Meningen van lezers ?|ansf UL8 .^ond^ ïÊttmt Op de bres voor jong samen met oud Vrijwill Vakatui Ban! ^Qiehrn SPLINTER EEMLAND B.V. HOUT b.v. EUR in bezit van schriftelijk aan bo- ■KUNDIGEN iKUNDIGEN ORGENDEN -EEGHULPEN ran Zadelhoff Dag Sinterklaasje, dag Zwarte Piet Oecumenisch Avondgebed: 'Hongeren naar gerechtigheid' Feestdagen(?) Landspolitiek Kapsalon Jeugd-fotowedstrijd Rode Kruis HET WITTE HUIS Rechten van vrijwilligers 'j'M'Jvi+a*, 'Gezamelijke' kerkdienst Soest en Middelhagen (DDR) Al 50 JAAR official dealer BAARN-SOEST X TUIN-ADVIESCENTRUM tvamferhooqt voor doe-het-zelvers Jfii? Op zoek naar winterkleur SOESTER COURANT PAGINA 11 3812 EB Amersfoort ^.30-19.15 uur. itooruren 035-18048 avond-, nacht- en ensten. en 9.00-13.00 uur: 1.02155-24242 an 19.00 - 22.00 uur van 13.00 -17.00 uur 22.00 uur, I.Broekman. an 19.00 -22.00 uur 11.00 -17.00 uur. JBILAIR iINBERG, BERLIN. GRAVURES. IDKLOKKEN, SCHOOR- ULESTELLEN. •EKTIE AAN ZILVER- >OR ANNO 1831, 77, SOEZENMAND 3, 5-DELIG PAREL ZILVER, BESTEK COUVERTS, KANDE- ETC. ETC. ETC. EUROPEES PORCELEIN. APIJTEN. NDERE SIERADEN N, DIAMANTEN EN 3IOSITEITEN W.O. KRIS- EREN VOORWERPEN ETC. ANTIEKE BOEKEN. 30UDEN EN ZILVEREN .2 ELEKTRISCHE EN ENHEID INBOEDELGOE- :N, HUISKAMERS, JBELS, RADIO'S, TV- SKASTEN, KACHELS, 'ELE DOZEN VOL MET •EDEN. emen, zeer geschikt iag eens een rit naar i en u zult echt tevre- i met het aanbod wat eilen hebben. V ie echte inboedel- in het Gooi. door Arie Wandelaar Aangezien het "noodgevallen" betrof heeft Arie zich zondag j.1. reeds in het pak gehesen. Op zijn vroegtijdig aan treden was met nadruk aangedrongen door drie families met klein grut, waar van de respectievelijke vaders zich op woensdag 5 december te land - ter zee en in de lucht zullen bevinden. Van daar. Hoewel Arie zich zondagmorgen glad tot zeer glad geschoren had, zat er een paar uur later een baard van ruim 30 cm. aan. Vastgeplakt en wel, dus zes uur lang de kriebels. De ouverture was vlekkeloos. Ondanks maat 64 van een civiele hoed paste de bestelling van de mijter, (er lopen dus kennelijk meer Klazen met zo'n hoofdstuk ronden wa ren alle bijbehorende attributen com pleet, en had ook de bijpassende kle ding niets van doen met een schijnhei lige. Een uit de tijd geraakt telefoon boek diende als dossier voor goed en kwaad, kortom Arie als Klaas was vol ledig uitgerust. Voor hij zjn bisschop pelijk paleis verliet had hij onder zijn mijter tal van mondelinge instructies opgeslagen die hij op de valreep van Marie ontvangen had. Even had 't er nog op geleken dat ook zij deel van de bestelling zou uitmaken, maar de afne mers hadden er bj nader inzien de voor keur aan gegeven de helft van de 5 de cember-tweeling nie te laten opdraven. Treurige ervaringen in voorgaande ja ren hadden hen tot dit betreurenswaar dige besluit gebracht. Enkele, niet tot het gevolg van Arie behorende Zwarte Pieten, bleken er destijds een zooitje van te hebben gemaakt. Enig servies was gesneuveld, en een te veel aan al coholische versnaperingen had Piet 1 monddood gemaakt, z'n maat tot grote luidruchtigheid gebracht. Onder het zin gen van "en we gaan nog niet naar huis" was de een nagenoeg de gehele avond blijven hangen, terwijl de ander slechts na het consumeren van zeer zwarte koffie tot leven kon worden gebracht. Voor Arie stond vast dat hij als Klaas alles op waardigheid zou gaan spelen. Een voornemen waarop ook de op drachtgevers afstemden, waardoor het kon gebeuren dat een auto, die aan een oliesjeik zou kunnen toebehoren, een chauffeur met pet aan de Klaas wer den toegevoegd. Aangezien de drie voorstellingen zich in geografisch op zicht in drie uiteinden van Soest afspeel den werd er noodgedwongen bij stop- opend raampje van een belendende au to het eerste handje binnen. Het behoor de toe aan een kerks jongetje, die sta melend uitbracht: "Dag Sint Nicolaas." Arie maakte gretig gebruik van deze onverwachte generale repetitie en be antwoordde de begroeting met: "Dag kereltje, ik ben je naam vergeten, maar wanneer ik woensdag weer in Soest ben dan herinner ik mij je naam wel weer." De hummel hapte naar a- dem en sprak met stellige overtuiging: "IK heet Eugène. U komt woensdag niet in Soest, want wij wonen in Amers foort, hè mam." De opgeroepen getui ge kwam dankzij het groene licht niet an een be- dan wel ontlastende verkla ring toe. "Eerste foutje" mompelde de pet voorin. Arie proefde 't leedver maak. Bij de tweede stop stond de blik ken koets ingepakt tussen twee auto's. De bezitter van een aftandse sportauto draaide het raampje van zijn portier open, maakte een gebaar van, zeg hoor hem eens, en slingerde de vervolgens luid hoorbaar de volgende tekst naar binnen **Van mij een kratje Heineken wanneer je op je baard trapt." Arie, verrast door deze tegenvallers, stelde vervol gens voor desnoods de verdere mid dag maar door rood heen te rijden, hetgeen voorin uitspraak ontlokte: "En de rekening zeker naar Spanje sturen hè?" Op alle drie de adressen waren de kin deren, hoe kan 't ook anders, alleraar digst. Bij zijn eerste officiële optreden was Arie nauwelijks gezeten toen een parmantig meiske, een zekere Janneke, hem in verlegenheid bracht. "Waar is uw paard Sinterklaas?", wilde ze we ten. Het antwoord werd ingevuld door een ouder die op een middag als deze niet in details wenste te vervallen. "Van het dak gevallen hè Sinterklaas." Arie heeft het beaamd noch ontkend. Er waren tenslotte collega's die in de komende dagen wèl met een Hairos II in de openbaarheid moesten verschij nen. Na de verstrekking van cadeautjes en afnemend gezang werd vaart gezet naar de tweede bestelling. Daar had de ouderlijke regie een ori ginele opvatting bedacht. "Nee maar dat is aardig," kraaide de verantwoor delijke moeder. "Wij hadden U nog helemaal niet verwacht. Kinderen kom eens kijken." Arie bekeek in het tele foonboek de dienstregeling. Alles bleek tot op de minuut te kloppen. Binnen in de huiskamer werd het een alleraar- .digste zitting. Goed tegenspel van de ouders en rotsvast geloof van de kin deren. Aangemoedigd door dit sukses had Arie het volste vertrouwen in het sukses van zijn laatste missie-post. Ter wijl hij ter plekke bij een open haard enkele koekkruimels uit zijn baard ver wijderde, werd hem door een turfje van een jaar of vijf de nogal voor de hand liggende vraag gesteld: "Waar is Zwar te Piet?" Of partijen het met elkaar hadden afgesproken zal wel altijd een goed bewaard geheim blijven, maar op nieuw werd door de heer des huizes de oplossing aangedragen. "Van het dak gevallen hè Sinterklaas." Opnieuw met 't oog op morgen gedroeg Arie zich als een gehoorgestoorde. Gelukkig nam het uitdelen van gevraagde cadeautjes het aktuele karakter van de vraag weg. "Dag Sinterklaasje, daaag, daag, daaag, daaag, Zwarte Piet," klonk het bij 't afscheid. Opmerkelijk, bijna verba zingwekkend hoe snel kinderen bereid zijn te vergeten, misschien wel te ver geven. "KLAAS" WANDELAAR. p.S. En allemaal nog een prettige 5-de- cemberavond. Zondag 16 december, Mariakerk: Op zondag 16 december a.s. vindt in de Mariakerk aan het Nieuwerhoek- plein weer een Oecumenisch Avondgebed plaats dat is voorbereid door de gelijknamige werkgroep van de Raad van Kerken te Soest. Het thema is "Hongeren naar gerechtigheid", naar aanleiding van de bekende tekst uit Mattheüs 5. In het avondgebed staat ditmaal - vooral ook met het oog op Kerstmist - de vraaf centraal hoe wij dienen om te gaan met onze welvaart, terwijl er in de landen van de Derde Wereld nijpend gebrek is. In het avondgebed gaat het niet om bezinning alleen, maar ook om mogelijkheden tot concrete actie. In dit verband valt het licht ditmaal op het Rwandaproject van de Derde Wereldgroep Soest. Lucie de Zeeuw, begeleidster van het project, zal daarvoor de aandacht en financiële steun vragen. Het avondgebed begint om 19.00 uur. Zo met St. Nicolaas, Kerst en de jaar wisseling in het vooruitzicht heb ik als net gescheiden man tegen wil en dank de behoefte om wat zieleroerselen of liever gezegd ervaringen aan het pa pier toe te vertrouwen. Niet met de be doeling om hiermee meelij op te wek ken, maar wel om iets te laten door klinken van het stuk sociaal-isolement waarin je - en voor zover ik dat kan overzien en heb ervaren is dat bij man nen sterker het geval dan bij vrouwen - in soortgelijke situaties als gescheiden man komt te verkeren. Wellicht her kennen een aantal mensen in dezelfde situatie er iets in en weten dan dat zij daarin niet de enigen zijn. Je omgeving van vrienden, kennissen en familie zorgt voor jou wel voor "een scheiding der geesten"; waar je zelf niet opuit bent. Met name in de kring van vrienden en bekenden ervaar je dat een aantal onder hen niets of nauwelijks meer iets van zich la ten horen of zelfs geen gesprek meer laten horen of zelfs geen gesprek meer met je aan kunnen knopen als je ze op straat tegenkomt. In mijn geval ook nog vaak mensen die een beroep uitoefenen waarvan je mag verwachten dat er een stuk invoelend vermogen is t.a.v. de trauma's die bij zo'n echtscheiding altijd voorkomen. Het automatisme waarbij ervanuit wordt gegaan dat het kind/de kinderen bij de moeder komen wonen en de vreemde reakties die je dan krijgt op het moment dat je laat weten dat dat voor jou in ieder geval niet "zomaar" zo is. Wat je proeft bij veel mensen is een niet uitgesproken stuk veroordeling, zonder dat men de achtergronden echt kent, maar die tot effekt heeft dat deuren, die voor jou dicht of "op de kier met een haak" gaan, veelal voor de andere partner wijd open worden gezet. Vanuit dat automatisme (kind bij moeder) volgen dan ook zaken als dat de ouder met het kind rond St. Ni colaas en Kerst wordt uitgenodigd om in een familiekring, deze feesten - die voor kinderen- een speciale betekenis 'hébbén - te komen vieren, veelal zon der dat er bij wordt stilgestaan hoe de andere ouder het zou hebben gevonden om met zijn/haar kind(eren) te zijn uitgenodigd. Ik besef heel goed dat er een stuk "utopie" zit in hetgene wat ik zeg. De gewezen partners zijn, zeker in het begin, vaak niet in staat om in eikaars bijzijn samen iets voor of met het kind te doen, zonder dat daarbij hun eigen conflicten, vaak onderhuids, een rol spelen. Het is op zich ook niet erg dat de ene of de andere ouder iets met het kind onderneemt. Waar het mij om gaat is te laten zien dat de automatis men waarmee de sociale omgeving op een echtscheiding reageert vaak tot een groter stuk vervreemding tussen ouders leidt dan in het belang van het kind is. Tenslotte merk je dan nog vaak dat de ouder bij wie het kind niet woonachtig is vaak de vraag krijgt, op het moment dat hij of zij iets met zijn of haar kind (eren) wil ondernemen of het gaat om bezoekregelingen, of dat wel in het belang van het kind is: een vraag die sowieso minder frequent wordt gesteld aan de andere ouder. Een vraag die daaraan vooraf zou kunnen gaan - hoewel wat retorisch - is of een echtscheiding überhaupt wel in het belang is van het kind dat van beide ouders houdt. Waarbij ik besef dat er extreme situaties zijn waarbij er geen andere weg is. Als laatste nog dit: Dit zijn mijn er varingen, gezien door mijn bril. Ik heb ook geen moment de bedoeling gehad daarin objektief te willen zijn. Ik heb een mening en ik hoop dat die hierin naar voren is gekomen. Verder hoop ik dat mensen die in een soortgelijke situatie verkeren hier een stukje herkenning uit kunnen putten, wat op zich al een stukje doorbreking is van het isolement. Ik wens iedereen een goede december maand en voor mij mag het snel ja nuari zijn! (Naam en adres bij de redaktie bekend) Naschrift redaktie: Gezien het karak ter van deze brief hebben we gemeend er goed aan te doen bij wijze van uit zondering af te wijken van de regel dat voortaan geen anonieme brieven meer in deze rubriek worden opgenomen. Voor alle andere ingezonden "menin gen van lezers" blijft deze regel ech ter onverminderd van kracht. Mijnheer van Loveren meent mevr. van T. een lesje in landspolitiek te moe ten geven. Het is mij niet bekend wat mevr. T. precies in haar ingezonden stukje heeft vermeld, ik weet wèl dat mijnheer van Loveren alleen waarde blijkt te hechten aan de socialistische waarheden en dus niet meer tot zelf standig denken in staat is. Maar mo gelijk dat een geheugenopfrissertje hem tot wat meer realiteitsbesef kan brengen. Wel mijnheer van Loveren, toen ene Den Uyl met zijn onheils kabinet van start ging, telde ons land ongeveer 10.000 (beroeps-) werklozen. Toen dat kabinet er mee stopte, waren dat er 200.000. Een vermeerdering van zo'n 2000%. De bedrijven - evenals nu de kern van ons aller welzijn- en wer den uitgekleed, winst maken was in so cialistische kringen een vies woord, vele gingen derhalve om zeep, terwijl menig bedrijf door de rode vakbonden werd kapotgestaakt. Maar wanneer het gaat om ander mans geld uit te geven dan staat het socialisme vóóraan, met mijnheer Den Uyl voorop. In enkele jaren tijd werd de staatsschuld verhoogd met meer dan 250%. Kijk, mijnheer van Loveren, deze zwarte bladzijden in onze parlemen taire geschiedenis worden graag ver geten en als het na zo'n periode onder een andere regering niet direkt alle maal goed gaat dan is dat de schuld van die andere regering. Dat u en ik nu de broekriem moeten aanhalen, de sociale uitkeringen terug moeten om zodoende 's lands financiën weer op orde te krijgen (schulden moeten toch worden betaald, niet waar? is te danken aan uw grote meester Den Uyl die zo van potver teren houdt. Die betaling der schulden is niet leuk, maar daarvan nu de schuld te geven aan de huidige regering, die geyvoon orde op zaken stelt, is blijk. - geven niets van landspolitiek te snap pen, maar blijkbaar alles van rode partijpolitiek, maar dat is natuurlijk wel iets héél anders. Voorts, mijnheer van Loveren, stelt u dat deze regering moet zorgen voor werkgelegenheid en ook dat is rode onzin, maar wel leuk te horen uit een richting, die het groot ste genoegen schept in het werk er bij neergooien om niks, zoals dat korte lings gebeurd is in de havenbedrijven van Rotterdam. Werkgelegenheid scheppen doen de particuliere onder nemers, waarbij de overheid een ondersteunende en aanvullende taak verricht. Maar misschien was u al zover geïndoctrineerd, dat u meende het Angelus van de Russische heils staat in de verte al te horen kleppen, want daar wordt de werkgelegenheid inderdaad door de staat geregeld. Oók concentratiekampenZiehier, mijnheer van Loveren, er zit meer in de landspolitiek dan uw kleine poli tieke wereldje u laat denken. Gezond verstand is nooit weg, maar je moet er wèl gebruik van willen maken. Van Doorne voor haar De salon waar kwaliteit nog betaalbaar is voor hem Natuurproducten van Calmare betekenen gezondheid voor uw haren. Steenhoffstraat 53 3764 BJ Soest 02155-21433 Ruime parkeergelegenheid. Geopend: maandag t/m vrijdag van 8.30-17.30 uur. Zaterdags van 8.00-15.30 uur. Geknipt voor u, door ons team. Samen met de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid heeft het Jeugd Rode Kruis het initiatief genomen om het contact tussen jongeren en ouderen te bevorderen. Nief alleen omdat dit contact tussen de verschillende gene raties schaarser is geworden, maar ook omdat er over en weer stereotiepe denkbeelden ove eikaars leefwereld bestaan. In het kader van dit initiatief is de les senreeks "Wat heet oud?" uitgebracht, die geschikt is voor toepassing in vijf de en zesde klassen lagere school, en in club- en buurthuizen, Daarnaast heeft het Jeugd Rode Kruis een foto wedstrijd rond het thema "Jong Oud" georganiseerd voor vijfde en zesde klassers van alle lagere scholen in Ne derland. Er zijn zes Kodak disc-came- ra's te winnen. Bovendien krijgt ie dereen, die meedoet een informatie krant over, het Rode Kruis. Het gaat ;bnfTiet insturen y^^^eb.fot'o (formaat 9x13 cm.; of 10x15 cm.), die laat zien hoe jong en oud samen bezig zijn. Het Jeugd Rode Kruis looft zes prijzen uit - drie voor de beste zwart-wit foto's en drie voor de beste kleurenfoto's. Per persoon mag iedere deelnemer in to taal twee foto's insturen (zwart-wit en/ of kleur). De zes prijswinnaars zullen hun foto toestel krijgen uitgereikt in februari 1985 op de Nationale Onderwijs Ten toonstelling in Utrecht. Wie mee wil doen, moet zijn foto's uiterlijk 15 ja nuari 1985 opsturen naar het Neder landse Jeugd Rode Kruis, Fotowedstrijd "Jong Oud," Postbus 28120, 2502 KC Den Haag. Schrijf op een zelfklevend etiket voor- en achternaam en leeftijd; volledig adres en postcodeklasnaam en adres van de school en het telefoonnummer thuis. Plak zo'n etiket op de achterzijde van elke foto. Niet op de foto schrijven. Ver pak de foto's in stevig karton en fran keer voldoende. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest le en 2e Kerstdag Speciaal menu met muzikale begeleiding. Vraag toezending menu. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Soester met mes gestoken De politie kreeg vorige week een tele foontje uit een cel aan de Smitsweg. waar een 19-jarige Soester meldde dat hij zojuist op de Weegbreestraat was aangevallen door een onbekende man. die geld van hem had geëist. Daarbij had deze met een mes gedreigd. Omdat de aangesprokene daar niets voor voel de was er een handgemeen ontstaan, waarbij de onbekende erin was ge slaagd de jongeman in zijn been te ste ken. De wond moest door een arts wor den behandeld. De dader was ca. 30 jaar oud. donker type en droeg een don ker jack. Brandje in flatberging In de berging van een flatgebouw ont stond vorige week een brandje in een hoeveelheid grof vuil. De brandweer moest eraan te pas komen om een en ander te blussen. Bij de brand gingen pallets, materassen en een hoeveelheid vloerbedekking verloren. Een aantal leidingen (riool, waterleiding, telefoon en elektriciteitskabels), liepen flinke schade op. In een eerder stadium hebben wij het wel eens gehad over de z.g. verplichtin gen, deze keer willen wij het hebben over de z.g. rechten van vrijwilligers m/v. Vrijwilligerswerk doen betekent dat je onbetaald werk doet voor een in stelling of organisatie. Daar mag na tuurlijk wel iets tegenover staan. Denk aan onkostenvergoeding (Zie onder staand stukje), denk aan verzekering (Zie krantenrubriek van d.d. 28 novem ber 1984), maar denk ook aan begelei ding, de mogelijkheid iets te leren, evt. de mogelijkheid mee te beslissen, recht op inwerktijd. Onkostenvergoeding Alle kosten die het doen van vrijwilli gerswerk met zich meebrengt, behoren door de instelling of organisatie werk groep, vereniging, stichting, etc.) ver goed te worden. Denk aan reiskosten, oppaskosten, papieï\ postzegels, tele foon- en vergaderkosten, enz. Helaas kunnen niet alle instellingen en organisaties dit soort kosten geheel ver goeden. Zorg er voor dat je vooraf weet welke kosten wel en welke niet terug betaald worden. Je kunt dan uitreken wat het doen van vrijwilligerswerk je gaat kosten. Dan kan soms (helaas) nogal duur zijn. Als een instelling of organisatie niet in staat is de onkosten volledig te vergoe den, vraag dan of ze voor de komende periode hiervoor een post op de begro ting willen opvoeren. Houd wel bij hoe veel het vrijwilligerswerk je kost; wel licht bestaat er de mogelijkheid achter af alsnog een bedrag van de organisa tie of instelling te krijgen. Soms ook kun je een deel van deze kosten aftrekken van de belasting. Volgende week Volgende week zullen wij het hebben over het inwerken van nieuwe vrijwil ligers en de begeleiding van vrijwilli gers. V.V.B.-openingstijden en -adres Voor alle facetten van vrijwilligerswerk, waaronder bovenstaande gegevens en Zaterdagmiddagmuziek Utrechtse Domerk In het kader van de Zaterdagmiddag muziek Domkerk (tijdelijk Pieterskerk) Utrecht wordt op 8 december a.s. (aan vang half vier) het tweede concert ge geven in de reeks Magnificat-composi ties. Onder leiding van Maarten Kooy zingt de Domcantorij het bekende Magnificat van Heinrich Schütz en het onbekende Magnificat van de 17e eeuwse compo nist Giacomo Carissimi; bij dit laatste werk zijn bovendien vier koperblazers voorgeschreven. De organist Peter van Dijk speelt een Fuga over het Magnificat van J. S. Bach en een Suite (Magnificat) van diens Franse tijdgenoot Louis-Nicolas Cleram- bault. De toegang is zoals altijd gratis. Na aanrijding doorgereden Op de parkeerplaats van de Haver- weerd ontstond vorige week een aanrij ding, waarbij de veroorzaker zonder zich te melden wegreed. Een getuige kon de politie weliswaar het kenteken van de automobilist doorgeven, maar dit bleek sinds 1982 te zijn vervallen. De politie zet het onderzoek voort. Aal joarclaang gong ik bie ut roadhuus stoan, Effe waachte en daan kwaam Singterkloas d'r oan. Soms zaat-ie in un rietuug, moar ok wellus op un peerd. 't Waas aaltied un kouw lieje weerd. Vaan 't joar kwaam Singt wel is Soest mettut spoor, Moar bie ongs roadhuus ree-die zomoar door Geejn baarregemeester op 't bordes en ok geejn loco; D'r woare heul geejn kindere om te zinge, dus ok geejn Scholtensolo. Singterkloas, woarom haajje toch zo'n baarre hoast? Ik von ut zo niet gezellig laangest de stroat, of ben'k t'r noast? Mot daar noeng volgend joar ok weer zo goan? Ajje de oardogheid d'r aaf het, kies daan un aangdere boan! Op un end kost de heule vertoning toch un mooie cengt. Licht ben wullie op dit gebied wel waat verwend. Daat liekt toch naargus op, ajje zo haard riedt! Je mot wel drie kere laangest komme, veurdaa'k je ëéjn keer ziet. Je aarme Piete rungde hun eige omtrent rot; 's Oaves haadde ze d'r zwaarte voete zellufs koapot. En de muzikaangte zoate te bloaze op un plaatte kaar; Daat vin'k toch, zo as ik ut aaltied zeit, heulemoal moar baar. Veur de meziek en de mooie paakke is daat toch zongde? Woare ze soms baang daazze de Singt nie biehouwe kongde? Soest wordt ongderhaangd zo meroakels groot en laang. Met aal die winkelpoole wordt ut un zwoare Singtegaang. Vaan de noord- tot an de Zuudwinkelpool is un heul end, Veurdaat de Singt ontvaange wordt in d'eejn of aangdere tent. En daan mottie nog us geduldig stoan an te hore waattie toch aallaang wist vaan te vore. Hoe ut hiero goat, daat wist-ie uut de Soesder Kraangt, waant-ie leest un specioale editie veur ut Spoanse laangd. Singt, ajje maarrege op huus angoat, howt daan in gedaaehte, Daatter volgend joar weer un zooi Soesders op je stoat te waachte. En die wulle je groag in goeje gezongdheid hier ontvaange, waant teuge die tied lope ze aalweer noar je te verlaange. Daajje un goed haart het, daat hejje voak genogt beweze, Moar 't mot nog laang blieve kloppe, daat hope we bie deze. Op un end hejje ok geejn opvolgers, waant ut celiboat is streng. Doe voortemee kaallum an en krieg de groete vaan Hannes v.d. Neng. Start reconstructie voet en fietspaden Stad houderslaan In het voorjaar 1985 zal begonnen wor den met de reconstructie van de voet en fietspaden aan de Stadhouderslaan. Het betreft hier de zijde Stadhouders laan tussen de Korte Brinkweg en de Maatweg, de zijde Stadhouderslaan tussen Maatweg en gemeentegrens met Baarn en de zijde Stadhouderslaan tussen gemeentegrens Baarn en Noor- derweg. In het najaar volgend jaar zul len rioleringswerkzaamheden uitge voerd worden in de Noorderweg. tussen Ir. Menkolaan en Stadhouderslaan en in de Maatweg. In 1986 zal het kruis punt Noorderweg/Stadhouders- laan/Maatweg verbeterd worden. Deze verbetering houdt in het aanbren gen van een nieuwe fundering en een her inrichting van het kruispunt. Zo zal in de as van de weg een tweetal verhoogde verkeersgeleiders worden aange bracht. Op die manier kunnen voetgan gers en fietsers in twee gedeelten de Stadhouderslaan oversteken. kantoor I^K'sS13 effiaeiKV Telefoon 02155-1 0115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Winkeldiefstal De politie hield vorige week een 46-ja- rige inwoonster van Soest aan, nadat zij in een winkel aan de Van Weede- straat een rok had gestolen. Het kle dingstuk had een waarde van 225 gul den. De vrouw was op heterdaad be trapt. Op zondag 9 december is er een 'gezamenlijke dienst' van de Gerefor meerde wijkgemeente en de Hervormde wijkgemeente van De Open Hof in Soest met de Evangelische Lutherische Gemeinde van Middelhagen in de DDR. 'U zult begrijpen dat wij ons in hart en geest met elkaar verbonden voelen, omdat het immers onmogelijk is dat wij in één kerk bij elkaar kunnen zijn, A'anwëge de reisbeperkingen van onze mede-christenen in de DDR. Toch willen wij proberen om deze adventszondag samen te vieren.' aldus de werkgroep DDR-kontakten. Zo zullen de diensten in Soest en Mid delhagen precies op dezelfde tijd beginnen, n.1. om 10.00 uur. In Middelha gen zal voorgaan ds. Frieder Jelen, terwijl in Soest zal voorgaan ds. Doeke Land. Ook zullen de liederen en de schriftlezingen precies dezelfde zijn. Daarbij is uitgegaan van het preekrooster van de Evang. Luth. Kirche. Ook de liturgie die zal worden gebruikt is dezelfde en zowel in het Duits als in het Nederlands afgedrukt. Leden van de werkgroep DDR-kontakten zullen mede de dienst verzorgen. Na de dienst is er gelegenheid om met de werkgroep van gedachten te wisselen. BEUKENLAAN 80 - SOEST EEMNESSERWEG16-22 BAARN TEL 02155-12643 - TEL 02154-15555 voor onderstaande vakatures, kunt u el ke maandag, dinsdag en donderdag terecht van 10.00 - 12.30 uur en van 13.30 -15.30 uur bij de Vrijwilligers Va- kature Bank Soest, ons adres isSteen hoffstraat 46 en ons telefoonnummer is(02155)-14880. Vakatures - Dienstencentrum voor ouderen vraagt naar gastheer voor ondermeer het ont vangen van de gasten - Nederlandse Jeugdherberg Centrale kan vrijwilligers m/v plaatsen voor di verse vakatures - Bij T.V.-omroep kunnen jonge vrijwil ligers m/v worden gfeplaatst, om mee te doen met een bekend programma - Stichting Opvang en Herstel Alkoholi- ci vraagt naar een aantal vrijw. m/v voor: - het begeleiden van alkoholoci. - Ook meedenken in werkgroep - voor opvang en begeleiden van part ners van ex-verslaafden aan alkohol - voor opleiding tot ervaringsdeskundige en begeleiden van cliënten. Al met al, gaat de voorkeur uit naar ex- verslaafden of naar vrijwilligers m/v met andere ervaringen op het gebied van alkoholici; - Voor het onderhoud van de tuinen kunnen nog vrijwilligers worden ge- plaats. Over de aard van de werkzaam heden geeft de V.V.B. graag de ge wenste inlichtingen - De Vrijwilligers Vakature Bank vraagt naar administratieve medewer ker m/v. Ervaring en goede kontak- tuele eigenschappen besluit gewenst - Instituut voor Natuurbeschermings educatie; Bureau Onderwijs Soest, e.a. vragen naar Vrijwilligers miV voor het assisteren van het geven van lessen - Om geestelijk gehandicapte mensen (kinderen) te begeleiden van en naar dagverblijf worden enkele zeer gemoti veerde vrijw. m/v gevraagd; - Ook bij een aantal verenigingen kun nen een aantal vrijwilligers m/v wor den geplaatst. Erik van Dorresteyn ff medewerker't Vaarderhoogt 'y/P Nu al het blad van de bomen en struiken is gevallen en de bloeiende planten zijn afgestorven bieden veel tuinen een troosteloze aanblik, kaal en kleur loos. Heel jammer, want dat is natuurlijk helemaal niet nodig, want er zijn legio mogelijkheden in be planting, waarmee we onze tuin ook in de winter het aankijken waard kunnen laten zijn. Naast win- terbloeiende gewassen zijn er diverse bladharden- de gewassen met vrolijk gekleurd blad en planten die gedurende de gehele winter hun bloemknoppen voor het voorjaar als sierwaarde dragen. Ik zal van iedere groep eens wat planten bespreken, zodat iedere tuinbezit(s)ter kan uitmaken wat in zijn tuin het best toepasbaar is. Bij de groenblijvende ge wassen staat natuurlijk de hulst voorop, waarvan diverse bontbladige kweekvormen in omloop zijn. Een prachtige goud-gele vorm, vrijwel stekelloos met grote kleurige bladeren draagt de varieteits- naam, Golden King, Silver Queen is vanzelfspre kend zilverbont van blad en bezit meer stekels. Een derde leuke vorm is Rubycaulis Aurea, met iets minder opvallend goudbont blad en mooie don kerrode takken, de zogenaamde "boerenbonte hulst". Dan zijn er nog diverse andere bontbladige hulsten, die allen wat minder bekend zijn, maar ook zeker het aanplanten waard. Neem eens een kijkje op uw tuincentrum. De Chinese hulst ofwel Ilex crenata "Golden Gem", een geelbladige dwergvorm heeft eigenlijk niets of weinig weg van de struiken die bij ons als hulst bekend staan. Het is een breed platgroeiend struikje met kleine gele blaadjes die 's winters aan de plant blijven. Een kleurbrenger in rots en heidetuin of als voorgrond in vaste planten of heester-borders. Garant voor kleur in de winter staat ook de bontbladige olijfwilg, waarvan ook diverse vormen in de handel zijn. De bekendste is Eleagnus pungens 'Maculata' met fel gele banen op het blad. De plant heeft als voordeel dat ook op halfbeschaduwde standplaatsen het blad goed op kleur blijft. Een onbekende telg van het geslacht is. E. ebbingei Limelight met wazig citroengele strepen op het blad. We komen deze planten nog maar weinig tegen in tuinen omdat hij pas sinds 3 jaar in de handel is. Een ander leuk bontbladig heestertje is Leucothoe fontanesiana "Girards Rainbow." Het bald is erg fraai gevlekt in diverse tinten, van crême-wit tot donkerrood. Bovendien zijn ook de dikke bloem knoppen voor het voorjaar al goed zichtbaar ge durende de winterperiode, en heeft het struikje een sierlijk overhangende groeiwijze, zodat aanplant ervan de moeite waard is. In de kardinaalsmut- senfamilie vinden we ook de nodige winterkleur. Goede bladhoudende kruip/klimheestertjes zijn Euonymus fortunei 'Emerald en Gold met kleine geel-rode blaadjes. E.f. Gracilis met wit/groen blad, E. f. Golden Prince' met groen-geel blad en nog tientallen minder bekende variëteiten. Andere nog niet genoemde bladhoudende bontbladigen zijn bijvoorbeeld de broodboom (Aucuba) bonte Rhodo- dendron (komt niet zo vaak voor) en de grote en kleine maagdenpalm, die vaak gemakshalve tot de vaste planten gerekend worden. Volgende week beschrijf ik nog meer kleurbrengers voor de winter, die het ons eigenlijk erg gemakkelijk maken, die saaie winterse tuin, een vriendelijker aanblik te verschaffen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11