Is het kooplek nu echt dicht? 220 échte winkels 1 Werkloosht tonen lichte Twee bijzon 'Lees jekne Nieuwe i Mijmeringen in de Soester Winkelstraat i i i Branches 1 1 1 w Ooitgedacht- ComposlBedii]! icfiiuskffc Ap 9tn \V -"A.p£w-».rr~ f- tHj. cenlr. Molenschot RK MAVO OpenB, MAVO v.d Huchtschool v. MAVO-IVO wy, ---i' "I We hebben er een leuk winkelcentrum bij in Soest. In Zuid. Het adres doet een riant joyeus gebeuren vermoeden: Zuidpromenade. Visioenen van brede boulevards, een overdaad aan lichtre- klames, overdrukke bezoekersstromen en glimmend asfalt doemen op bij het lezen van een dergelijke straatnaam. Het ligt - en gelukkig maar - nèt even anders. De naam van het winkelcen trum komt veel dichter in de buurt van de bedoelde kleinschaligheid: "Hartje- Zuid. Alels ónder de puntdakjes is gloednieuw: de rest eromheen is öf veranderd óf gewoon oud, maar vooral vertrouwd. De burgervader van Soest, mr. Paul Scholten, smaakte het genoegen om in zijn ambtsperiode de vleesgeworden discussie van jaren en nog eens jaren, officieel te mogen openen. Hij gebruik te er een beeld van een beeldje voor. Het staat op het eerste pleintje (van de stad uit gerekend) een heet "Twee win kelende dames". Even ervoor had de Burgemeester, staande op een zonovergoten vlonder, tijdens zijn speech medegedeeld dat het kooplek, dat de dag èrvoor toch nog zo'n 40beliep, nu gedicht was. Er ger nog: waar de Soester vroeger nog naar bijvoorbeeld Amersfoort wipte, zal de Amersfoorter voortaan wel naar de "promenade" komen... Een gezond stuk optimisme mag de spreker daar door niet worden ontzegd. Maar of het écht zo zal worden is de vraag, en of het nódig is ook. Als 'Hartje- Zuid" zich kan bewijzen en in nauwe samenwerking met alle overige winke liersclubs in ons dorp, erin slaagt die genoemde 40% 'wegloop' tot een mini mum terug dringen, zullen vele onder nemers, groot en klein, dat al een erg mooi resultaat vinden. We zijn in gedachten aan de hand èn van de burgemeester èn aan die van de beide "winkelende dames" ons dorp eens uitgebreid in- en doorgegaan. Om te kijken hoe het zit met de héle Soes ter "Winkelstraat". Is die werkelijk in staat om het kooplek te dichten? En komt er misschien méér kijken dan een volledig ingevuld branche patroon alleen? Kooplek Als er een miljoen te besteden valt binnen een gemeenschap en de balans wijst naderhand uit dat er slechts 600.000 gulden is binnengekomen, dan is er sprake van een kooplek van 400.000 gulden. Dat is dan niet binnen die ge meenschap aangewend voor het doen van aankopen. We gaan ervan uit dat het hele miljoen inderdaad wél werd uitgegeven. Dan moeten er simpelweg 400.000 guldens elders zijn terecht ge komen. Een "kooplek" van 40% heet dat dan. Besteed in andere plaatsen. Zo'n lek is voor Soest niet gemakkelijk helemaal te dichten. Met plaatsen als Baarn, Amersfoort, Hilversum en Utrecht in de buurt lijkt het volledig plakken van dat lek niet haalbaar. Een middagje Utrecht of Hilversum is niet te voorkomen. Dat blijft men doen; al was het alleen maar om er eens even lekker uit te zijn. De "Hilvertshof" in Hilversum roept niet voor niets "Win kelen is een dagje uit" Maar het grote gat van Soest heeft al tijd andere oorzaken gehad. Daar moe ten we nu ook niet al te lang over door zeuren, maar wel even vaststellen dat het ontbreken van een echt groot cen trum daar fiks debet aan is. Soest kent zijn eigen marktpositie. Kent ook de gevaren van de op korte afstand lig gende andere koopcentra en moet pro beren het lek van 40% zo klein mogelijk te maken. Dat kan o.m. bereikt worden door structuren te ontwerpen (de twee win kelpolen zijn er een voorbeeld van) en door aktlef bezig te zijn met een voor het publiek aantrekkelijke verkoop- politiek (akties, manifestaties, voor delen etc.). Zeker niet op de laatste plaats komt ook de samenwerking met Gemeente en provincie, als het gaat om het doorvoeren van verbeteringen in voorzieningen, zoals bereikbaarheid door betere parkeermogelijkheden, het bevorderen van de verkeersveiligheid etc. De Van Weedestraat is daar toch een schoon voorbeeld van. 'Winkelen' en 'boodschap pen doen' Dat niet aanwezig zijn van een groot knus winkelhart loopt ons steeds voor de voeten. Het bepaalt ook op welke manier men naar de winkels toe gaat. Gericht, om even boodschappen te doen, of vrijblijvender: kijken, wande len, vergelijken, naar nieuwtjes zoe ken, winkel in winkel uit. Het laatste zou je "winkelen" kunnen noemen, het eerste is "boodschappen doen". Alleen maar daar naar toe gaan waar je vol gens je boodschappenlijstje iets te zoe ken hebt en dan meteen weer: hup, naar huis. Als je van tevoren al denkt dat je in Soest toch niet zal slagen met een goed pak of een leuke jurk, vertrek je al ras naar elders en meteen is dan ook het gevaar aanwezig dat andere zaken die wel in Soest "haalbaar" zijn, van uit een 'concurrerende' plaats worden meegenomen. We proberen een reden te vinden om naar elders te vertrek ken. Een soort excuus voor het "ver raad". Vaak ook wil men meer verge lijkingsmateriaal dichter bij elkaarIn Hilversum wip je C&A in, V&D uit en onderweg kom je dan ook nog drie boetiekjes tegen. Jammers, jammer, maar dat heeft Soest niet te bieden. Die illusie dienen we niet te hebben en tóch zouden we in staat moeten kunnen zijn de mensen te overtuigen dat èn kwaliteit èn kwantiteit in een breed assortiment volop aanwezig zijn in dat lange, lange dorp, tussen zeg maar Paleis en Zonnegloren. Samen Als we nu geconstateerd hebben waar aan het wel en niet schort in Soest, kunnen we een paar conclusies trek ken. We zijn op de eerste plaats ver deeld, geografisch binnen de gemeente wel te verstaan, maar op een manier die goed te overzien is. Er is sprake van een soort kwintet. Vijf groepen ringen waaromheen de zgn. "losliggen de winkeliers" zijn gesitueerd. Op bij gaand plattegrondje van de gemeente trokken we vijf cirkels. In het midden van die cirkels vindt uWinkelcentrum "'t Hart", Winkelkring Van Weede straat, Winkelcentrum "Hartje-Zuid", en de beide winkelcentra in de nieuwe re gedeelten van Soest: "De Smitshof" en "Overhees". In de lijst hiernaast hebben we branche bij branche per cirkel bij elkaar gezet. Dan kom je toch tot verrassende uit komsten. Het blijkt dat je zelfs per gebied al kunt constateren dat er spra ke is van een goed assortiment, dat in staat moet zijn aan de verlangens van de consument tegemoet te komen. De consument moet dat wel even zien. Is zich misschien niet al te zeer bewust van de vele mogelijkheden "om de hoek". En als hij dan al naar een ander deel van het dorp zou moeten, dan is dat toch nog altijd dichter bij dan welk centrum buiten de gemeentegrenzen dan ook! Als 40.000 Soesters zich dat bewust worden, blijft de oorzaak van een niet helemaal te dichten kooplek eigenlijk alleen nog maar liggen bij dat "mid dagje-uit" gaan: even naar Baarn, even naar Hilversum, even naar Am sterdam zelfs. Maar wie weet kunnen de winkeliers, als ze de handen goed ineen blijven houden, maar nog maar ineen blijven houden, daar nog meer tegen doen, dan ze al doen. Ze dienen te zorgen voor een goede sfeer, een goede bereikbaarheid, een goed pro- dukt, voordeel en vriendelijkheid, vakkundigheid, begrip en gevoel voor service... Public Relations Verkopen is een vak. Je kunt het op ve le manieren doen. Slim, eerlijk, handig, hard, sympathiek, vakkundig, vrij blijvend, opdringerig. Een goede ver koper kent zijn produkt, kent zijn markt en speelt met zijn produkt in op de situatie waarin hij zich bevindt. Met een modern woord wordt dat aan geduid met "Marketing". Er staan de verkoper vele hulpmiddelen ter be schikking, om zijn artikelen aan de man of de vrouw te brengen. Het zou te ver gaan die allemaal te noemen. Maar de vijf P's mogen niet ontbreken in dit betoog. Die staan voor Produkt, Plaats (waar de winkel gevestigd is) Prijs, Promotie en - hij hoort er of ficieel niet bij, maar is wel heel belang rijk: de P van Personeel. Over plaats, produkt en prijs willen we het hier niet hebben. Wel over Promo tie en Personeel, want die maken voor een belangrijk deel uit hoe het publiek over de zaak denkt. Voorbeeld: De plaats is goed, het produkt en de prijs ook, zelfs de promotie, de publiciteit, haalt een dikke voldoende, maar het personeel is bokkig, onvriendelijk, ondeskundig, ongeïnteresseerd. De kans is groot dat de winkelier het moeilijk krijgt als hij daar niks aan doet. Het publiek zoekt wel naar iets vergelijkbaars, waar men beter wordt geholpen. Gezonde concurrentie kan hier een hoop doen. Maar ook de promotie, de manier waarop men tracht de consument te bereiken, draagt bij aan het beeld dat het publiek van een onderneming krijgt. De boodschap moet duidelijk zijn. een voudig, goed informatief, en niet meer beloven dan men waar kan maken. Het zijn vooral die twee laatste P's die een belangrijke rol spelen bij het tot stand brengen en in stand houden van een goede band tussen leverancier en af nemer. Ook daar is een duurder woord voor uitgevonden: Public Relations. Popu lair vertaald: zorgen dat de mensen 6 t O -O O 2 13 1» E s X te d) 92 O CQ Q w Textiel 2 1 1 Meubelen 2 2 5 Bloemen 3 1 3 Slijterij/ dranken 5 1 1 1 Kleding 6 4 8 1 Boetieks 1 1 1 Optiek 3 1 1 Juwelier/horloger 4 1 Dierenhandel 2 1 1 Verf en Behang 1 1 1 Textiel/tapijt 2 1 Levensmiddelen Supers 6 6 5 1 2 Licht/elektr. apparaten 2 1 Doe 'tzelf 1 3 Kantoorbehoeften 1 Muziekhandel (platen) 2 1 Stoffen/fournituren 2 1 1 Rijwielen 2 4 2 1 Brood/Banket 2 5 7 1 11 Slagerij 3 2 2 l 1 Tabak 3 2 3 l 1 Dumpshop 1 Lingerie 1 Boekhandel 2 1 Schoenen 2 1 2 Drogisterij/ parfumerie 1 2 2 2 Huishoudelijke artikelen 1 2 1 Ijzerwaren 2 1 1 Koek/snoep 1 1 Schoonheidsartikelen 1 Kado's 2 2 2 Groente Fruit 2 2 3 1 2 Radio-T.V. 2 2 Foto-Film 2 2 Handwerken, wol, ed 1 1 Auto-accessoires 2 Kaas/zuivel 3 4 1 Sanitair 2 Sportartikelen 2 1 waar je het van moet hebben - je klant en je aanstaande klant - je goed vinden, je respecteren, graag bij je komen win kelen of boodschappen doen. En als de verkoper - en in Soest hebben we het nu over bijna 350 middenstanders - dat goed in de gaten houden, dan draagt dat ongelooflijk veel bij aan het dicht trekken van het kooplek. Zorgen dat je "ze" in je dorp houdt met kwaliteit, met service, met vriendelijkheid en deskundigheid. Waarom zouden "ze" dan naar een andere plek toerijden? Winkelclubs We kennen in Soest vijf clubs waarin winkeliers met elkaar optrekken. Ze brengen met elkaar een .budget op en proberen de consument ervan te over tuigen dat het in hun gebied goed toe ven is. Voorwaarde voor zo'n gezamen lijk optreden is eigenlijk: volledige deelname. Dat sluit misverstanden en Lederwaren Kringloop Vishandel AI turvend, schrappend, combinerend, kwamen wij toch tot moeilijke zaken. Zp'n lijst is niet helemaal zuiver sa men te stellen. Er zijn combinaties, tabak b.v. kun je op vele plaatsen krijgen, evenals dranken en dat soort dingen. Supermarkten hebben natuur lijk alles. W§ zijn er niet op uit geweest de produkten per verkoopplaats te ru briceren, maar eerder hebben we ge probeerd u een blik te gunnen in de toch vele mogelijkheden die de Soester Middenstand u biedt. Wij zijn ons be wust van hiaten. Voeg zelf de restau rants, de garagebedrijven, banken, de ambulante handel, kwekerijen, de kap pers en de divere reparatie-inrichtin gen even toe, want dat zijn volgens de officiële termen geen echte winkels. Toch een interessant beeld vinden wij, met alle ongemakjes van dien, waar voor wij nu al een beetje begrip vra gen. En voor wat de plattegrond be treft: de winkels die buiten één van de kringen vallen zijn met de dichtstbij zijnde kring meegerekend. irritaties uit. Zowel bij de consument als bij de winkeliers. Het zorgt voor optimale benutting van financiële en daardoor promotionele mogelijkheden, en het zorgt voor duidelijkheid. Niet deelnemen aan een verkoopbevor derend collectief is ook niet loyaal. Eigenlijk speel je parasietje door niet mee te betalen aan het budget, maar wel mee te genieten van wat de an deren om je heen op touw zetten. Er zijn jammer genoeg voldoende voor beelden van. Nog even terugkijkend naar de opening van "Hartje-Zuid": het homogene ka rakter van de vijf-en-vijftig op zich eenvoudige aanbiedingen, bij elkaar op één vel heeft voor grote verkoopsuc cessen gezorgd. Het was aantrekkelijk, overzichtelijk en voor "elck wat wils", wist waar wat te halen was. Men stelt de eenheid op prijs. Het hoort bij elkaar, de eenheid op prijs. Het hoort bijelkaar, men helpt elkaar aan kopers. En zó zou dat moeten, voortaan. Over al in Soest. Deelnemen aan het be staande collectief. Je aansluiten bij de club die het dichtste bij is en dan samen er tegenaan. Creativiteit bun delen in collectieve presentaties. Per winkelclub, en twee of drie keer per jaar als één groot geheel: héél Soest. Met moederdag, met vaderdag en met Sinterklaas. Het kooplek slibt dan steeds sneller dicht. Dat wil de winkelier, dat wil de burgemeester. Sinterklaas Doe als Sinterklaas. Bestudeer het lijst je en de plattegrond en ontdek dat u alles, maar dan ook letterlijk alles in uw eigen dorp vindt. U -bent welkom bij alle bijna 350 verkooppunten voor het maakt niet uit wat. En vraag om de puzzelstukjes. Zijn er nou tóch nog winkeliers die niet mee doen? Hoe be staat het... Nu Sinterklaas weer in het land is f Nu Sinterklaas weer in het land is hij en zijn pieten, maar zeker ook groot aantal ouders, grootout ooms en tantes ongetwijfeld op naar fraaie en vooral interess geschenken voor de lieve jeugd. D: daarbij in groten getale ook de l handel zullen aandoen lijdt geen fel. Een chocoladeletter eet je op stuk marsepein verdwijnt ras doo keelgat zonder veel sporen na te I: maar een boek dat blijft Op het ogenblik zijn in de boekw twee met elkaar samenhang boekprojecten voor de jeugd te vil die in dit "tijdperk van het beeldscli proberen de jeugd aan te zetten ti lezen, of met een wat deftiger schrijving: "de leesmotivatie v: jeugd te versterken". 'Lees je knetter' In de eerste plaats is dat het ai ''Lees jeknetter", een project v fn<vJAJt/A,Jnd<ït ve'r'geléken kan "w met het succesvolle "Kinderen kinderen". Het uitgangspunt bij je knetter" was kinderen uit de 1 klassen van de basisschool in i king te brengen met het werk va de auteurs, zowel schrijvers van boeken als literatoren voor voh nen, speciaal aangezocht om iet kinderen te schrijven. Er besta steeds een gevaarlijk "gat" tuss< derboeken en de "officiële" liter waardoor heel wat kinderen het een belangrijke vorm van ontspa vaarwel zeggen. Het project strekt zich uit ov aantal jaren. Elk jaar versch een speciaal boek, dat op aller! nieren onder de aandacht van d< wordt gebracht. De VARA zei het boek en het project via re televisie al geïntroduceerd. Bij het project hoort ook een les voor het onderwijs, maar het is i prachtig boek om "zomaar te en zeker een vorstelijk Sinte cadeautje. En dat voor de uitei Ter gelegenheid van de ver: schrijft de CPNB een prozav die geboren is tussen 1965 en De spelregels staan op een in De ingezonden verhalen wor samenstellers van Ooitgeda hallen. De jury kiest de beste drie ve De auteurs van deze verhs speciale middag komen voor De uiteindelijke winnaar/wi winnende verhaal wordt ge CPNB uitgeeft ter gelegenht Verdere prijzen: 2e prijs 400,- aan boekenbo 10e prijs 7 boekenbonnen, el! 'Een bizarre ontwikkeling.' z de de heer A. L. Toussait vai westelijk Arbeidsbureau Ai vorige week de overigens v stijging van de werkloosheids het rayon Amersfoort. Hij ver uitslag over de maand ok werklozen meer) in dat ver de cijfers van augustus en st die beide een forse daling te den gegeven, in overeenstem de landelijke trends. Niettemin deed zich in de maand ook een flinke daling het aantal jeugdige werklo den de 23 jaar nam het aan 77, maar omdat de stijging wassenen onverwacht groo werd deze daling overgecor De stijging deed zich voor alle beroepsgroepen en zow ne als bij vrouwen. Met nai zen boven de 40 jaar leverdt aandeel in de stijging. Volgens directeur T. v.d. B GAB liet zich in oktober e aantal bezoekers zien bij h bureau: zo'n 3000.Het aant vingen bleef eveneens fors, "Maar ook het aantal ontsl: in oktober werd aangemeld aldus de heer V.d. Bunt, v middenstand.' In dat verb: WOENSDAG 21 NOVEMBE WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 SOESTER COURANT Wie bij de Gemeente in de paperassen mag neuzen - wij mochten dat - komt tot de ontdekking dat er in Soest alleen al zo'n 220 échte winkels te vinden zijn. Omdat we bijna zeker weten dat het Soester publiek niet naar Soesterberg gaat om inkopen te doen (misschien eerder andersom) laten we die winkels even buiten beschouwing. 220 Winkels zorgen met elkaar voor een prachtig assortiment. Zou je ze allemaal in één straat situeren, dan zou die het op kunnen nemen tegen alle gerenommeerde winkelstraten van ons land. Op de lijst van zou_ mers staan nég eens 120 interessante adressen die ook zeer banken hotels, den passen, zoals daar zijn restaurants, dames- en herenkappers banken, hoirc tuincentra, wasserettes, café's, apotheken, snackbars en ïjssa tot een respectabel aantal van bijna 350 Soester "middenstande - nie+ ujt grote Soester Winkelstraat zouden kunnen zorgen, waarvoor u h n> hoeft! Met boompjes, zitbanken, perkjes, ambulante handel ertussi een draaiorgel en geen verkeer als spelbreker, creëert u een vvink S dje Soest dat, tweezijdig ingevuld, goed is voor ruim een hele kilomete mooiste straat van Europa is er niet, maar de rest wel, eigenlijk. 9 Na een interne reorganisatie, die aantal opmerkelijke veranderingen zaak, heeft het filiaal van Jac. Hert Van Weedestraat vorige weck de spl ling officieel in gebruik genomen, h noten, brood, banket, kaas en vle< steeds vers worden aangeleverd.

Soester Courant | 1984 | | pagina 10