BROEKENSTUNT i i Ve Soester Duinen 25.- p. st. 3 voor 59.75 55.- p. st. 2 voor 100,-. 50 Jaar geleden in Soest Heeft de Kerstman u wel eens verrast met een Elzasser uientaart? Keukenvreugde in Molenschot Financiering nieuwe huis vesting politie DE SOESTER COURANT ROND DE FEESTDAGEN Kerken in Soest helpen adoptie- groep Amnesty International d'OudeEngheï Sfarati,ur: ve,d JEELEIMb.v «ed^amer^^- vraagt: uw aandacht: voor: Openbare commissievergaderingen IN DE KERSTWEEK GEEN SOESTER COURANT EERSTE SOESTER COURANT IN HET NIEUWE JAAR OP DONDERDAG 3 JANUARI 1985 Activiteiten Wijk- vereniging Overhees Het Lied van de Week SOESTER COURANT PAGINA 5 ■•kamer; "erd, 3 slaan- e. vliering. Voorzien van 'ervlakte 420 m2 opsom M68.000-kk woonhuis met l", Zonn,9e tuin. ,kelder' royale L- 5/35 open I j>'3 5. moderne keu- slaapkamers. 1 klei- larmH °'9bad' 2e 3ar zolder met ruime ^rgruimte Voorzfen •ote.ndeels thermo- 175.000,-k.k. j 'oor 11 van 1983) \A fop GEMEENTE 3ENDOMWEG fect onderhouden helft van een dub- woonhuis met aparte garage en goede zonligging. iling: entree hal. kk. toilet, woon- er L-vorm groot met balkenpla- en open haard, open keuken met luxe inbouwapparatuur en plavui- Ie verd twee grote en een kleine tv met ligbad en luxl de verd twee redeliike slaan lamers beide met Velux dakraam irage is in gebruik als hobbyruim- 'ens als washoek. and is geïsoleerd t.a.v. kap be- 9 en spouwmuren prijs 7229.500,-k.k. anng zo spoedig mogelijk. eringhstraat irfect onderhouden vrljstaan- a me' 9arage. kantoor en werk- 'an da '00 m' en een royale 'eel is voorzien van gas c.v en I m perfecte staat van onder- r ftaa,e7dern 9r0,e ka'' „aare L-vormige woonkamer I onder architectuur gebouwde ft dem»maSS'e ba'kenplafond, - derne open keuken met eet- •uken en bergruimte. Eenvou- efficiënt kantoor van 2.5 x s e s^aaSfl3 9r°tG s,aapkamers werkplaats van 100 be een zeer groot terras even- en hier mag eventueel s' een verdieping op ge- «ten- Er bevindt zich nog met vliezotrap met mogeli(k- pkarrrers6" mo9e''lkheid k-k. incl. de algehele stoff. ebardi/o.g. BÊ donderdag 3 januari donderdag 3 januari maandag 7 januari dinsdag 8 januari: woensdag 9 januari donderdag 10 januari commissie Onderwijs commissie Welzijn commissie Algemene Bestuurszaken commissie Ruimtelijke Ordening comipissie Bedrijven commissie Financiën De openbare vergaderingen worden gehouden in de commissiekamers van het gebouw gemeentewerken, Lange Brinkweg en beginnen om 19.30 ,h.et gemeentelijke INFOrmatiecentrum kan men de agenda's en de stukken inzien. komerT" °°k telefonlsoh informeren welke agendapunten aan de orde Verder kan men alle informatie krijgen over de mogelijkheid om van het spreekrecht gebruik te maken tijdens de vergaderingen. INFORMATIES: INFOCENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a TELEFOON 02155-22555. v OPEN MAANDAG l/m VRIJDAG VAN 9.00 lot 17.00 uur. In onze toonzalen staan o.; Steinway Sons. Bösendorfer, Bechstein.Grotrian-Steinweg. Seiler, Schimmel. Yamaha, Förster. {j ljjlfj VLEUGELS - PIANO'S - ORGELS J Amersfoort - Arnhemsestraat 8-10- Tel. 033 - 630144. Ontdek een stukje Elzas in De Soester Duinen van 10 t/m 23 december. Met tal van specialiteiten RESTAURANT SOESTERBERGSESTRMT188 02155-12739 S0ESTDUINEN i Foto: Goos van der Wilt Wetfiou(j.qr KingmfjjB^qg^-il^iibeleid hoort bij gemeente en niet bij prpvincie Groot feest was het vrijdag j.l. in Molenschot en geen wonder: een goede maal- ti jdvoorziening is voor ieder mens van groot belang en de opening van de nieuwe keuken was dan ook de aanleiding tot enig feestvertoon. Als eerste spreker ver welkomde de voorzitter van het bestuur van Molenschot, de heer J. de Leede. de genodigden, onder wie o.a. een deputatie van de Federatie Bejaardenvverk Soest en wethouder F. Kingnia. De heer De Leede memoreerde o.a. dat vroeger de maaltijden uit Arnhem af komstig waren doch thans in eigen be heer worden vervaardigd. Hij pleitte er voor niet alleen bejaarden op te ne men die opgenomen willen worden, maar ook bejaarden die opgenomen moeten worden, zoals thans geschied. Het bestuur van Molenschot is best be reid bejaarden zo lang mogelijk in eigen huis te laten en is er zeker niet op uit zoveel mogelijk "klanten" te win nen. Naast goede maaltijden is. aldus de heer De Leede. ook de recreatie van veel belang. Voorts wil Molenschot er graag aan meewerken dat alleenstaan de bejaarden bij ziekte l a 2 weken worden opgevangen. Dat voor verple ging en maaltijden 6.» zou moeten worden gerekend is een fabeltje, aan gezien dit bedrag zeer ver onder de kostprijs ligt. Voor renovatie van het complex was de heer De Leede niet enthousiast, aange zien renovatie altijd kamers kost; de huidige gang van zaken in Molenschot is redelijk acceptabel te noemen. Wel pleitte spreker voor aanleunwoningen tegen een zo laag mogelijke prijs, waarover men gaarne overleg wil ple gen met het gemeentebestuur. Deze woningen kunnen worden geplaatst in een prijsklasse beneden het landelijk gemiddelde. Wethouder F. Kingma. die tevoren in gezelschap van een aantal bewoners de keuken ree'ds had "geopend" door, compleet met koksmuts, een plateau op een lopende band te verplaatsen, he kelde de Haagse decentraliseerders en reguleerders en zei dat het bejaarden beleid bij de gemeente en niet bij de provincie thuis hoort en dat er voor moet worden gewaakt dat de bezui nigingen het bejaardenbeleid afknel- len. Voorts zei hij voorstander te zijn van een bijdrageregeling in plaats van een subsidieregeling. Hij wilde door middel van het door hem naar voren gebrachte 'wat eieren kwijt' die wij om die reden in dit verband niet verder pu bliceren. Directrice mevrouw E. Vischer bracht dank aan de heer King- Naar aanleiding van het met de com missies A.B.Z. en Financiën gevoerde overleg over de realisering van de nieuwbouw van het politiebureau is overeenkomstig het in het overleg gedane verzoek opnieuw een berekening ge maakt van de stichtingskosten en de kosten van voorfinanciering. Bij het opstellen van dit overzicht is uitgegaan van start van de bouw medio 1985 en oplevering januari 1987. De totale te maken kosten zijn berekend naar de toestand op 1 januari 1987. Indien de meerkosten (stichtingskosten-rijks- vergoeding) met ingang van 1987 in 50 jaar worden afgeschreven geschiedt dit met ingang van 1987, sinds welk jaar voldoende ruimte op de begroting hiervoor beschikbaar is. Het overzicht wijst uit dat de stich tingskosten op basis van genoemde uit gangspunten 8.784.000.- bedragen. De rijksbijdrage is groot 6.640.000.--; het verschil bedraagt 2.144.000.-. Het verschil wordt veroorzaakt door in de stichtingskosten de grondkosten mee te nemen, geen aftrek van opbrengst oude gebouwen op te nemen en door de renteverliezen die ontstaan als gevolg van het eerder gaan bouwen dan het jaar waarin de rijksbijdrage wordt ont vangen. In de rijksbijdrage is geen bedrag voor renteverlies opgenomen, omdat ervan wordt uitgegaan dat de bouw wordt uit gevoerd in de jaren dat deze bijdrage wordt uitgekeerd. De stichtingskosten (zonder renteverliezen) zijn geraamd 6,690.000.- en de rijksbijdrage is 6.650.000,--. Dit betekent dat de stichtingskosten practisch overeenko men met de rijksbijdrage. De rijksbijdrage houdt geen rekening met grondkosten, omdat er van uit wordt gegaan dat er reeds een politie bureau is. Er kan dan op dezelfde plaats worden herbouwd, zodat geen grond behoeft te worden aangekocht, dan wel op een andere plaats worden gebouwd en de grondkosten geheel of gedeeltelijk betaald uit de opbrengst van het oude gebouw met bijbehorende grond. Het wél rekening houden met de opbrengst oude gebouwen en deze in mindering brengen van de stichtings kosten nieuwbouw spoort derhalve ge heel met dit uitgangspunt van het rijk. Aan kosten van huisvesting van de poli tie is de afgelopen jat en zo weinig mo gelijk besteed. Dit beiekent dat de kos ten die normaliter wél gemaakt zouden zijn, indien geen vooruitzicht beston den op nieuwbouw nu via het saldo van de gemeenterekening aan de reserves zijn toegevoegd, dan wel de onttrek king aan de reserve - in jaren van een negatief rekeningsaldo - minder is ge weest. Er is dus in feite 'gespaard' in het vooruitzicht van nieuwbouw. Indien de raad mocht besluiten de kosten van voorfinanciering af te schrijven in 50 jaar ten laste van de ge wone dienst behoeven geen andere in vesteringen uit het investeringsplan te worden geschrapt. De meerjarenra- i ming biedt vanaf 1987 voldoende ruimte om deze last op te vangen. De burgemeester en de chef financièn hebben op het minsterie van Binnen landse Zaken een gesprek over de onderhavige zaak gehad. Gelet op de ontvangen informatie zijn B. W. er van overtuigd dat de voorgestelde aan pak inderdaad verantwoord is. ma voor zijn aanwezigheid, maar vooral ook aan de harde werkers ach ter de schermen, zoals de technische en de huishoudelijke dienst en de keu kenbrigade. die de laatste tijd onder de zwaarste omstandigheden hun werk zaamheden tot volle tevredenheid had den verricht. Mevrouw W. C. van Luijn, voorzitster Federatieve Raad Bejaardenwerk, complimenteerde Molenschot even eens met de nieuwe keuken en bracht als hartewens naar voren, dat binnen kort een eigen auto beschikbaar komt. waarop van de zijde van de Hervormde Gemeente de verheugende mededeling kwam dat een eerste aanzet wordt gegeven door een gift van 2.500.-. Minstens even verheugend waren de mededelingen dat de door de gemeente toegezegde 50.000.- inmiddels waren ontvangendat de prijs van de warme maaltijd omlaag was gegaan en dat binnen afzienbare tijd ook op zaterdag en zondag warme maaltijden kunnen worden betrokken. Vervolgens konden de bewoners en ge nodigden zich tegoed doen aan de door de keukenbrigade o.l.v. de heer G. Th. Sakkers vervaardigde delicatessen en genieten van een al dan niet alcohol houdende versnapering. De heer Sakkers, chef-kok en hoofd keuken, deelde mede. dat hij reeds 16 jaar bij Molenschot werkzaam is en aan het hoofd staat van een keukenbri gade van 3 koks en 3 kooksters. Dage lijks bereidt deze brigade 200 maaltij den voor de bewoners in een 3-gangen maaltijd met fruit of rauwkost toe. Daarvoor is de brigade des morgens reeds om 7 uur in touw. Als vakman betreurt hij het feit dat men zich in het algemeen steeds minder aan goede en verantwoorde voeding gelegen laat lig gen, hetgeen z.i. zeker niet op de laatste plaats is te wijten aan de indringende reclame voor allerlei mode-dranken en vetaanzettende snoeperijen. Wat de heer Sakkers betreft kunnen er nog wel wat gasten bijkomen, want zijn keu ken heeft een capaciteit van 300 maal tijden. Ten opzichte van de woensdagse verschijningsdagen van de Soester Courant zijn de beide Kerstdagen er verantwoordelijk voor dat de normale verschijning van de SOESTER COURANT in de verdrukking komt. Door het ontbreken van voldoende produktiedagen zal de Soester Courant in de week waarin Kerstmis valt, helaas niet kunnen verschijnen. Dus In verband met Nieuwjaarsdag zal ons eerste nummer in 1985 niet op woensdag 2 januari, doch op donderdag 3 januari uit komen. Dus Ons kantoor voor redactie en administratie zal op maandag 24, donderdag 27 en vrijdag 28 december a.s. GESLOTEN zijn. Ken Eriinl 99nt'.ll llPrlrun in Vnnci Diefstal uit auto Door het uitnemen van een ruit kon een onbekende dader in de auto van mevrouw A. A. komen. Hij demonteerde daaruit de radio cassetterecorder en twee boxen. De auto stond geparkeerd op de Van Ha melstraat. Mevrouw A. deed bij de politie aangifte van de diefstal. Diefstal auto-embleem Opnieuw heeft een bewoner van het Soesterveen bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een ayto-em- bleem. Dit keer kwam J. K. uit Soest tot de ontdekking, dat het embleem van zijn BMW was gedemonteerd. De auto stond geparkeerd op de Kamper foeliestraat. Engelandvaarders In de nacht van zondag op maandag hield de politie twee jongens nabij de vliegbasis aan, die bleken te zijn weg gelopen uit een tehuis in Huis ter Hei de. Ze verklaarden dat ze naar Engeland hadden willen vertrekken. In plaats daarvan werden de jongelui naar het tehuis teruggebracht. Een groot aantal kerken in Soest ver leent medewerking aan een aktie van de adoptiegroep van Amnesty Interna tional. Deze groep heelt de kerken nl. verzocht petitielijsten aan de kerkgan gers te mogen aanbieden t.b.v. hun adoptiegevangene Lahoucine Ben Ali El Manouzi. De aktie zal in de'kerken op zondag 23 december a.s. plaatsvin den. De \ederlandse Protestanten Bond echter hield de aktie al op 16 de cember. De adoptiegroep houdt zich reeds enige maanden bezig met een zeer moeilijke 'case'. Het gaat in dit geval om een 41- jarige Marokkaan. Houcine El Manou zi, die sinds 1972 verdwenen is. In 1971 is hij tijdens het proces van Marrakech in Marokko bij verstek ter dood veroor deeld wegens zijn activiteiten in een verboden vakbond. In die tijd was hij als vliegtuiguouwkundige werkzaam bij Sabena in België. Daarnaast was hij een van de oprichters van de Com missie Alphabetisatie en Oriëntatie van buitenlandse arbeiders in België. Ook speelde hij eerst in België en latei- in Libië een belangrijke rol bij de or ganisatie van de Marokkaanse arbei ders binnen de vakbond. Op l november 1972 maakte hij. per vliegtuig op weg van Tripoli naar Brus sel. een tussenlanding in Tunis waar hij verdween. Later werd bekend dat hij ontvoerd was door Marokkaanse of ficieren. In Marokko werd hij zonder enige vorm van proces vastgehouden in verschillende zogenaamde 'martel- villa's. In 1975 dook zijn naam weer op tijdens een ontsnappingspoging van vier officieren en vier burgers uit een martelvilla. Een van de vier burgers bleek El Manouzi te zijn. Na een week was duidelijk dat hij weer opgepakt is en sindsdien is niets meer van hem ver nomen. In 1975 benadert een broer van El Ma nouzi Amnesty International en al snel adopteert deze organisatie van men senrechten hem als gewetensgevan gene. Nadat een adoptiegroep van A.l. in Uitgeest jarenlang zich intensief voor El Manouzi heeft ingezet, overigens met weinig resultaat, geeft ze de moed op en wordt de case overge dragen aan de adoptiegroep in Soest. Naast de kontakten die de adoptie groep onderhoudt met de familie van EI Manouzi schrijft ze regelmatig brie ven naar Marokkaanse autoriteiten met het verzoek om opheldering van de verblijfplaats van El Manouzi, Het eerste doel dat de groep gesteld heeft is erachter te komen of El Manouzi nog in leven is. De groep vindt nu de tijd rijp om meer publiciteit te geven aan deze zaak. om dat ze de ervaring heeft dat een paar brieven met een enkele handtekening erop weinig zoden aan de dijk zetten. Een eerste stap om veel mensen achter het lot van Houcine EI Manouzi te scha ren is het benaderen van de kerken in Soest. Gelukkig vraagt A.l. Soest nooit tevergeefs de steun van de kerken. De adoptiegroep verzekerde dat ze de Soester bevolking zeker op de hoogte zal houden van het verloop van de case in de hoop dat heel Soest zich ermee be zig zal houden totdat hij vrijkomt. BAREETCAFE o BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Dinsdag 25 december le kerstdag Gesloten. Woensdag 26 december 2e kerstdag Geopend van 16.00 tot 1.00 uur. Menu a 75,- Uitsluitend reservering. Donderdag 27 december Haaskarbonade Tuinboontjes Gek. ofgeb. aardappelen Yoghurt Vrijdag 28 december Saté speciaal Sla Frites Maandag 31 december Zaak sluit om 18.00 uur Aalt, Joke, Frits en Rob wensen U allen een goed uiteinde en een voorspoedig 1985. f MM* De wijkvereniging Overhees organi seert op zaterdag 22 december a.s. een familie-bingo in De Borg, waaraan nu ook kinderen mee kunnen doen. Zoals gewoonlijk zijn er diverse prachtige prijzen, een levensmiddelenpakket, een Chinees-etentje voor 4 personen e.d. Ook de kinderen kunnen zeer leuke prijsjes winnen. Aanvang 20.30 uur, zaal open 20.00 uur. Prijs per kaart voor leden en donateurs 4.- terwijl in- trpduce's het dubbele moeten betalen. U bent welkom op zaterdag 22 de cember in De Borg. Voorts organiseert men op donderdag middag 27 december a.s. een kinder filmmiddag voor alle kinderen in De Borg. Aanvang is om 14.00 uur. Kin- Tieren van leden en donateurs betalen f 1.50. die van introduce's het dubbele. Ieder kind krijgt tevens gratis een glas limonade. SOEST P. C. Hooftlaan Moderne middenwoning met berging en tuin. Ind.: ruime woon kamer, moderne keuken, hal en toilet. Etage: 3 ruime slaap kamers en grote douche-cel. Ruime bergzolder. Gevraagde koopsom f 127.000,-. SOEST Ereprijsstraat Gunstig gelegn midden drive-in woning met erf en tuin. Ind.: hal, garage, hobby- c.q. tuinkamer. Woonkamer, keuken, toilet, 3 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad en 2e toilet. Deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en is uiter aard voorzien van c.v. Koopsom f 149.000,-. SOEST Gemshoorn Moderne middenwoning met c.v., berging en tuin. Ind.: ruime woonkamer, moderne keuken, hal en toilet. Etage: 3 ruime slaapkamers en badkamer met ligbad en 2e toilet. Zolder met vaste trap en ruime 4e slaapkamer. Gevraagde koopsom f 132.500,-. Inlichtingen: Julianalaan 45 - Soest Telefoon 02155-17962 ASSURANTIËN NB VA ONROEREND GOED - HYPOTHEKEN O denneboom, o denneboom, Hoe groen zijn nog je naalden. Jij staat nu aan den waterkant. Wreed ongehakt door ruwe hand. O denneboom, o denneboom, Hoe groen zijn nog je naalden. O denneboom, o denneboom, Wat stort jou in het lijden? Jouw prachtig altijd bloeiend hout, Dat stond zoo fier in het wijde woud, O denneboom, o denneboom, Wat stort jou in het lijden. O denneboom, o denneboom, Jij bent ter dood veroodeeld. Jij moet, voordat jij dood zult gaan, Eerst nog een poos te pronken staan, O denneboomo denneboom Jij bent ter dood veroordeeld. O denneboom, o denneboom, Toch mag jij heusch niet klagen, Geen boom wordt zóó als jij geëerd, Jij wordt gekocht en gewaardeerd. O denneboom, o denneboom, Jij mag toch heusch niet klagen. O denneboom, o denneboom, Wie staat er zoo te pronken. Jij bent een boom vol ziel en geest, Jij draagt het allergrootste feest. O denneboom, o denneboom, Wie staat er zoo te pronken, O denneboom, o denneboom, Wie zou jou niet beminnen? Want ben jij groot of ben je klein, Geen and're boom kan Kerstboom zijn. O denneboom, o denneboom, Wie zou jou niet beminnen. O denneboom, o denneboom, Jij bent de zon den levens. Al lig jij morgen in de goot, Jouw stervensuur is waarlijk groot. O denneboom, o denneboom, Jij bent de zon des levens. Wijziging voorschriften Burgerlijke Stand Den ingezetenen wordt opmerkzaam gemaakt op de wijzigingen, die bij wettelijk voorschrift zijn aangebracht in de voorschriften betref fende den Burgerlijken Stand met ingang van 1 Januari 1935. ingang van 1 Januari 1935. De voornaamste wijzigingen voor de gemeentenaren bestaan hierin, dat vanaf 1 Januari a.s. de aangiften van geboorte en van overlijden kunnen geschieden zonder getuigen. Alleen bij het sluiten van huwe lijken moeten minstens twee getuigen tegenwoordig zijn, terwijl men er ook drie of vier kan nemen. Tenslotte is voor de aangifte van overlijden een bijzondere/bepaling opgenomen, namelijk dat de aangever van het overlijden daarvan uit eigen wetenschap kennis draagt. De overige wijzigingen zijn alleen van belang voor de administratie. Aanbesteding Maandag j.l. had alhier de aanbesteding plaats voor den bouw van een blok van drie winkelhuizen aan de Koninginnelaan, onder architectuur van den heer A. Brouwer alhier. Ingeschreven is als volgt: Fa. Th. Molshoff en J. S. Rasch, Bussum. 16.199,-; fa. H. van Breuke- len en v. Meuttels, Soest, 13.300,-; J. g. Wijnands, Soest, t 12 221 -• C. Uijland en G. v. Egdom. Soest, 11.980,-; fa. v. d. Hoef en Stam' Soes «.TOS,-; O.H. v.d. Berg:, Soest, 11.748,-; fa. Kletn en De Kruijff' f? ,n/ n'787'"' W' Elz™aar, Soest, 11.694,-; Gebr. v.d. Lugt Soest' 11.497,-(vanonwaarde). Belangrijke opdracht SfhnH61* k' _Wierseman. aaa de Koninginnelaan het Soestdijksche Schildersbedrijf voerende, ontving na gehouden inschrijving, dezer dagen de opdracht tot het uitwendig schilderen van het Koninklijk Paleis Soestdijk. Een belangrijke opdracht in dezen tijd.

Soester Courant | 1984 | | pagina 5