m. Een briljant idee! Heel mooi!! VSMMN Carat of karaat? Meningen van lezers 't Zwaantje "VoÈSt^ I d'OudeEnghe ^Qjekmncs^ TUIN-ADVIESCENTRUM tvaarderhocqt Op zoek naar winterkleur (deel 3) m 'Prettige Feestdagen' Grote kerstbingo Soester Vogelvrienden 'Vrouwen en de Vrede' Tentoonstelling J. C. Rademaker Kerstspel in koffiebar 'De Loofhut' jong en oud op de bühne ViiïlS.Vl-iM: voor doe-het-zelvers h WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 17 door Arie Wandelaar Wij, Marie en Arie, hadden 'sintniklaas' nauwelijks achter de kiezen, of een groot pak ongevraagd en gekleurd drukwerk belandde via de brievebus op de gangmat. Marie, nieuwsgierig en prijsbewust als ze is, bladerde de correspondentie door. Meestal verdwij nen dit soort goede gaven op een sta pel, die aan het eind van de week door een modern soort padvinders wordt opgehaald, maar hun oogst zal zater dag a.s. geringer zijn. "Heb jij de NA TIONALE PREVENTIE KRANT' al gelezen' wilde Marie na 't tweede rondje koffie met het laatste staartje banket letter weten. Dat had Arie niet. 'Dat wordt dan tijd,' vervolgde ze, 'want daaruit kun je leren hoe het dit jaar in de laatste dagen van december in ie der geval niet moet.' Omdat Marie 't verkondigde en Arie nooit te oud is om te leren, nam hij een duik in de NATIONALE PREVENTIE KRANT. Opwekkende lectuur, oplage 5,5 mil joen; in elke brievenbus bezorgd. Hoofd artikel op de voorpagina: 'Veilige feest dagen toegewenst, ondanks 2,4 miljoen ongevallen in privé-sfeer. 'Dat slaat niet op ons,' oordeelde Arie. 'Jij hebt je 50 keer bij het schillen van aardap pelen in je duim gesneden en ik ga mijn derde jaar al in met mijn bloed- stelper na het scheren. De medische wereld zal van ons niet rijk worden.' Marie gooide het laatste restje koffie met een zeer vrouwelijk gebaar achter over en opperde: 'Lees die krant nou maar, er staan wijze dingen in, vooral voor jou.' Arie aan 't neuzen. Op pagi na twee begon het eerste deel van het verknallen van de feestdagen. Onder gó aanmoedigende kop: 'Wie van de trap valt is gauw in het ziekenhuis' werd duidelijk gemaakt hoe verkeerd Arie's huls in elkaar zit. Zo dient de leuning :;van een trap zonder onderbrekingen in elkaar te zitten. Foutje van Arie. Hij schafte zich als oud marineman des tijds stukjes scheepstouw aan die door koperen knoppen regelmatig worden onderbroken alvorens de bemanning het bovendek bereikt. Tip twee van de NA TIONALE PREVENTIE KRANT: de trap moet zo weinig mogelijk verras singen bieden. Je moet er niet doorheen kunnen kijken, want dat leidt alleen maar af. Zit Arie opnieuw fout. Alleen met een ton stopverf zijn de gaten in onze trappen te dichten. Dat zullen geen leuke feestdagen worden. Pagina drie bericht dat frituren, gourmetten en fonduen lekker gevaarlijk is. Een Hmvelijk dat zesentwintig jaar heeft stand gehouden heeft daar nooit iets - van gemerkt, maar de tijden schijnen te veranderen. Met het oog op de ko- mende feestdagen heeft de NATIONALE REVENTIE KRANT voor de vlam in e pan een rampenplan ontworpen. Dag jrndue op le Kerstdag. Pagina vier jaagt Arie naar de alledaagse dingen /an het leven. 'Roken is een gewoonte' dt de mededeling. 'Nicotine is ver evend, en met het roken van 1 pakje garetten per dag heeft Arie 1 tot 15 maal grotere kans op longkanker.' Pret tige feestdagen zullen we maar zeggen lijter Toon v.d. Linden en zijn collega's —"gen er ook van langs. 'Proost ook ns op uw lever' luidt de uitnodiging lie betrekking heeft op het overmatig ebruik van alcohol. Verderop nemen e samenstellers van de NATIONALE REVENTIE KRANT gas terug, af gaande op de mededeling dat een maxi mum van vier glazen per dag is toege staan. Kan 't toch nog leuk worden, vooral omdat de omvang en de inhoud van de glazen niet worden vermeld. Handen af, las Arie, ook van vuurwerk. De kans dat wij voor kortere of langere tijd in het ziekenhuis terecht komen is aanwezig. De NATIONALE PREVEN TIE KRANT meldt dat het aantal on gevallen waarbij er een dokter aan te pas moet komen niet te tellen is. Een mededeling helemaal in het straatje van Marie. Arie, ook niet op z'n achterhoofd gevallen, merkte naar aanleiding van dit bericht op: 'Het ligt er overigens maar aan tot hoever je vroeger hebt leren tellen.' Marie, toch wel een vrouw met gevoel voor humor, had er zelfs geen grijns voor over. Hartelijk dank NATIONALE PREVENTIE KRANT. Als je nog eens iets weet vlak voor de feestdagen. Het bracht Arie er toe om de plannen voor de Kerstdagen Oud en Nieuw drastisch te wijzigen. De trap niet op, de trap niet af. Het fonduestel met de vulliswagen mee geven, Heineken en Hartevelt van het boodschappenlijstje schrappen, een doosje lucifers als vuurwerk beschou wen en voo 25 december iedere sigaren winkel in brand steken. 'Weet je wat wij doen?,' besloot Arie na de NATIONALE PREVENTIE KRANT te hebben ge speld, 'wij blijven de Kerstdagen in bed. Kan ons niks gebeuren.' 'Je bent gek,' oordeelde Marie terecht. Gelijk had ze. Beste mensen, Arie is weer eens op hol geslagen. Wij maken er gewoon prettige, liefst gelukkige feestdagen van. Een beetje heel erg aardig en attent zijn voor elkaar en an deren. Zalig, gelukkig of een prettig kerstfeest. U kiest maar. Alleen maak er iets meer van dan uitsluitend fon due, Hartevelt en Heineken. ARIE WANDELAAR. Op vrijdag 21 december organiseren de Soester Vogelvrienden voor hun leden, donateurs en begunstigers weer een gezellige Kerst-bingo in hun vereni gingsgebouw Vogelzang aan de Paral lelweg 7b te Soest. Om 19.00 uur zul len de deuren worden geopend, waar na na het nuttigen van een lekker kopje koffie rond de klok van 20.00 uur de bingo-balletjes zullen gaan rollen. De prijzen zijn afgestemd op de ko mende feestdagen en zullen o.a. be staan uit royale vleesprijzen, flessen wijn en kerstbroden. Na afloop van de bingo-ronden zal er nog gelegenheid zijn voor het maken vaneen dansje. vjr diamantair - juwelier Van Weedestraat 145, Soest Tel. 02155-20670 Laanstraat 18, Baarn Tel. 02154-15937 Dit wordt geen pleidooi voor de juiste spelling van het woord maar eerder een poging om u verschil in betekenis te doen zien van het woord 'karaat' (Engels: carat) dat zowel in verband met goud als met diamant gebruikt wordt. Aldus spreekt men over een gouden sieraad van 14 karaat en een diamant van 1 karaat (of carat). In beide gevallen wordt hetzelfde woord 'karaat' gebruikt, maar pas op:een geheel andere betekenis. Antwoord op 'Vrouwen en de Vrede' door mevr. Janzn-v. Hees. Even wil ik reageren op u stukje van 12-12-1984 j.1. U bent niet de enige die zich soms aan krantenartikelen ergert, ook ik n.1. op het uwen. U stelt de 'club' groep 'Vrouwen voor Vrede' als een stelletje malloten voor, zelfs tellen kunnen zij niet, en nog gevaarlijk ook. Nu laat ik u vertellen, nog niet gevaar lijk genoeg, u stukje lezende. Mensen die zo schrijven, denken ook zo. Aangezien u denkwijze de vernie tiging van de mensheid kan inhouden, pas ik hiervoor met u mee te denken. Ik ben blij dat er groeperingen zijn zoals 'Vrouwen voor Vrede' en de Vredesbe weging, die er op uit zijn u denkbeelden te bestrijden. En met succes! Wat dacht u van Amsterdam en Den Haag? Allemaal dwaze en gevaarlijke, kom nou! Als u zich eens goed laat inlichten welk doel achter deze demonstratie's. stond, zou u deze nonsens niet schrij ven. De punten die u als argument ge bruikt, rechtvaardigen niet de kernwa pens maar meer op te voeren. Er moet eens een doorbraak komen. Ik tel met u mee 1. 'Nuttige idioten' voor effenen Rus sisch Communisme over de hele wereld. Wel eens gelezen hoe de Rus sen in de Tsarentijd leefden? 2. Wel eens de machtsverdeling van Jalta gelezen? 3. Afschuwelijk Afghanistan, wel eens t.v.-beelden van ontbladert Vietnam gezien? Russen? 4. Worden, de defensiebegrotingen in ons vrije westen soms verlaagd? En wat de grove leugens betreft, wij kunnen er hier ook weg mee. Onze eige zogenoemde aktie's in Indonesië destijds, waren die zo fris? Nee, meneer v. Hees, er gebeurd nu iets anders. De mensen prikken door die loze praatjes heen en kijken wat verder dan de bekende neus. Ze gaan verder dan u toestaat. 'Een beetje tutten met de vre de'. Ze maken u bang, gaan met 100.000 den de straat op, ze nemen het niet meer dat alles over hun hoofden heen beslist wordt. Ze willen een wereld zon der die rotzooi. Rare vrouwen tegen woordig, ze horen toch achter hun potten, niet waar? Ik neem mijn pet voor ze af, het moeten er nog veel meer worden. Tellen kunnen zij prima, misschien beter dan u. Zij tellen niet alleen hun eige kinderen, maar ook die er nog na moeten komen. A. v.d. Neut-Bons. De stichting Oud Soest doet een mooi werk met het inrichten van wisselten toonstellingen in de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan 18. (achter de grote kerk). Graag wil ik het bestuur bedanken voor de nu afgelopen exposi tie van werk van mijn man Joost Cor- nelis Rademaker. Ik was zelf zeer ont roerd aquarellen, tekeningen, beeldjes en verder houtsnijwerk en de door hem gesqhreven en geïllustreerde sterre- kundeboeken daar zo mooi opgesteld te vinden. Op deze manier had ik het nog nooit gezien. Jammer dat hij het zelf niet mee mocht maken, al zou het hem heel vreemd geklonken hebben een veelzijdig kunstenaar te worden ge noemd. Deze tentoonstelling heeft mij ervan overtuigd dat hij dat werkelijk was. Elk jaar tekende mijn man o.a. vijftig verschillende kerstkaarten voor familie en vrienden. Er liggen er nog in voorraad tot en met 1985. Toch be schouwde hij het allemaal als liefheb berij. want met hart en ziel was hij we tenschapper. Hij gaf les aan de M.T.S. in Hilversum. Zij leven was met recht "een rijk leven". Ik hoop in de toe komst nog veel wisseltentoonstellingen van werk van Soester kunstenaars in de Oudheidkamer te kunnen bezoeken. Nel Rademaker-Duijts. 14 karaat goud Wanneer wij spreken over goud van 14 karaat dan is dat een indicatie van de hoeveelheid zuiver goud die in uw sie raad ligt opgesloten. 1 Karaat staat van voor 1/24 deel. Hieruit volgt dat 14 karaat gelijk is aan 14/24 deel, dat wil zeggen, dat als u, denkbeeldig gespro ken, uw sieraad in 24 gelijke stukjes of delen zou hakken, 14 delen daarvan zuiver goud zijn en de overige 10 stukjes bestaan uit ander metaal. Dit kan zijnkoper, zilver en/of nikkel. De ze metalen worden aan het goud toege voegd voor de hardheid van de goudle gering en hebben ook invloed op de kleur van het goud. Zo zal het metaal nikkel het goud een witte kleur geven; wij spreken dan over witgoud. Dus nogmaals, het woord 'karaat' ge bruikt in verband met uw gouden sie raad duidt op de hoeveelheid of gehalte aan goud erin. In deze context gebrui ken wij in de internationale taal de spelling 'karat' (Engels) en het wordt afgekort met de letter 'K'. Nu weet u dat u bij uw juwelier sieraden van 14K, 18K en zelfs 20K kunt verkrijgen. De al gemene opvatting is dat een sieraad van 18K waardevoller is dan een gou den sieraad van 14K. Eigenlijk moeten wij niet zeggen "waardevoller", maar duurder. De misvatting is hierin ge legen dat velen geneigd zijn te denken dat 18K een beter soort goud is, alsof dat zuiverder zou zijn dan 14K. Onthoudt u goed: goud is goud, en het is niet waar dat er soorten goud bestaan. De reden waarom een sieraad van 18K goud duurder is dan een sieraad van 14K komt eenvoudig door het feit dat u meer zuiver goud voor uw geld krijgt. Evenzo is het makkelijk voor te stellen dat 2 kilo suiker duurder is dan 1 kilo suiker. Ik hoop dat u op grond van bovenge noemde inlichtingen nu kunt inzien dat uw sieraad van 14K goud. 14 delen zuiver goud bevat, terwijl als het 18K zou zijn, er 18 delen zuiver goud in lig gen opgesloten. Terloops zij opgemerkt dat een sieraad slechts het predikaat "goud" mag dragen, indien er op zijn minst 14 delen zuiver goud in liggen op gesloten. Dit is in Nederland bepaald via de zogeheten Waarborgwet. In het buitenland is dit niet altijd wettelijk ge regeld, dus enige voorzichtigheid met betrekking tot het verkrijgen van goud in het buitenland is op z'n plaats. 1 Karaat diamant Wanneer wij spreken over een diamant van 1 karaat, dan bedoelen wij hiermee dat de diamant een gewicht heeft dat gelijk staat aan 1 karaat. Het woord 'karaat' gebruikt voor diamant is een gewichtseenheid; het zegt u iets over het gewicht of de grootte van de dia mant. De afkorting in dit verband is 'Kt.' (Engels: crt.in tegenstelling tot de hoofdletter 'K' in geval van goud. Nu wil het geval dat in de tijd vóór 1913 het gewicht van een 'carat' we gebrui ken hier het Engelse woord waaraan in de diamantwereld de vporkeur wordt gegeven - in de verschillende edel steencentra van de wereld niet altijd gelijk was. Een verklaring hiervoor moet worden gezocht in de historische oorsprong van het woord 'carat'. Ons woord 'karaat' (Engels: carat) komt van het oude woord 'keration'. wat de Griekse naam is voor de carobbepeul of Johannesboomvrucht. Eén vrucht kern van deze peul werd toentertijd ge bruikt als de eenheid van gewicht voor diamant en andere edelstenen, inclu sief parels. Met het oog op de electro- nische weegschalen van thans kunt u zich voorstellen dat deze oude manier een niet al te zuivere manier was om het gewicht van diamant te bepalen, vooral als men stenen - zo worden losse diamanten in de diamantwereld ge noemd - wilde wegen waarvan het ge wicht tussen 2 Johannesvruchtbonen of kernen lag. Hierbij komt nog dat in de landen rond de Middellandse Zee waar de Johannesboomvrucht oorspron kelijk groeit e"n vandaan komt, het ge wicht van de boon niet altijd gelijk was maar van plaats tot plaats kon ver schillen. Zo zal uw tuinboon niet altijd gelijk wegen aan de tuinbonen die door onze zuiderburen in Limburg gekweekt wordt. Als gevolg hiervan was de carat in Lon den 0,2053 gramin Florence0,1972 en in Amsterdam: 0,2057 gram. Nu zult u zeggen: 'Maar daar zit haast geen ver schil tussen.' U hebt gelijk. Maar aan gezien diamant zo kostbaar is maken die minieme verschillen heel wat uit in prijs. De verschillen verklaren der halve waarom voor van oudsher be roemde diamanten verschillende ge wichten worden opgegeven. U voelt aan dat dit oude systeem van gewichtsbepaling in de internationale diamantwereld aanleiding gaf tot heel wat verwarring en misverstan- Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Zoals ieder jaar zal koffiebar 'De Loof hut' rond de kersttijd weer een kerst spel opvoeren. Ongeveer 30 'koffiebar luitjes'. behorend tot de vaste kern van de koffiebar, werken dit jaar mee aan het kerstspel. Door middel van onder andere dans. mime.en toneel wordt de kerstboodschap, in een eigentijds jasje gestoken en vertolkt. Dinsdag 18 de cember voerde de koffiebar het stuk op voor de bejaarden in 'In de Ruimte', en zaterdag 22 december komt de jeugd aan bod. Vanaf 19.30 uur is iedereen welkom in de koffiebar, die gelegen is aan de Steenhoffstraat no. 28. 'Dit jaar stonden we voor een moeilijke opdracht.' aldus Anja van der Meer, de draaiende motor achter dit kerstge beuren. 'We hebben namelijk twee doelgroepen: de jongeren en de bejaar den uit Soest en omgeving. We kwamen er achter dat jong en oud vaak dezelfde problemen hebben. In dit spel komt vooral het probleem van het alleen-zijn aan bod, met als één van de oorzaken trots.' Die trots heeft ook alles te maken met de naam van het stuk'Buigen of bars ten'. De kern van het verhaal vormen een oude eigenzinnige opa en een even eigenwijze kleinzoon. Beide vragen zich af wat ze gaan doen met Kerstmis. De trots speelt hierbij een grote rolze zijn namelijk te trots om met elkaar contact op te nemen. Als ze met elkaar den. Vandaar dat men in 1913 in de Ver enigde Staten ertoe overging om voor het carat een standaardgewicht aan te houden en dit werd vervolgens niet lang daarna door de andere landen overgenomen. Vanaf dat moment stelde men dat 1 carat gelijk staat aan 0,2 gram, oftewel 200 milligram. Ver der verdeelde men het carat in '100 punten' waardoor 1 punt gelijk staat met 2 milligram; hierdoor kan ook van heel kleine stenen het gewicht exact worden aangegeven. Met andere woor den. als u de trotse bezitter bent van een diamant van 25 punten, dan weegt die dus 50 milligram (25 maal 2 mg.of tewel 1/4 carat. U zult op uw keukenweegschaal dus be slist geen diamant kunnen wegen aan gezien wij hier spreken over milli grammen. U merkt het: diamant weegt haast niets maar kost o zo veel. Om u een in druk te geven van de kostbaarheid: een diamant van 1 carat die van redelijke kwaliteit is kost gauw een 15.000 dui zend gulden. Aangezien diamant zo kostbaar is heeft men er veel voor over om hem te vinden. Wist u dat men om 1 carat diamant te winnen 250.000 kilo grond moet verzetten? Dat betekent dat men voor 1 gram aan diamant meer dan een miljoen kilo zand en grind moet verplaatsen BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 27 t/m 31 dec. Ossestaartsoep Kalfsoester met champignonsaus Diverse groenten Diverse aardappelen Crêpe d'Oude Enghe Iedere woensdagavond LIVE MUSIC •••••••••MOM De kostbaarheid van diamant heeft door de eeuwen heen een magische kracht op het menselijk geslacht uitge oefend. Helaas heeft dit ook het slechte in mensen naar voren gebracht omdat mensen hebben gemoord, gestolen en bedrogen om in het bezit te komen van zo'n schitterend werkje van de natuur. Diamant wordt met recht de koning der edelstenen genoemd aangezien het een combinatie van eigenschappen heeft die het inderdaad ver boven andere delfstoffen doet uitsteken. De eeuwigheidswaarde is te danken aan het feit dat er geen grondstof bestaat die harder is dan diamant, althans men heeft tot nu toe er geen gevonden. Van daar dan ook de naam diamant, af komstig uit het Grieks 'adamas' (ver taald: onoverwinbaar), hetgeen een toespeling schijnt te zijn op de onge looflijke hardheid. Nu hebben wij voortdurend gesproken over diamant, maar is het niet zo dat u bij uw vertrouwensjuwelier hoort spre ken over briljant? Is diamant nu het zelfde als briljant? Laat ik u het vol gende voorleggenIs een stuk hout het zelfde als uw meubelstuk thuis? Ik neem aan dat u zich niet lekker zal voe len als iemand uw prachtige eiken houten kast tot een 'stuk hout' zou declasseren. Als u gewoon hout wilt hebben dan gaat u naar een houtwinkel en niet naar een meubelzaak. U be grijpt het waarschijnlijk al. Beiden hebben natuurlijk wel met hout te ma ken, maar bij 'hout' spreken we over de grondstof en het woord 'meubel' spreekt over de vorm waarin het hout gesneden is. Zo ook met briljant: de grondstof is diamant maar de vorm waarin deze grondstof zijn speciale waarde krijgt is de briljant. De slijpvorm die we briljant noemen heeft al honderden jaren kleine ver anderingen ondergaan ten einde het 'vuur' of de schittering te vergroten. Tegenwoordig heeft men dan een 'vol maakte' briljantvorm ontwikkeld waardoor de schittering en het kleurenspel optimaal is. In het begin zei ik dat wij niet kunnen spreken over soorten goud: goud is goud. Maar dat geldt niet voor dia mant, of liever gezegd briljant. Hierbo ven vermeldde ik al dat een briljant van 1 carat van redelijke kwaliteit zo'n 15.000 gulden kost. maar een briljant van 1 carat van topkwaliteit kost wel zo'n 35.000 gulden (de huidige koers in acht nemend). U merkt dat er bij bril jant wel kwaliteitsverschillen zijn. Er zijn verschillende factoren die de waarde van briljant bepalen. In dit ar tikel heb ik mij hoofdzakelijk beperkt tot de bespreking van één van de C's maar in verband met briljant spreken wij over 4 C's. Ik hoop een volgende keer de andere 3 C's te mogen verhel deren. Maar ik wil u wel zeggen dat een persoonlijk gesprek hierover beter is aangezien u dan in de gelegenheid bent vragen te stellen. Het kopen van bril jant is voor de meeste personen een vertrouwenskwestie, dus hoe meer ant woord u krijgt op uw vragen, des te be ter u kunt besluiten bij de aankoop van briljant. Daarvoor nodig ik u uit vrij blijvend langs te komen want mijn 40-- jarige ervaring in het diamantvak wil ik u graag ter beschikking stellen. Nu moet u zich niet laten afschrikken door de prijzen die ik al eerder ge noemd heb want het komt natuurlijk niet vaak voor dat iemand zich zo'n kostbare briljant van 1 carat kan aan schaffen. Maar dat wil niet zeggen dat dit prachtige product van de natuur buiten het bereik van ons gewone mensen zou liggen. Wat dat betreft kunt u voor een bedrag beginnend van 250 gulden tot 1000 gulden alreeds be ginnen met de aanschaf van een prach tige groeibriljant ring. Weet u het nog: carat of karaat? Ik hoop dat het subtiele verschil u nu dui delijk mag zijn. Aaron Sassoon. De. tied goat veur ming toch zo haar- stikke vlug, daa'k gedurig nog met de ouwe week an de gaang bin as de nieuwe aalweer un poar doage droait. Daan loop ik aachter zouw je kenne zeige, moar noeng krieg ik te moake mit veuruutkieke. Korsemus vaalt vaan 't joar op 25 en 26 december en daa's net midde in de week, dus kaan de Soesder niet uutkomme. 't Is wel un bietje veurboarug, moar zo mok noeng aal nieuwjoar wengse. Doarom zeig ik daan deuze keer: Voor- temee un gelukkig en gezongd 1985 en vaan eiges ok geiiek un goeie Kor semus. An 't end vaan 't joar zit ik wellus te denke woarover ik zo'n aacht en veer- tug weke an 't hannese bin 'eweest. Kaajje zien hoe zuver ik noadenkt, waant d'r gonge un poar weke vaak- kaansie aaf. En woar zouw ik ut in ut nieuwe joar over hebbe? Je maag nooit meer roaje. *t Nieuwe pliesiebero, de bezuniginge en de Artiborg en de Shock. Waant daat zaal wel un klaap geve op Soest, doch ik. Affing d'r vaalt voortemee genog te schrieve. Moar hejje ut veurige week wel 'eleze? Aalweer zeshongderdduzend guldes meejvaallers. Eerst zitte we te schroape en daan rolle de tonne weer over de bojem vaan ongze schaatkist. De eejne week klinktie hol en daan rinkelt ut weer. Stereo op de rekekoamer ze ker? Ze benne aal oan 't verdele eweest mettut overschotje en daan blieft ter nog us drie ton over. Ak ut goed bekiekt, binne we ongs eige an 't riek bezunige. Ik het voak legge te kaatte over ongs bestuur, moar noeng deel ik toch un pluum uut. Zo roake wullie op Soest nog us bove Jaan Menne, zouw ik hoast zeige. Moar ik vin ut weer niet zo oardig, daawwe 56.000,- kwiet woare an un rapport over de finaansieje op Soest. Ut heule roadhuus baarst vaan de kc- toormoasjienes en de komputers en telapperoate en daan motte ze nog un butestoangder loate opdroave om uut te loate rekene hoeveul of ut koste mot, awwe daat zelluf uutrekene. Kaan jullie daat nog volge? Ik wel, waant ik schrief ut zelluf, moar 't is wel un warverhoal. Zo binne ze noeg an 't uutzeuke hoe of daazze de schole en de gemeengtebaraakke schoon motte moake. Zaa'k us waai anroaje, woar ze licht nooit an denke? Gewoon met zeep en woater en niet baang weze veur vule haangde. Zo doen wullie ut thuus ok en doar komp heul geejn aadviesbero an te paas. We leve in de tied vaan Doe Ut Zelluf. Loat. de gemeengte daat daan ok doen. D'r is aal un "werkgroep" benoemd en die goat op ongderzeuk uut om uut te zeuke hoe of ut uutezocht mot worde. Zo kriege wullie weer zo'n verhoal as doarnet over ut rekene en doarom goat ik ter meej ho houwe, aangders kom/ ik der zelluf ok niet meer uut. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k best blie zaal weze met un poar doage vrie. Kaan'k nog us bedenke, woarover ik 't volgend joar zaal denke. HANNES VAN DENENG in cumaci zijn gekomen en er zien een twistgesprek ontspint, zijn ze te trots om hun ongelijk te bekennen. Dit verhaal wordt telkens onderbroken door delen uit de bijbelse kerstgeschie denis. Zacharias en Maria krijgen de engel Gabriël op bezoek. De oude wijze Simeon vertelt van zijn ontmoeting met Jozef en Maria en hun kind Jezus in de tempel. Het stuk sluit af met de herders in de velden van Efrata. Hier na beeldt de dansgroep het buigen, maar ook de vreugde van dit buigen uit. Het stuk is geschreven door 6 personen uit de koffiebar. Al de andere mede werkers aan dit toneelstuk zijn ver deeld over een aantal werkgroepen, die zich bezighouden met o.a. toneel, dans. décor, muziek, licht en techniek. Het toneel speelt zich af in de kamers van de opa en de kleinzoon en in het toneel daartussen, dat wisselend als tempel decor, huis van Maria en de velden van Efrata fungeert. De muziek is in han den van 'Vangelis' en 'Alan Parson' tot 'Bach'. 'De Loofhut' voerde al eerder, met een redelijk succes, een aantal kerstspelen op. Ze gaan uit van de gedachte dat er genoeg talent binnen de koffiebar schuilgaat, dat zich kan ontplooien door bijvoorbeeld een kerstspel. Dit kerstspel is dan ook het eindproduct van koffiebarcreativiteit. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 krnitoor effiriencv VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T elefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Inbraak bij Colitico opgelost Bij Colitico aan de Van Weedestraat werd dezer dagen ingebroken; de da ders, twee ongeveer 20-jarige jongelui uit Rotterdm sloegen met een bijl de etalageruit in en roofden voor 15.000,-- aan juwelen. Daar zij volgens getuigenverklaring met een auto in de richting Baarn wa ren vertrokken kon de politie hun spoor natrekken en tot aanhouding en voor geleiding van de daders overgaan. Zij zijn ingesloten. Welkom, in HotelCafé, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest leen 2eKerstdag Speciaal menu met muzikale begeleiding. Vraag toezending menu. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Geslaagd Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen Nederlands Recht onze oud-plaatsge noot de heerM. R. P. Hoppenbrouwers. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Voor de derde en laatste keer wil ik de zo broodno dige aandacht besteden aan planten die gedurende de lange winterperiode onze tuin kunnen verrijken met een portie winterkleur. Vorige winter heb ik al diverse winterbloeiende heesters genoemd. Daar wil ik om te beginnen nog een paar aan toevoegen. Een wintergroene struik met een maximale hoogte van zo'n 1,5 m. is Mahonia media 'Wintersun' een mahoniestruik met erg decoratief geveerd blad en lange bloeiaren, die de laatste weken met het zachte weer al bloei vertoonden. De kleur van de bloemen is citroengeel en ze ver spreiden tijdens hun bloei een heerlijke zoete geur. Normaal valt de bloeiperiode met niet te streng win terweer van december tot in maart. Na de bloei ont staan er in het voorjaar paarse bessen. Een struikje dat het midden houdt tussen een late winterbloeier en een heel vroege voorjaarsbloeier is Rhododen- dron preacox, de vroegstbloeiende Rhodo. De helder lila-paarse bloemen verschijnen rond half maart aan de half-wintergroene takken. Een opvallende ver schijning met een maximale hoogte van 1-1.5 m. De struik gedijt ook prima in de halfschaduw. Ook bij de Kornoeljefamilie vinden we een winterbloeier na melijk Cornus mas, de mannelijke Kornoelje, een vrije forse Struik of kleine boom met kleine gele bloemen ontluikend in februari. Door de massale aanwezigheid van de bloemen, die op zich vrij klein zijn, biedt deze plant 's winters een fraai schouw spel. Als laatste winterbloeiend gewas noem ik Chi- monanthus praecox (ofwel Calycanthus praecox) een heester afkomstig uit China, met een hoogte van zo'n z in. De erg onbekende struik is bladverliezend en erg opmerkelijk door zijn bloei in januari-fe- bruari. De 2.5 cm. grote bleekgeel purpergevlekte bloemen verspreiden een heerlijke geur. Hoewel de bloemen niet erg groot en talrijk zijn geven zij, om dat ze in de winter aan de harde takken verschijnen een prachtig effect, waaraan dan nog het heerlijke aroma kan worden toegevoegd. Chimonanthus vraagt een zonnige standplaats en kan solitair, in de heesterborder of opgebonden langs een muur wor den aangeplant. Naast winterbloeiers en planten met prachtige blad- kleuren zijn er zoals ik reeds eerder vermeld heb, ook enkele planten, die gedurende de hele winter al hun bloemknoppen dragen voor het voorjaar. Extra opvallend hiervcan is de Skimmia met donkerfelrode bloempluimen. Het groenblijvende struikje is vrij rond van groeiwijze, heeft dik leerachtig blad en produceert rond augustus-september al zijn bloei- wijze. Vanaf dit moment zorgen de rode pluimen voor behoorlijk wat kleur in de tuin, tot het moment dat de bloemen in april-mei gaan bloeien. Een dank baar struikje dus. De variëteit 'Rubella' heeft de op vallendste bloempluimen en wordt dan ook de laatste twee jaar op de tuincentra meer en meer aangeboden. Wat minder in het oog springend, maar zeker niet te verwaarlozen is de Viburnum tinus, die verder dezelfde siereigenschappen vertoont als de Skimmia. Na deze opsomming van de diverse mogelijkheden, wordt het nu voor de bezitters van een winter-saaie tuin hoog tijd eens wat kleur, op welke manier dan ook, aan te brengen.

Soester Courant | 1984 | | pagina 17