Soester fractie voorzitters in hun algemene beschouwingen Bevolking moet ontlast worden Beklag over financiële positie an Soest is abso- uut misplaatst Gemeente op rozen, burger op doornen Bezuinigingen waren Situatie woning- nodig om chaos te zoekenden in voorkomen zoekenden in Soest is zorg wekkend Gedeelte van winst gasbedrijf ten goede aan kleinverbruikers INSTITUUT VOOR STUDIEBEGELEIDING MEINERS C. Verheus namens CDA-fractie: jSgtf Bert Krijger namens VVD-fractie Raymond van Gelder PvdA Adriaan Pothuizen (D'66): Jan Visser (Progressief Soest) V VD-fractie: (PvdA J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) Als uw kind echte en optimale hulp bij de studieproblemen heeft moet U toch bij een echt en professioneel instituut zijn. Soest kent er maar één TELEFOON 02155-17089 Vrije-sectorwoningen in Overhees (voorlopig?van de baan WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 19 Namens de CDA-fractie in de gemeen teraad heeft de heer C. Verheus in zijn algemene beschouwing over de begro ting 1985 ervoor gepleit om, waar dat mogelijk is, de bevolking 'ook wel wat te ontlasten'. Daarbij denkt het CDA aan verlaging van het vastrecht voor gasleverantie met bijvoorbeeld 25 gul den. Ook de tijdelijke 'maar niets is zo definitief als tijdelijke maatregelen van de overheid'rioolretributie zou in de toekomst gereduceerd moeten wor den of zelfs afgeschaft, zodat 'we kun nen laten zien dat wij het begrip 'tijde lijk' letterlijk nemen. Met betrekking tot de viering van be vrijdingsdag op zondag 5 mei vraagt de fraactie het college zich te houden aan de zondagswet door het houden van openbare vermakelijkheden, optoch ten. etc. vóór 13 uur op die zondag te verbieden. De heer Verheus deed een dringend beroep op het college om eventueel geen gebruik te maken van de bevoegdheid om hiervan af te wij ken. De CDA-fractie dringt aan op een zo scherp mogelijke controle ten aanzien van de bodemverontreiniging, temeer tömdat voor sanering van tot nu toe |&3tgestelde verontreinigingen straks gróte bedragen nodig zijn. De heer Verheus vraagt hoe het is met de voort gang in de behandeling van de door zijn fractie ingediende nota's met betrek king tot de recreatie en de werkgele genheid. Toonzetting Over de samenwerking binnen het col lege zegt het CDA, dat deze de laatste tijd aanzienlijk beter lijkt te zijn dan in het verleden. 'Maar tijdens de bezui nigingsperiode is wel gebleken dat de toonzetting van de schriftelijke stuk ken nogal eens verschilt, alsof elk col legelid zijn eigen toonzetting tracht te laten zegevieren. Ook de voorzitter voor wat betreft brandweer en politie maakt daarop geen uitzondering.' Als het inderdaad zo is dat de toonzetting geheel verschillend is, dat is het de taak van de voorzitter om de verschil lende geluiden op dezelfde toonhoogte te brengen, aldus de heer Verheus. Hij vindt dat het beleid van het college nu en in de toekomst niet alleen eensge zind en duurzaam moet zijn, maar ook open en duidelijk moet worden gepre senteerd. Motie ziekenhuis Over de toekomstige ziekenhuissi tuatie spreekt de CD^-fractie de wens uit dat de druk die op hogere instanties wordt uitgeoefend, zal resulteren in de toestemming voor een nieuw zieken- C. Verheus huis voor Soest en Baarn. Het CDA geeft de raad in overweging om in een motie druk uit te oefenen op provin ciale- en gedeputeerde staten en de Tweede Kamer. Ten aanzien van het kwijtscheldings- beleid voor hen die van een minimum uitkering moeten zien rond te komen, zegt het CDA dat uit een oogpunt van uniformiteit hiervoor dezelfde vrijstel lingsmogelijkheid moet worden gehan teerd als gebruikelijk bij de kwijtschel ding van de onroerend-goedbelasting. Daarbij moet men zich dan wel reali seren, dat de verruiming van de kwijt scheldingsnormen financiële gevolgen heeft voor de voorgenomen investerin gen. Tenslotte pleit de CDA-fractie voor stappen die kunnen leiden tot een snel le realisering van een sportzaal in Soesterberg. alsmede van woningbouw aldaar. 'Het beklag over de financiële positie Ivan de gemeente Soest is absoluut mis- Iplaatst. Tot deze conclusie komt Adriaan Pothuizen (D'66) in zijn alge mene beschouwing over de begroting 11985. Overigens betekent dit niet, aldus Pothuizen, dat dit een uitnodiging is tot onvoorzichtig omgaan met het beschik bare geld. Hij nodigt het college uit om uiterlijk in februari met een voorstel te komen, dat iets doet voor de minima. D'66 is 'ronduit teleurgesteld' dat B. en W. voor deze groep nog steeds geen daad heeft gesteld. Over de politie zegt hij, dat de situatie dreigt te ontstaan dat het gemeentebe stuur wel tevreden is met de politie, maar de politie niet met het gemeente bestuur. Essentiëel hierbij is 'het nu eindelijk openen van uitzicht op nieuwe huisvesting. De enig redelijke keus die de raad kan maken, is bouwen in 1985.' Moeite heeft Pothuizen met de verslui erde besluitvorming op het punt van arbeid, vooral omdat herbezettingsgel- den van de arbeidsduurverkorting 1983 in de algemene middelen zijn verdwe nen. 'Wat zou u ervan vinden als ook andere werknemers zo met herbezet- tingsmiddelen zouden omspringen?' Pothuizen vraagt, alsnog het geld te besteden waarvoor het bestemd is. Over de woningbouw zegt D'66, dat ook in 1985 gestreeft moet worden naar vei ligstelling van woningbouwmogelijk- heden enerzijds zonder uitbreiding van daarvoor bestemd gebied, en ander zijds het groen houden van terreinen die dat verdienen. Verbaasd is Pot- Adriaan Pothuizen. Met betrekking tot de financiële positie van Soest constateert Jan Visser (Pro gressief Soest)'De gemeente zit weer op rozen, de burger vooralsnog op de doornen'. Om deze pijn te verzachten, diende hij twee moties in ter bevor dering van het milieu en de veiligheid in de gemeente. In de ene motie vraagt hij om een ge meentelijk milieubeleidsplan, op te stellen door een externe adviseur; het hiervoor eventueel versterken van het ambtelijk apparaat, en het uitvoeren van de verplichte milieutaken van de gemeente. In de andere motie verzoekt hij op de kortst mogelijke termijn het aantal wijkagenten weer op het oude peil te brengen; te bevorderen dat korpsuitbreiding in de eerste plaats wordt benut voor uitbreiding van het aantal wijkagenten. Visser houdt zijn hart vast voor de toe komst van onder andere de 2.500 woning zoekenden in Soest, de 1.498 cliënten van de sociale dienst en de 19 afgeslo- tenen van het gasbedrijf. 'Deze men sen bekostigen straks een peperdure Koningsweg, lezen de plannen voor de bouw van een riant politiebureau, en zien toe hoe externe adviseurs een be zuinigingsrapportage maken voor 50.000 gulden wat elke Soester ambte naar ook kan, zonder diepgaande ana lyse en vérstrekkende conclusies.' Volgens Visser willen de inwoners van Soest duidelijkheid en openheid, en een gelijke verdeling van lasten over alle sectoren van het gemeentelijk beleid. 'Nu is het zo, dat welzijn, cultuur en jeugdwerk de slachtoffers worden van de bezuinigingsoogst.' Hij betwijfelt of de Soester bevolking wil: het schrap pen van het cervix-onderzoek; het af stoten van het Artishockgebouw; het voor niets laten werken van burger- commissieleden; het afknijpen van jeugdwerkers; de achteruitgang van het milieu en het toenemende vandalis me. De tot nu toe doorgevoerde bezuinigin gen in de gemeente waren nodig om verworvenheden te beschermen en om een financieel-economische chaos, waarvan alle burgers de dupe zouden zijn, te voorkomen. Dat zei Bert Krij ger namens de VVD-fractie in de ge meenteraad in de algemene beschou wing over de begroting 1985. Hij stelde, dat de situatie waarin de gemeente nu verkeert, te danken is aan het zo conse quent mogelijk doorvoeren van de noodzakelijke bezuinigingen, met daarbij een herafweging of voorzienin gen nog dezelfde waarde, hetzelfde be lang hadden. Het resultaat van deze inspanningen is. dat de algemene belastingen niet ver hoogd behoeven te worden; er in prin cipe geen gedwongen ontslagen komen onder het personeel waarvoor de ge meente verantwoordelijk is; er geen sprake is van beëindiging of sluiting van voorzieningen die beschikbaar zijn (een zekere versobering is het enige), en het gemeentelijk beleid niet leidt tot een verhoging van de woonlasten. Naar de mening van de liberale fractie is het geheel uit oogpunt van 'verdelen van de pijn' evenwichtig en sociaal verantwoord. Van de burgers wordt geen enkele groep extra belast of bena deeld. Dat geldt ook voor welzijn. Deze sector levert niet méér in dan anderen. Levert zelfs nog veel later in. Zorgvuldigheid bij bezuinigen geldt ook voor uitgeven. Potverteren is er voor de VVD dus niet bij, temeer niet omdat er forse uitgaven te verwachten zijn, zoals voor een nieuw politiebur reau. Afgezien van het tijdstip van bouwstart en de bouwer, kan de ge meente volgens de VVD een geschat ri sico van de voorfinanciering aan. De fractie gaat akkoord met het ver groten van de aandacht voor milieube heer en de financiële consequenties daarvan. In Soesterberg zal hoe dan ook een sporthal moeten komen. Hoe staat het met de woningbouw in Soes terberg. wil dé4 fractie weten. Verder.- •wil ze een adviesorgaan dat adviseert3 over alles wat oUderen aangaat. De be staande Federatieve F-taad is alleen een beheersinstelling. Wat betreft de woningbouw vindt de VVD een bijstu ren door vrije sectorbouw in de lage-- prijscategorie een welkom alternatief Bert Krijger. nu de mogelijkheden voor sociale bouw (woningwetwoningen) steeds kleiner worden. Verder pleit de VVD voor het vasthouden van de volle aandacht voor het realiseren van het fusieziekenhuis 'De Oelte' voor Soest en Baarn samen in plaats van Zonnegloren in Soest en Maarschalksbos in Baarn. Prijsverhogend De VVD heeft geen hoge hoed op van de "onuitroeibare centralisatiedrift' in Nederland. 'Ook de provincie Utrecht doet mee aan die greep naar alles in één hand, het creëren van provinciale bedrijven. Veelal werkt dat prijsverho gend. Elke burger zal daar weer voor moeten opdraaien. De VVD-fractie verwacht dat het college zich fel zal verzetten tegen de aanslag op de posi tie van de gemeente in deze kwestie,' aldus de heer Krijger. 'Stampij om 'knullige' bedragen vindt de VVD de 'weinig verheffende verto- nign' in de gemeenteraadsvergadering van november toen het.voorstel werd Jjeh^ndèid tót yerhQging'.van de cai-ta- rieven met"45xrenUpermaandDé frac tie is bereid werkelijke,1 doelgerichte maatregelen ten gunste van de laagst betaalden te steunen, maarniet om tv- kijkers te subsidiëren ten laste van de algemene middelen. De situatie van de woningzoekenden in Soest is zorgwekkend, aldus Raymond van Gelder namens de PvdA in zijn al gemene beschouwing over de begro ting 1985. Hij pleit voor het opstellen van een volkshuisvestingsplan en hier voor extra geld beschikbaar te stellen. Met betrekking tot de rol van de ge meente, merkt de PvdA op dat in de no ta van aanbieding onduidelijk blijft of de burgers nu wel of geen burgerwacht moeten oprichten en of dit wel of niet door het college van B. en W. zal wor den gestimuleerd. Over de financiële positie van Soest zegt de PvdA dat het beeld van de be groting 1985 dankzij de bezuinigingen uiterst positief is. Voor het eerst in deze raadsperiode is er echte structu rele ruimte om nieuw beleid te kunnen maken. Wel maakt de PvdA zich zor gen over de vraag of niet weer de vrij vallende kapitaallasten gebruikt zullen worden voor andere zaken dan vervan gingen, waardoor over een paar jaar weer bezuinigingsoperaties nodig zijn om de vervangingen te kunnen finan cieren die dan nodig zijn. De fractie is het eens met de voorfinan ciering van het nieuwe politiebureau. Daarnaast wil ze eventueel een groter beroep doen op de reserves voor de re constructie en doortrekking van de Ko ningsweg. Voor de aanpak van ver- keersonveilige situaties in Soest willen de socialisten voor een bedrag van 100.000 gulden aan de investeringslijst toe voegen. Ten behoeve van projec ten ter bestrijding van vandalisme wordt voorgesteld structureel jaarlijks 25.000 gulden in de begroting op te ne- Nogmaafeplëit' tie'v^Vd^' voor facili teiten; <Ten:-b.ehoé.ye"yarU&tartende on dernemers in het kader van de bestrij ding van de werkloosheid. Dit laatste is tevens één van de redenen waarom de fractie meewerkt aan de vervroegde bouw van het politiebureau. Verder 0 Raymond van Gelder. stelt de fractie voor, de normen voor het kwijtscheldingsbeleid aanzienlijk boven de bijstandsnorm te leggen, waarvoor structureel een bedrag van 300.000 gulden aan de begroting zou moeten worden toegevoegd. In dat ge val gaat de fractie akkoord met de voorgestelde verhoging van de tarie ven voor de centrale antenne-richting. Niet akkoord gaat de PvdA met de automatisering op de afdeling bevol king, en de voorgestelde vervanging van brandweermaterieel. Problemen heeft ze verder onder meer met de re constructie van de Korte Brinkweg en de. aanleg vah de honk/softbalaccom- módat'ie. Is dat nog wel te verantwoor den naar Öe atletiekvereniging Pijnen- burg om nu zomaar ineens tot deze in vestering te besluiten, vraagt Van Gel der zich af. Hij vindt een overdekte zwemaccommodatie veel urgenter. huizen erover, dat in de meerjarenra ming onder de sportprojecten Soester berg niet voorkomt. 'Pijnlijk', zegt hij, en hij is van mening dat er een bedrag voor een Soesterbergse sporthal moet worden ingeruimd. Met betrekking tot het milieu tenslotte zegt Pothuizen, dat het minstens de taak van de gemeente is die stappen te ondernemen die ertoe leiden dat het gemeentebestuur zich nimmer verwijten behoeft te laten wel gevallen dat het onvoldoende initia tieven heeft getoond. maandag 6 mei als 'roostervrije dag' aan te wijzen om zoveel mogelijk men sen te laten meedoen aan activiteiten ter gelegenheid van bevrijdingsdag. Verder wil hij dat nagegaan wordt of er mogelijkheden zijn om een alarme ringssysteem op te zetten voor bejaar den en gehandicapten. De stijging van de criminaliteit in Soest is één van de redenen waarom de fractie het voornemen van het college om zo snel mogelijk het nieuwe politie bureau te bouwen, kan ondersteunen. Het geld voor herbezetting arbeids plaatsen zou bijvoorbeeld besteed kun nen worden aan uitbreiding voor mi lieuzaken. Tenslotte vraagt de heer Van Garderen de aandacht van de gemeentelijke overheid voor hen die op hulp van de sociale dienst zijn aangewezen, door ervoor te zorgen dat de gemeentelijke tarieven en heffingen zo laag mogelijk gehouden worden. Om de burgers tegemoet te komen in deze moeilijke tijden, zou eraan ge dacht kunnen worden om het deel van de winst van het gasbedrijf dat overge heveld wordt naar het reservefonds, ten goede te laten komen aan de klein verbruikers. Deze suggestie deed de heer J. van Garderen (SGP/GPV/-" RPF) in zijn algemene beschouwing over de begroting 1985. Hij constateert daarin onder meer dat het niveau van de onroerend-goedbe lasting in Soest zeer hoog is, zelfs hoger dan het landelijk gemiddeldeniet min der dan 30 procent. Hij vindt verhoging van deze belasting dan ook het laatste dat zou moeten gebeuren. Eerst moe ten zijns inziens verdere eficiëncy- maatregelen getroffen worden; dan moet een beroep worden gedaan op de reserves; vervolgens moet door be leidsombuigingen dan wel taakvermin deringen bezuinigd worden, en dan pas zou de onroerend-goedbelasting ver hoogd moeien worden. De hoge belasting van de burger, de fi nanciële positie van het grondbedrijf, de grote investeringen die gedaan moe ten worden, alsmede de lasten van de milieuverontreiniging, hebben de heer 0 J. v. Garderen. Van Garderen tot de conclusie ge bracht, dat 'ons rentmeesterschap niet in alle opzichten verantwoord is te noe men.' Hij vraagt of het college bereid is om Een betrekkelijk klein verschil van mening tussen de woningbouwver eniging Soest en een verzekerings maatschappij is er de oorzaak van dat 130 huizen in de vrije sector in Over hees er niet zullen komen. Daarmede is een voortijdig einde gekomen aan de plannen om een groot aantal nieuwbouwwoningen in Overhees te bouwen, hetgeen mogelijk zou zijn ondanks het feit dat er van rijkswege in mindere mate zou wor den bijgedragen dan aanvankelijk de bedoeling was. De gunstige ontwikkelingen in de bouw (relatieef lage rente en vermindering van de bouwkostenwaren voor de wo ningbouwvereniging Soest aanleiding om te zoeken naar de mogelijkheid huurwoningen in de vrije sector te bou wen voor een huurprijs van 500,- tot 550,-. Na inschakeling van een archi tect en een aannemer bleek het moge lijk te zijn een plan voor 130 woningen te realiseren, waarvan 30 driekamer woningen met een huurprijs van 480,--, 50 eengezinswoningen die ge- middeld 540,- per maand zouden moeten opbrengen alsmede 50 eenge zinswoningen met een verkoopprijs van 136.000,-. Toen deze mogelijk heid realiseerbaar leek werd contact opgenomen met een aantal verze keringsmaatschappijen en pensioen fondsen teneinde een 'sponsor' te vin den; daarbij was niet alleen het rende ment voor de belegger van belang, maar ook. de voorwaarden die door de gemeente en de woningbouwver eniging werden gesteld. Vele bespre kingen leken tot resultaat te hebben dat de woningen, waaraan in Soest nog steeds grote behoefte bliikt te bestaan, gebouwd konden worden, ook zonder grote steun van het rijk. Bewijzen dat dit mogelijk is vormen de zng. San- derswoningen. Met een der verze keringsmaatschappijen werden dermate vruchtbare besprekingen ge houden dat de bouw binnen niet al te lange tijd zou kunnen worden aange vangen. Alle optimistische veronderstellingen ten spijt ketste het plan op het laatste moment af op de periode waarna de 50 huurwoningen zouden mogen worden verkocht. De desbetreffende verze keringsmaatschappij wilde die termijn op 5 jaren stellen, de woningbouwver eniging Soest wijde de verkoop eerst na 10 jaren vrij geven. En op dit verschil van 5 jaren is tenslotte het contact tus sen partijen afgebroken. IWX, Xi Kerst- en Nieuwjaarskaarten gemaakt van uw mooiste eigen negatief. Minimum afname 10 stuks met bijpassende enveloppen. Prijs vanaf f 1 y per stuk Soesterbergsestraat 57, tel. 02155-13109 Winkelcentrum Soest Zuid

Soester Courant | 1984 | | pagina 19