'Gemeente moet zorgenvoor evenwicht tussen beide Winkelpolen' Literaire ontboezeming over het Hartje-Zuid vignet 'HARTJE-ZUID' Het weer in Hartje-Zuid! 'Winkelcentrum hopelijk nieuwe impuls voor gezamenlijke winkeliersakties' ,1 J. Kooi]voorzitter Federatie Midden- en Kleinbedrijf: winkelcentrum een brok gezelligheid in Soest. Proficiat promotores Zuidpromenade. een goede buur J. H. Heerkensvoorzitter Stichting Manifestatie Soest. Het Hartje-Zuid vignet gestolen? Aegon-verzekeringsconcern koopt winkel centrum Soest-Zuid voor ca. acht miljoen! t DAG 29 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 'Als Federatie Midden- en Kleinbedrijf vinden we het buitengewoon plezierig dat het winkelcentrum in Soest-Zuid nu een feit is. Het ziet er bijzonder fris uit en ik denk dat het een heel zware concurrent gaat worden voor de Van Weedestraat'. Aldus de heer P. J. Kooij, voorzitter van de Federatie Midden- en Kleinbedrijf (FMK) in Soest, naar aanleiding van de feestelijke gebeurtenissen in Soest-Zuid. De federatie behartigt de belangen van de Soester ondernemers en 'over koepelt' als het ware de verschillende winkeliersverenigingen van Soest, zo als de Winkelkring Van Weedestraat, de Winkelgroep 't Hart (Koninginne- laan e.o.) het 'oude' Hartje-Zuid en de Smitshof. Het vorig jaar gereedgeko men winkelcentrum Overhees is als waarnemer in de federatie vertegen woordigd, en datzelfde geldt nu ook voor de winkeliersvereniging nieuw Soest-Zuid. 'Tot ons grote genoegen', aldus de heer Kooij. Hij is er van overtuigd, dat de beide grote winkelpolen die Soest nu kent - Hartje-Zuid en de Van Weedestraat - elkaar 'op een plezierige manier' zul len gaan beconcurreren. 'En dat is goed, want de consument heeft daar uiteindelijk baat bij. Ik denk ook, dat de Van Weedestraatwinkeliers goed moeten oppassen. Het gebeuren in Soest- Zuid heeft ertoe aangezet om zelf ook een en ander te gaan doen. Ik denk bijvoorbeeld aan het parkeerprobleem, waarvoor naarstig naar oplossingen wordt gezocht'. Zorgen Zorgen maakt de heer Kooij zich ook. 'Goed, de twee winkelpolen die de gemeente voor ogen stonden zijn er nu. Dat betekent dat de gemeente er nu ook voor zal moeten zorgen dat ze met elkaar in evenwicht blijven. De vraag is: wat gebeurt er met het tussen liggende deel?' In de optiek van de heer Kooij zal de gemeente Soest het beleid erop moeten richten dat nieuwe onderne mers zich zoveel mogelijk, in de open gevallen plaatsen van het 'oude' win kelcentrum in Zuid gaan vestigen. 'Het gevaar is niet denkbeeldig dat een winkelgroep waar verschillende lege plaatsen zijn ontstaan, op den duur verpaupert en verloren gaat. Kijk bij voorbeeld maar naar 't Hart, dat toch een teruglopende zaak is. Het liefste zou ik zien dat Soest-Zuid verder wordt 'ingevuld'.' De FMK volgt de ontwikkelingen op winkelgebied in Soest met argus-ogen, zo blijkt uit de woorden van de heer Kooij. 'Wij houden nauwkeurig in de gaten welke zaken zich in Soest ves tigen en waar ze dat doen. De federatie is namens de gezamen lijke winkeliers van Soest gespreks partner van het gemeentebestuur. 'Samen staan we nu eenmaal sterker', aldus de heer Kooij. 'We hebben tegenwoordig regelmatig overleg met het gemeentebestuur, op z'n minst twee keer per jaar vast, en al naar be hoefte vaker'. Vol Op de vraag of Soest nu zo langza merhand 'vol' is voor wat de winkels betreft, antwoordt hij: 'Ja, inderdaad. Maar er vloeit nog steeds koopkracht weg, vooral naar Amersfoort, maar ook naar Baarn, waar het centrum nu eenmaal een stukje meer gezelligheid biedt. Als federatie zijn we dan ook zeer benieuwd naar de gang van zaken in de toekomst: of we in Soest inder daad het kooplek kunnen dichten, al zal dat natuurlijk nooit voor honderd procent lukken. Gezelligheid zie je nu ook in Soest-Zuid, al blijft het jammer dat grootwinkelbedrijven als de Hema en de Vendet zich uiteindelijk niet hebben willen binden om zich er te vestigen'. De heer Kooij spreekt de hoop uit dat de ondernemers in Soest, en zeker die in Hartje-Zuid, zullen proberen de koopkracht nu ook zoveel mogelijk in Soest te houden. 'Dat kan, als ze zelf aktief genoeg zijn. Goede ondernemers denken mee, dat zie je ook aan de Soesterbergsestraat, waar een aantal 'oude' winkels goed inspeelt op de nieu we ontwikkelingen en bijvoorbeeld de gevel een flinke opknapbeurt geven. En dat terwijl er toch een aantal was dat het helemaal niet zag zitten, omdat de plannen voor het nieuwe cen trum steeds maar weer werden uitge steld. Maar toen eenmaal de eerste paal de grond in ging, zag men dat het toch werkelijkheid ging worden, waardoor sommigen nu teleurgesteld zijn omdat ze geen plaats hebben ge kregen'. Het twee-polen-model heeft de volledige instemming van de federatie, zo blijkt uit de woorden van de heer Kooij. 'Op de gemeente rust nu de plicht om die twee polen gelijkwaardig te houden.Dat zal ook moeten blijken met betrekking tot de parkeerproble men in de Van Weedestraat. Alleen op die manier zal er sprake kunnen zijn van een gezonde, eerlijke concurrentie'. Gestolen is een wat groot woord, maar er is wel iets verdwenen. Laten we zeg gen per ongeluk door iemand meegenomen. Eén van de eerste volledig in de goede kleuren uitgevoerde ontwerpen, dat van ver gadering naar vergadering wipte, was opgeborgen in een fraaie tekenmap, kleur donkergrijs. De map was mooier dan het ontwerp mis schien, maar weg is weg en dat vindt de maker wel ver velend. De map met het ont werp is voor het laatst gesig naleerd in Restaurant de Soester Duinen, een week of vier geleden. Hij is daar waarschijnlijk blijvenstaan in de zaal helemaal links vanaf de ingang. Wie heeft die map met het Hartje-Zuid-ontwerp in kleur? Hartje-Zuid, maar zeker de maker van het klein ood (en eigenaar van de map) wil de boel bijzonder graag terug hebben. Bel even met de heer Koblens, 02155- 151/17, op werkdagen tussen 9.00 en 22.00 uur. U mag de map ook anoniem bij een van de Hartje-Zuid-winke- liers neerzetten hoor, dan komt 'ie wel op de juiste plek. Hartelijk dank alvast. Het woord 'vignet' komt uit de Franse taal. 'Vignette' betekent letterlijk rankwerk. De vrouwelijke vorm is 'vigne' en staat voor wijnstok. De "Koenen-Endepols" vervolgt: ver sierend prentje (kleine kopergravure of houtsnede) aan het slot van hoofd stukken in boeken; vroeger een gesti leerd wingerdblaadje voorstellend. De 'dikke' Van Dale heeft het ook over boekversiering e.d., maar gaat iets verder: later klein gegraveerd prentje op de titelpagina en aan het be- gin of slot van hoofdstukken, maar ook op postpapier, nota's enz." Daarmee komen we dichter in de buurt van het hedendaagse gebruik van een vignet. Misschien mag je ook een ver gelijking maken met een monogram, hoewel dat altijd wordt opgebouwd uit louter lettertekens. Denk maar aan de sierlijke voorstellingen in een zegel ring. Wat willen mensen ermee? Zich een soort herkenbaarheid aanmeten. Een stempeltje drukken op datgene wat ze doen. wat ze afleveren, wat ze maken en ze proberen hun doen en la ten in zo'n stempeltje, zo'n vignet tot uitdrukking te laten komen. De rekla- mewereld maakt er o.a. druk gebruik van. Overal waar u kijkt vindt u vignet ten en u kent er een heleboel uit uw blote hoofd. Denk maar aan BP, de Bijenkorf (in vakkringen "het neusje" genaamd), Albert Heijn, en dichterbij huis: de Nederlandse Spoorwegen. Dat ding kennen we allemaal. Ik denk dat de meesten de bedoelingen van de ont werper ervan ook wel dadelijk door hebben: twee richtingen die wisselen, verbeeld in een kunstig vervlochten pijlenspelletje. Dat basis-idee vindt u trouwens ook terug in het vignet van de Britse Spoorwegen en wie wel eens in Amsterdam op de tram of bus stapt herinnert zich wellicht ook het vignet van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf. Zelfde idee, zelfde uitgangspo sitie. Beweging naar "heen en weer". Zo zal iedere bedenker van vignetten, proberen het doen en laten van het be drijfwaarvoor hij of zij het ontwerp maakt, in het eindresultaat tot uiting te laten komen. Daarmee wordt een stuk herkenning gecreëerd en het geeft een zekere extra waarde mee aan alles wat van dat bedrijf of die persoon komt, zo in de zin van: "dat ken ik, dat heb ik eerder gezien, dat zit wel goed." An dersom kan natuurlijk ook: "Oh, dat, da's niks," maar daar streeft in prin cipe geen mens naar. Toch nog even. Een 'leuk' voorbeeld de '"bom." Een negatieve uitbeelding van een allesver nietigend stuk oorlogstuig dat, zodra je het op spandoeken, op affiches of an derszins ontdekt, je meteen weet dat het om een goede zaak-gaat. Dat is knap gedaan. Heel moeilijk. Niet zo erg moeilijk is het vignetje van uw nieuwe winkelcentrum. Het hart was er al. Het komt als het "zuide lijke" hart uit het vorige vignet, dat ruim zeven jaar dienst heeft gedaan. Maar er is nü sprake van twee gelijk gerichte winkeliersverenigingen. Twee harten in Zuid dus. De ontwerper draaide het "zuidelijke hart" in de goede, menselijke stand en tekende er een soort schaduwhart achter. Hij laat in het midden letterlijkwelk hart aan welke winkeliersvereniging toebe hoort. Ze dekken elkaar, vindt hij. De beide harten worden omsloten door forse kaders. Dikke randen die dege lijkheid proberen uit te stralen. Het centrum ligt goed beschermd. Van twee kanten wordt er vanuit die harten geopereerd en het publiek kan er aan één kant in en uit. Dat laatste is in de praktijk niet helemaal waar. Je kunt in Zuid alle kanten op. Maar de manier waarop het hart is ingesloten wil een zekere knusheid illustreren. Je er 'thuis voelen. 'Binnen' zijn. Gezellig! De kleurstelling (het hart is groen met een zwarte schaduw, de kaders blauw en het fond geelheeft geen feitelijke betekenis. Het is fris, vrolijk en pri mair. Zonder omhaal. Duidelijk. In de zwart-witvertaling gemakkelijk te hanteren. De kaders vol zwart, het hart in raster met de schaduw in zwart er weer achter. Zo, dan weet u ook hoe dat vignet in elkaar zit.' Hartje-Zuid hoopt dat u het overal snel zult herkennen, het overal aantreft en dat u dan zult zeggen: "dat ken ik, dat heb ik eerder gezien, dat zit wel goed. HARTJE-ZUID Een openhartig en hartverwarmend gesprek met onze weerkundige medewerker Fons Spetter De verwachtingen omtrent de weers omstandigheden op wat langere ter mijn, met name voor de periode van 31 oktober t.e.m. 2 november a.s. zijn hooggestemd. Onze weerman Fons Spetter vatte zijn mening kernachtig samen: 'Het K.N.M.I.', hetgeen voor insiders zo veel wil zeggen alsHet Kan Niet Mooier Inderdaad. Uiteraard wekte deze uitspraak onze nieuwsgierigheid en wij verzochten onze deskundige dan ook om ophel dering. "Die wil ik gaarne geven," sprak Fons, "alleen al vanwege het feit dat ik weerman ben". Hij schoof zijn boterhammen met hagelslag even ter zijde om wat ruimte vrij te maken voor de weerkaart, die hij bliksemsnel te voorschijn had getoverd en die nu glad gestreken voor hem op tafel lag. On weerstaanbare man, die Fons. "Kijk," sprak hij en zijn vinger gleed over de op de kaart ingetekende isobaren, met het gemak en de vanzelf sprekendheid, die zo kenmerkend zijn voor weermannen. Wij keken naar de kronkellijnen met niet begrijpende ogen, zeiden niets en wachtten rustig af. Fons kennende wisten wij dat zijn kommentaar nu spoedig zou volgen. En ja hoor, ook dit keer stelde hij ons niet teleur. "Kijk," sprak hij opnieuw en zijn vinger flitste als een schicht in zuidelijke richting over de kaart, "hier op dit centrale punt in het Zuiden, laten we gemakshalve maar even zeggen in Hartje-Zuid, is van 31 oktober t.e.m. 3 november heel wat nieuws onder de zon. Dat is zonneklaar! Het komt mij voor, dat er terzelfdertijd een windje zal waaien, verfrissend, vernieuwend, verjongend. Er daalt zo nu en dan ook een lekker regentje neer. Vreemd zeg, een regen van prijzen! We keken elkaar met vraagogen aan, maar voelden dat we Fons nü zeker niet moesten onderbreken. Ons ver moeden werd bevestigd, want Fons be gon opnieuw te spreken en zijn stem zwol aan tot windkracht 8. "Wat een VOORDEEL! Moet je dat nou toch eens zien, zeg en zijn vinger schoot opnieuw over de kaart. "Liefst vijfen vijftig voordelige invloeden bepalen het klimaat in Hartje-Zuid. Een ieder die zijn eigen voordeel ziet zal, naar ik aanneem, toch wel zo verstandig zijn om daarvan mooi weer te spelen! Voor mij zou dat tenminste een vanzelfspre kendheid zijn," om dan abrupt te ein digen met: "en mag ik nou effe af eten?" Typische jongen die Fons. Maar wél kundig. Op het gebied van het weer en zo. Daar kunnen ze in Hartje-Zuid van meepraten aanstonds, van 31 oktober t.e.m. 3 novembèr. Dit zijn de mensen die er - dikwijls met opoffering van een flink stuk nachtrust - voor hebben gezorgd dat het winkelcentrum Hartje-Zuid "oud" én "nieuw"op zo'n formidabele manier "aan de man" is en wordt gebracht: de promotie-com missie! Staand v.l.n.r. de heren H. Hiddink (Empeo), H. J. Walter (Empeo), J. Kijzer (Zuidpromenade), R. W. G. Ketelaar (Empeo), J. M. A. Boumans (Zuidpro menade), G. J. Adama (Soest-Zuid), en A. Meijer (Soest-Zuid)zittend v.l.n.r. A. Hooijer (Soest-Zuid), mevr. S. van Welzenis (Soest-Zuid) en D. Koblens. In hun opdracht het "promoten" van Hartje-Zuid, zijn ze volop geslaagd. Hartje- Zuid is "gepromoveerd" tot een eerste-klas winkelcentrum. Proficiat promo tores Vrijdag j.1. heeft Bredero Vast Goed N.V. te Utrecht over eenstemming bereikt met het verzekeringsconcern Aegon over de overdracht van het nieuwe winkelcentrum in Soest-Zuid. Met de transactie is een bedrag gemoeid van ca. acht miljoen gulden. Eindelijk is het dan zover. Het winkelgebied is Soest-Zuid kan zich een volwaardige win- kelpool noemen. Niet alleen het aantal win kels, maar ook de uitmonstering van het winkelgebied is de naam zeker waard. Nadat de gezamenlijke ondernemers in het midden- en kleinbedrijf de koers van een tweepolig winkelmodel ingeslagen zijn is de realisatie van Soest-Zuid in een stroomver snelling geraakt. En zie het resultaat. Beter een goede buur dan een verre vriend. De best mogelijke en haalbare situatie als het om een goede winkelvoorziening gaat. En vanuit de Winkelkring Van Weedestraat be keken is een goed winkelapparaat in Soest- Zuid beter dan een monopolie-positie van de Winkelkring. Immers de konsument wil kij ken en vergelijken. Een gezonde konkurren- tie houdt de middenstand aktief en voor de konsument de prijzen laag. Dat bij de voltooiing van Soest-Zuid de verbetering van de tweepoligheid niet ophoudt moge blijken uit de voorbereidingen van reconstructie in de eerste winkelpool, de Van Weedestraat, een verbetering van parkeren, verkeers veiligheid en verblijfsklimaat van de konsumenten. Begin 1985 zullen voor stellen aan de gemeenteraad worden aangeboden en zo mogelijk nog in het zelfde jaar ten uitvoer worden gebracht. Verdere begeleiding van ver spreide winkelvestigingen, ook als het gaat om verplaatsing naar de winkel-, polen. De eerste stappen van het gekozen winkelmodel zijn gemaakt en ten uit voer gebracht. Daarvoor proficiat gewenst aan de ondernemers in Soest- Zuid en zeker niet in de laatste plaats de bestuurders van de gemeente Soest. Hopend op een gezonde konkurrentie en een goede samenwerking. J. S. Nota, Voorzitter Winkelkring Van Weedestraat. Als er één groep winkeliers in Soest is, die nog heel goed weten wat het zeggen wil om te be ginnen in een fonkelnieuw winkelcentrum, dan zijn dat natuurlijk de winkeliers van het winkelcentrum Overhees, aan de Tamboe rijn. Het is nog niet zo lang geleden dat zij in dit nieuwe centrum van start gingen en die eerste periode, waarin alles en iedereen zijn echte draai nog moest vinden, ligt hun in het algemeen nog vers in het geheugen. Die draai hebben de Overhees-winkeliers in tussen wel gevonden en zij sluiten zich, vanuit hun eigen instellingen en personen die in deze en de komende dagen over de collega's in Soest-Zuid worden uitgestrooid. De heer J. P. de Bruin, voorzitter van de win keliersvereniging Overhees, spreekt dan ook met overtuiging de volgende felicitatie uit: "Wij wensen u als winkeliers van Overhees in uw nieuwe winkelcentrum van harte weel succes en goede zaken toe." J. P. de Bruin, Voorzitter winkelcentrum Overhees "Namens de winkeliers van de "Smitshof" -g wil ik u op de eerste plaats feliciteren met de ..\'êlf mooie promenade, die Hartje-Zuid heeft ge kregen. In een periode van teruglopende bestedingen worden hoge eisen gesteld aan ondernemers in de detailhandel. Ook in Soest moet meer moeite gedaan worden om het hoofd boven water te houden. Dit geldt zowel voor de indi viduele ondernemer als voor samenwerkings verbonden zoals winkeliersverenigingen. Om als winkelcentrum in de concurrentieslag overeind te blijven, moet de aantrekkings kracht voor de consument zo groot mogelijk worden gemaakt. Dit kan door uitgekiend te werk te gaan ten aanzien van al die zaken, die de aantrekkingskracht van een winkelcen trum bepalen. Aspekten als branchesamenstelling- en niveau, prijsstelling, inrichtipg eh aankleding, presentatie van'de indiduele winkelier, bereikbaarheid, par keergelegenheid en promotionele aktiviteitèri spélen èen zeer belangrijke' rol. Het zijn juist deze elementen, die zo goed mogelijk op elkaar afgestemd moeten zijn om een helder beeld aan de consument te geven. Wij zijn ervan overtuigd dat de promenade Hartje-Zuid daar uitstekend in zal slagen. Wij wensen u met de start en in de toekomst veel sukses toe." H. Doreleijers, Voorzitter Winkeliersvereniging 'Smitshof'. Ook aan de Koninginnelaan, waar de meeste winkeliers van de winkelgroep 't Hart hun re sidentie hebben, heeft men de ontwikkelingen in Soest-Zuid met grote belangstelling ge volgd. Nog pas in de afgelopen week heeft zich in de samenstelling van het bestuur van 't Hart een belangrijke wijziging voltrokken en heeft de heer At Breij het voorzitterschap overgenomen van de heer J. de Vries. De "kersverse" voorzitter (die overigens al voor de derde of vierde maal de leiding heeft van de winkelgroep die hij destijds zelf heeft hel pen oprichtenvoegt zich gaarne in de rij van de andere bestuurders van de Soester winke liersverenigingen om een paar vriendelijke woorden aan de collega's in Soest-Zuid te richten. "In de afgelopen weken hebt u al veel gedaan, en waarschijnlijk zal er ook in de laatste dagen nog veel moeten gebeuren. Voor een groot aantal van u zal het vaak zelfs wel op nachtwerk zijn neergekomen. Als collega-winke liers weten wij ook uit eigen ervaring wat er allemaal gepresteerd moet worden, waarvan de buitenstaander dikwijls geen idee heeft. Het is natuurlijk niet zo dat wij, uit een soort 'broodnijd', u geen succes gun nen. Integendeel. Wij bieden u dan ook onze gelukwensen aan, onder het motto't Hart wenst Hartje-Zuid van harte succes At Breij, voorzitter winkelgroep 't Hart. I Eén van de organisaties in Soest die de totstandkoming van het nieuwe winkelcentrum aan de Zuidpromenade met gepaste vreugde gadeslaan is zeker de Stichting Manifestaties Soest (SMS), die in het verleden vooral naam heeft gemaakt met het organiseren van acties van de plaatselijke middenstand, zoals de inmiddels befaamde tentoonstellingen in tenten op de Eng. De laatste jaren heeft de SMS welis waar - onder de druk van de econo mische recessie - een min of meer slapend bestaan geleid, maar als het aan de huidige voorzitter, de heer j. H. Heerkens ligt, zal de stichting hopelijk binnen afzienbare tijd uit die winter slaap ontwaken en opnieuw van zich doen spreken. De heer Heerkens, bij duizenden in Soest vooral bekend als de man met de bolhoed die Sint Nicolaas telkenjare op zo'n passende wijze in Soest binnen haalt - heeft het voorzitterschap van "De Soester Ondernemer" begin dit jaar verwisseld voor dat van de Stich ting Manifestaties Soest, toen de onder nemersvereniging werd opgeheven en de nieuwe samenwerkingsorganisatie van de Soester winkeliers (de Federa tie Midden- en Kleinbedrijf Soest) in het leven was geroepen. "We zijn na tuurlijk wel sterk gekoppeld aan de fe deratie," aldus de heer Heerkens, "want onze doelstelling is dat we ten dienste staan van de middenstand, voor gezamenlijke of individuele ac ties." De plannen van het enthousiaste SMS-- team, naast de heer Heerkens, be staande uit mevrouw G. H. Meijer, se cretaris, en de heer V. T. Veldkamp, penningmeester, en de leden J. S. Nota en J. de Vries, A. v.d. Linden en H. Pie- ters allemaal geen onbekende namen in het Soester ondernemerswereldje), zijn nogal ambitieus, al tekent de heer Heerkens er direct bij aan dat ze nog in het meest prille stadium verkeren. "We onderzoeken of we misschien op een termijn van één of twee jaar weer een manifestatie in de vorm van een tentoonstelling, eventueel ook weer op de Eng, kunnen organiseren." Over de realisering van het nieuwe winkelcentrum toont de heer Heerkens zich bijzonder positief. "Ik hoop van harte dat deze belangrijke mijlpaal een nieuwe impuls geeft aan de bereid heid tot gezamenlijke acties. Als SMS hebben wij de wil om daar wat voor te doen. De eerste activiteiten die we ont plooien zijn natuurlijk de Sint Nico- laas-festiviteiten, maar ik houd er re kening mee dat we op wat langere ter mijn inderdaad weer tot een grote ge zamenlijke manifestatie kunnen ko men, van alle Soester middenstandsbe- drijven. Misschien kan dat in de toe komst ook in samenwerking met de Soester Zakenkring" (waarin het be drijfsleven is vertegenwoordigd)." De Stichting Manifestatie Soest ziet een paar goede gezamenlijke acties als ideaal voor heel Soest, aldus de heer Heerkens. "Niet alleen voor het pu bliek, maar ook voor het bevorderen van de saamhorigheid onder de winke liers." Uit naam van de SMS wenst hij de win keliers in Soest-Zuid "bijzonder veel ondernemerslust" toe, "met de resul taten die men ervan verwacht. En na tuurlijk hoop ik dat we ook van de Hartje-Zuid-winkeliers in de toekomst dezelfde of nog meer medewerking mo gen verwachten bij onze activiteiten als vroeger ook het geval is geweest."

Soester Courant | 1984 | | pagina 5