(UÈm splinter Natuur p Nabij vereniging dÉÉl EEMLANDv anente evolutie. Grote belangstelling voor literaire avond met Rutger Kopland Echt Engels Porselein Concert gospelgroep 'The Messengers' Oudheidkamer Geslaagde tentoonstelling van 'De Vrije Vogels' ROYAL ALBERT Glorie OAóruiy Slagroom tompoucen Harry van der Wee uit Soest exposeert in Maarsbergen WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 PAGINA 9 s mand kan uw 'eter testen en G dealer voor ;eft gewoon de ian. Efficiënte 135,-. P, distributie, d afgesteld, idvies. Doen, i lopen. Jan Visser officieel uitgeluid Tineke Bijenhof wint foto van Fotogroep Soest Filmhuis: My Brother's Wedding Natuurwandeling van IVN-Eemland Open podium: The Bruize Brothers, Holy Girls en jam-sessie Expositie Cor Rademaker Dag van de kalligrafie en consult pennendokter in Amersfoort Maarten 't Hart en Wout van Vliet exposeren in Soest ENGLAND \nf\c ringskoslen f 401. S&fr Originele fjr runewisserhl;tflpn Voor Polo, Derby. Audi 50, Golf ta nel gratis montage garantie, f 145.-. STEENHOFFSTRAAT 53 - SOEST - TELEFOON 02155-21433 OVERMEERSEWEG 2 - NEDERHORST DEN BERG - TEL. 02945-1428 van 1.65 4 A(j •or B b&3 Nog tot en met 11 november: Het komende weekend kan men nog genieten van de gouaches, olieverven en tekeningen van de Soester kunste naar Harry van der Wee (66), die deze week samen met de beeldhouwer Paul Kingma (53) uit Amerongen exposeert in Galerie "Projekt" aan de Wouden- bergseweg 58 in Maarsbergen. Een paar schitterende olieverfdoeken in diep paars, donkerblauw en licht rose zijn geïnspireerd door het berg landschap van de Dolomieten. Dat is het uiterlijke verhaal, maar innerlijk gebeurt er veel meer. Zelf zegt hij: "Momenteel is er dacht ik in mijn werk enerzijds een neiging naar het verstilde en naar binnen ge keerd, anderzijds naar het meer ge ëmotioneerde. Voor beide accenten geldt vooral dat er grote behoefte is om gevoelsstromingen uit mijn leef- gevoel een vorm, een gestalte te geven. Een berglandschap bijvoorbeeld wordt zo meer een berglandschap der binnen wereld. Vaak bleef ik zoeken in de meer statische vorm- en compositie opvattingen, maar de ontwikkeling naar het meer dynamische is - dacht ik - in gang gezet. Daarmee hoop ik nog een tijd te kunnen doorgaan. De auteur noemt zijn eigen tableaus "Geabstraheerde bergfragmenten' die hij geen titel wil meegeven, zodat de beschouwer zijn eigen fantasie de vrije loop kan laten. Daarnaast hangen er een paar krijttekeningen, die het bos van Pijnenburg als onderwerp hebben, terwijl hij ook getracht heeft Ooltgens- plaat in zwart-witte blokken vast te leggen voor het nageslacht. De tweede kunstenaar toont negentien bronzen die variëren van 'Jona' (uit de walvis!), religieuze taferelen, tot aan "gestolde" tranen en muziek. Een zogenaamde Kingma-tafel com pleteert dit boeiende werk, waarvan hij zelf zegt: "Het vak van een beeld houwer bestaat uit het maken van din gen met hand en geest en is - zoals alle vakken waarin men zich kan uiten - één van de mooiste dingen die een mens kunnen overkomen. Bij mijn beelden staat altijd het "idee" voorop, een gedachte zal ik dan ook altijd eerst verdelen in voor mij belangrijke ge dachten-associaties. Zoals een dichter woordbeelden en een musicus klan ken tot melodie maakt, dien ik als beeldhouwer deze gekozen associaties tot een plastische eenheid te combi neren. Als dat lukt is een beeld ont staan." Zaterdag a.s. en zondag van één tot vier uur in Maarsbergen. De toegang is vrij. SOESTER COURANT Originele Golf mtlaaleinrldpmppr likkelcoaling bescherm- Ntl een heel jaar hef monta 'I voor bestuurder als pas- ■rs. Kn ruim berekend op ige. Overtuig uzelf in een kentl comfortabele j de Renault dealer. 8.675.- .Onder zeer grote belangstelling van poëzieliefhebbers uit Soest en omge ving heeft Jan Visser zaterdagavond afscheid genomen van de Literaire Sa lon van Artishock, waarvan hij 19 jaar geleden zelf mede-oprichter is ge weest. Dat gebeurde als onderdeel van een indrukwekkende literaire bijeen komst, waarin de vermaarde dichter/- psychiater Rutger Kopland een hoofd- I rol vervulde. Kop en schotels Eierdopjes Vingerhoedjes Servetbanden Lepeltjes aanwezigheid van de door hem zeer be wonderde dichter Rutger Kopland. Na deze onderbreking werd het pro gramma - dat muzikaal werd omlijst door Catherine Buil (barokfluit) en Paul Hurris (harpsichord) - voortgezet met een boeiende uiteenzetting van Rutger Kopland over 'verstand en ge voel in de poëzie.' Hij merkte daarin o.m. op dat het een misverstand is te mensen dat een kunstenaar zelf het meest deskundig is als het om zijn eigen werk gaat. "Ik zit hier dan ook meer als bron van informatie dan als de beste commentator van m'n eigen werk,' aldus Kopland, die deze ge dachte illustreerde met een verwijzing naar de apartheidspolitiek: 'Ik zou haast zeggen: je moet er niet geweest zijn om er verstandig over te kunnen praten.' Verstaanbaar Poezie definieerde hij als een bijzon dere vorm van taalgebruik, waarmee gevoelens en gedachten worden opge wekt, maar hij bestreed de opvatting dat het appreciëren van dichtkunst Nelleke Streefkerk neemt hartelijk afscheid van Jan Visser. Rutger Kopland (l.) èn Ton Luiting kijken toe. Foto: Goos van der Wilt. 'een kwestie van gevoel' is, alsof de dichtkunst voor het verstand niet toe gankelijk zou zijn. 'Poëzie is de poging om taal te gebruiken op een manier die een nieuw licht op de wereld werpt, die een ogenblik geldig is, nog niet eerder bestond en niet eerder toegankelijk was; niet uniek, wel verstaanbaar voor hen die het willen verstaan. Zonder communicatie met anderen kom je niet achter de waarheid over jezelf. Op de vraag of een ellendige jeugd ook volgens hem een "voorraadschuur" voor de dichter is antwoordde hij dat zo'n jeugd in het algemeen meer con flicten en problemen oproept. "Dat kan heel inspirerend zijn als je er op een creatieve manier mee omgaat, maar het is helaas zo dat een ellendige jeugd meestal alle creativiteit smoort. Het levert in het algemeen dan ook meer artistieke rotzooi op dan zaken van ar tistieke waarde. AL 50 JAAR OFFICIAL DEALER BAARN SOEST BEUKENLAAN 80 (t.o. Sporthal Beukendal) - SOEST-TEL. 12643 EEMNESSERWEG 16-22 - BAARN - TEL. 15555 Donderdag 8 november 21.00 uur: In het kader van de foto-expositie welke werd verzorgd door de Foto groep Soest in "de Bundeling", Schou tenkampweg k van 15 aug. t/m lk okt. (officiële data, de expositie werd even wel verlengd t/m 5 nov.) werd een foto verloot. De bezoekers konden aangeven aan welke foto men de voorkeur gaf. Onder deze groep werd de vergroting in dit geval het kunstwerk "Een bewogen Herfst" van Huib Limberg, verloot die door Tineke Bijenhof. Turf streek 101, gewonnen werd. Op de foto de twee andere leden van de Fotogroep Soest: links Ton van den Oord, rechts Scabby Walter, tijdens de uitreiking van de prijs aan Tineke Bijenhof. Kopland las voor uit eigen werk (o.m. uit de bundels 'Onder het vee,' 'Wie niet vindt heeft slecht gezocht.' 'Een lege plek om te blijven,' 'Al die mooie l beloften,' 'Dit uitzicht' en uit nog onge- publiceerd werkIn de meer dan over volle theaterzaal van Artishock hing het publiek aan zijn lippen. 'Kort na de pauze nam Nelleke Streef kerk van de Literaire Werkgroep offi cieel afscheid van Jan Visser. 'We heb ben het voelen aankomen, en nu is het eindelijk zover: Jan stopt met zijn li teraire activiteiten - althans in Arti- shock-verband - en verbreekt formeel de banden met de vereniging die als een kind van hem is afgegroeid en die zijn kritiek niet altijd even welwillend heeft aangehoord. Zij haalde herinneringen op aan de ja ren waarin de literaire avonden zonder f enige subsidie georganiseerd werden. 'De auteurs die hier kwamen kregen een reiskostenvergoeding en als er dan nog wat voor hen overbleef was dat meegenomen. Toen we zes jaar gele den 2600 gulden subsidie kregen dach ten we dat we half literair Neder ig land aan onze voeten zouden vinden, maar blijkbaar is Soest voor veel literatoren toch een provincieplaats en inmiddels is de subsidie ook alweer ge halveerd," stelde zij vast. "We zullen jou en je inbreng ontzettend missen," aldus Nelleke, "al hopen we je nog vaak als bezoeker te zien. Wij gaan door, al vragen we ons af of het lukt zonder jouw inspiratie en soms wat autoritaire optreden. We doen ons best." 'Laatste wens' Zij bedankte Jan Visser namens de werkgroep en namens de vereniging Artishock (waarvan de officiële verte- genwoordigers overigens schitter den door afwezigheid) en bood hem een plakboek met een bloem lezing uit alle kranten-artikelen over de literaire salon in de periode 1965- 1984 aan. Nelleke merkte tenslotte met enige trots op ook de "laatste wens" van Jan Visser te kunnen vervullen: de Vrijdagavond 16 november aan vangend te 20.00 uur hopen The Mes sengers een concert, te geven van gees telijke- en volksliederen in de NPB-- kerk. Rembrandtlaan 20. Soest. De door het koor o.m. te zingen spirituals en gospelsongs zijn ontstaan uit de ge ïmproviseerde geestelijke volkslie deren van de Afrikaanse negers, die als slaven naar Amerika waren ge voerd en daar tot het Christendom wer den bekeerd. De ellendige toestand waarin deze mensen verkeerden leid den ertoe dat ze zich gingen beschou wen als het volk van Israël, dat onder het juk van Pharao zuchtte maar ver lost werd en over de Jordaan het Be loofde Land mocht binnentrekken. Wie de teksten heeft gemaakt zal wel altijd onbekend blijven. Soms werden ze ter plekke door de voorganger of voorzanger gemaakt naar aanleiding van bepaalde toestanden of problemen. De teksten boeien en ontroeren door hun eenvoud en kinderlijk Godsver trouwen. Door vertaling gaat nagenoeg alles van hun oorspronkelijke waarde verloren. De liederen zullen door de dirigent P. J. Houtzagers van een korte toelichting worden voorzien. In de muziek vinden we een versmel ting van twee culturen. De neger bracht zijn sterke ritme in en, waar toepasselijk, de keerzang tussen voor zanger) s) en koor. Voorts de wat vrijere samenzang van het koor, die daardoor de indruk wekt als ware het allemaal maar geïmproviseerd. Van blanke zijde komt de vier- soms vijf stemmige harmonie, die overigens ook negroïde invloeden heeft ondergaan. De Messengers (Boodschappers) wer den opgericht in 1968. Ze hebben mee gewerkt aan talloze erediensten van verschillende gezindten o.m. in Duits land en Engeland. Naast liederen in de Engelse taal zingen ze Nederlandse, Spaanse, Nieuw Hebreeuwse, Duitse, Franse en Russische teksten. Behalve een groot aantal religieuze lie deren beschikt het koor over een uitge breid repertoire van folkloristische lie deren van verschillende landen. Het koor heeft een sterkte van 40 zangeressen en zangers en het wordt begeleid door een combo van 4 musici. Op zondag 11 november om 14.00 uur begint de maandelijkse natuurwande ling bij de Algemene Begraafplaats te Soesterberg. Deze is te bereiken door de Kampweg te Soesterberg geheel uit te rijden. Over het viaduct van de nieuwe snelweg voorbij de zandafgra- ving, rechts afslaan. IVN-borden wij zen verder de weg naar de startplaats. Door vriendelijke medewerking van de heer H. W. P. G. Berger van Staatsbosbeheer worden de gidsen bij de voorbereiding van de wandeling geïnformeerd over de oorzaken van de schade aan de bossen. Deze, alsmede de herfstverschijnselen, zullen het hoofdthema van deze wandeling zijn. Door het natte najaar is de herfst verkleuring (nog) niet erg opvallend geweest. De schimmels in de bodem daarentegen profiteren wel van dit vele vocht. Dit uit zich in de talrijke paddestoelen. Over het algemeen is veel regenval in de bossen van de Utrechtse Heuvelrug een weldaad voor de begroeiing. Door de hogere ligging van de gronden zijn bomen en strui ken volledig afhankelijk van het regen water. Het grondwaterpeil zit op de meeste plaatsen meters diep onder het maaiveld, en dus voor de wortels niet oereiKDaar. Praten over regenval en de begroeiing brengt ons snel naar de oorzaken en gevolgen van de zgn. "zure" regen. Bij het Staatsbosbeheer zullen dit na jaar de eerste resultaten bekend wor den van een onderzoek dat naar "zure" regen is gedaan. Eén duidelijke hoofd oorzaak is waarschijnlijk moeilijk aan te geven. Wel is het frappant dat boom soorten er verschillend op reageren. Ook blijkt de herkomst van het zaad van de bomen een factor van belang te zijn. Ongetwijfeld zal dit alles zondag a.s. tijdens de wandeling aan de orde ko men. Voor verdere informatie over de ze wandeling kan men bellen: tel. 16491. Charles Burnett, een van de belangrijk ste filmers binnen de Black Cinema in Amerika, maakte enige jaren terug een grote indruk met zijn film "Killers of Sheep". Deze was toendertijd ook in het filmhuis te zien. Nu, op donder dag 8 november om 21.00 uur, is zijn tweede film "My Brother's Wedding" in het filmhuis te zien. In deze film staan de lotgevallen van de jonge ne ger Pierce centraal. Hij verzet zich te gen het streven van zijn ouders en broer, om op te klimmen naar het middle class milieu. Hij heeft een klein zaakje en is gelukkig met zijn buurt en vrienden. Een dilemma ont staat, wanneer op dezelfde dag zowel zijn geleerde broer gaat trouwen als zijn beste vriend begraven wordt. Met de nodige humor en sympathie schetst Burnett dit leven aan de onder kant van de maatschappij. Een film die heel wat te vertellen heeft over zwart Amerika. De film speelt zich, evenals "Killer of Sheep", af in de zwarte wijk Watts in Zuid-Los Angeles. Het is een familie drama, dat geen afgerond verhaal heeft, maar dat eindeloos kan door gaan, want er is altijd wel wat aan de hand. De hoofdpersoon is Pierce, die volgens zijn moeder niet veel van zijn leven heeft gemaakt. Dit in tegen stelling tot zijn broer Wendell, die advocaat is en op het punt staat te trouwen met Sonia, ook advocaat. Zij hebben zich aangepast aan de blanke maatschappij, wat alleen al te Zaterdag 10 november 21.00 uur: Vrijdagavond 9 november a.s. vindt de officiële opening plaats van de nieuwe ex positie in de Oudheidkamer van het werk van de veelzijdige kunstenaar Cor Ra demaker. In zijn jonge jaren was hij stuurman op de grote vaart, maar toen hij eenmaal getrouwd was zocht hij een baan aan de wal. Na handel in sigaren in het vroegere Indië begon hij een hotel. In de oorlog belandde hij in het Jappenkamp. Na zijn kamptijd verhuisde hij naar Ne derland en begon in zijn levensonder houd te voorzien door de verdere uitbouw van zijn hobby, waarmee hij in het kamp al begonnen was: houtsnij den, tekenen, boeken schrijven, o.a. ovér sterrenkunde. Zo kwam hij in kontakt met scholen en dit maakte, dat hij op 55-jarige leef tijd wiskunde ging studeren. Hij gaf daarna les aan de MTS in Hilversum. Cor Rademaker, een veelzijdig man, heeft vele jaren in Soest gewoond. De opening wordt verricht door zijn dochter Nelleke Rademaker, de be kende TV-presentatrice. De openings tijden van de Oudheidkamer, Ferdi- nand Huycklaan 18, zijn zaterdags en zondags van 14.30 tot 17.00 uur. Met 335 vogels had de vogelvereniging De Vrije Vogels in de afgelopen week een goed bezette vogeltentoonstelling. Over de grootte van de deelname is het bestuur van de vogelvereniging blij verrast. Voorzitter H. ten Hoedt kraakte don derdag dan ook enkele vrolijke noten alvorens wethouder drs. G. Plomp de prijswinnaars van 1984 bekendmaakte en vervolgens de tweede vogeltentoon stelling van De Vrije Vogels opende. ,,De kenners zullen ongetwijfeld weten dat 1984 een slecht jaar was voor de kwekers. Het natte en kille voorjaar was met name voor de 'koude kwekers' erg slecht, en zij hebben menige te leurstelling moeten slikken", zei voor zitter Ten Hoedt, die uit het aantal vogels meende te mogen opmaken dat de vereniging leeft. ,,De vereniging timmert aan de weg en heeft een plaats je in de Soester gemeenschap gekre gen. De tijd dat men aan de melk boer dacht bij het horen van de naam De Vrije Vogels, is voorbij", aldus Ten Hoedt. Hij knipoogde ook nog even naar de beheerder van het dorpshuis De Borg, door te stellen dat het dorpshuis niet gesloten mag worden. „Gaat De Borg dicht, dan betekent dat niet alleen dat De Borg verloren gaat, maar ook een borg voor verenigingen als De Vrije Vogels. Daarom hebben wij ook zitting genomen in de gebruikersraad van De Borg". Wethouder Plomp maakte de prijs winnaars bekend na eerst te hebben geconstateerd dat er zowel ouderen als jongeren op de tentoonstelling aanwezig zijn: Ook zei hij het stand punt van De Vrije Vogels ten aanzien van De Borg te hebben genoteerd. D. Bos uit Baarn werd Generaal kam pioen 1984. Hij kreeg daarvoor het Bondskruis, de hoogste waardering binnen de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers, die maar liefst 50.000 leden telt. De heer J. C. J. Jaspers uit Schiedam sleepte drie prijzen uit de wacht. In de klasse 'Stammen', 'Stellen', en 'Vetstof' werd hij kam pioen. De overige kampioenen van 1984: 'Pigment': W. Kok uit Baarn. 'Tropen en Bastaarden'de heer Luy- telaar uit Soest, 'Gras en Grote Par kieten': J. Jaspers uit Amersfoort, 'Derby': Germers uit Schiedam, 'Tro pen en Parkieten'J. Jaspers uit Amers foort. 'Dames': mevrouw Ten Hoedt uit Soest, 'Jeugd': J. Bok jr. uit Soest. 'C-vogel': Mevrouw Ten Hoedt uit Soest, 'B-vogel'H. ten Hoedt uit Soest. zien is aan het haar (dat "steil" ge permanent is!). Ze zijn de "bour- geois-blacks", die zó op de blanken proberen te lijken, dat ze niet meer we ten wat er omgaat bij hun eigen men sen. Pierce verweert zich hier tegen en gedraagt zich als een anarchist, tot wanhoop van iedereen. Dit leidt naar een climax, wanneer Pierce op dezelfde dag zowel het huwelijk moet bijwonen als zijn vriend moet begra ven. "My Brother's Wedding" is behalve om het knap vertelde verhaal, onweer staanbaar door de kleine incidentjes die de handeling soms iets vertragen maar die subliem de toon zetten: de liefdevolle schijngevechten tussen Pierce en zijn vader, het flirtende meisje die het vrouw-zijn ontdekt, maar ook de revolver die binnen hand bereik ligt. In een eenvoudige, direkte stijl zonder sublieme camerabewegin gen geeft dit de film een geweldige authenticiteit en charme rond de scè nes, die een kleurrijk portret geven van het leven dicht tegen de armoede, werkloosheid en criminaliteit aan. De film ging in september van dit jaar in première. Agenda: Do, 15 november "Ugetsu Monogatari" van Kenji Mizoguchi (Japan 1953). Do. 22 november "El Sur" van Victor Erice (Spanje 1983). Do. 29 november/ "Het Zaad van de Mens" van Marco Ferreri (Italië 1969). Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 4,-. Maarten 't Hart: Interieur van de Pieterskerk te Utrecht. Zaterdagmiddag 10 november om 15.00 uur opent de schrijver A.C. de Gooijer uit Amsterdam een expositie van twee realisten in Kunstzaal 'De Drie Rin gen'. Hun werk is daar te zien tot 8 december. Ieder die belangstelling heeft in het werk van nieuwe realisten is van harte welkom bij deze opening. Maarten 't Hart - het kan niet genoeg herhaald wordenniet de auteur, maar de schilder van die naam - is één van hen. Hij kreeg landelijke bekendheid door de wijze waarop hij interieurs van oude kerken vastlegt. Op de ten toonstelling laat hij daarvan enkele opmerkelijke voorbeelden zien, naast stadsgezichten, landschappen en stillevens. De tweede exposant is Wout van Vliet, die zich tot een belangrijk portret schilder heeft ontwikkeld. Op de ten toonstelling is hij aanwezig met een serie kleine etsen, die eveneens van een groot vakmanschap getuigen. Kunstzaal 'De Drie Ringen", gevestigd in het Anna Paulownahuis, Burge meester Grothestraat 51, is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 10 november zal er in het Ar- tishockgebouw wederom een swingen de muziekavond worden georganiseerd. The Bruize Brothers zullen de avond openen met akoestische blues. Daarna is de beurt aan The Holy Girls. Na hun geslaagde verrassings optreden op het vorige Open Podium zijn ze thans uitgenodigd om hun ge hele repertoire ten gehore te brengen. The Holy Girls (zie foto) bestaan iets meer dan een jaar en zijn er in die korte tijd in geslaagd een doortim merde New-Wave sound te realiseren. De band bestaat uit: Dick Kok-drums; Esther van der Hoeven-zang; Madeion van Kooten-gitaar; Thomas Wevers-gi taar; Kai Janssen-bas. Het huisorkest van de vereniging Ar tishock, de Artiband zal vervolgens improviserend op de bekende funk- jazz stramienen op de afsluiting van de avond aansturende inmiddels tra ditionele jam-sessie waaraan alle aan wezige muzikanten mee kunnen doen. Aanvang: 21.00 uur: Toegang gratis! eerst werden gehouden en toen veel be langstelling trokken. Bovendien wordt op deze gehele dag - "spreekuur" gehouden door een gespe cialiseerde "pennendokter" in de pen- nenhoek van de Kwiekwinkel. Het pu bliek kan hier gratis z'n vulpen laten nakijken, eventueel schoon laten ma ken en vrijblijvend advies verkrijgen over defecte vulpennen. Een goede kans om die "oude maar toch dierbare pen" te laten onderzoeken. Tenslotte kan in gekochte pennen, die zich daar voor lenen, tijdens deze dag gratis een naam gegraveerd worden. Eén en ander valt binnen het kader van de Kwiek Kantoor Beurs, die van maandag 12 t./m. vrijdag 16 november in de Kwiek winkel wordt gehouden. Deze beurs is in de eerste plaats be doeld voor bedrijven en instellingen, die één keer per jaar hun aankopen van kantoorhulpmiddelen en -accessoires doen. Overigens is deze Kantoor Beurs met interessante beursaanbiedingen ook voor de particulier vrij toeganke lijk. De dag voor de kalligrafie is zelfs in het bijzonder bedoeld voor particu lieren. Op donderdag 15 november 1984 orga niseert de Kwiek Winkel, onderdeel van Kwiek, centrum voor tekstverwer king bv in Amersfoort, een dag voor de kalligrafie. In de Kwiek Winkel, Ju- lianaplein/Leusderweg vinden dan tus sen 11.00 en 21.00 uur demonstraties plaats door kalligrafisch kunstenaar W. van Huizen. Omdat kalligraferen aan populariteit wint en er steeds meer en betere kalli- grafeerpennen en -hulpmiddelen op de markt komen, prolongeert Kwiek deze demonstraties, die vorig jaar voor het

Soester Courant | 1984 | | pagina 9