Nieuw plan voor Van Weedestraat: grotere veiligheid en meer parkeerruimte SEIKO BLIJ MET DE STOMERIJ STOP UW DURE ZIEKTEKOSTENVERZEKERING! harrie toonen assurantiën Vakbonden vragen gemeenteraad om tussenkomst over 'onregelmatigheidstoeslag' ambtenaren Najaarsactie bij automobielbedrijf Hans Huigen B.V. JUSSCCN BETAALNIETMEER DAN NODIG IS. Titusville-gangers krijgen oorkonde KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. ■Nu tweepolig winkelplan gerealiseerd is pagïn^ 'Cöfffige'.v/m B. eh Wijcornt toezeggingen meina' z. LASSALE TE X T lELREiNIGERS SOEST TELEFOON 14302 KONINGSWEG j® DIAMANTAIR - JUWELIER DIAMANTAIR JUWELIER van Weedestraat 145, Soest Tel. 02155-20670 Laanstraat 18, Baarn Tel. 02154-1 5937 fjgASTAVA WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 »oest, Telefoon 02155-11434. Bezuinig niet alleen op huishoudelijke uitgaven. Wij hebben een komplete ziektekostenverzekering voor u. tegen zo'n lage premie dat u daarmee wellicht enige honderden guldens per jaar kunt besparen Onze particuliere ziektekostenverzekering heeft misschien wel de meest volledige dekking van Nederland, met inbegrip van alternatieve geneeswijzen zoals acupunctuur. Laat deze kans op forse besparing niet onbenut. Bel ons voor het maken van een afspraak Geheel vrijblijvend uiteraard. verzekeringen-hypotheken-financieringen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049 Burgemeester Truman Scarborough van Titusville in het Amerikaanse Florida, heeft de acht deelnemers aan de scholieren-uitwisseling Soest- Titusville nog bedacht met een aardige attentie. Hij stuurde onlangs een aantal op naam gestelde fraaie oorkondes naar Soest, aan zijn collega mr. P. Scholten, met het verzoek deze aan de Soester Titusville-gangers te overhandigen. In zijn brief laat de heer Scarborough weten dat hij het bezoek van de acht jonge Soesters buitengewoon op prijs heeft gesteld. De "City of Titusville" heeft de scholieren daarom elk een "Certificate of Recognition", toege kend die binnenkort zullen worden uitgereikt door Betty Kuyvenhoven van de voorbereidingscommissie. De heer Scarborough doet zijn Soester col lega het verzoek om de jongelui te zeggen dat ze in Titusville altijd wel kom zullen zijn en dat men daar hoopt dat ze nog eens terugkomen. De tekst van de oorkonde, die fraai is uitgevoerd, maakt melding van een "Mayor's Civic Achievement Award", die is toegekend aan de "student ambassadors" uit Soest. De namen van de Soester scholieren die aan de uitwisseling hebben deel genomen luiden: Hayo Schipper, Jacqueline van der Goede, Stanley Dem- mers, Arja Kuijt, Ellis Druijff, Margreet van Brummelen, Carolien Hil- horst en Pieter Jongepier. in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. |Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amexjsfoort Telefoon 033 -187 47 PAGINA 15 SOESTER COURANT rar het slaat vooral op de vakspecialisten die u of uw taal - zonder megabytes, irte tijd 'opleiden', i nu eenmaal niet automa- ïeer wilt weten. Of kom zo oriënteren. Wilt u uitge- den, dan stellen wij het op i belt voor het maken van en Kleinbedrijf I alsnog op gang, maar net duurde nog een Jaar voordat de ge- meente instemde met de instelling van een parkeercommissie, die de proble men moest actualiseren. Eind februari J.l. verscheen de tweede KNOV-notitie, die leidde tot een gesprek met Rijkswa terstaat (eigenaar van de weg), eind april Begin mei volgde een uitgebrei de publikatie in de pers en een gesprek met het gemeentebestuur, waarbij werd besloten tot instelling van een werkgroep. Deze werkgroep, waarin behalve de heren J. S. Nota, H, Steusel en A. de Bree Winkelkringook zitting hebben mevrouw Groeninx van Zoelen (KNOV), de heren Nieuwenhuijzen. Dijkstra en Schmittmann (gemeente Soest), de heren Groosjohan en Kui pers (Rijkswaterstaat) en Kok (poli tie), heeft het plan, dat geconcipieerd is door Rijkswaterstaat, de laatste we ken uitgebreid besproken. De heer No ta verwacht dat de besprekingen nog vóór het eind van het jaar kunnen wor den afgerond, zodat het plan in de vorm van een advies kan worden aan geboden aan Burgemeester en Wethou ders. Centraal punt in het plan is een verbe tering van de veiligheid, mogelijk ge maakt door een betere afstemming op elkaar van de twee verkeersstromen in de Van Weedestraat: het doorgaande verkeer en het "bestemmingsver keer." Levensgevaarlijk "De situatie is nu levensgevaarlijk," aldus de heer Nota. "In het plan wordt in elk geval een duidelijke scheiding voorzien tussen het snelverkeer en het langzame verkeer van het publiek dat de winkels bezoekt. Eén van de belangrijkste onderdelen is de scheiding tussen fietspaden en de rijbaan, vooral in het gedeelte tussen Anna Paulownalaan en de spoorweg overgang bij het station Soestdijk. Op één plaats in de Van Weedestraat (bij Jac. Hermans) is die scheiding min of meer gerealiseerd, aldus de heer Nota, al functioneert zij ook daar nog niet tot volle tevredenheid. In het plan wordt dit stukje dan ook "meegenomen." Fietspaden en rijbaan worden volgens het plan gescheiden door een in breedte variërende verhoogde strook, bestaan de uit een "holle" trottoirband en één of meer tegels, afhankelijk van de be schikbare ruimte. Ook de in- en uitrit ten langs de Van Weedestraat krijgen een andere inrichting, door gebruik te maken van "afgeronde" hoeken. De bewegwijzering naar de verschillende privéterreinen wordt ook verdui delijkt. Verder wordt het gemeentelijke bo- menplan bij de realisering van het par- keerplan betrokken, en krijgen de oversteekmogelijkheden nieuwe aan dacht,. mede met het oog op de veilig heid van minder-valide verkeersdeel nemers. Unicum Een Nederlands unicum is het feit dat Rijkswaterstaat bereid is, aldus de heer Nota, in de Van Weedestraat een "blauwe zóne" te realiseren. "Dat wordt nog vrijwel nergens bij rijkswe gen in Nederland toegepast," aldus de heer Nota. Voorwaarde daarbij is wel de toepassing van de "taluds". Het plan voorziet tevens in de aanleg van een aantal extra parkeerplaatsen, die de Van Weedestraat aanzienlijk moeten ontlasten. In dit verband gaan de gedachten uit naar het parkeerter rein aan de Stadhouderslaan (naast de Amro-bankdat uitsluitend voor kort- parkeerders beschikbaar zal moeten komen. Uitbreiding van het parkeer- areaal wordt ook gevonden aan de Korte Brink weg (het terreintje waar voorheen het café van Butzelaar stond en dat goed is voor 10 a 15 parkeer plaatsen), achter de "Lindenhof" aan het Nassauplantsoen, waar ook 10 a 15 plaatsen gerealiseerd kunnen worden, en ten slotte een terrein aan de Lange Brinkweg ter hoogte van de F.C. Kuy- perstraat, dat mogelijk goed is voor ca. 50 parkeerplaatsen. In de "blauwe zóne" - waarin parkeren dus voor slechts een beperkte tijd is toegestaan - worden ook delen vande Lindenlaan, de F.C. Kuyperstraat, de Prins Bernhardlaan, de Dillenburg laan en de Stadhouderslaan opgenomen. De ondernemers aan de Van Weede straat zullen worden geattendeerd op de reeds bestaande parkeerplaatsen achter de winkelbebouwing, zoals bij de NMB en de fa. Middelman, waar "lang" geparkeerd kan worden. An dere langparkeerders kunnen ook ge makkelijk terecht op het parkeerter rein naast het postkantoor, het voor malige marktplein aan de Steenhoff- straat, dat echter bij heel wat Soesters als parkeergelegenheid nauwelijks be kend is. 'Schuin'-parkeren Een andere parkeermaatregel die de verkeersproblemen in de Van Weede straat moet helpen oplossen is het tegengaan van het "schuin'-parkeren. Door de nieuwe "gescheiden" inrich ting van fietspad, rijbaan en voetpad zal dat ook nauwelijks meer kunnen. Door deze maatregel gaan volgens be rekeningen van de werkgroep welis waar ca. 20 parkeerplaatsen verloren "vooral ter hoogte van de fa. Nic. van Dam. en bij het politiebureau," aldus de heer Nota), maar omdat een onge veer even groot aantal traditionele lang-parkeerders verdwijnt wordt er per saldo nauwelijks parkeerruimte in geleverd. Met de realisering van het plan is volgens een ruwe schatting van de heer Nota wel een miljoen gulden gemoeid. "Maar daarbij moet men bedenken dat het werk gefaseerd wordt uitge voerd. Eerst moeten de 'randgebieden' in orde worden gebracht, en dan pas de inrichting van de weg zelf. Anders zit je op een kwaad moment met nul par keerplaatsen! Voor wat betreft de financiering merkt hij op dat de winkeliers bereid zijn zelf een behoorlijk aandeel te leveren. Het zelfde geldt ook voor Rijkswaterstaat. De gemeente Soest heeft op de begro ting 1985 een bedrag van 200.000 gulden uitgetrokken. Mogelijk is er nog geld beschikbaar uit een speciale "werkge- legenheidspot", aldus de heer Nota. "Er is tenslotte.Jiooit veel aan de Van Weedestraat gedaan," merkt hij verder op." Alle energie is gericht ge weest op andere winkelgebieden, maar nu de twee-polen winkelstructuur ge realiseerd is, is de tijd voor een gron dige aanpak van de problemen aan de Van Weedestraat aangebroken. Het zou ook een slechte zaak zijn als men een winkelgebied dat op zichzelf bui tengewoon goed functioneert zou laten verloederen. Het is jammer dat de middenstand wat dat betreft steeds zelf aan de bel heeft moeten trekken. De gemeente deed er niets of nauwe lijks iets aan." De eerste reacties van de zijde van de Winkelkring-winkeliers getuigt van groot enthousiasme, aldus de heer Nota. "De meesten wisten niet dat de plannen al zover gevorderd waren en dat ze zo groot zijn opgezet. Enquête In de uitwerking van de plannen heeft een enquête, die in de afgelopen zomer is gehouden onder auspiciën van de af deling Ruimtelijke Ordening van het KNOV, een belangrijke rol gespeeld. Daarin werden vooral de ideeën van het winkelende publiek op de Van Wee destraat getoetst. Het onderzoek werd uitgevoerd onder 77 personen, van wie verreweg het grootste deel 77%per auto naar de Van Weedestraat was ge komen. Van hen vond 60% een parkeerplaats aan de Van Weedestraat zelf; de overi ge 40% deed het in de onmiddellijke na bijheid: F.C. Kuyperstraat. bij de "Lin denhof," aan de Korte Brinkstraat en op de "binnenterreinen". Opvallend was dat de F.C. Kuyperstraat daarbij rela tief laag scoort, en dat de parkeer plaats naast het postkantoor niet of nauwelijks door de consument wordt gebruikt. Van de "auto-consumenten" verbleef 86% minder dan eert uur in het gebied, 54% daarvan bleef er tussen een half uur en een uur (Een conclusie daaruit getrokken zou dan ook kunnen luiden dat de één-uur-grens bij instelling van een blauwe zóne een logisch uitgangs punt is). Niet minder dan 75% noemt de par keersituatie aan de Van Weedestraat ronduit "slecht", 20% als "matig". Ge vraagd naar de belangrijkste knelpun ten kwam meestal het antwoord: "de hele Van Weedestraat." Opvallend was dat <Je meeste geënquê teerden niet of nauwelijks op de hoogte waren: van het feit dat de weg een bij zondere status heeft (rijkseigendom). Het eigen parkeergedrag werd nauwe lijks in beschouwing genomen en slechts een enkeling gaf toe "gewoon te lui te zijn" (aldus het enquête-rapport "om wat verder te lopen van een par keerplaats waarvan men weet dat er volop ruimte Is." In de enquête konden de deelnemers ook een aantal suggesties kwijt. Het merendeel daarvan zocht een oplos sing in uitbreiding van het parkeer- areaal in de buurt van het kruispunt Stadhouderslaan/NassauplantsoenEr gingen evenveel stemmen op voor een parkeerterrein als voor een parkeerga rage. Over een blauwe zóne en par- keermeters waren de meningen nogal verdeeld. Een minderheid bepleitte een geheel andere oplossing: het doorgaande ver keer weren en een rondweg aanleggen, waardoor de Van Weedestraat een echte winkelpromenade zou kunnen worden. Een enkeling pleitte voor het instellen van éénrichtingsverkeer. Opvallend was ook de uitkomst van de enquête bij vragen over het parkeer terrein naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Niet minder dan 91,5% antwoordde ontkennend op de vraag of men daarvan wel eens ge bruik maakte. In verreweg het groot ste aantal gevallen omdat men het te ver weg vond, in een kleiner aantal om dat men eenvoudig niet wist dat deze parkeerplaats bestond. Verscholen "De enquête heeft onze eigen indruk ken volkomen bevestigd," aldus de heer Nota. "In de komende tijd zullen we de ondernemers vragen de mensen veel meer te attenderen op de parkeer plaats naast het postkantoor. Die is nu ook erg verscholen. Als men het VW-gt- bouw weg zou halen en er een groot bord met een P neer zou zetten, dan zou hij veel meer gebruikt worden. Over het plan merkt hij ten slotte op: "Onder de beperkende omstandighe den die nu eenmaal gegeven zijn is dit de meest ideale oplossing. Helemaal uit de problemen kom je natuurlijk nooit, maar we zouden er de komende 10 jaar mee vooruit kunnen. Ik hoop ook dat de plannen voor een nieuw poli tiebureau snel gerealiseerd kunnen worden, omdat de dan vrijkomende ruimte ook een aardige parkeerplaats kan opleveren. Het is toch wel belang rijk dat aan déze kant van de spoorlijn meer parkeerruimte ontstaat, omdat de spoorovergang vooral als een psy- De verkeersproblemen aan de Van Weedestraat treffend in beeld ge- Foto :Goos van der Wilt. bracht. chologische barrière blijkt te werken." Grote parkeerterreinen of zelfs par keergarages zijn voor Soest overigens geen haalbare kaart, benadrukt hij. 'Daarvoor is Soest gewoon te klein. Lof De heer Nota is buitengewoon tevreden over de samenwerking met Rijkswa terstaat. "Met hen is goed zaken te doen, daar sta ik nog steeds van te kij ken als je bedenkt dat de Winkelkring zelf het initiatief heeft moeten nemen. Al met al zijn we er zo'n acht jaar over bezig geweest, en als je nu ziet wat er in tijd van een half jaar op tafel ligt, dan ben ik vol lof!" De man die in al die acht jaar als voor zitter van de Winkelkring onvermoei baar heeft geijverd voor betere voor zieningen in de Van Weedestraat hangt zijn lier nog niet aan de wilgen. 'Ik heb gezegd dat ik de tien jaar zal volma ken. Het mooiste zou zijn dat er dan een feestje wordt gehouden, waarbij de burgemeester de verbeterde Van Wee destraat ontsluit. Dat lijkt me een mooi moment. UU3 .'3l£T LQQ£ sqqgT e Soest. )4. liet ziet ernaar uit dat de verkeerspro- I blemen op en aan de Van Weedestraat I binnen niet al te lange tijd voor een I aanzienlijk deel tot het verleden gaan 1 behoren. Dat is althans de overtuiging I van de heer J. S. Nota, voorzitter van I de Winkelkring Van Weedestraat en uit I dien hoofde één van de meest betrok- I kenen bij een plan, dat onlangs in de j parkeercommissie Van Weedestraat' I op tafel is gelegd. 1 Het plan voorziet in een reconstructie I van vooral de fietspaden langs de Van Weedestraat, waarbij de veiligheid van I de fietsende weggebruiker voorop I staat, en de aanleg van meer parkeer plaatsen in de directe omgeving. Ook biedt het plan mogelijkheden voor een beter 'parkeergedrag' op de Van Wee- (lestraat zelf In 1982 kwam het lang verbeide overleg tussen gemeente en de gezamenlijke ondernemers in de Federatie Midden- slaap- terieur- i slaap cellen, leeft u ners in >iralen. it. 1 Middelman de grote weg van nersfoort. Sinds de oprichting van de Winkelkring 11976is de verkeerssituatie in de Van Weedestraat - met alle (onmogelijk heden tot parkeren - een uiterst belang rijk aandachtspunt geweest van de winkeliersvereniging. Een vroegtij dige aanpak van de problemen bleef, door het ontbreken van een goede over legstructuur met de gemeente, echter almaar uit. Een in 1979 vervaardigde notitie van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), die aan het College van B. en W. werd aan geboden, had een onderhoud tot gevolg met de wethouder en met de VVD-frac- tie. maar verder bleef het stil. In een nieuwe nota bracht de Winkelkring de steeds groter wordende parkeernood opnieuw onder ieders aandacht 1981 en een jaar later stelde de gemeente raad van Soest de tweepolige winkel- structuur vast, waarbij alle aandacht voorlopig uitging naar de tweede win- kelpool, ofschoon het parkeerprobleem in Soestdijk steeds nijpender werd. Omdat naar het oordeel van de vak bonden het College van Burgemeester en Wethouders van Soest gedane toe zeggingen niet nakomt en omdat zij het niet volledig eens zijn met de argu menten van het College over het niet invoeren van een regeling van de be loning voor onregelmatig werk, heeft namens de vakorganisaties AbvaKabo, CFO en NBvGA de heer H. H. Lee- rentveld zich tot de gemeenteraad ge wend. In de brief verzoekt hij de raad in de patstelling die ontstaan is tussen beide te komen en het College op te dragen in overleg te treden met de vak organisaties om tot een regeling te komen. In Soest bestaat een functiewaarde ringssysteem als onderdeel van het be loningsbeleid. Mede in verband met de maatschappelijke ontwikkelingen die ertoe leidden dat bezwarende werk omstandigheden een aanmerkelijke risicofactor ten aanzien van de ge zondheid en het welzijn van de werk nemer in zich hebben, heeft de vak beweging sinds medio 1970 ervoor ge pleit deze omstandigheden zoveel mo gelijk weg te nemen. In de praktijk heeft dit beleid nauwelijks ingang gevonden, omdat werkgevers of feite lijk niet in staat waren deze bezwaren de omstandigheden weg te nemen, of hiervoor de noodzakelijke investerin gen niet wensten te plegen Dit heeft dan ook tot gevolg gehad dat de vakbeweging noodgedwongen een beleid heeft ingezet, waarbij onre gelmatig werk gecompenseerd wordt in vrije tijd of een toelageregeling. Soest compenseert onregelmatig werk allang in materiële zin. Met de invoe ring van het functiewaarderings systeem in 1974 is in overleg besloten deze regeling vooralsnog te hand haven, omdat het functiewaarderings systeem ook in Soest geen mogelijk heden bood om onregelmatig werk te waarderen. In 1980 hebben de vakorganisaties aan gedrongen op een herziening van deze regeling, onder meer om het systeem voor meer groepen toegankelijk te maken. Sindsdien is tijdens verga deringen van het georganiseerd over leg meer dan eens toegezegd dat een regeling zou worden uitgewerkt. De verbazing van de vakorganisaties was dan ook groot, toen in november 1983 werd meegedeeld dat Burgemees ter en Wethouders hebben besloten om geen onderzoek te starten in ver band met de financiële consequenties van een regeling ter compensatie van onregelmatig werk. Voorts hebben an dere onderwerpen een hogere priori teit. De financiële situatie van de ge meente Soest hebben Burgemeester en Wethouders tot deze beslissing genoodzaakt". Overigens schreven B. en W. nog "dat de huidige regeling niet op alle punten aan de eisen voldoet en dat de concept-regeling compensatie onregelmatig werk als basis zou kun nen dienen voor een verbetering op dit gebied." Het belang en de consequenties van de bezuinigingsvoorstellen in Soest hebben de vakorganisaties tot het besluit gebracht de pogingen om hun streven te realiseren, tijdelijk te be vriezen. Ze vinden dat nu het moment van aktie is aangebroken. Als eerste onderdeel daarvan hebben ze de ge meenteraad ingeschakeld. In hun brief wijzen de organisaties erop, dat het in de eerste plaats de werk zaamheden zijn die bepalend zijn voor de vaststelling van bezwarende werk omstandigheden. Die houden niet op Met een tijdelijke actie, waarin de con sument een aantal aantrekkelijke aan biedingen wordt gedaan, heeft het be kende Soester automobielbedrijf Hans Huigen B.V. aan de Kerkstraat het najaar ingezet. Dat gebeurt min of meer gelijktijdig met de totstandko ming van een "face-lift" van het be drijf, dat in de afgelopen periode aan de buitenkant enige veranderingen heeft ondergaan. Zo is voor het bedrijf een heuvel aan gelegd, waarop een auto wordt ten toongesteld, die als blikvanger voor het publiek dient. De entree is verder ver te bestaan door een (vermeende?, aldus de brief) minder gunstige finan ciële situatie van de gemeente. Ook de gemeente heeft haar verplichtingen als werkgeefster en moet deze ook nakomen. Die verplichting klemt te meer omdat de laatste toezegging van de voorzitter van het georganiseerd overleg dateert van april 1983. De vakorganisaties verzoeken de ge meenteraad nu tussenbeide te ko men om tot een oplossing van de pro blemen te komen. fraaid door de aanleg van een forse bloembak, zodat het geheel van de Kerkstraat af gezien een fleurige in druk geeft. Het gebouw is verder voorzien van een aantal brede balken, waarop de namen van de automerken staan ver meld waarmee Hans Huigen B.V. naar buiten treedt: Lada, Zastava en Daihatsu. Een en ander gaat in de komende periode gepaard met een aantal "ijzer- sterke aanbiedingen zoals de heer Huigen toelicht, waarmee het Soester autobedrijf een "hevig najaarsoffen sief" heeft ingezet. HARTJE-ZUID Zo is de bekende Lada 1200 drastisch in prijs verlaagd. Tijdelijk kost de wa gen slechts 9.595 gulden (inclusief BTW). Een ander aantrekkelijk aanbod vor men de gratis accessiore-pakketten, die bij een aantal modellen worden bij geleverd. Dat is met name het geval bij de Zastava Adriatic, die weliswaar voor de normale prijs van 11.595 gul den worden verkocht, maar nu in een speciale uitvoering, compleet met mistlampen, stoelhoezen van AaBe, striping en een tunne^console. Speciaal is in dit verband ook de Dai hatsu Kyoto te noemen, die leverbaar is in de drie modeliepCuore, Charade en Charmant. Ook hier is sprake van een extra accessoire-pakket, zonder dat daarvoor een meeprijs wordt ge rekend. Ook een opmerkelijkeprijs noteert men bij Hans Huigen voor de Zastava Yugo - "een luxe auto zonder achter bank", volgens de omschrijving van de heer Huigen - in zgn. "Van" - uit voering (bestelwagen). De Yugo kost 9.250 gulden inclusief'BTW! Ook op het gebied van occasions is er bij Hans Huigen het nodige te vin den. Daarvan zijn er altijd zo'n twintig modellen direct uit voorraad lever baar. In alle gevallen geldt een ga rantie van een vol jaar. De aanleg van het heuveltje en de bloembakken bij Hans Huigen B.V. is verzorgd door de fa. A. E. de Boer aan de Konlnginnelaan in Soest.

Soester Courant | 1984 | | pagina 15