der Pol drijf met licht in de deha ch b.v.-Soest INS WEWER i Soest b.v. Audi dealer 3EDRIJF IS B.V. -LSEN wwjaar DEL CJE" 1985 1 donderdag 3 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 13 poedig nieuwjaar 'wenst door: :ijn cliënten spoedig 1985 cersbedrijf 'en ig nieuwjaar laties, vrienden nden <edig 1985 >g 1985 en vrienden -SLiHt -30A sn bekenden 1985 5 met vis irmings- 'isch rijf >ijssel 30r het vertrouwen in 190, het nieuwe jaar te kunnen Holerlngs- en Straatwerk 1816-13186-15316 HAT 53 SOEST -OON 21433 rienden en bekenden 30EST - TEL. 12112 RAAT 2 SOEST 02155-19064 AAN 21 - BAARN 12154-18633 nen omstreken Telefoon 15416 ieder 'elefoon 12659 tóïotaal A Is de avonden langer worden en u hetgeen prettig voor uitzicht vindt iedere avond alleen maar naar de TV te kij ken, gaat u zich wellicht weer bezighouden met uw hobby. Een vrijetijdsbesteding buitenshuis, bijvoorbeeld op het sportieve vlak. Of een hobby die ook binnenshuis kan worden beoefend. Als u graag mooie foto's maakt dan geeft de donkere kamer u de ideale mogelijkheid in vrije uren creatief en plezierig bezig te zijn. Uw foto's komen pas echt tot leven als u ze niet alleen maakt maar ook zelf vergroot. Dan kunt u alle mogelijkheden van het negatief benutten, en het licht er zó doorheen laten spelen dat u alles er uit haalt wat erin zit. In bijgaandefoto 's laten we u zien wat u met foto's in de doka kunt doen. Misschien lukken niet alle technieken direct, maar wel als u enige ervaring hebt gekregen. Wanneer u er meer van wilt we ten: uw fotohandelaar kan u er alles over vertellen. Ook zonder camera h Een goede tip om in de doka te beginnen is: maak eens een foto gram. Daar hebt u geen fotocame ra en geen negatief voor nodig. Op een vel gevoelig fotopapier worden in het donker enkele voorwerpen gelegd, bijvoorbeeld enkele ge droogde takjes met bessen. Een boven dat papier opgehangen lamp gaat enkele seconden aan. Als het fotopapier daarna wordt ontwikkeld blijft er een "afdruk achter op het papier. Ook voor kinderen is het maken van een fo togram een boeiende ervaring en ze leren er spelenderwijs door welke invloed licht op het gevoelige ma teriaal heeft. Papier is belangrijk De kunst van het werken in de doka is onder meer te weten welk fotopapier u voor een bepaalde opname het beste kunt gebruiken. Er is papier met een zachte grada tie waarin elke grijstint tot zijn recht komt. Maar soms is het be ter een "harde" gradatie te gebrui ken: de contrasten tussen licht en donker worden daardoor groter. Voor zwartwit-foto's zijn er een aantal gradaties; de ervaring leert u welke de beste is voor een be paalde opname. De twee foto's laten hetyerschil zien tussen het resultaat van een zachte gradatie (de twee paarden) en een harde (de molenfoto). Vergroten in kleur De fotovoorbeelden in deze krant kunnen niet in kleur worden afge beeld, maar er kan in de donkere kamer natuurlijk wel in kleur worden gewerkt. Kleurvergroten wordt steeds populairder omdat nieuwe materialen en procédé 's het steeds gemakkelijker maken. De kleuren-analyser zorgt ervoor dat de juiste filtering al na één proefopname kan worden vastge steld. Dan wordt bijvoorbeeld zo 'n waterlelie of een andere na tuuropname een foto die u zelf kunt maken, en die in groot for maat een fraaie wandversiering oplevert. m |F- JÊ m WLw: ff fk| II-nip |R "r -- \K rELEFOON 18402 0 Wij u steeds en. rel. 12472 'n een Tegenhouden of doordrukken Een heel eenvoudige manier om in de doka met licht te spelen is plaatselijk ingrijpen in de belich ting. Dat kan nodig zijn om een bepaald gedeelte van de foto don kerder te maken of om een te donker deel door een kortere be lichting lichter uit te laten komen. Dat is op deze foto gebeurd. De onderste strook is zo stralend wit omdat het licht met een zwart karton tijdelijk tegengehouden werd. De lucht is voor een deel donkerder omdat dit gedeelte lan ger werd belicht en dus werd doorgedrukt Zwart en wit Wie zelfgemaakte foto's in de do ka wil vergroten kan een "gewo ne" vergroting maken maar ook een geheel nieuwe. Dat gebeurt bijvoorbeeld als een foto wordt omgezet in alleen zwarte en witte partijen en alle grijze tinten dus wórden uitgeschakeld. Het onder werp van de foto moet zich daar voor lenen. Het beste is om al bij de opname gebruik te maken van een contrastrijke film. Ook de ontwikkelaar kan het zwartwit-ef- fect versterken. De papiergradatie moet tevens worden,aangepast. Deze foto laat zien dat er ook al leen in zwart en wit bijzondere re sultaten bereikt kunnen worden. Van vier naar vyf Als er twee of vier elementen op een foto staan die hetzelfde zijn, is het vaak net of die fo to niet compleet is. Een oneven aantal van drie of vijf doet het beter. Dat vond ook de fotograaf van deze foto en daarom maakte hij er een vijftal van met behulp van een deel van een ander negatief. Dat gebeurt met een masker en is te vergelijken met het maken van een collage waarbij van gedeelten van twee negatieven door middel van een montage in de doka één foto wordt gemaakt. Voor wie be schikt over veel geduld is het een uitdaging zo'n montage nagenoeg onzichtbaar uit te voeren en op die manier eigenlijk een nieuwe foto te maken. Kleine kunstgreep Zwanen zijn mooi wit en dat geldt ook vaak voor sneeuw. Toch is dat op foto's niet altijd het geval en dan kan een verzwakker uit komst brengen. De meest bekende verzwakker is uitgevonden door Ernest Farmer en daarom wordt deze behandeling ook wel "farme ren genoemd. De foto gaat daar bij in een bad met een chemisch l middel dat de lichtste partijen lichter maakt waardoor het con trast wordt versterkt. Met behulp van een watje kan dit effect ook plaatselijk worden bereikt. In de zwane- en sneeuwfoto is deze na behandeling toegepast om een "schoner" wit te verkrijgen. Spelen met spiegelbeeld Het fotopapier werd voor de helft belicht met een negatief. Daarna werd de andere helft belicht met hetzelfde negatief dat echter om gedraaid in de vergroter werd ge legd. Daardoor ontstond op deze helft een spiegelbeeld. Als dit zó precies gebeurt dat de overgang tussen de twee helften niet zicht baar is, dan geeft dat een heel bij zonder effect zoals deze strandfoto laat zien. Mini-cursussen als gids Als u nog geen doka bezit en wel eens wilt weten wat je ervoor no dig hebt, wat je ervoor moet doen en wat zo'n doka-uitrusting kost: er zijn twee mini-cursussen over dit onderwerp uitgegeven. De eer ste heet "De donkere kamer in en gaat over het bij veel amateur fotografen nog altijd populaire vergroten in zwartwit. De mini cursus "Kleurvergroten" vertelt u hoe u uw kleurenfoto's zelf kunt vergroten. Deze gidsen kunnen worden besteld bij de Stichting Amateurfotografie, Singel 32, 1015 AA Amsterdam. "De donke re kamer inkost f 5,- en de prijs van "Kleurvergrotenis f 6,-. Het benodigde bedrag kan worden be taald in postzegels die in een ge sloten, voldoende gefrankeerde envelop kunnen worden gezonden aan bovenstaand adres. Wilt u vooral de titel van de gewenste mini-cursus vermelden en ook uw naam en adres? vergroten in kfeur Veel plezier Wie de doka als hobby kiest en er ervaring in krijgt, ontdekt dat hier nog lang niet alle mogelijkheden zijn genoemd. Mensen die een do ka hebben kunnen hun eigen va kantiefoto 's ontwikkelen en ver groten. Ze maken zelf de foto's voor het familie-album en kunnen royaal zijn met persoonlijke ge schenken, want zelfgemaakte ver grotingen zijn niet duur en je kunt er veel mensen blij mee maken. Doka-bezitters maken hun eigen wenskaarten en ze kunnen van hun mooiste dia's zelf foto-af drukken maken. En ze kunnen ook heel bijzondere foto's maken zoals bijvoorbeeld deze opname: een foto die met contourfilm is ge maakt. Werken in de doka is een zinvolle vrijetijdsbesteding en geeft veel voldoening omdat je er ook in creatief opzicht veel plezier aan beleeft. Als u meer wilt weten over de donkere kamer: uw foto handelaar kan u er alles over ver tellen.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13