Artishock definitief naar De Borg mkzo gezien Burgemeester Scholten doet oproep: 'De Oelte moet doorgaan Cassandra Mode Mits/ter ■I "-c^# Soest bracht voor 'Eén voor Afrika' zeker 100.000 gulden bij elkaar Diamanten bruidspaar VARKENS LAPPEN Stoofperen St. Remy Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Hollandse gatenkaas \)^-Ruitblouses 6S< 39. Truien vanaf 15.- Nieuw in Soest In de maand december 450.- C iM- Sauna wSM Soest ^qo)S- Heeft iralles al? Honsbergen Toekomst St. Jozefgebouw onzeker INLIJSTEN 69 Honsbergen Samenwerkende organisaties voor jongerenwerk protesteren tegen Welzijnsbezuinigingen 63e JAARGANG NO. 15 WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984|§ Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Alleen donderdag ƒ4.- voordeel samen Helder glas staat voor U klaar In alle maten, reken maar, voor raam of deur of voor de schuur en Jan van Ede is niet duur! Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest Donderdag, vrijdag en zaterdag KILO MAGERE 500 gram Malse riblappen 500 gram mager Rundergehakt samen 13t96 Alleen QA donderdag \M 29 nov. voor J (Maximaal 2 kilo per klant) Alleen donderdag Voor een GEURIG GESCHENK gaat Sint naar PARFUMERIE VAN AMERONGEN (H. I. Streuper) SOESTERBERGSESTRAAT 55 Sluiting van het ziekenhuis Zonnegloren, zonder dat daar een nieuw zieken huis tegenover staat, betekent samen met de dreigende sluiting van de produktie-afdeling van Howson Algraphy in Soest een stijging van de werk loosheid in Soest met 25 procent, van 11,5 nar 14,4 procent. Burgemeester P. Scholten zei dit maandag in een toespraak voor de leden van de Soester Zakenkring over de toekomst van Soest. Hij zei verder de indruk te hebben dat de politiek buiten Soest en Baarn zich deze getallen niet voldoende be wust is. Hij richtte dan ook een krachtig appèl aan £e beslissers op pro vinciaal en rijksniveau "om wel heel zorgvuldig te besluiten. Ik doe een dringende oproep aan Provinciale Staten en de Tweede Kamer ons niet in de steek te laten. Niet alle steun en aandacht hoeft naar de grote steden, het noorden of Zuid-Limburg' Volgens de burgemeester verdient het plan voor het nieuwe ziekenhuis "De Oelte", voor Soest en Baarn samen, door zijn inhoud de hoogste prio riteit bij de provincie en de staatssecretaris voor Volksgezondheid. Hij pleitte ervoor het plan "De Oelte" (ter vervanging van Zonnegloren in Soest en Maarschalksbos in Baarn) te laten doorgaan. Als dat om finan ciële redenen niet zou kunnen, zou volgens de burgemeester het nieuw- bouwplan, waarin een aantal unieke elementen zitten, met steun van de provincie door de staatssecretaris tot nationaal experiment verklaard moeten worden. Bezorgdheid De heer Scholten wees op de grote bezorgdheid bij het personeel van Zonne gloren'over de toekomst. "Deze bezorgdheid dient nu ook op de politici buiten Soest en Baarn vat te krijgen en hen te inspireren tot de grootst mogelijke inspanning". Sluiting van Zonnegloren kost direct 275 arbeids plaatsen of 394 mensen die geheel of als part-timer hun werk verliezen. Als op den duur ook Maarschalksbos dicht moet, omdat het te klein is om economisch te overleven, worden deze getallen in totaal 472 arbeidsplaat sen resp. 651 werknemers, aldus de burgemeester. In dit verband wees hij ook nog op de gevolgen voor de leveranciers aan beide ziekenhuizen. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv, vpor wonen in de groene zone. -.t- Donderdag, vrijdag en zaterdag Pers sinaasappels Nieuwe oogst 15 stuks voor Alleen donderdag (Kloosterkaas) Nu 500 gram van 7.45 voor Koninginnelaan 9 - Soest Geopend van 13.00-17.30 uur. Vrijdag koopavond Zaterdag 10.00-17.00 uur Blazer of kolbert b.v. 298.- Pantalonbv169.- Shirtb.v69.90 30 MODE LIGI LBHTaid EASY FOR MEN ZUIDPflOMENAD€12- HL0ZI55-23530 c ud 3 badenkaart ƒ49.- Geldig tot 1 januari 1985 Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 K door Gerard Paul "Wij doen dit jaar maar niet aan Sin terklaas" zei mijn moeder vaak tegen de tijd dat ze er niet meer omheen kon. Dat betekende meestal dat we dan geen cadeautjes kregen, anders dan bijvoorbeeld een nieuwe binnenband voor de fiets omdat die totaal versleten was en er geen plakkertje meer bij kon. Maar als het eenmaal zo ver was toverde ze ondanks de armoe altijd chocoladeletters en anijsmelk ergens vandaan. Ze glunderde als we haar er aan herinnerden dat we er toch niets aan zouden doen. "Anders is het hele maal zo kaal" zei ze dan. De verjaardag van St. Nicolaas kreeg toen nog niet die overdreven belang stelling als in deze tijd, terwijl nu vrij wel niemand meer echt op een presen tje zit te wachten. Verrassingen waar we vroeger een jaar op moesten teren en waar we lang naar uitkeken, want we hadden niet veel. Toch kan het een goede gewoonte zijn om tenminste een keer per jaar aan een ander te denken, al zou dat best op een andere manier kunnen. Als we het St. Nicolaasfeest nieuw leven in willen blazen zullen we onszelf moeten afvra gen waar we in de veranderde situatie iemand nog echt blij mee kunnen ma ken, want daar gaat het volgens de tra ditie toch om. We hoeven het feest als zodanig niet af te schaffen, als we er maar nieuwe inhoud aan weten te ge ven. Voor sommigen zal dat betekenen het achterwege laten van cadeautjes en het daarmee uitgespaarde geld ex tra overmaken aan een hulpverlenende instantie. Je kunt daar schamper over doen - 'wij hebben alles al en zij krijgen de rest' - maar dat mag iedereen toch voor zichzelf uitmaken. Het lenigen van de nood ver weg kan echter heel erg vrijblijvend en in die zin minder waardevol voor de gever zelf zijn. Echt gebrek wordt er heel dicht bij huis nog weinig geleden. Ten zij we helemaal afzien van de ma teriële kant van de zaak en nagaan wie in onze omgeving op een andere ma nier noodlijdend is. De grootste nood is altijd daar waar het niet met name ge noemd mag worden. Eenzaamheid bij voorbeeld. Gastvrijheid staat onder ons niet zo hoog genoteerd als in arme landen, maar als we ons huis nu eens één avond open zouden zetten voor wie wellicht wat extra aandacht nodig heeft of gewoon maar eens trek heeft in een kop hete anijsmelk met een stuk speculaas, zonder dat ie dat zelf hoeft klaar te maken. Het heeft natuurlijk niet zo heel erg veel zin om dat alleen op die speciale avond te doen. Dan zet ten we die ander toch weer apart, 'ko pen' we voor ons zelf toch weer een rustig geweten en sturen we hem, na dat hij zijn handen gewarmd heeft, toch weer de kou in. Het vergt, veel meer een verandering van mentaliteit. Zullen we dit jaar nu eens niet de gor dijnen sluiten en de achterdeur op een kier laten staan? Besparen we voor een keer geen energie. Dan kan de warmte volop naar buiten stralen. Voor ieder die zich daarin wil koesteren. WAARDEBON Abonnement per halfjaar t 12,- Bulten Soest per halfjaar f 24,- Gecontr.opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG (Alleen tegen inlevering van deze bon) (Alleen tegen inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 dec. ERWTENSOEP PAKKET BOVENPOOT DIKKE RIBBETJES Vers mager SPEK SamenCAI |l kilo van _^0^oor De beslissing is gevallen! Het College van Burgemeester en Wethouders heeft gekozen voor de zogenaamde "inhoudelijke variant" uit het dikke rapport van de werkgroep 'Toekomst De Borg'. Dat betekent dat de Stichting Kunstzinnige Vorming 'Ar tishock' haar activiteiten gaat onderbrengen in het dorpshuisge deelte van De Borg. Met enige bouwtechnische aanpassingen is deze verhuizing haalbaar. Dat staat te lezen in het lijvige rapport (vierenvijftig bladzijden) van de Werkgroep dat is samengesteld onder leiding van wethouder Frans Kingma (PvdA) dering op 21 november akkoord ver klaard met de uitgestippelde gedrags lijn. Men drong in het algemeen aan op hardere cijfers. Het raadslid Hans Blom (CDAi hield zijn bedenkingen en Jan Visser 'Progressief Soest' l bleef tegen het voorstel gekant, maar vond in de 'afgedwongen positie' de inhoude lijke variant de beste oplossing. Desge vraagd noemde hij het nieuwe plan van B. en W. 'een rampenplan'. Maandagavond is het personeel van Artishock en De Borg door de beide be sturen op de hoogte gesteld en is het be stuur van de Vereniging Artishock. dat buiten de besprekingen is gehouden, door de wethouder zelf geïnformeerd. Uit de diverse modellen heeft het Col lege gekozen voor de genoemde inhou delijke variant. Het model 'verkoop van De Borg' bleek niet haalbaar en continuering van de huidige dorpshuis activiteiten blijft vooralsnog verlies gevend. Het nu gekozen model levert voor de gemeentekas een besparing op van tweehonderdduizend gulden. In dat geval zal het Artishock-gebouw leeg opgeleverd moeten worden en dat bete kent weer dat de Vereniging Artishock, de Volksuniversiteit en de Vrijwillige Vacaturebank elders moeten worden ondergebracht. Wat met het gebouw daarna gebeurt verkopen of slopenis nog niet bekend. De commissie Financiën en Welzijn hebben zich in een gezamenlijke verga- Eén jaar De hele operatie zal één jaar duren en Wethouder F. Kingma (PvdA). een nieuwe werkgroep onder leiding van wethouder Kingma zal de verhui zing voorbereiden. De heer G. T. Kleiberg, voorzitter van De Borg, zal zich bij een democratisch te nemen beslissing van de gemeente raad neerleggen en Wil Hildebrand, Chr. MAVO enGriftland College: f 11.000aan 'boodschappen' voorzitter vfan de S.K.V.A. Artishock, is bereid de genomen beslissing con amore uit te voeren. De Borg wordt in de gevonden oplos sing een cultureel een creatief centrum dat een bedrag kost van 103.000 gulden voor de noodzakelijke verbouwingen. De investeringen die hiermee gemoeid zijn worden door gemeentewerken ge raamd op 68.000 gulden. Er komt een geheel nieuwe stichting, waarin het ge hele personeelsbestand in afgeslankte vorm opgaat. Daarin zal Artishock de dienst uitmaken, omdat zij het eigen dom en het beheer van het gebouw De Borg overneemt. Binnen dit concept zijn nog allerlei varianten mogelijk. De Joannes-parochie, de bibliotheek, de bowlingbaan en de sportzaal blijven gehandhaafd. De activiteiten van Arti shock worden uitgebreid met een 'bruin café', exposities, toneelavonden, literaire bijeenkomsten, concerten en filmvoorstellingen. Amateurkunstver- enigingen, 't Nut. de wijkvereniging, etc. blijven welkom. De bar-exploitatie komt waarschijnlijk in handen van een cateringbedrijf, een model van hore- ca-uitoefening dat ook in Kasteel Groe- neveld in Baarnwordt toegepast. De gemeenteraad zal uiteindelijk be slissen over de genoemde keuze nadat de nieuwe Werkgroep alle juridische en zakelijke problemen (afvloeiing personeel i heeft opgelost. 0 Mevrouw Scholten overhandigt de felicitaties en een blocmstukjc namens het gemeentebestuur aan het diaman ten bruidspaar. Foto: Herman van Dam. aan de Smitsweg, waar zij meer dan twintig jaar zouden blijven wonen. Voordat de heer en mevrouw De Ruig hun intrek namen in Groot-Engendaal - nu ruim twee jaar terug - woonden zij een aantal jaren aan Colenso. Het bruidspaar geniet een redelijke ge zondheid, al moest mevrouw De Ruig nog onlangs enige tijd in het ziekenhuis worden opgenomen en het voorlopig rustig aan moet doen. De heer De Ruig rijdt van tijd tot tijd nog op zijn brom fiets. Laat iw borduur, schilderwerk, foto of poster nog voor St. Nicolaas Koninginnelaan 48 Soest 02155-12245 Maandag 3, dinsdag 5 en woensdag 5 dec. Kilo PREI KNOLSELDERIJ BOSSELDERIJ 500 gram SPLITERWTEN Ook Soest heeft zich maandag j.1. niet onbetuigd gelaten voor de actie "Eén voor Afrika", die door de gezamen lijke omroepen en hulpverleningsor ganisaties was georganiseerd. Mas saal is gehoor gegeven aan de oproep om gelden te storten ter bestrijding van de hongersnood in Ethiopië en andere landen, waar de levens van miljoenen mensen gevaar lopen. De leerlingen van de Chr. MAVO en het Chr. College Griftland, die in de af gelopen dagen op stap zijn geweest met "boodschappenlijstjes" a 5,- hebben een flink bedrag binnen kunnen bren gen. Volgens de heer M. Friele, die de actie coördineerde, was de stand maandag j.1. ruim 10.000 gulden. "Er is met veel enthousiasme aan gewerkt, vooral door de leerlingen van de la ger? klassen van beide scholen^Een paar leerlingen wisten bedragen van boven de 100 gulden bij elkaar te bren gen, "maar er zat geen enkel wed strijdelement in", aldus de heer Friele. Het totaalbedrag zou mogelijk in de buurt van de 11.000 gulden komen te liggen, was de voorzichtige verwach ting van de heer Friele, omdat van een aantal leerlingen dinsdagmorgen nog bedragen zouden binnenkomen. Banken Een korte telefonische enquête onder de verschillende bank-vestigingen in Soest geeft ook een duidelijke indicatie van de mate waarin de bevolking van Soest aan de actie heeft deelgenomen. Bij de RABO-bank (Kerkplein, Smitshof en Koninginnelaan) werd ca. 34.000 gulden binnengebracht. Bij de AMRO-bank (Soest-Zuid) was dat bijna 22.000 gulden. Bij de NMB (Van Weedestraat) werd ca. 15.000 gulden afgeleverd. Bij de ABN (Van Weedestraat en Honsbergen) 11.300 gulden. Bij de Bondsspaarbank (Overhees) werd ruim 3.500 gulden gebracht. Alleen de banken (die onderling een re geling voor de openstelling in de ver schillende wijken hadden getroffen) waren in Soest dus al goed voor een be drag van ca. 85.000 gulden. De genoemde bedragen zijn soms wel, soms niet inclusief de opbrengst bij enkele kerken. Wat in de kerken is binnengekomen was dinsdagmorgen voor het sluiten van deze editie niet na te gaan. Telefonisch Gedurende de avonduren hebben het De organisaties die zich in Soest en Soesterberg bezig hoden met jongeren werk bereiden een samenwerkingsver band voor. Het gaat hier om de Stich ting Jeugdwerk Soesterberg, de Stich ting Jongerencentrum Soest (de Mo- lensoos), de Stichting Jeugdzorg Soest (de Praatpaal, het Kruispunt, de Vang rail), de Stichting Peuterspeelzalen Soest en de Stichting Kinderboerderij 'De Vrije Teugel*. De nieuwe organisa tie in oprichting noemt zich S.O.V.J., dat is "Samenwerkende Organisaties voor Jongerenwerk.' Binnenkort zal zij de wethouder van Welzijnszaken, de heer F. Kingma Diefstal Uit een vrachtauto die op de Banning- straat in Soesterberg stond geparkeerd, is vorige week niet alleen een gouden horloge, maar ook een zend- en ont- vanginstallatie gestolen ter waarde van 750 gulden. De dader brak een van de portieren van de cabine open. Dikke, dunne, kleine en grote mensen. Een verzekering van Rouwendaal voegt zich naar uw wensen. Bij ons hypotheek v.a. 20 jaar vast 8% lOjaar 7.7% 5 jaar 7.5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155-164 67 3768 EM SOEST-ZUID "zenuwcentrum" in het gemeentehuis (waar men geen geld kon storten, maar wel telefonisch kon melden dat men een bepaald bedrag zou overma ken) ca. 100 telefoontjes bereikt. De opbellers zegden gezamenlijk een be drag toe van 13.049,75 gulden. Al met al mag worden vastgesteld dat Soest voor de actie "Eén voor Afri ka" een bedrag bij elkaar heeft ge bracht dat de 100.000 gulden zeker ruimschoots moet hebben overschre den. (PvdA), een "raamplan" aanbieden waarin Uit de doeken wordt gedaan hoe zij, tot vergaande samenwerking kómen van genoemde stichtingen. Uit dit raamplan zal moeten blijken dat ge noemde instellingen bereid zijn tot een structurele oplossing van het te voeren welzijnsbeleid. Dat betekent dat de nieuwe organisatie het niet eens is met de thans opgelegde bezuinigingen. In een brief op poten aan het gemeentebestuur schrijft de voorlopigesecretaris, de heer Faase 'Wij protesteren tegen het te voeren be leid, dat ongetwijfeld kwalitatieve en kwantitatieve gevolgen zal hebben voor het gehele jongerenwerk.' De briefschrijver vervolgt 'Als onder overleg wordt verstaan het, op basis van wederzijds begrip, zoeken nèar strukturele oplossingen zonder bereid te zijn tot consessies uwerzijds, dan heeft zo'n overleg nauwelijks tot niet plaatsgevonden. Met de schijn van overleg zijn bezuinigen aan de diverse instellingen opgelegd. De Stichtingen werden slechts in de gelegenheid ge steld aan te geven hoe men dacht aan de opgelegde bezuinigingen te voldoen. Met één der Stichtingen heeft in het ge heel geen overleg plaats gehad. Wij verwachten van een "overleg" twee- richting-verkeer en geen éénzijdige op leggingen van bezuinigingen. Vorige week dinsdag werd in Groot- Engendaal op feestelijke wijze stilge staan bij het 60-jarig huwelijksjubi leum van het echtpaar J. de Ruig en M. de Ruig Lodder, 's Morgens waren het de medebewoners; 's middags vooral familieleden die het feest meevierden. Ook mevrouw E. Scholten-van Schel ven, de echtgenote van burgemeester Scholten, was 's middags van de partij om de heer en mevrouw De Ruig met een bloemstukje de felicitaties van het gemeentebestuur van Soest over te brengen. De heer De Ruig heeft een lang leven als elektricien achter zich; zijn echtge note was voor haar huwelijk een aantal jaren costumière. De eerste jaren van hun huwelijk brachten bruid en bruide gom door in Baarn, de geboorteplaats van de heer De Ruig. Halverwege de jaren dertig vestigden zij zich in Soest, aanvankelijk in de Hartmanlaan, later

Soester Courant | 1984 | | pagina 1