He M Ö3&P; i DE SPEELDOOS: SABA KING'S PALACE Tongstrelend lekker :he dienst 1EDACTEUR URANT tudheidkamer Soest FA. TON BEUKEN Winkelcentrum Overhees Politie grijpt daders van 55 inbraken Ford Siërra voor 1985 PAGfel WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 19 A.F.N. F. 300.- EXTRaI rrVVIDEOHIH I ALLE MERKEN RRUIMTE londenbezitters opgelet Kerstconcert Vocal Group Amersfoort [Baarnse 'De Retoerboer' zoekt I medewerkers BENT U NOG NOOIT' BIJ LAMBIEK GEWEEST? llörp'p' ANWB-cursus pech onderweg KETTING FORMULIEREN Specialiteiten Chinees en Indisch Ook afhaal-maaltijden Eén inbraak bij dag werd inbrekers noodlottig Grootse theater clown uit Ney York Bob Berky Jeugdtheater A MONITOR' 87 cm stereo ..n 39 kanalen £490 VHS Video 6038 HiFi-stereo 32 kanalen, 3 uur dü30. RCR 680 Compacl-Systeem 2500 2x30Wattincl. nnn boxen en meubel .990. istverband vragen wij voor de r Courant een redactionele werkzaamheden valiteiten is het onnodig te sol- er eigen vervoer te beschikken, schriftelijk aan directie Expositie 3e Kerkebuurt' toortgaajide tn de reeks wijken van Soest Is er vanaf a.s. zaterdag 15 Becember een expositie over het wel en lee van één van de oudste gedeelten Jpn Soest, n.1. „De Kerkebuurt". weel foto's uit het foto archief van de Temeente en het Prentenkabinet, teke- lingen, schilderijen en oude voorwer pen. iDe Kerkebuurt, vanouds het bestuur lijk en Kerkelijk centrum van de ge meente, met het oude gemeentehuis, jÖe kerk met de toren, de pastorie en dé Sosterswoning, het klooster Mariën- [urg, de armenhuisjes van de diaconie, [bok onderwijs vond daar plaats, het mude schooltje aan de Eemstraat, de Rpenbare lagere school en de Ulo. ^Dok de inwendige mens werd er niet wergeten. De herberg, De Drie Ringen, beschreven in het boek „Ferdinand Huyck van Jacob van Lennep. Er. tegenover stond de bierbrouwerij ,,De Posthoorn," waarvan de kelders nu nog aanwezig zijn. Café „De Gouden Ploeg" en het stationskoffiehuis in direkt verband met het station Soest, rond de eeuwwisseling gebouwd. Ook het plaatselijk vervoer vond er zijn oorsprong met de tramremise en, de paardetram. Veel is er te vertellen, maar foto's maken zichtbaar, dat ook hier veel is verdwenen, maar ook het nodige is gespaard en gerestaureerd. Huize Middelwijk en Bleiendaal zijn helaas verdwenen, maar de Oudheid kamer, voorheen een oude boerderij uit 1857 aan de Ferdinand Huycklaan is er nog en hierin kunt u de expositie „Kerkebuurt" gaan zien. De openingstijden zijn zaterdags en zondags van 13.30 - 17.00 uur. bp zondag 16 december a.s. organi seert de Baarnse Hondenclub wederom laar afsluitingsexamens van de na- Ejaarscursus. Na 4 maanden hard trai nen van baas en hond wordt in de Jraaie 'Pekingtuin' te Baarn een fexamen afgenomen door 6 vakkundige keurmeesters, doch men is het er nu al Imaniem over eens dat het peil nog nooit zo hoog is geweest als nu. Dm 9 uur 's morgens verschijnen de fcerste combinaties in de ring. Ruim 60 kazen en honden, verdeeld in de pup- kengroep, de A-honden en de gevorder den, de B-honden. Om 12.00 uur zullen lide prijzen uitgereikt worden door de Hirekteur van de Baarnse Rabo-bank, Me heer J. J. Erftemeijer, die tevens dé brote Rabo-wisselbokaal aan de beste (combinatie van deze dag zal overhan digen. U bent op deze dag ook met uw hond - mits rustig en aan de lijn - van harte welkom. De nieuwe cursus begint op 20 januari 1985, doch wordt voorafgegaan door een introduktie-avond op 15 januari, waar een film wordt vertoond die u een indruk geeft van de lessen in de ver schillende stadia en de instrukteurs. U bent van harte welkom en de toegang is gratis. Tevens is de Baarnse Hondenclub voornemens om ook les te gaan geven op de zaterdagen. In het zondagoch tendprogramma wil men ook een spe ciale jachthondengroep gaan samen stellen. Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met het secreta riaat: mevr. H. M. Schoor, tel. 02154-- 21555. is bepalend voor de levensduur van de bank. De meubel stoffen van weverij "de ploeg" staan reeds jarenlang bekend als degelijk en betrouwbaar. Speciaal met dit materiaal hebben wij een bank ontworpen en laten be kleden met stof Toulouse ad f 125,- p. meter. Wij brengen deze bankrbovendien voor-een uitzonderlijk lage prijs n,l, f 1285.- 2-zits en f 1685.- 3rzits. Nipt alleen laag. in-prijs.'.- maar ook 'een prachtig model, zeer comfortabel ensnel leverbaar. Kom en overtuig U. WINKELCENTRUM "SOEST-ZUID" IMet als gast Louis van Dijk, piano Velen klanken zullen in close-harmony- jsüjl gebracht worden op het kerstconcert, Bdat de Vocal Group Amersfoort, tesamen ■met het eigen combo zal geven, op don- Iderdag 20 december 1984 in het Kerke- llijk Centrum 'De Brug.' Schuilenbur- ■gerweg 1 te Amersfoort. ■Als gast zal optreden Louis van Dijk, ■piano. Naast het feit dat dit ('X-mas- day is here') zeer gevariëerd zal zijn, wat muzikale inhoud betreft, is het op Bdit moment voor 99.9", zeker dat deze variatie zich ook zal tonen in de nieuwe 'outfit' van de Vocal Group Amers foort. Wat dit zal zijn, wil de groep graag als een verrassing bewaren, maar een 'klapper' zal het ongetwijfeld worden. Op dit moment zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar a raison van 10,- 7,50 voor 60+ /65+ en CJP-pas). Belt u dan even (033) 19291, zowel overdag als 's- avonds bereikbaar. INTERJACK ijs en Camel Kerstprljs Tel. 02155-12650 Het klinkt misschien vreemd, maar omdat het zo goed gaat zit "de Retoer boer" te springen om nog een aantal medewerkers. Het aanbod van schillen en papier is zó groot, dat men het met het huidige aantal vrijwilligers niet aan kan. Voor alle duidelijkheid: het gaat om vrijwilligers. Het liefst mensen die een uitkering genieten via de WWV, RWW of de Bijstand. Ook WW-ers en WAO- ers zijn welkom, zowel mannen als vrouwen, want waarom zou een vrouw geen schillenboer kuniieji zijn. Het gaat om het ophalen van schillen en papier, het vervoeren van de schil len naar de boeren, het uitzetten van emmers in de wijken, eventueel het besturen van een kleine vrachtwagen (rijbewijs B-E is voldoende), het be dienen van de telefoon en verder alle voorkomende werkzaamheden. In de eerste plaats wordt van de vrij willigers verwacht dat ze gemotiveerd zijn (het gaat tenslotte om vrijwil ligerswerk). In de tweede plaats moet op ze gere kend kunnen worden, ook wanneer het slecht weer is. Er wordt in principe uitgegaan van 5 werkdagen. Is men echter maar 2 of 3 dagen beschikbaar, dan valt er altijd iets te regelen. Interesse? Bel dan Robert Luikinga, overdag 02154-21895 of 's avonds 02154- 22217. Inbraken Bij een inbraak in de woning van C. de B. aan de Ereprijsstraat heeft de on bekende dader de videorecorder en enkele betaalcheques ontvreemd. Hij kwam binnen door het openbreken van een deur. Uit de woning van de familie J. S. aan de Bosstraat werden een scanner en een scheerapparaat ontvreemd. De dader heeft tevergeefs geprobeerd met een breekvoorwerp ramen te openen. Vervolgens sloeg hij een raam met dubbel glas in om binnen te komen. Ook werd ingebroken in de woning van de familie Van G. aan de Van Beu- ningenlaan. Hier werd het slot van een deur geforceerd. De dader verliet het pand met twee draagbare t.v.'s. een wereldontvanger, twee fotocamera's en een aantal sieraden. Kratten gestolen De veertien kratten met lege limonade- flessen die door spelende kinderen werden gevonden in het bos achter de Bartolottilaan, blijken afkomstig te zijn van restaurant De Korte Duinen. Ze waren daar door een onbekende ontvreemd, maar het is niet bekend wanneer en op welke wijze. Gevaarlijke boom omgezaagd Zelfs een boomchirurg die door de be woners was ingeschakeld, zag zater dag geen kans de boom in een tuin aan de Beckeringhstraat te redden. De boom was door onbekende oorzaak gespleten. Omdat het gevaar bestond dat hij zelfs bij geringe wind zou omvallen, werd besloten de acht meter hoge boom om te zagen. Man mishandeld door uitzendkracht De 52-jarige J. de W. uit Soest heeft vo rige week bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door een personeels lid, dat als uitzendkracht werkzaam was in hetzelfde bedrijf als het slacht offer. De Soester vertelde de tijdelijke kracht hoe hij te werk moest gaan. maar dat stond de man niet aan. Na een woordenwisseling haalde hij plot seling uit naar De W.. die in het gezicht gestompt werd. Hierbij liep hij een ge broken neus op. Het slachtoffer kwam ten val en kreeg daarna nog enkele trappen van de verdachte, naar wie de politie op zoek is. wat, "restaurant" BURG GR0THESTRAAT16 SOEST. 02155 -17249 Gedurende vier achtereenvolgende weken kan men tijdens lesavonden van ca. 21/2 uur deelnemen aan het prak tisch auto-onderricht "pech onder weg." De ANWB heeft besloten ook dit sei zoen de cursus weer in Amersfoort te organiseren op dinsdag 8, 15, 22, 29 januari, maandag 4, 11, 25 februari, 4 maart, donderdag 7, 14, 21, 28, maart en maandag 15, 22, 29 april, 6 mei 1985. Iedere cursist ontvangt een handig cursusboek dat ook na afloop van de lessen zijn nut heeft bewezen. Erva ring van de Wegenwacht heeft name lijk geleerd dat een groot aantal storin gen door niet-autotechnisch geschool den die de cursus Pech Onderweg had den gevolgd, zelf kon worden verhol pen. Na aanmelding ontvangen de cursisten een bericht van inschrijving waarin nadere gegevens over de lessen wor den bekendgemaakt. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij: ANWB-kantoor, Amersfoort, Prin ses Julianaplein 10, telefoon 033-10245. SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227. telefoon 14152 Jongens plegen winkel diefstallen Twee jongens, de 16-jarige J. B. en de 15-jarige J. K., beiden uit Soest, hebben vorige week aan de politie bekend dat zij in drie winkels diefstallen hadden gepleegd. Uit een zaak aan de Van Weedestraat namen ze snoepgoed weg, waaronder drop en chocolade kikkers. Een radio- en t.v.-zaak aan dezelfde straat verlieten ze met medeneming van drie cassettebandjes, terwijl ze uit een kantoorboekhandel een balpenset ontvreemdden. Nadat ze waren be trapt en aan de politie overgedragen, werden de gestolen spullen aan de win keliers teruggegeven. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-187 47 Wethouder Kingma opent nieuwe keuken van Molenschot Wethouder F. Kingma van welzijnsza ken verricht op vrijdag 14 december de officiële opening van de gerenoveerde keuken van het bejaardencentrum Mo lenschot aan de Albert Cuyplaan. Voor dit gebeuren hebben de besturen van de Stichting Federatieve Raad Wel zijnswerk Ouderen Soest en het Be jaardencentrum Molenschot belang stellenden om half drie uitgenodigd Nieuw is ook, dat de keuken van Molen schot het centrale punt wordt van de warmemaaltijdvoorziening voor de .zelfstandig wonende ouderen in Soest. Met de officiële opening gaat tevens deze voorziening van start. Bejaarde reed tegen auto Met hoofdletsel en verwondingen aan armen en benen werd de 73-jarige me vrouw F. D. V. uit Soest zaterdag morgen per ambulance naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht na een aanrijding op de Laanstraat. De vrouw wilde, komend met de fiets vanaf de Dorrestêinweg, de Laan straat oversteken. Ze lette daarbij niet voldoende op, met als gevolg dat ze tegen de juiste passerende auto van de 29-jarige mevrouw A. van der Z. uit Soest botste, die in de richting Becke ringhstraat reed. 70-jarige werd onwel in De 70-jarige J. van der W. uit Soest werd zaterdagavond plotseling onwel toen hij met zijn auto op de Dalweg reed. Zijn vrouw die naast hem zat, waarschuwde een dokter, die eerste hulp verleende. De man werd daarna per ambulance naar De Lichtenberg gebracht. Autoslopertjes nog steeds aktief De politie wordt de laatste weken steeds vaker geconfronteerd met aan giftes van diefstal van auto-emblemen. Onlangs werden hiervoor twee jon gens aangehouden, die een aantal dief stallen bekenden, maar verklaarden van andere diefstallen niets af te we ten. Nu deed de Soester R. L. aangifte van diefstal van het embleem van zijn personenauto, die geparkeerd stond op de Dalweg. TAMBOERIJN 25 TELEFOON 02155-14889 SOEST Het waarschuwen van de politie door attente omwonenden stelde de Soester politie in staat twee drugsverslaaf den in de kraag te vatten afkomstig uit Amsterdam en Laren. Met deze arrestatie werden niet minder dan 55 inbraken opgehelderd, waarvan er 44 in Soest werden gepleegd. Hierbij hadden de inbrekers het voornamelijk gemunt op video-apparatuur, kleuren televisies en girobetaalkaarten. De op brengst van de verkoop van deze ge stolen goederen werd aangewend om drugs te kunnen kopen. Beide ver dachten werden ingesloten. De daders pleegden de inbraken af zonderlijk, op één keer na, en altijd 's avonds. Toen de 23-jarige Amster dammer één keer overdag een inbraak pleegde in een woning aan de Olijke- weg, werd hij prompt door buurtbe woners overlopen. Zij waarschuwden direct de politie. De dader zag wel kans te vluchten, maar kon even la ter toch worden aangehouden op sta tion Soest, waar hij in de trein naar Baarn was gestapt. Hij had zich op gesloten in het toilet. Daar vond de politie een aantal sieraden, dat van de inbraak aan de Olijkeweg afkomstig bleek te zijn. Er volgde een onderzoek op de ka mer in een Amsterdams hotel, waar de verdachte samen met de 27-jarige inwoner van Laren zijn intrek had ge nomen. Hier werden eveneens siera den aangetroffen. De politie hield tij dens het onderzoek ook de man uit Laren aan. Beide verdachten beken den samen 55 inbraken in heel Soest. Daarbij ook die in vier woningen aan de Van Lenneplaan, de enige keer dat ze er samen op uit getrokken waren. Verbeteringen aan motor, transmissie en onderstel van Fords succesvolle middenklassemodel Twee jaar na het op de markt brengen, zal de Ford Siërra op een aantal punten worden verbeterd om zijn aantrek kingskracht nog verder te vergroten. De veranderingen aan de Siërra betref fen in hoofdzaak de aandrijfaggrega ten, maar er worden ook andere be langrijke mechanische wijzigingen doorgevoerd en detailverbeteringen aan de in- en exterieuruitrüsting. 'De bijzónderheden van dé niéuwe mo- dellenserie zijn: standaardisaties-van de uiterst zui nige 55 kW/75 pk 1:6 E-max motor in al le 1.6 varianten; 0 een nieuwe 1,8 liter OHC-viercilin- dermotor die 66 kW/90 pk levert 0 een verbeterde én verfijnde 2,0 liter OHC-viercilindermotor met herzien ci- linderblok dat een grotere stijfheid be zit: 0 een nieuwe motordwarsbalk met hydraulische motorsteunen voor lagere geluids- en trillingsniveaus; 0 de introductie van een technisch hoogontwikkelde automatische vier- versnellingsbak 0 de 2,0 liter met automaat, en de 2,3 en 2,8 liter Siërra's zijn op bestelling leverbaar met een airconditioning-in stallatie 0 bekrachtigde stuurinrichting met variabele overbrengingsverhouding 0 detailwijzigingen aan interieur- en exterieuruitrusting. Verbeterde uitrusting De 1985 Siërra is uiterlijk te herkennen aan nieuw ontworpen wielsierdeksels op de GL/Ghia sedans en stationwa gons en aan een detailwijziging van de achterstijlen bij alle vijfdeurs-varian- ten. Wat het interieur betreft, heeft de Siërra nieuw gemodelleerde hoofdsteu nen op alle uitvoeringen behalve het basismodel, alsmede gecapitonneerde armsteunen op de voorportieren. Ford's nieuw automatische vierver- snellingssbak l A4LD genaamdzal aanvankelijk alleen leverbaar zijn in combinatie met de 2,0 en 2,3 liter ben zinemotor. De belangrijkste kenmer ken van de A4LD zijn een als overdrive uitgevoerde vierde versnelling en een in de koppelomvormer gemonteerde mechanische koppeling, die de koppel- omvormer buiten werking stelt in de derde en vierde versnelling (een hoogst ongebruikelijke voorziening in deze klasseDe A4LD biedt de Sierra- rijder de mógelijkheid om op ontspan nen wijze met hoge gemiddelde snelhe den te rijden en daarbij een voor auto matische transmissies uitzonderlijk laag brandstofverbruik te realiseren. Andere nieuwe op bestelling leverbare extra's zijn een bekrachtigde stuurin richting met variabele overbrengings verhouding op de modellen met 2,0 en 2,3 liter benzinemotoren, en een aircon ditioning-installatie op de 2,0 liter auto maat en 2,3 liter benzine GL en Gha se dan/stationwagen alsook op de 2,8 liter XR4i. De nieuwe 1,8 liter OHC-motor heeft een volledig elektronische ontsteking met een volgens een driedimensionale grafiek geprogrammeerde regeling van het ontstekingstijdstip. De Siërra 1,8 liter motor zal verkrijgbaar zijn op de L, GL en Ghia modellen. Siërra produktie De totale produktie van de Siërra heeft inmiddels de 800.000 stuks overschre den. Behalve in West-Europa, wordt de Siërra thans verkocht in Japan, Zuid- Afrika, Argentinië en Nieuw-Zeeland. Een speciale versie van de Siërra, Merkur XR4Ti genaamd, wordt binnenkort in de Verenigde Staten op de markt gebracht, waar de wagen via een netwerk van 800 Lincoln-Mercury dealers zal worden verkocht. oekenboekenboekenboekenboekenboeken Warday en de reis er na Auteurs: Whitley Strieber en James Kunetka Uitgever: Elsevier Op 28 oktober 1988 vallen tegelijkertijd een aantal kernbommen op de Ver enigde Staten. Een aantal grote steden, waaronder Washington en Ney York zijn dode steden geworden. In een half uur tijd zijn er 6 miljoen doden geval len. Door stralingsoorzaken zijn dat er vijf jaar later al 75 miljoen. In 1993 ma ken twee journalisten een reis van zes weken door de Verenigde Staten, of wat daar nog van resteert. In gesprek ken met mensen proberen zij er achter te komen hoe het leven en het bestuur georganiseerd wordt. Vooral de uitleg die zij krijgen over de grote schifting is zeer tot de verbeelding sprekend. De medische wereld mag aan mensen met ziektes ten gevolge van een lichte do sis, geen hulp verlenen. Ook mensen met een zg. overdosis mogen geen me dische hulp krijgen, zij zijn ten dode lucmd. Zij kunnen terecht in 'eutha- nasiecentra' waar zij onder begelei ding van muziek van een live-optreden de groep uit hun lijden geholpen wor den. Alles bijeen een zeer goed lees baar boek, dat zeker tot de verbeelding spreekt. Het komt alles zeer reëel over. Wat staat beschreven kan gebeuren. Het laat de lezer in ieder geval naden ken over datgene, wat de kernwapen wedloop met zich mee kan brengen. De konklusie is dan uiteindelijk voor uzelf. De Hadji Auteur: Leon Uris Uitgever: Hollandia De Hadji is een vervolg op de gouden bestseller Exodus, een stuk geschied schrijving waar de auteur Leon Uris in de zestiger jaren wereldfaam mee ver wierf. De Hadji is meer dan zo maar een verhaal. Het is een aanklacht tegen de jodenhaat die Arabieren nog altijd i Rembrandtlaan 35 - Baarn - Telefoon 02154-180501 Zaterdag 15 decem ber aanvang 20.30 uur (Laatste voorstelling in de oude Speeldoos) Virtuoos. Uniek. Een feest! In na volging van menige goede recensie in het buitenland (met de Daily Tele- graph-Londen als koploper! 'One of the greatest mime in the world today') heeft de vaderlandse pers toegeslagen. Eveneens met louter positieve woor den en zinnen - de Amerikaanse theaterclown Bob Berky is en blijft welkom. Ook in De Speeldoos. Nu voor de tweede keer! De laatste voorstelling in het oude ge bouw! Bob Berky maakt, voorafgegaan door een lange serie voorstellingen in Was hington, een korte tournee door Neder land. Haast u om dit grandioos goede theaterprogramma mee te maken. Even van huis. en weg bij die buis. U zult er zeker geen spijt van krijgen. Bob Berky van origine een klassiek musicus, is gestadig opgeklommen tot zijn huidige niveau; Amerika's groot ste theater/mime clown. Sinds het win- Zaterdag 15 december - aanvang lj.00 uur nen van de belangrijkste prijs op het Edinburgh Fringe Festival in 1981 wordt langzaam maar zeker Europa veroverd. Dat hij zijn eigen land niet vergeet mag blijken uit het winnen van de Obie-Award in het afgelopen jaar te New York. Bob Berky - een man die in staat is zon der een woord te zeggen een vol theater aan het lachen te krijgen. Een waar ar tiest Onnodig te zeggen dat zijn voor stellingen geschikt zijn voor mensen van 8 tot 108 jaar. Deze grootste theaterclown uit New York kunt u zien in theater De Speel doos te Baarn op zaterdag 15 december om 20.30 uur. Kaartverkoop begint zaterdag 8 de cember van 11.00 - 12.00 uur en ver volgens ma. t./m. vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Toegang 10,-. Pas 65/CJP 8,-. Tele fonisch bestellen via tel.nr. 02154-11623. De laatste voorstelling voor de jeugd in De Speeldoos. Van januari tot septem ber wordt de Speeldoos ook aan de bin nenkant verbouwd en aangepast. We kunnen dan geen voorstellingen meer geven in de kleine zaal. maar in sep tember 1985 gaan we weer open met ook voor de jeugd een nieuw program ma. Zaterdag 15 december speelt Pop en Spel Kollektief 'De nachtegaal'. Een sprookje van Hans Christiaan Ander- sen, gespeeld door Godfried Beumers. De grote keizer van China leeft in rijk dom en weelde in een groot porselein paleis. Zijn tuinen strekken zich zover uit dat zelfs de tuinier het einde ervan niet kent. Maar van alle mooie dingen rondom hem, is het mooiste van al het lied van een kleine, grijze vogel. Deze vogel, een nachtegaal, leeft onder de bomen bij de zee, aan het einde van de tuin. Haar prachtige lied is zo bekoor lijk. dat er tranen in de ogen van de zieke, oude keizer komen. Hij denkt terug aan vroeger en vraagt zich af of hij wel een zinvol leven heeft geleid. Een klein meisje brengt de vogel het paleis binnen om opnieuw voor de vogel te zingen. Voor de nachtegaal was het gemakkelijk buiten te zingen, temidden van kinderen, in het eenvou dige leven, in ieder seizoen, in de nabij heid van leven en dood. Veel makkelij ker dan binnen, waar alleen zwart-wit- denkers leven, waar alles aan vaste re gels gebonden is, waar alles namaak, alles kunst is. omdat de mensen er bang zijn voor het ongebondene, bang voor het avontuur van het onbekende. En ook al krijgt de nachtegaal keizer lijke onderscheidingen als er uit een grote geschenkdoos een kunstvogel te voorschijn komt en als alle zwart-wit- denkers die vogel het mooist vinden, dan is het tijd. voor de kleine grijze vogel om te ver trekken. Terug naar de mensenkin deren, die van haar houden. De keizer is de enige in het paleis, die de vogel niet helemaal vergeet. En als de dood de keizer halen wil, roept hij haar om hem te helpen. Leeftijd vanaf 5 t./m. 12; volwassenen. Kaartverkoop begint zaterdag 8 de cember van 11.00 - 12.00 uur en ver volgens ma. t./m. vrijd. van 11.00 - 12.30 uur. Telefonisch bestellen via tel.nr. 02154- 11623. Toegang 3,-. propageren. Op het eerste gezicht een zwart-wit visie, maar dan wel een die degelijk is onderbouwd. Ruim twee jaar heeft het schrijven van deze ro man geduurd en het groeide opnieuw uit tot een indrukwekkende epos. Hoofdrolspeler is bestuurder Irbra- him, die na een onvrijwillig vertrek uit zijn geboorteland met zijn gezin te ma ken krijgt met de verschrikkingen in een vluchtelingenkamp in de omgeving van Jericho. In De Hadji maakt Leon Uris op aangrijpende wijze duidelijk hoe onmenselijk menselijk kan zijn en wat er volkomen ten onrechte in Gods naam, dan wel in de naam van Allah gerechtvaardigd is. Nederlandse Synagogen Auteurs: J. F. van Agt en E. van Voolen Uitgever: De Haan Van de sjoel, de synagoge, was en is voor en na de 2e Wereldoorlog weinig bekend. De meeste van deze Joodse studie en gebedshuizen onttrokken zich, met uitzondering in de grote ste den, aan onze waarneming. Dit fraai uitgevoerde boekwerkje is niet alleen een gids voor Joods Nederland, maar zal ook niet-Joden dichter bij de his torische waarden van vele Neder landse synagogen brengen. Hoewel veel nadruk wordt gelegd op de archi tectonische waarde van de nog 100 in Neaerland bestaande synagogen wordt er, voer de samenstellers met hun rondleiding begonnen, eveneens aan dacht geschonken aan de oorsprong en funktie van de synagoge. 'Nederlandse Synagogen', in meer dan een opzicht een stuk vaderlandse geschiedenis. Stad der vrouwen Auteur: Christine de Pisan Uitgever: Feministische Uit geverij Sara Het boek van de Stad der vrouwen kan zonder meer als een historisch docu ment worden beschouwd. Geschreven in een vijftiende-eeuwse "zetting", maar na lezing in vele opzichten ak- tueel in 1984. De schrijfster, Christine de Pisan, predikt een feministische theologie. gebaseerd op overle veringen uit Bijbel en niet altijd se rieus te nemen heiligenlevens. Mis schien mag, je vraagtekeps plaatsen bij,- de historische betrouwbaarheid,, des ondanks zijn de verhalen over dubbele' moraal zeer aansprekend en onthul lend. Welke kerk is dat? Auteur:dr. R. M. Nepveu UitgeverZomer Keuning Een betaalbaar, overzichtelijk boekje waarop lang is gewacht. De auteur laat uitvoerig, soms ook beknopt, kennis maken met ongeveer alle kerkgenoot schappen die ons land telt. Dat zijn er wat. Het zou al te goedkoop zijn om de uitkomst van dit boekje uitsluitend te zien als de optelsom van de christelijke verdeeldheid in dit land. Die is er, maar tegelijkertijd vertelt 'Welke kerk is dat' over de rijkdom van de verdeel de christenheid. Jammer genoeg wordt niet ingegaan op gemeenschappen als Jehova's Getuigen en het Leger des Heils. Geen kerkgenootschappen, wel levend en werkend vanuit een bijbelse belevenis. Trieste balans van dit boekje: de eenheid der kerken lijkt ver der weg dan ooit, de toekomst van de in Nederland gevestigde kerken en kerk genootschappen is voor hen die er nu nog. deel van uitmaken weinig bemoe digend. Gelukkig hij die dit weet Auteur:drs. W. Birza Uitgever: Martinus Nijhof Een hoogst opmerkelijk boek, uitge geven t.g.v. het 250-jarig bestaan van de Haagse Vrijmetselaarsloge 'L'Unl- on Royale.' Opmerkelijk, omdat dit ju bileumboek zich niet uitsluitend bezig houdt met de historie van de jubi lerende Loge, maar ook toegang, zij 't voorzichtig, verschaft tot wat vroeger met een waas van geheimzinnigheid was omgeven. De tijd dat leden van de Vrijmetselarij niet met hun kennis over de 'Orde' te koop liepen lijkt voor bij. Daarmee is tevens de verdienste van dit boekje gezegd. Het geeft een ieder toegang tot een wereld die voor buitenstaanders vreemd, mystiek, in ieder geval ontoegankelijk was. Zo ge ven foto's, tekeningen en gravures een inzicht over inwijdingen en rituelen binnen de Vrijmetselarij. Voor wie iets van de Vrijmetselarij wil weten en mo gelijk begrijpen is 'Gelukkig hij die dit weet' een interessante aanschaf. En Sare lacht in haar tent Auteur: Mieke Bal e.a. Uitgever: Hes Recept: Men neme de Statenvertaling van de Bijbel, dope de pen in femi nistisch perspectief, men voegt er wat sarcasme en cynisme aan toe en de vrouw-vijandigheid die sommigen in de Bijbel constateren dan wel herken nen is rijp voor publicatie. 'En Sara lachte in haar tent' werd het product van dit recept. Literatuurwetenschap ster Mieke Bal en theologes Fokkelien van Dijk. Tamar en Grietje van Ginne- ken tekenden er voor. Ook in het Oude Testament hebben de heren der schep ping 't gedaan en op de laatste pagina is voor God de tekst gereserveerd: 'Verdomme, ze (Adam en Eva) hebben het toch achterhaald. Nu zullen ze hun eigen weg gaan. Nu ben ik niks meer dan zij. Had ik ze maar nooit naar mijn beeltenis gemaakt. Waarom heb ik niet meer fantasie, ben ik niet creatiever?' En Sara in haar tent lachte, een pro duct van ongewassen geesten. De zaak Hogerhuis Auteurs: Johan Frieswijk en Hans Sleurink Uitgever: Friese Pers Boekerij Met subsidie van het Anjerfonds en een drietal Friese gemeenten kwam de uit gave, 'De zaak Hogerhuis' rtot stangt Het boek is een reconstructie van e^n: rècHtsz^ak dié zich rond cTee eu'Ww issgV ling in Friesland afspeelde ep waarbij *- drie broers van socialististische signa tuur onschuldig tot lange gevangenis straffen werden veroordeeld. Een ver oordeling die jarenlang in Nederland onderwerp van gesprek is geweest. Pieter Jelles Troelstra was de voor man van geruchtmakende acties, ver gaderingen en demonstraties bleven aandacht voor het onrecht vragen. De auteurs van 'De zaak Hogerhuis' heb ben, bijna een eeuw later, na speur tochten in dossiers en archieven en de publicaties van een groot aantal brie ven van de ten onrechte veroordeelden de stof van deze bijna vergeten zaak geveegd. 'De zaak Hogerhuis' is niet alleen een interessante reconstructie, het geeft in woord en beeld ook een dui delijke visie op de sociale en maat schappelijke toestand van die tijd. Een boeiend boek met ontstellende fei ten en gebeurtenissen. Het Nederlandse hoorspel Auteur: C. H. Bulte Uitgever: H S Toen 'Oom Keesje', 'Paul Vlaanderen' en andere via de goede oude stoomra dio onze fantasie prikkelden was het Nederlandse hoorspel wat nu de blauwe beeldbuis is. Catharina Bulte heeft er een proefschrift over geschre ven. Ze gaat daarbij uitvoerig in op ge schiedenis (60 jaar oud), de Neder landse hoorspelschrijver en houdt een pleidooi voor behoud en toekomst van het Nederlandse hoorspel. Niet be paald vlot leesbare lektuur. Wie zich in het vroegere fenomeen hoorspel wil verdiepen zal er evenwel toch veel ple zier aan beleven. Wijn Dranken Encyclopedie Auteur: Alexis Lichine 's Uitgever: Luitingh Eindelijk eens een compleet stan daardwerk over wijn tegen een zeer be taalbare prijs. De schrijver perste uit zijn Franse en andere druiven meer dan 1000 pagina's, de lezer/konsument zal de inhoud als een Grand Cru erva ren. Een kwalificatie die betrekking heeft op inhoud en prijs. Letterlijk al les wat wijn betreft en het weten waard is kunt u er in terugvinden. Van wijn manieren, de voortplanting van de wijnstok, bijzonderheden over wijn gaarden, de aanleg van een kleine wijnkelder, niets zult u, wijn betref fende, in deze encyclopedie tevergeefs zoeken. Hugh Johnson heeft met zijn Wijnatlas veel onbekend bemind ge maakt, de Franse wijnboer Alexis Li- chine's maakte er een voltooide van. Eva Auteur: Meyer Levin Uitgever: Omega Een aangrijpend relaas van het Rus sische Joodse meisje Eva dat op na drukkelijk advies van haar ouders als Katarine Leszczyszyn land, familie verlaat om te trachten als niet Joodse vrouw voor de tijd dat de Jodenvervol ging plaats vindt elders een ander le ven te beginnen. Haar nieuwe identiteit houdt In Oostenrijk lange tijd stand tot dat haar Jood-zijn uiteindelijk wordt ontdekt. Geluk en de wil tot overleven doen haar Auschwitz overleven en de even onverwachte als merkwaardige bevrijding meemaken. Een indruk wekkend boek over leven en overleven van een Joodse vrouw en haar lotgeno ten in de donkerste jaren die de Euro pese geschiedenis heeft gekend. 4

Soester Courant | 1984 | | pagina 19