WARM! adama MEDE mm r\AM DAM m «AM 13? O?8 10?° Opmerkelijk Soester bruidspaar Sint in Overhees Soester in beroep tegen weigering vergunning varkensstal Soest krijg 800.000 voor stadsvernieuwing INLIJSTEN? k Jaar lang gratis lachei w zogezien Klachten over bezorging op St. Nicolaasavond: tel. 14152 (18.00 -18.30 uur) V\ W HILVIS v. Weedestraat Provincie wil voortzetting kledingwerkplaats subsidiëren [aard lobby fotoshop 'tjtartje HANDEL Wondertje PARFUMERIE VAN AMERONGEN Sauna badenkaart 49.- Kuiken- bouten 5. JONGE EDAMMER Biefstuk 2 29 5 kilo BINTJES KALKOEN- POTEN [98 EIEREN Kip karbonade Honsbergen Heilsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 63e JAARGANG NO. 16 Abonnement per halfjaar f12,- Buiten Soest per halfjaar f24 Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Vurige week donderdag vond in Soesl een bruiloft plaats, die in meer dan één opzicht opmerkelijk was. Gerard van Dorresteijn en I.orette Hilhorst traden in het huwelijk. Zoals de namen al doen vermoeden zijn het heiden telgen van authentiek-Soester geslachten, al is dat op zichzelf geen bijzonderheid. Opmer- Onze klachtentelefoon die 's woens dags steeds tot 19.3» uur bemand is voor uw bezorgklachten, is heden avond, in verband met het St. Nico- laasfeest na 17.00 uur niet meer be zet. U wordt na 17.00 uur verbonden ftiet het antwoordapparaat. Indien u geen Soester Courant mocht hebben ontvangen, schroomt u dan niet en overwin uw aversie tegen die ant woordapparaat en spreek alleen maar uw adres in, dan weten wij, dat wij u morgen een Soester Courant moeten nabrengen. Dank voor uw medewerking. keiijker is het feit dat bruid en bruide gom exact even oud zijn: geboren op 19 oktober 1957, en bovendien onder el kaar staan ingeschreven in de re gisters van de burgerlijke stand van Soest, Fen kopie die zij voor deze spe ciale gelegenheid aangeboden kregen bewijst dat. Een andere bijzonderheid was het dat de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer Dekker, die Gerard en Lorette vorige week 'in de echt ver bond.' dezelfde was als de ambtenaar die hen destijds - 27 jaar geleden - in het geboorteregister heeft ingeschre ven. Als je al zoveel met elkaar deelt, is het zeker de moeite waard ook het leven met elkaar te delen, moeten ze gedacht hebben. Jarenlang hebben Gerard en Lorette bovendien op een steenworp afstand van elkaar gewoond hij op de Park laan. zij op de Beukenlaan) zonder el kaar te kennen. Dat gebeurde pas tij dens het Gildefeest vorig jaar, op de zelfde dag als waarop ze een jaar later hun huis zouden kopen. Geen wonder dat de feestavond van het Gilde dit keer samenviel met de bruiloft. Gerard en Lorette delen trouwens nóg iets. Beide vaders gaan in Soest door- het leven met de bijnaam "Kiep". Ze heten dan ook respectievelijk Gijs Kiep en Gart Kiep, en vandaar dat Gerard Foto: Herman van Dam. en Lorette hun trouwkaart hadden ver sierd met kippetjes. Gerard is in het dagelijks leven werk zaam als timmerman bij de firma Westemijer in Soest. Lorette verdient de kost als verkoopster bij Brandsma Verf en Behang in Soest-Zuid. Foto: Herman van Dam. Op zijn ronde door Nederland is Sint Nicolaas vorige week nog heel even terug geweest in Soest, met name in Overhees. De Goedheiligman was daarvoor uitgenodigd door de wijkver- eniging Overhees en de winkeliersver eniging Overhees. De oude bisschop ar riveerde overigens rijkelijk vroeg, al twintig minuten voordat hij verwacht werd. Penningmeester Erik Teunissen van de winkeliers, die de Sint op ge paste wijze zou verwelkomen, keek dan ook éven benauwd, omdat hij nog niet kon beschikken over het welkomst geschenk dat hij de grote Kindervriend zou aanbieden. Gelukkig dromde de jeugd van Overhees zo om Sint Nico laas samen, dat de taart (want dat was het) op z'n allerverst kon worden aan geboden. De Sint maakte zijn intocht in Over hees overigens op een fraaie schim mel, die hij voor de gelegenheid even had geleend van stal Duinbak. De kinderen kregen dit keer veel beter de gelegenheid om Sint Nicolaas van dichtbij te bekijken en een babbeltje met hem te maken dan tijdens de in tocht. Sint Nicolaas bracht op z'n ge mak een bezoekje aan de nog bijna nieuwe winkels aan de Tamboerijn en zette vervolgens koers naar de Borg, waar de wijkvereniging een leuke mid dag voor de kinderen had ge organiseerd. Daar troffen alle kinderen een verrassing aan in de schoen die zij een dag eerder hadden mogen neerzetten. "Ik zou graag willen dat de voorschrif ten wat soepeler waren", aldus de voorzitter van de beroepschriftencom missie, mr. J. Beijering vorige week tijdens een vergadering waarin de heer E. Pieper uit Soest een pleidooi hield voor de legalisering van de varkens stal die hij zonder vergunning in een perceel aan de Birkstraat heeft opge richt. Het College van B. en W. heeft dat verzoek in een eerder stadium afge wezen, omdat het bestemmingsplan het gebied omschrijft als "agrarisch gebied met landschappelijke waarde." Daardoor mogen er geen gebouwen worden geplaatst die hooger zijn 3 me- Aanvankelijk was het bedrag zelfs 910.000 gulden, dat het rijk aan Soest heeft toebedeeld in 1985 voor stads- en dorpsvernieuwing. Maar de staatsse cretaris had zich vergist en wethouder drs. Plomp (VVD) van Ruimtelijke Ordening deelde deze week bij het be- grotingsonderzoek mee, dat het bedrag is verlaagd tot 808.000 gulden. Dat is één promille van het totale rijks budget, dat rechtstreeks de gemeente toekomt zonder tussenkomst van de provincie Utrecht. Dit geld is in het ka der van een nieuwe wet Soest toege kend zonder goedkeuring vooraf van de gemeentelijke plannen. Het gemeente bestuur beraadt zich nog hoe zij het kapitaal zal aanwenden. Voor de jaren 1986 tot en met 1989 zullen naar ver wachting de bijdragen eveneens rond de acht ton schommelen. Met dit geld moeten de stads- en dorps-1 vernieuwingsactiviteiten worden gefi- uw Spakenburger vishandel opent op 14 december Van Rouwendaal geeft u de zekerheid, op een polls van kwaliteit. Bij ons hypotheek v.a. 20 jaar vast 8% 10 jaar 7.7 5 jaar 7.5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -164 67 nanciërd. Daaronder vallen allerlei za ken die thans nog in aparte rijksrege lingen worden geregeld, die per 1 ja nuari worden opgeheven. Dat heeft be trekking op het verplaatsen van milieuhinderlijke bedrijven, de rege ling voor de verbetering van particu liere woningen, de regelingen betrek king hebbende op de voorbereiding en uitvoering van plannen voor de verbe tering van de woonomgeving en de re gelingen inzake de restauratie van woonhuismonumenten. Hieronder val len niet de verbetering en renovatie van huurwoningen. Ries van Logtenstein (CDA) vestigde in de commissie de aandacht op het zg. 'krottenplan' van de gemeente, maar daarover moest de wethouder nog eens nadenken. Om de gelden uit het ge meentelijke stadsvernieuwingsfonds eerlijk te verdelen, zal de gemeente raad begin volgend jaar een subsidie verordening moeten vaststellen. Een ambtelijke werkgroep is thans reeds druk doende deze verordening voor te bereiden. De subsidie-verordening moet voorschriften bevatten over de wijze waarop jaarlijks bekend wordt gemaakt welk bedrag voor geldelijke steun beschikbaar is en hoe dit over de verschillende sectoren van de samen leving moet worden verdeeld. Op een vraag van Jan Vissser iProg. Soest) deelde wethouder Plomp mee dat zal worden bepaald hoe de Soester bevolking bij het gemeentelijke stads vernieuwingsbeleid moet worden be trokken. Dat zal in een aparte spraakverordening geregeld worden, die eveneens begin volgend jaar de raad zal bereiken. ter, terwijl de stal van de heer Pieper al 3.75 meter hoog is. Voorzitter Beijering merkte op zich te kunnen voorstellen dat de gemiddelde burger wat vreemd opkijkt als er in een agrarische gebied geen stal ge bouwd mag worden, maar hij kon niet onder de voorschriften uit. De heer Pieper bracht naarTvoren dat hij het bouwsel (al dan niet gebouwd in de zin van het bestemmingsplan) er juist haar neergezet ten behoeve van zijn vader, die als agrariër geregistreerd staat. Mr. J. Nieuwenhuyzen, die het College vertegenwoordigde, wees erop dat het bij "gebouwen" gaat om geheel of ge deeltelijk door wanden omsloten en voor mensen toegankelijke bouwwer ken, waarop de heer Pieper zich be reid verklaarde desnoods een wand ge heel weg te halen. Echter ook dit zal volgens de heer Nieuwenhuyzen niet veel uitmaken. Joop van den Brakel (PvdA) nam het op voor de heer Pieper. Hij merkte op dat het langzarrj'.-hand tijd wordt de'voorschriften te, 'veranderen en be toogde dat er 'in< dit geval sprake is van "rechtsongelijkheid": "Een paar meter verderop staat een schuur voor 100 varkens, en dat mag wel." Van den Brakel merkte verder op dat het bouwsel van de heer Pieper in het niet valt bij de vele andere gebouwtjes die er staan, van dikwijls veel zwaar der materiaaL Mr. Nieuwenhuyzen bestreed dat er sprake is van rechtsongelijkheid. Juist het bestemmingsplan zorgt ervoor dat alle burgers gelijk worden behandeld, betoogde hij. Dat er in de directe om gevingmogelijk bouwsels staan die evenmin aan de eisen voldoen, geeft de burger nog geen vrijbrief om zich van het bestemmingsplan niets aan te trekken. Vrijstelling is volgens hem in dit geval ook niet aan de orde. De com missie zal binnen afzienbare tijd ad vies uitbrengen aan de gemeenteraad over deze kwestie. De heer Pieper toonde zich bereid de dakhoogte tot de voorgeschreven maat te verlagen. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Koninginnelaan 48 Soest 12245 SPORTIEVE WARME JACKS in 4 kleuren. Ook verkrijgbaar in extra grote maten (t/m maat 63) Normale prijs vanaf H AQ00 f285.00 NU It^i GEDESSINEERDE TRUIEN van o.a. Pringle en Pulligan in uitlopende series nu sterk afgeprijsd. Normale prijs van 139.00 QuOO tot 189.00NU 09i Het College van Gedupeerde Staten van Utrecht heeft Provincie Staten voorgesteld een bedrag van maxi maal 61.896 gulden te beschikking te stellen om de voortzetting van het pro ject kledinjgwerkplaats in Soest voort te zetten. Het is een eenmalige bijdra ge van de provincie. In oktober 1983 stelde de provincie een bedrag van 70.135 gulden beschik baar voor het project. Dit houdL in een cursus voor vijftien jongens en meisjes in de kledingbranche met be houd van hun uitkering, opdat ze na de cursus in staat zijn zelfstandig een produktie in kleding op te zetten en deze te verkopen. De cursus wordt veertig weken per jaar gegeven ge durende twintig uur per week. De eer ste cursus startte in januari van dit jaar met vijftien deelnemers uit Soest, Baarn, Bunschoten, Amersfoort en Zeist van verschillende nationaliteit. Volgens Gedeputeerde Staten blijkt uit de tussentijdse rapportage dat het project goed is aangeslagen. Het werkt zeer stimulerend op de deelnemers ter verbetering van hun arbeidsmarktpositie, creativiteit en zelfvertrouwen. Gezien de brede be langstelling voor het project wil de gemeente Soest het op dezelfde schaal eenmalig herhalen met vijftien deel nemers uit een andere regio dan de huidige. De positieve ontvangst van dit pro ject bij zowel deelnemers als instan ties (gemeentelijke sociale dienst, het organiserende creatief centrum Artishock waar de cursus wordt ge geven, gewestelijk arbeidsbureau etc.) en de aansluiting ervan bij de criteria en aandachtspunten van het werkge- legenheidsfonds, hebben Gedeputeerde Staten ertoe gebracht het verlengings- verzoek van de gemeente Soest eenma lig te honoreren. In dit verband mer ken G.S. nog op, dat 1985 is uitgeroe pen tot het Jongerenjaar en dat dit een project voor jongeren is. GRATIS KALENDER-POSTER BU INLEVERING VAN EEN KLEURENFILM carloons van de Pink Panther e Tom Jeny Dat behang frestoRint Ongeloolliik goed in kleur vi, door Gerard Paul m herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest De Sint wist zeer beslist uitstekend wat DUBBEL GLAS voor U betekent. Dit geschenk was Hem te zwaar, ook Piet is geen geweldenaar. Vraag wat Van Ede U berekent. Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest De krant was nog warm toen de eerste reaktie op mijn alternatieve Sinterklaas viering al binnenkwam. "Zeg, dat idee van jou vond ik poepie- goed" hoorde ik een jeugdige stem door de telefoon jubelen. Het was geen ver legenheid waardoor ik niet direkt iets terug kon zeggen. Ik wist helemaal niet waar hij het over had. Om de toege zwaaide lof toch in ontvangst te kun nen nemen moest ik daar dus eerst ach ter zien te komen. Je kunt moeilijk aan zo'n jongen vragen wélk goed idee hij eigenlijk bedoelt. Bescheidenheid ge biedt mij te zeggen dat ideeën door gaans niet via de lopende band aan mij passeren. "Wat leuk dat je me daarover opbelt" zei ik dus maar en op goed ge luk: "Doé jed'rook iets mee?" "Dat zal niet meevallen" zei hij. Het is vandaag al Sinterklaas en dus is het wel een beetje laat. Maar ik ben het in ieder geval helemaal met je eens dat we zo langzamerhand speelgoed en rot zooi genoeg hebben. Een beetje aan dacht, warmte en gezelligheid, daar hebben we dringend behoefte aan. Dat geldt trouwens na 5 december net zo goed. Dat wilde ik alleen maar even zeggen." Ik begreep dat hij mijn cursief van de vorige week gelezen had. "Wij vieren St. Nicolaas deze keer niet thuis, maar bij een kennis van ons die op zulke da gen altijd alleen zit" zei hij nog. Even later vroeg iemand of de aktie ook al een naam had. "Aktie?" vroeg ik ver baasd. "Het gaat er juist om dat het door iedereen individueel gebeurt. Zo iets kun je niet organiseren." "Nee. Dat begrijp ik, maar je moet er volgens mij wel veel meer ruchtbaar heid aan geven. Als je nou eens stickers Iaat drukken met iets er op als 'Dit huis heeft een deur.' Wie dat op z'n deur plakt geeft daarmee te kennen dat daar een open huis achter zit." "Of ze denken dat die deur er juist is om je buiten te sluiten" opperde ik. "Dat is nou juist de clou. Je moet de mensen aan het denken zetten over die deur. Het gaat er om hoe je zo'n deur gebruikt. Je sluit 'de boze wereld' er mee buiten of je laat zien dat de deur naar binnen opendraait." De volgen de dag toonde hij mij het ontwerp met de tekst 'Dit huis heeft een open deur.' Voor gezamenlijke rekening hebben we er duizend bestèld. Wie zo'n sticker op straat aangeboden krijgt kan wel even in verlegenheid gebracht worden, want echt vrijblijvend is zo'n ding op je deur natuurlijk niet. Misschien maakt het wel zo veel los dat het wonder echt gebeurt. Je mag het toch een wonder noemen als mijn dagdroom werkelijk heid wordt? LANCASTER ADVIES-DAGEN A.s. vrijdag en zaterdag bij (H.l. STREUPER) SOESTERBERGSESTRAAT 55 Geldig tot 1 januari 19H5 Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 18449 of 18319 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jk Peters bv, voor wonen in de groene zone. Donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 dec. Dit weekend at 1,7 kilo Alleen donderdag (Alleen tegen inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 10, dinsdag 11 en woensdag 12 dec. KILO Alleen donderdag 2Vz KILO ONGEKRUIDE Alleen donderdag KAKELVERSE 10 stuks voor Donderdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 dec. Franse Golden delicious 298 Witlof 250

Soester Courant | 1984 | | pagina 1