W\ Pub 29I5 45?° Rode Kruis helpt Ethiopië '3 •d'Oude Enghel 3 Lindner vindt schadevergoeding te laag 'Zonnegloren' trekt nieuwe bacterioloog aan Commissie opnieuw voor kaashandelaar op de bres I RAZENDSNELLE ^FOTOSERVICE 50 Jaar geleden in Soest 16 November 1934 vraagt uw voor: V oorbereidingsbesluit Wet Geluidhinder Bouwzaken Verleende bouwvergunningen onder één dak uitbesteden: vaak dé oplossing KI/l/IEK Bevorderingen en onderscheidingen bij Brandweer Nog meer kaas, of juist niet VANDAAG MORGEN DIT KAN ALLEEN BIJ DE ECHTE KLEURENFOTO-SPECIALIST Aanbieding! SWEATERS BROEKEN Gemeente wil twee abri's plaatsen PAGINA 4 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 5 GSESTRAAT 3-kamerapparte- garage (ca. 20 m2) en outen keuken en bal- in gasverwarmmg. il met sier-stucwerk en mkamer, open keuken mbouwapparatuur, 2 ers met vaste kasten, mog. voor ligbad) en me. In de onderbouw en berging en de fiet- appartementengebouw aen intercom-systeem. 5.- per maand. 5.000.-. rRAAT weg gelegen helft van lla met garage, aan ner (12 m. lang). keu- In de woonkamer en thans als bar in ge- >mg: ouderslaapkamer i slaapkamer en kleine verd grote zolder- in hobbyruimte. ?r overeen te komen. rERBERG ISTRAAT >bel woonhuis met rote vri|staande schuur ï1. toilet, kelder, kamer woonkeuken; verd.: 3 iste trap naar zolder dient gemoderniseerd )som f 115.000,- k.k. DEELEN b.v. i Pelsweg 11 Soesi 1S360* b.g.g. 17251 ol 21752 GEMEENTE De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend dat door de raad der gemeente Soest bij zijn besluit van 25 oktober 1984, afdeling I, nummer RB 84-175, bestemmings plannen in voorbereiding zijn verklaard voor de gebieden die op de bij dit besluit behorende kaarten in grijs zijn aangegeven en die als volgt kun nen worden omschreven I. gronden, gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Baarn die glo baal begrensd worden door die spoorlijn, de Wieksloterweg O.Z., de iüigendomweg en de Parklaan II. gronden, gelegen in het gebied Amersfoortsestraat m.een perceel grond gelegen aan de Beukenlaan, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie K, nr. 844; IV. het perceel Prins Hendriklaan 1. Tevens heeft de raad bepaald dat A. het verboden is binnen de grenzen van het onder I genoemde gebied (met uitzondering van de sportterreinen aan het einde van de Bosstraat) zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemees ter en wethouders (aanlegvergunning) de in het besluit genoemde werken, geen bouwwerken zijnde, of werkzaamheden uit te voeren, te doen of te laten uitvoeren, een en ander met uitzondering van normale onderhoudswerkzaamheden B. de hiervoor genoemde werken en werkzaamheden niet toelaatbaar zijn, indien daardoor, dan wel door de daarvan, hetzij direct, hetzij in direct te verwachten gevolgen, enig terrein minder geschikt wordt voor verwerkelijking van de daaraan bij het plan te geven bestemming. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voor nemens zijn het College van Gedeputeerde Staten te Utrecht te verzoeken op grond van artikel 83 van de Wet Geluidhinder een hogere grenswaarde van de geluidsbelasting op de gevel vast te stellen ten behoeve van het bouwen van 2 half vrijstaande semi-bungalows aan de Albert Cuyplaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie K, nummer 1864 en 1865 gedeel telijk, door de Soester Woonbouw, Burg. Grothestraat lla te Soest. Alvorens een hogere waarde zal worden vastgesteld, is een ieder bevoegd binnen een termijn van een maand, te rekenen vanaf donderdag 15 novem ber 1984, het ontwerp met de daarbij behorende stukken in te zien tijdens de kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecretarie, afdeling I (ka mer 23) en opmerkingen ten aanzien van dit ontwerp schriftelijk in te dienen. Op 16 november 1984 om 13.30 uur, ter gemeentesecretarie. Steenhoff- straat 2, alhier, wordt een openbare zitting gehouden, waarbij een ieder de gelegenheid wordt gegeven opmerkingen ten aanzien van het ontwerp- verzoek te maken. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voor nemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. N. W. Wennekers, Anth. van Leeuwenhoeklaan 15 te Soesterberg ten behoeve van het plaatsen van een betonnen garage op het perceel Anth. van Leeuwenhoeklaan 15 te Soesterberg; 2. J. G. Pijl, Duinweg 17 te Soest ten behoeve van het plaatsen van een garage op het perceel Duinweg 17 te Soest 3. P. J. M. Andriessen. Hommel 30 te Soest ten behoeve van het bouwen van een garage op het perceel Hommel 30 te Soest; 4. A. W. Domstorff, Kampweg 48 te Soesterberg ten behoeve van het plaatsen van een blokhut op het perceel Kampweg 48 te Soesterberg; 5. Rijkswaterstaat, directie Utrecht te Utrecht ten behoeve van het bou wen van een viadukt over Rijksweg 28 ten behoeve van de afslag Richel- leweg te Soesterberg; 6. W. G. Bavinck, Turfstreek 235 te Soest ten behoeve van het plaatsen van een tuinschuurtje op het perceel Turfstreek 235 te Soest. 7. C. P. M. Eigeman, Noorderweg 22 te Soest ten behoeve van het bouwen van eèn woonhuis op een peröeél aan■deTurfstreekjte Soest»; - 8.' Soester Woonbouw, Burg.'Grótïiestfaai'lla tev Soest fènVehoeve van hei bouwen van 2 half vrijstaande semi-bungalows op een perceel aan de Albert Cuyplaan te Soest. Tevens zijn Burgemeester en Wethouders voornemens op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van artikel 7 van de voorschriften "vier de herziening bestemmingsplan Overhees" vergunning te verlenen aan A. M. Hilhorst, Klarinet 8 te Soest ten behoeve van het oprichten van een schuur op het perceel Klarinet 8 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 15 november 1984 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecre tarie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. Het onder 5 genoemde bouwplan ligt gedurende genoemde termijn tevens ter inzage op de hulpsecretarie te Soesterberg gedurende de openingstijden (dinsdag- en donderdagmid dag van 13.30-15.30 uur). (niet gebonden besluiten) vernieuwen werkplaats met showroom, Schrikslaan 74. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van B. en W. een gemotiveerd bezwaar schrift indienen. r INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155-22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 lol 17.00 uur. Naar aanleiding van de publikaties over de zorgwekkende levensomstan digheden in Ethiopië, heeft het bestuur van de afd. Soest/Soesterberg besloten de hulpverlening welke door het Rode Kruis ter plaatse wordt gegeven, te steunen met een bedrag van 10.000,--. Ook in andere landen zijn omstandig heden, die daadwerkelijke hulp nood zakelijk maken en waar het Rode Kruis deze verleent. Hiervoor stelt de afd. de volgende bedragen beschik baar: 7.500,-- voor de andere Sahel- landen; 7.500,- voor Libanon en 2.500,-- voor Marokko. Voorts wordt nog een bedrag van 2.500,- besteed voor de vervanging van een bed op het hospitaalschip de 'Henry Dunant'. Al deze financiële steun is mogelijk dank zij de vele leden die jaarlijks een contributie-bedrag overmaken en dank zij de giften tijdens de inzamelings campagne. Het afdelingsbestuur ver trouwt er op ook in de toekomst veel ex tra steun te kunnen blijven geven, daar waar nodig is. Hiervoor is de onver minderde steun van leden en donateurs noodzakelijk. Vakantie projecten Zoals elk jaar, zal ook in 1985 de plaat selijke afdeling weer een aantal gasten een vaar-week op de Henry Dunant dan wel een vakantieweek in een van de beide vakantiehuizen van het Rode Kruis, kunnen aanbieden. De vaar- week is voor bedlegerigen en voor gasten die weinig bewegingsmogelijk heden hebben, de vakantieweek in de huizen is voor gasten, die niet zelfstan dig met vakantie kunnen gaan. De be treffende vakantieweken zijn in de maand maart. Diegenen die van deze vakantie-mogelijkheid gebruik willen maken omdat dit voor hen de enige mo gelijkheid is, kunnen zich opgeven bij mw. Frank, tel.nr. 16599. Wel graag voor 2'.Q november. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 14 nov. t/m 20 nov. Wildpaté met toast Hazebout met wildsaus Kastanjepuree Perzik met preiselbeeren Spruiten en gebakken aard. Chocolade mousse Iedere woensdagavond LIVE MUSIC De minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft onlangs aan de gemeente Soest een bedrag van ongeveer 2,5 mil joen gulden toegezegd om als schade vergoeding uit te keren aan de fa. Lind ner Industrie B.V., Koningsweg 20 te Soest. Het betreft hier een schadever goeding in verband met de milieuvoor zieningen die Lindner moet gaan aan brengen op grond van de onlangs door de gemeente verleende hinderwetver gunning. Aanleiding tot de schadevergoeding is het feit dat de aan Lindner opgelegde maatregelen als relatief zwaar kunnen worden gekenmerkt. De reactie van Lindner op het door de gemeente uit te keren bedrag aan scha devergoeding is, dat dit bedrag slechts een deel van de door Lindner te maken kosten dekt. Een niet onaanzienlijk deel van de kosten blijft voor rekening van het bedrijf, aldus Lindner. Gelet hierop overweegt het bedrijf de mogelijkheid om met goedkopere voor zieningen te voldoen aan de in de hin derwetvergunning gestelde eisen. Daarnaast overweegt Lindner de mo gelijkheid beroep in te stellen tegen de beslissing van de gemeente inzake de schadevergoeding. Zowel een (eventueel) onderzoek naar goedkopere voorzieningen als een (eventueel) beroep tegen de hoogte van de schadevergoeding zullen enige tijd vergen. In de hinderwetvergun ning heeft de gemeente als eis gesteld dat de voorzieningen aangebracht moeten zijn binnen 21 maanden na de Met ingang van 1 oktober 1984 heeft het bestuur van de Stichting Maarschalks bos/Zonnegloren Dr. J. G. E. M. Lind ner, arts, medisch microbioloog toe gelaten tot de ziekenhuizen Maar schalksbos en Zonnegloren. Opnieuw heeft de commissie Ruimte lijke Ordening vorige week kunnen voorkomen dat de Soester kaashande laar G. W. Schreur, die wekelijks op zaterdag een standplaats inneemt met zijn kaaswagen naast Albert Heyn aan de Van Weedestraat, moet verdwijnen van zijn stek. In de brief die voor hem klaas lag, In de brief die voor hem klaar lag, wordt hem aangeraden door „mon delinge mededeling of door een bordje op uw kraam" zijn klanten te ver wittigen dat hij gaat verhuizen naar een standplaats bij Jac. Hermans voor de deur of bij de poort van de Nederlandse Middenstandsbank. Hij moest binnen een week reageren. Al eerder, op 2 oktober, heeft de com missie kunnen verhinderen dat hem een dergelijke brief toekwam waarin hem precies hetzelfde werd meege deeld. Toen maakte de commissie al bezwaar (de heer Schreur gehoord hebbende) en raadde de raadsleden wethouder drs. G. Plomp (VVD) aan een overgangsregeling voor hem te treffen. Deze beloofde toen de zaak nogmaals in het College van Burgemeester en Wethouders te bespreken. Dat is ge beurd. Brief De commissieleden kregen één dezer dagen een brief waarin onder meer werd gesteld: „Wij menen ter zake ons eerder kenbaar gemaakte stand punt te moeten handhaven. Het standplaatsenbeleid is uitvoerig bespÉbken met alle betrokkenen. ~BEÏHSM«5Kr en "WêtBOuders Er zijn uitvoerige inspraakmogelijk^ fhvPn(ron heden geweest, ook met de heer Schreur. Uiteindelijk is het door de gemeente raad gefiatteerd en vastgesteld. Wij zien geen aanleiding ons stand punt te wijzigen, temeer nu er voor de heer Schreur voldoende, ons in ziens goede, alternatieven beschik baar zijn. Het overleg met de winkel kring Van Weedestraat heeft geresul teerd in een negatief advies. In de brief wordt verder opgemerkt dat voor de omgeving Albert Heyn/F.C. Kuyperstraat een plan in voorberei ding is voor betere parkeermogelijk- heden, met name voor fietsers. "De huidige situering van de fietsklemmen voor Albert Heyn aan de zijde van de Van Weedestraat levert ons inziens een uiterst verkeersgevaarlijke situa tie op. Hierin zal verbetering moeten komen. Wij achten het wenselijk de ruimte die nog beschikbaar is aan de F. C. Kuyperstraat te betrekken bij een mogelijke oplossing van dit ver keersprobleem". Kat in 't nauw De commissie Ruimtelijke Ordening bleek niet onder de indruk te zijn van deze brief. De heer Schreur vroeg op nieuw het woord en zette uiteen hoe hij in de schulden zit bij de kaasgroot handel en bij de fiscus en dat een ge dwongen verplaatsing zijn faillisse ment kan betekenen. Hij had steeds in het volle vertrou wen op de gemeente gehandeld, was nooit benaderd door B. en W. en voel de zich „een kat in het nauw". „Ik wil geen librium meer slikken, maar gewoon brood op de plank", aldus de heer Schreur vanaf de pu blieke tribune in de commissiekamer. W. Blaauw (VVD) wees nogmaals op het overgangsrecht„Ik wil het fail lissement van de heer Schreur niet op mijn geweten hebben". Ries van Logtenstein (CDA) suggereerde dat misschien de buurman (vishandelaar) van de heer Schreur zich zou kunnen verplaatsen en Joop van den Brakel (PvdA) zei dat de filiaalchef van Al bert Heyn geen enkel bezwaar heeft tegen de Soester kaashandelaar. Adriaan A. Pothuizen (D'66) be toogde, dat het standplaatsenbeleid al eerder in Soesterberg was aange past en dat ook in dit geval best een oplossing gevonden zal kunnen wor den via het overgangsrecht: „Laat de man daar staan tot hij er zelf mee ophoudt en hef dan de standplaats op". Wethouder Plomp zal opnieuw de standpunten aan het College van över- Ten behoeve van de patiënten van bei de ziekenhuizen en ten behoeve van de huisartsen van de gemeente Baarn en Soest zal Dr. Lindner het bacterio logisch onderzoek verzorgen en de aan vragende huisartsen en specialisten zo nodig adviseren bij de behandeling van patiënten. De onderzoekshandelingen die hier voor nodig zijn'zullen worden verricht in het bacteriologisch laboratorium van het ziekenhuis Zonnegloren onder supervisie van Dr. Lindner. Dr. Lindner volgt hierbij Dr. A. Manten op die zijn werkzaamheden voor de ziekenhuizen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft beëindigd. De stichting is verheugd in de persoon van Dr. Lindner een zeer gekwalifi ceerde medewerker te hebben kunnen aantrekken, waarbij ook het feit dat Dr. Lindner werkzaam is voor beide ziekenhuizen, waarin hij bovendien tot taak heeft de algemene hygiënische en steriliteitsaspecten te bewaken weer een stap op weg is naar de ver dere integratie van beide huizen. In 'n professioneel centrum voor tekst verwerking vindt u alles typen, kopiëren, sneldruk, afwerken, direct-mail l/N centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 i' N Amersfoort 033 - 631824* Welfare werk Naast de werkzaamheden in de diverse bejaardenhuizen/dienstencentra biedt de Welfare ook aan de thuiswonenden de mogelijkheid tot deelname. De vrij willigsters gaan bij die deelnemers/- deelneemsters op bezoek en helpen hen bij die vrijetijdsbesteding, waarvoor men belangstelling heeft. Mocht u in lichtingen over dit werk willen hebben, stelt u zich dan in verbinding met mw. Reer, tel.nr. 11998. Bloedbank Ofschoon het aantal donors de laatste maanden gestegen is, blijft de behoefte aan nieuwe donors groot. Wij wonen nu enmaal in de omgeving van Utrecht, waar o.a. hart-operaties plaatsvinden die veel bloed vragen. De Bloedbank is dan ook in Utrecht gevestigd, doch keuring en bloedafname vinden in Zon negloren plaats. Wilt u regelmatig bloed geven, meldt u zich dan aan bij het secretariaat van de plaatselijke af deling, tel.nr. 02155-13201. Dief aangehouden De politie heeft vorige week een 25-ja- rige Soester aangehouden op verden king van o.m. de diefstal van 200 gul den uit een jas in de sporthal Beuken dal, enkele weken geleden. De man be kende verder in Groningen een auto te hebben gestolen, waarmee hij kriskras door Nederland had gereden. Daarbij had hij diverse malen zonder te betalen getankt. Banden vernield Een bewoner van de Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de vernieling van de beide achterban den van zijn auto. De schade bedraagt ca. 400 gulden. Tijdens de traditionele najaarsbijeen komst van de Vrijwillige Brandweer Soest, die zaterdagavond j.1. werd ge houden, zijn de volgende bevorderin gen en onderscheidingen uitgereikt. Tot hoofdbrandmeester, tevens onder commandant belast met de repressieve taak werd benoemd H. J. Zegwaard. H. J. van Assen werd bevorderd tot ad junct hoofdbrandmeester eerste klas se. C. J. Achterberg werd bevorderd tot onderbrandmeester, L. E. van de Hoek tot hoofdbrandwacht. Tot brand wacht eerste klasse werden bevorderd J. J. Leentjes, j. H. B. van Zon en H. Diemers; tot brandwacht tweede klas- Het raadslid Willem Blaauw (VVD) stelde in de vergadering van de com missie Ruimtelijke Ordening, waar gesproken werd over het standplaat senbeleid, nog een geheel andere kaas-kwestie aan de orde. In Soester berg wordt het bestaan van een kaaszaak annex delicatessen- en wijn winkel bedreigd door andere, ambulante ondernemers op dit gebied. Hij wilde van wethouder Plomp (ook VVD) graag maatregelen om de winke lier in kwestie te beschermen, wat op zichzelf voor een liberaal al een uiterst opmerkelijk verzoek is, gedachtig de in VVD-kring om strijd be zongen idee van het vrije ondernemerschap. "Kunt u niet zorgen dat er in bepaalde branches geen vergunning wordt gegeven?" aldus Blaauw. Wethouder Plomp wees erop dat de gemeente op dit gebied geen bevoegd heden heeft. "Wij mogen ons niet bemoeien met de concurrentieverhou dingen. De gemeente mag alleen uitgaan van het consumentenbelang, als het voorzieningenniveau in gevaar komt. Maar misschien geldt dat niet voor de eeuwigheid", voegde hij er troostend voor zijn fractiegenoot aan toe. Blaauw vond het overigens wel sneu. "Kaas, wijn en delicatessen zijn ook voorzieningen, en die komen straks in gevaar." Hij vreesde voor het in kopen van wijn straks te moeten uitwijken naar Zeist. se J. J. Blijleven, N. J. van Eijk, H. M. Groart en F. A. Smink. Het diploma hoofdbrandwacht werd behaald door H. Diemers, J. W. van Arkel, A. T. Tol boom, J. J. Veldhuizen en G. H. Schuurs. M. A. M. Steenman behaalde het diploma onderbrandmeester en C. J. Achterberg het diploma leiderschap, een cursus die ook gevolgd werd door i. J. Stolk, J. Starink, M. R. W. Onwezen en B. Fabriek. De heer H. van de Baan werd onder scheiden omdat hij 12,5 jaar in brand weerdienst is, J. Verweg omdat hij 15 jaar vrijwilliger bij de BB is en H. J. Rademaker voor tien jaar BB-dienst. Een BB-herdenkingstegel kregen J. Wiggermans, H. Schut en P. Floor. Het diploma hulpverlener werd be haald door h. van de Baan, C. J. Olie man, Th. W. Geeve, C. T. J. de Bruin en A. van de Baan. Het diploma reanima tie door J. W. Dogterom, H. P. N. van Rensen, F. J. Groart, C. J. Achterberg, H. J. van Assen, C. A. C. van Doorn, Th. W. Geeve, L. E. van de Hoek, J. F. Kole, J. Starink en M. A. M. Steenman. Aangesteld met een proeftijd van een jaar: E. van de Hoek, W. F. van Kat wijk, R. Spijker, J. ter Horst en J. A. P. Roodhuyzen. Afhankelijk van de uit slag van de keuring: W. Oosterhof en T. W. van Mechelen. Schoorsteenbrandje De brandweer moest vorige week in actie komen bij een schoorsteen brandje in een woning aan de Braam- weg. Nadat het vuur was gedoofd werd de schoorsteen, die vervuild was, schoongemaakt. GRATIS mam [ÜW ROLLETJE GEBRACHT, UW FOTO S KLAAR! ENNOG OP WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 85 vergunningverlening (aanleiding tot deze termijn is de lange lever- en in- stallatietijd). In verband hiermee heeft Lindner dan ook bij de Kroon beroep aangetekend tegen de ver leende hinderwetvergunning, m.n. te gen de daarin opgenomen termijn. Tevens is schorsing aangevraagd van de bepaling waarin deze termijn is op genomen. Aldus wil Lindner voorko men dat er, indien de milieuvoor zieningen niet binnen de gestelde ter mijn blijken te zijn aangebracht, sprake is van overtreding van de hin derwetvergunning. Een en ander betekent overigens niet dat de noodzaak van de milieu voorzieningen door Lindner betwist wordt. Ook de aard van de voorzie ningen een naverbrandingsinstalla- tie) staat niet ter discussie. Het gaat het bedrijf uitsluitend om de hoogte van de schadevergoeding en, nu dit bedrag in de ogen van Lindner te laag is, om de vraag of wellicht met een goedkoper type installatie niet het zelfde resultaat kan worden bereikt. Het is niet uitgesloten dat genoemde stappen van Lindner zullen leiden tot enige vertraging bij het aanbrengen van de voorzieningen. Vertraging kan dus wellicht het gevolg zijn van de stappen van Lindher. Het bedrijf heeft de gemeente schriftelijk laten weten dat vertraging zeker niet de intentie is en dat, zo er al sprake is van enige vertraging, al het mogelijke zal wor den gedaan om de vertraging zo be perkt mogelijk te houden. Ook bij Lind ner blijft de intentie bestaan de over eengekomen milieuvoorzieningen aan te brengen. Bromfietser gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op de Vliegtuiglaan in Soesterberg raakte een 21-jarige bromfietser uit Huis ter Heide vorige week lichtgewond. Het ongeluk ont stond doordat hij plotseling omkeerde en daardoor in botsing kwam met een auto, bestuurd door een 46-jarige auto mobiliste uit Soesterberg. Diefstal uit auto Uit de auto van een bewoonster van 't Spad in Soesterberg werd vorige week de radio gestolen. De wagen stond op de oprit van haar woning. De dader vernielde eerst de achterruit. De scha de bedraagt ca. 1000 gulden. (maten 26 t/m 38) vrijetijdskleding v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Enige maanden geleden heeft het Col lege van Burgemeester en Wethouders de minister van Verkeer en Water straat om een financiële bijdrage ge vraagd voor de plaatsing van een aan tal abri's in de gemeente. Thans heeft het College gevraagd om vooruitlo pend op de beslissing al enkele abri's te plaatsen. Het gaat hier om de bus halten op de lokatie Soesterberg- sestraat/Soest-Zuid. Het aantal in stappers bedraagt 250 respectieve lijk 180. Juist met de wintermaanden voor de deur wil het college graag op korte termijn de abri's plaatsen. In het totale gemeentelijke abri-plan genie ten beide abri's de hoogste prioriteit. Voor het schoolkind Het Neutraal Comité tot verstrekking van kleeding en schoeisel voor het behoeftige schoolkind, deelt ons mede, dat de opbrengst der gehou den collecte bedraagt 606.35^ en een partij kleeding en schoeisel. Genoemd Comité brengt aan allen, die tot het welslagen van deze collec te hebben bijgedragen, den welgemeenden dank. Mochten er nog personen zijn, die door afwezigheid niet hebben kunnen bijdragen en dit alsnog wenschen te doen, dan verzoekt het Comité hunnen bijdragen te willen doen toekomen aan het adres van den Pen ningmeester, den heer A. de Nies, Eikenlaan 17, Soest. Kleeding voor het schbolkirid In dé;plaatselijke bladen is één oproep geplaatst voor kleedihg voor het 'Arme kind.' De bedoeling was voor het arme kind der openbare scho len. Het is allezins prijselijk, dat de voorstanders der openbare school nu de gemeentekas gesloten blijft, voor dit doel zelf de handen uit de mouw steken en zorgen voor datgene, waarin ze zonder deze noodzaak al lang hadden moeten voorzien. Doch nu zou er misverstand kunnen rij zen in dien zin, dat het publiek zou meenen, dat deze inzameling gold voor alle kinderen, ook voor die der Christelijke scholen. Dat is niet het geval, en daarom worden hier geplaatst een oproep tot de voorstanders van Christelijk onderwijs, om evenals verleden jaar, van het hunne iets beschikbaar te stellen voor het arme kind, dat leerling is van een der Chr. scholen; 't zij ze dit doen in geld of in natura. Het comité kan alles gebruiken. Geld. nieuwe en oude kleeren, schoenen, klompen. Alle be wijs van belangstelling wordt dankbaar aanvaard. Het comité bestaat uit de dames Mevr. Anjema, mej. T. van Binsbergen, mevr. Brouwer, mevr. Donker, mevr. Dijkstra, mej. Van Eijk, mevr. Groenenboom, mevr. Hospers, mevr. Kaiser, mevr. Lagerwij, mevr. Pieterse en mevr. Zalmann. Ingezonden stuk (buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik beleefd voor onderstaand antwoord een plaats verzoeken. De persoonlijke aanval op mij gedaan door de heeren Frieling en Bult van Volksonderwijs, Assink en Kraaijenhage, van de Ouder-Commissie, wil ik kort beantwoorden, daar hun doel niet is bereikt met hun tegen werking, twee jaar heeft U den tijd gehad, zoo iets voor het schoolkind te doen, en nu door anderen voor het kind gezorgd wordt, wilt U hun de zaak uit handen nemen en het voor doen komen, dat Volksonderwijs dit doet; dit was voor U een misgreep. Ook wat betreft mijn standpunt om de ontvangen gelden in de gemeente Soest te besteden, en niet daarbui ten, zooals meer gebeurd is, maakt bij U een minder goede indruk. Op grond hiervan vermeen ik, dat met mij geen samenwerking mogelijk bleek te zijn. En tot slot wil ik nog even vermelden, dat ik de woorden van den groote Torbecke tot de mijne wensch te maken en zeggen: "Wacht op mijn daden." Want het warme hart, dat U de zaak toedraagt, zal in Nov. en Dec. wel zeer koud wezen. En daar ben ik niet op gesteld. Met beleefden dank, D. L. v. Peursen Directeur openbare werken Voor de betrekking van directeur van Openbare Werken alhier, hebben zich reeds ruim 200 sollicitanten aangemeld. Volksonderwijs De afd. Soest hield Vrijdagavond een propaganda-avond in 'Religie en Kunst,' welke niet zoo druk bezocht was als dit den laatsten tijd het ge val was. Onder de aanwezigen bevonden zich enkele raadslegen, hoof den en personeel der scholen, afgevaardigden van zuster-organisatie's enz. Het podium was met palmgroen versierd, een tafel met een keur van prijzen was aanwezig. Bij het binnentreden ontving elk een bloem pje, gratis aangeboden door de diverse bloemisten; de prijzen waren eveneens geschonken. De voorz., de heer Frijlink, riep allen het welkom toe en zag in de be langstelling, dat er nog liefde is voor het Openbaar onderwijs. Spr. be treurt de opheffing van 300 Openb. scholen, waardoor vele onderwijzers op wachtgeld komen en de meeste kinderen terecht komen op de Bijz. school, daar de lagere school meestal te ver verwijderd is. Daarna krijgt de heer A. v.d. Heide, lid der Tweede Kamer, het woord, die dankbaar is voor de Openbare school te mogen spreken, daar deze snel en geweldig wordt afgetakeld, ofschoon de instandhouding van volksbelang is. Ondanks het feit, dat de bevolking toeneemt, neemt het getal leerlingen der Openbare school af en dat der Bijz. toe. Daarna geeft spr. een overzicht hoe het in zijn schooljaren was toen de christe lijke splijtzwam nog niet was doorgedrongen. Allen zaten broederlijk saam, er was wel verschil van meening, maar het meest om een tol. Op de Openb. school leert het kind eenvoudige onmisbare dingen, er wordt hen duidelijk gemaakt wat rechtvaardig is, bovenal komt het op het karakter aan. Langzaam, door het opkomen der politieke partijen kwam ook de splijtzwam op school. Kinderen van verschillende religie mochten saam geen matjes vlechten. Er werd gesputterd tegen de Openb. school, dat men er wel voor betaalde, maar geen gebruik van maakte. Toen werd de schoolstrijd ingevoerd en de gelijkstelling kwam. Hoewel beginsel goed is moet de school zijn voor allen. Nu vraagt door de gelijkstelling elk partijtje (53) om een school, alleen ds. Kersten, de ultra-calvinist, krijgt geen subsidie, omdat zijn school niet tegen brand gevaar is verzekerd. Bij ons sterk individualisme komt er versplin tering. Er is zelfs een R.K. geitenfokvereen. Er is geen land waar het zoo sectarisch is als hier, ieder houdt er 'n aparte godsdienst op na en elk denkt dat hij het ware heeft. Er is geen eenheid, maar verbrokke ling. De gelijkstelling heeft veel excessen opgeleverd, omdat elke rich ting een school aanvroeg. En door dit alles lijdt alleen de Openb. school het loodje, op haar wordt wel op de Bijzondere niet bezuinigd. De Openb. school eerbiedigt elke richting, overdaad lijdt tot drama's, zij wordt als het hoogste volksgoed opzij gezet voor de Bijzondere. Laat elk o °rtuigd zijn van de groote plaats, die de Openb. school in het leven inneem» en daarnaar handelen. De Openbare school is niet dogmatisch, ook niet godsdienstloos, maar beoefend en zedelijke waarheid. Het verdere deel van den avond werd gevuld door pianomuziek van den heer De Geus, levensliedjes van den heer J. Veenstra en declamatie van den heer W. K. Rijsdorp.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5