Kantoorboekhandel Steenhoffstraat 13 - Soest - Tel. 10115 Nu ook gec >pend op maandagmiddag van af 13.00 uur. Najaars Permanent Kapsalon Hans Wewer ïbiNNENhjis SNELLE KOPIEERSERVICE In 1987 twee vrouwelijke agenten in Soest? ,Darthuizen, verbouwen gaat opnieuw sefiociiiiiker all-in79.50 Id'OudeEnghe Emoties op de ANBO- vergadering Chaise-Iongue. WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 FOTOKOPIEËN v a 15 cent KANTOOR- Nieuw AGENDA'S EEN LEUK DECEMBER-KADO ELEKTRONISCHE SCHRIJFMACHINES Nic van Dam... iiniii li uini Bang&OlufsenÉ; van Schoemaker Met gratis Calmare crème voor thuis. Calmare depositaire IriPtTi VLEUGELS - PIANO'S - ORGELS Interessante avond van het ICTO over buitenlandse politiek, vrede en veiligheid Stap naar verdergaande samen werking in de Geestelijke Gezond heidszorg (naast het postkantoor) Door vernieuwde snellere kopieermachines nu Voor zeer grote oplagen prijs op aanvraag. A3 formaat - vergroten - verkleinen AGENDA'S Zelf postpapier samenstellen uit 15 verschillende kleuren Tj>L/'«s%r-iir>A Verschillende formaten ZAKAGENDA S Korrespondentiekaarten Passe-Partoutkaarten u-Ai CMnCDC Bijbehorende gekleurde enveloppen Insteekmappen Omslagkarton i SUCCES- Pakpapier Smith Corona Ec 1100-1300 Triump8008 Met zeer hoge inruil/korting Dus een professionele elektronische schrijfmachine nu binnen Uw bereik voor nog geen f 1000,- incl. 19% B.T.W. Politiekorps richt zich op verjonging De commissie A.B.Z. onder leiding van burgemeester Scholten is maandag avond akkoord gegaan met een aan passing van het aanstellingsbeleid bij de Soester politie, dat gericht is op ver jonging van het korps. Dat betekent voor de gemeentekas een belangrijke bezuiniging in salariskosten, wat in 1986 neerkomt op een bedrag van 21.000 gulden, oplopend tot 124.500 gulden in Wel bestaat het risico dat mensen van de politieschool aangetrokken worden, die boven de normale sterkte vallen als er op dat moment geen vacature is. Dat risico tracht men te verminderen door de prognose elk half jaar bij te stellen. Tot nu toe wordt alleen iemand naar de politieschool gestuurd voor een opleiding van twee jaar, als absoluut zeker is dat er een plaats vrij komt. De ze beleidslijn is sinds gisteravond ver laten nu de commissie akkoord gaat met de nieuwe opzet. De ervaring leert dat elk jaar zeker drie mensen uit de Soester politiedienst verdwijnen door sollicitatie naar een ander korps of particulier bedrijf of door vervroegde uittreding. Commissaris J. K. Adema heeft per brief van 28 september j.1. aan het College van B. en W. voorge steld in het nieuwe beleid ook daadwer kelijk vrouwen een kans te geven. Burgemeester Scholten maandag avond: "Ik heb daar zeer op aange drongen. omdat ik vind dat wij daarin landelijk gezien achter lopen. Mijn Delfzijlse ervaring, waar ik dit ook ge ïntroduceerd heb, leert mij dat mini maal met twee vrouwelijke politiea genten.moet worden gestart, op^at zij enige steun aan elkaar hebben. D«Ldefi- nitieye beslissing over aanstelling van vrouwelijke kandidaten wil ik echter pas nemen als duidelijk is hoe aan noodzakelijke faciliteiten in het bureau kan worden voldaan. Dit punt komt echter apart ter sprake in het kader van de toegezegde notitie over de nieuwbouw." Tot nu toe bleek het tussentijds plaat sen van vrouwen bij plotselinge vaca tures niet mogelijk bij gebrek aan kan didaten, terwijl tevens het ontbreken van kleed- en sanitaire voorzieningen hierbij een rol speelt, aldus commis saris Adema. Sommige commissiele den vonden dat laatste argument on zin, omdat het volgens hen geen belem- j mering kan zijn voor het aantrekken van vrouwelijke politieagenten. De eerste vrouwelijke kandidaten kun nen in de loop van 1987 van de politieop- leidingsschool worden verwacht. Sinds maandag j.1. beschikt commissa ris Adema over telefonische gegevens vanuit Den Haag over een mogelijke uitbreiding van het politiekorps in de toekomst. In de nieuwe richtlijnen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken wordt niet meer uitsluitend rekening gehouden met de inwonertallen van een gemeente, mar ook met het aantal woningen en het aantal vreemde lingen, dat in Soest drie procent hoger is dan het landelijke gemiddelde. Dit betekent voor 1985 een sterkte van 74 po litieambtenaren, terwijl dan elke twee jaar gerekend kan worden op een uit breiding met één politiefunctionaris. De lederwaren- afdeling van Verrassend veelzijdig. Loop er eens rond. Ontdek de veelzijdigheid in vormen en dessins. En ervaar dat luxe lederwaren best betaalbaar kunnen zijn Dat geldt overigens óók voor de schoenen- en sportaf deling. Tot ziens, bij Nic van Dam vakkundig, voordelig en vlakbij Van Weedestraat 16. Soest, telefoon 02155-13473 De Deense vormgevers van beeld en geluid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer 3 jaar garantie Schoemaker is dealer J van B&O voor Soest. Kleuren TV,^ video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Bij het bekende restaurant "Darthui zen" aan de Prins Hendriklaan zijn er opnieuw plannen gesmeed om te ko men tot een aantal ingrijpende ver anderingen. Na de aanleg van het nieuwe restaurant-gedeelte en de vorstelijke tuin, heeft directeur F. van Keken niet stil gezeten. Op het pro gramma staan nu een ingrijpende verandering van de entree en een uit bouw van de keuken. De werkzaamheden beginnen binnen kort en moeten in december zijn afge rond, zodat "Darthuizen" de drukte van de laatste maand van het jaar - met een piek als Kerst - weer goed aankan. "We gaan de entree ruimer maken en duidelijker aangeven", aldus de heer Van Keken. Er komen bloembakken, die een voortzetting vormen van de tuin, en de entree wordt ruimer opge zet, met een nieuwe luifel waaronder ook met gemak een auto kan stoppen. De entree gaat op die manier één ge heel vormen met de kant van de Prins Bernhardlaan." In december wordt ook het 12^-jarig jubileum van "Darthuizen" gevierd. Als de werkzaamheden, waarvoor on- veer 6 weken zijn uitgetrokken, uit lopen tot na begin december, wordt het jubileum pas in januari gevierd. "Tijdens de verbouwing draait het restaurant gewoon door", aldus de heer Van Keken, "en de bezoekers zullen er geen hinder van ondervinden als ze binnen zijn Door de grote toeloop en het succes van het a la carte-restaurant kan de keuken de drukte niet meer zo goed verwerken. Daarom wordt die nu uitgebreid met nog eens 16 vierkante meter. "We werkten altijd met vier man in de keuken, maar nu is er een vijfde gekomen, en die heeft in de be staande situatie te weinig ruimte. Straks is er ook plaats voor nieuwe apparatuur, zodat er a la minute ge kookt kan worden", aldus de heer Van Keken. De voorgenomen verbouwingen, die worden uitgevoerd door de firma Higler uit Soest, stonden eigenlijk niet op het programma, legt hij uit. "In februari zouden we de Parkzaal onder handen nemen. Daarvan wordt het interieur veranderd, en er komt ook een nieuw ontluchtingssysteem. Als deze tussendoor-verbouwingen gereed zijn gaan we direct door met de Park zaal." (zowel voor dames als heren) Wij vragen tevens modellen voor onze trainingsavonden. Vanaf 1 november ook dinsdags geopend. STEENHOFFSTRAAT 53 - SOEST - TELEFOON 02155-21433 OVERMEERSEWEG 2 - NEDERHORST DEN BERG - TEL. 02945-1428 DAD CCTrACi: BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 17.00 en 20.00 uur Woensdag 31 oktober Stamppot boerenkool Rookworst Yoghurt Donderdag 1 november i Kippesoep Varkenslapje Rode kool met appeltjes Gek. ofgeb. aardappelen Vrijdag 2 november Biefstuk tartaar met champignonsaus Sla Geb. of gek. aardappelen Maandag 5 november Tomatensoep Runderlapje Stoofpeertjes Gek. ofgeb. aardappelen Dinsdag 6 npvember Halve kip I Bonne femme garnituur 5 Vanille vla Woensdag 7 november Hongaarse goulash Rijst, doperwten I Frisse fruitsalade Daders inbraak aan gehouden De rijkspolitie in Nunspeet heeft vorige week twee inwoners van Amsterdam in de leeftijd van 24 en 25 jaar aangehou den bij een inbraak. Bij het verhoor be kenden zij ook de inbraak in een foto- handel aan de Koninginnelaan, enige tijd geleden, en een poging tot inbraak in een radio- en t.v.-zaak aan de Van Weedestraat. Bij de fotohandel maakten zij een flink aantal camera's, filmpjes en een cassetterecorder buit. Aanhangwagens gestolen In de afgelopen week werden bij de politie maar liefst drie gevallen ge meld van diefstal van een aanhangwa gen. De eerste deed zich voor aan het Van de Veldeplantsoen, waar een be woner van de Weegbreestraat het voer tuig had gestald. De schade bedraagt zo'n 500 gulden. Later meldde een be woner van de Eikenlaan eveneens de diefstal van zijn aanhanger. Deze stond geparkeerd op een inrit aan de Birkstraat. Ten slotte deed ook een be woner van de Klein Engendaal aangif te van diefstal van zijn aanhanger. Deze verdween uit een loods bij zijn huis. De schade wordt geschat op ca. 1000 gulden. (tot Iri'órtóë showroom-st&'an-öia.: Heyligérs - Joharinus - Content. 1 a* Amersfoort - Arnhemsestraat 8-10- Tel. 033 - 630144. Grote belangstelling werd beloond Jongstleden maandagavond had de af deling Soest/Baarn voor het ICTO (het Interkerkelijk Comité voor Tweezij dige Ontwapening) een bijeenkomst georganiseerd voor haar leden en sym- patisanten. De voorzitter van de afdeling, de heer D. van Toor, mocht bijna 100 belang stellenden verwelkomen, Na gebed en een oproep om, lid te worden van het ICTO hield Professor Dr. Ir. J. C. Voor hoeve, hoogleraar in de Internationale Betrekkingen, een voordracht over vraagstukken van buitenlandse poli tiek en vrede en veiligheid. Zulks naar aanleiding van zijn recente reis naar de Verenigde Staten, China en enige andere landen van het Verre Oosten. Recente ontwikkelingen in de Verenigde Staten Gesprekken met defensie-specialisten in de V.S. benadrukken duidelijk de wil in de V.S. om de conventionele wapen kracht van de NATO op te voeren. Op de eerste plaats is dat nodig omdat de krachtsverhouding tussen de V.S. en de NATO ten opzichte van de Sovjets op verschillende terreinen van de conven tionele bewapening onevenwichtig is. Voorts moet daardoor worden voorko men dat de noodzaak tot het inzetten van kernwapens te vroeg zou komen. M.a.w. de zogenaamde atoomdrempel moet omhoog en de afhankelijkheid van kernwapens voor het behouden van de wereldvrede moet worden ver minderd. Studies over de conventio nele wapenkracht van de NATO tonen duidelijk zwakke plekken aan. Met nieuwe technieken wordt gepoogd, hiervoor oplossingen te vinden. Deze ontwikkeling in de V.S. - zowel door links als rechts bepleit - kost ech ter relatief veel meer geld dan het verder opvoeren van de nucleaire be wapening. Het Westen zal dan ook be reid moeten zijn deze prijs voor de mindere afhankelijkheid van kernwa pens te betalen. In China is plotseling veel veranderd. Sinds de vestigirtg van de Volksrepu bliek in 1949 maakt China een turbu lente ontwikkeling door. Na de dood van de grote leider Mao Tse Toeng heeft de communistische partij een nieuwe koers ingeslagen. Onder leiding van de 80-jarige, maar desondanks kwieke leider Den Hsiao Ping is men - vrij plotseling - minder ideologisch en meer praktisch geworden. De pragma tici hebben het bewind overgenomen en dit werkt sterk verjongend op de Chinese politiek, ook de buitenlandse politiek. Liberalisering van landbouw en industrie Eerst werd hét commune-systeem voor de landbouw afgeschaft en werd het boeren toegestaan een deel van hun productie op de vrije markt te verko pen. Dit leidde tot een continue stijging van de landbouwproductie van 5 tot 10 procent per jaar. Een soortgelijke liberalisering van de economie gaat nu ook in de industriële sector plaatsvinden. Japan en het Wes ten worden heel uitdrukkelijk uitgeno digd tot investeringen en het drijven van vrije handel. Dat schept kansen voor die landen, ook voor Nederland. Merkwaardigerwijze heeft deze be perkte liberalisering van de economie ook ideologische effecten. Mét meer economische vrijheid is er ook meer ideologische vrijheid gekomen. De cultu rele revolutie wordt thans als een vrese lijke vergissing beschouwd. Het jongste partijcongres heeft de markt economie en het winst-principe met mate geaccepteerd en in de praktijk geïntroduceerd. Als communistisch land is er toch meer begrip gekomen voor het West-Europese economische stelsel. Met als gevolg ook dat men thans veel meer geïnteresseerd is in samenwerking met de Verenigde Sta ten, West-Europa en Japan. Al deze ontwikkelingen zijn een stap voorwaarts in het wereldpolitieke be stel. Een China in deze structuur kan een bijdrage leveren tot de wereldvre de. Die ontwikkelingen zullen ook niet nalaten hun invloed uit te oefenen op andere communistische systemen. Één kind per gezin is genoeg. en dan nog liefst een jongen In een poging tot beheersing van de enorme groei van de bevolking zijn er drastische maatregelen genomen om deze groei af te remmen. Het hebben van maar één kind wordt financieel be loond. Het hebben van twee of meer kinderen financieel bestraft. En als men dan maar met één kind moet vol staan prefereren ouders in China een jon gen. Daar denkt men later financieel beter mee af te zijn. Dat leidt tot een jongens-overschot. Wat met de onge wenst geboren meisjes gebeurt, laat zich raden. Het drama Afghanistan Wat zich in dit land met zijn 15 miljoen inwoners afspeelt is ronduit een drama. Met al zijn militaire macht en met immense bombardementen op dorpen en hele landstreken slagen de Sovjets er niet in dit trotse en taaie volk in zijn gereel te krijgen. Van de rond 15 miljoen Afghanen staan ruim 14 miljoen aan de kant van het verzet. Maar de lichamelijke wonden, die onder de strijdende verzetsmensen ge slagen worden, zijn onvoorstelbaar. De grote leider van het verzet ver zuchtte danook onlangs: ik lig niet wak ker van het bulderen van de Russische kanonnen, maar van het geleidelijk wegkwijnen van Afghanistan als volk en natie. Wat een tragiek! Niemand in Nederland, die daartegen demon streert De rimpelloos verlopen najaarsverga dering van de afdeling Soest van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ou deren, ANBO, vorige week in Honsber- gen, kreeg toch even een stormpje te verwerken. Dat gebeurde naar aanlei ding van een verslag van afdelingsse cretaris A. J. Drie ver over de gang van zaken bij de Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk, Daar zijn, zoals alge meen bekend, problemen rond het functioneren van de projectleidster. Het bestuur van de Raad wil haar kwijt, maar de heer Driever liet weten het daar, als een soort eenling in dat bestuur, niet mee eens te zijn. En toen liep de discussie wat uit de hand. Voor- en tegenstanders liepen te hoop en maar met moeite kon voorzitter me vrouw Oranje de vergadering weer in de hand krijgen. Zij laste een pauze in om de gemoederen wat te bedaren. De goed bezochte vergadering werd bijgewoond door circa 50 leden en afge vaardigden van de afdelingen uit Soes- terberg en Baarn. Ook wethouder Kingma kwam langs, zij het vlak voor mevrouw Oranje de vergadering sloot. In haar openingswoord feliciteerde de voorzitster de afdeling Soesterberg met haar spectaculaire groei. In een jaar tijd werd het aantal leden vervier voudigd van 25 op 100 gebracht. De notulen van de vorige vergadering en de ingekomen stukken (een brief van de NCRV over de aktie 'Dichter bij elkaar') leverde geen problemen op. Ook de toelichting van de provinciaal- en hoofdbestuurder, de heer G. H. Ver kuil, ten aanzien van de landelijke al gemene vergadering, bracht de leden niet Lin beweging- Wei werd duidelijk dat Soest niets ziet in de instelling van een (adviserende) Bondsraad van 'des- kuhdigèh.' Men vreest opgezadeld te worden met een vierde bestuurslaag. Omdat de afdeling geen voorstellen had voor de landelijke vergadering, be landde men al snel bij het agendapunt 'verslagen.' Secretaris Driever, afgevaardigde van de ANBO in de Federatieve Raad, liet blijken het niet met de gang van zaken daar eens te zijn. 'Ik heb wel gespeeld met de gedachte op te stappen,' zei hij, 'maar dan weet je helemaal niets meer.' Hij werd er niet op aangevallen, maar wél op zijn stellingname. Eén van de leden, uit anderen hoofde eveneens lid van de Federatieve Raad, de heer P. de Roos, nam het op voor de Raad, waarna mevrouw H. de Beer in ee geëmotioneerd betoog de Raad on menselijkheid verweet. Van mevrouw Oranje hoorde de verga dering dat de ANBO-Soest geen partij koos, maar de Raad inmiddels wel had laten weten de gang van zaken te be treuren. En daarbij had de ANBO slechts de belangen van de ouderen voor ogen. 'Het gaat,' zei mevrouw Oranje, 'om een bedrag van 650.000 gulden gemeenschapsgeld. Dat mag niet gebruikt worden om te proce deren Na heel wat over en weer gepraat, waarbij men nauwelijks naar elkaar luisterde, werd geconstateerd dat de aanwezigheid van de projektleidster node gemist werd. 'Maar zij mag,' zei de heer Driever, 'van de Raad deze ver gadering niet bijwonen. Na een pauze werd de agenda in snel tempo afgewerkt. De begroting gaf blijkt van een zuinig beleid. De voorzit ster vergat er vragen over te laten stel len. Daarna werd afscheid genomen van het bestuurslid mevrouw v.d. Brink7 en. werd haar opvolgster, me vrouw Hoebée* verwelkomd. Met eei korte rondvraag werd tenslotte de ver gadering besloten. mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baarn tel. 02154-12797 Een royale bank voor twee of drie. Nodigt uit om behaaglijk neer te vlijen. Ademt de sfeer van komfort en gezelligheid in modem of klassiek interieur. .V) En vele banken hebben het gemak van afneembare bekleding. Laat u zich eens breeduit informeren in één van onze zaken. k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm RIGG opgericht: Sinds kort is er ook in oostelijk Utrecht een Regionale Instelling voor Geeste lijke Gezondheidszorg, afgekort RIGG. Het besluit daartoe is genomen door de organisaties en groeperingen op het ge bied van de geestelijke gezondheids zorg in deze regio, om de voorgenomen verdergaande samenwerking te onder steunen. Een RIGG is een samenwerkingsver band tussen de betrokken organisaties met als doelzorgdragen voor een inte graal, samenhangend en doelmatig aanbod van geestelijke gezondheids zorg, afgestemd op de bevolking in de regio. Het ministerie steunt dit soort initiatieven door de eerste jaren de kosten grotendeels te vergoeden. In juni dit jaar kwam het verheugende be richt dat de subsidie-aanvraag voor de RIGG Oostelijk Utrecht was goedge keurd. De vorming van de RIGG wordt in de komende tijd van des te meer belang nu de overheid aanstuurt op een aller- Vaak is de enige oplossing voor de be volking: vluchten over de grenzen. Zo heeft het buurland Pakistan 3 miljoen Afghaanse vluchtelingen. Een vluchte lingenprobleem van een omvang en met onvoorstelbaar schrijnende gevol gen als thans nergens ter wereld voor komt. Zowel uit morele als uit militaire over wegingen verdient Afghanistan de steun van het Westen. Ook die van Ne derland. Ook het land, dat voor dat vluchtelingenprobleem moet op draaien, Pakistan, verdient onze vol le steun. Al met al gaf de uiteenzetting van de heer Voorhoeve een goed voorbeeld van de jongste internationale ontwikkelin gen. Ontwikkelingen, die ook voor ons land van belang zijn. Een geanimeerd debat vormde het sluitstuk van deze interessante avond. Met zo'n avond geeft het ICTO blijk van een wijde horizon! wegen gewenste verschuiving in de hele gezondheidszorg. De bedoeling daarvan is onder andere vermindering van de zorgverlening binnen instituten ten gunste van zorg daarbuiten (van intramuraal naar extramuraalen be tere afstemming van aanbod en vraag. Ongetwijfeld zal dat niet altijd eenvou dig zijn. Onder oostelijk Utrecht vallen de ge meenten Bunschoten, Eemnes, Baarn, Soest, Amersfoort. Leusden, Veenen- daal, Woudenberg, Maarn, Leersum, Amerongen, Renciwoude en Rhenen. De RIGG krijgt voorlopig twee mensen in dienst, een beleidsmedewerk(st)er en een administratieve medewerk- (st)er. Dat maakt het mogelijk het overleg dat al jaren loopt nu een vaste grondslag te geven en uit te bouwen. Tot de taken van de RIGG zullen beho ren: zorgen dat de deelnemende organi saties tot afspraken komen over de af bakening van ieders werkterrein; t beleidsvoorbereiding, coördinatie en ondersteuning bij de concrete ver deling en afstemming van het werk der voorzieningen geestelijke gezondheids zorg; advies en informatie leveren aan de betrokken organisaties, gemeenten en de provincie. De RIGG krijgt zelf geen 'loket' waar de burger terecht kan voor hulp. De lijst met deelnemende instellingen, groeit nog. Op dit moment zijn het in ieder gevalZon en Schild, Sinaï Cen trum, RIAGG Oostelijk Utrecht, en zie kenhuizen De Lichtenberg en St. Elisa- beth, een aantal verpleeghuizen, en kele instellingen voor beschermende woonvormen, consultatiebureau voor alcohol en drugs. Uit de deelnemers is een bestuur geko zen. Als onafhankelijk voorzitter is be noemd de heer A. W. Wichers Hoeth te Amersfoort. De RIGG zal voorlopig zijn te bereiken via het RIAGG aan de Stadsring te Amersfoort; binnenkort hoopt men een eigen kantoorruimte te hebben gevon den.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3