MODE f Concert 'Messengers' in de N.P.B.-kerk i H U W Oir. Schoolvereniging buigt zich opnieuw Ukomttochook? overidentiteitskwestie fijnverkoop V.V.Z. gestart Het milieu als werkgever Rein Tupker de smid van Soest* gaat naar de Veldweg B. en W. Soest mochten bouwvergunning voor munitiebunkers verlenen Open huis Stichting voor School en Beroepskeuze 'Schietwilgen' gekapt ■O aiiia 'Koppeling' moet verschillen in de hand houden b.v. soest 'Samen bidden' Pwee meter wijn voor burgemeester Scholten Raad van State wijst schorsingsverzoek af Schilderijen van Nadjezdja van Ittersum en Geert de Roovere in 'De Bereklauw' Beslissing over 'De Oelte' kan iedere dag vallen PAGINA^ WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 15 /Z200 HOMECOMPUTER termogen 16 kilobytes, kilobyte staat gelijk aan 1024 tekens :ijfers of letters. Jitgebreid basic. Jit te breiden tot 64 kilobytes. ïclusief demonstratiecassette en asic handboek. Q M ft UDIO-prijs 040." en zeer matig bezette zaal (meer rieden dan toehoordersgaf Gos- roup 'The Messengers' vrijdag j.1. een concert van gospelsongs volksliederen. De akoestiek van kerk doet helaas geen recht aan type muziek. Een aantal liederen m daardoor te luid over h werd het spontane en enthousias te musiceren zeer door de toehoorders gewaardeerd, getuige de vele aanvra gen om toegiften na het 'officiële' einde van het concert, waaraan het koor gaarne voldeed Ondanks de professionele aanpak en uitvoering was er nu en dan een zwak ke inzet te bespeuren. Ook een betere dynamiek (de verschillen tussen hard en zacht en de overgangen hiertussen zou de kwaliteit van de uitvoering van een aantal liederen ten goede komen. Al met al een geslaagd concert. Het is overigens te betreuren dat dit Soester koor buiten Soest zoveel meer bekend heid heeft. Het trekt overal elders volle zalen rjES schoen, wit en zwart leren schoen Ssestraat 3 - ral. 02155-12745 De leden van de Vereniging voor Pro- testants-Christelijk Onderwijs te Soest gaan zich volgende week donderdag (29 november) opnieuw buigen ovei de identiteitsproblematiek die de ver- Eg in de afgelopen jaren zozeei beziggehouden. Dat gebeurt tij- Ie algemene ledenvergadering in de Open Hof, waar het (interim)be stuur de leden tegemoet treedt met een aantal voorstellen over deze kwestie Binnen de vereniging liepen de gemoe déren destijds zo hoog op dat een scheu ring dreigde en er zelfs een commissie van goede diensten moest worden be noemd om naar een oplossing voor de conflicten te zoeken. Deze commissie stelde destijds een rapport op dat niet geheel en al vleiend uljtviel voor het toenmalige bestuur, dat inmiddels de zetels ter beschikking had gesteld. Aan-het rapport was een advies verbonden, dat erop neerkwam dat per school gezocht moest worden naar een formulering van de identiteit, welke zou worden vastgelegd in de i schoolwerkplannen (zoals trouwens ik door de wet wordt voorgeschreven), [et interimbestuur dat vorig jaar no- imber aantrad verklaarde in "nuance- irschillen per school te willen voor- [en, echter al het mogelijke te willen :n om te voorkomen dat deze ver- ihillen zo groot worden dat de eenheid en de vereniging verloreh gaat", [et bestuur komt nu met een nadere twerking van het advies van de com- issie van goede diensten, al volgt het it niet letterlijk, "omdat het advies iet pretendeerde bij letterlijke uit- •oering de succesformule ter oplossing ran de geconstateerde problemen bin- len onze vereniging te bieden". Het lestuur werd volgens zijn zeggen door ie ledenvergadering van november "ruimte van handelen gelaten loor geen opdracht te geven genoemd idvies zonder meer in uitvoering te [emen." ïaliseerbaar ïet interimbestuur is overigens una- iem van mening dat met de uitvoe- ïg van zijn voorstellen, "onder hand- iving van de eenheid in onze ver- iging, verschillen in identiteit tussen de scholen realiseerbaar zijn." On- "ts enkele verschillen met het ad- ies van de commissie van goede liensten meent het bestuur dat zijn >rstellen "naar geest en strekking jggen in de lijn van dat advies". i de voorstellen speelt vooral één punt jen belangrijke rol Te instelling per school van zgn. ''Staf- roepen", die zich in het kader van het /ast te stellen schoolwerkplan en bin- jen de grenzen die het algemeen be- ptuur in het op te stellen beleidsplan U aangeven) gaan toeleggen op de Bormulering van de identiteit op le vensbeschouwelijk, opvoedkundig en iderwijskundig terrein. Iet dit voorstel beoogt het interimbe- jur de identiteitsverschillen van School tot school zodanig in de hand te gouden, dat ze elkaar niet al teveel m ontlopen. De samenstelling van dergelijke stafgroepen moet daarvoor borg staan. In elke stafgroep wordt namelijk een bestuursgedelegeerde van een andere school binnen de ver eniging opgenomen, volgens een door het bestuur opgesteld schema. De stafgroep komt verder te bestaan uit de eigen bestuursgedelegeerde, twee leden van de medezeggenschaps raad (één van de ouders, één van de leerkrachten), alsmede een vertegen woordiger van de schoolleiding, te weten de aanstaande direkteur van de officieel nog te vormen basisschool. Inventariseren De stafgroep krijgt als opdracht om per school te inventariseren wat de identiteit op de drie genoemde ter reinen is, alsmede eventueel daarom trent levende wensen. In een volgende fase worden de iden titeit en de doelstellingen van de school, binnen het raam van het beleidsplan, verder uitgewerkt en vastgelegd in het schoolwerkplan, dat door het be stuur dient te worden goedgekeurd, waarna de stafgroep op non-actief wordt gesteld (eventueel kan door het bestuur dan reactivering plaatsvinden). Het doel van deze aanpak formuleert het bestuur aldus - De identiteit moet voor de ouders erkenbaar en herkenbaar zijn; - De verschillen worden niet zo groot dat er bestuurlijke problemen ontstaan - De eenheid van de vereniging komt niet in gevaar. De "koppeling" van bestuursgedele- geerden komt er als het bestuur de goedkeuring van de ledenvergadering krijgt als volgt uit te zien: De Da Costaschool levert zijn bestuursge delegeerde aan de stafgroep van de Groen van Prinstererschoolde Groen van Prinstererschool aan de Waterink- school; de Waterinkschool aan de De Savornin Lohmanschoolde De Savor- nin Lohmanschool aan De Bron; De Bron aan de Insingerschool; de Insin- gerschool aan de Minister de Visser- school, en tenslotte de Minister de Visserschool aan de Da Costaschool. Waakhond? Gevraagd naar de filosofie achter deze koppeling merken voorzitter F. Knol en secretaris J. W. R. Alexander op dat het hier gaat om "een gezamen lijk proces, waarbij over en weer in formatie wordt uitgewisseld". De bij de stafgroep van een school gede tacheerde bestuursgedelegeerde die afkomstig is van een andere school vervult in dit geheel, zoals zij toege ven, een "waakhondfunctie", waar door de identiteit van de ene school als het ware "doorwerkt" naar de andere school en de verschillen niet al te groot kunnen worden. Voorzitter Knol onderstreept desge vraagd dat het bestuur unaniem ach ter de voorgestelde werkwijze staat. Hij is overigens vol lof over de geble ken eenheid van visie in het interim bestuur, en verwijst in dit verband naar de volgende opmerking in het jaarverslag: "Bemoedigend is het dat de besluitvorming binnen het bestuur altijd zonder hoofdelijke stemming kon plaatsvinden. Indien de bestuurssa menstelling representatief is voor de vereniging, dan zou hiervan de ver wachting ontleend mogen worden dat de binnen het bestuur gebleken een heid, gebaseerd op wederzijds ver trouwen en respect, ook binnen de ver eniging realiseerbaar moet zijn. "We zijn nooit tot één standpunt ge dwongen", licht de heer Knol toe, "maar de eenheid bleek er altijd te vinden zijn." Uurtje In tegenstelling tot vorige vergaderin gen zou de ledenvergadering van 29 november wat hem betreft met een uurtje afgelopen kunnen zijn. "Ik hoop en verwacht dat de leden zich in deze voorstellen kunnen vinden en ons het vertrouwen zullen geven om nu als ge woon bestuur verder te gaan. Overigens wijken de voorstellen van het interimbestuur op een aantal on dergeschikte punten af van het advies van de commissie van goede diensten. Dat is o.m. het geval bij de suggestie van de commissie om het lidmaat schap van de vereniging te beperken tot inwoners van Soest of ouders van leerlingen. Het interimbestuur is van mening dat men personen die de doel stelling van de vereniging onderschrij ven niet kan uitsluiten wanneer zij buiten Soest (gaan) wonen. Vrijwel het gehele interimbestuur is kandidaat voor het nieuwe bestuur, dat tijdens de ledenvergadering de status van definitief bestuur verwacht te krij gen. Viering Basisgroep: Zondag 25 november a.s. houdt de Ba sisgroep Baarn-Soest haar maan delijkse viering in het Griftlandcol- lege. Aanvang 10.30 uur. Het thema luidt deze keer 'Samen bidden'. Belangstellenden zijn van harte welkom. In de basisgroep proberen kritische christenen, staande in de joods-chriiste- lijke traditie rond de elementen bezin ning, viering en aktie gestalte te ge ven aan wat zij geloven. Zij menen in de Bijbel een "partijdige" God te her kennen, Jahwe, die het opneemt voor weduwe en wees, vreemdeling en on derdrukte, en ook Jezus die steeds weer te vinden is bij armen en zieken, hoeren en tollenaars, en die de rijken en machtigen de spiegel voorhoudt. Mensen in basisgroepen nemen dan ook (politiek) stelling tegen moderne afgoden als de bewapeningswedloop, de ongebreidelde wetenschapsbeoe fening, de consumptiedwangmaat- schappij, cle rassendiscriminatie, enz. In de basisgroep wordt er bijzondere waarde aan gehecht dat vrouwen en kinderen meer dan tot nu toe aan boa komen. De basisgroep wil geen andere kerk zijn, maar wel in vele opzichten 'de kerk' heel anders. V.l.n.r. Burgemeester Scholten, Els Stolwijk, Toon v.d. Linden en Willem van der Craats. Iet de aanbieding van maar liefst vee meter wijn - zes flessen Bordeaux iteau 1'Hermitage uit het uitste kende wijnjaar 1982 - aan burgemees- er Scholten heeft de voetbalvereniging ~/Z'49 vorige week het officiële start- ;in gegeven voor de grote wijnver koop, die de vereniging binnen afzien- ire tijd weer een gezonde financiële sis moet geven. De burgemeester loest dan ook wel geld voor de zes fles sen neertellen. lis Stolwijk, Willem van der Craats en Toon van der Linden vormden de [kleine delegatie die vorige week don- Ierdag door de burgemeester op het ;emeentehuis werd ontvangen. Els ïtolwijk wees er in een korte toespraak op dat de bepaald niet rooskleurige situatie van VVZ, althans waar het de financiën betreft, wel algemeen be tend was. Uit de leden is daarom een :omité gevormd, dat zich gaat toeleg gen op allerlei acties om geld in het laatje te brengen, zoals een grote rom melmarkt op 23 maart volgend jaar. !Maar ook tussentijds wordt er actie ondernomen, en daarvan is de wijn verkoop een belangrijk onderdeel. In samenwerking met Toon van der Linden had men een uitstekende wijn uitgezocht, waarvan het comité hoopt dat die in elk Soester huisgezin straks gedronken zal worden. De flessen kosten 7,50 per stuk. Om WZ uit de problemen te helpen moe ten er duizenden flessen worden ver kocht, maar in dat opzicht is de tijd van Sinterklaas en Kerst natuurlijk de meest aangewezen periode. VVZ re kent erop dat Soest min of meer mas saal aan de drank gaat, zou men kunnen zeggen. Toon van der Linden benadrukte dat de wijn van een uitstekende kwaliteit is, omdat het jaar 1982 een rijk wijn jaar was. De wijn kan echter zonder bezwaar nog een jaartje worden be waard. Burgemeester Scholten durfde niet te beloven dat hij de wijn inderdaad tot volgend jaar zou bewaren. Hij noem de het een originele manier om de pro blemen aan te pakken en de schulden van de voetbalclub weg te werken. Omdat VVZ door heel veel Soesters wordt gearagen verwachtte hij dat de actie goed zou aanslaan. De bur gemeester wenste het comité dan ook veel succes en beloofde het eerste glas op het welzijn van VVZ te zullen heffen. Overigens brengt de voetbalclub naast de Franse Bordeaux uit 1982 ook een Duitse Moezeiwijn (1983) met het pre dikaat "Kabinett" aan de man, een wijn dus die wordt gemaakt van de beste druiven van dat jaar. Begin december wordt gestart met een actie waarbij bestellingen van meer dan zes flessen door de kerstman worden thuis bezorgd. Onder het motto 'Het milieu als werk gever', wordt in Utrecht binnenkort een oriëntatie- en informatiedag geor ganiseerd. Aan de orde komen de mo gelijkheden die het milieu biedt, om zelf werk te creëren. Met name zal worden ingegaan op de mogelijkheden en beperkingen van het starten van een al dan niet loonvormend bedrijf of pro- jekt in de sectoren hergebruik, voe ding, energie en natuur- en landschaps- onderhoud. Het programma vermeldt de presenta tie van drie bedrijven, die zullen aan geven hoe zij van idee tot uitvoering zijn gekomen. Verder wordt informatie gegeven over de regelgeving, met name starten met behulp van uit kering. Er is een grote informatie markt, waar talloze instellingen eerste adviezen kunnen geven. Daarnaast is een tentoonstelling een dia-serie en een videoprogramma over het thema te bezichtigen. In het middagprogram ma wordt per sektor nader ingegaan op de vragen en de plannen van de deelne mers. De organisatoren (FNV, Konsu- lent natuur- en milieu-edukatie, Steun punt Mensen Zonder Werk en de Sticht- se Milieufederatieschrijven in een in formatiebulletin, dat de zorg voor milieu en het creëren van werk ook goed hand in hand kunnen gaan. Individuen en groepen uit de provincie Utrecht, die met plannen of ideeën rondlopen in deze richting, kunnen op de oriëntatie- en informatiedag te recht. Deze wordt gehouden op 13 de cember in de Prinsenhof in Utrecht. Opgave vooraf is noodzakelijk. Dat kan vóór 30 november. Een informatiefolder is verkrijgbaar bij de organisatoren: Milieu als Werkgever, Bunnikseweg 39, 3732 HV De Bilt. Tel. 030-762791 of 770599. "De mensen denken dat ik er al zit, maar dat is niet zo. Het duurt zeker nog tot begin januari voordat we hier vandaan gaan en onze intrek nemen aan de Veldweg. De officiële her opening zal dan ook nog wel een tijdje gaan duren. Misschien wordt het al zo mer voordat we daar een 'open dag' gaan houden." Rein Tupker - "de smid van Soest" - spreekt met enthousiasme over de op handen zijnde verhuizing van zijn siersmederij naar de Veldweg (naast Spullenhulp), waar hij sinds kort eigenaar van de grond is geworden. De mogelijkheden die hij op zijn nieuwe stek krijgt zijn veel groter dan op de huidige plaats van zijn bedrijf, aan de Dorresteinweg. Niet alleen wachten hem volgend jaar een grotere werk plaats (ca. 100 vierkante meter), maar ook een ruimte voor showroom, kan toor en opslag waar hij heel wat meer "armslag" zal hebben dan nu nog het geval is. Rein Tupker houdt van zijn vak, dat hij als enige in Soest beoefent. "Je maakt iets moois, iets aparts, dat er nog niet is. Laat ik het zo zeggen: je bent in dit werk gericht op iets van 'luxe', en je kunt er een heleboel creati viteit in kwijt." De hoeveelheid toe passingen van het siersmeedwerk van Rein Tupker zijn bijna onafzienbaar: hang- en sluitwerk, raambeveiligin- gen, tuinhekken, lantaarns, barbecue's, kachels en allesbranders, windwijzers, zonnewijzers, trappen, kandelaars, lampen, uithangborden, tuinmeube len, roosters, en allerlei decoratieve objecten. Je kunt het zo gek niet ver zinnen of Rein Tupker kan het maken. "Ik doe eigenlijk alles wat met ijzer te maken heeft. Daarnaast ben ik nog kachelsmid en ook rijksgediplomeerd hoefsmid." Om het verhaal compleet te maken: schoorsteenvegen doet hij ook! Creatief Er is nog altijd heel veel vraag naar (sier)smeedwerk, al blijft de belang stelling in Nederland in het algemeen wel wat achter bij het buitenland, waar het smeedwerk dikwijls heel erg geliefd is. "We proberen creatief, zelfs op een kunstzinnige manier be- Deze loods aan de Veldweg ivordt in januari het nieuwe onderkomen van 'de sm id van Soest zig te zijn", aldus Rein Tupker, "maar de gemiddelde Nederlander voelt niet veel voor al dat 'drukke'. Die houdt meer van strak dan van krullen. Als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld Duits land of Oostenrijk is er een heel ver schil." Toch is er volgens Rein Tupker best een goede boterham in te verdienen. "Tja, het is langzamerhand een schaars beroep geworden. Er komen niet veel smeden meer bij. Wij zijn een jong bedrijf, dus we moeten nog groeien. Dat kan straks aan de Veldweg beter dan hier. Daar zitten we heel dicht bij de kern, zodat de mensen ons nog be ter zullen kunnen vinden. Rein Tupker is al enige jaren gevestigd aan de Dorresteinweg, waar hij vier jaar geleden de werkplaats aanvanke lijk alleen als hobbyruimte gebruikte. Sinds vorig jaar mei oefent hij het smidsvak er ook beroepshalve uit, toen hij "voor zichzelf" begon. In het algemeen werkt hij in opdracht, maar als het wat rustiger is maakt hij ook wel eens wat geheel naar eigen in zicht en ideeën. Een vrucht daarvan is bijvoorbeeld een fraai zeilschip van siersmeedwerk, dat beslist een plekje krijgt in de nieuwe showroom aan de Veldweg. Degelijk Het werk van een smid is erg intensief, legt hij uit. "Vandaar dat het ook wel wat moet kosten. Het is niet duur, maar het kost wel een hoop geld. Maar je moet ook rekenen dat smeedwerk degelijk en zwaar is, zodat het minstens een mensenleven meegaat. Als je net zo bekijkt dan is het beslist niet duur." Met zijn medewerker Jeroen Pels be reidt Rein Tupker zich inmiddels voor op de verhuizing, die begin januari zal plaatsvinden. Vanaf die tijd zullen de mensen "de smid van Soest" dan kun nen aantreffen in zijn werkplaats aan de Veldweg, waar hij het vak nog op de traditionele manier beoefent. "Het oude ambacht houden we hoog", aldus Rein Tupker. "We werken nog op de oude manier, met een kolenvuur. De waarnemend voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State, mr. P. J. Boukema, heeft vorige week het verzoek afgewezen tot schor sing van de vergunning voor het bou wen van acht betonnen opslagruimten (munitiebunkers) op de vliegbasis Soesterberg. Het verzoek was inge diend door mevrouw A. Mees-Lubber man en anderen, verenigd in de 'Werk groep Verontruste Bewoners Soester berg', en de heer G. D. F. Leeflang in Soest. In de overwegingen staat onder meer 'dat er voorshands geen grond is voor het oordeel dat Burgemeester en Wet houders van Soest niet in redelijkheid, met gebruikmaking van de door Ge deputeerde Staten van Utrecht afge geven verklaring van geen bezwaar, de gevraagde bouwvergunning hebben kunnen verlenen.' Naar het oordeel van de afdeling is voldoende aannemelijk gemaakt dat het bouwplan dringend genoeg is om vooruitlopend op een nieuw bestem mingsplan hiervoor vergunning te verlenen. Het wordt niet in strijd ge acht met het streekplan Utrecht-Oost. Ook is niet aangetoond, dat het bouw plan zich niet verdraagt met het struc tuurschema Militaire Terreinen. Geen directe aantasting Het is de afdeling gebleken dat de be staande veiligheidszones na uitvoering van het bouwplan kunnen worden ver kleind. Verder staat vast dat de Kroon voor de opslag van munitie in de nieu we bunkers de vereiste hinderwetver gunning heeft verleend. De afdeling vindt het niet aannemelijk dat de omstreden bouw zal leiden tot een toename van hinderlijke activiteiten voor hen die de bezwaren hebben ingediend. Dit alles in aanmerking genomen kan volgens de afdeling niet worden staande gehouden, dat de uitvoering van het bouwplan een directe aantasting betekent van de veiligheid en het leefmilieu van de in woners van Soesterberg. De bouw van de munitiebunkers brengt naar de mening van de afdeling rechtspraak geen onevenredig na deel met zich mee voor de indieners van de bezwaren in verhouding tot het belang van uitvoering van het bouw plan. Het verzoek om schorsing komt dan ook niet voor inwilliging in aan merking, zodat het is afgewezen. Calamiteit Het standpunt van B. en W. van Soest dat de heer Leeflang niet rechtstreeks in zijn belang is getroffen omdat hij hemelsbreed drie kilometer van de munitiebunkers woont, wordt door de afdeling niet gedeeld. Immers, de kans op het ontstaan van een calamiteit is niet bij voorbaat uit te sluiten. Ook degenen die op enige ilometers af stand van de bunkers wonen kunnen als rechtstreeks in hun belang ge troffen worden aangemerkt. De bunkers worden gebouwd in een 'natuurgebied met militair gebruik'. Het bouwplan is niet in strijd met het Streekplan, waarin ondermeer staat dat gestreefd zal worden naar con solidatie van de defensie-activiteiten op de bestaande complexen en ter reinen. De afdeling rechtspraak zegt hierover, dat de bunkers binnen het afgesloten en niet voor het publiek toe gankelijke terrein van de vliegbasis worden gebouwd en dat er daarom geen sprake is van strijdigheid met het streven naar consolidatie van de fensie-activiteiten op de bestaande complexen. 'Kompositie in Rood' van Nad- jezdja van Ittersum. Bijzondere aktiviteiten in Sinterklaastijd Vrijdagavond 23 november om 19.00 uur breekt in 'De Bereklauw', Steen- hoffstraat 63, Soest, de Sinterklaastijd aan. Een gitaarspelende knecht van de Goedheiligman zal in het gezellige kunstwinkeltje met Sinterklaasliedjes de opening verrichten van een tentoon stelling van twee Soester schilderes sen, Nadjezdja van Ittersum en Geert de Roovere. Nadjezdja van Ittersum (39), in het verleden zeer bekend geworden om haar broodplastieken heeft zich in de laatste jaren toegelegd op aquarellen en keramische plastieken. Zij volgde een opleiding aan de Koninklijke Aca demie voor Beeldende Kunsten en de Vrije Academie in Den Haag en een Plastic kursus in Delft. In haar aqua rellen probeert zij objekten vast te leg gen die door het leven aangeraakt en aangetast zijn. Nadjezdja: 'Ik probeer de organische invloeden op de matei Ie en de grens tussen gebruiksvoorwerp en tijdloze stof weer te geven. De aquarellen die zij exposeert zijn stillevens van deze objekten. 'Die stil levens zijn een fase in mijn leven. Ik vind het leuk om al die kleine oude dingetjes te schilderen. In de toekomst zal ik weer wat anders doen. Ik wil la ter ook etsen en zeefdrukken maken. Eerdere exposities van Nadjezdja van Ittersum waren te zien in Hilversum (De Vaart), Utrecht (Vrije Galerie), Slot Zeist, Galerie Leusden, 'Bussum (Galerie '42), Rochefert sur Loire en Brugge. Naast de schilderijen van Nadjezdja zijn in 'De Bereklauw' ook unieke broodfiguren te zien. Geert de Roovere (44) is met schil deren en tekenen opgegroeid. Zij expo seert landschappen, vakantie-impres sies van Frankrijk in een prachtige eigen stijl. Behalve een paar jaar esthetische vormgeving (Artibus) en schilderles bij Jaap de Ruig, heeft zij haar eigen stijl ontwikkeld. De laatst paar jaar treedt Geert de Roovere meer naar buiten via exposities in Maartensdijk (Acanthus), Vrije Ga lerie in Utrecht en enkele groepsexpo- sities. 'Op het moment aquarelleer ik, om mijn impressies vast te leggen, maar ik werk ook vaak met olieverf", zegt Geert. 'Ik weet nog niet precies waar ik naar toe wil. Ik ben altijd ge grepen om dingen weer te geven. Naast het mooie werk van beide Soester kunstenaars, is er in 'De Bere klauw' nog veel meer moois te zien. Tot 6 december zullen verschillende kunstenaars dagelijks aanwezig zijn om zelfgemaakte produkten te verko pen. Zo is er batikwerk van Ellen Vol- ten uit Eemnes, knipwerk van Liesbeth Veldhuysen uit Baarn, kaarten van Grada van Wessel, volksschilderkunst van Immie Zijlstra uit Baarn, weef werk van Inga Boissevain uit Bussum, kleding van Laura Maris uit Soest, ge sponnen wol van Joop Splint uit Hilver sum. Verder is er houten speelgoed, sieraden, poppen, kaarsen, keramiek en verschillende stoffen van mensen die al lang bekendheid genieten bij 'De Bereklauw'. In de Sinterklaastijd is 'De Bereklauw' dagelijks geopend van 10.00 -18.00 uur. Op een vraag van het raadslid Neks Blommers (VVD) naar de stand van zaken omtrent realisering van een nieuw ziekenhuis ("De Oelte") voor Baarn en Soest, antwoordde burgemeester P. Scholten maandag j.1. als voorzitter van de commissie ABZ dat de beslissing hierover elke dag ver wacht kan worden. De commissie boog zich tijdens het begrotingsonderzoek 1985 met name óver dé sector Volksgezondheid en de heer Scholten greep deze gelegen heid aan om nog eens zijn zorg uit te spreken over het beleid van het provin ciaal bestuur t.a.v. de totstandkoming van "De Oelte". Hij wees erop dat de verantwoordelijke gedeputeerde en de Staten van Utrecht in het ver leden herhaaldelijk hebben verklaard dat zij de plannen van Soest en Baarn zullen steunen. Inmiddels hebber er weer allerlei gesprekken plaatsge vonden en op basis daarvan zal de staatssecretaris één dezer dagen be slissen. Het gemeentebestuur van Soest wacht in spanning af. "De provinciale overheid zal zich aan haar woord moeten houden", aldus burgemeester Scholten, die de raadsleden aanspoorde via hun politieke partijen nog wat druk uit te oefenen om de beslissing te beïnvloeden. "Verder is het van belang dat Soest en Baarn in deze als eenheid optre den", aldus de eerste burger van Soest, die zijn oproep "een schot voor de boeg", noemde. In "Open Schooltijd" van de Federatie Educatieve Omroep wordt op Radio of T.V. een cursus uitgezonden voor ouders van leerlingen en de leerlingen zelf in de derde- en vierde klas van het Lager Beroeps Onderwijs. De cursus is een wegwijzer voor de keuze van een vakkenpakket, een school of een beroep. De uitzendingen zijn op T.V.zondag van 18.45 - 19.00 uur op Nederland I (herhaling op vrijdag van 18.00 - 18.15 uur op Nederland II) en op Radio: zaterdag van 10.30 -10.45 uur. In het kader van deze cursus houdt de Stichting voor School en Beroeps keuze (S.B.K.) open huis op: Maandag 26 november 9.00-21.00 uur maandag 3 december 9.00-17.00 uur maandag 10 december 9.00-17.00 uur Op deze dagen worden belangstellen den in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de wereld van schooi en beroepskeuzevoorlichting. Men kan vrij binnenlopen, in de informa- theek rondkijken en inlichtingen in winnen over alle mogelijke scholen, opleidingen en beroepen. Een beroeps keuzeadviseur of psycholoog kan u helpen bij het zoeken naar informatie. Plaats: Informatheek van de Stichting voor School- en Beroepskeuze, Heili- genbergerweg 34, Amersfoort, telefoon 033-720660. Vorige week zijn aan de Peter van den Breemerweg ruim 30 zgn. "schiet- wilgen" gekapt door een groep vrij- unlligers van het Stichts Landschaps beheer, onder leiding van Chris XJiter- wijk en met assistentie van de gemeen telijke afdeling "Groen en Recreatie". De wilgen doorgegroeide knotwilgen) vertoonden tekenen van de gevreesde watermerkziekte en moesten daarom het veld ruimen. Door de werkzaam heden was de Peter van den Breemer weg gedurende drie dagen voor het verkeer gestremd. Het afzagen en verwerken van de- hoge bomen bood een spectaculaire aanblik. "Met onze eigen club van vrij willigers Bijltjesdagzou het zeker tien uuj/iH gaan duren", aldus Chris Uiterwijk, die het karwei omschreef als geen klusje voor leken". Niet alle wilgen ter hoogte van de Spiekerweg werden gekapt. Van de bo- Kmen die zijn blijven staan is het de bedoeling dat ze tot een lengte van twee meter worden afgezaagd zodat er "gewone" knotwilgen uit kunnen groeien. Dat is ook van belang voor de vogelstand in het betrokken gebied, waar o.m. sijsjes en groenlingen voor komen. Om die reden wordt de noord kant van de weg, waar elzen staan, evenmin onder handen genomen. ,,'s Zomers zit hier de spotvogel", aldus Chris Uiterwijk, "en als ze alles kappen zou die een ander plekje moe ten zoeken. Dat zou jammer zijn. y

Soester Courant | 1984 | | pagina 15