d'OudeEnghe J Nieuwe vers-afdeling bij Prijs-Slag ,rr m, êj{rl Twee bijzondere boeken voor de jeugd 'Lees je knetter' en 'Ooitgedacht' Ooitqedacht W erkloosheidscijfers tonen lichte stijging Warm welkom voor Sint Nicolaas in Soest Verjaardagstaart voor 30-jarig Tactical Fighter Squadron Kun je nog zingen. Kerstmenu 1984 rz, f ,t Ooitgedacht-prozawedstrijd TECTYLEREN IaviaI DE KORTE DUINEN Roomboter amandelstaaf PAGINA 11 iliAfMARKiaCfbASM Kerstmenu 1 a 75,- Kerstmenu 2 a ƒ75,- Kinder Kerstmenu a 37,50 ,n Soester onderne- id in die straat zou- rs, banken, hotels, ons. Samen komt u flers" die voor één u het dorp niet uit rtussen, terrasjes, winkelgebeuren in meter. Helaas, die fAGlNAjj WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 oto: Herman van Dam Sinterklaas i-A Soote "'«CKTji.O Na een interne reorganisatie, die gepaard ging met een aantal opmerkelijke veranderingen in de inrichting van de zaak, heeft, het filiaal van Jac. Hermans Prijs-Slag aan de Van Wcedestraat vorige weekdc splinternieuwe vers-afde ling officieel in gebruik genomen. In deze afdeling worden noten, brood, banket, kaas en vleeswaren verkocht, die steeds vers worden aangeleverd. Na de heropening van de zaak - die in de afgelopen weken een aantal dagen gesloten was in verband met de werk zaamheden heeft het publiek, dat in groten getale een kijkje kwam nemen, zich van de nieuwe situatie op de hoogte kunnen stellen. Door het verlaagde plafond en de nieuwe 'luy-out' van de supermarkt biedt het geheel een sterk veranderd aanzien, dat de gezelligheid van het bood schappen doen bij Prijs-Slag zeker zal verhogen. En zo zou dat moeten, voortaan. Over- al in Soest. Deelnemen aan het be- staande collectief. Je aansluiten bii de club die het dichtste bij is en dan 1 samen er tegenaan. Creativiteit bun delen in collectieve presentaties Per winkelclub. en twee of drie keer per jaar als één groot geheel: héél Soest. Met moederdag, met vaderdag en met Sinterklaas. Het kooplek slibt dan steeds sneller dicht. Dat wil de winkelierdat wil de burgemeester. Doe als Sinterklaas. Bestudeer het lijst je en de plattegrond en ontdek dat u alles, maar dan ook letterlijk alles in uw. eigen dorp vindt. U bent welkom bij alle bijna 350 verkooppunten voor het maakt niet uit wat. En vraag om de puzzelstukjes. Zijn er nou tóch nog winkeliers die niet mee doen? Hoe be staat het. Nu Sinterklaas weer in het land is gaan Nu Sinterklaas weer in het land is gaat hij en zijn pieten, maar zeker ook een groot aantal ouders, grootouders, ooms en tantes ongetwijfeld op zoek naar fraaie en vooral interessante geschenken voor de lieve jeugd. Dat zij daarbij in groten getale ook de boek handel zullen aandoen lijdt geen twij fel. Een chocoladeletter eet je op, een stuk marsepein verdwijnt ras door het keelgat zonder veel sporen na te laten, maar een boek - dat blijft! Op het ogenblik zijn in de boekwinkel twee met elkaar samenhangende T boekprojecten voor de jeugd te vinden, A die in dit "tijdperk van het beeldscherm" proberen de jeugd aan te zetten tot het lezen, of met een wat deftiger om schrijving: "de leesmotivatie van de jeugd te versterken". 'Lees je knetter' In de eerste plaats is dat het boek i "Lëes je'knetter", een project vaar de r"VJAR;A,'ndët -Vergeleken katiM'wohden met het succesvolle "Kinderen voor kinderen". Het uitgangspunt bij "Lees je knetter" was kinderen uit de hogere klassen van de basisschool in aanra king te brengen met het werk van goe de auteurs, zowel schrijvers van jeugd boeken als literatoren voor volwasse nen, speciaal aangezocht om iets voor kinderen te schrijven. Er bestaat nog steeds een gevaarlijk "gat" tussen kin derboeken en de "officiële" literatuur, waardoor heel wat kinderen het lezen, een belangrijke vorm van ontspanning, vaarwel zeggen. Het project strekt zich uit over een aantal jaren. Elk jaar verschijnt er een speciaal boek, dat op allerlei ma nieren onder de aandacht van de jeugd wordt gebracht. De VARA zelf heeft het boek en het project via radio en televisie al geïntroduceerd. Bij het project hoort ook een lespakket voor het onderwijs, maar het is ook een prachtig boek om "zomaar te lezen" en zeker een vorstelijk Sinterklaas cadeautje. En dat voor de uiterst aan- succes, en "Ooitgedacht" zal dat ze ker evenaren. Uit de enthousiaste re acties bleek dat de samenstellers in hun opdracht zijn geslaagd. Diezelfde samenstellers: Rob Anker, Fetze Pijl- manc en John Verhallen, allen docen ten Nederlands, verzorgden ook "Ooit gedacht". Bij hun keuze liete zij zich leiden door voorbeelden uit eigen er varing: verhalen die elk van hen al jaren met succes voorleest in de klas. "Ooitgedacht" bevat 34 verhalen uit de Nederlandse en wereldliteratuur, ge schreven in een vlotte verteltrant, niet alleen spannend, humoristisch of ab surd, maar ook met een dimensie mèèr: ongewoon en grensverleggend. Ook aan de boekverzorging is veel aan dacht besteed. Door de steun van het ministerie van WVC kon de verkoop prijs uiterst laag worden gehouden: een fors boek van 192 pagina's voor slechts 7,90! Zowel "Lees je knetter" als "Ooitge dacht'.' zijp in de (boekhandel in .Soest verkrijgbaar:'-> j-hAI- "-vul HAhJUE-ZU© ZUIDPROMENADE 5 - SOEST - TEL. 24314 trekkelijke prijs van 16,90, terwijl het boek toch 272 bladzijden bevat en zelfs gebonden is. "Lees je knetter" bevat werk van de volgende auteurs: Thea Beekman, Marjan Berk, Mies Bouhuys, Willem Capteyn, Stasia Cramer, Hans Dorre- stijn, Gertie Evenhuis, Karei Eykman, R. Ferdinandusse, Peter van Gestel, Hermine de Graaf, Veronica Hazel- hoff, Trude de Jong, Sjoerd Kuyper, Willem van Maanen, Marga Minco, Els Pelgrom, Hans van de Waarsen- burg. De onderwerpen werden door kinderen gekozen, volgens de formule "Kinderen voor kinderen". 'Ooitgedacht' Het tweede "jeugdboek" dat in deze periode zeker de aandacht waard is, is het boek "Ooitgedacht". de "opvol ger" van "Nooitgedacht" dat in 1983 werd uitgegeven in het kader van een leesbevorderingsproject van de CPNB, gericht op jongeren van 14 jaar en ouder. "Nooitgedacht" werd een groot Ter gelegenheid van de verschijning van de verhalenbundel Ooitgedacht schrijft de CPNB een prozawedstrijd uit, waaraan iedereen kan meedoen die geboren is tussen 1965 en 1968. De spelregels staan op een inlegvel in het boek. De ingezonden verhalen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de samenstellers van Ooitgedacht, Rob Anker, Fetze Pijlman en Johh Ver hallen. De jury kiest de beste drie verhalen uit. De auteurs van deze verhalen mogen hun uitgekozen werk tijdens een speciale middag komen voorlezen voor de jury. De uiteindelijke winnaar/winnares krijgt 500,- aan boekenbonnen en... het winnende verhaal wordt gepubliceerd in de literaire boekengids, die de CPNB uitgeeft ter gelegenheid van de Boekenweek 1985 (20 t/m 30 maart). Verdere prijzen: 2e prijs 400,- aan boekenbonnen; 3e prijs 250,- aan boekenbonnen; 4e t/m 10e prijs 7 boekenbonnen, elk ter waarde van 100,-. 'Een bizarre ontwikkeling,' zo typeer de de heer A. L. Toussait van het Ge westelijk Arbeidsbureau Amersfoort vorige week de overigens vrij lichte stijging van de werkloosheidscijfers in het rayon Amersfoort. Hij vergeleek de uitslag over de maand oktober (16 werklozen meer) in dat verband met de cijfers van augustus en september, die beide een forse daling te zien had den gegeven, in overeenstemming met de landelijke trends. Niettemin deed zich in de afgelopen maand ook een flinke daling voor van het aantal jeugdige werklozen: bene den de 23 jaar nam het aantal af met 77, maar omdat de stijging bij de vol wassenen onverwacht groot was (93) werd deze daling overgecompenseerd. De stijging deed zich voor in vrijwel alle beroepsgroepen en zowel bij man- ne als bij vrouwen. Met name werklo zen boven de 40 jaar leverden een flink aandeel in de stijging. Volgens directeur T. v.d. Bunt van het GAB liet zich in oktober een record aantal bezoekers zien bij het Arbeids bureau: zo'n 3000.Het aantal inschrij vingen bleef eveneens fors, ruim 1200. "Maar ook het aantal ontslagzaken dat in oktober werd aangemeld bleef fors," aldus de heer V.d. Bunt, 'vooral uit de middenstand.' In dat verband noemde hij vooral de installatiebedrijven die momenteel te kampen hebben met slecht gevulde orderportefeuilles. Uit de bouwsector komen verontrustende berichten over het 'prijsbederf', waar bij gewerkt moet worden onder de kostprijs. "Men concurreert elkaar van de markt af,aldus de heer V.d. Bunt. Prijsbederf Het prijsbederf treedt overigens in nogal wat sectoren van het bedrijfsle ven aan de dag, aldus de heer Tous- saint. 'De marges worden steeds min der. Dat is vooral bij de groothandel te zien, waar onlangs een onderzoek werd gedaan. Reden daarvoor was de veel gehoorde opmerking dat met name de exportbedrijven weer floreren. Het GAB keek in dat onderzoek of die ople ving ook voor extra arbeidsplaatsen zorgde, maar de euforie die we elders horen hebben we daar niet bevestigd gekregen.' Overigens mochten uit het onderzoek geen algemeen geldende conclusies worden getrokken. Bedrijven die voor de binnenlandse markt produceren blijken het nog al tijd niet gemakkelijk te hebben. Oorza ken daarvan zijn de nog altijd afne mende consumentenbestedingen, waarvan met name de middenstand de gevolgen ondervindt, het afnemende Een goede antiroest-behandeling moet U laten verrichten door: TECTYL ML-SPECIAAL STATION Birkstraat 108 - Soest Tel.: 02155-1 7224 Bel voor inlichtingen of kom eens langs. Jl. 250 gram van 5.95 M nc „voor 1.yO Foto: Goos van der Wilt. kindertal, marktverzadiging en stag nerend personeelsverloop en andere factoren, waaronder de automati sering een voorname plaats inneemt. 'Dat is een sluipend, vrijwel geruisloos proces, waardoor in het algemeen wel een verbetering van de omzet wordt gerealiseerd, maar geen arbeidsplaat sen ontstaan," aldus de heer V.d. Bunt. Vergeleken met de werkloosheidscij fers van vorig jaar komt het rayon Amersfoort overigens toch heel rede lijk voor de dag. In oktober 11,39) (1983: 12,8ryIn de provincie Utrecht en geheel Nederland gelden de volgen de percentages:resp. 13.3 1983:14.2G en 16,0 1983:16,8% Voor Soest gelden de volgende cijfers: In de maand oktober waren 942 man nen en 652 vrouwen ingeschreven als werkzoekenden. In 1983 waren die aan tallen resp. 1109 en 781, maar in de maand september 1984 resp. 930 en 647, zodat het aantal werklozen in Soest in de afgelopen maand steeg met 17 (12 mannen en 5 vrouwen Zwart van de mensen, dat zag het za terdagmiddag op het pleintje voor het station Soest-Zuid aan de Eikenlaan, voordat Sint Nicolaas per trein arri veerde. Dat gebeurde om precies 13.30 uur. Op het perron werd de Sint be groet door de heer Heerkens van het Sint Nicolaascomité. Het gevolg van Zwarte Pieten begeleidde hem dan send naar de trap, waar al een micro foon klaar stond om de woorden van de Goedheiligman in de snerpend koude wind kracht bij te zetten. Na een hartelijk welkomstwoord van de heer Heerkens ('Sint Nicolaas is er!i, die en passant infprmeerde of de Sint de zwemkunst wel meester was, omdat hij op televisie al had gezien dat hij kort tevoren in weinig minder dan een sneeuwstorm op Terschelling was aangekomen, sprak Sint Nicolaas de gedenkwaardige woorden: 'Dag lieve kinderen.' Over het avontuur op Terschelling merkte de Sint op dat het 'op zijn leef tijd toch een heel gedoe was', vooral omdat hij kort daarop direct per heli- copter was doorgevlogen naar Soester- berg. De overtocht vanuit Spanje was ook al niet zonder problemen verlopen, omdat er in de Golf van Biscaje een flinke storm had gewoed, aldus de Sint. Op de vraag of hij kon zwemmen gaf de Sint een enigszins ontwijkend ant woord, maar hij onthulde wel het ge heim van zijn stevig geproportioneerde buik: 'iets opblaasbaars,' waardoor hij in geval van nood bleef drijven. Was het bij de aankomst in Soest-Zuid wel koud maar in elk geval nog droog, gedurende de rondrit door Soest, voor afgegaan door de (dit keer mobiele) harmonie van Bronswerk en begeleid door een aantal ruiters en amazones van 'Eldorado', begon de kille regen gestaag naar beneden te komen. Ge lukkig bezat de koets waarin de Sint en de heer Heerkens de tocht maakten een overkapping, anders zouden zij onge twijfeld doorweekt zijn aangekomen op de plaats van de officiële begroeting door het gemeentebestuur: de Soester- bergsestraat. Daar wachtte locoburgemeester Plomp de Goedheiligman al op, omdat het ge meentehuis aan dë Steenhoffstraat dit jaar geen dienst kon doen. Het staat in de steigers, en bovendien bood het win kelcentrum Hartje-Zuid de oude bis schop ditmaal een toevlucht. Blijkbaar had men in Soest-Zuid op be ter weer gerekend, want het podium '■f. waarop de Sint mocht plaatsnemen was niet overdekt, zodat de oude bis schop hier helemaal aan de elementen zou zijn overgeleverd, ware het niet dat een helpende hand toeschoot met een fraaie tuinparasol, zodat de Sint in elk geval droogbleef. Locoburgemeester Plomp heette de oude bisschop namens het gemeente bestuur van harte welkom. 'De kin deren hebben al met spanning naar uw komst uitgekeken en zijn thuis en op school druk in de weer geweest met te keningen, liedjes en natuurlijk ook ver langlijstjes.' Hij maakte de Sint op merkzaam op de nieuwe winkels van Hartje-Zuid en op de fraaie etalages, in de veronderstelling dat de Sint wel een heleboel cadeautjes zou hebben meege bracht, maar dat hij er toch nog wel een en ander bij zou moeten kopen. 'Dat is in Soest heel goed mogelijk', al dus de heer Plomp. Op verzoek van de heer Plomp zette het orkest het aloude 'Zie de maan' in, dat door de honderden kinderen uit min of meer volle borst werd meegezongen. Het tweede complet bleek er niet erg 'in te zitten', evenmin trouwens bij de Zwarte Piet de de samenzang leidde en die zich ook beperkte tot een overigens redelijk welluidend la-la-la-la-la. Sint Nicolaas verontschuldigde zich voor dit gebrek aan kennis. Hij vond het overigens hartverwarmend om door zoveel kinderen, vaders en moe ders. opa's en oma's, te worden be groet. Sinterklaas herhaalde overigens zijn toezegging van eerder op de middag dat de schoenen gezet mochten wor den. al moest het jonge volkje niet ver wachten dat er meer dan 'een kleinig heid' in zou zitten. Onder de tonen van het welbekende lied 'De zak van Sin terklaas' verliet de Sint snel het po dium. nadat hij de kinderschaar had toegeroepen 'Ik zie jullie nog wel. Nadat de Sint zich had teruggetrokken om even op temperatuur te komen wachtte hem in De Rank waar Hartje- Zuid een kinderfeest had georgani seerd nog een bijzonder welkom. Tot de komst van de Grote Kindervriend za gen de meer dan 300 kinderen van de scholen in Soest-Zuid tekenfilms van Woody Woodpecker, Donald Duck en Popeye, kregen ze een mooi verhaal te horen van Denise Schut en werd er ui teraard flink gezongen. Dat de Sint niet met lege handen naar De Rank was ge komen spreekt vanzelf. Op feestelijke wijze heeft het Ameri kaanse 32 Tactical Fighter Squadron, dat gestationeerd is op het kamp New Amsterdam op de vliegbasis Soester- berg, vrijdagmiddag j.1. het 30-jarig jubileum gevierd. Dat gebeurde o.m. met een plechtige bijeenkomst in een van de hangars, waar normaliter de inposante F-15 straaljagers onderdak vinden, maar die voor deze speciale gelegenheid was ingeruimd voor een officiële bijeenkomst. Tal van genodigden woonden de plech tigheid bij, zowel van Amerikaanse als van Nederlandse zijde. Een groot deel van het militaire personeel stond aan getreden tijdens de toespraken van in de eerste plaats de heer Paul Bremer III, de ambassadeur van de Verenigde Staten, luitenant generaal C. L. Don- nelly Jr., bevelhebber van de Ameri kaanse Luchtmacht in Europa (USAFE) en derhalve de hoogste chef van het squadron, en tenslotte van luitenant- generaal C. Baan, bevelhebber der luchtstrijdkrachten, die namens de Koninklijke Luchtmacht een zilveren schaal met inscriptie aanbood. Na het spelen van de beide volksliederen (het "Wilhelmus" en "The Star Spangled 0 Het aansnijden van de verjaa rdags- taart vormde een hoogtepunt van de viering van het jubileum van 32 TFS. Banner") door het beroemde USAFE- orkest "The Ambassadors" - die ont sproten zijn aan de rijke traditie van Glenn Miller's Big Band - en het in specteren van de erewacht werd de ceremonie voortgezet in een andere hangar, waar een reusachtige verjaar dagstaart werd aangesneden. Bij deze gelegenheid huldigde kolonel Charles S. Price, commandant van het 32 TFS, twee Nederlandse burgerme dewerkers die al vanaf de komst van het squadron naar Soesterberg bij het wel en wee van dit Amerikaanse lucht machtonderdeel betrokken zijn ge weest: de heren J. Lems en K. van der Heiden. Zij hanteerden samen met ko lonel Price en kolonel Wilbrink (com mandant van de Vliegbasis Soester berg) en twee Amerikaanse militairen de indrukwekkende sabel waarmee de taart werd aangesneden. Onder de genodigden bevonden zich ook burgemeester P. Scholten van Soest en commissaris van politie J. K. Adema. Kun je nog zingen, zing dan mee, is de titel van een bekende schoolzang- bundel. Ja. op school werd er gezongen. Maar voor velen is, na het ver laten van de z.g. lagere school, meteen een einde gekomen aan hun acti viteiten op zanggebied. En toch is dat jammer; zingen is een gezonde, ontspannende bezigheid. Gezond zijn willen we allemaal graag en ontspanning kan daarbij enorm helpen. Zingen kun je dan ook tot op hoge leeftijd blijven doen. Aangezien een solo-zangcarriére maar voor weinigen is weggelegd, is het lid worden van een koor voor iemand die toch graag wil zingen dan de enig aan te wijzen weg. Het Soester Mannenkoor "Apollo," al ruim 60 jaar in Soest actief, kan nog een aantal nieuwe leden gebruiken. Wanneer dat iets voor u, schroom dan niet eens op een donderdagavond binnen te loperi in de school "De Schakel" aan de Klaarwaterweg. Daar wordt elke week gerepeteerd van 20.00 tot 22.00 uur. De koffie staat klaar. Of wilt u eerst wat informatie, bel dan een van de volgende tel« foonnummers: 19093 of 17224. Gl.ASHANDFT FN Gl AC.7FTTERU voor GLASREPARATIES r, f en levering van o.a. SANCO ISOLATIEGLAS, ijl DUBBELE BEGLAZING, Lv/fcf. VOORZETRAMEN Varenstraat 74 - Soest - Telefoon: 02155-10731 9 De heer Heerkens met bolhoed) verwelkomt Sint-Nicolaas op het sta tion Soest-Zuid. Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 lilli F.F.TCIFIi Hors d'Oeuvre Heldere kervelbouillon Champagne spoon Tournedos Rossini Diverse groenten, lof, spruiten, sla Diverse aardappelen, kroketjes, frites, geb. aardappelen Parfait de Noël Koffie met bonbon Gelijk aan le menu, alleen vleessoort is Reebiefstukjes met wildsaus Fruitcoctail Glaasje rode wijn of cassis Kippeborst met Agnus Sorelsaus Diverse groenten Diverse aardappelen Parfait de Noël Kerstsurprise Gelieve tijdig te reserveren

Soester Courant | 1984 | | pagina 11