ÜL8 2)axthuiTen I Kerstdiner Dansant? TAXI KLOMP 12984 Gemeenteraad achter voorstellen voor Welzijnsbezuinigingen Vrijwilligers Vakature Bank Opbrengst rommelmarkt Joannes parochie viel wat tegen Soester EHBO- jeugdploeg 'heer en meester, tijdens nationale jeugdwedstrijden (^Qjehaimes^ De 'stammetjes' vieren hoogtij (deelI) LANGENDORFF ïFF LAREN B.V. R O K E N STRAK EN STRALEND 'Wet des Heeren' geen uitgangspunt bij welzijnsbeleid in Soest Groot aantal inbraken opgehelderd iiüuiUmn Alles wat wenselijk is KI/I/IEK OWENS WINKEL TEL TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaarderiwocjt voor doe-het-zelvers Jhg|' WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 13 enkele en dub- i kunststof Postbus 224 1251 XK Laren (N.H.) idering te houden op donder- let clubgebouw aan de Eemweg gd.d. 15 november 1983. sgroting 1984-1985. C. de Bruin, D. Kok en H. mde heeft te kennen gegeven Bruin en Kok zijn wel herkies- vergadering het volgende voor: ersvacature de huidige vice- tot voorzitter te benoemen, ature welke ontstaat door een er Kamphorst de heer A. van te dragen. i schriftelijk, voor 8 november zz) worden aangemeld. :ijn van een getekende bereid- in de handtekening van ten- Ti 'Peters Baan'. HET BESTUUR eden op hun huisadres aan- n 1 december van 10.00 tot n' de mogelijkheid om abon- notiiT st aagt gewoon om zo n van stevig nappaieer ndschoen ala mode ;ghak. De elastische :n optimale pasvorm. EXQUISIT SCHOENEN LEER door Arie Wandelaar Het zal ongeveer een halve eeuw gele den zijn dat Arie voor 't eerst in zijn toen nog jonge leven de vlam er in stak. Roken, het hoorde er bij als dobbel- i steentjes spek bij een maaltje capucij- i ners. Zeker wanneer je jong bent. Wie er aan begint tekent, zonder het zelf te 1 beseffen, zijn eigen vonnis: levenslang nicotine. Nicotine, een verslavingsmid del van de eerste orde. Om er een dage lijks portie van binnen te krijgen stroopten in de oorlogsjaren de ergst verslaafden de straten af. Iedere grote of kleine gevonden peuk vormde een aanvulling van het wekelijks distribu tie-rantsoen dat, of niet leverbaar, of door een erbarmelijke kwaliteit niet te roken was. "De oogst" die op deze wij ze werd binnengehaald werd opnieuw tot sigaretten verwerkt en als "buk- shag" op de markt gebracht of zelf ge rookt. Arie heeft in zijn omgeving men sen gekend, die bij de bevrijding siga retten boven Zweeds wittebrood prefe reerden. Toen sigaretten, sigaren en pijptabak weer op een normale manier in de roulatie kwamen kon de mens heid in Nederland weer doorgaan met waar men in de veertiger jaren geble ven was. Er was nauwelijks iemand te vinden die op de gedachte kwam het oude rookpatroon te beëindigen. Roken was gezellig, 't hoorde er bij. Zowel het een als 't ander valt niet te ontkennen, alleen hebben verstokte rokers moeten leren leven met de onplezierige bij komstigheid dat alles wat met nicotine en teer te maken heeft de levenslengte op den duur minder gezellig kan gaan maken. Er is vrijwel niemand te vin den die vandaag de dag durft te be twisten dat roken en het ontstaan van ernstige ziekten veel met elkaar te ma ken kunnen hebben. Omdat je voor deze konsequenties niet blind kunt blij ven besloot Arie het fenomeen sigaret uit zijn dagelijks leven te bannen. Nou ja bannen, 't heeft drie dagen geduurd, waarna de menselijke schoorsteen weer ging roken. Marie prees de he mel, want de dagen dat de nicotine- en teeraanvoer tot stilstand was gebracht waren nu niet direct de gezelligste in huize Wandelaar. Teneinde weer over een eigen wil te kunnen beschikken besloot Arie enige tijd later zich voor een anti-rookcursus te laten inschrijven. Niet goedkoop, maar dat zijn virginia's tenslotte ook niet. De op Arie toegepaste acupuctuur liet wel sporen, maar geen resultaten achter. Leven zonder roken, het zou niet voor Arie weggelegd zijn. ZO leek 't tenminste, totdat Arie's dagblad het bericht bracht over een nieuw hulp middel: nicotinehoudende kauwgom. Een bevriende medische specialist le verde Arie het recept. Sinds enkele da gen gaat hij nu alsmaar herkauwend door het leven. Geen gezicht, maar een mens moet per slot van rekening toch iets voor zijn wilskracht en gezondheid over hebben. Na het opstaan, vanmor gen, is Arie opnieuw gesneuveld. Marie had het 't eerst in de gaten. "Is het weer zover," liet ze weten. "Man, man, wanneer kom je nou toch eens tot de ja ren van verstand?" Een vraag waarop Arie, zeer pijnlijk overigens, het ant woord moest schuldig blijven. Met een "neem een voorbeeld aan mij" begon ze de aanval. "Drie maal negen maan den toen ik in verwachting was, heb ik niet gerookt. Heus een mens kan 't. Als ik nu nog eens een sigaretje rook dan doe ik het voor de gezelligheid. Dat is wel iets anders dan dat je er niet buiten kan." Een sluitende redenering waar je als rokende echtgenoot weinig te genin kunt brengen. Alhoewel? Marie's logica is er een die alleen een vrouw kan verzinnen. Toegegeven, ze rookt dagelijks een kwart van wat Arie de lucht in blaast, maar of het allemaal met gezelligheid te maken heeft. Arie heeft zo zijn twijfels. Na zijn kauw- periode is hij tot de conclusie gekomen dat het stoppen met roken niet van bui tenaf geregeld kan worden. Een mens moet er zelf vanaf kunnen komen, maar wat is het moeilijk. Binnenkort gaat Arie het weer eens proberen. Marie niet. Die rookt, zegt ze, voor de gezelligheid. Zou dat helpen wanneer je je gezondheid niet in gevaar wilt brenge? Toch eens proberen. ARIE WANDELAAR. Strak in de plaat Stralend in de lak, dat is ons vak! i P. Stalenhoef autoschade j 1 e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Vernieling aan auto Een bewoner van de Steenhoffstraat, die zijn auto had geparkeerd aan de Smitsweg, ontdekte vorige week dat zijn achterlicht was vernield. De schade bedraagt ca. 300 gulden. Kingma kan overleg met instellingen starten De gemeenteraad is vorige grote meerderheid akkoord gegaan met het voorstel voor bezuinigingen in de sector welzijn. Dat betekent dat wethouder Frans Kingma in de korte tijd die hem tot de begrotingsvergil dering in december nog rest kan begin nen met het overleg met de instellin gen, dat ertoe zal moeten leiden dat er in 1984 een bedrag van 107.000 gulden en in 1985 182.000 gulden minder wordt uitgegeven, naast een aantal maatre gelen en meevallers die in die jaren resp. 36.000 en 46.000 gulden moeten be sparen. Na ampele discussie werden in de hoofdlijnen voor het welzijnsbeleid, waarin de overwegingen en uitgangs punten staan vermeld, enkele wij zigingen aangebracht, op voorstel van CDA en VVD, gesteund door SGP/GPV/RPF. De discussie over de eigenlijke bezuinigingen leverde geen nieuwe inzichten of verrassingen op. Ook het feit dat aan het voorstel nog een belangrijk stuk (over De Borg en Artishockontbrak werd van verschil lende zijden opnieuw gehekeld, maar wethouder Frans Kingma liet zich niet verleiden tot het noemen van een da tum waarop daarover klaarheid ge geven zou worden. De kritiek die er, met name vanuit het CDA bij monde van Ans Greefhorst, werd geleverd op het feit dat de wet houder één beroepskracht per accom modatie genoeg vindt, zodat de positie van de hoofdleider bij de Stichting Jeugdzorg in het gedrang komt, be streed Kingma opnieuw met een verwij zing naar de subsidieverordening, die daarover duidelijke taal spreekt. Van vrijwel alle politieke zijden werd aangedrongen op grote zorgvuldigheid in het overleg met de instellingen, blijkbaar met de schrik van de Kinder boerderij-kwestie van november 1982 nog in de benen. Wethouder Kingma beloofde dat met de hand op het hart. Armoedebod Adriaan Pothuizen (D'66) kwalificeerde het voorstel als een armoedebod, maar wilde Kingma ook niet voor de voeten lopen, al behield hij zijn scepsis. Hij honoreerde het voor stel met een 'zes-min. Bert Krijger (VVD) toonde zich rede lijk tevreden over het voorstel, al miste hij het Borg-Artishock-stuk erg en maakte hij duidelijk dat het er niet om ging bij de besluitvorming een einde te maken aan het voortbestaan van de in stellingen. Jan Visser (Prog. Soest) stemde als enige tegen de plannen. Hij wees erop dat het voorstel door een tikfout niet in 1984 maar in het jaar 984 was geda teerd. "Veelbetekenend!" aldus Visser. "De tijden dat Kingma het aandurfde om een minderheidsstandpunt in te ne men zijn voorbij sinds VVD-fractielei- der Bert Krijger als een waakhond in de commissie Welzijn is gaan zitten," stelde Visser vast. Hij vreesde op lan gere termijn de ondergang van de wel- zijnsinstellingen en wees de voorstel len ten enen male af. Lydia Meijer (PvdA) verklaarde zich met een aantal kanttekeningen rede lijk ingenomen met het voorstel. Wethouder Kingma reageerde nog even zijdelings op de open brief van de Stichting Jeugdzorg. Tegen Ans Greef horst merkte hij op: 'U noemt dat nu wel een redelijke brief, maar sinds eind september hebben Jeugdzorg en ik al vijf keer om de tafel gezeten en ze ker al zo'n 15 brieven gewisseld!' De wethouder concludeerde daaruit dat hij in zeer ruime mate met de stichting heeft overlegd, daarmee de CDA-kri- tiek weerleggend. Een voorstel van de heer J. van Garderen (SGP/GPV/RPF), om in de hoofdlijnen voor het te voeren welzijnsbeleid als algemeen uitgangspunt te laten opnemen dat de aktiviteiten waarvoor de gemeente steun ver leent "niet strijdig mógen zijn met de Wet des Heeren", haalde het niet in de raadsvergadering van vorige week. Aanvankelijk leek het erop dat het CDA wel wilde instemmen met Van Garderens formulering, maar toen Jan Visser verbaasd reageerde op deze demonstratie van gelovige eendracht preste het CDA Van Gar deren om eens een voorbeeld te noemen, en toen bleek de liefde snel be koeld. CDA-fractievoorzitter Verheus nodigde Van Garderen uit te verduide lijken welke interpretatie hij aan de Wet des Heeren gaf, en Van Garderen wees in dit verband op de Tien Geboden als een goede samen vatting. Als concreet voorbeld noemde hij "activiteiten op zondag," maar zover wilde het CDA niet met de kleine reformatorische fractie meegaan. Het voorstel werd dan ook met alleen Van Gardenens eigen stem voor verworpen. Een vooraanstaande liberaal in Soest reageerde later in de wandelgangen met de opmerking dat Van Garderen beter 'kinderporno' als voorbeeld had kunnen geven, omdat hij dan zeker zou zijn geweest van de steun van het CDA. Navraag leert overigens dat kin derporno niet tot de subsidiabele activiteiten behoort. De aanhouding van een 18-jarige jonge man uit Soest heeft er vorige week toe geleid, dat de politie dertig inbraken heeft opgehelderd, gepleegd in de periode van november 1982 tot april van dit jaar. Gedurende het onderzoek werden nog vijf verdachten aangehou den, onder wie een heler. Na de eerste aanhouding volgde de ar restatie van vier anderen, van resp. 16, 17, 17 en 20 jaar, allen uit Soest. Zij pleegden de inbraken nu eens alleen, dan weer in een groepje van een wis selende samenstelling. Een deel van de buit verkochten ze aan een 53-jarige in woner van Soest. Tijdens verhoor be kenden alle verdachten hun aandeel. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, mochten ze vertrekken. De inbraken werden gepleegd in wo ningen aan de Van Lenneplaan, Heide- weg, Bosstraat (drie keer), Birkstraat (twee keer), in een notariskantoor aan de Soesterbergsestraat (drie keer), in de tennishal aan de Bosstraat (twee keer), bij de zeeverkennersgroep Paltz- en Eemgeuzen aan de Den Bliek laan, in de bibliotheek aan de Bonifa- ciusstraat (twee keer), in de snackbar De Ossendam (twee keer), in de sport hal De Bunt, in de clubgebouwen van SEC aan de Bosstraat en de korfbalclub Eemvogels aan de Staringlaan, in het gebouw van Amnesty International aan de Duinweg, in een kapsalon aan de Oude Utrechtseweg, en in de lunch room De Kroon aan de Soesterbergse straat. De daders bekenden bovendien dief stallen uit personenauto's aan het Scalmeijerpad, op de Smitshof en aan de Heideweg. Afspraken tussen instellingen of Instellingen of organisaties en vrijwil ligers m/v die er werkzaam zijn, zijn gebaat bij het maken van duidelijke af spraken. Dit komt de goede werksfeer ten goede en je weet waar je aan toe bent. Als vrijwilliger komt men in een betere rechtspositie wanneer rechten, plich ten en afspraken duidelijk zijn. Naast individuele schriftelijke overeenkom sten is het ook mogelijk om richtlijnen die voor alle vrijwilligers gelden op pa pier te zetten en deze, eventueel met statuten van de organisatie, uit te rei ken aan de beginnende vrijwilligers. Er zijn drie verschillende soorten or ganisaties te noemen waar vrijwil ligers aktief kunnen zijn 1. Organisaties of instellingen die enkel uit vrijwilligers bestaan, o.a. werk groepen 2. Organisaties waarbij één of enkele betaalde krachten werken voor de ko- ördinatie, maar waar het meeste werk door vrijwilligers wordt gedaan, o.a. buurthuizen: 3. Organisaties waar naast een groot aantal betaalde krachten ook vrijwil ligers werkzaam zijn, o.a. verpleeg- en bejaardentehuizen Vrijwilligers, werkzaam bij onder 3 ge noemde instellingen of organisaties zijn in de minderheid, afspraken zijn hier het meest noodzakelijk. In groep 2 is het ook vaak nodig goede afspraken te maken, in de eerste plaats omtrent de afbakening van taken en verant woordelijkheden. Vrijwilligers, val lend onder groep 1, doen er goed aan afspraken te maken in verband met de onderlinge samenwerking. Tenslotte noemen we tien punten, die van belang zijn (of kunnen zijn) voor het maken van afspraken tussen orga nisaties of instellingen en hun vrijwil ligers m/v. 1. Omschrijving van het werk en hoeveel tijd dit kost. 2. Selektieprocedure voor het werven en de manier waarop. 3. Inwerkperiode. 4. Werktijden, vakantie-afspraken, op zegtermijn. 5. Taakafbakening, en verantwoorde organisaties en hun vrijwilligers lijkheden. 6. Begeleiding van vrijwilligers. 7. Overlegstrukturen, inspraak in het beleid. 8. Oplossen van geschillen. 9. Evt. kursussen en trainingen. 10. Onkostenvergoeding en verze keringen). Vakatures. V.V.B., openings tijden en adres 26 September j.1. noemden wij een aan tal redenen, waarom wij vakatures re gelmatig publiceren. Vakatures, die regelmatig in de krant staan zijn ook voor meerdere vrijw. m/v bestemd. Enkele voorbeelden volgen hieronder. Werkgroep Landschapsbeheer, Veilig Verkeer Nederland. Stichting in Amersfoort, het I.V.N. vragen een on beperkt aantal vrijwilligers. Dat kan variëren van 10 tot 40 vrijwilligers. Zo als het Rode Kruis, deze organisatie kan wel 50 vrijwilligers m/v gebrui ken. Het Kunstencentrum, Stichting Peuterspeelzalen, Stichting in Amers foort en anderen krijgen regelmatig vrijwilligers; doch als vrijwilligers een vaste baan vinden, wordt of blijft de vakature aktueel, ondanks dat er maar 2 tot 5 vrijwillgers m/v worden ge vraagd. We hebben vele ingeschre venen in ons bestand zitten, die een vol ledige- of parttime betaalde baan ge vonden hebben, hetgeen alleen maar een goede zaak is Wat we eerder hebben vermeld voor de gezondheidszorg, voor gehandicapten begeleiding e.d. treffen we te weinig vrijwilligers aan. Verder hebben we nog vrijwilligers werk, die voor een bepaalde periode geldig is, bijv. seizoenwerk of uit sluitend voor de avonduren, bijv. voor verenigingen. Binnenkort meer nieuws over vakatures, betreft de va- kature-uitwisseling met Amersfoort en Leusden. Voor meer nieuws over vaka tures, kunt u elke maandag, dinsdag en donderdag bij ons terecht van 10.00 tot 12.30 uur en vdn 13.30 tot 15.30 uur op de Steenhoffstraat 46, tel. 12630. Restaurant Denkt U aan ons f/ Reserveringen: Prins Hendriklaan 1 - Soest - Telefoon 02155-13807 De grote rommelmarkt die de Joannes- parochie zaterdag j.1. organiseerde in de bedrijfshal van de fa. H. van Asch aan de Industrieweg heeft niet tot de opbrengst geleid waarnaar het bestuur heeft gestreefd. Om het exploitatiete kort van de kerk te dekken was bijna 10.000 gulden nodig, maar bij het slui ten van de markt bleek de netto-op brengst tegen de 6.000 gulden te liggen. Wel wordt in de komende tijd nog een giro-actie gevoerd, voor mensen die niet aan de rommeliparkt hebben mee gedaan. De organisatoren zijn overigens beslist niet ontevreden over het behaalde re sultaat. "Misschien komt het doordat er al zoveel rommelmarkten in Soest worden gehouden," aldus de heer Van Ruth, woordvoerder namens de Joan- nesparochie. "En we hadden ook veel te veel spullen." De markt trok vooral in de ochtendu- Foto: Goos van der Wilt. ren heel wat belangstelling. Behalve naar de spulletjes ging de aandacht ook uit naar de veiling van allerlei leuke, soms waardevolle artikelen, en ook de loterij met geluksenveloppen was een succes. De Joannesparoehie gaat zich in de ko mende tijd beraden op andere acties, waarmee het tekort kan worden weg gewerkt. Remko Dorrestein, Sander van Zweden en Marcel v.d. Berg waren zaterdag in Ammerzoden de trotse nationale winnaars tijdens de jeugd A-wedstrijden. Zij waren met 171 punten de beste van de in totaal 180 wedstrijdploegen uit heel Nederland. Zij werden opgeleid door mevrouw J. H. Kok-van Daatselaar. Een enorme beker was voor hen het resultaat. Na in de halve finales als eerste ge ëindigd te zijn moesten zij in de finale eerste hulp Verlenen bij een ge compliceerd ongeval, waarbij een "slachtoffer" was bedeeld met een ernstige open onderbeenbreuk en de tweede "patiënt" (een reanimatiepop) door overmatig medicijngebruik tij dens het spel in akute ademnood ge raakte. Het laatste slachtoffer werd door de jeugdige Soesters met mond-op-mond beademing van eep wisse dood gered, .Terwijl,'.het. eerste slachtoffer met zijn gebróken ohdeVbeèh leveneens op de voorgeschreven wijze ëen sublieme verzorging genoot. Aan het eind van de middag reikte de bur gemeester van Ammerzoden, mr. R. F. R. M. van Rijckevorsel aan de Soester A-ploeg een enorme beker uit, waar van het nog maar de vraag is of deze wel een plaatsje kan krijgen in de jeugdprijzenkast in het Soester EHBO- gebouw aan de Parallelweg. De Soester jeugd B-ploeg, gevormd door Gerlene van den Oudenaarden, Astrid Plug en Susanne Rademaker, die waren opgeleid door de dames W. Meyer-de Graaff en E. v.d. Steeg-Hol- leman, kwam zonder kleerscheuren door de selectiewedstrijd en eindigde in de totaal rangschikking op een zeer eer volle vijfde plaats. Ook zij kregen van de burgemeester van Ammerzoden voor deze prestatie een trofee uitge reikt. Marjolein Nederlof fungeerde als algemeen reserve. In alle vroegte vertrokken 's morgens een aantal auto's uit Soest met de toch wel gespannen deelnemertjes, hun jnstructrices en begeleidsters, alsmede een aantal bestüursieden én belang stellende ouders, want om uiterlijk half tien moesten de ploegjes zich ge meld hebben in het Dorpshuis "De Weesboom" te Ammerzoden. Om kwart voor tien opende de voorzit- er van het landelijk hoofdbestuur van le Kon. Ned. Ver. EHBO, de heer J. W. /an den Hoorn, deze nationale jeugd wedstrijden, waarna men begon met de selectiewedstrijden. Om 12 uur werden de jeugdige zenuwen wat tot bedaren gebracht met een lunch met disco, aangevuld met een optreden van de volksdansgroep "De Gelderse Klumpkes". Toen de wedstrijden teneinde waren en de jury zich boog over de behaalde punten, besprak de wedstrijdleider, de heer C. H. J. van Duimen, de ver leende eerste hulp bij ongelukken. Hij had gezien wat er fout was gegaan, maar moet wel erg enthousiast geweest zijn over het Soester jeugd-EHBO werk, gezien de uitslag van de jury. Voldaan keerde het gezelschap huis waarts in de wetenschap, dat zij twee dagen later (j.1. maandag) alles nog eens kon bekijken op het t.v.-jeugd journaal. Tenslotte vermelden wij nog dat de or ganisatoren ook de medewerking in riepen van de _Soestej kaderinstructri- ces mevr. W. Meyèr-dé Graaff en mevr. E. v.d. Steeg-Holleman. Het was een perfekt georganiseerde EHBO-dag. De beide Soester jeugdploegen met hun trofeeën en hun begeleidsters Je beurt aalvveer un poar weke niks meer vaan ut nieuwe pliesiebero. En doarom zaal Hannes de zoak moar weer us opvaatte en un vervolg an 't verhoal schrieve. Woarom Ik doar weer meej veur de daag komt? Zaa'k je zeige. In de leste aaflevering vaan ut spaan- nende pliesiefuiljeton kojje leze, daat- ter heul niks meer an 't ouwe bero ver- spiekerd mog worre, waant daan wier de kaans op un nieuw bero weer kleinder. Of daat noeng met ongs Roadhuus ok ut gevaal is, doar hek nog geejn weet vaan, moar toen'k d'r vaan de week laangest kwaam stinge d'r hoge steigers teuge an en doar woare ze drok bove op an 't timmere. 't Ken weze daatter un lek in 't daak zaat, of daatter paanne losloage, moar ze woare d'r waat an 't mulle. En toeng mos ik weer an 't pliesiebero denke en in daat verbaand wil ik nog us effe woarschouwe: Blief met aal je haangde vaan 't pliesiehuus aafAang- ders wordt ut un besmette zoak en daan kaajje ut wel schudde. Ak waat ziet daat niet maag, daan zaa'k ut niet loate om ut doaluk zelluf met me eige persoon bie de pliesie an te geve. Doar kaajje dongder op zeige en daat maajje rustig in 's Soesders zeige ajje ut niet aangders ken. Vaandoag het ongze baarregemeester de winkelzuudpool geopend, en daa's waat aangders daan eerste poal sloan. 'k Ben d'r net te loat meej, moar ik haad meneer Scholten nog wille vroage oftie effe wil kieke of de eerste steejn d'r weer legt. Die wier un tied 'eleje door ongze locobaarregemeester doaro neer 'elege, en un poar doage loater waastie aalweer vurt. 'k Hetter nooit iets over 'eheurd of daazze um nog us 'evongde hebbe. 'k Het trouwes de leste tied ok niks meer 'eheurd over 't eerste poale sloan deur meneer Plomp. Die deej ut juust altied haarstikke goed, waant overaal woar-ie toe 'esloage het, stoat ut d'r nog goed bie. In Overhees waas ok aal iemaangd aangders an 't sloan. Waat zouw d'r an de haangd weze? Klaachte soms? 't Kaan nooit aarg weze, aallenig un bietje naat hier en doar. D'r komme aalweer un zooi huze bie op Overhees. Weet je waa'k haarstikke jaammer vin? Daazze die mooie kannedeeze houte huze zo vlaak op mekoar 'ezet hebbe. Zukke mooie dinge ben daat, 't lieke omtrent wel sjelette. Loawe hope daatter deuze wingter nog us un paak sneeuw vaalt, daan wordt ut heulemoal sjiek in 't Veen. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daawwe de eerste steenlegginge en poalsloanderieje moar us uut haangde motte geven. D'r ben aal zoveul bouw- vaakkers zongder waark. HANNES VAN DE NENG. kontDIir Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest BffKKMKV Telefoon 02155 -101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Honderden kalenders in de KwiekWensWinkel! Zak- en bureau-agenda's in de KwiekWinkel! Eigen parkeerterrein. Leusderweg 7 Amersfoort 033 - 631824* Ziekenfondsvervoer Rolstoelvervoer Groepsvervoer Trouwrijden Dag- en nachtservice. Koninginnelaan 4 - soest Enk van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Zonnebrillen gestolen Opnieuw heeft zich in Soest een diefstal van een grote hoeveelheid zonnebrillen voorgedaan. Verdween vorige week een grote collectie zonnebrillen uit een pand aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg, waarbij voor vele tiendui zenden guldens werd buit gemaakt, de afgelopen week werden uit een kelder box aan de Weegbreestraat 6 dozen met als inhoud 144 zonnebrillen gesto len. De schade bedraagt hier ca. 1800 gulden. De dader moet de opslag ruimte zijn binnengekomen door het verwijderen van een houten schot. Al van oudsher hebben kwekers gezocht naar nieu wigheden, naar nieuwe kweekvormen en varianten daarop. Deze pionierslust heeft er voor gezorgd dat er vandaag de dag een reusachtig assortiment ge kweekte planten bestaat, waarmee wij onze tuin be volken. Een deel van die intensieve kweekkunst be staat vooral de laatste jaren op grote schaal uit het kweken van allerlei gewassen op stam, waardoor als het ware kleine kroonboompjes ontstaan. Het as sortiment wat op stam kan worden geënt blijkt tot nu toe onuitputtelijk, waardoor er jaarlijks weer een aantal noviteiten op de groenmarkt verschijnen. Het principe van deze kweekmethode is simpel gezegd het doen groeien van een normaal struikvormig of kruipend gewas op een stok. In werkelijkheid is het niet zo'n eenvoudige zaak, er gaan jaren van onder zoek, probeersels en mislukkig vooraf aan het ver koopbaar worden van een nieuwe kweekvorm. Het is namelijk de kunst om bij een bepaalde plant die geënt moet worden een juiste onderstam te vinden. Veel onderstammem stoten nl. op korte of langere termijn de veredeling af waardoor de kroon in het geheel niet gaat groeien of later afsterft. Ook kan de onderstam een veel te trage of veel te krachtige groei teweegbrengen. Als nu na vallen en opstaan de juiste ^ombinatie van onderstam te enten gewas uit de bus komt kan de kweker het boompje in pro- duktie gaan nemen en na 2-3 jaren de eerste exem plaren verhandelen. Voordat ik het brede assorti ment van stamvormen behandel eerst nog het vol gende onderscheid en wel dal tussen opgaande stamboompjes en de zgn. treurvormen met neer hangende takken vanaf de entplaats. Opgaande stammetjes ontstaan na de enting van een normaal ook opgaande plant op de onderstam. Kruipende planten of planten met afhangende tak ken geënt op een onderstam geven de prieel of treur- vorm te zien. Voorbeelden hiervan zijn enkele Prunus-soorten en Cotoneaster. Om maar eens met de Prunus-familie van start te gaan stuiten we direct op P. tribola ófwel het aman delboompje. een veel voorkomend stamprunusje. Deze plant bloeit in maart april op het kale hout en is daarmee een der vroegst bloeiende voorjaars- bloeiers. De felrose roosjes verschijnen alleen aan éénjarig hout, waardoor krachtig insnoeien na de bloei noodzakelijk is voor een rijke bloei in het vol gend jaar. Het amandelboompje wordt op diverse stamhoogte geënt. Veel minder bekend maar zeker niet minder fraai is P. tomentosa een wit-bloeiende vorm met dezelfde bloeitijd en dezelfde snoeiwijze. P. serrulata 'Kiki-shidare-Sakura' is de welbekende treurprunus met de dikke rose gevulde bloemen in april. Deze sierkers wordt meestal op 1.30 m. of 2.10 m. stam geënt. Nog wat voorbeelden van stamprunussen zijn de herfstbloeiende sierkers met kleinere bloemen die zowel in het voor- en najaar ontluiken. (Prunus sub- hirtella 'Autumnalis'en Prunus cistena een sier kers met prachtige helderwitte bloempjes in april en fraai rood blad gedurende de zomer. Naast Pru nussen worden er natuurlijk nog veel meer gewas sen op stam geplaatst zoals bijv. Euonymus (kardi naalsmuts), Ilex (hulst), Viburnum (sneeuwbal) en Rhododendron. Volgende week wil ik hier uitgebreid op in gaan.

Soester Courant | 1984 | | pagina 13