Chatoux KTZ10.- PI gr 3 SUISSES f, A V olkskerstzang Drie dagen verkoop vuurwerk Voorstel begrotingsoverschot te besteden ter dekking aktiviteiten Bouwproject 'Hafkamp' van 18 Hat-eenheden is voorspoedig gestart DE 65 PERMANENT 165.- all in 69!" BRIL 26 Rabobanken-reizen presenteerde een adembenemend Scandinavië Rinke Tolmansrhnnl Poging tot inbraak bedankt u Oplevering 1 mei 1985 WIJ WILLEN OOK WAT VOOR U DOEN: Speciaal voor U hebben wij ontwikkeld VOOR DE JONGERE VROUW/MAN wassen - .m/ÊpÊEk a föhnen fE f R ]OQrmode EKSTRA VOORDEEL in de WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT Een komplete bril J! voor KjgiF.C. KUYPERSTRAAT26 r Win deze maand een trui bij WJ COUPON P«js COUPON Een avond rust en ruimte in De Rank IVN verzorgt nieuwe wandelpaden WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 11 juwelier BURG.GROTHESTRAAT13 TELEFOON 02155-23271 SOEST Schitterende gouden sieraden- met zeker 30% korting Maak KERST - FEEST voor haar Zondag 23 december a.s. zal in de Julianakerk aan de Julianalaan de vijfen twintigste volkskerstzang worden gehouden. Aanvang 19.30 uur Medewerking verlenen de heer Mr. P. Scholten. burgemeester van Soest die het kerstevangelie zal lezen; de heer ds. H. van Heijst. predikant té Soest meditatie; de heer G. H. Stork, schriftlezing; het Wilhelminakoor o.l.v. de heer H. van Monsjou. Aan het orgel Gert Muts en trompet: Frits Danrow. K Iedereen is van harte welkom. Vuurwerk mag in de gemeente Soest alleen op vrijdag 28, zaterdag 29 en maan dag 31 december verkocht worden uitsluitend aan personen boven de achttien jaar. Verkoopt men buiten die periode vuurwerk of verkoopt men vuurwerk aan personen onder de achttien jaar, dan riskeert men een bekeuring. Uitgezonderd hierop is de verkoop van de zogenaamde klappertjes die het gehele jaar verkocht mogen worden aan mensen van alle leeftijden. Het afsteken van vuurwerk mag in Soest en Soesterberg alleen tussen 18.00 uur op 31 december en 01.00 uur op 1 januari. De politie zal er weer streng op toezien dat buiten die periode geen vuurwerk wordt afgestoken. De strenge voorschriften en het stren ge toezicht zijn wel nodig, daar vuur werk levensgevaarlijk kan zijn. Wie desondanks toch vuurwerk wil afste ken moet goed letten op de gebruiks aanwijzing, die op de verpakking ver meld staat. Let echter ook op de om geving en steek geen vuurwerk af in de buurt van auto's; de benzinedamp rond de auto kan enorme ontploffingen veroorzaken met levensgevaarlijke gevolgen. Bedenk wel, dat brandwon den tot de pijnlijkste en gevaarlijkste verwondingen behoren. Schiet verder geen pijlen en raketten af in de om geving van rieten daken. Eén vonk is voldoende om een heel huis in de as te leggen. Sinds 1 november 1982 is het Vuur- werkbesluit (Warenwet) in werking getreden. In dat besluit wordt de eis gesteld dat ontbrandend vuurwerk geen hoger geluidsniveau dan 150 de cibel mag veroorzaken. Rond de laat ste jaarwisseling is toch nog vuurwerk verkocht dat niet aan bovengenoemde eis voldeed. Teneinde tijdens de ko mende jaarwisseling deze situatie te verbeteren, zal de Keuringsdienst van Waren op de naleving van het Vuurwerkbesluit (Warenwet) strikt toezien. Uit de meerjarenraming 1985 tot en met 1988 van B&W blijkt, dat het inci dentele begrotingsoverschot 1985 - na aftrek van de structurele lasten voor nieuw beleid - 636.000,- bedraagt. 3 raming is exclusief de reguliere post onvoorzien. Bij de behandeling van de "lijst van investeringen en andere aktiviteiten" zijn een viertal projecten aangemerkt welke in aanmerking zouden komen voor dekking uit de bovengenoemde incidentele ruimte. Daarnaast heeft het Nederlands Bach- ensemble een verzoek om subsidie ingediend teneinde een vijftal concer ten in de Oude Kerk te Soest te reali seren ter gelegenheid van het interna tionale jaar van de muziek in 1985. Bovengenoemde aktiviteiten hebben alle een incidenteel karakter. Voorgesteld wordt deze aktiviteiten te dekken uit het incidentele overschot 1985. Het betreft de volgende specifieke zaken. Werkplan ruimtelijke ordening (inhalen achterstand) Stimulering werkgelegenheid Eemmalige bijdrage dorpshuis Soesterberg i.v.m. vervanging C.V. ketel Inspectie riolen Soest-Soesterberg Nederlands Bach-ensemble Totaal 80.000,- 100.000,- 40.000,- 80.000,- 10.000,- 310.000,- Door voor 1985 een bedrag met betrek king tot het werkplan ruimtelijke or dening toe te voegen aan de post ex terne adviezen kan naast de afronding van het lopende plan Hees, het bestem mingsplan voor Klein Engendaal wor den uitbesteed. Een restbedrag kan dan worden ge reserveerd voor een incidenteel ver- keersadvies en dergelijke. Tevens wordt voorgesteld te besluiten tot het beschikbaar sollen van een be drag van in totaal 210.000,- voor de projecten Werkplan ruimtelijke orde ning, Dorpshuis Soesterberg, inspectie riolen en subsidie Bach-ensemble, alsmede een bedrag van 100.000.- te reserverén voor stimulering van de werkgelegenheid. UIIIIdlISCHUUI Na een achtervolging die in Den Dol rtpr oinHintto honff .11 - Bij deze bedanken de leerlingen, het schoolteam en de ouderraad van de Rinke Tolmanschool alle mensen die voor zoveel oud papier zorgden. Het re sultaat was boven verwachting en de opbrengst bedroeg 382,-. Mede dank zij de geweldige hulp van de heer Wes- tra is de oud papier aktie een geweldig succes geworden. Men hoopt in de toe komst nog eens een beroep op u te mogen. doen. Allen hele fijne kerstdagen en, een voorspoedig 1985 toegewenst. der eindigde, heeft de Soester politie de 20-jarige J. van O. uit Utrecht aangehouden op verdenking van het plegen van een inbraak in de tabakszaak van De B. aan de Tamboerijn in het winkelcentrum Overhees. In de auto van de Utrechter werd onder meer een koevoet aange troffen, waarvan de politie vaststelde dat die gebruikt was bij een poging om de winkeldeur te forceren. De poging werd onderbroken doordat het alarm afging, wat voor omwonenden aan leiding was om de politie te waar schuwen. Op het voormalige terrein van Wasse rij Hafkamp op de hoek van de Beetz- laan en de Nieuwstraat is men begon nen met de bouw van achttien zoge naamde Hat-eenheden. Maximaal ko men daar 36 mensen te wonen, omdat HAT de afkorting is van alleenstaan den en twee persoons-huishoudens. Huisjes in twee gescheiden blokken van twee keer vijf en twee keer vier woninkjes met in het midden een eigen parkeerterrein. Langs de huizen loopt een galerij en de bovenetage bezit een zolder waar een handige doe-het-zelver nog wel een studeerkamertje kan tim meren. Eigenaar van dit aardige bouwproject is de Woningbouwvereniging St. Jozeph. Het architectenbureau Inbo b.v. heeft de tekeningen gemaakt en het bouwbedrijf Hoffmann uit Soes terberg is al bezig met de fundering. Bestuurslid A. M. J. Van Kempen van St. Jozeph treedt op als coördinator en projectleider. Hij is zeer tevreden over hoe vlot alles gegaan is: 'We hadden tien maanden nodig om het project voor te bereiden. Binnen vijf maanden waren alle hindernissen genomen, in clusief in artikel 19-procedure. De overheid heeft fantastisch meegehol pen. Ook de provincie. Bij de ge- meentre was het overleg met de heer Hulsbergen optimaal. In april werd een informatie-avond be legd voor de omwonenden, met wie de parkeerproblemen zijn doorgesproken. Op die bijeenkomst hadden we al zaken kunnen doen met de liefhebbers. Maar de toewijzing geschiedt binnenkort door het bureau Huisvesting van de ge meente volgens het puntensysteem. Op 1 mei 1985 kunnen de eerste bewoners de sleutel krijgen. Geen tierelantijnen Volgens de heer Van Kempen uit Soes terberg heeft St. Jozeph er alles aan gedaan om een optimaal buurtje te realiseren. Het bodemonderzoek wees, na de sanering van Wasserij Hafkamp, uit dat de bodem niet verontreinigd is. Daarna werden de huizen ontworpen. Aanvankelijk met een Frans balkon netje, maar binnen het budget van de Provinciale Directie voor Volkshuis vesting ware luxe tierelantijnen niet haalbaar. Men moest een paar stapjes Foto: Goos van der Wilt Hoffmann is nog van een omvang, dat je met de baas' zelf kunt overleggen en dat heeft zijn voordelen. Hoffmann renoveert eveneens voor St. Jozeph de Molenstraat, zodat de bouwkeet daar functioneert als keet voor de bouwbe- sprekingen in 't Hart en dat scheelt in de kosten. De opzichter kan bij wijze van spreken van de Molenstraat naar de Beetzlaan lopen. Als de winter zo zacht blijft als zij nu is, zal het "bouw schema niet in gevaar komen. Een nieuw Groenplan wordt met de bewo ners zelf ontwikkeld als alles klaar is. Dan moet nog een naam verzonnen worden voor het buurtje met huurhui zen die ongeveer driehonderd gulden in de maand gaan doen. De belangstelling is groot. De heer Van Kempen, die overdag ci- viel-technisch bij de Spoorwegen werkt, vertelt dat het erg goed gaat met St. Jozeph. Deze woningbouwver eniging beheert nu 700 woningen en het streven is naar een draagvlak van 1000 woningen. WASSEN- NET knippen £.O.m H KNIPPEN- o"7 E 11 A BETER iOfChol Behandeling volgens afspraak BEETZLAAN 74 - SOEST - TEL. 02155-13990 Alleen geldig tijdens de koopavonden tegen inlevering van de coupon. Woensdag 19 december Donderdag 20 december Vrijdag 21 december enkelvoudige glazen 4.00 Bij aankoop van jïï»l 10,- een cheque kado van ƒ2,- SOEST van weedestraat 235 speciaal optiek -3761 cc 02155-1712C Foto: Goos van der Wilt De Rabobanken in Nederland verko pen nu al weer zo'n vijftien jaar reizen over de gehele wereld. Jaarlijks ver trekken er via deze organisatie, die overigens als adviserend boekingsbe middelaar optreedt, zo'n dikke half miljoen mensen naar duizenden be stemmingen. De goed opgeleide reis- medewerkers en -werksters hebben in die jaren een schat aan ervaring op gedaan en zijn verrassend thuis in tal van landen. Dat is bij de voorberei dingen van een reis van onschatbare waarde, want het is niet alleen het boeken van de reis zelf waar het om gaat; het zijn juist die dingen en din getjes eromheen die zo ongelooflijk be langrijk kunnen zijn. Vragen over eten en drinken, wat de mogelijkheden voor kinderen zijn, wat er 's avonds zo al te doen is, hoe de wegen zijn etc., vor men een duizelingwëkkend pakket vra gen dat paraat opgelost moet kunnen worden. Tijdens de presentatie van de Scandinavische landen, maandag 10 december j.1. in "De Rank" in Soest- Zuid, bleek duidelijk dat men, als het om goede reis-raad gaat, u bij de reis afdeling van de Rabobank in Soest in goede handen bent. Iedere bezoeker van die avond, die ook maar enigszins idee had in een vakantie waar ruimte en rust hoog op het verlanglijstje staan, zal ongetwijfeld tot de conclusie zijn gekomen dat Scandinavië hét grote antwoord daarop is. Fantastische natuur Een vakantievoorlichting zonder mooie dia's is niet denkbaar. In sa menwerking met de Verkeersburo's van Zweden, Noorwegen en Finland, de Stena Line, de Finnjetline en Scan- dinavian Arctic Sunway ontstond op een doek van 6 meter breedte een spectaculaire dia-show, die uit vier moderne 'toverlantaarns' kwam. Zo kun je die hypermoderne computer gestuurde apparaten met een gerust hart weer noemen, want wat de foto graaf Jan van der Zwaard ermee uit haalde, was ronduit indrukwekkend. Prachtige breedbeelden, al of niet bestaande uit twee opnamen naast el kaar zorgden al overvloeiend voor een serie landschappen die je in een totaal andere wereld brachten. De onder de beelden gesproken teksten door Anne van Egmond leidden je vakkundig door een serie landen die voor iemand, die er nog nooit geweest is, haast wel paradijselijk overgekomen moeten zijn. Wie niet van weids houdt, wie bang is voor stilte, de hele dag auto's wil zien, veel mensen om zich heen wenst, gejoel en gefluit wil horen of op stranden wil zitten met louter herrie om zich heen, moet niet naar het noor den gaan. Stelt u zich voor: in Neder land bevinden zich zo'n 350 mensen op één vierkante kilometer. Daarboven zijn het er niet meer dan gemiddeld 15 a 16! Een land als Finland, 10 x Nederland, kent 30.000 eilanden en ei landjes en 60.000 meren. In Zweden, 13 maal Nederland, bedraagt het aan tal meren zelfs 96.000. Heel Scandi navië in totaal kan bogen op 200.000 eilanden! Niet voor niets gelden de vier landen (eigenlijk 5) bijelkaar als het Venetië van het Noorden. Het ligt al direct voor de ,hand dat varen en vissen belangrijke zaken zijn. De ver scheidenheid aan vakantiedoelen is in Scandinavië zo groot, dat voor-overleg bijna ondenkbaar is. Men kan er voor terecht bij de Rabobank, waar de reis- specialiste Gabriëlle v.d. Heuvel, u graag van dienst zal zijn. Niet goedkoop Behalve dat de Rabobank zich in De Rank verzekerd wist van een uitste kend fotograaf, was er ook een ter zake deskundige spreker voorhanden: de heer Hooiberg (zelf Soester) kwam ge tuigen van zijn verslaafdheid aan alle Scandinavische landen. Waarom hij daarbij niet over Denemarken sprak is niet bekend, want ook dat land valt als vakantieland niet te versmaden. Het lijkt in veel opzichten op Neder land, maar is veel heuvelachtiger. De heer Hooiberg is Scandinavië- specialist bij Scandinavian Arctic Sun way. Hij kent de landen op zijn duimpje, dat was duidelijk, en als het aan hem lag ging iedereen die kant op om toch vooral niets te missen van die wonder schone meren, die vriendelijke bevol king, de vis de midzomernachtzon, de bossen (50% van alle bosen in Europa zijn in Scandinavië te vinden) de zui vere lucht, alhoewel ook daar al sprake is van zure regen. Hooiberg vertelde over de tempera turen, die vaak gemiddeld beter uitko men dan in Nederland, de afstanden, de stille wegen, het bijna ontbreken van stoplichten, de stilte overal, het rustige leeftempo van de inwoners (u ziet ze er bijna nooit harder rijden dan zo'n zestig kilometer!) en het maakte niet uit of Hooiberg je meenam naar het borrelende en dampende IJsland, naar de schier onafzienbare meren in Finland, de stille bossen in Zweden of de imposante fjorden van Noorwegen. Mét Hooiberg kon je een voudigweg niet verdwalen en je werd, hoe verder de avond vorderde alsmaar jaloezer op die man, die alles klaar blijkelijk al gezien had en die tóch steeds terug wilDan moeten die lan den wel heel bijzonder zijn. Dat het er zeker niet goedkoop is, wilde de heer Hooiberg ook wel kwijt. Vooral Noor wegen loopt daarin voorop. Maar je kunt er rekening mee houden. Je moet er niet elke dag aan de wijn willen bij voorbeeld. Ook het vlees is duur en eten in een restaurant kan voor ver rassingen zorgen. Maar niemand is er op uit je je geld uit de zak te kloppen. De bevolking is vriendelijk en vooral behulpzaam. Bij alles. U kunt er terecht met Engels en Duits, want de landsta- Jen zijn voor ons echt onverstaanbaar. Het Fins spant de kroondat heeft geen enkel herkenningspunt. Begint u daar dus maar niet aan. Dhr. W. G. Hilhorst directeur van de Rabobank Soest) kon een volle zaal begroeten. Reisdoelen en vervoer Een verslag maken over een Scandina- vië-avond dreigt al snel een reisver haal te worden. Voor je het weet schrijf je een krant vol. Er is ook zóveel te doen, zóveel te zien, dat het lijkt alsof je tijd te kort zult komen. Heel speci fiek, zéér veel rust en zéér veel ruimte. Een IJsland-safari vergeet je nooit van je leven. Zweden is lieflijker, groener, Finland blinkt uit door zijn merenge bieden, zijn uitgestrektheid en Noor wegen is het ruigst van de vier. Koene hoogvlakten, die vaak in de winter dienst doen als decor voor films over het Poolgebied. De fjorden zijn bijna niet te beschrijven. Adembenemend. Er is geen beter woord voor. U kunt naar alle landen uw auto meenemen. Die hebt u, als u veel wilt gaan bekij ken, ook wel nodig. Alleen Denemar ker kunt u zonder water te passeren, bereiken. Alle andere landen moeten per boot. Grote, ruime veerboten, waar zomaar 300 tot 400 auto's op mee kun nen. U zult vaak vele uren varen. De majestueuse "Finnjet", die vanuit Travemünde vertrekt, doet er 23 uur over om in Helsinki te komen en geloof ons, dat is in vergelijking met vroeger, razendsnel. Die boottochten zijn bijzonder aange naam. Mooie hutten, goede restaurants, winkels en zonnedekken zorgen voor een overtocht die niemand verveelt. Vraag als u over Scandinavië gaat praten vooral naar plekken waar uw kinderen goed uit de voeten kunnen. Er zijn veel strandjes met zacht- glooiende oevers waar het aden absoluut ongevaarlijk is. U kunt fietsen, varen, autorijden. U kunt ge nieten van vissen, van zwemmen, de sauna. Wie van dorpjes houdt en prach tige kerkjes, wie graag op kleurrijke markten rondloopt, wie van de bossen houdt, graag in een hut woont en niet te vaak iemand tegenkomt, moet be slist aan Scandinavië denken. Wie niet in "De Rank" was, anderhalve week geleden, heeft veel gemist. Maar de Rabobank vindt u op vijf plaatsen in Soest en daar ligt genoeg informatie. Op het kantoor aan het Kerkplein vindt u Gabriëlle v.d. Heuvel. Reisspecialis- te met veel geduld en stapels folders en brochures. Over alles. Gaat u eens met haar praten. De Kerstdagen geven u ruimschoots rust en gelegenheid voor een oriënterende "folder"-tocht. In februari is er in Utrecht weer de ge zellige vakantiebeurs. Ook daar kunt u volop aan uw trekken komen. Doe het noorden eens, u ziilt daar nooit spijt van krijgen. De Rabobank zorgde al voor een sfeervolle avond. Met drankjes, hapjes en een reisstalletje achter in de zaal, waar we na afloop al heel wat mensen bezig zagen meer informatie in te winnen. Een zak met folders en een ballpoint gingen mee naar huis. De Rank was uitverkocht. En terecht. Het Instituut Natuurbeschermingsedu catie IVN heeft van B. W. toestem ming gekregen om over te gaan tot de aanleg van twee wandelpaden in het Soester natuurgebied. In het gebied van De Zoom komt een nieuw natuur pad en de wandelroute in de omgeving van het Soester Hoogt wordt gereno veerd. Behalve het verlenen van toestemming hebben B. W. ook daadwerkelijke hulp verleend door verstrekking van subsidie van 2.000,- voor de aankoop van materiaal. Verwacht wordt dat de werkzaamheden, die worden uitge voerd door de dienst Groen en Recrea tie van de gemeente, in het voorjaar van 1985 zijn uitgevoerd. De werkzaamheden bevatten o.a. het plaatsen van routebeschrijvingen waarbij het publiek opmerkzaam wordt gemaakt op bepaalde bijzonder heden in de Soester natuur. Deze be schrijvingen zijn over enige tijd ver- krijgbaar bij de VVV en een aantal res taurants.

Soester Courant | 1984 | | pagina 11