us komt >e best verzorgde vakanties •eginnen bij de Rabobank Rabobank Q ehorst ■dl i De ZOMERGIDSEN zijn uit! 3.70 rakmensen in vakantiemensen. St Je B. LANSER 0 BLIJ MET DE STOMERIJ" Bij ons op Soest Pulsen Ophalen huisvuil met de feestdagen MAISON VERKLEY Verbetering Stadhouderslaan in 1986 gereed Heeft 'De Oelte' nog een kans? 49 tuk.159 235 U-LU 69.50* gratis OOGMETING I Haal ze bij uw RABOBANK. Costuumvan 11.50 vooröi7l) JAPON van 7.35voor Rectificatie HUZAREN-, KIP- cn ZALMSALADES KETTING FORMULIEREN WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 SOESTER COURANT PAGINA 9 Hier is voor u een goede tip Koop bij Lanser uw kerstkalkoen en kipt Bestel vroegtijdig om teleurstellino te tomen. a uo°r- Mles vers van eigen bedrijf. •oester Engweg 8 Tel 12557 n dik, per kilo 298 JES Per Itilo 98 ïr kilo98 EN Geschrapt, per kilo 139 "TEN 2 kilo149 JDARIJNEN LS Vol sap en zoet KKKOOm KERSTFRUIT old. KarmijnCox's Orange Pippin, ountan, Yvette, Mutsu, Septer ap- i en St. Remy. u Comice. etalage! ANDEN- en SCHALEN ie'to''bChi'r,Allbergines' Cour- J oenen, Rbdd'sla, Bröccölï 'ten. Radijs, Venkel enz. Prettige feestdagen Soest - Tel. 19894 Keuze uit vele I honderden kwaliteits monturen vanaf 26.- M0NTUUR incl. glazen Ook een kompiete bril hoeft niet duurte ziin Ook voor het I bepalen van def juiste glazen en voor een vakkundig advies Enkelvoudig glas tot 4 d— tEL24827L KANTOREN: KERKPLEIN 9 - KONINGINNELAAN 28 - SOESTERBERGSE- STRAAT 14 - SMITSWEG 4 - TAMBOERIJN 3, OVERHEES TELEFOONNUMMER VOOR ALLE KANTOREN 12568 DECEMBER-AANBIEDING: »p Voor afhalen en bezorgen telefoon 14302 TEXTIEL REINIGERS - TELEFOON 14302 Inbreker vernielt schuifpui Een onbekende dader heeft van de wo ning van de familie D. van R. aan de Larixlaan met een breekvoorwerp de schuifpui geforceerd om er in te bre ken. Hij doorzocht laden en kasten en verdween tenslotte met een bedrag van ongeveer 200 gulden aan buitenlands geld. Straatstenen ontvreemd Een medewerker van het bedrijf ge meentewerken heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van 450 witte verkeersstenen. Die stonden opgesta peld op de Verlengde Kolonieweg. De waarde van de stenen bedraagt 450 gul den. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er ■precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk? In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Henk Butzelaar (66) De makelaar: "Aan de Grote Melm stonden drie boerderijen. In de mid delste ben ik geboren. Eeuwenlang hebben daar Butzelaars gewoond. Dat is uitgezocht in 1628. De Von Butzelaers (uitspreken met een oe-klank) kwa men uit Duitsland. Mijn vader is 55 jaar makelaar ge weest. In die tijd kon iedereen een bord in de tuin -zettpn met:, ik, benma^e|aar. Ik was de enige zoon, ik had zes zusters en toen ik dertien was, nam Butzelaar senior mij mee naar de veiling bij •Driekus van de Plank*, de Dorpsher berg op de hoek van de Korte Brinkweg en de Stadhouderslaan. Hij had 21 hui zen in de veiling. Het eerste huis was niet van hem zelf en dat 'liep hem aan* tot 2200 gulden. Het was crisistijd en hij kon ze aan de straatstenen niet kwijt. Mijn vader ging met 22 huizen 'aan zijn broek' weer terug. Menig jaar overstroomde het hele .Eemland met water uit de Zuiderzee. De overstroming van 1921 herinner ik me nog als de dag van gisteren. Alleen de rijksweg op Soest stond nog droog. Onze knecht Wout moest met een paard vanaf de hoge Eng naar de Melm door het water waden om de weg aan te geven voor het vee. De koeien stonden met hun koppen omhoog vast gebonden aan de 'bilt' om ze boven wa ter te houden. We hoefden niet naar schol en voeren rond in een bootje. Zo zat ik vijf uur vast op een 'dampaal' tot we gered werden. Ik was vierenhalf toen ik naar school gestuurd werd. omdat ik zo lastig was thuis. In die tijd betaalde je een dub beltje schoolgeld aan de meester. Daar kochten we wel eens stiekum een hele zak gebroken biskwietjes voor op het Kerkpad. Toen ik dertien was, had ik al mijn Ulo-diploma. We haalden veel kattekwaad uit. Ik heb wel eens de hele veerpont over de Eem laten zinken, door de hooiwagen te ver naar voren te zetten. Alles, inclusief paard en knecht, ging kopje onder. Zondags gingen we naar de mis, maar niet naar binnen. Daar was raadslid Mineur, die zat voor de CPN in de Ge meenteraad. Raadslid zijn was toen een erebaan. Hij parkeerd zijn Fiatje voor de Petrus Pauluskerk en wij tilden met z'n allen dat autootje zo over het prikkeldraad in de wei, want het Kerk plein was toen nog bouwland. 1% Toen ik negentien werd, dwong mijn «vader mij de boerderij over te nemen. Die heb ik elf jaar 'beheerd'. Het boe renwerk deed onze knecht Wout Ziel tjes tot zijn tachtigste jaar. Ik ging al leen 's morgens vroeg om tien voor vier mee met melken. Dan klopte Wout op de luiken en zei: 'Henk, ben je wak ker!' Dan voeren we met de pont naar de overkant waar vader 30 ha land had liggen. Ik heb heel wat mensen overge zet voor vijf cent. Koningin Wilhelmina ging daar wel eens zitten schilderen. Ze groette niet eens. De rechercheur van Koningin Ju- liana wel, die gaf een kwartje en de rest mocht je houden. Ik was ook lid van K.P.S., de sportclub van Paleis Soestdijk. Voetballen en schieten met het koninklijk personeel plus zo'n hon derd leden van buiten af die geballo teerd waren. Op het jaarfeest van K.P.S. in hotel-café "Eemland" waren Juliana en Bernhard ook aanwezig. Om vijf over acht, als de zaal vol zat, kwamen ze binnen en bleven tot 's morgens zes uur. Peters baan Als de Eem 's winters dichtgevroren was, moesten we een 'baan leggen'. Dan schaatsten we naar Baarn om te beproeven of het ijs hield. En op de weg terug dronken we bij Reyer Verhoef twee borreltjes. Dat was een traditie. Peter van de Breemer liet dan zijn landerijen onder water lopen en zo werd de ijsvereniging 'Soest Vooruit' opgericht. Er stond een paviljoen op de ijsclub, maar dat is in de oorlog door de Duitsers afgebrand. Posthumus, een bode van het gemeentehuis, was voor zitter. Volwassenen betaalden een kwartje en kinderen een dubbeltje. Er waren 128 leden. Kleine Henk van de Pol, de rietdekker, stelde mij tegen kandidaat voor de functie van voorzit ter. Posthumus was niet zo geliefd. Ik wist dat niet en tuinde er in. Ze kozen mij met 38 stemmen vóór. Ik zei: oké. Ik doe het als Dorus Kok penning meester wordt. Eénendertig jaar ben ik voorzitter geweest van de Peters Baan. Ze hebben nu 2350 leden en een ton in Kas. We hebben nooit subsidie gehad en zijn de goedkoopste schaats vereniging in de omtrek. Ik leerde voor onderwijzer in Hilver sum, maar werd uitvoerder bij Bos Kalis. Ik was blij van de boerderij af te komen. Hard werken voor weinig geld. zes dagen in de week, zonder regenkle ding. We hebben toen die rijksweg door de polder aangelegd. Van mijn vader kon ik -10 ha grond kopen over de Eem voor 10.000 gulden. Maar ik had geen geld. Maar Kalis (ik noemde hem ome Kobus) had zand no dig. 'Ik heb wel zand voor je. ome Ku bus', zei ik. Voor 20.000 gulden zand verkocht ik hem uit het land van mijn vader, tegen wie ik zei: ik heb nu geld. ik koop dat land. We zijn gaan pulsen boren) en van de provincie mocht ik 12 meter diep wit zand halen uit het land. Zo zijn die waaien ontstaan. Uit eindelijk heb ik tot 24 meter diep ge boord en maar vijf ha. gebruikt. Zo verdiende ik 10.000 gulden en hield nog land over. Ik mijn trouwen heb ik gestu deerd voor makelaar en mijn diplo- Om misverstanden te voorkomen: alleen het verhaal van de twee kin deren en de kerstlichtjes is van me vrouw C. A. Kaal-Ouwehand. Zij vertelde mij deze gebeurtenis tijdens een interview met haar in oktober. De overige gegevens in de vijfentwintigste aflevering van mijn rubriek 'Bij ons op Soest' van 12 december, getiteld 'Welbehagen' zijn niet van haar. Mijn excuses voor de verwarring. Jan Visser. Kerstconcert Woensdag 19 december a.s. zal het Christelijk gemengd koor 'Juliana' een uitgebreid kerstconcert geven in het Dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. Aanvang 8.15 uur. Iedereen is van harte welkom. Op le Kerstdag, 2e Kerstdag en Nieuwjaarsdag wordt geen huisvuil op gehaald. Het huisvuil wordt wat die dagen betreft, op een andere dag opge haald. Zo wordt op maandag 24 december het huisvuil van dinsdag 25 de cember opgehaald en wordt op donderdag 27 december het huisvuil van woensdag 26 december opgehaald. Het ophalen van het huisvuil van 1 januari vindt op maandag 31 december plaats. Men wordt verzocht het huisvuil op die drie dagen vroeg buiten te zetten. Voor de kerstdagen hebben wij voor u: KERSTTAARTEN en GEBAK KERSTSTOLLEN KERSTPUDDING KERSTBONBONS en CHOCOLADE KERSTROOMBOTERKRANSJES en niet te vergeten onze Graag vroeg bestellen. Het fijne komt ook met de kerstdagen van WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 76 icFijnc kfjml vandebankglbakker! Wielrijders willen dood Het gaat er steeds meer op lijken dat de wielrijders in Soest de dood boven het leven verkiezen, tenminste te oor delen naar het stijgende aantal wiel rijders dat in het donker zonder de voorgeschreven verlichting rijdt. Vorige week heeft de politie daarop enkele controles uitgeoefend: eerst werden waarschuwingen gegeven, maar naderhand werd de bekend "prent" uitgereikt. Ook een blijkbaar levensmoede scho lier, die vlak voor een trein een ge sloten spoorwegovergang overstak, werd op de bon geslingerd. 3e'automobilisten kun-- 'hé# er Wat -vari! aantal gemoto- riseèrdeh' dat fn;hét'donker zonder of met onvoldoende verlichting rijdt stijgt eveneens schrikbarend! Misschien hebben al deze mensen uit stekende ogen en zien zij ook in vol slagen duisternis alles... Maar denk er om: het gaat er niet om of u alles goed ziet, belangrijk is dat u wordt gezien! in elke samenstelling en uitvoering Onze specialiteit: Levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 -18747 Foto: Goos van der Wilt ma's gehaald. Dat vak heb ik 45 jaar uitgeoefend. In 1952 werd ik lid van de Bond. Toen ik in de Gemeenteraad zat in de vijftiger jaren, vroeg Baron Ben- tinck een keer of ik de huizen aan de Ringweg bij het zandgat aan de Beu kenlaan wilden taxeren voor de ge meente. In dat gat stond een kleine, on bewoonbaar verklaarde woning. Ik zei tegen Bentinck: 'Burgemeester, u moet maar even mee, want ik kom er niet uit.' Dat deed hij meteen, want hij ging wel vaker zelf poolshoogste ne men. We komen daar samen binnen en klauteren de trap op naar zolder. Daar hing het vol met blote foto's. In het huisje bleken twee dames van lichte ze den te wonen. Bentinck zei: 'dat deed-je expres om mij erin te laten lopen.' Maar wistik veel.' Recreatief zwemmen in De Turf tijdens kerstvakantie In de Kerstvakantie is het aantal re creatieve zwemuren in het bad De Turf uitgebreid. Tijdens de uren kan ook van het vele aanwezige spelmateriaal gebruik gemaakt worden. Daarnaast bestaat voor zonaanbidders de moge lijkheid om gebruik te maken van de "zonneweide". De kosten bedragen hiervoor 1,- per kwartier. De entree kosten zijn-per uur zwem men - voor kinderen tot en met 14 jaar 1,90 vanaf 15 jaar 2,20 en voor 65 ƒ1,05. De recreatieve uren zijn: donderdag 27 december en donderdag 3 januari van 10.00 tot 12.00 uur (alleen 3/1/85) 13.15 - 15.15 uur, van 19.00 tot 20.00 uur en van 21.00 tot 22.00 uur. Vrijdag 28 december en vrijdag 4 ja nuari van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 15.15 uur. Zaterdag 29 december en zaterdag 5 januari van 13.00 tot 15.45 uur. Zondag 30 december en zondag 6 janu ari van 10.00 tot 14.00 uur. Woensdag 2 januari van 14.00 tot 16.15 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Het bad is gesloten op maandag 24, dinsdag 25, woensdag 26. maandag 31 december en dinsdag 1 januari. Se h'erbenïïmth^Z h"1 ^t^fVuntMaahveg-StadhouilcrsUmn-Noordengcg zal in I9S6 haarvoltooStg^Mdèn" tG gedeelte Stadhouderslaan tussen Korte Brinkweg en Noorder,oeg is voltooid, nadat met enige ver ren nieuwe r'ar" Brinkv'eg was beplant. Deze vertraging werd veroorzaakt door het feit dat der MrrJoZ'erkZ "'"""■'"''7''™''7 Stadhourlerslaun. Voor ,985 staan nog op het programma iol< ringsv rk..aamh< d( n aan de Noorderweg alsmede reconstructie, van het fietspad naa r Baa rn. provincie G. S. teruggefloten door vaste statencommissie De vaste statencommissie voor de volksgezondheid in de provincie Utrecht heeft maandag jongstleden Gedeputeerde Staten teruggefloten in zake het niet honoreren van het zoge naamde "drie lokatie model" voor zie kenhuizen in de regio Amersfoort. De genoemde statencommissie was met Gedeputeerde Staten bijeengekomen om advies uit te brengen over de beste ding van de zogeheten "Ruding-dot" (dot dotatie). Tijdens deze bijeen komst liet Gedeputeerde de Haan na mens G.S. weten dat pennestreken ge haald waren door een goed onder bouwd plan voor een samenhangend stelsel van gezondheidszorg voor de re gio Amersfoort. G.S. week aldus af van de mening van de provincie, hetgeen negatieve konsekwenties met zich meebracht voor het streekziekenhuis 'De Oelte' dat op de grens van Soest en Baarn geprojekteerd staat. Politie viert feest De Soester Politie Sport Vereniging SPSV viert in 1985 haar 40-jarig be staan Als officieel begin van het jubi leumjaar is gekozen voor een feeste lijke Kerstsoos op vrijdag 21 decem ber welke wordt gehouden in het sfeer volle restaurant vap het kampeerbe- drijf "Kings Home" aan de Birkstraat 136 in Soest. Het bestuur nodigt u met echtgenote of verloofde uit om samen deze symbolische start tot een feeste lijk gebeuren te laten worden: vanaf 19.00 uur bent u welkom. Omstreeks 20.30 uur zal het eerste exemplaar van het jubileumboek t.g.v. het achtste lustrum aan het bestuur worden aange boden. "De Oelte" werd op grond van een kille becijfering en zonder rekening te hou den met de belangen van een bevol kingsgroep van 60 tot 65.000 inwoners van de hand gewezen. Maarschalksbos mocht wel blijven bestaan, doch met de wetenschap in het achterhoofd dat dit ziekenhuis op de langere termijn toch geen levensvatbaarheid kent. Mede onder invloed van de replieken van de Baarnse wethouder mevrouw F. D. Se- dee-van der Sluis, namens de gemeen ten Baarn en Soest, en de heer J. H. W. Habermehl, namens de Stichting Maarschalksbos/Zonnegloren besloot de vaste statencommissie unaniem het standpunt van G.S. als niet aanvaard baar te betitelen. De Gedeputeerde De Haan kreeg het advies mee zijn schrij ven aan staatssecretaris van de Reij- den (Volksgezondheid) te wijzigen en wel zodanig dat "De Oelte" gelijke kansen krijgt via de "Ruding-dot" te bouwen, waarmee de provincie stel ling nam achter het opgestelde "drie lokatie model" plan. Al meer dan twee jaar wordt er door In stanties van verschillend regeringsni veau (landelijk, provinciaal en ge meentelijk) gediscussieerd over wel of geen streekziekenhuis "De Oelte" voor de gemeenten Baarn en Soest. Het laatste plan dat de Stichting Maar schalksbos/Zonnegloren opperde be trof een streekziekenhuis met 150 kli nische bedden en 10 daghandelings- plaatsen. Hierbij werd uitdrukkelijk gesteld dat de transformatie van het ziekenhuis Maarschalksbos tot verpleeghuis een absolute voorwaarde was voor realisa tie van het nieuwe plan. Middels dit konsept dacht het bestuur volledig in te spelen op de veranderde inzichten wat betreft de gezondheidszorg. Een me ning die op provinciaal niveau gedeeld werd. Deze positieve stellingname re sulteerde op 26 november jl. in een prioriteitenlijst van de provinciale raad van volksgezondheid. "De Oelte" kreeg op deze lijst nummer veertien toebedeeld. Tevens werd aan het licht gebracht dat de bouw van "De Oelte" in belangrijke mate af zou hangen van de twee Amersfoortse ziekenhuizen (de Lichtenberg en Elisabeth). Zouden die bereid zijn hun beddencapaciteit te verminderen dan zou het derde zieken huis in onze regio (De Oelte) in aan merking komen voor de zogeheten Ru ding-dot. Dit betreft een dotatie van minister Ruding die vijfhonderd mil joen gulden extra beschikbaar stelde voor bouwprojekten in de sektor ge zondheidszorg. Dit extraatje komt 1 januari aanstaande beschikbaar. Verder bestaat er een bouwplafond van 550 miljoen gulden. In total is hier sprake van ruim een miljard gulden waarvan de provincie Utrecht een groot deel in de wacht wil slepen. Toen Gedeputeerde De Haan het nega tieve standpunt ten aanzien van het "drie lokatie model" bekend maakte, waren de aanwezige leden van het be stuur van de stichting Maarschalks bos/Zonnegloren en vertegenwoordi gers van de gemeenten Soest/Baarn uitermate ontstemd. Voorzitter J. H. W. Habermehl zei diep geschokt te zijn. Hij verweet G.S., dat in koncept haar standpunt had uitgegeven, het voorstel in grote haast te hebben sa mengesteld. Op sommige punten vond hij het onnauwkeurig terwijl bepaalde konklusies uitermate summier onder bouwd waren. Ook over maatschappe lijke konsekwenties werd met geen woord gerept, aldus de heer Haber mehl. Hij betreurde het tevens dat het advies van de provinciale raad inzake de bouwprioriteiten geen recht was De voorzitter besloot zijn repliek met de opmerking dat "het bestuur van de stichting het gevoel had dat G.S. als een windvaan meedraait met de uitla tingen van het departement in Den Haag terwijl de indruk bestaat en ge wettigd is, dat de staatssecretaris juist wacht op de standpuntbepaling van de provincie wat zijn besluitvorming be treft." Namens de gemeente Soest en Baarn onderstreepte de Baarnse wethouder mevrouw F.D. Sedee-van der Sluis de sociale aspekten van deze kwestie, om aan te tonen hoe groot het belang is van een eigen ziekenhuisvoorziening voor Baarn en Soest, waarbij zij ook de werkgelegenheid betrok. Die werkloos heid zou overigens met vier procent stijgen wanneer G.S. aan haar stand punt vasthield. Door de provinciale vaste statencom missie van de Volksgezondheid werd daar gelukkig een stokje voor gesto ken. Het bestuur van de stichting Maarschalksbos/Zonnegloren had donderdagmorgen om half tien een spoedkonferentie belegd in Zonne gloren, waar zij het gebeurde uitvoerig uit de doeken deed. Het bestuur stelde terecht dat, mocht staatssecretaris van der Reijden de brief van G.S. naast zich neerleggen via de politieke frak- ties in de Kamer, druk uitgeoefend zal worden teneinde toch de plannen ge realiseerd te krijgen. Wethouder Oude mans sprak hier zelf van het ont breken van vechtlust bij de Gedepu teerde. Ook verweet hij hem het ver keerd inschatten van situaties en het hanteren van foute motieven. Een dezer dagen wordt een uitspraak van de staatssecretaris verwacht. Een uit spraak die het stichtingsbestuur opti mistisch tegemoet ziet.

Soester Courant | 1984 | | pagina 9