Van Tensen tot en met Hartje-Zuid HARTJE-ZUID Tijd en temperatuur op de Zuid promenade 1W^zogezien Leuk putje 22 nieuwe winkels erbij in Soest Zuid. Da's niet mis Inspraak bouw ontwerp &j\ doorGerardPaul Hartje-Zuid 63e JAARGANG NO. 10 MAANDAG 29 OKTOBER 1984 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 "We zijn pas in maart begonnen. An derhalve maand later dan de bedoeling was. Die winkeliers willen natuurlijk ruim voor de feestdagen onder de pan nen zitten, dus daar zat wel wat span ning in. Maar verder is het een leuk putje geweest, hoor. Nee, er is eigenlijk niks bijzonders ge beurd" aldus Leo Willemsen, uitvoer der van Bredero. "In Utrecht vind je nog wel eens wat leuks in de grond, maar hier is het alleen maar zand. Daar zit verder niets in. Voor de jon gens op de bouw is het ook een leuke klus geweest. Het zijn bijna allemaal timmerlui en daar komen ze tegen woordig haast niet meer aan toe. Hier hebben ze weer eens een keer hun hart kunnen ophalen. Kijk maar eens om je heen, het is allemaal hout wat de klok slaat. Er is hard gewerkt om binnen de planning te blijven, maar we hebben ook mazzel gehad. Het weer was goed en toen het regende hadden we vakantie..." Tegelijk met de bestrating stroomden nieuwsgierige- en belangstellende burgers naar het in aanbouw zijnde winkelcentrum: "Zo, dus dit wordt het dus. Nou, het begint er aardig op te lijken. Die gekke daken, dat vind ik wel leuk". Iemand voorzag grote problemen voor St. Nicolaas: "Er gaan steeds meer stemmen op om de baas aan een ander vervoermiddel te helpen. Hij wordt zo langzamerhand toch ook eigenlijk te oud om over al die daken te crossen. De winkeliersvereniging "Hartje-Zuid" heeft het hem helemaal onmogelijk ge maakt met al die stomme puntdaken. Zie jij trouwens ergens een schoor steen?" mopperde een diepzwart ge kleurde Moor die mij vagelijk bekend voorkwam. Ik ben er niet op ingegaan. Niet alleen gelooft geen hond meer in dat verhaal van ene Nicolaas van Myrha die met een knol over het dak zou rijden en van daar cadeautjes via een vieze roetpijp in de open haard mietert, maar er wónen ook helemaal geen mensen in de Zuidpromenade. De waarheid is dat St. Nicolaas, wie dat ook wezen moge, bepaald geen acrobaat is maar zoveel temeer een groot inkoper. En dat doe je niet vanaf een dak, maar gewoon in een goeie zaak. Hij zal zich in het nieuwe winkel centrum wel thuis voelen. Waar hij vandaan komt noemen ze zoiets een kashba en daar heeft het echt wel iets van weg. Als het klaar is komt mevrouw Willem sen, van de uitvoerder dus, ook even winkelen. Al was het alleen maar om het "putje" van haar echtvriend te bewonderen. Aan de voorzijde van het cen trum, aan de Soesterbergse- straatkant, komt op een hoge paal een digitale klok annex ba rometer te staan. Daar is vooral de promotiecommissie erg wijs mee, want die behoort bij de tijd en op temperatuur te blijven. Hoewel de klok, zij het op digi tale wijze, de oude Tensenklok vervangt, is de combinatie met de barometer voor Soest-Zuid nieuw te noemen. Kijken hoe laat het is en hoe warm en hoe koud het kan zijn, zijn handige bijkomstigheden, een stukje ser vice dat best op prijs zal worden gesteld. Daarenboven draagt het bouwwerkje bij aan de com pleetheid van het centrum en maakt het het winkelen aangena mer. De klok en de barometer zullen tijdens de officiële opening op woensdagmorgen 31 oktober in werking worden ge steld. Men wilde in Zuid liever geen betonnen kolos. Geen groot imposant winkelcen trum. Kleinschalig moest het zijn en er waren leuke voorbeelden bekend. Men huurde een bus en ging kijken in bij voorbeeld Oosterhout. Daar stond een lief ding onder puntdaken. Iedereen was het er gauw over eens. Zoiets Luchtfoto: Aerophoto - Schiphol B. V. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG bouw van dit centrum heeft geleid. Hier en daar waren er moppers. Hier en daar een bezwaarschrift, zelfs een tegenontwerp werd ingediend. Al met al kwam er langzaam maar zeker weer volop leven in de brouwerij in Zuid. Nu hebben ze er zelfs twee winkeliersver enigingen. Samen heten ze "Hartje- Zuid." want dat is heel verstandig niet veranderd. Dat was al zo goed bekend En de projectontwikkelaar is klaar. Heeft gebouwd, heeft d^ boel ingevuld en gaat op karwei elder in het land. 'Empeo Beheer' neemt de zaak over en de boel kan fiks van start. Wij denken dat die mannen van het eerste uur in 1977 best tevreden even om mogen kij ken-. Het is ze dankzij verstandig en weloverwogen overleg gelukt tot iets te komen dat er zijn mag. Een nieuw flon kerend winkelcentrum, dat de gezonde concurrentie best aan kan. Dat is trou wens goed voor heel Soest. Dat houdt elkaar overal goed wakker. Dat be tekent assortimentsverbetering in heel het dorp. En dat wil iedereen. Tot voor kort ging men naar de Soesterbergse- straat alleen om te kopen. Met ingang van heden wordt dat vast andersgaat men erheen om er te 'winkelen', te kij ken, te kuieren, een drankje te drinken, een hapje te nuttigen, een praatje te maken. Dat is gezelligheid die thuis hoort in een echt dorp. Hartje-Zuid houdt de vinger aan de koop-pols, sa men met alle andere middenstanders in de gemeente. Als dat lukt is het hele maal prachtig! Gaarne voldoe ik aan het verzoek een voorwoord te schrij ven. We staan aan de vooravond van de officiële opening van een belangrijke uitbreiding van het winkelbestand in Soest-Zuid. Sinds de gemeenteraad enige jaren geleden in Soest gekozen heeft voor een tweepolige-winkelstructuur, is er in Soest-Zuid viaarstig gewerkt aan de vervolmaking van de winkelpool Soest-Zuid. Natuurlijk, de winkels in Soest-Zuid zijn er gewoon al een hele tijd, al lang, heel normaal, je komt er en koopt of kijkt er een paar keer in de week, 't is een vanzelfsprekend onder deel van het wonen en leven in Soest. En de Soest-Zuid-winkeliers doen steeds het uiterste om zo veel als kan de Soester naar hun eigen centrum te trekken, en in samenspel met de winkeliers en verdere bedrijven in andere delen van de gemeente de aanwezige koopkracht in Soest zo veel mogelijk hier ter plaatse te binden. Ze hebben de laatste jaren duidelijk aan de weg getimmerd. Verenigd in een belangenvereniging "Hartje-Zuid" hebben zij tal van aktiviteiten georganiseerd die bij het publiek goed in de smaak zijn gevallen. Met het gereedkomen van de nieuwe winkels mogen we hopen en verwachten dat de loop naar Soest-Zuid verder toeneemt. Dat gebeurt natuurlijk alleen als wij allen Hartje-Zuid ge zellig, schoon en aantrekkelijk houden. De winkeliers zor gen dan voor service en weten het assortiment op het peil te houden zoals het publiek dat vraagt. Het hand in hand samengaan van de winkeliers zal daartoe zeker een steentje bijdragen. Daarom, Hartje-Zuid gefeliciteerd, en blijf aktief! Burgemeester P. Scholten. ®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®a -1 Met weemoed namen velen afscheid van ze, een paar jaar gele den: de rode bussen van Tensen. Ze waren een vertrouwd beeld, niet alleen in Soest, maar in heel Gooi- en Eemland. Tensen is niet meer en dat is jammer genoeg. Er is nog uitgebreid gepleit om de naam Tensen te laten voortbestaan in de naam van het plein waar nu het nieuwe centrum staat, als Tensenplein, maar dat is niet gelukt. Je kunt niet alles hebben. Als Zuidpromenade gaat het voormalige busstation voortaan door het winkeliersle ven. Het zij zo. Tijden veranderen en dat kan snel gaan. Er is heel wat te doen geweest over het busstation zelf, over de haltes nu en over de toekomst van de tweede winkelpool in Soest-Zuid. Elders in deze speciale editie wordt al voldoende gemijmerd over 'zeuren over centrums' en dat soort zaken; het heeft weinig zin er hier opnieuw over te beginnen. Alles wat verandert is aan kritiek onderhevig en dat is goed. Dingen moeten door iedereen kritisch onder de loupe worden genomen. Dat is nooit verkeerd. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" kwam er in de woelige jaren van het geplande centrum aan de Parklaan. Het zgn. "nieuwe hart," dat Soest moest krijgen Het kwam er niet. En dat stelde velen teleur. Ook een aantal mensen in Zuid was danig aangeslagen en vroeg zich af hoe het verder moest. Al ras na de definitieve beslissing van "niet door gaan", vertrokken een paar winkeliers van Zuid naar de Van Weedestraat of elders. Ook in de buurt verkerende za ken zochten hun heil ergens anders en Soest-Zuid dreigde kopje onder te gaan. Op zulke momenten steken er al tijd een paar "zieners" de koppen bij- elkaar. Dat waren toen o.a. Jaap Kareisen, Dick van Essen, René Gren del, Toon van der Landen en we verge ten er vast nog twee of meer. Maar zéker is dat de kern er was om tot za ken te komen. U kent het resultaat. De naam Hartje-Zuid was snel gevonden: er zou immers een hart in Soest komen? Nou dan! Dat moet dan maar in Zuid vond het clubje en maar eens kijken hoe zich dat in de toekomst zou gaan ontwikkelen. Het tweepolig winkelbeleid kwam uit de stapels rap porten rollen en meteen zat er een nieuwe kleine commissie bij elkaar om richting gemeente mee te denken hoe dat in Zuid haar beslag diende te krij gen. In dat clubje werd ook meege dacht door de consument, door omwo nenden en vertegenwoordigers van be langenverenigingen, zoals de toenma lige 'Soester Ondernemer', thans onder de naam Federatie Midden- en Klein bedrijf operend. 'Hartje-Zuid' is toch in tamelijk korte tijd een vastgeroest begrip geworden in ons dorp. Een tamelijk voor de hand liggende naam.'Zeker ten tijde van het ontstaan van de eerste stoere stappen van de winkeliersvereniging. In 1977! Maar wel meteen toen al professioneel van opzet. Met een goede naam, een ei gen vignet, een prima start: de eerste Braderie (inmiddels vermaard), de eigen boodschappentassen. de stickers, de verlichte harten aan de ge vels, de vele akties, de Kerstman in de straat, de grote bomen, de prikfitting- verlichtingen als er wat te doen was en gaat u zo maar door. Het was eigenlijk meteen raak! Die eerste Braderie, die eerste schreden op het aktiepad in Zuid, werden in precies drie weken van de grond getild. Ook toen al wist een commissie wat hard aanpakken bete kende. Een schot in de roos was ook Dick Passchier. Hij is er altijd bij geble ven en het is jammer dat hij nu ont breekt. Maar de oorzaak ligt in de mid- dagprogrammatie bij de t.v. U kunt Dick, samen met Legien Kromkamp nu regelmatig met zijn middagprogram ma "Wissels" op uw scherm zien. En dat kon Passchier niet combineren met een optreden in Zuid. Maar Dick wordt niet vergeten én er is prima ver vanging! moest het worden. Vooral gezellig, pas send in de omgeving, niet te groot, dorps ook. Van Oosten maakte foto's, er werd een verlanglijstje opgesteld en er ontstond een uitermate plezierige samenwerking met de gemeentelijke instanties. Het zou te ver voeren al die samenwerkingsverbanden te gaan om schrijven. Zeker is dat het vooral die saamhorigheid is geweest die tot de

Soester Courant | 1984 | | pagina 1