Fred Hart, 'afmaker' voor de Van Weedestraat 'De Tapijterie', nieuw gezicht in de Van Weedestraat 1 Projectontwikkelaar Birkstaete blijft aktief id'OudeEnghe\ (^Qjehonnesl Malus DONDERDAG 3 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 11 'VSqeS<S-' Oud en nieuw HET WITTE HUIS Colitico-inbrekers bleken 'grossiers' Soester scholen kunnen vrijheidsexpositie aanvragen Inbraken Oranje- buurt e.o. HILVIS Viuiiïmiiï TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaordêrfioocft voor doe-het-zelvers Minikorf istraat 87 Baarn I 02154-22333 S ACCEPTED door Ane Wandelaar Het oude is voorbij. Onherroepelijk. ]Vij kunnen er, gelukkig misschien, meer op terugkomen. Raar [igenlijk dat wij elkaar tijdens de laat- e dag van het jaar een gelukkig uit- nde en een goed begin toewensen. [>m hoeveel uur draait zo een goed edoelde wens nou eigenlijk? Als Arie vandaag in zijn 'Rondje Soest' een jgezond, gelukkig en voorspoedig 1985 wenst dan bevat zijn wens niet alleen goed begin, maar ook een goed feinde van 1985. In en wat filosofische Nieuwjaarsdagstemming komt hij tot jde conclusie dat alles niet zo zeer om het begin, maar eerder om het einde draait. Neem nou voor 't gemak toch naar het afgelopen jaar. Omdat een 1 begin het halve werk zou zijn is er, barstend van goede voornemens, aan begonnen. Hij deed 't 1 een flair en een moed die eerder Ibij jeugd dan bij een 55 er past. l'it zijn litanie van goede voornemens in 5 '84 noemt Arie: de zaken die met het leven te maken hebben een beetje posi- I tiever bekijken minder kassie kijken 't roken voor eens en voor altijd staken. Wat de uitkomst van het eerste betreft: dat. moet de goeie God en de mensen met wie Arie in het dagelijks leven verkeert maar beoordelen. Minder kassie kijken? Het is er niet j van gekomen. Wij kijken in de huiskamer nu tegen een apparaat aan waarop wij volgens de bijgevoegde folder straks 99 kanalen kunnen ontvangen, wat geluid betreft eventueel in stereo. Aangezien er af standbediening bij werd geleverd komt Arie er niet snel toe met een enkele handbeweging het toestel tijdelijk met blindheid te slaan, maar blijft hij zoe ken en tasten naar iets dat wellicht wel de moeite en tijd van het bekijken waard is. Een mens kan immers nooit weten wat er op een avond aan zijn aandacht ontsnapt, en je moet er over mee kunnen praten. Het zal daarom wel zijn geweest dat de laatste vijf kwartier van de 31e december '84 ten huize van Marie en Arie werd doorge bracht met iemand die ons vanuit Am sterdam electronisch werd thuisbe zorgd: Freek de Jonge. Hij liet, in wat je een huiveringwekkend programma zou kunnen noemen, de laatste 75 minuten van 1984 bij Arie thuis en in vele andere gezinnen wegtikken. Huiveringwekkend, omdat de spiegel die hij ons voorhield een volkomen uit zichtloos perspectief bood waaruit een beeldcompositie ontstond met slechts één verwachting: niets. Na zo'n programma dan toch maar weer het gla9 geheven en klokke twaalf elkaar het beste dat er te bedenken was toegewenst. Een nieuw jaar, 365 dagen, met alles in positieve en negatieve zin er weer op en aan. Ga er maar eens aan staan. Arie hoopt dat het nieuwtje van 1985 er, wanneer l1 dit leest nog niet helemaal, beter is te schrijven van helemaal niet, vanaf is. Want al krijgen wij het doemdenken via alle communicatiemiddelen met de paplepel ingegeven, er aan toegeven is onherroepelijk zinken. Geen redden meer aan. Een mooi. nieuw en ander begin is onze laatste strohalm. Arie probeert hem te pakken. Weliswaar staat hij weer tegenover dezelfde gezichten, zijn de omstandigheden door vuurwerk en twaalf klokslagen het uitbrengen van een heilwens en het verzenden en ontvangen van schriftelijke nieuwjaars wensen niet veranderd, maar als hij zich verstandiger, ruimer, wat minder klein en benepe'n gedraagt dan moet 't toch anders kunnen worden. Freek de Jonge mag dan misschien wel 'het einde' worden gevonden, hij hoeft het wat zijn boodschap betreft nog niet te zijn. Daarom wenst Arie I' een goed eind toe. Te beginnen met 1985. Arie Wandelaar Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kirk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Blrkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl De 23-jarige J.C.H.M. en de 19-jarige J.A.G., beiden afkomstig uit Rotter dam, die eind verleden jaar hun slag sloegen bij Colitico in Soest en voor 15.000,-- aan sieraden roofden, blij ken geen 'jochies' in het 'vak' te zijn. De C.R.I. (Centrale Recherche Infor matiedienst) werd geattendeerd op een aantal zgn. 'snelkrakers'. Er werd een team ad hoe geformuleerd bestaande uit politiemensen uit Gorinchem, Apel doorn, Poortugaal en Soest en stukje bij beetje kwamen zij er achter dat de daders zich aan verschllende inbraken in Meppel, Briele, Gorinchem, Ridder kerk, Woerden, Apeldoorn, Baren- drecht, Lochem, Rhoon, Steenbergen Zevenhuizen, Berkel-Rodenrijs en nog enkele plaatsen hadden schuldig ge maakt. De totaal buit ter waarde van meer dan 200.000,-- werd in Rotter dam verkocht. De gordel van smaragd is hem niet aan te zien, desondanks stond de wieg van de Soester architekt-ontwerper Fred Hart op het eiland Borneo, heel precies de stad Tarakan. Vandaar verhuisde hij met zijn familie na de 2e Wereldoorlog naar Nederland, studeerde architectuur aan de Academie te Amsterdam. Probeerde na zijn studie in zakelijk opzicht in de hoofdstad vaste grond onder de voeten te krijgen, maar ontdekte al snel dat er qua woonruimte tienduizenden wachtende Amsterdammers voor hem waren. 'Emigratie' naar Soést bleek een uitstekend alternatief. Vanuit een drive-in woning in de Ereprijsstraat werden de eerste pro jecten op papier gezet, vijf jaar geleden volgde zijn definitieve vestiging in een indrukwekkend herenhuis van vooroorlogse komaf aan de Burgemeester Grothestraat 65. Fred Hart en zijn medewerkers tekenden en timmerden in Soest nauwelijks aan de weg. Elders in het land is hij een veel gevraagd- architect-ont werper en adviseur. Enkele voorbeelden van projekten waar hij zeer nadrukkelijk bemoeienis mee heeft gehad: het nieuwe hoofdkantoor van het Utrechts Nieuwsblad te Houten, Pon te Leusden, Verkoopkantoor Toyota te Raamsdonkveer, bioskopen en theaters zoals Scala te Utrecht en Studio te Haar lem. Inschietend op de vele renovaties die er plaats vinden heeft de 51-jarige ar chitect een renovatie onder handen op het Utrechtse Jaarbeursplein, waar 25.0110 vierkante meter aan een nieuw gezicht toe zijn, en renovaties van winkelcentra in Deventer, Beek en... Soest. Zijn werkzaamheden in Soest kennen geen relatie tot de pas geopende Soest- Zuid-Promenade, maar hebben betre king tot het eerder door projectontwik kelaar Birkstaete opgeleverde nieuwe winkelcentrum dat deel uitmaakt van de winkelkring Van Weedestraat. Renovatie van een kersvers winkel centrum dat nauwelijks de ogen open heeft. Hoe kan 't bestaan? Fred Hart daarover: 'Renovatie is natuurlijk niet het juiste woord daar voor. Je moet 't zo zien:het schilderij is er, alleen de juiste lijst er omheen ont breekt nog. Daarmee bedoel ik dat het nieuwe winkelcentrumgedeelte van de Van Weedestraat voor de winkelende Soester konsument nog te onherken baar is, te weinig karakter heeft. Het is geen voorwaarde, maar toch wel noodzaak dat wat qua presentatie nieuw is ook als zodanig moet worden herkend. Daaraan ontbreekt het naar de mening van de projectontwikkelaar en de Winkelkring Van Weedestraat. Ik ben het met die opvatting volkomen V BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 van 3 t/m 8 januari Varkenshaasje in roomsaus Diverse groenten Gebakken aardappelen Pêche melba Koffie - Bonbon Iedere woensdagavond LIVE MUSIC eens. Wanneer de konsument alleen in visueel opzicht de buitenkant van nieuwe zaken te zien krijgt en onkundig blijft van het feit dat er zich achter de bestaande zaken nog meer afspeelt, dan is er iets goed mis. De bestaande winkeliers hebben daar best vrede mee, 't gaat er om de zaken aantrekkelijk te maken voor aspirant huurders. Daarbij draait het nog om tien tot twaalf winkels, of een winkelgroep van een bepaald concern dat er neer gaat strijken. Birkstaete stelt zich op het standpunt dat met ver kopen c.q. verhuren de zaak niet is af gedaan. Het is een van de weinige pro jectontwikkelaars die, wat bemoeienis betreft, verder kijkt dan louter het getekende contract. Bestaande en nieuwe zaken binnen het winkelcen trum Van Weedestraat moeten qua lig ging, bereikbaarheid en herkenbaar heid optimale kansen krijgen. De leegstaande zaken liggen ver scholen op een niveau war de win kelende konsument momenteel niet komt. Wij zijn nu op zoek naar een compositie waardoor in de toekomst alle nieuwe vestigingen in ieder opzicht binnen bereik van winkelend Soest ko men.' Een niet geringe opdracht waarbij ook een stukje andere vormgeving wellicht om de hoek komt kijken. 'Dat is', licht Fred Hart toé. 'slechts ten dele waar. Aan de bouw valt weinig te verande ren. Gangen kun je niet verbreden. Muren en winkels vormen de obsta kels. Wat wel mogelijk is. is de bestaande situatie te gaan 'lay-outen'. Meer en beter licht en een aangepaste routing. Het moet op een prettige ma nier een soort zuigkracht op winkelen de mensen uitoefenen. Gangen die naar achtergelegen winkels leiden moeten door lichtval en lichtlijnen als 't ware verkort worden, waardoor het publiek de indruk krijgt dat 't winkel centrum één geheel vormt. Op papier hebben mijn plannen reeds gestalte ge kregen. De rest is een zaak voor pro jectontwikkelaar Birkstaete die de pa pieren plannen verder gaat ontwikke len. Het gebeurt allemaal om het nieu- Indien de Soester scholen dat wensen kunnen zij rond de 5e mei de beschikking krijgen over een tentoon stelling rond het thema 'Vrijheid'. Deze kunnen ze dan in de aula of de gangen van de school voor de kinderen (en hun ouders) exposeren. Begin januari krijgen alle lagere scholen en scholen voor voortgezet onderwijs een brief met het verzoek te reageren als er belangstelling voor bestaat. De tentoonstelling bestaat uit een twaalftal affiches van 50 bij 70 cm. Het is, eert bittreksel van de originele ten toonstelling die de Anne Frank Stichting in opdracht van de provincies gaat maken over het thema 'Vrijheid'. Deze tentoonstelling zal te zien zijn in het Anne Frankhuis in Amsterdam en in de provinciehuizen van ons land, dus ook in Utrecht. Bij deze tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, behoren ook lesbrieven, een speciale handleiding alsmede een video-programma dat een aantal vraaggesprekken toont met on der anderen een oud-verzetsstrijder, een politiek vluchteling en jongeren. De expositieduur is van half april tot half mei. De bladen Vrij Nederland, Trouw, Het Parool en De Waarheid, bekend vanwege hun verzetsverleden, brengen medio april een speciale bijdrage uit gewijd aan oorlog, verzet, bevrijding en ^vrijheid. Ten behoeve van de provincie zal ook een groot aantal overdrukken worden gemaakt. De pro vincie Utrecht zal die speciale krant, die een bewaarkarakter heeft voor ge meenten, middelbare scholieren, bibliotheken en jongerencentra, bestellen. re re V. Nog maar nauwelijks heeft 1985 de ogen open of de Van Weedestraat heeft weer wat. Op nummer 143 wordt vrijdag 5 januari a.s.. in de winkelpassage van het koopcentrum, DE TAPIJTERIE geopend. Een naamgeving die terecht doet vermoeden dat vloerbedekking binnen de muren van deze nieuwe winkelvesti ging de hoofdrolspeler in het dagelijkse gebeuren van bedrijfsleider Rèinier Cor- nelissen is. Hij is 't, die DE TAPIJTERIE gaat runnen. In een gesprek dat aan de opening van DE TAPIJTERIE vooraf ging, ontvingen wij van hem informatie over wat er achter DE TAPIJTERIE schuil gaat. DE TAPIJTERIE is een dochter van de Utrechtse Tapijt Hallen, gevestigd in de Nachtegaalstraat in Utrecht. Een in deze branche dynamisch bedrijf met tot nu toe uitsluitend in Utrecht een voortreffelijke reputatie. Aanleiding voor de directie van de Utrechtse Ta pijthallen te gaan proberen ook elders vaste tapijtgrond onder de voeten te krijgen. Men beschouwt het in Utrecht als pionieren, maar dan wel volgens een zeer speciaal recept. De samenstelling er van berust op het principe dat de klant de bomen in het bos moet kunnen blijven zien en daar door in staat is een verantwoorde aan koop te doen. Toelichtende verklaring van Reinier Cornelissen: 'Wij hebben op een vrij beperkte ruimte een gigantisch assor timent. Bij ons hoeft de klant zich niet voort te slepen van monster naar mon ster. van staaltje naar staaltje. Er is bij ons meer sprake van een toonkamer dan van een verkoopcentra le. In de showroom alle bekende mer ken vloerbedekking, van Louis de Poortere tot Desso. Bergoss en Haté- ma. Betaalbaar en bereikbaar voor ie dere beurs. Voorts de zekerheid dat na genoeg alles uit voorraad leverbaar is. De verzending van iedere bestelling vindt binnen een week na het plaatsen van de order vanuit Utrecht plaats en in alle gevallen wordt de vloerbedek king gratis gelegd'. DE TAPIJTERIE. eem compacte zaak, met daarbij veel aandacht voor deskundig en persoonlijk advies. Reinier Cornelissen lijkt daarvoor op maat gemaakt. Twintig jaar ervaring in deze branche. Werkte bij de fa. Gre- ve te Hilversum, fa. De Leeuw te Naar- den en sinds geruime tijd een gewaar deerd medewerker van de Utrechtse Tapijt Hallen. Opgegroeid als 't ware tussen hoge en lage polen en voorzien van een verkoopantenne die is afge stemd op blijvende zakelijke relaties met konsumenten. 'Daarom', zegt hij, 'is het zo prettig werken bij een firma die achter zijn produkten staat. In de meeste gevallen geven wij op nieuwe tapijten een garantie van niet minder dan zeven jaar. Dat zegt toch wel voldoende over de betrouwbaarheid en service van de zaak. Daar tegenover staat dat van deze garantie weinig ge bruik wordt gemaakt, en dat heeft dan weer te maken met de aankoopadvie zen die wij onze klanten verstrekken, waardoor veel klachten kunnen wor den voorkomen.' Verrassingen ze lijken bij De TAPIJTERIE uitgesloten, tenzij U ont dekt dat de naam niet de vlag is die de lading volledig dekt. Want naast vloer bedekking kunt u er ook terecht voor vitrage, overgordijnen en zonwering. En daarmee is dan gelijk geconstateerd dat DE TAPIJTERIE niet alleen compact maar tevens ook compleet is. Vanaf vrijdag 5 januari a.s. kunt u zich daar persoonlijk van o- vertuigen. we en bestaande huurders zoveel mo gelijk naar de zin te maken.' Schetsend en tekenend is binnen een aantal maanden de 'renovatie' tot stand gekomen. De vraag ligt voor de hand hoeveel tijd er overheen zal gaan alvorens het werk van architecten bureau Fred Hart in uitvoering gaat. Fred Hart: 'Het gaat hier natuurlijk oni extra-uitgaven voor Birkstaete en dus zal er nog wel gecijferd dienen te worden. Toch ga ik van de gedachte uit dat de beschikbare winkelruimte in de Van Weedestraat in de loop van 1985 volledig zal zijn verhuurd. De eerste aanwijzingen zijn daaral voor.' Niets is moeilijker voor een project ontwikkelaar dan het voeren van een beleid dat er op gericht is reële overlevingskansen te bieden. Verpaupering van een winkelstand wordt namelijk nadrukkelijk in de hand gewerkt wanneer aspiranthuur- ders in zakelijk opzicht uitsluitend willen avonturieren. Veelal is dan het gevolg dat men even snel verdwenen is als men kwam, en dat heeft op den duur een uitwerking die voor iedere winkelbiiurt funest is. Terecht gaat projectontwikkelaar Birkstaete dan ook selectief te werk bij het verhuren van winkelpanden. Verhuren, zonder daarbij 't oog op morgen te richten, is een achterhaald principe. Daarom lijkt het uitgesloten dat er in de Van Weedestraat een opeenhoping van gelijkgerichte branches tot stand zal komen. De leefbaarheid van dit winkelcentrum staat bij alle betrokke nen voorop. Een principe waarbij za kenman en consument aan 't langste eind trekken. Voorafgaande aah de kerstdagen was het inbrekersgilde actief in de Oranje- buurt en omgeving. Binnen 1% uur werd ingebroken of een poging daartoe ge daan bij J.J. Th. aan het Nassau plant soen 32, waarbij het hele huis overhoop werd gehaald doch niets werd vermist bij A.B.K. aan de Anna Paulownalaan 30 waar evenmin niets werd vermist; aan de Vredehofstraat 12, waar even eens de hele woning overhoop werd ge haald en V redehofstraat 14. In beide ge vallen is nog niet bekend of er iets wordt vermist. Tenslotte werd er nog inge broken op Mariënhorst 18 waar getui gen mannen zagen weglopen. Dank aan allen die voor ons de opening van HiLVlS aan de van Weedestraat tot een onvergetelijk ge beuren gemaakt hebben. Ook dank aan alle cliënten die ons zo spontaan hun vertrouwen hebben gegeven. Mocht er door de drukte toch iets niet naar wens zijn gegaan, zegt U het ons dan. Wij hopen ook in 1985 U wederom van het beste te voorzien, en wensen U hierbij een voorspoedig en gezond 1985. Alle medewerkers van v. Weedestraat 149 Soest - Tel. 15288 Doar haa'k zo moar un extroa oavendje vrie an ut end vaan ut veurig joar. Geejn Soester, dus ok niks te Han- nese. Moar hier hejje daan ut eerste Soester verhoaltjes in 1985 en daat joar is vandoag alweer drie doage ouwd. Nieuw is zo weer ouwd en ouwd moake de mingse ok voak weer nieuw. Kiek moar noar de mode. As et laange rokkemode is en d'r beginne d'r uw poar om de draacht te bekorte, daan loopt zo de heule femilie weer in de paas. Je zaal ut niet gleuve, moar ut is nog moar un poar joar eleje daat Soest met de plaanne om 'te loate inlevere' kvvaam. De meest zuunige toestaangde wiere ongs wies emoakt. We woare om trent blut, kojje wel zeige. En in de leste Soester vaan 1984 kojje leze, daawwe d'r weer waat beter veur stinge. En we liepe aallegoar te jaam- mere o\er daat inlevere, hoechtum nog an toe! Affing. daa's de Hollaangders, dus ok de Soesders, eige. Moar intussp gonge d'r wel weer veur kaappitoale rotjes de lucht in. Ik weet altied vaan te veure woar op I januari de rotzooi laangst de weeg leit en daa's niet bepoald in de sjieke stroate, ak ut zo us maag zeige. Wullie goan met stees meer mingse op de snieuw aaf en de video's goan as broodjes \aan de baakker over de toon- baank. Ik denk daattut allegoar nég wel mee\ iel. Je blieft laaehe. En daat ken de gemeengte Soest ok weer un bietje doen, waant ze binne met de stuuvers un oardig endje lïut de aarmoei ekom- me. Ik het in ut of'elope joar heul waat legge te Hannese over ut bezunige, moar loavve noeng eerluk weze, de ge nieengte het daan toch moar resultoate hehoald deur de hangd op de knip te hoiiwe. En doarom zeig ik an't begin vaan 1985: 'Hup Soest, hoiiwe zo!' D'r stoan ongs heul waat zoake te waaehte in dit joar. Ik begin steeds neet gleuve in 't nieuwe pliesiebero, moar ik wouw nog effe woarschouwe veur ut eerste steejn leige. Toeng meneer l'lomp veurig joar de eerste steejn lee veur de uinkelztiudpool, waas die effe loater aalweer vurt, ik bedoelt de eerste steejn daan. Dus pliesie, op waacht blieve as't metsele kloar is. Ik haad nooit meer iets eheurd over de verdweejne steejn op Zuud, moar onderlest zaak ik um toch weer. 'Is wel um nepsteejn, waant veur de 'eerste' zittie veuls te hoog. 'k Bin nog moar effe an't telle evveest, moar ik kwaam steeds in de waar. waant ut waas ter knaap drok in ut plaan daal deiirgong. Moar d'r lukte nog meer op Soest: Lindner goat ho houwe met de staank. Zo roakt de staankw iekklup uw trouw lid kwiet. Aallenug is ut niet te hope daat meneer l.indner dr nie instinkt veur de angderhaalf miljoen die nog te kort is op de anschaaf vaan de staankverdrievers. Zo zie je moar: geld stinkt niet altied Ak nog us effe tied het, mok ok uw over de bult goan kieke waat ofter toch an de haangd is met die Roademoakerstroat doaro. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige, daa'k nog moar mot roaje, waal of ze doar wille moake. Ak ut goed begriep wille de Soesderbaargers waat aangders daan de gemeengte Soest. Kiek uut jonges, ut gevoar vaan zelliifbestuur leit op de loer. Nog steeds! En zo ister nog un zooi méér, woar ik ut over hebbe mot, moar ut kaan niet allegoar te geliek. Zo zie je moar: nog waark zaat veur Hannes van den Neng Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effiriemv Telefoon 02155-1 01 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Malus is de Latijnse naam voor een uitgebreid ge slacht van bomen en grote heesters: de appels. Uit de oorspronkelijke wilde appels zijn in de loop der jaren door veredeling de nu bekende eetbare appels voortgekweekt in talloze rassen. De wilde appels waren veel kleiner dan de huidige consumptie appels. iets dat we nog terug kunnen vinden bij de zogenaamde sierappels. De sierappels worden in de volksmond vaak wilde appels genoemd, maar dat gaat in veel gevallen niet op. Veel sierappels zijn doorgekweekte variëteiten. Een sierappel is een boom of heester, waaraan in de tuin veel plezier beleefd kan worden. In het voorjaar (meibloeit hij overdadig en in het najaar zit hij vol met kleine fel gekleurde appeltjes, die er tot eind november aan blijven zitten. Maar ook tussen de bloei en de vruchten is het een mooie boom om te zien. De mees te kweek vormen hebben overigens ook een fraaie herfstkleur. Het feit dat deze bomen niet enorm groot worden, maakt ze geschikt voor de wat kleine re tuin. Wat de kleuren van de vruchten.of bloemen betreft hebben we het maar voor het uitkiezen; er zijn zeer veel variëteiten met allerlei kleuren en ver schillende groottes in vruchten. Hieronder vogl een greep uit het assortiment sierappels. Om maar met een van de bekendste te beginnen noem ik Malus floribunda, met zoals de naam al verraadt een zeer uitbundige bloei. De hoogte van deze soort is on geveer 4 meter met een maximale omvang van zo'n 3.5 meter. De boom is dichtvertakt en krijgt enkel- voudige.bloemen van 2,5 cm. groot. De knoppen zijn karmijn rood. maar de bloemen worden bleekroze. De vruchten zijn geel en zeer talrijk. Malus Liset is een kleine dichtvertakte boom met purperkleurige bladeren. Hij heeft grote rode bloe men en donkerpurpere vruchten. Malus Hopa is ook een matige groeier met prachtige licht lilarode bloemen en helderrode vruchten in het najaar. Malus 'John Downii" is een witbloeiende vorm met heel mooie oranjerode lekkere vruchten. In de knop zijn de bloemen helderrose. Een laatste vrij bekende sierappel is Malus 'Van Eseltine' die als struik of kleine boom tot 6 m hoogte uit kan groeien. Roze bloemen, rood in knop, gevolgd door geelgroe ne met rode vruchten bepalen het uiterlijk. De Ma lus is niet erg kieskeurig ten aanzien van zijn stand plaats. Het mooist wordt de boom op een zonnige plektoepassing als solitair of in de heesterborder is beide mogelijk. De vruchten van alle sierappels zijn overigens goed eetbaar, al zijn ze soms niet zo smakelijk. Er is in ieder geval goed jam van te maken. Over het algemeen hoeven sierappels niet of nauwelijks te worden gesnoeid. Alleen dode en verkeerd staande takken (die naar binnen groeien) moeten worden verwijderd. Met vragen omtrent de verschillende kweekvormen kunt u natuurlijk terecht op uw tuincentrum

Soester Courant | 1985 | | pagina 11