ommuren (JL8 Kerstdiner Dansant? De geschiedenis van het 32ste Tactical Fighter Squadron JU.-*.' Prins Carnaval opnieuw Jan Beijer F.N.V. Soest/Soesterberg doet mee met 1 mei- viering Vrijwilligers Vakature Bank nse klassieker ater en film tfOES'ï' Er was er een jarig Op zoek naar logica (1) Op zoek naar logica (2) y GRATIS XVERGROnNGJ V.V.B. heeft nieuwe buitendienst medewerker orchol oormode ■mntduiunikb TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderhooQt voor doe-het-zelvers De acacia, een mooie boom PAGINA 10 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11- uur: ebei falen en hun vrouwen daarbij esleuren. De pottenbakker wil eens ik geld verdienen met zijn kunsten laat zijn vrouw in de steek wanneer heel mooie dame hem verleidt, ze femme fatale blijkt een geest te i. Dat kan dus rustig in Japanse ns, geesten kunnen net zo 'werke- zijn als levende wezens. Als de pot- bakker genezen van zijn avontuur is terug komt. is zijn vrouw ook een st geworden. Maar i)et leven gaat itè'r gewóón door. Dép'dtferfblrkkbr t niet dat zijn vróuw"ah'a'ïïg 'in lere sferen verkeert. De zwager van pottenbakker wil samourai worden, t lukt hem, maar ook hij laat zijn uw barsten en ontmoet haar pas meer ze verkracht is en vol verdriet en erkend geisha-huis haar lichaam koopt. Ook deze man keert, enigs- 3 geknakt, naar het dorp terug. :oguchi wilde de samourai eigenlijk, tegenstelling, laten doorzetten op ambitieuze weg naar de illusie, ar zijn producenten dwongen hem een ander slot, wat de regisseur r verbitterde. De tijdsduur van deze rtwitfilm is 93 minuten, nda: do. 22 november 'El Sur' van :or Erice (Spanje 1982); do. 29 ember 'Het zaad van de mens' van ■co Ferreri (Italië 1969); do. 6 ±mber 'Les deux Anglaises et le tinent' (Anne en Muriel) van npois Truffaut Frankrijk 1971 vang; 21.00 uur. ree5,-/leden, CJP en 65 4,-. 10.00 uur is de markt weer open .00 uur. de kinderen zijn er zaterdag van- 40 uur regelmatig tekenfilms te eze zijn gratis). Voor jong en <an het dus een gezellige markt n, waar leuke kadootjes tegen are prijzen worden verkocht. 'ngfll]d,envijdag 23 november .9.00 tot 22.00 uur; zaterdag 24 no- er van 10.00 tot 17.00 uur. PaUZe WOrtit de nrt t„ je en het haa'enmeer' im h i Nederlands gespro- be'eeft Kuifje weer vele span- WH,, T"- Samen met onaf. elijke hona Bobbie helpt Kuifje ,°Cm met z'ln nleuwe in li en Janseh et! Jansens en mrv ïl koraen in dlt nieuw iur van Kuifje voor. •eservering (vanaf nu): 19037 of door Arie Wandelaar Vooropgesteld dat oud worden geen verdienste van de mens zelf is, omdat alleen de Lieve Heer begin en eind van de aardse voorstelling bepaalt, springt het bereiken van één bepaalde leeftijd er tegenwoordig het meest uit. Vijftig jaar worden krijgt nog wel het sausje van Sarah en Abraham mee, de leeftijd van 65 bereiken is vooral in financieel en maatschappelijk opzicht iets dat tot mijlpalen mag worden gerekend. Los geweekt worden uit een werkkring waarin je mogelijkerwijs was vastge roest, maandelijks iets van je A.O.W.-- premie als staatspensioen terugzien. Het is de geboren Fries en in Den Haag en Soest getogen Herman Kuiphof en kele weken geleden overkomen. Uit zeer betrouwbare bron heeft Arie ver nomen dat de jarige het allerminst ple zierig vindt aan de bereikte leeftijd te worden herinnerd en er zo ongeveer al les voor over heeft zich buiten het vroe ge najaar van zijn leven te bewegen. Het is daarom dat hij als sportman nog steeds aktief is en ook na zijn 65e zowel schriftelijk als mondeling aan het woord blijft. Wat het eerste betreft: van de man die na ir. A. van Emmenes in Ne derland voetbal op televisie heeft uit gevonden verscheen onlangs het boek 'Twee sekonden geluk en andere voet balverhalen.' Het boek is samenge steld uit gesproken columns voor het N.C.R.V.-radiosportprogramma en ge schreven ook in het eerbiedwaardige NRC/Handelsblad. Een alleraardigst boek, toegankelijk voor iedereen die weet dat een bal rond is. Herman Kuip hof was en is een degelijk, goed geïnfor meerd en mede daarom betrouwbaar sportjournalist. Desondanks werd ook hij, net als stervoetballers, of in de he mel geprezen of bij het vuilnis gezet. Toppers, ook wanneer ze sportjourna list c.q. commentator/verslaggever zijn, hebben daarmee leren leven. Hij bewijst zelfs er 65 en waarschijnlijk zeer oud mee te kunnen worden. Arie hoopt dat, om meer dan een reden, van harte. Herman Kuiphof is namelijk wat voetbal, en in iets mindere mate tennis betreft, een geschiedschrijver. 'Twee sekonden geluk' toont dat wat voetbal betreft in ieder geval duidelijk aan. Met zijn verhalen blikt hij terug in een leven dat uit louter sport blijkt te hebben bestaan. Als een vinoloog die (de beste wijnjaren in zijn slaap kan op- 'zeggep, wandejt hij door goéde, matige en slechte voetbaljaren heen. Relati verend en bescheiden zijn visie op sport en mensen binnen die sportge- vend. Af en toe plezierig uit de voetbal- school klappend. Zo is er het verhaal rond het debuut van international Theo Timmermans. Even voor zijn eerste optreden in Oranje kreeg hij van de schrijvende sportredakteur Herman Kuiphof en diens collega Jan Lutz te horen: 'Theo, we hebben in onze kran ten bepleit dat de Keuze-commissie jou in het Nederlands Elftal moest opstel len, we hebben jou er dus min of meer in geschreven, maar als je blijft spelen zoals nu, dan zijn we helaas verplicht, je er ook weer uit te schrijven.' ■Grootspraak van een over 't paard ge tilde journalist? Vergeet 't maar. Geen speler, geen trainer die zo onverstan dig was niet naar de adviezen van Her man te luisteren. Hij heeft zich er noot op laten voorstaan. Dat moet alles met zijn onkreukbaarheid en objectiviteit te maken hebben gehad. De vruchten daarvan plukt hij ook na zijn 65e. Niet af- laat staan uitgeschreven. Let op Arie's woorden: 'Twee sekonden geluk' is slechts het begin van een nieuw Kuiphof tijdperk. Daarom, hoe ver velend ookProficiat met je 65e, en. met 'Twee sekonden geluk'. Wij moeten tot ongeveer het eind van het jaar wachten om aan de weet te komen of degenen die voor radio en televisie op het kabelnet zijn aangewezen in 1985 een prijsverhoging te wachten staat. Wethouder drs. J. Oudemans trachtte eerder deze maand 'zijn kinderen' dui delijk te maken dat zoiets onontkoom baar is, maar wakkere leden van de ge meenteraad dachten er anders over. Gelijk hebben ze. Als 't waar is dat in Nederland alles 50 jaar later gebeurt dan moet er een uitzondering worden gemaakt voor Soest. Daar duurt alles nog langer. Zo blijft het stakkeren met de ontvangst van België I, om nog maar te zwijgen over hetgeen men el ders in dit land wel via de kabel kan ontvangen en in Soest niet. Desondanks kondigt de desbetreffende wethouder een tariefsverhoging aan. Volgens Arie tegen alle logica van de consument in. Dat Soest ook in ander opzicht op ach terstand staat blijkt uit de samenstel ling van het gemeentelijke politie korps. Terwijl elders in ons land vrou welijke politie-ambtenaren soms reeds tegen hun pensioen aanzitten moet in Soest de eerste vrouwelijke Hermam- dad zich nog presenteren. Zit alles mee dan staat ons dit op z'n vroegst in 1987 te wachten. Burgemeester mr. Paul Scholten had ze al lang in zijn dorp wil len zien dienst doen, commissaris van J. K. Adema heeft onlang verklaard dat gebrek aan vrouwelijke kandidaten en het ontbreken van kleed- en sani taire voorzieningen de komst van poli tioneel schoon in de weg staan. Mis schien gelooft de man zelf oprecht in hetgeen hij zegt. Wat Arie betreft: de commissaris kan hem nog meer vertel len. ARIE WANDELAAR. Amerikaans squadron 30 jaar op Soesterberg Op 1 november 1954 trokken de F-86F Sabres voor de laatste maal hun lan dingsgestel in toen zij wegvlogen van de luchtmachtbasis Manston (RAF) in Engeland, met als nieuwe bestemming de vliegbasis Soesterberg. De verhui zing van het 512de Fighter Day Squa dron vormde het begin van een nieuwe en effectieve relatie met de mensen, luchtmacht en regering van Neder land, die tot op deze dag voortduurt. Vrachtvliegtuigen van het type C-119 voltooiden de verhuizing van het perso neel en materieel op 5 november. Op 16 november werd het officiële con tract getekend op de vliegbasis Soes terberg, op het gedeelte dat Kamp Nieuw Amsterdam werd genoemd. Dat ging gepaard met een ceremonie en een parade, in aanwezigheid van de toenmalige burgemeester van Amster dam, mr. Arnoud J. d'Ailly. Men begon toen een onderzoek in te stellen naar de geschiedenis van het squadron. Kort daarop kreeg het de naam van het 32ste Fighter Day Squa dron. Dat was een juiste benaming, daar de band met Nederland terug ging tot de jaren van de Tweede Wereldoorlog. Op l februari 1940 werd er een squa dron opgericht op Kelly Field in Texas. Dit squadron was het 32ste Pursuit Squadron (Intercept). Op 15 november 1940 werd dit squadron ingedeeld bij de 36ste Pursuit Group op Langley Field in Virginia, waar het voor korte tijd vliegers opleidde. Kort daarna maakte het voorbereidingen voor de eerste overzeese verhuizing. Het grondperso neel nam op 2 januari 1941 de boot in Newport News en arriveerde op de luchtmachtbasis Ponce in Puerto Rico op 6 januari 1941. Puerto Rico is een ei land in de Caribische Zee en Ameri kaans territorium. De vliegtuigen van het squadron vertrokken op 14 januari 1941 van de basis Borinquen op Puerto Rico en voegden zich in begin maart 1941 bij hen. Het squadron had alles bij zich wat maar nodig is om een basis op te zetten, en samen met andere onder delen van de 36ste Pursuit Group bouw de het een basis op bij Ponce. Toen de Japanners op 7 december 1941 Pearl Harbour aanvielen werd voor de hele vlieggroep een 24-uurs paraatheid ingesteld. De toestellen vlogen dage lijks onderscheppings-opdrachteh boven het Caribische gebied. Om Puer to Rico beter vanuit de lucht en vanuit zee te kunnen beschermen werden twee detachementen van het 32ste op 13 december 1941 naar Aracibo op Puerto Rico overgeplaatst. Begin 1942 onderging het squadron een bijzonder pittige training, waaronder ma noeuvres met infanterie- en artillerie- eenheden van Puerto Rico. In september '42 werden twee detache menten van het 32ste squadron overge plaatst naar Aruba en Curaeao, waar zij werden ingezet in intensieve onder zeeboot patrouilles. Er werden ook da- 'gelijks vluchten gemaakt van zonsop gang tot zonsondergang, om een onder zoek in te stellen naar niet geïdentifi ceerde vliegtuigen die de eilanden na derden. Het squadron deed ook dik wijls mee met oefeningen in samen werking met de zeestrijdkrachten en beoefende o.a. duikaanvallen. Gedu rende het grootste deel van 1943 was het 32ste squadron voornamelijk een trainingssquadron voor gevorderde ge- vechts-vliegers. Op 9 maart 1943 verhuisde een detache ment van het squadron van Dakota Field (Aruba) naar Hato Field (Cura- gao). De indeling was toen als volgt: één detachement op Puerto Rico, één op Aruba en één op Cura^ao. Toen de 36ste groep Puerto Rico in juni 1943 verliet, om terug te keren naar Ameri ka, bleef het 32ste Squadron achter. Op 13 maart 1943 verhuisde het squadron echter naar het Panama-kanaal, waar het een luchtverdedigingstaak had tot oktober 1946daarna werd het ontbon den. Gezien de banden die ontstaan waren tijdens de Tweede Wereldoorlog, toen de Amerikaanse luchtmacht operaties uitvoerde vanaf Nederlands territorium in de Caribische Zee, beslo ten de Amerikaanse autoriteiten het squadron dat op de vliegbasis Soester berg was geplaatst aan te duiden als het 32ste. Het 32ste Squadron kwam op de vlieg basis Soesterberg onder bevel van de 2de Geallieerde Taktische Luchtmacht (2ATAF), dit in tegenstelling met an dere Amerikaanse squadrons die in Duitsland zijn gestationeerd en ressor- BU/NLEVBUNG VAN 2 AKTE- 71 GRATIS VERGROnNG L-v. Weedestraat 85- Illegale zenders opgespoord In samenwerking met de Radio Contro ledienst heeft de politie maandagavond op twee plaatsen in Soest illegale zen ders uit de lucht gehaald. Het eerste geval betrof de zender 'Radio Piraat', die bij een bewoner van de Beetzlaan werd aangetroffen. De zender bleek een opgevoerde MC-bak te zijn. Tegen de eigenaar, een 20-jarige Soester, werd proces-verbaal opgemaakt. Later op de avond werd aan de Van Ha melstraat het illegale station 'ECC' op gerold. Hier werden vier zenders als mede een opgevoerde MC-bak aange troffen. De eigenaar, een 19-jarige Soester, kreeg eveneens een proces verbaal. De apparatuur werd in beslag genomen. teren onder de 4de Geallieerde Tak tische Luchtmacht. Het 32 squadron ging op 15 augustus 1956 vliegen met de supersonische F- 100C Super Sabre, de opvolger van de F-86F. Drie jaar later, op 8 juli 1959, werd het squadron omgedoopt tot het 32ste Fighter Interceptor Squadron. Op 14 september 1960 ging het vliegen met de F-102A Delta Dagger, een voor alle weertypen geschikte onderscheppings jager. In 1969 werd het 32 squadron uitgerust met de F-4E Phantom II van McDon- nell Douglas en werd ook de naam van het squadron veranderd in 32ste Tac tical Fighter Squadron. In het najaar van 1978 werd de F-4E vervangen door de F-15 Eagle A (een-zitter) en B (twee-zitter). De Phantoms werden overgeplaatst naar andere U.S. Air Force squadrons met F-4Es. In 1980 werd het 32TFS uitgerust met vernieuwde F-15 vliegtuigen van het type C een-zitteren D twee-zitter In de loop der jaren heeft het 32 TFS verscheidene Amerikaanse onder scheidingen gewonnen. Het behaalde o.a. de eerste plaats in de in 1965 gehou den Fighter Interceptor Meet of wel de 'William Teil Meet'. Het was het eerste onderdeel overzee dat de William Teil won en het eerste winnende team met buitenlands personeel; in dit geval de gevechtsleiders van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht die het squa dron naar Tyndall AFB, in Florida, hadden vergezeld. Het jaar daarop behaalde het 32ste de begeerde Hughes Trofee als het beste luchtverdedigingssquadron van de Amerikaanse luchtmacht. Een derde Outstanding Unit Award werd uitge reikt in 1978, en vierde in 1980. Het squadron ontving in juli van datzelfde jaar voor de tweede keer de Hughes Trofee. Het behaalde deze onderschei ding voor de uitstekende resultaten die bereikt waren gedurende het eerste jaar van het vliegen met de nieuwe F- 15 Eagles (in 1979). Nog geen jaar la ter, in maart 1981, werd bekend ge maakt dat het 32ste voor de derde eer de Hughes Trofee had gewonnen. Een grootse prestatie, temeer omdat het voor de eerste keer was gedurende de 28 jaar van de onderscheiding, dat een squadron het twee jaar achter elkaar behaalde! Een bijzonder bewijs van waardering viel het squadron ten deel in 1974, toen het tijdens het 20-jarig bestaan van het 32 TFS in Nederland, een speciaal vaandel kreeg uitgereikt door Prins Bernhard voor de uitstekende ver diensten ten behoeve van de Neder landse luchtverdediging en goede Amerikaanse-Nederlandse betrekkin gen. Men is bijzonder trots op dit vaan del en het heeft dan ook een ereplaats gekregen in het kantoor van de com mandant. Het vaandel wordt gebruikt bij commando-overdrachten. Restaurant ^bartL ons Reserveringen: Prins Hendriklaan 1 - Soest - Telefoon 02155-13807 Jan Beijer is opnieuw de carnavals prins van Soest. Loco-burgemeester drs. G. Plomp installeerde hem zater dagavond in café Bos en Duin als heer ser over Knollendam, de naam van Soest in de carnavalstijd. Tot adjudant van de prins van de carnavalsver eniging De Narrë-Knollen werden Ben van der Linden en Harry van der Zou- wen benoemd. Dat Jan Beijer opnieuw carnavals prins werd, kwam in zoverre als een verrassing, dat ;hij tot het moment waarop de benoeming bekendgemaakt Net als in Amersfoort gaat de F.N.V.- afdeling Soest/Soesterberg (1800 le den) meedoen met de komende 1 mei viering 1985 in Dorpshuis De Borg. Met één stem meer dan de minderheid besloot de ledenvergadering vorige week in "De Hoeksteen" te Soester berg in te gaan op het verzoek van de Partij van de Arbeid en de VARA om de "Dag van de Arbeid" gezamen lijk met andere linkse krachten te vieren. Aanvankelijk was het bestuur van de plaatselijk F.N.V.-afdeling ver deeld in haar mening, omdat men vorig jaar het gevoel had als bijwagen te functioneren in de organisatie van het festijn. Voorzitter Wout van Leuve- ren beloofde de aanwezige leden zijn invloed in het organiserende comité aan te wenden om aan de bezwaren van de minderheid tegemoet te komen. Deze groep ziet de 1 mei-viering toch als een typisch socialistisch feest en heeft weinig vertrouwen in dit soort politieke acties. In de rondvraag verhieven enkele le den hun stem tegen de plannen van het Soester gemeentebestuur om de tarieven van het CAI-systeem te ver hogen. Het bestuur zal de fractievoor zitters van de politieke partijen in de gemeenteraad deze mening schrifte lijk overbrengen vóór de raadsver gadering van 15 november a.s. Na de pauze hield de voorzitter van het F.N.V.-distrikt Utrecht, Arthur Bargerbos, een inleiding over "het beschermen van de minima". Naar aanleiding hiervan ontstond nog een levendige discussie over de vak bond-acties die deze maand in het land worden gehouden tegen de plan nen van de regering. ,1 werd, gewoon als bestuurslid tussen de feestende menigte had gelopen. Bovendien kwam hij ook niet uit de kast met de vele deurtjes, naar het voorbeeld van de televisiequiz waarin de kandidaten moeten raden wie de 'mystery guest' is, maar stond daarin ,Cees Wantenaar, zoals bleek toen het laatste deurtje was geopend. Het lag dan ook voor de hand dat hij de nieuwe leider van De Narre Knollen zou zijn gedurende het seizoen 1984-'85, maar Wantenaar kondigde tot ieders ver rassing Jan Beijer als prins aan. Wethouder Plomp installeerde Beijer en sprak daarbij de wens uit dat het voor alle deelnemers een plezierige carnavalstijd zou worden zonder wan klank. Voor zijn bijdrage, aan het feest kreeg de wethouder 'een: bloemetje. Nadat ook beide adjudanten en de com plete Raad van Elf waren voorgesteld, ging Prins Jan in gezelschap van zijn hofhouding voor in het feestgedruis. De muzikale omlijsting werd verzorgd door de viermans-formatie The Ele- ments en de Eemlander Blaaskapel. Het carnavalsgebeuren in Soest wordt op 26 januari volgend jaar voortgezet met het traditionele Kielenbal. Van vrijdag 15 februari tot en met dinsdag 19 februari barst vervolgens het echte 0 Loco-burgemeester Plomp spreekt de nieuive Prins Carnaval van Knollen dam, Jan Beijer toe. carnavalsfeest los, met op zaterdag onder meer de traditionele optocht. Op vrijdag 15 februari treedt de beken de popgroep Drukwerk op. Jack gestolen Een inwoner van Soest deed vorige week bij de politie aangifte van de dief stal van zijn leren jack ter waarde van ca. 750 gulden. Het kledingstuk was hem een week eerder ontstolen tijdens een bezoek aan een horeca-gelegenheid ,aan de Burg. Grothestraat. Met.de aan gifte had hij gewacht, omdat hij hoopte dat het jack slechts per abuis door ie mand was meegenomen. Hij hoorde er echter niets meer van. Auto bekrast Een inwoner van Utrecht, die zijn auto had geparkeerd aan het Weteringpad, ontdekte vorige week dat een onbe kende dader zijn voertuig aan een zijde flinke schade had toegebracht door er met een scherp voorwerp op te kras sen. Hij deed bij de politie aangifte wegens vernieling. Zes weken geleden vroeg de V.V.B. twee vrijwillige medewerkers m/v om het team te versterken. Vele belang stellenden hebben zich aangemeld. Na een proefperiode zijn twee medewer kers per 6 november j.1. op de V.V.B. gestart. Eén van die twee medewerkers heeft zich beschikbaar gesteld voor de bui tendienst. Dat wil zeggen: hij gaat per soonlijk kontakt onderhouden met in stellingen en organisaties en ook ver enigingen en diverse instanties. De bui tendienst van de V.V.B. in Amersfoort heeft zich beschikbaar gesteld om hem in te werken. Verder houdt hij nauw kontakt met het interne gebeuren bin nen het team, waarbij één teamlid zijn administratie verwerkt. Binnenkort zal hij zichzelf voorstellen in deze wekelijkse rubriek. In het kort volgt hieronder zijn taak omschrijving: kontakten met instellingen en orga nisaties, waarbij het gaat om bemidde lingsgesprekken; 0 kontakten met instellingen en or ganisaties, waarbij het gaat om eva luatiegesprekken 0 andere kontakten, die voortvloeien uit de twee bovengenoemde taken en aan de hand van het interne gebeuren op ons kantoor zelf. Openingstijden Mensen die geïnteresseerd zijn in vrij willigerswerk, omtrent inschrijving en informatie, enz., kunnen bij de V.V.B. elke maandag, dinsdag en donderdag terecht van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Steenhoffs^jaat 46 te Soest. Het telefoonnummer is'1i2630. Vakatures Het Rode Kruis vraagt een groot aantal medewerkers, waaronder een verbindingsman Interne opleiding kan worden verzorgd, te Zeist op woensdagavond, reiskosten Soest-Zeist behoeven geen probleem te zijn Ziekenhuis vraagt een aantal vrij willigers voor onderhoud van en oprui men in het bos (ze hebben zeer goede ervaringen met vrijwilligers Kamerbewoningsprojekt in Amers foort zoekt één of twee vrijwilligers m/v voor het begeleiden van de bewo ners en tevens zorg te dragen voor praktische- en administratieve zaken bijlage in het bestand Kinderboerderij kan nog mensen gebruiken voor het bedenken, voorbe reiden en uitvoeren van kinderaktivi- teiten (in samenwerking met ande ren); Instituut voor Natuurbescher mingseducatie vraagt vrijwilligers om behulpzaam te zijn bij het geven van natuurlessen aan kinderen in de prak tijk; 0 Kunstencentrum, waar al een aan tal vrijwilligers geruime tijd werk zaam zijn of zijn geweest, kan nog en kele vrijwilligers plaatsen om de beeldentuin geschikt te maken voor ex positie (bijlage in het bestand 0 Oppascentrale voor gehandicapten heeft plaats vooreen aantal vrijwil ligers m/v om te helpen oppassen bij gehandicapten (bijlage in ons be stand 0 Voor het onderhoud van de tuinen kunnen nog vrijwilligers worden ge plaatst. Voor de aard van werkzaam heden geeft de V(t-\{.B. de gewenste in lichtingen 0 Werkgroep Diabetes Vereniging zoekt enkele vrijwilligers m/v voor het meedenken over en meewerken aan aktiviteiten van de werkgroep 0 Veilig Verkeer.Nederland (V.V.N. zoekt een aantal vrijwilligers voor ad- hoc-aktiviteiten; 0 Bejaardencentrum vraagt vrijwil ligers voor onder meer koffie schenken en serveren; 0 Scoutinggroep 'Don Bosco' vraagt vrijwilligers voor het assisteren van de leiding bij begeleiding van de gidsen, welpen, kabouters en verkenners. Schappelijke tijden. Meer vakatures in het huidige bestand van de V.V.B. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 DORPSSTRAAT 54 - PUTTEN - TEL. 03418-57485 't Pliesiebero, de winkelpole, de bezu* niginge, ik waas t'r moar haarstikke drok meej de leste weke, en ik wouw d'r wellus effe af weze. Moar veurigë' week kwaam de Borg weer opdroavéi» en ajje die noam leest, daan mojjé toch ok weer doaluk an 't bezunige sloan, en daan hejje meteejn weej! stof om te schrieve. Doar stoat Hannes borg veur. Toch mojje uutkieke met die maanrfe vaan de Borg. Hejje ut ok 'eleze? Ze legge noeng un woakhongd op ut bogw des vaan 't gemeengtehuus. Ajje d'r mot weze maajje wel uutkieke of un vette kluuf meejneme, aangders kom je ut roadhuus niet in zongder maan- kemente. Ik komt aaltied vlaak laan- gest de gemeengtestoep met ong? blaafbeest, ak de ouwe tiedschrifte in de roje-kruusbus kwiet mot. Zaa'k ok moar aafstaangd houwe, waant ongze hongd is ok niet zo maak. En hoe mot daat voortemee as Sing» terkloas op Soest komt? Die kaajje zo nooit op ut bordes ontvaange. Die zouw zo un winkelhoak in ze spoanse taabr berd hebbe of un haap uut ze board» en daan stoatie veur oap. En un oap en un hongd soame op de stoep is qK weer niks. Ik denk daat Singterkloa$ doarom vaan 't joar op de Zuudwinke^- pool toè 'ezonge wordt "Singterkloasje kom moar binne mét je knecht, waant op ut Roadhuus kaajje niet tér recht. Misschien hejje nog eve tied, waant hier is geejn hongd die in je kutff biet..." ,,K Moar loa'k noeng us ho houwe mq$ dichte, waant ik mot voortemee nog meer vaan zuk waark verrichte. q "We benne geejn tovenoars", zee uf; Borgbestuur teuge de gemeengte. Daat snaap ik ok wel. Waas 't moar woar 'eweest! "Sim soalebim, hoe kriege we de loop d'r in?" Zie je wel, ak eejq keer de gaang d'r in het met dichte^, daan is t'r nog geejn end an. .)(- Ik het zo us laangest me neus stiekurp hier en doar 'evroagd hoe of ut met daarpshuze in de regio goat, moar je kriegt overaal krek ut zellufde té heure: d'r mot aaltied geld bie. Óf denkt de gemeengte Soest daazze an <fe Borg riek kenne worre soms? Loa me niet laache Kopers krieje d'r nooit veur, of je mpt de heule Borgburcht in de aanbiediqg doen. Ajje 't koopt krieje ut netuurbaa^ kedo, zoiets bevobbeld. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: De Borg mot blieve, aangders hewwe heulemoal niks meer op Soest. Moar zet eerst us aangdere betere stoele in de groate zoal, waant vaan die houfei haarde dinge hejje veur de koffie aal kraamp in de rug en bie ming is daat nog iets loager ut gevaal. HANNES VAN DE NEN$j Steen hoff straat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 kontoor efficiency VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Inbraak Birkstraat Een bewoonster van de Birkstrat meldde de politie begin deze week dat haar woning bezoek had gekregen van een inbreker. Deze moet het huis zijn binnengekomen via de deur van de té gen het huis aangebouwde berging, dié hij forceerde. In de woonkamer maakte hij een video-recorder buit. Cl Boormachine gestolen 3 Een bewoonster van de Birkstraat dekte begin deze week dat een onbet- kende dader uit de berging van zijn wol ning een boormachine had ontvreemd; De schade bedraagt ca. 400 gulden. Inbraak Turfstreek Bij een inbraak in een in aanbouw zijn- de woning aan de Turfstreek zijn drié stalen hamers en twee meetbanden ge stolen. De schade bedraagt ca. 200 gul den. De dader moet een raam hebben losgewrikt om het huis binnen te k& men. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het geslacht Robinia kent voor de particuliere tuin enkele heel leuke verschijningen, die de laatste paar jaar steeds meer in de belangstelling komen te staan. Dit is ook niet erg verwonderlijk, want de Robinia is inderdaad een erg fraaie plantenfamilie en heeft vertegenwoordigers met heel eigen toe passingsmogelijkheden. Een erg populair gewas is vooral de Bolacacia of Kogelacacia, die meer en meer in de moderne tuinbeplanting ingeburgerd raakt. Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera, zoals de boom officieel heet, wordt op onderstammen van 150, 380 en 200 cm. geënt en groeit daarop uit tot een mooie kogelronde bol met een diameter tot maximaal 2 meter. De kroon van de boom kan echt- ter jaarlijks krachtig worden ingesnoeid, zodat een kroon van 1 meter diameter ook jaren achtereen te verwezenlijken valt. Een erg geschikte boom voor een wat strakker aangelegde tuin, bij een terras of langs een looppad of oprijlaan. Een ander geënt familielid, praktisch altijd op 150 cm. onderstam gekweekt is de "rode regen" of Robinia hispida 'Macrophylla", een wat grilliger groeiend gewas. De plant heeft net als alle andere familieleden fijn samengesteld blad, maar de hoofd- sierwaarde vormt de bloei die in mei-juni plaats vindt. De roze-rode vlinderbloemen zijn niet zoals bij Gouden en Blauwe regen overdadig aanwezig, maar geven toch de boom een heel eigen karakter. Bovendien zijn de takken van deze planten behaard met bruinrode haren, zodat hij ook 's winters het aankijken waard is. De kweekvariëteit "Arnold" is in alle opzichten gelijk aan de zojuist besproken plant, maar springt eruit door een nog ruiger beharing van de takken. De rode regen wordt ook als struik gekweekt, maar kan dan het beste op een plaats worden geplant waar niet veel oploopverkeer is, aangezien de tak ken vrij breekbaar zijn. Alle Robinia's zijn overi gens wat breekbaar, zodat een aanplant op erg winderige plaatsen, moet worden afgeraden. Een goede herfststorm kan op zo'n plaats vaak flink schade veroorzaken. Een boom die in deze aflevering zeker niet mag ontbreken is de kronkelacacia of R. pseudoacacia. 'Tortuosa' een grillig gevormde boom met sterk gekronkelde takken. De bladeren zijn fijn samen gesteld en kennen enigslns eenzelfde krulvorm. De plant is zowel als struik vanaf de grond ver takt met meerdere stammen en als boomvorm te koop. De boomvorm heeft één doorgaande hoofd stam met veelal ook vertakkingen van onderaf. Het is een prachtsolitair voor haast iedere tuin. De groei is niet al te krachtig, zodat de aanplant ervan ook in een wat kleinere tuin goed mogelijk is. De boom is door zijn decoratieve vertakking het hele jaar aantrekkelijk om te zien. Qua grondsoort stelt de Acacia geen hoge eisen. De plant komt in het voorjaar pas laat in het blad, ongeveer begin mei, iets wat gunstig kan zijn voor tuinliefhebbers die op een bepaalde plaats in het voorjaar geen schaduw en 's zomers wel schaduw wensen. Voor verdere informatie omtrent Robinia's en hun toepassingsmogelijkheden kunt u terecht op uw tuin centrum C i

Soester Courant | 1984 | | pagina 11