575 475 ÉJncl it pakt uit. in Seiko. /39?5 m U. O J* scale aftrek. rent B.V. aS voordeel. WEERDl ^UDIO 'Dessa' maakt van Indonesisch tafelen een bijzondere ervaring Sensationeel nieuw alarm systeem bij Audio Soest Id'OudeEnghe, 'Hebt u dat nou ook wel eens?' Bij ons op Soest Hl. ALDE PERFEKTIE. oorsteen vegen? Waakvlam Soest TERUG VAN WEGGEWEEST? BIJ U INGEBROKEN? Voorkom deze nare ervaring, NEEM EEN METZ DUO-ALARM-SET! 748.- 1 ELECTRONISCHE 1 ALARMAPPARATUUR t Bescherming II - 1SHI wilt. extraatje van Mitsubishi een er de moeite waard kan zijn. Mitsubishi ligt tot aan het land op u te wachten. Kom ogelijk bij ons langs en hoor er dit jaar uitziet. rig Greeve B.V. tel. 02522 - 6 6111. PAGINA 8 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 C.V. SERVICEBEDRIJF ELEFOON 02155-16655 natie over de beste oplossing, mijn persoonlijke omstandig- tel. Alles geheel vrijblijvend. zonder postzegel, sturen naar iesbureau Prent B.V., 2312, 3670 WB Soest. ïrrassing! Een echte Seiko, tectie. Elegante er stoere vorm- raad voor elke pols. ïrieure Seiko. Laat 'm snel in- Beiko-juwelier. iTRAAT 26 - SOEST - TELEF. 02155-12982 I per 500 gram ingehakt 4.25 ADE 225 MERICAIN 225 ;en fabrikaat 240 :TTEN295 :N 190 twijnbiefstuk - Wilde (eigen fabrikaat) SOESTER COURANT PAGINA 9 Dit is een geheel NIEUWE en UNIEKE vinding. Beveiligt afdoende uw huis en eigendommen. Is volledig electronisch en geeft G EEN vals alarm. Is zeer eenvoudig zelf op te stellen. ■Werkt eveneens op 12 volt (camper, boot, etc.). r^GABANl^ Complete set: Incl.BTW. Inlichtingen en demonstratie bij uw"^" vakhandelaar: KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 02155-15677 Restaurant grondig van aanzien veranderd Het nieuwe alarmsysteem 3000 van Au dio Soest is een ideaal alarmsysteem voor bungalows, flats, kantoren, win- kels, caravans, boten etc. Zeer belang- rijk is dat door het duo-alarmsysteem vals alarm onmogelijk is. Alarm-mel ding volgt pas door het gelijktijdig acti veren van een passieve infraroodmel- der en een actieve ultrasonoormelder. Pas wanneer daadwerkelijk ingebro ken wordt ontstaat alarmmelding. Door het maken van allerlei geluiden of lawaai buiten het te bewaken object ontstaat geen alarm. Als een poging tot inbraak slaagt ontstaat wel alarm Nog belangrijker is dat het alarmsignaal van de installatie een dusdanig enorm volume 115 phonop de pijngrens van het gehoor afgeeft, dat geen enkele bin nendringer nog tot iets anders in staat is dan als een haas de benen nemen. Het is volstrekt onmogelijk om bij dit alarmsignaal nog iets mee te nemen, vernielingen aan te «enten ot mensen te bedreigen! Na vertrek van de inbreker! s) stopt het alarmsignaal, maar het gaat op nieuw in werking als wederom iemand het te bewaken object betreedt. Door een vooraf in te stellen voor-alarm kan men zelf het object binnenkomen of verlaten en tijdig de installatie aan of uit schakelen. De stroomvoorziening vindt plaats door een 220-volts netdeel, dat wordt bijgeleverd of door een extra te leveren 12 volts adapter. Bij uitval van stroom werkt de installatie toch door de inge bouwde NC-accu. Ook na verbreking van kabels of vernieling van de sensor treedt het alarm in werking. Grootste verrassing van deze profes sionele alarminstallatie is wel de prijs, n.1. slechts 748,-. Voor deze prijs wordt geleverd het hoofdapparaat, een sensor en het netdeel. Drie sensoren kunnen worden aangeslotenelke extra sensor kost 250,-. Door middel van een koppelapparaat kan men ook nog buiten sirenes of zwaailicht aansluiten. Installatiekosten zijn er niet bij. Slechts een stekker in het stopkontakt Installatiekosten zijn er niet bij. Slechts een stekker in het stopkontakt steken, de sensor met een stekker in de het hoofdapparaat aansluiten en het alarmsysteem 300 staat klaar om uw huis, uw kostbare of unieke voorwer pen en. last but not least, uzelt te bewaken. Dit nieuwe alarmsysteem van Audio heeft reeds in de praktijk, bij recente pogingen tot inbraak, bewezen uitste kend te voldoen! J BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 21 nov. t/m 27 nov. Waldorf cocktail Entrecote poivre Diverse groenten Diverse aardappelen Dame blanche o Iedere woensdagavond LIVE MUSIC "De zaak is gewoon niet meer te her kennen. We hebben nu veel meer sfeer en ambiance; je zou zelfs kunnen zeg gen dat het geheel wat chiquer ge worden is. Veel mensen in Soest heb ben altijd gedacht dat dit alleen een afhaalrestaurant was. Maar je ziet het: je kunt hier op een heel sfeer volle manier genieten van de Indonesi sche keuken." Aldus een trotse Frank de Leeuw vori ge week, enige uren voordat zijn In donesische restaurant "Dessa" op de hoek van de Dalweg en de Beukenlaan met een feestelijke receptie werd in gewijd, na een grondig verbouwing waarin het interieur en het exterieur onder handen zijn genomen. En met een resultaat dat gezien mag worden Toen Frank - die in de zaak wordt bij gestaan door zijn vrouw en zijn moe der - ongeveer 2% jaar geleden de zaak overnam moest er nog een duidelijke lijn in worden gebracht. "Het was vroeger een beetje rommelig, en dat ging ten koste van de reputatie. In een dikke twee jaar tijd hebben we dat heel sterk kunnen verbeteren, al trekken we vooral veel bezoekers van buiten Soest, terwijl we toch bij de 50 beste Indonesi sche restaurants van Nederland horen, zoals in een officieel rapport is gepu bliceerd", aldus Frank. In de keuken van "Dessa" is het zijn moeder, mevrouw Metselaar, die de scepter zwaait. Zij beschikt over de speciale ervaring en kennis van de geheimen van de Indonesische keuken, die zij op haar beurt weer heeft ge- erfd van haar moeder, "oma Metselaar" die in West-Java al een indrukwekken de culinaire reputatie opbouwde maar een paar jaar geleden helaas overleden is. Smaken Frank de Leeuw benadrukt in dit ver band overigens graag het verschil van de Indonesische met de Chinese keu ken. "Dat is echt heel wat anders. In de Chinese keuken draait het veelal om varkensvlees, maar bij ons veel meer om rundvlees en kip, en dat in de allerbeste kwaliteit. Dat moet ook, want het vlees moet zo mals zijn dat het zo uit elkaar valt." De Indonesi sche keuken biedt ook veel en veel meer verschillende smaken, aldus Frank. "En die blijven onder het ko ken en het eten ook behouden. In de rijsttafel zijn zo'n 20 verschillende ge rechten opgenomen die allemaal aan hun smaak herkenbaar blijven. Niet alle gerechten uit de Indonesische keuken zijn per definitie "heet", bena drukt Frank. "Een kok die alle ge rechten heet maakt verdoezelt daar mee waarschijnlijk de eigen smaak er van. Bij ons gebeurt dat niet". Van de 60 verschillende gerechten zijn er misschien een stuk of 15 echt heet te noemen, maar voor de rest is er een scala aan smaakgewaarwordingen te verwachten bij "Dessa". Het restaurant brengt trouwens niet al leen de vlees-eters onder zijn bezoe kers regelmatig in verrukking, maar heeft ook op het gebied van vegetari sche schotels heel wat te bieden. "We hebben een zeer uitgebreide kaart. Uiteraard neemt de Indonesische rijst tafel daarin een belangrijke plaats in, omdat die met alle verscheidenheid en franje natuurlijk een uitstekende manier van kennismaking vormt. Maar er zijn ook veel onbekende ge rechten, en daar moeten de klanten soms langzaam aan wennen. Meestal kun je rekening houden met de per soonlijke voorkeur van de gasten. Als je ziet wat er soms overblijft van de rijsttafel weet je meteen welke smaak men heeft, en daar kun je dan op inspelen." Frank de Leeuw huldigt het standpunt Gebundelde radiopraatjes van dr. J. Rinzema Een seizoen lang was dr. J. Rinzema, tot voor kort predikant van de gerefor meerde kerk van Soest-Zuid, elke don derdagmorgen via de NCRV-micro- foon te beluisteren. Onder de titel "Hebt u dat ook wel eens?" was hij als het waren in gesprek met mensen over voor ieder herkenbare situaties. Onder dezelfde titel werden zijn radio praatjes onlangs gebundeld. Wie zijn korte, bondige toespraakjes wel eens heeft gehoord en daardoor werd ge raakt, zal dit initiatief van het Boeken centrum zeker aanspreken. Zo'n kort verhaaltje is voorbij voor je er erg in hebt en meestal eisen andere zaken je aandacht op, waardoor je nauwelijks de gelegenheid krijgt er verder over na te denken. Maar ook mensen die hem niet gehoord hebben en hem wel van nabij kennen, kunnen er veel plezier aan beleven om weer eens iets van hem te lezen. "Toen ik voor die radiorubriek ge vraagd werd", aldus ds. Rinzema" heb ik mij als doel gesteld, duidelijk te maken dat je met het geloof in het dagelijks leven uit de voeten kunt." De verscheidenheid aan titels boven de afzonderlijke hoofdstukjes lijkt inderdaad wel uit de grabbelton van alledag geplukt. Hoe kan het ook an ders van iemand die zo met beide be nen in het volle leven staat en boven dien in gesprek probeert te raken met zijn luisteraars. Ook dat laatste is goed gelukt. Hoewel de afzonderlijke stuk jes uitstekend los van elkaar gelezen kunnen worden, omdat het telkens een afgerond geheel is, ontstond er door de inbreng en reakties van zijn publiek toch ook een samenhang. Uit dezelfde reakties is gebleken dat ds. Rinzema voor velen een koppeling heeft weten Wegdek spekglad door verloren olie Op de Vrijheidsweg werd het wegdek vorige week spekglad doordat de slang van een olleleiding van een shovel was gesprongen en de olie zich op de weg verspreidde. Personeel van gemeente werken moest optreden om de olie te bestrijden. De politie maande het ver keer tot voorzichtigheid, omdat de si tuatie ter plaatse voor het verkeer zeer gevaarlijk was. dat iedere gast zich bij een bezoek aan het restaurant volkomen op z'n gemak moet voelen. "Ik kom er dan ook rustig bij, om de mensen uit te leggen wat ze op tafel krijgen en om adviezen te geven. Ik merk hoe dat wordt gewaar deerd." Traditie Ofschoon de Indonesische keuken al van oudsher onder invloed van de Hollandse smaak heeft gestaan, het geen o.m. tot uiting komt in het ge bruik van aardappeltjes, doet Frank de Leeuw geen concessies aan de Ne derlandse voorkeuren wanneer de specifieke Indonesische traditie daar mee geweld wordt aangedaan. "We serveren hier bijvoorbeeld geen sla", verduidelijkt hij. Op de menukaart van "Dessa" prijken niet minder dan 40 verschillende hoofd schotels, die allemaal met allerlei an dere heerlijkheden te combineren zijn. "Heel wat mensen die hier regel matig komen zeggen tegen meFrank, zoek jij maar wat voor me uit, dan is het goed." De samenstelling van de rijsttafel wordt overigens bijna weke lijks op een enkel onderdeel veranderd, waarbij het aantal gerechten overi gens gelijkblijft. "Zo komen we te we ten wat de gasten van bepaalde dingen vinden." Afhalen -Overigens blijft "Dessa" ook éen uit stekende gelegenheid om complete maaltijden af te halen, zodat ze thuis kunnen worden genuttigd! Voor het "afhaalgebeuren" is aan de zijkant van "Dessa", aan de kant van de Dal- weg, een speciale ruimte gecreëerd, waar het in afwachting van het bestel de uitstekend toeven' is. Ook in het restaurant zelf is nu een sfeervolle bar ingericht, waar men even kan ver pozen. Daar kan men ook terecht voor een heerlijke sateh (die nog op houts koolvuur wordt geroosterd "Voor elk wat wils" is trouwens in meer dan één opzicht op "Dessa" van FotoGoos van der Wilt. toepassing; ook voor wat de prijzen betreft. "De gasten kunnen hier echt alle kanten op, van heel voordelig tot duur. We hebben bijvoorbeeld ook een uitgebreide wijnkaart, met o.a. cham pagne. Maar wie het niet zo duur wil maken kan hier ook prima terecht." Het fraai ingerichte restaurant, dat voorzien is van een aantal opmerke lijke reliëf-schilderingen die van bin nenuit worden verlicht, biedt plaats aan 55 gasten. Ook de bar kan heel wat bezoekers herbergen. "Dessa" is elke dag (behalve maandag) geopend van 15.30 uur tot 21.30 uur. Met uitzondering van zaterdag en zon dag is het restaurant ook tijdens de lunchtijd geopend: van 12.00 uur tot 14.30 uur. Speciaal voor de Sint: LAMBSWOOL PULLOVERS ZUIDPROMENADE 5 - SOEST - TEL. 24314 Diefstal uit auto Een inwoonster van Soest, die haar auto had geparkeerd aan de Van Lin- denlaan, ontdekte in het weekeinde dat een onbekende dader de radio-casset terecorder uit de wagen had gestolen. Een van de ruiten van de auto was ver niel. Zij deed aangifte bij de politie. Dr. J. Rinzema. te leggen tussen wat men gelooft en de manier waarop dat geloof beleefd wordt. "Hebt u dat ook wel eens?" is een kostelijk boekje voor op het nachtkastje of om zo maar ergens in de kamer te laten slingeren, zodat je er zo nu en dan even in kunt lezen. Voor Soesters komt daar natuurlijk nog bij dat het een leuk cadeautje is voor wie hem persoonlijk kent. Zelf had ik bij het lezen soms het gevoel dat ik hem echt hoorde praten. Hebt u dat nou ook wel eens? "Hebt u dat ook wel eens?" is een uit gave van het Boekencentrum B.V., 84 blz. en is verkrijgbaar bij boekhan del Van de Ven voor de prijs van 12,90. Jongeren hebben weinig tijd, en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toenwat gebeurde er precies in Soesthoe zat dat eigenlijk? In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandag nóg een keer: P. M. Wijsmuller (82) Inbraak Willem de Zwijgerlaan Een inwoner van Soest deed begin deze week bij de politie aangifte van de in braak in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan. In verband met de afwe zigheid van de bewoners kon niet wor den vastgesteld was er precies was weggenomen. De dader drong het huis binnen door de tuindeur open te breken en doorzocht het hele huis. De voorzitter: "Voor dat dierenasiel, waar ik het de vorige week over had, haalden we regelmatig slachtafval van de abattoirs in Baarn en Soest. Op een gedenkwaardige dag aan het eind van de vijftiger jaren was onze secretaris weer eens op het Baarnse slachthuis en de man met wie hij altijd contact had, riep hem toe: "Het afval hangt in de paardenschuur." De heer 't Hart had daar nog nooit een paardenschuur gezien, maar het bleek dat de ruimte waarin paarden ver bleven vóór ze geslacht werden zo ge noemd werd. Daar vond hij naast het afval ook een paard en dat beest keek hem zo strak en berustend aan dat hij diep getroffen naar het dier bleef kij ken. Ze staarden elkaar aan. Het paard liep op hem toe, snuffelde aan hem en schudde langzaam het hoofd, alsof het zeggen wilde: ach, ook jij kunt me niet helpen. Op dat moment besloot 't Hart iets te doen in het belang van het paard, het oude, afgeleefde, afgejakkerde paard. Diep onder de indruk klopte hij het dier nog eenmaal op de rug en vertrok. Na een jaar slaagden wij als bestuur erin een terrein te huren voor honderd gulden per jaar van de kunstschilder Sebo Detmers aan de Klein Engendaal- weg op slechts tweehonderd meter van het asiel. Voor een schuurtje met ruim te voor één paard en één pony. Binnen twee maanden werd in Soest de Stich ting Nationaal Rusthuis voor Paarden "De Paardenkamp" officieel geopend door het binnenbrengen in 1962 van het eerste paard Corrie (1928) uitMarkelo. Al spoedig bleek het plan van 't Hart geweldig aan te staan. Paard na paard van orgeldraaiers, schillenmannen, etc. volgden. De financiën werden steeds gunstiger en er moest worden omgezien naar een groot terrein met stallen. Voor de derde maal in mijn leven was het geluk met mij doordat ik heel toe vallig in de Soester Courant een piep klein zoekertje las waarin een boerde rij met één hectare grond op Soest aan de Birkstraat te koop werd aangebo den. Ik direct er op af en vond de ideale oplossing. De helft van de geldmidde len bezaten we reeds en voor de andere helft sloten we een hypotheek af met de condities: aflossen naar wens. Nu zijn er wel vijftig paarden en is het een miljoenenbedrijf geworden. Nee, van de bioloog Midas Dekkers heb ik nog nooit gehoord. Is die er tegen? Nu moet u eens luisteren, mijn heer Visser, wanneer u straks niet meer werkt, moet er dan gezegd wor den: ruim die man maar op? Welnu, zo'n werkpaard slacht je toch ook niet af? Natuurbescherming Een'andere grote hobby was voor mij de Natuurwacht. Geheel op vrijwillige basis trokken leden van de Natuurbe- schermingswacht "Eemland" er op uit om in de de Soester bossen te patrouil leren om vernielingen tegen te gaan. We droegen een brede, groene arm band met het witte waterlelie-embleem. Vier van ons hadden de bevoegdheid tot bekeuren. Als we er aan kwamen in de verte, doofden wandelaars hun si garetten en de bromfietsers stapten af of de dames hielden de bossen ge plukte brem en hei achter hun rug. Dan praatten we met de overtreders. "U hebt eigenlijk wel gelijk", zeiden ze vaak. We werkten preventief. Later werd de naam veranderd in I.V.N. Na een fusie. Dat is: Instituur Voor Natuurbeschermingséducatie. Men vond toen de directe boscontrole niet meer nodig. Maar ik bezweer u: het is nog steeds treurig gesteld. Het vandalisme viert hoogtij en de politie zie je niet in de bossen. Drieëntwintig jaar was ik voorzitter. Ik heb het daarna nog enkele maanden volgehouden. Het laatste wat ik deed was Prins Claus begeleiden bij zijn uitreiking van het tweeduizendste di ploma natuurgids. Toen werd ik in 1967 vervangen en jaren later werd ik plot seling tot erelid van het I.V.N. afdeling Eemland gebombardeerd. Nu na zeventien jaar zegt nog iemand wel eens: U hebt destijds een katje bij mij gebracht. Mijn vrouw en ik hebben het verschrikkelijk druk gehad met al dat werk, maar ik denk er met plezier aan terug. Pas geleden heb ik hier in "Honsber- gen" nog gecollecteerd voor de na tuur en 250,- opgehaald. We hebben het hier uitstekend naar onze zin. Al die schilderijen zijn van mijn vader: J. H. Wijsmuller (1855). Hij was een groot kunstschilder in de vorige eeuw. Hij heeft alle beroemdheden gekend zoals Mauve en Maris en de Tachti gers. Prachtig werk, vindt u niet? Ik zal het koesteren en beschermen met hart en ziel." JAN VISSER rn|MKii 720 10 725 Ir "V* speciaal optiek winkelkring van weedestraat 87 - 3761 CD soest

Soester Courant | 1984 | | pagina 9