ft m. I DE "SOESTER COURANT" VIER MAANDEN GRATIS LEZEN PLUS... EEN WAARDEVOL GESCHENK!!! SOESTER COURANT Bondsspaarbank exposeert spaarpotten Fotogroep Soest hoog in de prijzen! Informatie-avond over Rwanda-project Gemeente en ministerie gaan praten met Lindner LvÓëNSPAG 21 NOVEMBERlièT SOESTER COURANT PAGINA 25 Lezing met diskussie door dr. A. S. Spijkerboer in 'De Rank' Chr. MAVO en College Griftland voeren 'boodschappen-actie' voor Ethiopië <G oekenboekenboeken Is uw auto winterhard? a«, SILVER STAR VIDEO 'Film van de week Barry Lyndon Opnieuw 'boomplantdag' in Soest Op woensdagavond 28 november heb ben de Gereformeerde en Hervormde kerkeraden van Soest-Zuid dr. A. A. Spijkerboer, Hervormde predikant in de Bijlmermeer, en bekend scribent in 'Trouw', auteur van diverse publika- ties' uitgenodigd om te spreken over: 'Belijden(is) nu'. Uitgaande van de anti-Nazi belijdenis, de zgn. 'Barmer thesen' van de Duit se bekennende Kirche in de laatste Wereldoorlog, stelt dr. Spijkerboer aan de orde hoe in de lijn van de Barmer- thesen te blijven. Is dat de zgn. fundamentalisten (de Evangelikalen) gelukt? Of is het juist Dorothie Sölle? Wat is onze positie keuze in de grote theologische, sociale en politieke vragen in de wereld van vandaag en in Nederland? t ,je hal van de Bondsspaarbank aan l van Weedestraat 5 in Soest staan e opgesteld. In een drietal vitrines jm spaarpotten uit vele landen te be- ichten. Van Paulus de Boskabouter tot lekende personen. In vele vormen zijn ,e te bewonderen. De spaarpotten zijn iemaakt van zilver tot blik en van 'eem tot plastic. Ook zijn er een aantal mechanische potten tentoongesteld. Eeuwenoude spaarpotten laten zien dat sparen al heel lang in tal van lan den werd gedaan. Kortom, een menge ling van grappige, vrolijke, heel mooie en foeilelijke spaarpotten, die het be kijken waard zijn. De expositie is afkomstig uit het Na tionaal Spaarpotten Museum in Am sterdam. De totale collectie daar om vat circa 12.000 exemplaren uit de ver zameling van de heer N. M. A. Ter Wolbeek. (Het museum is gevestigd in het hartje van Amsterdam, aan de Raadhuisstraat 20. De expositie duurt tot eind december. Tijdens de kantooruren kan men er zo binnenstappen. oekenboekenboekenboekenboekenboekenlboekenboekenboekenb Met Gien pen te beskroiven Auteur: Theo Koomen Uitgever: 'Westfriesland De tijdens zijn leven al legendarische Theo Koomen was niet alleen aktief als commentator-verslaggever. Zeven jaar lang schreef hij voor een West- fries weekblad sappige stukjes. In dit boek daarvan een bloemlezing. Ge schreven in de streektaal die hem zo lief was. Een boek waarmee hij, naast Westfriezen, ook vele 'buitenstaan ders' aan zich zal binden. Zö was 'r maar ien Auteur: Theo Koomen Uitgever: 'Westfriesland Hoofdpersoon in dit boek de moeder van Theo Koomen, vrouw Grietje. Een vrouw die met een twintig jaar oudere man trouwde, acht kinderen kreeg, we duwe werd en zelf de kost ging verdie nen. Van haar. een vrouw om innig lief te hebben, schilderde de zoon een por tret. Openhartig, onthutsend, ontroe rend, 'Zó was 'r maar ien' geldt niet al leen voor moeder Grietje, maar staat ook voor de man die in woord en ge schrift een uitzonderlijk talent was. Beatles compleet UitgeverijLoeb Eindelijk is dan het boek verschenen waar miljoenen fans van the Beatles jaren op hebben gewacht. In Beatles compleet alle songteksten van liedjes die ze tussen 1962 en 1977 hebben gezon gen. Naast deze songteksten in dit boek 1 ook een discografie van alle liedjes die i voor platenopnamen in aanmerking kwamen. Beatles compleet is niet zo maar een gekozen titel. De vlag dekt de I lading in ieder opzicht. Achterkanten Uitgever: Novella Achterkanten zal geschiedenis kunnen maken als 't meest merkwaardige boek dat in 1984 verschenen is. Bilpar tijen in alle soorten en maten werden door fotografen vastgelegd. Foto's, die volgens de uitgever uitdrukking geven aan een gevoel, een gedachte. Wie 't er niet aan afziet wordt op weg geholpen door een achttal schrijvers die in ste vig proza de bolle foto's nog eens uit- vergroten. Het zal best komisch be doeld zijn, maar echt leuk is toch iets I anders. Bovendien, wie z'n ogen de kost geeft kan zich een uitgave voor Achterkanten besparen. Niets dan goeds Auteur: Jean van der Aa geschreven door Jean v.d. Aa, die daarmee een uitstekend schrijversde buut maakte. Lichte, luchtige kost voor een aantrekkelijk vriendenprijsje. Wie het laatst lacht Auteur: Rob Muts Uitgever: Fontein Nederlanders, behalve bezoekers van' de shows van Toon Hermans, zijn geen uitbundige lachers. In 'Wie het laatst lacht' tracht Rob Muts met aforismen en woordspelingen het lachen, beter is te schrijven glimlachen, toegang te verlenen een opzet waarin de amateur cabaretier voortreffelijk slaagt. Vita minen voor doemdenkers, geneesmid del voor betweters. Een betaalbaar ca deau. De Cock en een variant op moord Auteur: A. C. Baantjer Uitgever: Fontein De 29e misdaadroman van Baantjer waarin rechercheur de Cock van het politiebureau aan de Amsterdamse Warmoesstraat uiteraard de hoofdrol speelt. Een lekker leesbaar politiever haal zonder al te ingewikkelde intriges, maar met een ontknoping die opnieuw bewijst dat de auteur weet waarom liefhebbers van dit genre politiero mans vragen. Als geen ander weet A. betreft alleskunner Antorj Pieck heeft tenderen ze ons op fraaie plekjes en bij zondere situaties. De Veluwe ligt niet naast de deur, maar met 'Kom d'r in de koffie is bruun' wordt dit prachtige stukje Nederland met z'n bijzondere veelal interessante bewoners thuis ge bracht. Van nul tot nu Auteurs: Thom Roep en Co Loerakker Uitgever: Oberon Het aardigste en origineelste stripboek dat wij sinds jaren onder ogen kregen. Het behandelt op zeer ludieke wijze de vaderlandse geschiedenis tot 1648. Met zeer speelse, fraaie kleurtekeningen in beeld gebracht en begeleidt door daar op afgestemde teksten. Een knots-gek boek voor alle leeftijden. De cover ver meldt deel I en dus is het nu al uitkij ken naar de volgende aflevering* en Vertellingen van duizend en een nacht Tekeningen: Anton Pieck Uitgever: Elsevier Vertellingen van Duizend en een nacht vormen het literair erfgoed van het na bije en verre Oosten. Ze prikkelen doorgaans de fantasie en blijven wel licht daarom door de eeuwen heen boeiende lektuur. De wat illustraties Het laatste boekje van ds. Spijkerboer *"t Is niet te hoog, 't is niet te diep" beleefde binnen een maand de tweede druk. Hij schreef dit voor mensen die meer van het geloof willen weten in verstaanbare taal en vlotte stijl. Typerend voor dr. Spijkerboer is dat hij enkele jaren geleden bedankte toen de Herv. Synode hem benoemde tot kerkelijk hoogleraar te Leiden. Hij be kende liever wijkpredikant te blijven temidden van de mensen in de Bijl mermeer dan kolleges te geven van achter een katheder. Deze Hervormd- Gereformeerde winterlezing begint om 20 00 uur in het gebouw 'De Rank', dat achter aan de Geref. Wilhelmina- kerk gebouwd is. Alle belangstellenden uit heel Soest zijn van harte welkom, kerkelijk of niet. Leerlingen van de Chr. MAVO en het College Griftland aan de Noorderweg in Soest zijn vorige week begonnen met een actie die deel uitmaakt van de landelijke actie "Eén voor Afrika", die op 26 november a.s. voor Ethiopië wordt gehouden op initiatief van de gezamenlijke omroepen, iri samen werking met een groot aantal hulporganisaties. De leerlingen zijn op pad gegaan met boodschappenlijstjes, waarvoor de inwoners van Soest wordt gevraagd een bedrag te betalen, afhankelijk van de boodschappen die zij van het lijstje wensen te kopen Elk booa- .schappenlijstje bréngt op die manier maximaal vijf gulden op. Het lijstje ziet er als volgt uit: 1 liter melk f V 1 heel bruin brood - 2,- 1 halve kilo rijst - 1.- 1 kilo meel - 1»" Overigens gaat het hier om een symbolische aankoop. De leerlingen vra gen het publiek de aanschaf van deze (eveneens symbolische) "levens middelen" mogelijk te maken door een geldbedrag af te staan. Men kan zowel een heel boodschappenlijstje voor zijn rekening nemen als een deel ervan. De eerste resultaten wijzen erop dat de actie van de leerlingen goed aan slaat. Tandem van Huib Limberg- Soester Amateurfotografenkollektief per 1 januari '84, aan een dergelijke wedstrijd van de bond deelnam en dus meteen zeer suksesvol. Met nog 132 andere landelijke fotoverenigingen werd een inzending verzorgd welke be stond uit 3 dia's van Scabby Walter, 3 dia's van Huib Limberg en 2 dia's van Ton van den Oord. Er volgde na jurering een klassifice- ring in groepen en wel: Topgroep, resp. Ie t/m 4e groep en voorts was er nog gelegenheid om persoonlijk in de prijzen te vallen, zoals is gebleken. Zeer vermeldenswaardig is derhalve dat een groep van een dergelijke om vang in de hoogste regionen eindigt, want er zijn uiteraard verenigingen met een omvangrijk ledental en die moesten veelal met een lagere klas sering genoegen nemen. Waarin dus een kleine groep groot kan zijn! de Hierbij afgedrukte foto van Huib Limberg genoemd "Tandem" is een afbeelding naar de bekroonde dia. De originele dia zelf echter heeft prach tige, naar pasteltinten neigende en op elkaar afgestemde 'warme' kleu ren. De camera werd hierbij meege trokken in de richting waarheen de tandem zich begeeft en er werd een sluitertijd van 1/15 seconde gebruikt. De bekroonde dia van Scabby Walter is er ook een van zeer hoge kwaliteit, maar voor afdruk op dit papier helaas niet geschikt. Het bovenstaande overwegende lijkt het weer alleszins de moeite waard om een volgende expositie van de 3 Soester kunstenaars te gaan bekijken. De eerstvolgende gelegenheid daar voor komt al vrij spoedig en wel van 1 december '84 t/m januari '85 in het dorpshuis/cultureel centrum "De Borg" Willaertstraat. Nadere aan kondiging volgt nog in deze krant. De Fotogroep Soest heeft hoog gescoord tijdens de jaarlijkse landelijke wed strijd van de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Verenigingen. Als groep belandde zij in de topgroep. Huib Limberg verwierf met een dia het predicaat "uitmuntend" en Scabby Walter scoorde met eveneens een dia het predicaat "goed". Zij verkregen daarmede een gouden, resp. zilveren onderscheiding. Het was voor de eerste keer dat de groep, na de oprichting van het driehoofdige C. Baantjer de sfeer birmerfdë Amster damse pólitié te 'schilderen. VarTh'èTrv kan met recht worden gezegd^ Je moet er zijn geweest om er over te kunnen oordelen. Het Onze Vader uitgelegd aan Peter B. Auteur: Ferdinand de Grijs Uitgever: Ambo Aanleiding tot het schrijven van dit boekje was de noodkreet van een ernstig zieke jongeman die zijn vriend, Ferdinand de Grijs, hoogleraar theolo gie te Utrecht, liet weten als gebed 'slechts' Het Onze Vader ter beschik king te hebben. Aanleiding voor de au teur dit gebed te gaan ontleden en zijn commentaren in afleveringen aan de kankerpatiënt toe te zenden. Een spiri tueel boekje, afgestemd op mensen die met God en zichzelf in de knoop zitten. Een boekje dat antwoordt geeft op vra gen en ze ook oproept. Voor zowel 't een als 't ander blijft in de opvatting van de auteur het Onze Vader de uiteindelijke uitkomst. Kom d'r in, de koffie is bruun Auteur; Roel Leenknegt Uitgever: Novella Uitgever: Bosch Keaning Ik werd .eïom gelh„e an„S„e„ Een van de betere kwart-wit'plaatjes- bloemen op mij dalen Helaas had men geschreven door Roel Leen. vergeten de pot er af te halem Eenvan en fotografi5Ch In beeld gebracht be vele nonsensgedichten die>m Niets gt 0v(jreem De samenstel. dan goeds zijn terug te vinden JDeze lers gidsen de lezers naar en langs de lichtverteerbare onzin en een aantal E boerenhoeven. Af en toe at- grappige grafschriften werden bijeen zich met een aantal Duizend-en-een nachtvertellingen vereenzelvigd, waardoor de sprookjesachtige sfeer die deze verhalen oproepen er een on misbare dimensie bij hebben gekre gen. In dertig kleurillustraties en zeventig zwart-wit afbeeldingen krijgt de lezer visueel toegang tot een sprook jeswereld die meer doet dan alleen maar amuseren. Elsevier maakte er in woord en beeld een waar kunstwerk Het gros van de voorkomende pechge- vallen is te wijten aan kleinigheden. Nu de winter in aantocht is zal pech onder weg veelvuldiger voorkomen. Het kou dere en vaak natte weer doet een aan slag op het elektrische systeem. V- snaar en ga zo maar door. Ook het punt veiligheid verdient nu alle aandacht. Ruitewisserbladen. remmen, profiel diepte van banden dienen gecontro leerd te worden. Daarom heeft Volvo dehlër A. van dér Lee. Kerkstraat 58. een goed initiatief genomen. Zaterdag 24 november a.s. staat in het teken van een uitvoerige wintercontrolebeurt. Voor de zeer lage prijs van 17,50 wordt de auto op twin tig punten geïnspecteerd. Men ont vangt een overzichtelijk testrapport, waarop precies afgelezen kan worden in welke conditie de auto verkeert. Voor zo'n laag bedrag kan men geen pech riskeren. Om lange wachttijden te voorkomen is het goed om Van der Lee te bellen voor een afspraak: tel. 12500. - H- de toren van de Oude Kerk getekend voor de Soester Courant De Derde Wereldgroep Soest organiseert op maandagavond 26 november een informatie-avond over het Rwanda-project, aanvang 20.00 uur, in het Medisch Centrum, Nieuweweg 14. Lucie de Zeeuw, net terug uit Rwanda, zal zelf aanwezig zijn om verslag te doen van de stand van zaken in Rwanda. Aan de hand van een schitterende dia-serie zal zij de geïnteresseerde bezoekers voorlichting geven over het Rwanda-project, dat de Derde Wereldgroep in Soest is gestart. Het bestuur van de Derde Wereldgroep zal uit de doeken doen wat er tot nu toe aan actie ondernomen is en wat de plannen zijn voor de naaste toekomst. •--1— f 'M' $*1 De eerzuchtige maar naïeve Barry is vastbesloten het ver te brengen i leven. Zijn avonturen beginnen, wanneer hij na een verboden duel om 'n trouweloze liefde, de vlucht neemt voor de g rechtsdienaren. Hij neemt dienst uii het Britse leger maar deserteert meteen na z'n eerste veldslag. Hij wordt ge vangen genomen door de Pruisen, hem dwingen bij hen dienst te nemen. Daar hij het wereldse leven kent,wordt hij geïntroduceerd bij de society Europa. Eerst als politie-spion. daar na als beroepsgokker. Zl3n suc de zwakke sexe en zijn vlotte va. g heid met z'n degen en pistool z j hoogste troeven. Tenslotte ontdoet hij zich van zijn romantische opvattingen van de die hij eerst huldigde en besluit zijn toekomst en fortuin metGra'^"uen toekomst en fortuin zeker t door 'n huwelijk met Gravin de Lyn een schatrijke vrouw. Hoewel hem dit een zoon en e® zienlijk fortuin oplevert, leidt het to zijn ondergang- Rolverdeling: Barry Lyndon - Ryan O'Neal Lady Lyndon - Marisa Berenson The Chevalier - Patrick Magee Captain Potzdorf - Hardy Kruger TCituidti; STANLEY KJJBRICK 4 ACADEMY AWARDS TÈYAN O'NEAL eMARJSA'BER£NS0Na PATNCKWÖÏ CAf-HAWJUOH.IIAÜKT i(RgGER v. - - WUI*« HAKtrFACT 1BM3jaAr fffji wwwn mos»'-- SILVER STAR VIDEO TOP 10 1. Ciske de Rat 2. War Games 3. Tootsle 4. An officér and a gentleman 5. Stripes 6. Jaws III 7. Le Professionnel 8. Psycho U 9. The big red one 10. Toral Tora! Tora! Over schadevergoeding Nu de directie van Lindner Industrie b.v. heeft laten weten het bedrag vn 2,5 miljoen gulden als schadevergoeding voor het treffen van milieuvoorzienin gen te laag te vinden, zal op donderdag 13 december hierover overleg worden gevoerd. Hieraan nemen, behalve de directie van Lindner, vertegenwoor digers vn het gemeentebestuur en het ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer deel. Het ministerie heeft Soest het be drag toegezegd om aan Lindner uit te keren, omdat de milieuvoorzieningen die het bedrijf moet treffen op grond van de door de gemeente verleende hinderwetvergunning als relatief zwaar worden beschouwd. De directie van het bedrijf, waar fles- en potsluitingen worden vervaardigd, heeft laten weten dat de 2.5 miljoen gulden schadevergoeding slechts een deel van de kosten dekt die het bedrijf moet maken. In de vergadering van de commissie Bedrijven en Personeel liet wethouder drs. J. Th. Oudemans i VVDmaandag j.1. weten dat de hoog te van het bedrag is gebaseerd op de oude regeling. Waarschijnlijk zal het lager uitvallen als het op grond van de nieuwe regeling wordt vastgesteld. Hij meent dan ook dat Lindner er goed aan doet eieren voor z'n geld te kiezen. Het overleg op 13 december zal hierover meer duidelijkheid moeten brengen. Voor de tweede keer dit jaar wordt morgen donderdag in Soest een boom plantdag gehouden. Op 28 maart plant ten 40 leerlingen van de openbare basisschool "Overhees" enkele tiental len wilgen, sneeuwbessen, klimop en een aantal hulststruiken bij het win kelcentrum Overhees. Niet alle werk zaamheden konden toen worden afge rond, omdat niet alle wegen en plant soenen in Overhees IV gereed waren. 30 Leerlingen van de Insingerschool, 33 van de Achtbaan en 49 van de Van der Huchtschool hanteren donderdag milieuvriendelijk de schop in de Hom mel, de Libel en de Krekel. Ongeveer vijftig esdoorns, essen, sierappels, eiken en lijsterbessen mogen er wor tel schieten. De jeugdige deelnemers aan de plant- dag verzamelen zich om half negen bij de Van der Huchtschool aan de Libel. Vervolgens zal burgemeester P. Schol ten de eerste boom in de grond planten. Hij doet dat samen met het hoofd van de afdeling Groen en Recreatie, de heer P. G. Klandermans. De coördi natie van de werkzaamheden is in han den van Ad van de Kar van de plant soenendienst en zijn medewerkers. Chris Uiterwijk vertoont na het graaf werk in de Van der Huchtschool zijn diaserie "Mooi Soest, Houden zo!". Voor de kinderen ligt bovendien een traktatie klaar. Het is voor de derde keer dat in Soest op initiatief van Chris Uiterwijk boom plantdag wordt gehouden. Voordien be taalde de gemeente het jaarlijkse eve nement, maar daaraan is tijdens een van de eerdere bezuinigingsronden een einde gemaakt. Tot nu toe miste U het honderd procent Soester nieuws in onze leeskrant, die reeds 8.000 abonnees telt. Weet U wel wat er allemaal in uw eigen dorp gebeurt? Wat er gebeurt in uw eigen buurt? De Soester Courant vertelt U alles over alle plannen die er in uw gemeente op stapel staan. Plannen waar U het misschien niet mee eens bent. De Soester Courant herinnert U daarbij aan de inspraakmogelijk heden, waarvan U gebruik kunt maken. Groot en klein nieuws, óók op sport- en rekreatiegebied_ De SOESTER COURANT vertelt U er alles van! Zoals bijvoorbeeld de wekelijkse mededelingen op onze informatiepagina met de medische dienst, burgerlijke stand, kerkberichten, hulpverlenings adressen, bioscoopprogramma's van Soest, Amersfoort en Hilversum, verloren en gevonden huisdieren enz. De familieberichten, vraag- en aanbod-advertenties en het hele scala van aanbiedingen van uw eigen Soester winkeliers, - maar ook alle personeelsadvertenties vindt U in de Bel nummer 14152 of stuur de ingevulde bon in open envelop ongefrankeerd aan Antwoordnummer 136, Soest. De reproduktie ontvangt U per omgaande (hierlangs afknippen) U gelieve mij te noteren als abonnee van de Soester Courant Naam: Adres: Postcode:Soest Handtekening:

Soester Courant | 1984 | | pagina 25