CQJB t Zwaantje 'Het mooiste is toch nog altijd als een patiënt zónder recept bij zijn dokter weggaat' sdiocimikci* Vrijwilligers Vakature Bank eventjes éxtra voordelig! Passé Partout ^Qjekmnes^ Najaarsonderhoud pagina SOESt' Antwoord HET WITTE HUIS Dr. Lindner, nieuwe bacterioloog van Zonnegloren: BENT U NOG NOOIT BIJ LAMBIEK GEWEEST? Bang&Olufsen fi) van Schoemaker B&a als beste getest! Sint Nicolaas komt in Overhees Motieven voor het doen van vrijwilligerswerk Wintersportmiddag N.R.V. succes! Vjiii'Jaii'atij TU IN-ADVIESCENTRUM 'tvoarüeriwoüt voor doe-het-zelvers I WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 door Ane Wandelaar SOESTER COURANT PAGINA 17 Niet geschoten is altijd mis, moet me vrouw E. G. Timmer-Geerlings ge dacht hebben toen ze haar "Met open vizier" voor de rubriek "meningen van Lezers bij de Soester Courant inlever de. Arie op 't matje en hij niet alleen. Hoewel de briefschrijfster beweert de Uuidspolitiek buiten de Soester Courant te willen houden maakt ze voor dorps genoot Marcel van Dam en Joop den Uyl een uitzondering. Zonder ook maar een spoor van bewijs aan te dragen wordt Marcel van Dam als een zakken vuller afgeschilderd en Joop den Uyl verweten dat hij geen nieuwe arbeids plaats heeft gecreëerd. Wie zo iets serieus meent zal hoogst waarschijnlijk van mening zijn dat de droogte in Afrika te wijten is aan het optreden van de nieuwe bondscoach van het Nederlands elftal, Rinus Mi- chels. Fulmineerde mevrouw Timmer veertien dagen geleden nog tegen men sen die na hun pensionering gewoon betaald bleven doorwerken, een week later verklaart ze: "Hoe zou ik beden kingen kunnen hebben tegen mensen die er alles aan doen om het hoofd boven water te houden, en die zich met man en macht uit de nesten proberen te werken waarin ze terecht gekomen zijn toen het geld nog niet op kon." Waar heeft Arie dit soort teksten eer der gelezen? Juist, in Rondje Soest d.d. 7 november jl. toen hij het opnam voor de A.O.W.-ers die met de beste wil van de wereld van hun staatspensioen niet kunnen rondkomen en er nog wat bijverdienen. Hoewel de briefschrijf ster van mening is dat het Arie siert dat hij het voor de verdrukten opneemt, (hartelijk dank voor dit blijk van waar dering), vindt ze het gênant dat Arie ooit eens heeft geschreven zich iets te hebben ontzegd om daarmee een kind uit de Derde Wereld te kunnen adop teren. Daar loop je volgens de brief schrijfster niet mee te koop. Opnieuw een misverstand. Arie doet dat name lijk wel. Niet om applaus te ontlokken. Als je een auto voor de deur hebt staan, een goed verwarmd huis hebt, en iedere dag goed is voor drie maaltijden met alles er op en er aan, dan zou je je ieder uur van de dag moeten schamen dat een girootje hier en een girootje daar soms voldoende lijken om je geweten in slaap te sussen. Evenals vele an dere mensen, die ook niet weten hoe 't dan wel moet, zit Arie daar mee. Gênant of niet, Arie en Marie gaan straks de feestdagen sober vieren. Wat we er aan overhouden gaat naar "iets". Op hoop van zegen. Het wordt weer >rgeschreven om andere mensen illicht ook op een idee te brengen. _jsondanks blijft 't schaamrood Zicht baar. Als mevrouw Timmer deze nieu we bekentenis weer meent te moeten kwalificeren met gênant en van me ning blijft dat er wel andere manieren te vinden zijn om mensen voor hulp te Interesseren dan moet ze maar eens met een oplossing voor de dag komen. Helaas heeft Arie die oplossing niet bij haar commentaar aangetroffen. En dan is er nog Arie's poging om zijn goede inborst in de Soester Courant te etaleren met betrekking tot zijn ver ontwaardiging over de met subsidie, uw en mijn belastinggeld, verschenen brochure folder "goedkope maaltijden tips". Ook daar had hij volgens de brief- jfster van af dienen te blijven, idspolitiek hoort in Den Haag thuis, liet over de dorpsgrens kijken en spre ken dus. Er zijn schrijvers van weke lijkse stukjes en directeuren van plaat- elijke sociale diensten die daar anders •er denken. Tot de eerste club behoort van het tweede gezelschap ma ken tal van directeuren van Sociale Diensten deel uit, die geweigerd heb ben de gewraakte brochure binnen hun gemeenten te verspreiden. Allerongelukkigst is Arie met de ver onderstelling van de briefschrijfster dat hij enige kennis van het vak van een bepaald ochtendblad zou hebben ileerd. De krant waarop de brief- ihrijfster doelt is wat Arie betreft iet goed genoeg om er visgraten in te irpakken of als vulling voor een kat- ibak te dienen. Omdat mevrouw ter Arie verre van dom inschat, (waarvoor wederom zijn hartelijke dank), begrijpt hij niet hoe zij tot de conclusie komt dat hij wel eens arti kelen zou schrijven waarvan de vlag de lading niet dekt. Tenslotte nog het rondje koffie dat Marie en Arie van haar tegoed hebben, wanneer wij be reid waren geweest negen families '"Immer telefonisch lastig te vallen, heeft 't er met Marie nog wel over ihad, maar die zag 't ook niet meer Itten. "Weetje wat het met jullie is?", dde haar kommèntaar.'' Misschien Itten jullie wel In dezelfde lift, maar Ier drukt op een ander knopje. Dan lom je nooit op dezelfde etage uit om len koffie te drinken." Arie heeft isloten het daar maar op te houden. Arie Wandelaar Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel in Soest le en 2e Kerstdag Speciaal menu met muzikale begeleiding. Vraag toezending menu. Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl 'Direct kontakt met de patiënten heb ik eigenlijk niet. In die zin ben ik nauwe lijks een echte dokter. Wat ik van de pa tiënt zie zijn meestal niet meer dan z'n 'produkten.' Zo omschrijft dr. J. G. E. M. Lindner 36onlangs benoemd tot bacterioloog bij Zonnegloren in Soest en Maar schalksbos in Baarn, de rol die hij in het ziekenhuis speelt. 'Bacteriologie' is overigens een aanduiding die alleen in de wandelgangen wordt gebruikt, ver duidelijkt hij in een kort vraaggesprek. 'Officieel luidt de term: medische mi- cro-biologie. Naast bacterioloog ben ik in feite ook viroloog, seroloog en para- sitoloog,' waarmee hij duidelijk maakt dat hij zich niet uitsluitend concen treert op bacteriën, maar zich ook bezighoudt met virussen, serums en parasieten. En om het beeld compleet te maken kan dr. Lindner ook nog aan spraak maken op de titel 'immuno- loog'. Zijn voornaamste functie is echter het 'coachen' van het onderzoek, zoals dat plaatsvindt op het bacteriologisch la boratorium van het ziekenhuis, waar bij hij tevens de kontakten onderhoudt met de 'opdrachtgevers': huisartsen, specialisten, soms ook vroedvrouwen uit Soest en de regio. Dr. Lindner is overigens óók verbonden aan de bac teriologische laboratoriums van de zie kenhuizen Berg en Bos en Overvecht in Utrecht, zodat hij per week heel wat kilometers aflegt om van zijn ene 'werkplaats' naar de andere te komen. Blikveld Dr. Lindner - een geboren en getogen Eindhovenaar - studeerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij in 1980 ook werd ingeschreven in het re gister. Over zijn vak pratend merkt hij op: 'Het is langzaam gegroeid en nog niet zo lang geleden als officieel specia lisme erkend. Vroeger viel het ook een beetje buiten het blikveld. De bacterio loog was meestal werkzaam in een uit hoek van het ziekenhuis.' In de dagelijkse praktijk houdt dr. Lindner zich bezig met wat men in het algemeen zou kunnen noemen 'besmet telijke ziekten', al gaat het daarbij niet zozeer om die van tropische herkomst. Besmettelijke ziekten zijn wel te on derscheiden van 'infectieziekten'. Het verschil zit hierin dat in de eerste cate gorie sprake is van ziektekiemen die men van een andere patiënt 'overge dragen' krijgt, en dat er bij infecties doorgaans sprake is van ontstekingen die worden veroorzaakt door bacteriën die de mens normaliter toch al bij zich heeft. Zelf maakt dr. Lindner dan ook liever onderscheid tussen 'commensa-. le' en 'specifieke' ziekten. Een voor beeld van de laatste soort is geslachts ziekte. Meer dan vroeger zijn het tegenwoor dig de 'commensle' ziekteverwekkers fftd RESTAURANT BURG. GROTHESTRAAT16 SOEST. 02155-17249 •öfr' De Deense wxmgevere van beeM en geluid 'n klasse apparaat bij 'n topdealer Nu met teletekst voor 99.- Schoemaker is dealer van B&O (x voor Soest. Kleuren TV, video en stereo apparatuur van topklasse met drie jaar garantie. Voor mensen die anders denken, kom en kijk bij: Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Dr. J. G. E. M. Lindner. 'zeg maar de huis- tuin en keukenbac teriën.' aldus dr. Lindner) die de bac terioloog aan het werk houden. 'Ziek ten als tuberculose, difterie, kinkhoest en polio komen in feite alleen nog inci denteel voor, en daar gelden dan ook direct allerlei wettelijke voorschriften bij.' Dat laatste geldt trouwens ook voor de geslachtsziekten. In bed stoppen Bacteriën laten zich (gelukkig) nog steeds bestrijden, merkt dr. Lindner op. Als voorbeeld noemt hij de onlangs nogal in de publiciteit gekomen 've- teranenziekte', die wordt veroorzaakt door een bacterie die nog niet zo lang geleden werd herkend. 'Aids', een andere 'nieuwe'-ziekte, wordt waar schijnlijk veroorzaakt door een virus, aldus dr. Lindner. 'Voor wat virussen betreft kan een bacterioloog eigenlijk niet veel anders doen dan opzitten, er bij blijven en de patiënt in bed stop pen.' Wat een bacterioloog nu precies voor de patiënt doet maakt dr. Lindner dui delijk aan de hand van een aantal pun ten. Ondanks het feit dat hij de patiënt zelf niet of nauwelijks ziet speelt hij een belangrijke rol bij de diagnose van infecties; hij is betrokken bij algemene beleidsmaatregelen voor infectiepre ventie in de ziekenhuizen zelf, en heeft daarnaast de dagelijkse leiding over het bacteriologisch laboratorium. In zijn werk wordt hij nogal eens ge confronteerd met het feit dat patiënten 'immuun-compromised' zijn, d.w.z.. gevoeliger voor infecties, doordat de mensen tegenwoordig langer in leven blijven dan vroeger het geval was. Dat juist in het ziekenhuis zoveel belang wodt gehecht aan infectiepreventie verklaart hij als volgt: 'De huid is nu eenmaal het belangrijkste afweermid del tegen infectie die de mens heeft. Als de chirurg daar het mes in zet, en dat gebeurt toch doorgaans in een zie kenhuis, is het infectiegevaar dan ook bepaald niet denkbeeldig.' In dat op zicht is dr. Lindner dan ook zeer nauw betrokken bij de kwaliteitsbewaking van het ziekenhuis voor wat betreft de steriliteit, met name van de operatieka mers en zelfs van de chirurgen en de O.K.-teams. Voor een beperkt deel van zijn tijd houdt dr. Lindner zich ook bezig met wetenschappelijk onderzoek: 'Om het vak levendig te houden,' zoals hij zelf opmerkt. Na een periode waarin be trekkelijk weinig vooruitgang werd ge boekt in de strijd tegen steeds resisten- ter wordende bacteriën is er de laatste jaren sprake van een opleving, waarbij hele reeksen nieuwe antibiotica wor den ontwikkeld. 'De grootste ontdek king blijft echter altijd nog de penicil line. We grijpen nog steeds terug naar datzelfde molecuul van Fleming. 'Toto-kill' Sinds dr. Lindner in het begin van de jaren zeventig betrokken raakte bij de studie van bacteriën heeft hij heel wat antibiotica zien komen en gaan, merkt hij in dat verband op. De bacteriologie is voortdurend op zoek naar het middel dat populair wordt aangeduid als 'toto- kill,' een antibioticum dat zonder bij werking alle schadelijke micro-or ganismen die de mens bedreigen kan doden, en dat overigens alleen in de fantasie van de bacteriologen bestaat. 'Als het gevonden wordt zijn we als bacteriologen natuurlijk brodeloos.' al dus dr. Lindner. In Amerika wordt overigens op dit gebied veel meer ge presteerd dan in Europa. 'Alles is daar nu eenmaal groter, en er is meer geld beschikbaar. In Nederland kunnen we hooguit alleen nog wat méé-ontdekken, en de dingen die in Amerika worden ontwikkeld toetsen op hun bruikbaar heid. Een speciale rol ziet de nieuwe bac terioloog voor zich weggelegd in het kontakt met de huisartsen. 'Ook voor hen kunnen we heel wat betekenen. Het opengooien van de ziekenhuisdeuren geldt zeker ook voor de micro-biolo- gie.' Niet alleen.bp het gebied van on derzoek, maar dok door het doorgeven van kennis en ervaring kan de bac terioloog de huisarts laten meeprofi teren, vooral omdat deze de laatste ja ren wordt 'gebombardeerd' met infor matie en produkten van de farma ceutische industrie. Allergische aandacht Wat hem wel eens stoort is de "aller gische" aandacht in de media voor be paalde nieuwe ziekten, zoals de ve- teranenziekte nog onlangs. 'Het pu bliek reageert daar soms wat al te gre tig op. Op die manier verplichten som mige patiënten hun huisarts om daarop nagekeken te worden, omdat ze hem anders maar een slechte dokter vinden. Het mooiste is toch nog altijd als een patiënt zónder recept bij zijn dokter weggaat, zeker als het om anti biotica gaat.' Op de vraag waarom hij destijds voor dit vak heeft gekozen antwoordt dr. Lindner: 'Ik heb altijd bakker of hout vester willen worden. In mijn opleiding kreeg ik, toen ik zei dat m'n hobby's de keuken en de tuin waren, te horen dat dat bij uitstek hobbies waren voor een bacterioloog, omdat dat ook draait om het kweken van plantjes want dat zijn bacteriën ooken het bereiden van voedingsbodems. Het is in elk geval een uiterst boeiend vak. De wijkvereniging Overhees organi seert in samenwerking met het win kelcentrum Overhees een groot Sint Nicolaasfeest. Op woensdagmiddag 28 november, om 15.00 uur, komt Sint Nicolaas te paard naar het winkelcentrum Overhees. Daarna gaat hij, vergezeld van alle kinderen, naar de Borg, waar de kin deren een presentje worden aangebo den. De kinderen van de leden en donateurs van de wijkvereniging kunnen op dins dagmiddag om 15.30 uur in de Borg hun schoentje neerzetten. De route van Sint Nicolaas té paard is: Luytenaarpad - V. d. Weydenstraat - Obrechtstraat - Willaertstraat - Min streelpad - Willaertstraat - Kornet - Gemshoorn - Di Lassostraat: winkel centrum Overhees, en daarna naar de Borg. Ook al weer een tijdje niet in de Goedkope Boekenkelder 2 van De Stadhouder geweest? (Pardon die heet nu Boek- handel Van de Ven-Soestdijk). 2 Toch gauw weer eens doen, de boeken gaan er nog steeds weg voor half geld of 2 minder en er is keus genoeg. Iedereen, die zich heeft ingeschreven bij de Vrijwilligers Vakature Bank dit gebeurt via het invullen van een eva luatieformulier wam de vraag tegen U gaat vrijwilligerswerk doen om (dat) Een ieder heeft zijn of haar eigen re denen ingevuld. Hieronder volgen een aantal motieven van de ingeschre venen: - omdat het fijn is iets te doen te heb ben; om aktief bezig te zijn met zaken die om u heen gebeurenom regelmaat in je leven te krijgen; om andere men sen te ontmoeten; om praktisch bezig te zijn naast een studieomdat er geen betaald werk te vinden isom werker varing op te doen; om vrije tijd nuttig te bestedenom nèast het gewone werk met totaal iets anders bezig te zijn; om de stap naar een betaalde baan te ver kleinen. Over het laatst genoemde motief het volgende 'Het is niet precies na te gaan door de Vrijwilligers Vakature Bank, hoeveel aandeel het doen van vrijwilligerswerk heeft, op het verkrijgen van een betaal de baan. Dat het een aandeel heeft, is zo goed als zeker. Twee recente voor beelden hebben we. Hierbij gaat het om een jongen van 16 jaar, die overigens wel twee dagen nog naar school moet. Deze werkte als vrijwil liger in het bos van een bekend per- tcw en werKt nu in de wasserij van het zelfde perceel. Vrij recent heeft ook de coördinator van de Vrijwilligers Vaka ture Bank Soest een betaalde baan ge kregen, waarbij het doen van vrijwil ligerswerk een heel groot aandeel had. We willen hiermee niet aangeven, kom op naar de Vrijwilligers Vakature Bank Soest, want dan heb je binnen kort een betaalde baan, doch in enkele gevallen is het gewoon een feit, dat je vrijwilligerswerk is het wel zo, dat je re- vrijwilligers is het wel zo, dat je re ferenties erbij kan krijgentijdens een sollicitatiegesprek kun je toch aanto nen, dat je in die tijd, dat je werkloos bent geweest, heel nuttig bezig bent ge weest, niet uit het ritme bent geraakt, dat je wat hebt geleerd, dat je hebt aangetoond graag te willen werken, be taald of onbetaald. Bij vrijwilligerswerk si het wel zo, dat de keus voor het doen vrijblijvend is (niemand kan je verplichten), maar het doen is geen vrijblijvende zaak meer.' V.V.B.-openingstijden en adres Voor bovenstaande gegevens, voor on derstaande vakatures en voor andere informatie, kunt u elke maandag, dins dag en donderdag terecht van 10.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 15.30 uur bij de Vrijwilligers Vakature Bank Soest, ons adres is: Steenhoffstraat 46, ons tele foonnummer is (02155)-12630. Vakatures - Bij een bekende T.V.-omroep worden vrijwilligers gevraagd voor een pro gramma. Voor de aard van de werk zaamheden geeft de V.V.B. graag de gewenste inlichtingen. - Rondom ziekenhuis kan nog altijd achterstallig onderhoud worden ge pleegd in het bos. - Voor het ondermeer zetten en ser veren van koffie zoekt een bejaarden centrum een paar vrijwilligers m/v. Tevens sociale kontakten met de be jaarden. - Diverse opvangtehuizen vragen naar vrijwilligers m/v voor het begeleiden, intakes en voor het reilen en zeilen. - Nederlandse Jeugdherberg Centrale kan enkele vrijw. m/v een leuke job be zorgen. - Voor het doen van jeugd, peuter, kleu- terwerk, gehandicaptenwerk, buiten werk, en verenigingswerk worden vele vrijwilligers m/v gevraagd. Afgelopen zondag vond onder grote be langstelling de wintersportmiddag plaats van de Nederlandse Reisver- eniging afdeling Soest in de Parkzaal van restaurant Darthuizen. Er werden twee films vertoond van Oostenrijk over de skisport en het aprés-ski. Om het geheel te vervolmaken werd in samenwerking met Sporthuis Eb Kareisen wintersportkleding geshowd. Eens te meer werd aangetoond dat men voor sportieve en modieuze kleding zoals hier getoond het niet ver hoeft te zoeken. De kleding werd op sportieve en vlotte wijze getoond door de 'mannequins' Marijke, Irma, Nathalie, Hans, Sander en Ad en niet op de laatste plaats werd het geheel leuk aan elkaar gepraat door de charmante lady-speaker Mar- tine. Voor midden- en kleinbedrijf ADMINISTRATIES BOEKHOUDINGEN ADRESBESTANDEN MAILINGS M TYPE SERVICES (tekstverwerking) Service Bureau K M CLAUSLAAN 32 - 3761 CZ SOËST TELEFOON Ó2155-12398 U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Söesterberg Alleen van ma 12 t/m za 24 nov. en uitsluitend bij Passé Partout: knippen en watergolven J9 voor slechts M M(alles inbegrepen) Lausden: Prinses Irenelaan 19 033 - 941153 Amersfoort: Muurhulzen 205 (bij 't Havik) 033 - 632168 Soest: Dorresteinweg 8 02155 -16966 Nijkerk: wlnkelcentr. Paasbos Hoefslag 65.03494 - 56700 In salons de coiffure óók maandags geopend -Depositaire van Pierre Robert, natuurzuivere cosmetica uit Zweden. Vrogger haajje de haalve Soesder Kraangt aal vol met versloage over de roadsvergoaderinge. Daat woare omtrent hetile verhoale, aal of niet met goeje aafloop. 'k Het thuus ver- zoamelinge vaan stukke over Soest in ouwe kraangte en doar ben ok Soes- ders bie vaan heul vroggere joargaan- ge. Doar zit ik nogaal us in te snuffele om us 't eejn en aangder te vergelieke met vaandoag. Op hede hejje niet aallenig roadsver goaderinge, moar ok commissiever- goaderinge. Die ben d'r denk' om de gemeengteroad zaachies te woar- schouwe waat veur weer d'r op komst is, ajje veult waa'k bedoelt. En woar zukke commissies zich aal meej bezig houwe Zo waas de ruumtecommissie ongder- lest weer us an 't ordene met de koas- haangdel. Daat waas aal eerder ut gevaal 'eweest, dus je zouw kenne zeige daazze d'r aal oardig koas vaan 'egete zouwe kenne hebbe. Ik het wel lus 'eheurd over gezwaam in de ruum- te, moar nog nooit over koas in de ruum te, of ut mos weze daat ruumte- voarders koas bie der haadde om us waat uut ut vuusje in de lucht op te knaabbele. De gemeengte wil un Soesder koas- haangdeloar met ze koas uut Edaam of Gouwdoa un aangdere stoanploats geve, en doar het die zuveldirekteur heul geejn zin in. Ze wouwe um zei- lufs aal biljette loate ophaange in ze kroam om an te kongdigde daattie gong verkaasse met de volle vette. Moar de ruumtecommissie het stie- kum de brief an de kroamverzorger aachter 'ehouwe. Ik zaag ze aai op de loer stoan bie de brievebus en zo haa'k ut ok in de goate. Op Soesderbaarg haajje vrogger Super Soabres F-86 stroaljoagers bie de Amerikoane, en de Hollaangdse vlie gers haadde doar un aangdere noam veur: "Koasjoagers". Bie de gemeeng te Soest hejje daan "Koasverjoagers", zouw ik hoast zeige. De koaskroam mot verploatst worre vaan de Kuperstroat noar Joap Hermaans of op de stoep vaan de Middestaangdsbaank, moar de koaskoopmaan ioat zich de koas niet vaan ze brood ete. Die wil niet vurt vaan Appie Heyn. Doar istie thuus as un muus in un koaspaakhuus. Bie Appie stoat ok un viskroam. Zo hejje un minimaart veur un super- maart, moar doarom ister geejn ploats genogt veur de fietse en daat wil de gemeengte veraangdere veur de Win kelkring. Ik ben haarstikke benieuwd hoe of dit uterst belaangrieke gevaal vaarder behaangdeid zaal worre in de commissie. Op un end kuwwe aal- tied nog ankloppe bie minister Braaks vaan de veeteelt, om aadvies te vro- age. Daan kriege we ok nog waark veur un commissie vaan goeje dieng- ste. Zo, daat waas daan un heul koasver- hoal. Zuk schrieve, 'k ben d'r meuj vaan. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k trek in uil haartig haapie kriegt. Ik denk daa'k moar us un plaakkie koas uut de koelkaast neemt. HANNES VAN DE NENG effnentv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Na aanrijding door gereden Een inwoner van Hilversum, die zijn auto had geparkeerd aan de Prins Bernhardlaan, meldde de politie begin deze week dat zijn wagen was aange reden door een andere, onbekend ge bleven automobilist. Zijn auto liep een flinke deuk aan de linker voorzijde op. Een bewoner van de Gustaaf Gelderhof ontdekte in het weekeinde dat ook zijn wagen, die bij zijn woning geparkeerd stond, door een onbekende weggebrui ker was aangereden. Beide linker por tieren en een wielkast werden bescha digd. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt November is de maand, waarin alles gedaan kan worden wat voor de winter gebeuren moet. Heesters bomen en vaste planten kunnen volop worden ge plant, eigenlijk de gehele winter door, zolang de grond maar niet bevroren is. Het is misschien wat gevaarlijk om na de laatste winters overmoedig te worden, maar we kunnen met afdekken rustig wach ten tot het behoorlijk gaat vriezen. Verschillende zwakkere heidesoorten, vaste planten en heesters kunnen we dan het best met bv. denne- of sparretak- ken afdekken, dit heeft in veel gevallen een betere werking dan turfmolm. Planten zoals Yucca en jonge exemplaren van het Pampasgras (bij andere planten niet noodzakelijk) kunnen beschermd wor den door er een rietmat omheen te plaatsen. Ook kan er gaas omheen gezet worden, waarna de tussenruimte opgevuld wordt met droog eiken of beukenblad. Het gevallen blad moet van het gazon afgeharkt worder maar in de borders kan het geen kwaad, het vormt zelfs een goede bescherming. Het is ook goed om de bladeren onder de heesters te har ken, waar ze als een goed mulchlaag dienst kunnen doen. In wat grotere tuinen, waar dit mogelijk is, vormt dit een betere oplossing dan het blad meege ven aan de gemeentereiniging. Het is (helaas) nog vaak een gewoonte, alle vaste planten in het najaar met de grond gelijk te maken. Óp deze manier wordt de natuurlijke bescherming tegen de winter wegge haald. Bovendien kunnen afgestorven plantdelen zo als Achillea, Lisdodde, Astilbe en dergelijken ook 's winters decoratief zijn, vooral als er rijp of sneeuw op ligt. Bij verschillende soorten kan het afsnijden van de stengels, zelfs het gevaar van stukvriezen met zich meebrengen, doordat er water in de holle stengels dringt. Overigens dient de winterbescher- ming niet alleen tegen de vorst, maar vooral ook te gen de felle zon, en de schrale wind, die de planten omdat ze 's winters geen water opnemen snel doen uitdrogen. Stukken grond, die we in het voorjaar wil len gebruiken om te zaaien of te planten kunnen nu (vooral wanneer het kleigrond betreft) het beste worden gespit, nog voor de winter. Door de vorst over het gespitte land, verbetert de struktuur van de grond. Compost of koemest kan nu over de tuin wor den verspreid en vormt dan weer een goede be mesting voor het volgende groeiseizoen. Het is nu ook een ideale tijd om rozen te planten. Op de tuin centra is momenteel een behoorlijk assortiment voorhanden. Het verdient aanbeveling om de rozen na aankoop eerst enige tijd in een emmer water te plaatsen alvorens ze te planten. Bij het planten moet de veredeling juist onder de grond komen. Rozen stellen hoge eisen aan de grond, dus het is van be lang de grond eerst goed te bemesten. Worden er ro zen geplant op een stuk grond waar al eerder rozen gestaan hebben, dan moet er eerst nieuwe aarde in het perk komen, ter voorkoming van een aantasting van rozenaaltjes. De rozen kunnen in het najaar iets ingesnoeid worden kniehoogtemaar met hele maal terugsnoeien kan beter gewacht worden tot maart. Bloembollen kunnen nog steeds gepoot worden. Overigens kan er in een tuin nog voldoende te bele ven zijn. Sommige vaste planten zoals zilverkaars en herfstaster bloeien nog, terwijl de eerste winter- bloeiende heidesoorten al voorzichtig beginen te bloeien. Verder zijn er natuurlijk de besdragende heesters zoals Cotoneasters, Pernettya, Callicarpa en Kardinaalsmuts.

Soester Courant | 1984 | | pagina 17