke laan zullen vormen, geleidelijk te vervangen door boomen, die in groeiwijze meer overeenstemming vormen, - verzoekt voorts te besluiten tot het in orde brengen van het uurwerk in den gemeentetoren, - verandering te brengen in de beplanting van den Ossendamweg, - de steenen te verwijderen op de hoeken van vele lanen, uitloopende op de Soesterbergschestraat, - het hekwerk te verwijderen bij den ingang van de Vondellaan, - de verbreeding van de Eikenlaan en Nieuweweg nabij de „halte Nieu- weweg" mogelijk te maken door vulling met zand van de groote diep ten ter weerszijden van deze wegen. Deze motie werd in afschrift gezonden aan alle raadsleden. Uit den Soester Raad Adres van de vereeniging „Soest-Zuid" inhoudende verschillende grie ven en en wenschen, met voorstel aan B. en W. B. en W. stellen voor te besluiten de Vereeniging voornoemd te berichten, dat: a. een algemeen plan betreffende een betere straatverlichting in de geheele gemeente in voorbereiding is en dat bij de samenstelling van dat plan rekening zal worden gehouden met de wenschen der vereeni ging „Soest-Zuid" b. een voorloopige verharding van wandelpaden en trottoirs in overwe ging zal worden genomen, doch dat met het oog op den toestand der gemeente-financiën vóór den a.s. winter niet tot bedoelde verharding kan worden overgegaan; c. de beplanting van de Van Lenneplaan en Bartholottilaan niet ge tuigt van onjuist inzicht en slordigheid en dat deze beplanting welbe wust heeft plaats gehad na gepleegd overleg met den deskundige der gemeente d. het uurwerk van den gemeente toren in orde wordt gemaakt; e. verwijdering van voor het verkeer hinderlijke obstakels op hoeken van wegen zal geschieden f. de aanleg van een parkeerterrein aan de halte Nieuweweg te kost baar is in verband met de nuttigheid en dat in verband met den toe stand der gemeente-financiën voorloopig niet tot dezen aanleg kan worden overgegaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met dien verstande, dat middels storting van puin en zand het gevraagde parkeerterrein aan de halte Nieuwe Weg zal worden ingericht, als de Spoorwegen daartoe hun onmisbare medewerking willen verleenen. Ernstige botsing Vrijdag had op de Soesterbergschestraat een ernstige botsing plaats tusschen twee auto's. Uit de Soesterbergschestraat naderde met groote snelheid een vrachtauto in dienst bij den wegaanleg Soestduinen-Soes- terberg. Tegelijkertijd kwam de auto van de P.U.E.M. nabij het kan toor Soest achteruit den weg oprijden. Beide wagens botsten tegen elkaar, waardoor de vrachtauto in aanraking kwam met een links van den weg staanden boom, die vrijwel geheel werd ontworteld. De rechtvoorzijde van de vrachtauto werd daarbij geheel vernield. De auto van de P.U.E.M. werd door de schok geheel omgezwaaid naar rechts en bekwam groote schade aan de achterzijde. De bestuurder van de P.U.E.M.-auto bekwam een hoofdwonde. De politie heeft dit zaakje in onderzoek. Benoemd Tot hoofd der Christelijke school aan den Driehoeksweg is in de vaca ture Holst benoemd de heer Boerema, thans hoofd der Chr. school te Appelscha. Jong geleerd... Tegen een aantal jongens van 10-15 jaar is door de politie proces-ver baal opgemaakt terzake het plegen van diverse winkeldiefstallen, ge pleegd in Soest-Zuid. Zij hebben volledig bekend.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11