Ghatoux C Van de Ven 'Een op maat gemaakt, nieuw en sterk hart voor Soest-Zuid' scliocmsikcr L 50% 60% VVD en SGP/GPV/RPF voor tariefsverhoging CAI-bedrijf Gemeentewerken verwacht opnieuw voordelig saldo Howson-werknemers: breed verzet tegen sluitingsplannen Meningen vanlezers Burgemeester Scholten bij opening winkelcentrum Bang&Olufseni||) van Schoemaker Id'Oude Enghet houdt Kortingen op a y GOUD ZILVER i horloges 30%) KADOART. BIJOUX PARELS ETC. ALLES MOET WEG Wegens enorm succes geprolongeerd* SOEST en SOESTERBERG in OUDE ANSICHTEN HAAST U! OP OP Libris. De Complete Boekhandel. STRAK EN STRALEND Amersfoorts plan voorbeeld voor Soest? Restaurant van den Brink WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 3 Onder zeer grote belangstelling heeft burgemeester P. Scholten vorige week woensdagmorgen de officiële opening verricht van het nieuwe winkelcen trum aan de Zuidpromenade in Soest- Zuid. Hij deed dat door - in eendrach tige samenwerking met zijn echtge note - het beeldje te onthullen dat op het centrale plein in het winkelcentrum staat, en dat een schepping is van de overleden beeldhouwer Mari Andries- sen. De burgemeester had het kunstwerk destijds zelf 'ontdekt'. De plechtigheid vond plaats in tegen woordigheid van tal van genodigden, onder wie uiteraard de winkeliers van Soest-Zuid. functionarissen van Bre- dero Vast Goed en de projectontwikke lingsmaatschappij Empeo, vertegen woordigers van het College van Burge meester en Wethouders en een groot aantal raadsleden, en ook van de we duwe van de beeldhouwer, die als ere gast werd ontvangen. Voorafgaande aan de openingsplech tigheid vond in 'Eltheto' een feestelijke ontvangst plaats, waarna de genodig den zich te voet naar het winkelcen trum begaven, waar het intussen al zwart zag van de mensen, die onder ui terst aangename weersomstandighe den alvast een kijkje namen bij de win kels of naar de muziek stonden te luis teren, die de 'Deltsche Studenten Dans Harmonie' op het podium ten gehore bracht. Ir. L. M. A. Zaat, lid van de Raad van Bestuur van Bredero Vast Goed, hield een kort welkomstwoord, waarna hij het woord aan burgemeester Scholten verleende. Deze legde er in zijn toe spraak de nadruk op dat de betekenis van het nieuwe winkelcentrum voor Soest aanmerkelijk groter is dan de in gebruikneming van 20 winkels zou doen vermoeden. "Najaren van onder linge verdeeldheid in de bevolking en kritiek op allerlei voornemens, wordt met instemming van brede lagen van de bevolking hier een verbetering van de structuur van onze gemeente gerea liseerd. Een belangrijk deel van Soest krijgt een op maat gemaakt, nieuw en sterk hart,aldus de heer Scholten. Toekomst Hij refereerde aan het opschrift bij de Afsluitdijk ("Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst"en wees op het be lang van het leggen van fundamenten voor nieuwe ontwikkelingen. "Durven investeren, berekende risico's nemen en daardoor perspectief bieden. Mede mensen inspireren en enthousiast De Deense vonngevefs van befltó en gehjid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer 3 jaar garantie Schoemaker is dealer J van B&O voor Soest. Kleuren TV, video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 maken, zodat ook zij een stap verder durven gaan dan anders het geval zou zijn. Wie in barre tijden plannen smeedt voor een betere toekomst, haalt die toekomst naar zich toe. We waren gewend geraakt bijna zonder risico's te kunnen leven. Die tijd is voorbij, ook hier in Soest," aldus de burgemeester. De heer Scholten herinnerde eraan dat 40 procent van de winkelbestedingen in Soest tot dusver naar elders afvloeide. "Omdat hier te weinig geconcentreer de bestedingsmogelijkheden zijn, zijn we een dief van eigen portemonnee als we daar niets aan zouden doen. Twee jaar geleden werd hier voorspeld dat vandaag de opening zou plaatsvinden. Hoongelach en scepsis waren reacties in de coulissen. In Soest binnen twee jaar? En ziet! De burgemeester sprak als zijn ver wachting uit dat niet alleen het "koop- lek" wordt gedicht, maar dat er zelfs een omgekeerde situatie zal ontstaan: "Zoals wij jaren een voordeel hebben gehad van de nabije gastvrijheid van Amersfoort, zo hebben de Amersfoor- ters vanaf nu het voordeel vlak bij ons winkelcentrum te zitten. Ze zijn er van harte welkom." Wel hield de burgemeester zijn toe hoorders voor dat er met doorzettings vermogen en vasthoudendheid volge houden zal moeten worden, "na deze vliegende start." Hij sprak de hoop uit dat de ontwikkeling in Soest-Zuid ook andere winkelgebieden zou inspireren, waarvan de eerste tekenen zich overigens al aankondigen. Menselijke maat De heer Scholten sprak lovend over de menselijke maat en de overzichtelijke schaal van het winkelcentrum. "Nieuw inspireert ook oud," stelde hij vast. "Het gemeentebestuur complimen teert als eerste de enthousiaste en vast houdende besturen van de winkeliers verenigingen, de architect, de ontwik kelaar, de aannemers, de ontwerpers, de stratenmakers in de regen, de eigen medewerkers van de gemeente en de op het thuisfront steun verlenende echtgenoten van al die mannen en vrouwen, die hun steentjes hebben bij gedragen." Tenslotte bedankte de burgemeester allen voor de inzet. "U heeft Soest iets gegeven dat ons na vele mislukkingen uit het verleden nu niet meer kan ont glippen." Namens het gemeentebe stuur wenste hij de ondernemers suc ces. "Het voorbeeld van de kleine zelf standige moge hier een voorbeeld zijn voor ons allen. Daaronder reken ik ook het gemeentebestuur," aldus de burge meester die zijn toespraak besloot met een parafrase van de spreuk bij de Af sluitdijk: "Ook een Soester volk dat durft te leven bouwt aan zijn mooie toe komst." Na de openingsplechtigheid volgde een uitgebreide rondgang door het cen trum, waarna een feestelijke receptie in 'Eltheto' werd gehouden. Ook daar voerde de heer Zaat het woord. Hij blikte terug op de lange voorgeschie denis, waarin de eerste avances van Bredero al uit het begin van de 70-er ja ren dateren. "Een verandering in het gemoed van de gemeente leidde ertoe dat de avances niet meer werden ge waardeerd. We liepen een blauwtje. Levenskwaliteit Toen het jaren later opnieuw tot kon- takt kwam verliep de overeenstemming bijzonder snel, aldus de heer Zaat. Hij noemde het winkelcentrum een grote bijdrage aan de levenskwaliteit in Soest en bedankte alle bij de reali sering ervan betrokken instanties. Hij herinnerde er verder aan dat het door Bredero geschonken beeldje "het laatste" was dat de firma in Soest-Zuid nog bezat, omdat het centrum enkele dagen tevoren in handen van de verze keringsmaatschappij Aegon was over gegaan. De heer Zaat overhandigde mevrouw Scholten een boek over kunstgeschiedenis als herinnering aan de onthulling van het kunstwerk, en hief het glas op de voorspoedige toe komst van Hartje-Zuid. Burgemeester Scholten sprak op zijn beurt een kort dankwoord en merkte op dat het hem bijzonder goed had gedaan dat er zoveel enthousiasme bij de be volking heerste over het nieuwe win kelcentrum. De heer Scholten zei ver der dat hij zeer trots was op de tot standkoming ervan. De beide voorzitters van de winkeliers vereniging die in Soest-Zuid samen werken, de heer A. M. Hovestad van "Zuidpromenade" en de heer H. Meijering van "Soest-Zuid", bedankten met name de promotiecommissie voor haar inspanning. Tot verrassing van velen boden zij de heer B. van Os, voor zitter van de SAAS, een chèque van 500 gulden aan als bijdrage in de aanleg- kosten van de atletiekbaan. Wethouder Plomp kreeg ook een aardig presentje mee: één van de nieuwe ondernemers, Anja van de wolspeciaalzaak, bood hem een fraaie gebreide trui aan, waarin De heer en mevrouw Scholten ont hullen gezamenlijk het beeldje 'Tante Jans' van de beeldhouwer Mari An- Foto: Herman van Dam. het embleem van 'Hartje-Zuid' was verwerkt; dit naar aanleiding van op merkingen van de wethouder tijdens de eerste-steenlegging. Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Dikke brokken roomboter speculaas van 4.95 Jg 10 voor "R VAN WEEDESTRAAT 76 Overval opgelost De politie heeft één van de daders kun nen grijpen van de overval op een 61- jarige bewoner van de Albert Cuyplaan die op 25 augustus plaatsvond. De over val werd uitgevoerd door een 24-jarige Amersfoorter, in samenwerking met twee andere mannen. Die beide an deren moesten nog door de politie wor den gehoord. Bij het onderzoek is komen vast te staan dat de daders al een week eerder bij de Soester op bezoek waren geweest en hem daarbij een bedrag van niet minder dan 16.000 gulden afhandig hadden gemaakt. De eigenaar deed daarvan nooit aangifte. Bij die gele genheid waren zij de woning met een valse sleutel binnengedrongen. Omdat het geld snel opging, o.m. aan het aflos sen van schulden, besloot het drietal een week later opnieuw te proberen geld uit de woning van de Soester weg te halen. De hoofdverdachte belde aan en toen de bewoner de deur opende drong hij naar binnen, dwong de man op de grond onder bedreiging met een mes, terwijl de anderen het huis door zochten. Op het hulpgeroep van de man waarschuwden omwonenden de politie. TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Lantaarnpalen vernield Bewoners van de Farman in Soester- berg ontdekten vorige week dat een aantal lantaarnpalen langs de straat waren vernield. De politie werd op de hoogte gesteld. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 DAGMENU voor ƒ11,50 Tussen 17.00 en 20.00 uur Woensdag 7 november Hongaarse goulash Rijst - Doperwten Donderdag 8 november Tomatensoep Kalfslever met spek en ui Geb. of gek. aardappelen Compote Vrijdag 9 november Geb. scholfilets Worteltjes Geb. of gek. aardappelen Sinaasappelpudding Maandag 12 november Roomschnitzel Sperziebonen Gek. of geb. aardappelen Dinsdag 13 november Kippesoep Gala bal gehakt Andijvie Gek. of geb. aardappelen juwelier BURG. GROTHESTRAAT13 SOEST TELEFOON 02155-23271 omre- r/Mf-e/f/f// (/ff/"S deel 2 Luxe gebonden editie 4 C00 van34.90voor I O Deel 1 is ook nog beperkt leverbaar voor 25.00 Nu ook inSoestdijk Hartje-Zuidpromenade 1Soest, tel. 02155-12419 Winkelkring van Weedestraat 60, Soest, tel. 1 7699 Alleen de elf Soester liberalen en de éénmansfractie van de heer J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) in de Soester gemeenteraad steunen het voorstel van het College van B. W. om het CAI-tarief in 1985 te verhogen van 12,25 naar 12,70 per maand. De overige partijen zijn tegen de tariefs verhoging, uitgezonderd de auteurs rechten van 98 cent per maand die ie dere kabelbezitter moet gaan betalen. Dit bleek vorige week tijdens een ver gadering van de Financiële Commis sie. Op 15 november zal de raad beslis sen. Raymond van Gelder PvdAbetoogde dat het niet juist is dat Soesters met een laag inkomen naar vijf programma'^ moeten kijken waarvoor ze bijna twee honderd gulden per jaar moeten beta len voor een signaallevering. "Het is al mogelijk om voor 250,- een antenne aan te schaffen die acht jaar meegaat en waarmee je naar Nederland 1 en 2 kunt kijken." aldus Van Gelder. "Het is toch eigenlijk onzin om meer te beta len als je dat helemaal niet wilt." Hij stelde ook voor om het geactiveer de tekort van het CAI-bedrijf, dat per 31 december 1983 op 249.000,- is be rekend, in één keer af te boeken voor het jaar 1984. Wethouder drs. J. L. Menne (CDA) zal deze suggestie in het college bespreken. Neks Blommers (VVD) was het hele maal niet met de beweringen van Van Gelder eens en vindt het kabelnet nog steeds "een reëel alternatief," waar voor betaald moet worden zoals in het verleden is afgesproken. Jan Jacobs (VVD) gelooft Van Gelder niet als hij suggereert dat-zoveel Soester burgers alleen maar naar Nederland 1 en 2 wil len kijken als dat goedkoper is: 'Daar is nog nooit een onderzoek naar ge daan." Adriaan Pothuizen (D'66) en Jan Vis ser (Prog. Soest) ondersteunden het betoog van de PvdA-fractievoorzitter. CDA-woordvoerder Ries van Logten- stein was ook tegen de tariefsverhoging, maar naa de kwestie nog niet in de fractie kunnen bespreken. Het College van B. W. heeft besloten het voordelig bedrijfsresultaat van Gemeentewerken over het jaar 1982 ad. 86.421,47 aan te wenden als extra aflossing op het kantoorgebouw Lange Brinkweg 77. Dit bleek vorige week in de commissievergadering Bedrijven en personeelszaken bij de behandeling van de Jaarrekening 1983. Ook het voordelig bedrijfsresultaat van dat jaar ad. 83.300,95 zal niet terugvloeien in de gemeentekas, maar de directie van Gemeentewerken heeft het College van B. W. verzocht dit bedrag als reserve te beschikken voor het bedrijf "in slechtere tijden". De administrateur van Gemeentewer ken, de heer H. E. G. Linskens, pleitte in de commissievergadering "voor een financiële buffer die gevormd moet worden om de continuïteit van het be drijf te waarborgen" Ook voor dit jaar wordt opnieuw een batig saldo verwacht, verminderd met de 50.000 gulden die men de vorige maand plotseling moest uitgeven toen bleek dat van enkele rioleringsputten aan de Lange- en Korte Brinkweg de bodem volkomen verrot bleek te zijn. Deze betonnen buizen liggen er al 25 jaar en aannemer die ze leverde is a? en de aannemer die ze leverde is al vijftien jaar geleden failliet gegaan. Niet alleen financieel heeft Gemeente werken de wind mee, ook het ziekte verzuim daalt nog steeds. In 1983 daal de het percentage van 13,5 naar 10,29. 'De harde praktijk van het money-maken' Bij de Soester vestiging van Howson Europe b.v. worden 138 werknemers bedreigd met ontslag. De direktie schrijft in een adviesaanvraag aan de ondernemingsraad, dat de gehele pro- duktie-afdeling (2 miljoen vierkante nieter offset-platen per jaar) uit Soest zou moeten verdwijnen ten gunste van de Howson vestiging in Leeds, waar te vens het hoofdkantoor staat. Zowel de industriebonden FNV en CNV als de ondernemingsraad zetten grote vraag tekens bij dit rapport. Vorige week dinsdagavond werd er in De Borg vergaderd door 63 leden van de Industriebond FNV over hoe het nu verder moet. Volgens distriksbestuur- der Henk Wijninga is het zaak dat de plannen van de direktie zo snel mogelijk van tafel geveegd worden. "Het is te gek dat een renderende on derneming 138 man op de keien zet, al leen maar om een hoger rendement te behalen," aldus Wijninga, die het "de harde praktijk van het money maken" noemde. Voorzitter Hans Hubregtse van de be- drijfsledengroep van de Industriebond FNV zei dat niemand van de 236 werk nemers garantie op werk heeft, als het plan doorgang zou vinden. 'Ik zeg dat niet uit bangmakerij, maar kijk eens naar andere bedrijven.' Als voorbeeld haalde hij de gebeurtenissen bij Ford Amsterdam aan waar de verkoopafde ling eerst buiten schot bleef, maar er na twee jaar toch aan moest geloven. Hubregtse waarschuwde de aanwe zigen niet te optimistisch te zijn over hun kansen op de arbeidsmarkt: "Het is een compleet andere realiteit dan toen jullie vijf of tien jaar geleden bij Howson kwamen. Strategie Henk Wijninga verduidelijkte vervol gens de FNV-strategie. Zo is er in de kadergroep besloten dat externe des kundigen zich over het direktie-rapport gaan buiten. In afwachting van de re sultaten van dat onderzoek, dringt de kadergroep aan op acties, die in drie stappen zouden moeten plaatsvinden. Zo zullen spoedorders geen voorrang meer krijgen en wordt er geen toe stemming meer gegeven voor het ver richten van overwerk of het inschake len van uitzendkrachten. Als tweede stap wordt het meedoen aan de FNV- actieweek van 19 tot en met 23 novem ber genoemd, waarbij het bedrijf mogelijk vijf dagen plat gaat. Afhanke lijk van de situatie zullen er als derde en laatste stap nog verdergaande acties gevoerd worden. Tegen die tijd is ook het deskundigen-onderzoek afge rond, zodat dan naar een alternatieve oplossing gezocht kan worden. Lak beschadigd of gekrast? Wij verzorgen de reparatie die daarbij past! P. Stalenhoef autoschade 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het kenmerk voor vakwerk Vanuit de zaal werd de vraag gesteld of de aktieweek (het stilleggen van de produktie) de 98 resterende arbeids plaatsen niet in gevaar zou brengen. De vragensteller vreesde tevens dat er twee partijen (voor- en tegenstan ders) in het bedrijf zullen ontstaan. Distriktsbestuurder Wijninga meende dat het feit dat de onderlinge werksfeer niet optimaal is, juist het gevolg is van de voorgenomen beslissing van de di rektie en niet van de aangekondigde akties. 'Er is geen economische nood zaak aanwezig voor de ontslagen. De werknemers hebben dus het recht daar tegen te knokken. We moeten met 236 werknemers doorgaan. Want wat is het lot van de 98 die overblijven? Die gaan er een andere keer net zo gemakkelijk uit, als we dit zomaar over ons heen laten gaan,' aldus Wijninga. Geen namenlijst Het is overigens nog niet bekend wie ontslag boven het hoofd hangt. De namenlijst komt pas, als er daadwer kelijk een besluit is genomen. De In dustriebond FNV probeert nu juist dat besluit te beïnvloeden. Als die lijst er toch komt, zal dat pas volgend voor jaar zijn. Wijninga: 'Mensen die den ken dat ze er niet bij zijn, moeten op z'n minst begrip hebben voor de collega die richting bijstandsniveau gaat. We eisen dat begrip. Solidariteit kunnen we vragen. Tegenwerking leidt tot reaktles. Ik leg de verantwoording voor die reakties geheel bij diegenen die tegenwerken,' aldus de disiriksbe- stuurder, die schatte pas begin volgend jaar een verantwoorde uitspraak te kunnen doen over het deskundigen-on derzoek. Onder voorbehoud dat de via de ondernemingsraad gevraagde infor matie op tijd los komt. Alvast wennen Uit de zaal kwam nog het voorstel om voor december maar een vierdaagse V werkwerk in te voeren, zodat 'de vrou wen alvast konden wennen aan de mannen die straks misschien thuis.lo pen.' Een wel zeer speciale vorm van arbeidstijdverkorting', aldus voor zitter Hans Hubregtse, die vervol gens bij de stemming ove de "eerste stap "-akties vijf stemmen tegen en elf onthoudingen telde. Over de vijfdaagse staking kon niet ge stemd worden. Vlak voor de aktieweek komt er namelijk een vergadering van de CNV en FNV waar zich een drie kwart meerderheid van de leden schriftelijk uit moet spreken voor een staking. Alleen onder die voorwaarde mag er dan eventueel gestaakt wor den. 'Onze toekomst' Vervolgens kwam de brief met voor stellen aan de orde, waarover op 6 no vember met de direktie wordt onder handeld. De kadergroep had de brief, die zowel materiële als immateriële zaken bevat, de naam 'onze toekomst' meegegeven. Deze toekomst is nu drastisch verstoord, maar de kader groep stelt voor het overleg toch door gang te laten vinden. 'Zij het dat we al leen over de materiële zaken als de ar beidsplaatsenovereenkomst, de invul ling van de arbeidstijdverkorting en de verbetering van de beloningen willen praten. De overige zaken worden aan gehouden', aldus Wijninga, die in het verleden gedane toezeggingen graag verzilverd ziet. Het voorstel van de kadergroep werd overigens met algemene stemmen aangenomen. Dat gebeurde tevens met de voordracht die de kadergroep, in het kader van de verkiezing van een nieuwe ondernemingsraad in decem ber, stelde. Voorzitter Hubregtse be sloot de vergadering met de wens dat de verbondenheid die te bespeuren was, ook in de toekomst aanwezig zal zijn. Zou het niet mogelijk zijn dat de Sport stichting in Soest in navolging van de Amersfoortse sportstichting ASLOS ook een werkgelegenheidsplan gaat op stellen voor de reconstructie van de sport- èn recreatie voorzieningen in Soest. Er zou'dan o.a. wat gedaan kun nen worden aan het grondige onder houd van de sportvelden en de uitbrei ding van sportvelden ten behoeve van S.O.Soest. Tevens zou men het zwembd en de sporthallen onder deze regeling kunnen laten vallen. Natuurlijk zou ook in dit plan passen het openluchttheater en het openlucht zwembad. Hoewel hiermee natuurlijk geld ge moeid is, wordt echter de werkgelegen heid opgeschroefd. Er zouden veel en mooie plannen gemaakt kunnen wor den, maar. ik ben alleen maar bang dat de gemeenteraad van Soest niet de "moed" durft op te brengen om serieus eens over zo'n plan met de Sportstich ting te gaan praten. Deze angst is ingegeven door de prak tijk in de afgelopen jaren als het de "sport" in Soest betrof. Kijk maar eens naar de gang van zaken bij de Aanleg Atletiek Accommodaties Soest (SAAS). Voor de 'sport" in Soest zou het buiten gewoon zijn indien mijn angst te voor barig blijkt te zijn en dat er nu werkelijk eens iets positiefs wordt gedaan apin de "sport" in het algemeen in Soest. Dit niet alleen voor de werkgelegenheid, maar zeker ook voor de jeugd in Soest. P. de Roos Soesterbergsestraat 122 - So Telefoon 02155-12706 MENU DE CE MOIS f45, - deze maand speciaal aanbevole menu DELICES DE LA MER A UX DEUXSAUCES garnalen en mosselen met coch tail- en mosterdsaus CONSOMMÉ AU CHAMPIG NONS heldere champignonssoep SORBET AU FR UIT verfrissend ijsje op vruchtenbasis FILET DE LIEVRE A U PORTO hazerugfilet in portsaus geserveerd met een keur aan verse seizoengroenten en gebakken aardappelen FROMAGES ASSORTIS kaasvariatie SABA YON SEBASTIAN vannilleijs met sabayon Onze a la carte kaart is weer aan past aan het seizoen. Wij zijn geopend: Dinsdag t/m vrijdag vanaf half 12 Zaterdag vanaf 5 uur Zondag en maandag gesloten. Vanzelfsprekend piassen wij onze o ningstijden graag aan voor Uw ceptie of diner. Ook op zondag maandag.

Soester Courant | 1984 | | pagina 3