n m CÖJ3 ^t)attnuken 380,- Kerstdiner Dansant? isions Chinees op niveau HOUT- Vrijwilligers Vakature Bank Geslaagde fakkelwake van Amnesty International ^Qjehannes* Tl) IN-ADVIESCENTRU M tvaanlerhocgt SOES'v R! Ds. Rinzema terug van weggeweest Qrchol oormode Vanavond in De Borg: kerstversieringsdemonstratie 'Groei en Bloei' V akantie V ri j willigers V akture Bank Sint Nicolaas ziet 'Ghostbusters' in 'd Oude Enghe Oud papier-aktie 'Rinke Tolmanschool' Op zoek naar winterkleur deel 2 voor doe-het-zelvers WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 door Arie Wandelaar SOESTER COURANT PAGINA 17 14.500,- .000 km 45.000,- ■000 km 46.500,- 31.500,- 46.500,- '00 km 32.000,- 13.750,- 25.500,- 19.500,- 20.750,- 24.000,- 3.950,- 12.500,- 13.500,- 26.500,- m 15.750,- 0 km 15.000,- '00 km 18.500,- 34.000,- 11.000,- 4.750,- 1 21.500,- 000 km 36.500,- 15.500,- 18.500,- 9.500,- 12.750,- fzekering tot 70% Foto:Goos van der Wilt. Als u hem destijds in Soest gekend en beluisterd heeft, dan zult u 't met Arie eens zijn dat zijn vertrek naar Utrecht iets wat op leegte lijkt heeft nagelaten. Arie .doelt op ds. J. Kinzema, Gronin ger van geboorte, in Soest een aantal jaren predikant van de Gereformeerde Gemeente met als wekelijks rust- en luistèrpunt de Gereformeerde Kerk aan de Soesterbergsestraat. Ken man naar Arie's hart. Geen zwartkijker, geen doemdenker. Levend en ge tuigend van het positieve dat de bijbel mensen zoals u en ik te zeggen heeft. Zijn pastorale kwaliteiten en opvattin gen zijn sinds geruime tijd ook tot Hil versum doorgedrongen. Vandaar is hij vla de NUKV-microfoon wekelijks te beluisteren. Zijn wekelijkse praatjes roepen iets op van een sfeer die niet bij 3ouorbaat is gereserveerd voor chris tenen en kerkelijken. Het zou Arie dan ook niet verbazen wanneer de Groning se dominee speciaal bij afzwaaiers, twijfelaars en laatbloeiers graag en veel gehoord vindt. De man is boven dien gezegend met een stem die je bij hét beluisteren van je radio niet direct in een kerkelijk hokje zult plaatsen. Aangezien de uitzendtijd waarin hij spreekt op een tijdstip valt dat het feffiptste deel van de werkende Neder landers een boterham met beleg tracht te verdienen, heeft 't er lange tijd op geleken dat veel van zijn woorden hun ming slechts ten dele bereikten. De uitgeverij Boekencentrum b.v. te Den Haag heeft daar iets aan gedaan. "Hebt u dat ook wel eens?' is de titel van een qua uitvoering eenvoudig boekje waarin een aantal van ds. Kin zema's radiopraatjes zijn gebundeld. Aan de hand van kleine voorvallen in het dagelijks leven probeert hij niet miet de bekende zelfoverschatting dui delijk te maken wat de betekenis van het christelijk geloof is. In al zijn ge sprekken kun je proeven wat de bete kenis van christelijke geloven zou kun nen zijn. Nergens is hij een scherp rechter, eerder de aangever die zonder ingew ikkelde formules, zalvende woor den of onbegrijpelijke taal probeert be grip voor elkaar te laten opbrengen. Hij laat ons van Turken leren, oefent kritiek uit op het instituut kerk en re kent af met de Schepper die in de voor- stelling van vele volwassenen kerke lijke christenen slechts hel en verdoe- Jmicnis heeft weg te geven dan wel in Jnfiiorraad heeft. 'Hebt u dal ook wel - eins?' is een boekje dat de dagen lich ter en het dagelijks leven wat aange- liamer maakt. Jecember - feestmaand lecember is zonder twijfel de kleur rijkste maand van het jaar. Sinter klaas. Kerstmis en 31 december zijn fgned voor feestelijke bijeenkomsten, al (»f niet in familiekring. Toch raken wij r steeds meer van overtuigd dat we ecember met meer moeten inkleuren lan banketletters, een kerstboom en uurwerk. Ken gedachte die volgens Xrie te maken heeft met de hoeveel- leid ellende die uitgerekend in een Feestmaand over ons wordt uitge strooid. -Ie kunt er met enig gevoel niet meer om heen. Daarom kwam er voor Afrika 70 miljoen op tafel, waarna wij vervolgens op een wat meer verant woorde wijze Kerst- en Nieuwjaars wensen het land in kunnen sturen. Voor ii daarmee begint wil Arie er nog even >p w ijzen dat redelijk dicht bij huis ook dit jaar weer iets van ons wordt ver wacht. De hulp aan l'olen lijkt door >nze aandacht voor Kthiopië wat op de locht te komen staan. Daarom in dit Kond je Soest nog eens extra aandacht mr de actie Help de l'olen. Dat u kleding en voedsel in pasklare dozen bij de bekende adressen kunt inleveren langzamerhand genoegzaam hekend. Problemen doen zich voor bij het vervoer. Geen transportmiddel dat op spuitwater loopt, en dus moeten wij s. transporten op weg helpen. Als o toch met kerstcorrespondentie druk bent. noteer dan ook even het gironum- icr van de Stichting Midden Neder- nd Helpt de Polen. Op postrekening .">4X0231 kan naar Polen getankt wor- Deze week las ik een artikel van Stan Huygens over de Chinese keuken met z'n ups en downs. Juist diezelfde dag bezocht ik voor de tweede maal het nog niet zo lang geleden geopende King's Palace (geopend sedert oktober), in het Soester Óverhees (Tamboerijn 23- 25). Als je niet in Overhees woont, ben je gauw geneigd dit gebied te vergeten. Dat zou jammer zijn, al was het alleen maar om het fantastische restaurant van de heren W. S. en W.J. Kan te be zoeken. De inrichting is prachtig, maar het gaat mij erom hoe is de keukenhoe is de bediening? Ik had dus al eens kennis gemaakt met hun specialiteiten, die waren zo goed dat ik terugkwam. Chinezen zijn van zichzelf niet erg opdringerig, maar wel - als je jezelf er voor openstelt - buiten gewoon behulpzaam, vriendelijk en graag bereid je te tonen, dat ze kunnen koken. Ik vroeg daarom één van de he ren Kan eens wat lekkers klaar te ma ken. Ze vroegen naar onze voorkeur en binnen 20 minuten hadden we een aan tal gerechten voor ons staan, zo fantas tisch dat je je bord erbij op zou eten. Enkele toppers zijn: Wan Tan Soep. Limon Kai, Au Yuk Sie Tsoi e.d. Ik feli citeer de bewoners van Overhees zo'n Chinees restaurant, een waar King's Palace. in hun midden te hebben. J.M. VOOR DAMES EN HEREN Net een haartje beter TEL. 02155-13990 TEL. 03418-57485 SOEST PUTTEN BEETZLAAN 74 DORPSSTRAAT 54 der ARIK WANDELAAR. Koninginnelaan48 Soest 02155-12245 In de grote zaal van De Borg, Willaert- straat 49, zal vanavond om 20.00 uur een kerstversieringsdemonstratie plaatsvinden. De heer J. B. Wiertse- ma, vakdocent aan het tuinbouw-on- derwijscentrum te Utrecht, zal in een avondvullend programma de kerst sfeer alvast oproepen met als thema "Leven met kontrasten". Bij het bloemschikken spelen kontras ten van kleur en materiaal een be langrijke rol: ze geven de nodige span ning aan een schikking. Tegenstellingen als: hard-zacht, dik- dun, glad-ruw, recht-rond etc. bren gen dit ondermeer tot uitdrukking. Ook in het dagelijkse leven kennen we kontrasten en met name aan het einde van het jaar beleven we ze intenser. Deze gedachte zal de heer Wiertsema uitwerken in een aantal composities. U zult de demonstratie goed kunnen volgen, daarvoor zorgen wel het po dium en de geluidsinstallatie. Ook is er bij De Borg voldoende parkeer gelegenheid. Vanavond zullen drie van de te ver vaardigen werkstukken als extra attraktie worden verloot onder de aan wezigen! De entree is voor leden van Groei en Bloei gratis; voor niet-leden bedragen de toegangskosten ƒ5,-. Vanwege de komende feestdagen zal de Vrijwilligers Vakature Bank geslo ten zijn. van 21 december 1984 tot en met 3 januari 1985. Inwerken van vrijwilligers bij instelling, etc. Als u voor het eerst vrijwilligerswerk gaat doen bij een instelling of organisa tie (stichting, vereniging, werkgroep, etc.kunt u natuurlijk niet direkt volle dig meedraaien. U kent het werk nog niet. u kent de mensen niet. u kent de struktuur waarbinnen gewerkt wordt nog niet. Het is vanzelfsprekend dat u een in- werkperiode krijgt. Eén persoon bin nen de instelling of organisatie helpt u dan bij het kennismaken met de men sen en laat u de verschillende facetten van het werk zien. U zou aan verschil lende werkzaamheden een tijdje vrij blijvend kunnen meedoen. Spreek hier voor een bepaalde periode af. bijvoor beeld plusminus drie weken. Het is ver standig pas daarna af te spreken wat u precies gaat doen en hoeveel tijd u hieraan gaat besteden. Begeleiding Goede begeleiding van een ervaren kracht is belangrijk gedurende de hele periode dat u vrijwilligerswerk doet. U leert daardoor nieuwe dingen, u wordt steeds beter in werk en u kunt het steeds zelfstandiger gaan doen. Heeft u eigen ideeen over hoet u het werk wilt doen. dan kunt u daar ook met zo'n ervaren persoon over praten of tijdens een teambespreking kunt u dat naar voren brengen. Bespreek vooraf hoe vaak, in welke vorm en op welke pun ten u graag begeleiding wilt hebben. V.V.B.-openingstijden en •adres Wanneer u voor 21 december a.s. infor matie wilt hebben en/of u wilt vrijwil ligerswerk gaan doen, ondermeer aan de hand van onderstaande vakatures: dan kunt u of kan je elke maandag, dinsdag en donderdag bij ons terecht van 10.00 - 12.30 uur en van 13.30 - 15.30 uur bij de Vrijwillgers Vakture Bank Soest, Steenhoffstraat 46. tel.12630. Vakatures - Nederlandse Jeugdherberg vraagt naar éénv"rijwilliger m/v voor keuken werkzaamheden, zoals meehelpen met het voorbereiden van maaltijden, al dan niet in samenwerking met stagiaires, afwassen en overige voorkomende werkzaamheden Dienstencentrum voor ouderen vraagt naar gastheer (evt. gastvrouw) voor ondermeer het ontvangen van de gasten; - Stichting Peuterspeelzalen, waar al plusminus 5 vrijwilligers werken, kan nog enkele vrijwilligers plaatsen voor het ondersteunen van de leidsters bij groepen van minimaal 12 peuters en maximaal 17 peuters en naar een vrij williger voor tuinonderhoud - Nederlandse Jeugdherberg Centrale vraagt naar één vrijwilliger m/v voor het doen van licht administratief werk, inhoudende het informeren van bezoe kers over in Soest en omgeving plaats vindende aktiviteiten "een soort VVV- werk" - Kamerbewoningsprojekt vraagt naar één of twee vrijwilligers m/v voor het begeleiden van de bewoners en tevens zorg te dragen voor praktische en ad ministratieve zaken'. Bijlage in het be stand van de V.V.B. - Hockey-club in Soest kan op zeer kor te termijn vrijwilliger gebruiken voor klein onderhoud en schoonhouden van het clubhuis, lijnen trekken en nog wat leuke karweitjes. Lidmaatschap niet verplicht; - Gereformeerde Jeugdclubs Soester- berg vraagt naar vrijwilligers m/v voor het begeleiden bij clubaktivitei- ten, zoals boetseren, kleien, figuurza gen en gezellig converseren. Lidmaat schap niet verplicht - Voor het ondermeer koffie zetten en serveren, zoekt een bejaardencentrum ter versterking van het team nog en kele vrijwilligers m/v. tevens sociale kontakten; - Nederlandse Jeugdherberg Centrale vraagt naar een vrijwilliger voor balie- werk; dat wil zeggen, het inschrijven van bezoekers en het beheren van de bar Werktijden zijn afwisselend (dag en avonddiensten - Voor de gezondheidszorg (Rode Kruis, Werkgroep Kind en Ziekenhuis, Werkgroep Diabetes Amersfoort, etc. kunnen veel vrijw. worden geplaatst voor diverse kalamiteiten. Restaurant Denkt U aan ons Reserveringen: Prins Hendriklaan 1 - Soest - Telefoon 02155-13807 Foto: Herman van Dam. Maandag 10 december werd de herden king "gevierd" van de Dag van de rechten van de mens. De opsomming van de rechten van de mens dateert reeds uit 1948 en vormt de leidraad voor Overheden bij de bepaling hoe men met zijn burgers dient om te gaan. Dit jaar werd de aandacht vooral ge richt op de Campagne tegen Martelen zoals deze door Amnesty International wordt gevoerd. Ongeveer 35 mensen namen deel aan deze protestwake op 2 van de 3 Soester stations en ruim 70 mensen ondertekenden een ver zoekt tot vrijlating van een Chileense en Guatemalese vrouwelijke Gewe tensgevangene Als zeer positief mag ook vernoemd worden dat verschillende andere vrouwenorganisaties acte de presence gaven, o.a. Vrouwen voor Vrede. De reden van gevangenschap van vrouwen zijn doorgaans dezelfde als van mannen; echter, vaak worden vrouwen ook gebruikt als gijzelaars, of om inlichtingen te. verkrijgen over hun mannen of om gezochte familie leden onder druk te zetten; daarbij worden vrouwen vaak extra vernederd en in veel gevallen verkracht. Wij mogen u tot slot wijzen op de maandelijkse Schrijfmiddag die elke tweede woensdag van de maand plaats vindt in het Amnesty Centrum aan de Duinweg no. 21; daar wordt van 13.30 tot 15.30 uur telkens geschreven voor de zogenaamde Gevangene van de Maand; U kunt daar een voorbeeld brief overschrijven of deze ophalen en thuis schrijven. Wilt u het werk van Amnesty Interna tional steunen dan kunt u ook lid wor den. Voor verdere informatie kunt u het secretariaat bellen (tel. 14045). Afgelopen woensdag (5 december) konden Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten hun ogen niet geloven. Tijdens de lunch in bar-eetcafé 'd Oude Enghe, kwamen zij oog in oog te staan met een 'levensecht' spook!Gelukkig bleek dit spook niet echt te zijn. maar ging het hier om een promotie tour voor de grote kerstfilm 'Ghostbusters'. Met de Ghostbusters auto Ecro-I werd ook Soest even aangedaan. Sint Nicolaas beloofde tevens om, nog voor hij naar Spanje zou afreizen, de komedie 'Ghostbusters' te gaan zien. Ook u kunt dit gaan zien. want vanaf morgen (13 december) is 'Ghostbusters' dagelijks te zien in Amersfoort en Hilversum. Foto:Goos v Singterkloas is aalweer un poar doage thuus denk'. De taabberd zit weer in de mottebaalle en ze staaf weer veur un joar in de paarreplubaak. De ouwe boas het oardig in ze zaak 'etaast veur Soest. Wullie kriege aaehthongderddu- zend guldes veur staadsvernieuvving. Doar waas ik heul verraast meej. Ik wis toch nooit daawwe een stoad woare! Zaa'k ut daan voortemee moar over ut staadhuus hebbe ak ongs road- huus bedoelt? Daan kuwwe proate ovur twee staadhuze, want De Borg wordt daan ok staad(sthuus en geejn dorpshuus. Kerst zouwe we negehongderdduzend guldes vaange, moar eejn of aangdere aamtenoar in De Hoag haad ze kompu- ter iets verkeerds toe 'eflwusterd, waant met de haangd telle zaal d'r wel nie meer bie weze in de residentie. Moar loawe blie weze daazze zo goed om ongs edaacht hebbe en daan moewe niet legge te jaammere ovur un poar nulletjes verschil. Ajje waat kriegt uut de grote pot, niojje nie ovur un tonnetje vaalle, vin ik. l.icht hebbe ze in I)e Hoag meteejn de BTW en de successie nioar aaf'ehouwe, daal spoart daan al weer un girotje blaauw. Bie de gemeengte hadde ze ut ovur un begrotingsongderzeuk, moar zo is ut un bekleiningsongderzeuk, doch ik. Ze motte nog bekieke waat of daazze met de buut oanvaange. Daat stelle ze vaast in un sproakverordening. Waat of daat veurstelt? Hek geejn weet vaan, moar ik zouw zeige: kaallum un jonges, aangders hejje zo un spruak- vurwaarring. Loawe hope daat Artishock en De Borg mekoar ok goed verstoan bie de inwo ning. As doar traammelaant van komp, daan kunne ze zo plukhoarend in de staadsgracht rolle. Daat kaajje noeng zeige. Net zo as de Staaads- streek in ploats van de Dorpsstreek. Hewwe nog meer waat mot ver- aangdere? I's effe kieke. Joa, doar hek nog waat. Soesterbaarg wordt ongze voorstad. Met een staadsplein en geejn daarpsplein meer. Daarpsschaandoale worre zo daan stadsschaandoale en die bin nie zo aarg as op un daarp. As ter nog meer veraanderinge konime krieje daat wel te leze in de stands- editie vaan de Soester Kranngt. Ik hand toch nooit edaneht daawwe ut nog us zo veer zouwe schuppe in Soest. Awwe noeng moar geejn hoogheidswoanzin kriege. We hebbe aal un zooi hoge flaatte en die bin'k aallaang zaat. Zel- lufs met potloje d'r op. Geef ming moar ongs staadspaark C'olenso met staads- zwoane en eejnde. Artishock haawwe aal, zo komme we licht ok wel oan un Artis. De shock kriege we loater paas. Daat is awwe d'r aachter komme daawwe gewoon daarp blieve. Voorte mee het De Hoag zich heulemoal ver gist en ister niks vaan woar. Zit ik me heule verhoal veur niks te schrieve. Staadsmingse veraangdere daan weer gewoon in daarpsliiu. Ik waacht rustig aaf waatter beu re goat, moar ajje ut ming vraagt, daan mok zeige daa'k hoopt, daawwe toch moar daarp blieve. Ik veult niks veur daat staadse gedoe met kroakpaande en meer vaan zukke noarighede. En ik zouw me stukjes ok un aangdere ong- dertekening motte geve. In un stand kaajje d'r toch niet nngderzettc: IIAN N KS v.d. Neng. kantoor efflaencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Tapijtdiefsta.1 Uit het woon- en dienstencentrum De Vijverhof in aanbouw aan de Di Lasso- straat, heeft een onbekende dader een rol tapijt gestolen van twintig bij vier meter. Het tapijt werd op ondeskun dige wijze afgesneden. De dader kwam het appartement binnen door vernie ling van een deur. De schade bedraagt 2.100 gulden. Een inwoner van Putters- hoek deed bij de politie aangifte van de diefstal. Zaterdag 15 decem ber: Leerlingen, ouderraad en teamleden zullen zich die dag voor meer dan 100f inzetten om zoveel mogelijk oud papier op te halen. Maar dat kunnen zij niet alleen, daar hebben zij uw hulp ook bij nodig door inlevering van zoveel moge lijk oud papier. Indien het mogelijk is kunt u die dag het papier inleveren bij de school aan de Smitsweg. of even een belletje naar nummer 17230 en de kin deren en/of teamleden komen het graag bij u halen. De opbrengst zal o.a. worden besteed voor aankoop van een stereo-installatie die enkele duistere lieden zich toeëi- genden, nadat zij zich op onrechtma tige manier toegang tot de school ver schaften. Dus even bellen en wij ko men. Bij voorbaat namens de kinderen hartelijk dank. Kuit vernield Baldadige jongelui hebben een ruit vernield van een woning aan het Vedelaarpad. Ze hadden daar de voordeur van een bewoonster geblok keerd mei vuilniszakken, waarbij de ruit hel moest ontgelden Hiervan werd aangifte gedaan bij de politie. K Vorige week heb ik op zoek" naar winterkleur voor onze tuin, een aantal bontgekleurde bladhoudende heesters besproken. Ditmaal belanden we bij de winterbloeiende gewassen die 's winters onze tuin kunnen kleuren. Dit assortiment is niet zo erg uit gebreid, maar biedt genoeg variatie. Het kleinste winterbloeiende struikjes dat ook nog in een vrij brede verscheidenheid voorkomt is de winterheide ofwel Erica carnea in variëteiten. De kleur van de winterbloeiende struikje dat ook nog in een vrij donker wijnrood, met alle mogelijke kleurnuances hiertussen. Afhankelijk van de cultivar bloeien de struikjes van eind november tot aan eind april. Enkele heel goede bloeiers zijn Erica carnea 'Winterbeauty (helder paarsrose) en E.c. 'Vivellii' (wijnrood). Een erg langdurige bloei geeft Erica darleyensis te zien, waarvan witte en rose vormen gekweekt worden. De aanplant van winterbloeiende heide hoeft echt niet beperkt te blijven tot de heide- tuin, ook op de voorgrond van heester en vaste- plantenborders en in plantenbakken zorgt deze plan tengroep voor een vrolijke winterbloei. Een erg mooie winterbloeier die pas in februari met redelijk weer zijn bloemen gaat ontvouwen is de schijnhazelaar of Corylopsis panciflora. De bloempjes lijken op klokjes en zijn margarinegeel van kleur. Het struikje wordt zo'n 80-100 cm. hoog en ziet er ook na de bloei aantrekkelijk uit. Met zijn sierlijk overhangende groeiwijze en fris-rose groene blaadjes heeft de plant 's zomers een heel eigen voorkomen. Corylopsis spicata is een wat grovere uitvoering, wordt zo'n 150-170 cm. hoog, maar kent dezelfde bloeitijd. Een andere winterbloeier voor de kleine tuin is het peperboompje met witte, rose of rose- Erik van Dorresteyn /V medewerker 't Vaarderhoogt rode bloempjes naar gelang de variëteit. Rond eind februari brengen de bloemen een sterke zoete geur voort. Het peperboompje wordt totplm. 1 m. hoog. Terugsnoeien na de bloei bevordert een goede ver takking en knopzetting. Een alombekende winter bloeier is de toverhazelaar ofwel Hamamelis mollis die zijn prachtige gele lintbloempjes ontrolt vanaf half december. Er zijn diverse kweekvormen van te koop met verschillende nuances in geel en/of grotere bloemen dan de gewone vorm. Er zijn zelfs enkele bruin-rode cultivars, erg mooi, maar lang niet zo opvallend als de gele. Het veredelen en kweken van toverhazelaars is voor de kwekers een vrij moeilijke bezigheid, het geen aan de prijs merkbaar is. Het is een der duur ste struiken, maar dan ook wel zeer het aankijken waard. Hier en daar zien we winterbloeiende Jasmijn of Jasminum nudiflorum al behoorlijk in bloei staan. De felgele trompetbloempjes aan de kale twijgen, maken van de plant een aantrekkelijke leiplant voor een muurtje of schutting vlakbij huis, zodat er 's winters volop genoten kan worden van de lang durige rijke bloei. Een stevige struik met welrie kende rose-witte bloempluimen. momenteel ook al volop in bloei is Viburnum fragrans. De bloei valt meestal pas in februari-maart maar door het zach te weer van de laatste weken is hij nu ook al erg fraai van uiterlijk. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de herfstbloeiende sierkers, 'Prunus subhirtella "Autumnalis" die momenteel overal in volle glorie prijkt. Er zijn witte, rose en donkerrose varianten in omloop en ook de verschillende kweekwijzen, als struik, als opgaand stamboompje of als treurvorm, bepalen het uiterlijk van de plant. Volgende week nog enkele winterbloeiers, een aan tal winterbesdragers en wat bloemklimopdragers die hun bruikbaarheid voor winterkleur in de loop der jaren volop bewezen hebben.

Soester Courant | 1984 | | pagina 17