Acties bij Howson tegen dreigend ontslag 138 man 13?8 %m¥yZO gezien Gemeenteraad stelt voorstel aanpak bodemvervuiling uit Toegankelijkheid gemeentehuis aan nauwgezet onderzoek onderworpen Fracties eendrachtig: achter beleid inzake Turks koffiehuis MEDE VRPPHiPHRIIPmBHRIINI Directie wil produktie-afdeling offsetplaten sluiten Na toch nog een uur discussiëren De kastanje en wij Slagers rookworst 'n Heel Camembertje 279 Krenten- slofje 1 98 Runder lappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Mandarijnen vol sap shampoo ,u O r |Foto: Herman van Dam. WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 Kantoor voor redactie en administratie VanWeedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 63e JAARGANG NO. 11 Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag Donderdag, vrijdag en zaterdag Verse PPPPMPPHWVii Abonnement per halfjaar f 12 Buiten Soest per halfjaar f 24 Gecontr.opl. 6950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Er zijn acties op komst bij Howson Europe b.v. aan de Koningsweg in Soest naar aanleiding van de mede deling van de directie, vorige week over de voorgenomen sluiting van de produktie-afdeling waar offsetplaten voor de grafische industrie worden vervaardigd. Door deze maatregel ko men 138 werknemers op straat te staan. Om te trachten de directie van haar voornemen af te brengen, zijn in de komende maanden langzaamaan- acties te verwachten. Verder is beslo ten geen voorrang meer te geven aan spoedorders. Vakbonden en onderne mingsraad geven geen toestemming meer voor het verrichten van over werk of het inschakelen van uitzend krachten. Tenslotte wordt een algehele staking tijdens de FN V-actieweek overwogen. Indien deze acties geen effect hebben, zullen waarschijnlijk 'zwaardere' acties volgen, aldus Hans Hubregtse, voorzitter van de bedrijfs- ledengroep van de Industriebond FNV. Naar het oordeel van Henk Wijninga, districtsbestuurder van de Industrie bond FNV, heeft de directie van How son eerst een beleidsbeslissing ge nomen, sluiting van de offsetplaten- produktie in Soest, en hier vervolgens een rapport omheen gefabriceerd. De argumenten voor sluiting van de pro duktie-afdeling in Soest door deze naar het moederbedrijf in het Engelse Leeds te verplaatsen, geven hem het gevoel 'dat de mensen-bij de neus genomen worden'. Volgens hem is het rapport sterk gebaseerd om winst-maximali- satie. 'Het interesseert de directie niet waar en ten koste waarvan dit gebeurt', aldus Wijninga. Winst Het rapport van de directie is op zich geen verrassing, wél de inhoud en de conclusie dat de produktie-afdeling gesloten moet worden. Volgens Hu bregtse heeft de directie tiidens de mededeling van de voorgenomen sluiting aan het personeel nog andere argumenten genoemd dan die welke in het rapport staan: uitvoering van dit plan levert de meeste winst op. Er zijn ook andere mogelijkheden be keken en doorgerekend, zoals uitbrei ding van de produktie in Soest en het opzetten van een meer efficiënte werk wijze, maar deze keuze levert niet zo veel winst op als de produktie-ver- plaatsing naar Leeds. Gaten Zowel de ondernemingsraad als de Industriebond FNV zette al bij eerste lezing van het directierapport veel vraagtekens bij cijfers, argumenten en conclusies. 'Er zitten gaten in het verhaal', aldus Hubregtse. Wijninga: 'De desinvestering van de sluiting van een deel van het bedrijf in Soest staat er bijvoorbeeld niet in vermeld'. Volgens hem wordt in Soest al jarenlang een uitstekend winstgevend produkt gemaakt, waar van de verkoop van 1971 tot 1984 ver tienvoudigd is. Toch komt de directie met cijfers dat doorgaan in Soest in de komende vijf jaar tot een verlies van zo'n vijf miljoen gulden zal lei den. Sluiting van de produktie-afdeling in Soest en verplaatsing ervan naar Leeds zou daarentegen een winst op leveren van een kleine tien miljoen gulden. De financieel-economische aspecten zullen worden doorgelicht door externe deskundigen die nu zullen worden in geschakeld. Dat geldt ook voor de juridische, de organisatorische, de automatiserings- en de marketing aspecten. Het zal daarom nog geruime tijd duren voordat de directie het aan de ondernemingsraad gevraagde advies over haar voornemen tot slui ting op tafel heeft. Als een bom Willem Agenant, secretaris van de on- dememingsraad van Howson, laat weten dat de inhoud van het rapport als een bom is ingeslagen. 'We hadden een reorganisatieverhaal verwacht, maar zeker niet dit'. Overigens vrees de de ondernemingsraad al wel het ergste sinds de directie weigerde de lopende arbeidsplaatsenovereenkomst te verlengen. Onder meer hierover zou in oktober een toekomstplan voor het bedrijf worden voorgelegd. Dat plan ligt er nu: ontslag voor 138 van de 236 werknemers. Dat niet iedereen op straat komt te staan, is het gevolg van handhaving van de produktie van chemicaliën in Soest, evenals een verkoopkantoor en service-organisatie. Tot het uiterste Volgens de Howson-directie zou het niet sluiten van de produktie-afdeling in Soest leiden tot zestig ontslagen bij het moederbedrijf in Leeds. Henk Wijninga gelooft daar 'geen moer' van, evenmin als hij gelooft dat het bedrijf in Soest met verlies werkt. Ook die beweringen van de directie zullen grondig worden onderzocht. Naar de mening van Wijninga wil de directie terug naar het rendement van 1970, dat toen 40,7 procent bedroeg. 'We hebben in de loop der jaren voor veel moeilijke situaties gestaan. Dat ging dan om bedrijven die echt in de rode cijfers zaten. Maar bij een winstge vende onderneming als deze zullen we echt tot het uiterste gaan om de directie tegen te houden en uitvoering van haar voornemen te bestrijden Rectificatie In de advertentie van Slijterij V.d. Lin den in de extra-editie van de Soester Courant (maandag 29 oktober) is per abuis niet vermeld dat de aanbiedin gen van de Slijterij geldig zijn in beide zaken, dus zowel aan de Soesterbergse- straat 49 als aan de Burg. Grothestraat In het kader van het Toegankelijkheids- onderzoek, dat in de maand oktober bij zo'n 250 "objecten" in Soest en Soesterberg is uitgevoerd, kreeg vori ge week ook het Gemeentehuis aan de Steenhoffstraat bezoek van een van de 36 ploegjes van twee vrijwilligers, die zich voor het onderzoek hadden aange meld. Gewapend met een omvangrijke vra genlijst en een rolcentimeter ver richten de heer J. Hoppenbrouwers en mevrouw B. Gerritsen uit Soest een aantal metingen, om vast te stellen in hoeverre het gebouw toegankelijk (en "doorgankelijk") is voor mensen met een lichamelijke handicap. Het onderzoek strekt zich overigens niet alleen uit over gebouwen in de letterlijke zin, maar ook over andere openbare accommodaties en objecten in de open lucht. Ook particuliere ge bouwen kunnen in het onderzoek wor den betrokken. Ten onrechte wordt wel eens gedacht dat alleen obstakels voor rolstoelge bruikers de toegankelijkheid van een gebouw bepalen, maar er zijn ook tal loze andere mensen die in de praktijk van alle dag geconfronteerd kunnen worden met allerlei "hindernissen". Blinden kunnen tegen obstakels oplo pen, slechthorenden kunnen lokettisten niet verstaan als er geen geschikte ge luidsinstallatie is, astmapatiënten krij gen extra last door bepaalde materia len en stoffen, en mensen die slecht ter been zijn of weinig uithoudingsvermo gen hebben kunnen geen lange af standen lopen en slecht trappen be klimmen. Aan al deze factoren en om standigheden wordt in het onderzoek nauwkeurig aandacht besteed. In het algemeen geldt dat gebouwen pas toegankelijk zijn als ze aan vier hoofdeisen voldoen, zoals doorganke lijkheid van de ingang, doorgankelijk heid in het gebouw, bruikbaarheid en bereikbaarheid. De complete vragen lijst bevat 11 delen, met elk een re spectabel aantal pagina's. De diverse "scores" worden via het vragenformulier naar een computer geleid, waarmee over enige tijd de to taal-uitslag wordt berekend. De ploeg die het gemeentehuis bezocht kreeg - zoals in vrijwel alle andere gebouwen ook het geval was - ruime medewer kingvan de "bewoners". Afhankelijk van de omvang, de inrich ting en het specifieke karakter de gebouwen varieerden de onder zoeken in duur van ca. 20 minuten tot een uur of twee. Door de aanwezigheid van een verdieping, trappen en een hel- lingbaan viel het gemeentehuis in elk geval in de categorie "langdurige" on derzoeken. Hoe toegankelijk het gemeentehuis nu in feite is wordt over enige tijd bekend. In de raadsvergadering van vorige donderdag is langdurig gediscussieerd over het voorstel om de begroting te wijzigen in verband met de bodem verontreiniging, die op vier plaatsen in de gemeente Soest is geconstateerd het Randstad-terrein aan de Eiken laan, het voormalige autosloopterrein aan de Klein Engendaalweg, het voor malige Cojabé-terrein aan de Eigen domweg en de verontreinigde bodem bij Chemco in Soestduinen. Ofschoon Ries van Logtenstein (CDA) al direct voorgestelde het voorstel aan te houden en er volgende maand over te beslissen (hij pleitte voor een actie ver verhaalsbeleid en stelde voor de tekst op onderdelen zó te veranderen dat deze wat minder lakoniek zou zijn) duurde het bijna een uur voordat de raad deze suggestie volgde. In de tus sentijd beijverden op bijna aandoen lijke wijze de verschillende fracties zich om allerlei behartenswaardige opmerkingen over de problematiek van de milieuverontreiniging te maken. Van Logtenstein stelde ook voor dat de kosten voor de bodemsanering, voor zover die door de gemeente gedragen moeten worden, uit de reserves be taald worden. J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) ondersteunde het betoog van Van Log tenstein, hetgeen Jan Visser (Progr. Soest) tot de vrolijke constatering bracht dat "de beide christelijke broe ders het - als rentmeesters van moe der aarde - voortdurend over de poen hadden", maar dat zij geen enkele moeite deden om aan te geven wat er in dit opzicht in Soest gebeurt. "Niemand wijst op het feit dat deze plekken in Soest zo vervuild zijn omdat het toe zicht heeft gefaald." Belangrijker is dan ook de vraag hoe bodemverontrei niging in de toekomst vermeden kan worden, aldus Visser. "Er is tot dus ver gewoon overheen gewandeld; er was geen milieu-ambtenaar die echt durfde te gaan kijken bij Cojabé!" Hij bepleitte de oprichting van een mi lieuwerkgroep, om de deskundigheid te bundelen die nu nog verspreid is over gemeentewerken, politie en secretarie, zodat het gemeentelijk apparaat ge activeerd zou worden. 'Zondegeld' Ook Adriaan Pothuizen (D'66) bepleit te een actiever beleid en drong erop aan snel tot een inventarisatie te ko men van alle plaatsen in Soest waar snel of zelfs acuut moet worden inge grepen. "Ik ben bang dat er nog heel wat meer potentieel gevaarlijke ter reinen zijn", aldus Pothuizen, die naar voren bracht dat een actief inventari- satiebeleid de basis moet vormen voor een echt preventiebeleid. Over de fi nanciering sprak hij in termen van "zondegeld". Raymond van Gelder (PvdA) drong erop aan bij de nieuwe begroting plan nen te voegen voor de aanpak van de bodemvervuiling. Het geld voor 1984 mocht van hem ineens uit de reserves worden gehaald, om de budgettaire ruimte niet te belasten. Neks Blommers (VVD) sprak de vrees uit dat preventieve controle lang niet voldoende is om vervuilers af te schrik ken. Zij wees bovendien op de gevaren van sommige landbouwmethoden, die bedreigend kunnen zijn voor een schone bodem. "We moeten nu een oplossing vinden voor de onvoorstel bare financiële lasten die op ons af komen." Te weinig aandacht Wethouder drs. J. Th. Oudemans merk te op dat de zorg voor het milieu hem uit het hart gegrepen was en dat het College in het verleden te weinig aan dacht aan de problematiek had besteed. "En nu zitten we met de lasten. Met controle alleen is men er niet", aldus de wethouder, die er verder op wees dat de milieusectie van de gemeente onderbezet is, maar doet wat zij kan. Hij bracht verder naar voren dat er met een stringente aanpak van de ver vuilers ook werkgelegenheid gemoeid zou kunnen zijn, en dat dit punt in de overwegingen zwaar moest meetellen. Wethouder Menne verzekerde de raads leden tot wel vijf keer toe dat het Col lege zijn "uiterste best" zou doen om er door middel van een actief verhaals beleid voor te zorgen dat de vervuilers zouden betalen. Hij constateerde dat de meeste fracties liever geld vrij maken uit de reserves dan er op de begroting een budget voor uit te trek ken. Hij kwam de raad in zoverre tegemoet dat hij de eerste 15.000 gulden ten laste van de post onvoorzien wilde brengen en de rest betalen uit een "eventueel overschot op de begroting 1984' "Maar als er dan eens geen overschot is, wat dan?" wilde Van Gelder weten, waarop de wethouder voorstelde het bedrag dan te halen uit "een" reserve. Voor Van Logtenstein was dit alles geen aanleiding om zijn suggestie tot het aanhouden van het voorstel in te trekken, en de raad besloot daar ver volgens ook toe. Maar toen was iedereen al zowat een uur verder. Soest relatief witte vlek, in gebruik van drugs' De Commissie Algemene Bestuursza ken heeft zich maandagavond unaniem geschaard achter het beleid van burge meester P. Scholten ten aanzien van het Turks koffiehuis aan de F.C. Kuy- perstraat, naar aanleiding van de ont dekking van handel in soft drugs. Al leen Raymond van Gelder (PvdA) vond het onbevredigend dat niet direct tot sluiting van het koffiehuis is overge gaan. Hij stelde vast dat in andere, minder dubieuze gevallen de betrok kenen niet het voordeel van de twijfel hebben gekregen. Van Gelder sprak van een "weifelend beleid." Burgemeester Scholten wees hem erop dat de effecten van direct sluiten van het koffiehuis (dat overigens al een aantal dagen is gesloten door de be heerder zelf) mogelijk negatiever zou den zijn geweest dan de ernstige waar schuwing die de beheerder nu gekre gen heeft. Verder moeten de procedu res gehanteerd worden die ervoor staan. De burgemeester constateerde dat dit voor 't eerst is in Soest dat een handel in (soft) drugs is voorgekomen. "We zijn ervan geschrokken en proberen met de juiste middelen er een ant woord op te vinden. Soest is wat dit soort zaken betreft een relatief 'witte vlek'. Het zou jammer zijn als het wat dit betreft mis zou gaan. Elke plaats heeft een eigen karakter. Soest heeft recht op vrijdom van deze zaak," aldus de burgemeester. Het eerst schriftelijk waarschuwen van de belanghebbenden is een beginsel van behoorlijk bestuur, aldus de heer Scholten. Hij vond deze maatregel in dit geval op z'n plaats, omdat de han del in soft-drugs voor de eerste keer is geconstateerd, omdat het om soft drugs (hasj) ging en niet om hard drugs, en vanwege de geringe hoeveel heden. De 'scherpe waarschuwing' is wel gepaard gegaan met de medede ling dat bij een volgende overtreding het koffiehuis órimïddellijk zal worden gesloten. Voordat de beheerder zelf de zaak sloot controleerde de politie er re gelmatig. 'We zitten er bovenop,' aldus de burge meester. Hij waarschuwde overigens voor eventuele nadelige effecten, bij voorbeeld het zich verplaatsen van de Geluk voor de „Zuidpromenade" want heel Soest wil daar nu te rade maar voor ruiten en ramen, U moet het beamen, herstelt Jan van Ede de schade! 1 GLASHANDEL I belisosscx TTWiftitvn 18429 handel, waardoor deze elders de kop opsteekt. Dat moet voorkomen worden. De hele handel in soft-drugs moet geweerd worden om ervoor te zorgen dat hierdoor niet de basis wordt gelegd voor uitbreiding van deze han del en mogelijk zelfs voor handel in hard-drugs. Namens de WD zei fractievoorzitter Bert Krijger dat na de constatering van de drugshandel adequaat is ge reageerd. De fractie is er geen voor stander van de handel in soft-drugs vrij te laten. Ook de heer J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) schaarde zich volle dig achter de genomen maatregelen, evenals de heren A. Bolhuis en C. Ver- heus (beiden CDA). Adriaan Pothuizen (D'66) stemde er ook mee in en ook Jan Visser keurde het beleid goed. Overigens zei hij ook geschrokken te zijn van berichten over alcoholgebruik door jeugdige voetballers in sportkan tines. Hij vroeg ook aandacht voor dit probleem. Pothuizen informeerde nog of er naar aanleiding van de drugsaf faire iets is gedaan in de richting van de scholen. Wat dit laatste betreft zei burge meester Scholten dat dit wel is overwo gen, maar dat dit nader besproken moet worden, o.a. met de officier van justitie. Met betrekking tot de opmerking van Jan Visser over het alcoholgebruik door de (sport)jeugd zei hij "te vermoeden dat ook dit punt straks aan de orde komt." Alleen Ray mond van Gelder had een wat doortas tender optreden gewild, 't liefst in de vorm van sluiting van het koffiehuis, zoals politie en justitie ook hebben ge adviseerd. De burgemeester vond slui ting op dit moment te ver gaan, ook al om te voorkomen dat de gemeente straks geeri mogelijkheid meer achter de hand heeft als blijkt dat de handel tóch wordt voortgezet. Overigens deelde de heer Scholten mee dat de Algemene Verordening Soest binnenkort zal worden aangepast, om ook in gevallen als dit adequaat te kun nen optreden. Maar ook bij het toepas sen van "bestuursdwang" (in de volks mond politiedwangzullen altijd de be ginselen van behoorlijk bestuur moe ten worden toegepast, aldus de burge meester. Tasjesrover actief De politie werd vorige week geconfron teerd met twee aangiften van tasjes roof. Het eerste geval deed zich voor aan de Molenstraat, bij de bushalte ter hoogte van de Albert Cuyplaan. Hier rukte een in geel regenpak geklede jongeman die op een racefiets kwam langsrijden de tas weg uit de handen van een inwoonster van Hilversum, die op de bus stond te wachten. De jonge man verdween in de richting van de Prins Bernhardlaan. Het tweede geval deed zich voor op de Van Goyenlaan. Hier werd een inwoon ster van Soest het slachtoffer van mo gelijk dezelfde jongeman, die nu echter te voet was en gekleed ging in een blauw jack, waarvan hij de capuchon over zijn hoofd had getrokken. Hij griste de boodschappentas uit de han den van de vrouw en rende weg. In de tas zat een geldbedrag van 350 gulden. door Gerard Paul Wist u dat de dag waarop de blaadjes van de kastanje opengaan, in De Bilt geregistreerd wordt als het klimatolo gische begin van de lente? In de herfst is de kastanjeboom ook al zó nadrukkelijk dat je er niet omheen kunt, al sinds de vijfde eeuw voor Christus toen de tamme kastanje uit Perzië werd gehaald. Tweeëntwintig eeuwen eerder dan de wilde- of paarde- kastanje, zo genoemd omdat de Turken de zaden aan drachtige merries voer den. Wist u ook dat het 25 jaar duurt voordat een tamme kastanje vruchten geeft en dat u daar wel 50 jaar op moet wachten als zo'n boom in het bos staat? Wie in oktober door een met kastanje bomen opgetuigde laan wandelt, loopt aanzienlijk meer risico dan de wande laar die onder de trap van een schilder of glazenwasser door loopt. Zo'n bruine stuiter kan hard aankomen. Vooral als de verende schedelbedekking door de jaren aangetast en gereduceerd werd tot een glad oppervlak dat een glanzen de kastanje in aanzien naar de kroon steekt. Schrik- en bultvormige effekten zijn het gevolg. Je verschansen in een auto is ook niet helemaal zonder risico. Weliswaar is de direkte confrontatie van schedeldak met kastanje daarmee voorkomen, maar de landing van zo'n donkerbruin projektiel verloopt niet echt geruisloos, terwijl je nog van geluk mag spreken als het ding niet door je voorruit knalt. De veelkleurige schoonheid van de herfst komt in deze als kalende mannen door hun blader dak stekende bomen echter zo magni fiek tot uitdrukking dat je door het mij den daarvan jezelf tekort zou doen. Ik kan het in ieder geval niet laten om als een klein kind een paar kastanjes ojï te rapen en ze in mijn zak te stoppen. Ik speel en rommel daar een beetje mee zoals anderen luciferdoosjes mollen of sigaretten verbranden. Na een paar dagen barsten ze en worden rimpelig. De vettige glanslaag slijt en bij de eerstvolgende gelegenheid ruil ik ze in voor nieuwe, die gaaf, niet te groot en vooral vers zijn. Ik loop dan dus bewust het risico een kastanje op mijn kop te krijgen. Je zou dat gevaarlijke klusje natuurlijk ook door een ander kunnen laten opknap pen en zodoende zelf buiten schot blij ven. Dat is in ieder geval wel de haast letterlijke vertaling van het bekende gezegde: Iemand anders de kastanjes uit het vuur te laten halen. Over de oor sprong van deze in over heel Europa gebezigde streek die je iemand kunt le veren, bestaat geen zekerheid. Volgens een fabel van La Fontaine gebruikte een aap de poot van een slapende hond om lekkere kastantjes uit het vuur te vissen omdat hij zichzelf niet wilde branden. Hoe verzint een mens het. Bij ons hypotheek v.a. 20 jaar vast 8 10 jaar 7.7% 5 jaar 7.5%t. J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -164 67 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart, jk Peters bv. voor wonen in de groene zone. Bromfietser botst op container Een 17-jarige jongeman uit Soest bot ste vorige week aan de Molenstraat tegen een daar neergezette container, die gebruikt wordt bij de renovatie werkzaamheden ter plaatse. De contai ner was onverlicht, maar was volgens mededelingen van de politie redelijk waarneembaar, al stond hij op 18 me ter afstand van een lantaarnpaal. De jongeman kwam ten val en moest met de politiewagen naar het ziekenhuis worden gebracht, omdat de ambulance niet beschikbaar was wegens andere opdrachten. Omwonenden reageerden verontwaardigd over het uitblijven van de ziekenauto. Donderdag, vrijdag en zaterdag Grof of fijn, 250 gram Jt 250 gram nu met spijs, nu Magere 'n heel kilo 25 stuks voor Head en Shoulders Blauw of groen Fles van 150 ml. normale prijs 4.95 bij ons 4.45 Q 95 fles van 300 ml. normale prijs 8.50 bij ons T50 7.95 nu

Soester Courant | 1984 | | pagina 1