Hl bileum verlaging: ipeen ral t Zwaantje IgpP/^ggjj -EN B.V. I eperkt ■LEN eten Huissteden f12.50 ■eperkt RIBS ETEN f20.- 1 't Luykje Biljartclub 'Het kromme keutje' in vernieuwd onderkomen Wil van Kreukelen 12 Vi jaar bij de Gemar Vrijwilligers Vakature Bank knap kapsel voor'n koopje! Wethouder Menne opende het knotseizoen TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaanleHtooqt voor doe-het-zelvcrs '10 «,OND VOES'Ï' Memo voor Mevr. E. G. Timmer- Geerlings Nieuwe Cruyfjes Al 35 jaar een ijzersterke familietraditie Vrijwilligerswerk in het algemeen Partout r.itüfa'iatL HET WITTE HUIS De stammetjes vieren hoogtij (deel II) IUBILE ELECTRONIC Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt OOr WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 CARINA SU ELECTRONIC X); ARINA TSP ELECTRONIC Xh -IINE SPECIALISTEN HES ALLE MERKEN RAAT 221 SOEST EFOON 13480 nder-en cijferkombinatie- 5 slot. Bestand tegen I zeergrote hitte. In ieder |y huis hoort een I 5 - Soest Tel. 145 26 I r bij kaarslicht en open 02155-18252 *n aanbevolen 89 geopend Soest door Ane Wandelaar Als geen ander, althans zo komt het op Arle over, spelt mevrouw E. G. Tim mer-Geerlings de Soester Courant. Dat kon hij opmaken uit de rubriek "Me ningen van Lezers," waarin zij onder de kop "Rondje (om) Soest" ingezon den zegjes deed over tal van zaken. Soms zijn ingezonden stukken leuke dingen voor de mensen, soms ook vra gen ze om een weerwoord. Als Arie me vrouw E. G. Timmer-Geerlings goed begrepen heeft, dan neemt zij het hem kwalijk dat hij in twee achtereenvol gende afleveringen in de Soester Cou rant op zijn wijze kritiek heeft geuit op een door de overheid zwaar gesubsi dieerd instituut dat uitkeringstrekkers probeert wijs te maken dat men voor een bedrag van twee gulden een sma kelijke- en voedzame maaltijd op tafel kan zetten. In haar niet geheel duide lijke stukje concludeert zij, Arie ci teert: "Het spuien van de verontwaar diging in de Soester Courant over de schandelijke adviezen van het Nibud aan de slecht bedeelden, komt op mij over als vragen om bijval voor zoveel mededogen. Verontwaardiging levert immers geen hap eten op. Vrijgevig heid is meerwaard. Laat Arie 't daar nou niet mee eens zijn. Er over zwijgen is namelijk je neerleggen en niet verzetten tegenover een mentaliteit die een vanzelfspre kend gegeven dreigt te worden. Libel- le-lezers zijn wellicht met twee gulden menu's in slaap te sussen, uitkerings trekkers niet. Wie iedere gulden meer dan een keer moet omkeren alvorens hem uit te geven, weet vandaag de dag deksels goed wat men er wel en niet verantwoord mee kan doen. Wanneer de laagste inkomens in de folder dan ook nog worden benaderd alsof men bijkans debiel is, dan rijst bij Arie, en niet alleen bij hem, de verontwaar diging ongeveer de pan uit. Zo hebben het Bureau Voeding en het Nibud voor Libelle-lezers en bijstandtrekkers be dacht dan men met 5 GRAM MARGA RINE vlees kan braden, het netto ge wicht van een geschilde aardappel groter is naarmate men de pieper dun ner schilt, terwijl tevens werd vastge steld dat de voedingswaarde van verse groenten gelijk is aan die van blik- groenten. Daartegen oprecht proteste ren is wezenlijk iets anders dan om bij val vragen voor zoveel mededogen. Had mevrouw E. G. Timmer-Geerlings het daarbij nou maar gelaten, dan had Arie zijnj"Rondje Soest" deze week in andere richtingen kunnen sturen. He laas, ze schijnt op een andere planeet te wonen wanneer ze verder consta teert: "Net zo typisch zijn in mijn ogen de mensen die de mond vol hebben van arbeidsverkorting, terwijl ze zelf haast dag en nacht werken. En de mensen die klagen over gebrek aan banen en zelf na hun pensionering gewoon be taald blijven doorwerken. Wat Arie betreft dienen er enige mis verstanden te worden opgelost. Het is Arie's vaste overtuiging, en hij weet door de aard van zijn werkzaamheden waarover hij 't heeft, dat mensen die dag en nacht werken daar door om standigheden toe zijn gedwongen. De werkgever, omdat zijn medewerkers iedere week of maand het loon ver wachten waarop zij recht hebben; de werknemers, omdat de kosten van le vensonderhoud, dikwijls mede door aangegane verplichtingen in betere tij den, van tegenwoordige salarissen niet meer zijn op te brengen. Het zijn de mensen die 't op z'n Hollands gezegd verdommen hun hand op te houden of de deurwaarder aan huis te krijgen. Geen mensen van "Jantje van Lei den," geen mensen van "Tante Truus". En dan het leger gepensio neerden dat na de maandelijke uitbeta ling van de AOW de treurige plicht heeft te proberen iets bij te verdienen. Vader Drees heeft het in zijn tijd alle maal bijzonder goed bedoeld. De wer kelijkheid van vandaag is, dat vele A.O.W.-ers, ook alweer door het aan gaan van financiële verplichtingen in betere tijden, geen kans zien de eindjes aan elkaar te knopen. Zo die verplich tingen er niet zouden zijn, dan is een A.O. W.-pensioen in veie gevallen aller minst toereikend om er op een rede lijke wijze de winter van je leven mee door te brengen. Tenzij iedere dag een stukje vlees, kleine cadeautjes voor de kleinkinderen, een kleurentelevisie en een telefoon niet tot de uitrusting van bejaarden mogen behoren. Mevrouw E. G. Timmer-Geerlings besluit haar "Rondje (om) Soest met onder meer de constatering dat minder geld o.a. geen funeste gevolgen heeft gehad voor de leiding van de Kinderboer derij. Daar is men er in geslaagd, nog wel in korte tijd, natuurlijke boerderij- aktiviteiten nieuw leven in te blazen. Meer dieren zouden dat o.a. bewijzen. Geachte mevrouw E. G. Timmer-Geer lings, vraag Arie eens op de koffie. Dan zal hij u eens haarfijn uitleggen hoe voortplanting op een Kinderboerderij plaatsvindt zonder subsidie. Zelfs "Ar beidstijdverkorting en pensionering" schijnen de natuur niets in de weg te leggen. Was woensdag 31 oktober j.I. het nieuwe gezicht van het Soest-Zuid de grote trekpleister voor veel jong en oud, elders in het dorp borrelde het ook van aktivitciten. Bezigheden op het su- persportieve vlak. Jan Danvers, met echtgenote Trudy en zoons Joost en Fons, hebben daar de hand in gehad. Het gezin Danvers waaide ongeveer een jaar geleden van het Gelderse Giesbergen naar Soest over en stortte zich o.a. in de sport. Jan als voorzitter van de jeugdaktiviteitencommissie van S.O.Soest en elftalbegeleider, zijn beide zoons als voetballertjes en Trudy voor de vuile was van shirtjes, broek jes en kousen. De voorzitter van de ak- tiviteitencommissie blies een jaarlijks voetbaltoernooi nieuw leven in. En hoe. Vorig jaar verschenen er drie teams Niemand minder dan burgemeester P. Scholten verscheen vorige week vrijdagmiddag plotseling in het onder komen van de biljartclub 'Het kromme keutje' achter Birkstraat nummer 22. Daar vierden de zes leden van de club, die al 35 jaar bestaat als een 'familie- club' van de Van Rouwendaals, het ju bileum met de min of meer plechtige ingebruikneming van de opgeknapte biljartzaal. Van de Van Rouwendaals die 35 jaar geleden het initiatief namen voor 'Het kromme keutje' (destijds in Baarn, bo ven de dansschool aan de Van Heutz- laan) zijn Kees en Ries overleden, maar Peel en Harry zetten de traditie voort tot op de dag van vandaag, sa men met zwager Kees v.d. Broek, Ger- rit v.d. Broek, Kees Berkhof en neef Ab Hooijer. Twintig jaar geleden werd een keetje aangeschaft, dat ging dienen als de bil jartzaal van 'Het kromme keutje'. Het vond een plaats in de tuin van de kap perswoning van Ries van Rouwendaal aan de Birkstraat. Eerder deed het dienst als schmink- en verkleedplaats voor Carnaval-vierders. In het ge bouwtje herinnert een oud kappersbuf fet nog aan de tijd dat Ries van Rou wendaal scheermes en schaar hanteer de. Zateragavond werd de ingebruikne ming gevierd in gezelschap van de da mes, voor wie de zaal normaliter min of meer "verboden terrein" is. De le den hebben het gebouwtje zelf een flinke opknapbeurt gegeven, met name Harry van Rouwendaal en Kees Berk hof, die voor hun bemoeienissen elk een nieuwe keu kregen. Voor Kees v.d. Broek, die zich in het bijzonder met de vloerbedekking heeft beziggehouden, stond er een fles met een uiterst aan trekkelijke inhoud klaar. Twee pakjes sigaretten "Er wordt fanatiek gespeeld," klonk het, door allen volmondig beaamd. "We spelen een serieuze competitie, dat houdt de club ook bij elkaar." Elke maandagavond wordt er tussen 8 en 11 uur een onderlinge competitie afge werkt, met voor ieder lid twee partij tjes. Al die jaren zijn de prijzen onver anderd gebleven: de kampioen ont vangt voor zijn prestatie twee pakjes sigaretten, de tweede-prijswinnaar één pakje. Eenmaal per jaar houden de leden van 'Het kromme keutje' een feestelijke jaarvergadering, in gezelschap van de dames. Vorig jaar werd er in dat ver band een bootreisje gemaakt. Maar ook op andere wijzen wordt de onder linge band verstrekt; zo zijn de leden allemaal vurige aanhanges van de Soester voetbalclub SEC. Wegens het beperkte ledental is de ani mo van familieleden om tot de roem ruchte gelederen van 'Het kromme keutje' door te dringen uiteraard bij zonder groot. Als er geen plaats is, be landt men op de reserve-lijst. Op zich zelf is het al een hele eer om daarvoor te zijn uitverkoren. 'Het kromme keutje' speelt overigens niet alleen onder elkaar. Regelmatig wordt er gebiljart tegen 't Kuiltje en eenmaal per jaar vindt er een uitwisse ling plaats met de biljart-familieclub van Frans Broerze. Moyenne Door de secretaris worden alle wed strijdresultaten zorgvuldig bijgehou den. "Het moyenne is in al die 35 jaar zo'n beetje hetzelfde gebleven, maar het aantal "poedels" loopt in de tien duizenden. Het aantal caramboles na tuurlijk ook." Zoals gezegd treffen de heren elkaar elke maandagavond (behalve 's zo mers) rond het groene laken van "Het Burgemeester Scholten aan stoot. De adviezen van de leden van "Het kromme keutje" baten niet. Foto: Goos van der Wilt. kromme keutje." Ook als erin de fami liekring een feest gevierd moet worden wordt er éérst gebiljart. 'Het kromme keutje' dankt zijn naam aan de inderdaad verre van kaars rechte keu, die een ereplaats heeft aan één van de wanden van het lokaal. Bur gemeester Scholten mocht zich ervan bedienen toen hij op uitnodiging van de leden met enige verve een onvervalste "piqué" op het groene laken bracht. De stoot had niet het beoogde resultaat, maar sinds zijn diensttijd heeft de heer Scholten, zoals hij vertelde, het edele biljartspel dan ook nauwelijks meer beoefend. In de opgeknapte biljartzaal kan 'Het kromme keutje' een ijzersterke tradi tie nog jaren- en jarenlang voortzetten. Proficiat! Vorige week donderdag (op 1 november) was het precies twaalf en- eenhalf jaar geleden dat Wil van Breu- kelen in dienst trad bij de groente- en fruitajdeling van 'Gemar' aan de Parallelweg in Soest. Dat feit werd dan ook gevierd, zoals de bezoekers konden merken aan de slingers en ballon nen, waarmee de zaak was versierd. De heer W. Bron hield 's morgens een U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg voetballende kabouters op het veld, dit jaar waren het er maar liefst negenen veertig. Jongens en. meisjes. Wat Arie betreft was 't een feest Neerlands hoop in bange dagen op de S.O.Soest-- sportvelden aan het werk te zien. Feest ook, omdat hij constateerde dat een aantal leerkrachten hun vrije woens dagmiddag er aan hadden opgeofferd en vele vaders snipperden. Zover Arie 't kan beoordelen zijn er bij S.O.Soest een aantal Cruyfjes in aantocht. Zo zijn waarneming op ondeskundigheid be rust, dan staat voor hem na die woens dagmiddag wel vast dat een stuk jeugdrecreatie bij S.O.Soest een uitste kende handen is. Daarvoor compli menten van ARIE WANDELAAR. Foto: Herman van Dam. toespraakje, waarin hij haar feliciteer de met het jubileum en met een fraai geschenk zijn erkentelijkheid voor alles wat ze in die lange tijd voor het bedrijf had gedaan toonde. Wil zelf kijkt ook met plezier en tevredenheid terug op de achterliggende jaren. "Ik vind het hardstikke leuk om hier te werken. Als dat niet zo was zou ik het ook niet zo lang hebben volgehouden. Ik heb in dit werk zoveel mensen leren kennen, dat is heel leuk. Ik zou ook niets anders willen. Bij de Soester VVV kan men de komen de tijd voor verschillende theaters boe ken. In Ahoy te Rotterdam geeft Lou Reed op dinsdag 4 december een con cert. Prijzen 25,- tot 35,-. Van 7 t/m 18 november in de Nieuwe de la Mar het toneelstuk "Nacht Moe der" met Linda van Dijck en Ann Hasekamp. Woensdag 21 t/m vrijdag 30 eveneens in de Nieuwe de la Mar "Memoires van een benjamin" met o.a. Ina van Faassen en Marijke Merckens. Rita Reys en Trio Pim Jacobs geven op donderdag 29 november in 't Spant te Bussum een jubileumconcert. Met de Gooilander kunt u straks weer naar de Kerstmarkten in Duitsland. Gezellige drukte. Sfeervol verlichte winkelstraten. Kerstmarkt Essen op woensdag 5, 12 en 19 december. Kerstmarkt Aken op dinsdag 4, 11 en 18 december. Kerstmarkt Düsseldorf op donderdag 6,13 en 20 december. Prijs voor deze markten 52,50 p.p. Wij hebben ook Kerst-Nieuwjaarskaar ten met tekeningen van Rien Poort vliet in de verkoop. Voor slechts 2,50 krijgt u 6 verschillende kaarten met enveloppen. De landelijke Kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt. De bon is verkrijgbaar in waarden van 10,-, 12,50, 15,-, 20,-, 25,- en 50,-. Het WV kantoor aan de Steenhoff- straat 9a is elke werkdag geopend van 11.00 tot 15.00 uur. Het telefoonnummer is 12075. Vrijwilligerswerk is er in alle soorten en maten. Veel mensen denken bij het woord vrijwilligerswerk alleen aan het helpen van zieken of gehandicapten. Er is echter veel meer dat door vrijwil ligers m/v gedaan wordt, zoveel zelfs dat we hier alleen de belangrijkste soorten kunnen noemen 0 Hand- en spandiensten boodschappen doen, kinderen opvan gen, iemand met de auto ergens naar toe brengen; 0 Belangenorganisaties bijvoorbeeld bij W.A.O.-groepen, werklozenkomitees; bijeenkomsten or ganiseren, voorlichting geven: 0 Werk in de natuur: wilgen knotten, achterstallig onder houd in het bos, bomen rooien 0 Klussen: dierenverzorging op een kinderboerde rij, verbouwen van de kantine van de sportvereniging; 0 Aktiegroepen typewerk, stencillen, affiches maken, bijeenkomsten organiseren; 0 Hulpverlening: luisteren en/of praten over de proble men van de hulpvrager, oplossingen helpen bedenken, meegaan naar een instantie 0 Aktiviteiten voor jongeren/ kinderen: begeleiden van toneel, handenarbeid, jongerendisco, hutten bouwen; 0 Onderwijs: taalles aan buitenlanders, alfabeti- seringsprojekten, meewerken aan een schoolkrant; peuterspeelzaalwerk 0 Vele vrijwilligerswerkzaamheden zoals bejaardenzorg, dierenbescher ming, kollecteren, buurtkrant maken, enquetes houden, enz. Deze opsomming is nog lang niet volle dig. Het gaat er vooral om dat men een eerste indruk krijgt wat er allemaal kan in het vrijwilligerswerk. Dat is ei genlijk zoveel dat er voor iedereen wel iets te vinden is dat hij of zij leuk vindt. Vrijwilligerswerk is er dan ook voor ie dereen: voor jong en oud, voor werken de en werkloze mensen, maar ook voor gepensioneerden en arbeidsongeschik ten, en men hoeft er geen diploma voor te hebben. 0 Zelf aktiviteiten opzetten vrouwencafé, peuterspeelzaal, kollek- tieve drukkerij, fietsenmakerij, kring- loopprojekt, oppascentrale 0 Vrijwilligerswerk in de vakantie meehelpen met vakantiekampen voor kinderen, reizen voor gehandicapten, studie/werkkampen in het buitenland Vrijwilligers Vakature Banken Amersfoort, Leusden en Soest Binnenkort kan men in Amersfoort, Leusden en Soest dezelfde vakatures vinden, in alle drie de bestanden. Eerdaags kan men in Soest een keus maken uit 17 mappen in de volgende kategorieën. 1. en 2. Diversen; 3. Sociaal Cultureel; 4. Speeltuinver.; 5. Sport; 6. Hulp diensten; 7. Peuter, Kleuter, Jeugd werk; 8. Overheidsdienst;9. Gemeente lijke Inst.; 10. Administratie; 11. So ciaal-Maatschappelijk; 12. Bejaarden zorg; 13. Gezondheidszorg; 14. Vakan tiewerk 15. Journalistiek16. Arbeids- projekten en 17. Onderwijs. V. V.B. - adres en openings tijden: Elke maandag, dinsdag en donderdag kan men terecht van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur, Steenhoff- straat 46, tel. 12630. A lleen van 29 okt. t/m 10 nov. en uitsluitend bij Passé Partout: kompl. natuurpermanent f J&rêfr voor slechts 76?° (lang haar 10,- extra Leusden: Prinses Irenelaan 19 033-941153 Amersfoort: Muurhuizen 205 (bi) 't Havik) 033 - 632168 Soest: Dorresteinweg 8 02155-16966 Ni]kerk: wlnkelcentr. Paasbos Hoefslag 65. 03494 - 56700 óók maandags geopend Depositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uit Zweden. Met forse halen aan de zaag heeft wet houder J. Menne van Financiën zater dag j.1. in alle vroegte het knotseizoen geopend. Dat gebeurde in een weiland aan de Peter van den Breemerweg, waar de ca. 15 vrijwilligers van de werkgroep "Bijltjesdag" onder leiding van Chris Uiterwijk zich hadden verza meld om ongeveer 25 wilgen van hun welig uitgegroeide takkendos te ont doen. De wethouder verscheen in trimtenue ten tonele, nadat hij de weg van zijn huis naar het weiland al 'joggend' had afgelegd. Nog enigszins nahijgend maakte de heer Menne een aantal be- hartenswaardige opmerkingen over het nut van het beknotten in de natuur in vergelijking met het beknotten in de maatschappij. "Beknotten in de natuur is goed, en misschien kan de mensheid er ook wel wat van leren." Hij be dankte de vrijwilligers voor hun werk namens het gemeentebestuur en mocht de in een takkebos verstopte traditio nele hartversterking in ontvangst nemen, voordat hij de ladder opklom en de eerste takken van een ruim 80 jaar oude wilg afzaagde. Later kreeg de heer Mennè versterking van zijn echtgenote en zijn zoon, zodat foto: lioos van aer wnt. het uitsnoeien van de afgezaagde tak ken bijkans een familie-aangelegen heid werd. Buurman kweker De Bruin voorzag het gezelschap knotters van koffie en koek. De wethouder moest later alsnog een trimronde langs de Peter van de Bree merweg afleggen omdat hij de geest rijke takkebos had achtergelaten. Na enig zoeken werd deze onder een flinke stapel takken gelukkig alsnog aange troffen zodat de heer Menne welge moed en met vederlichte tred de weg .kon vervolgen. Scriptie gestolen Een bewoner van de Heuvelweg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van een leren koffertje, waarin zich een aantal boeken en sten cils, maar ook een deel van een scriptie bevonden. Het geschreven stuk was op geborgen in een plastic mapje. De eige naar wist niet meer of het koffertje zich in zijn woning dan wel in de bij het huis geparkeerde auto bevond. Feit is wel dat hij door de diefstal zeer ernstig gedupeerd is. Zuk boffe mettut opene vaan de Zuud- winkelpool! 't Is aaltied haarstikke kouwd an de pole, moar noeng waas ut omtrent zomer en daat kwaam mooi van paas veur de ontdekkingsreizigers. En die woare d'r zaat, doar waas Hannes d'r ok eejn vaan. Ik mot aaltied effe kieke of daattut wel goed goat, dus ik met de fiets te veld, op de Zuud- pool an. Op de Neng is de moajs d'r aaf en zo kon'k weer us over me eige noam rieje zongder daa'k teuge daat oerwoud ankeek. Op de Kolonieweg kaajje aaltied mooi de traappers ho houwe en daan kom je vaan eiges beneje, moar ik mos wel baar achter- uut traappe, zo'n zooi auto's stinge d'r overaal. Ze woare omtrent op 'estoapeld. 'k Waas blie daa'k moar un smaalle fiets haad; zo kon'k d'r nog net tusse deur krupe. Op de tillevisie zie je wel- us ploatjes vaan voertuge die op de Pool rieje, moar 'k het ze nog nooit zien fietse doaro. Doarom haadde ze denk' op de winkelpoo! ok niet op fietse 'erekend, waant je kon ut stoale ros naargus kwiet. D'r stinge wel draang- hekke en ik haad wel andraang om me kaarretje doar teue an te zette, moar daat kon niet meer. Ut waas meer fiets daan hek. Ik het aallus voaker 'ezeid daazze op Soest met de auto veur de toonbaank wille en doar mojje bie ongs rekening meej houwe. Ak ut zo bekeek, daan is daat an de Zuudpool te kraap bemete veur de toonbaanke. Ajje vaandoag de daag un zoak wil opstaarte, daan mojje niet kieke hoeveul klaante of je binne kaan kriege, moar hoeveul auto's d'r veur kenne stoan. An de Noordwinkelpool hejje te moake met krek dezellufde traammelaant. An de Vaan Weedestroat kaajje over de doake vaan 't blik lope. Wel effe uut- laeke vaan eiges veur de ope doake. Waant daan moak je un oardige duuk ajje d'r in vaalt, moar je ken wel meteejn lekker zaacht zitte waachte om te kieke waanneer of je de over tocht zouw kenne woage. De Winkel kring waas aal aacht joare met de ge- meengte an 't proate over die toestaangd en toeng kwaam Woaterstoat d'r bie en toeng liepe de besprekinge ineejns as un kroan. Roar moar woar! Moar weet je waa'k noeng toch zo haar stikke stom vin, ak ut zo moar us maag zeige? Daajje veur de winkels voak de eige woages ziet stoan. De hele daag laang. Niet aallenig ut blik vaan de waarkgevers, moar ok vaan de ne mers. Je mot as eige boas d'r haard teuge an vaandoag de daag en daan maag je d'r wel om denke daat de klaangt koning is, en die komt met de hof-auto en d'r stoan voak zoveul vraachtwoages daattut heule konings- huus d'r wel zou kenne paarkere. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge en anroaje: Bekiek daat us eerst, 't Scheelt aaltied un slok op un borrel en die zaal ik d'r op neme. HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 effiriencv VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Welkom in HotelCafé, Restaurant Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 70479 nl Vorige week heb ik gesproken over de groeiende interesse voor stamboompjes en uitgelegd wat we eigenlijk onder dit fenomeen moeten verstaan. Verder vertelde ik over het reusachtige assortiment stammetjes, dat de laatste jaren is ontstaan, een assortiment dat nog steeds gestadig groeit. Ditmaal wat over de mogelijkheden van toepassing van stammetjes in de tuin en een uitgebreide bespre king van het keuze aanbod. Wat zijn nu de voor delen van een bonte liguster op stam boven dat van dezelfde plant in struikvorm. Welnu, stam boompjes met mate toegepast geven de tuin meer reliëf en bieden tevens meer ruimte voor andere beplanting. Zouden we de bonte liguster als struik aanplanten is zo'n 1-1.5 vierkante meter volgeplant. Als nu dezelfde plant op stam wordt aangeplant neemt deze praktisch geen ruimte in waardoor er volop onder het boompjes geplant kan worden. Vaak is in kleinere tuinen een stammetje ook een goed alternatief voor een echte doorgaande boom- vorm. Een beetje boom wordt al gauw zo'n 6-8 meter. Afmetingen die in een kleine tuin niet zijn in te passen. Een stamboompje kan in dit geval zorgen voor een hoogte element, in de tuin, terwijl de la tere uitgroei de verhoudingen in de tuin niet scha den zal. Vorige week heb ik al wat vertegenwoor digers van de Prunus-familie genoemd die als stam boompjes in de handel zijn. Wanneer we het assor timent verder bekijken vallen allereerst de Hulst of Ilex op stam nogal op, omdat deze boompjes pas sinds enkele jaren in wat grotere getalen wor den gekweekt en aangeboden. Bovendien is de sterke kant van dit gewas het volledig wintergroen blijven, waardoor ook 's winters de plant vorm geeft aan de tuin. Zowel groene als bontbladige vormen komen voor en op diverse stamhoogten. Jaarlijks rondsnoeien bevordert het model van de stamhulst. Ook wintergroen, maar weinig voorkomend is de rhododendron op stam. De aankweek van deze stamrhodo's kost veel tijd en arbeid, iets wat dui delijk in de prijs tot uiting komt. Echt een plant voor de liefhebber dus De kardinaalsmutsenfamilie of Euonymus kent ook veel variëteiten die op stam worden aangekweekt. Hieronder bevinden zich een groot aantal groenblijvende planten, zoals E. for- tunei 'Emerald in Gold' met geel-bont blad E. Gra- cilis met wit-bont blad en een nieuwe Canadese vorm E. sarcoxie met groen blad. Snoeien wordt opperbest verdragen hoewel de uitgroei daar niet direkt om vraagt. Een leuke nieuwigheid, dit jaar voor het eerst in de handel is Euonymus alatus 'Compactus' op stam een compact groeiende kurk- lijst kardinaalsmuts. Deze plant is dus 's winters wel bladvrij, waardoor juist de schoonheid van het fraai gevormde hart pas goed zichtbaar wordt. De Viburnum of sneeuwbalfamilie bevindt zich de laatste jaren ook steeds meer in hoger sferen, het geen tot uiting komt in soorten als V. Carlesii en V. Rhytidophyllum op stam. Erg leuke boompjes voor tuinliefhebbers die eens wat anders zoeken. Naast heesters op stam begint ook het aanbod van coniferen op stam toe te nemen. Diverse soorten in bolvorm geschoren verschijnen ten tonele en kun nen met een juiste verzorging jarenlang een apart accent aan de tuin geven. Na deze toch nog erg onvolledige opsomming van het verkrijgbare assor timent, kan ik alleen nog maar adviseren eens op een tuincentrum te gaan snuffelen, waar alles in natura te aanschouwen valt.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11