Carnavals-tractatie voor politie Colitico \mzoMzien 1985. adama Reken maar weer op Adama; dat staat U netjes! Kortingen Parkeermogelijkheid fietsen urgenter dan standplaats voor kaashandelaar Verkeerslichten Beukenlaan blijven werken Sanering bodemvervuiling kost Soest zeker 15 miljoen De Oelte voorlopig gered Nieuw politiebureau Soest is nog geen stap verder Het personeel van wenst u een voorspoedig INLIJSTEN? 1985 Nieuwjaarsbijeenkomst Soester Zakenkring w TOT ZIENS! Boerderijbrand Dorresteinweg aangestoken GLAS HANDEL Merkwaardig bijbelverhaal [aard obby Indien de gemeenteraad er niet mee akkoord gaat dat burgmeester en wet houders de standplaats die kaasverko per G. W. Schreur (alleen op zaterdag) inneemt op de F.C. Kuyperstraat naast Albert Heyn wordt opgeheven, dan zul len b. en w. de werkgroep die zich bezighoudt met de herinrichtingsvoor stellen voor de Van Weedestraat op nieuw inschakelen. De werkgroep zal dan worden gevraagd een voorstel voor dit deel van het winkelgebied voor te bereiden, dat uitgaat van voldoende ruimte voor twee standplaatsen, en daarnaast ook van het met zo min mogelijk kosten creëren van een goede oplossing voor het fietsparkeren als mede het totale parkeergebeuren ter plaatse. Burgemeester en wethouders voelen er niets voor om de heer Schreur zijn standplaats, die hij sinds 1976 inneemt, te laten behouden ten koste van het fietsparkeren. Overigens vinden ze, dat het aantal autoparkeer plaatsen dat gehandhaafd blijft, moet passen in het totale aanbod van par keerplaatsen in het winkelgebied. Dat dit tot aanmerkelijke kosten zal kun nen leiden, is volgens b. en w. onver mijdelijk. In dit geval echter kan de heer Schreur zijn huidige standplaats behouden, zij het in de toekomst in een wat andere opstelling. Burgemeester en wethouders ontraden de gemeenteraad de ook door de heer Schreur niet geaccepteerde oplossing om hem zijn oude plek terug te geven, als blijkt dat één van de nieuwe hem' aangeboden plekken (nabij de Midden- standsbank of de Prijsslag) onvol doende levensvatbaar is. De gemeenteraad is voorgesteld een beslissing te nemen op het verzoek van de heer Schreur tot handhaving van zijn standplaats op de F. C. Kuy perstraat. Hij heeft de raad ingescha keld omdat hij van b. en w. te horen heeft gekregen dat hij volgens het nieuwe standplaatsenbeleid moet verdwijnen van de plaats die hij al acht jaar inneemt. B. en w. hebben overigens in eerste instantie een po ging gedaan om de visverkoper, die gedurende dezelfde tijd een stand plaats inneemt op de F. C. Kuyper straat, te laten verhuizen naar één van de plaatsen die de heer Schreur zijn aangewezen. De visverkoper is echter niet bereid aan het verzoek van b. en w. te voldoen. Dat juist de heer Schreur en niet de visverkoper zijn standplaats moet verlaten, ligt aan het gegeven dat een oplossing gevonden moet worden voor het stallen van fietsen voor het winkelend publiek. De huidige stalling vóór Albert Heyn op het trottoir, geei meer dan eens aanleiding tot verkeers- gevaarlijke situaties als voetgangers daar noodgedwongen het trottoir ver laten en van het fietspad gebruikma ken. B. en w. stellen dat zonder veel kosten slechts een oplossing van de problematiek mogelijk is door ver plaatsing van de fietsenstandaards naar de plaats die thans door de heer Schreur wordt ingenomen. De gemeenteraad neemt in de open bare vergadering op donderdag 24 januari een beslissing. De verkeerslichten op de kruising Beu- kenlaan-Dalweg blijven voortaan 24 uur per dag in werking. Het college van burgemeester en wethouders heeft dit, aldus een mededeling van wethou der drs. G. Plomp (VD) tijdens de be grotingsvergadering besloten, naar aanleiding van het verzoek hiertoe door de commissaris van politie. Deze had met verwijzing naar het tweede dodelijke ongeluk op deze kruising erop aangedrongen de verkeerslichten voortaan niet meer 's avonds uit te schakelen. De kruising Beukenlaan-Dalweg was één van de verkeerssituaties die naar het oordeel van de Partij van de Arbeid voor het treffen van veiligheidsmaat regelen in aanmerking komen. Namens de PvdA pleitte de heer J. J. van den Brakel voor een hele serie ver- keersvoorzieningen Op de kruising Burg. Grothestraat- Insp. Schreuderlaan zou een oversteek plaats moeten komen, evenals op het Nieuwerhoekplein en nabij het NS-sta- tion Soest-Zuid. Straten die op de Hel- lingweg uitkomen moeten overzichte lijker worden gemaakt en de voor rangsregelingen op het Nassauplant- soen moeten worden aangepast, waar door de situatie van nu (de ene straat is voorrangskruising, de andere niet) minder verwarrend wordt. De oversteekplaats op de Koningsweg moet worden verlicht. De PvdA vindt de kruising Laanstraat/Beukenlaan met de Beetzlaan en de Wiardi Beck- manstraat één van de gevaarlijkste punten in Soest en wil dat hier maatre gelen getroffen worden. Dat geldt ook voor het overzichtelijk maken van alle straten die op de Beetzlaan uitkomen. Tenslotte moet de politie vaker contro leren in het voetgangerstunneltje onder de Dalweg, dat alleen bestemd is voor langzaam verkeer. Toch rijden hier soms auto's in op het tegemoetko mend langzaam verkeer. In Soesterberg Ook in Soesterberg is sprake van ver keersknelpunten waaraan naar het oordeel van de PvdA snel iets moet worden gedaan. Dit geldt met name de afrit Amersfoortsestraat-Banning- straat; de kruising Buys Ballotlaan/- Generaal Winkelmaiistraat/Kamer- lingh Onneslaan/Kampweg, en de sluiproute Oude Tempellaan/Kamer- lingh Onneslaan. De Rademakerstraat moet een voetpad krijgen en het fietspad achter het Soester Hoogt verlichting. Wet houder Plomp zegde toe de aandachts punten van de PvdA aan de verkeers- deskundigen voor te leggen om advies. in de komende tijd zal de gemeente Soest diep in de buidel moeten tasten ter sanering van de bodemvervuiling in de gemeente. En dan te bedenken dat de gemeente slechts een gedeelte van de kosten zal moeten betalen. Enkele in het oog springende posten zijn: terrein voormalige autosloperij aan de Klein Engendaalweg 12.712.000,-, voormalige chemische industrie Rand stad aan de Eikenlaan 1.683.000,-, voormalige chemische industrie Cojabé aan de Eigendomweg/Koningsweg 1.905.000,-. Daarbij is nog niet gespro ken over andere vervuilingsobjecten, waarvoor de begroting nog niet kan 'worden opgemaakt. In de gemeenteraadsvergadering van 24 januari zullen de kosten voor onder zoek ten bedrage van (voorlopig) 165.000 aan de orde komen; B&W stellen voor dit bedrag uit te trekken. Bij het beschouwen van deze noodza kelijke, hoge uitgaven moet men be denken dat het niet aanpakken van de bodemverontreiniging op den duur een nog veel grotere schade zal veroorza ken. Reeds te lang is bodem- en ook luchtverontreiniging in onvoldoende mate bestreden. Daarbij dient niet te worden vergeten dat ongelukken die bodemverontreiniging ten gevolge hebben (lekke tanks, overstromingen e.d.) veelal door de veroorzaker niet worden gemeld. Geruststellend is evenwel dat de bo demverontreiniging in Soest nu ook weer niet in die mate voorkomt dat de kwaliteit van het drinkwater gevaar zou lopen, aldus B&W. Het blijft uitkijken geblazen Mevrouw K., wonende aan de Wiarda Beckmanstraat, kreeg op 18 decem ber 1984 bezoek van een 'controleur' van het CAI-bedrijf. Nadat hij wat had gefrunnikt aan de aansluiting vertrok hij weer. Achteraf vond mevrouw K. het gedrag van de man wat vreemd en bij informatie bij het CAI-bedrijf bleek er van enige controle bij mevrouw K. geen sprake te zijn. Het signalement van de man luidt: ca. 1.70 lang, onge veer 40 jaar oud, waarschijnlijk grij ze kleding. In dubieuze gevallen is het verstandig naar een legitimatiebewijs te vragen. Het nieuwe jaar is ingetreden Het oude heeft zijn werk gedaan Wij kijken niet meer in 't verleden Doch schouwen nu de toekomst aan Wat zal het nieuwe jaar ons geven? Wordt het ellende, rampspoed, leed? Of.gaan we iets beters beleven? Wij denken dat niemand dat weet. Daarover zaten wij te peinzen Onder 't genot van een sigaar En wij wensen U, zonder veinzen, Een heel voorspoedig, fijn nieuwjaar! Een jaar zonder veel nare zaken Een jaar zonder moord, doodslag, brand Een jaar om er 'iets van te maken' Is de wens van de Soester Courant De kans, dat het nieuwe ziekenhuis voor Soest/Baarn (de Oelte) wordt gebouwd, is niet verkeken. GS volgen het advies van de Provinciale Statencommissie voor de Volksgezondheid en dat betekent, dat zij niet kiezen voor het Diakonessen- ziekenhuis in Utrecht ten koste van de Oelte. De Oelte komt nu terecht op een na tionale lijst, waarop alle voordrachten van de provincies inzake de planning van voorzieningen in de gezondheidszorg worden gezet. Als dat is gebeurd bepaalt de staatsse cretaris zelf de prioriteit. Daarmee wordt afgeweken van het plan om op basis van de bouwprioriteitenlijst per provincie te beslissen welke voorzie ningen kunnen worden gebouwd met steun van de zogenaamde Rudingdot (een 'extraatje' van vijfhonder miljoen gulden, dat wordt gevoegd bij het bouwplafond). Van der Reijden heeft voorts meege deeld, dat op dit moment geen duide lijkheid kan worden verschaft over de verdeling van de Rudingdot per provin cie. Tenslotte heeft hij tegenover Gede puteerde De Haan benadrukt, dat de drie pro mille-norm (drie bedden per duizend inwoners) geen keihard ge geven is bij de verdeling van voorzie ningen in een regio. De nieuwjaarsbijeenkomst van de Soester Zakenkring, te houden voor de leden en genodigden, is vastgesteld op vrijdag, 18 januari in restaurant De Soester Dui nen, Soesterbergsestraat 188 te Soest. De aanvang is vastgesteld op 20.30 uur. Traditiegetrouw kregen de politiemannen die op Oudejaarsavond hun dienst verrichtten in het Soester politiebureau in de loop van de avond bezoek van een voorname delegatie van de carnavalsvereniging De Narre Knollen. Niemand minder dan Prins Jan II en zijn beide adjudanten onthaalden de mannen, die deze nacht over de veiligheid van Soest en zijn burgers waakten, op een salade en een kleine hartversterking in de vorm van een "Kruukje Melm". Daarmee onderstreepten de Narre Knollen de uitstekende samenwerking met het plaatselijke politiekorps. Voorstel opnieuw terug naar de com missies Als de politie de gemeenteraad net zo lang zou laten wachten met het uitvoeren van door de raad gewenste veranderingen als de gemeenteraad de politie laat wachten op het nieuwe politiebureau, dan zou er in Soest op politioneel gebied nau welijks enige beweging zitten. Hoewel het erop lijkt dat er enig schot zit in de realisering van een nieuw politiebureau, wordt het besluit in elke vergadering waarin hierover wordt gesproken, vooruitgeschoven. De begrotingsvergadering maakte hierop geen uitzondering. Een laastse poging van burgemeester mr. Paul Scholten om de raad door uitvoerige informatie, vooral met betrekking tot de financiële consequenties, ertoe te bewegen nu eindelijk eens een besluit te nemen, leverde voor de zoveelste keer geen resultaat op. De in een brief gegeven informatie zal eerst in de commissies algemene bestuurszaken, financiën en ruimtelijke ordening moeten worden besproken alvorens de raad er misschien in januari een besluit over neemt. Volgens Bert Krijger VVDheeft ook de jongste informatie door de burge- 00K IN HET NIEUWE JAAR STAAN WIJ VOOR U KLAAR EN ZAL DE KUNT WEER KONING ZIJN! meester nog enkele onduidelijkheden achtergelaten, vooral met betrekking tot het aspect van de ruimtelijke or dening, de aanbesteding, de bouw en de (voor)financiering. Hij vond dat het voorstel eerst in de commissie verder moet worden uitgewerkt. Het vaststel len van het moment waarop de bouw kan beginnen, acht hij in januari mo gelijk. De heer A. Bolhuis ging namens het, CDA uitvoerig in op de financiële aspecten van 'de eenzijdige voorstellen die verbetering behoeven'. Het ten laste brengen van de reserves van de kosten van voorfinanciering die Soest moet dragen, wees hij van de hand. De reserves zijn nodig voor eventuele grote tegenvallers. Hij bespeurde met betrekking tot de politiebureaubouw enige nervositeit bij het college van burgemeester en wethouders, die hij verklaarde door te stellen dat het voor stel in strijd is met het investerings plan. Het CDA vindt dat het bouwplan op de investeringslijst moet worden ge plaatst, zodat het belang ervan kan worden afgewogen tegen andere voor stellen op de lijst. Overigens wil het CDA graag bevestigd zien dat het mi nisterie van financiën het standpunt van de minster van Binnenlandse Za ken deelt met betrekking tot het tijd stip (1988) waarop Soest de rijksbij drage voor het nieuwe politiebureau te gemoet kan zien. Ook Raymond van Gelder (PvdA) zei enige kritiek te hebben op elementen uit de laatste informatie door de burge meester, maar hij bewaarde die tot de commissievergadering. Overigens staat de PvdA positief ten opzichte van een snelle bouwstart, ook met het oog op .de positieve invloed hiervan op de werkgelegenheid. Jan Visser (Pro gressief Soest) drong erop aan, de poli tie snel uit de zorgen te helpen door snel te bouwen. 'De financiële bulten van de VVD en het CDA moet u maar snel opzijschuiven,' raadde hij burge meester Scholten aan. Adriaan Pothui zen (D'66) wil eveneens in 1985 met de bouw beginnen. Hij geeft de voorkeur aan het van de reserves afboeken van de kosten van voorfinanciering. De heer J. van Garderen (SGP/GPV/- RPF) tenslotte, drong er bij het col lege op aan het politiebureau op het in vesteringsplan op te nemen. Burgemeester Scholten zegde de raad toe zo spoedig mogelijk met een con creet voorstel te komen, als het enigs zins kan al voor de komende verga- De boerderijbrand aan de Dorrestein weg, waarover wij in onze vorige edi tie melding maakten, is opgelost. De schade van ongeveer 200.000 gulden is Rijverbod Een 44-jarige dame uit Soest viel door haar rijgedrag op en werd bij controle op de Nieuwstraat aangehouden. Aan gezien zij 'onder invloed' haar auto be stuurde werd haar een rijverbod op- Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart, jk Peters bv, voor wonen in de groene zone. veroorzaakt door de 33-jarige Soeste- naar J.E.K., die tegenover de politie een bekentenis heeft afgelegd. Nadat hij met een borreltje op naar bed was gegaan heeft hij zich naderhand weer naar buiten begeven. Hij door drenkte een bos hooi met 4 liter olie en stak met behulp daarvan de brand er in. JUWELIER-HORLOGER Gouden- en zilveren sieraden Verlovingsringen - Klokken Taxaties Eigen reparatie atelier Van Weedestraat 27 - Soest Telefoon 18319 Geluk en vree in 't nieuwe jaar en ook gezondheid, reken maar! Gaat toch uw ruit aan stukken, laat dat uw pret niet drukken Van Ede staat paraat het hele lange jaar! Nieuweweg 37 (werkplaats) Soest dering van de commissie algemene be stuurszaken of mogelijk zelfs in een ex tra commissievergadering. Over in schakeling van het ministerie van financiën met betrekking tot diens standpunt over de financiering deed de burgemeester geen toezegging. Wet houder Menne wilde nog weten of de raad er de voorkeur aan geeft de kos ten van voorfinanciering uit de reserve te dekken of te laten concurreren met projecten op de investeringslijst. De raad gaf hierop geen duidelijk ant woord: dat zal afhangen van de aard van het nieuwe voorstel. Schuif uw zekerheid niet op lange baan, klop vandaag nog bij van Rouwendaal aan. Bij ons hypotheek v.a. 20 jaar vast 8% lOjaar 7.7% 5 jaar 7.5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 u\- Nadat hij op eigen benen was gaan staan voerden die hem nog slechts zel den op vroege zondagmorgens naar het Godshuis, zoals dat thuis de gewoonte was. Alleen bij bijzondere gelegenheden vergezelde hij zijn ou ders nog naar de kerk waar slechts de ontmoeting met oude bekenden hem enige vreugde bereidde. Door jarenlange ervaring was de preek voorspelbaar geworden en dat is dodelijk voor wie wakker is en dat wil blijven. Hoewel de wereld er nu geheel anders uitzag, was de taal en wat daar mee werd gezegd, hetzelfde gebleven: de nieuwe spraakverwarring waarbij woorden zin en inhoud verliezen in de ruimte tussen spreken en luisteren. Op een druilerige Kerstmorgen wandelde hij nog wat slaperig tussen de reed gearriveerde kerkgangers door naar voren, waar nog een paar plaatsen vrij waren. Halverwege werd hij echter staande gehouden door een vriendelijke heer die hij nog wel van gezicht maar niet bij name kende. De man stond op van zijn stoel, haalde een bijbel uit zijn binnenzak en overhandigde die met de woorden: 'Kijk eens, die is van jou'. Uit de ogen van de jongeman sprak zo wel oprechte verbazing als dank baarheid. Dat bijbeltje was hij in derdaad al jaren kwijt en omdat hij er soms toch behoefte aan had daar iets uit te lezen had hij nog niet zo lang geleden een antiquarische bijbel op de kop getikt. Een pracht exemplaar waar hij zich direkt aan had gehecht. 'Kijk maar, hier staat het' zei de grijze heer, een opstopping in het gangpad ne gerend. 'Uitgereikt bij het verlaten der lagere school, met jouw naam er bij'. Hij klapte het boekje dicht, legde een hand op zijn schouder en zei: 'God zegene je, jochie*. Behoedzaam duwde hij de jongen in de richting van de lege stoelen en ging zelf weer op zijn plaats zitten, in afwachting van de feestelijke eredienst. Intussen bladerde de jongeman in zijn schoolbijbeltje en keek met een mengeling van ver bazing en herkenning naar de destijds door hemzelf aangebrachted on derstrepingen, uitroeptekens en vraagtekens. Een dun papiertje had al die jaren tevergeefs als bladwijzer ge diend, maar deed het nu openvallen op het verhaal van de verloren zoon. Soms is de werkelijkheid zo onwaar schijnlijk dat de geloofwaardigheid slechts gered kan worden door het een voudig vermelden van tijd en plaats. Wilhelminakerk Soest-Zuid, 25 decem ber 1984. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Snelle Koninginnelaan 48 Soi herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest MBMMÜIMMi

Soester Courant | 1985 | | pagina 1