BETER nties ank! !N er» Meningen van lezers 4 vereniging Filmavond Soester Narre Knollen Schokkende fototentoonstelling in Kasteel Groeneveld Bij ons op Soest De grote bas I AUTO VAN DOORN i SOESTER COURANT PAGINA 9 mwA ^HA Soest, 1434, r I.- 'Vrouwen en de Vrede' (2) Nieuwjaarsreceptie VVD ZAALVOETBAL G.O.V-Bilthoven 1-4 Nieuwe voorzitter Regionale Onderwijs begeleidingsdienst Eemland Huygens Gitaarduo in De Borg Rectificatie en excuses Los Santos Inocentos Open tekenavond Open Podium/Jam Sessie Thema-avond over Rwanda-projekt %sM- ]ter Privé en kantoor Olijkeweg 26, Soest tel. 02155-132 60 Lid garantie voor SiSWl zekerheid e graag hoog houden leer informatie? :n ongefrankeerde en- r Advisie Computer lordnummer 2306, tg van uw adres, ont- J kunt natuurlijk ook t u al wat uitgebreider en wij het op prijs als J 'Mftktie op 'Vrouwen en de Vrede' door mevrouw A. v. d. Neut-Bons. trdaad kun je je aan bepaalde teartikelen ergeren, zoals u stelt t doe ik ook aan uw stukje in 'Me- n van lezers' in de Soester Cou- i^ptvan 19 december 1984. Duidelijk bent u één van die personen, 7jH§ de zogenaamde Vredesdemonstra- ophemelt, maar vergeet niet, mevr. v.d. Neut, dat dit slechts 4% van ffilBg- Nederlandse bevolking betrof (waaronder veel buitenlanders en kin deren, die als hun ouders in een pro- NAVO-demonstratie meelopen, ook meedoen). Bovendien was dit zeker gèen afspiegeling van de Nederlandse •bëvolking, want 90% van de delnemers was van extreem linkse huize, dan wel duidelijk linkse huize. Bovendien96% van de Nederlandse bevolking is thuis gebleven Over de doelstelling van deze démonstratie kunnen we kort ziin. ivant dit zegt de naam van het comité Hl: 'Comité kruisraketten nee'. Het is aileen dus tegen de NAVO deferisiesystemen gericht, dus tegen defensie en rept met geen woord Bjyer de Sowjet bedreiging. Wat ik van u en uw medestanders zo .ar vindt is, dat u banger bent voor de ;apens, die nog geplaatst moeten wor den (als antwoord!op de SS-20's o.a. I e^i die richting vijand wijzen, dan voor de wapens, die er al staan en die op ons gericht staan, ook op u mevr. v. d. Neut) U moet eens publicaties lezen over de krachtsverhoudingen tussen het """'arschau-pact en de NAVO. Dan Souden wij ons in het westen eens zor- en moeten maken. 'verigens vraag ik mij af. of u om nbrekers en ander gespuis te weren, 's achts alle deuren en ramen openzet, n de hoop dat deze zwaar bewogen en 'luid wenend hun inbrekerstuig weg- ooien en u vervolgens blij verrassen met een bos bloemen. Over eerste stap gesproken. 'Eerste stappen zijn in het verleden overigens al gedaan door de NAVO: van 1957 tot 1962 werden zo'n 1000 kernkoppen van de nucleaire middel- langeafstandsraketten Thor en Jupiter, die in Groot-Brittannië, Italië en Turkije stonden (op de Sowjet-Unie gerichteenzijdig als gebaar van goede wil teruggetrokken. Resultaat: Sowjets gingen door hun eigen nucleaire arsenaal op te bouwen. Nog een voorbeeld is dat de B-l bom menwerper super modernna besluit van Carter niet geproduceerd werd. Ook geldt hetzelfde voor het neutronen wapen. dat niet aangemaakt werd. Reaktie Sowjets hierop: gewoon door- gar. met uitbreiden van hun vernieti gingsmacht. Onder Nixon werd de aanmaak van chemisehe--wapens gestaakt look eenzijdïg gebaaT). Reaktie Sowjets :~è- norme voorraad nog verder uitbreiden. Het overwicht b.v. op dit gebied van de Sowjets op de NAVO is overweldigend. Dan over uw punten1Dat de Tsaren tijd niet ideaal was ben ik met u eens, maar was wel kinderspel bij wat het systeem nu is. Het communisme is net zo'n duivels en verderfelijk systeem, als het nationaal-socialisme van Hitier. Kijkt u alleen maar even hoeveel mensen er al vermoord en afgemaakt zijn. Onder Stalin b.v. zijn er meer Russen door eigen landgeno ten/communisten afgemaakt (ca. 30 miljoen) dan er in de hele Tweede We reldoorlog Russische militairen geval len zijn 13,5 miljoen 2) Wij, de westerse landen, zijn gelukkig vrij, ook na Jalta en kunnen onze eigen gang gaan (daarom mag u b.v. anti-NAVO-ideeën hebben). De Oostbloklanden worden zwaar onder drukt en dat wordt ook niet gerecht vaardigd door Jalta. 3) U negeert gewoon -Afghanistan. Vietnam is een1 heel ander geval, want die oorlog werd begonnen en veroor zaakt door het zeer aggressieve Noord- Viétnam. Nu zijn ze lekker 'bevrijd', kijk maar naar de bootvluchtelingen en de (her(opvoedingskampen. Overi gens mis ik de demonstratie en akties tegen de Sowjet-Unie inzake Afghanistan nu wel. De mensen, die zo te hoop liepen tegen de V.S. inzake hurt Viëtnampolitiek zou je nu toch ook kunnen verwachten. Maar ja, Afghanistan past niet in hun straatje natuurlijk. 4) Heel kort. Vergelijkt u alleen de uitgaven aan wapens maar even tussen de NAVO en het Warschaupact en u ziet, dat het Warschaupact procentsge- wijs van hun BNP en ook in geld uitge rekend veel meer uitgeven (ondanks hun economisch zwakke positie), ter wijl ze al 3 a 4 keer sterker zijn dan de NAVO. dus dat zijn geen defensieve be doelingen. Ik kan ook tellen, mevr. v. d. Neut en ik tel liever kinderen, die vrij leven, dan kinderen, die in een cencentratiekamp Lada's moeten maken. (U moet George Orwells '1984' eens lezen! Ook schrijft u nog iets over ons Indone- siè-beleid. Maar dan moet u maar eens kijken naar de NOS-documentaire over 'Ons Indië voor de Indonesiërs' op zon dagavonden en praten met ooggetui gen. Het ingrijpen van Nederland kwam pas, nadat duizenden (weerlo ze burgers en echt niet allemaal blanken) op vaak afschuwelijke wijze vermoord waren. Ook vrouwen en kinderen. Dit ingrijpen was dus zeker wel gerechtvaardigd. Bovendien zou u eens boeken over de meidagen 1940 moeten lezen. (Ook ik heb de 2e Wereldoorlog niet meegemaakt, want ik ben 26). Met wat voor oude en slechte troep onze soldaten naar de vijand werden ge stuurd. Die slechte troep was mede dankzij de aktiviteiten van pacifisten en 'gebroken geweertjes' (nu gebroken raketjes (-figuren, die in het gebral en de overbewapening van Hitier geen gevaar zagen. (Hitier had het ook altijd over vrede, maar deed anders, net als de Sowjets nul. Die aktivisten waren medeverantwoordelijk voor de dood van zovelen in de 2e Wereldoor log. En toch vochten onze soldaten een heel dappere strijd, die zeker niet zinloos was. Dus daarom gelijk de oude Ro meinen: 'Wilt u geen oorlog, bereidt u er op voor'. Wel voor vrede, maar wel in vrijheid. En die is te belangrijk om alleen aan de pacifisten over te laten. Vrede wil iedereen, de NAVO zorgt ervoor!! (al bijna 40 jaar). Ruud Mosk Naschrift redactie: Wij beschouwen deze bijdrage als laat ste 'ingezonden' en sluiten hiermede deze polemiek. Op maandag 7 januari a.s. organiseert de Soester Karnavalsvereniging 'De Narre Knollen' een film-video-avond. Op deze avond worden film en videobeelden vertoont van diverse karnavalsaktiviteiten. Voor velen nu reeds een kans de karnavalsstemming te proeven en mis schien is het een stimulans voor deelname aan de karna valsoptocht. De film-video-avond wordt gehouden in café-restaurant 'Bosch en Duin' aan de Bosstraat te Soest en vangt aan om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Bomen, een voorwaarde voor leven op aarde Vanaf zondag 6 januari 1985 kunt u in- Kasteel Groeneveld in Ba ara een inter nationale fototentoonstelling bekijken. Zes fotografen kregen opdracht van The Photographers' Gallery in Londen, om een reportage te maken onder de ti tel Bomen, een voorwaarde voor leven op aarde. Ruim vijftig foto's vertellen een schokkend verhaal over het ver dwijnende bos. Catastrofe We weten het allemaal en toch wordt er weinig of niets gedaan om de catastro fale vernietiging van bossen tegen te gaan. Elke minuut worden er op onze aarde zo'n vijftig hectaren bos vernie tigd. Deze bossen (voor een deel in de tropen en sub-tropen vormen het leef gebied voor meer dan de helft van alle wilde planten, dieren, vogels en insek- ten. Ze voorzien ruim een miljard mensen van voedsel, medicijnen en on derdak. Bossen behouden de bodem voor erosie. Bomen houden het even wicht tussen kooldioxyde en andere luchtbestanddelen in de atmosfeer in stand. Bossen dragen bij tot de stabili teit van de verschillende klimaten op aarde. Als we maar bomen blijven kap pen zal onze aarde langzaam maar ze ker aftakelen en wordt ze een kleur loze. naargeestige planeet. Zure regen Een ander probleem van onze beschaafde wereld is de zure regen. Bomen hébben jaren nodig om te groeien, maar als ze eenmaal door de zure regen zijn aangetast sterven ze met duizenden te gelijk. Dit verwoestende effect vinden we in heel Europa en de oostelijke sta ten van Noord-Amerika. De zure regen is een internationaal probleem dat in Europa o.a. door de EEG doortastend dient te worden aangepakt. Want door strengere maatregelen te nemen kan de 'schoonmaak-campagne' tegen in dustriële vervuiling pas effect hebben. Woestijnvorming Ook wij in ons natte landje hebben te maken met woestijnvorming. Woestijnvorming is een wereldwijd probleem. Dorpen in Opper Volta, Ma li en Namibië worden verlaten van wege de oprukkende woestijn als ge volg van de grote hoeveelheden bomen die er zijn omgekapt en geëxporteerd naar de landen in het noorden. En hoe wel er wordt gewerkt aan de organisa tie varrher-beplauting op zo groot mo gelijke schaal.' kan dé verloren bomen- schat nooit meer afdoende worden aan gevuld. Vroeger was Haïti geheel met bossen Op zondag, 6 januari, wordt door de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie (VVD), afdeling Soest/Soesterberg, een nieuwjaarsreceptie ge houden. Deze vindt plaats in restaurant Darthuizen, Prins Hendriklaan 1 te Soest. De aanvang is bepaald op 15.30 uur en men hoopt weer, evenals in andere jaren, vele goede vrienden en bekenden te ontmoeten. Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In Bij ons op Soestpubliceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen ook in 1985 tegen het lijf, luistert geïnteresseerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: Toon Hooft (79). De molenaar: "Éénentwintig jaar heb ik op een boerderij gewoond bij ome Hendrik aan de Gróte Melm. Als boe renknecht was ik de hele dag bezig in de polder. Daar kwamen ze mijn brood brengen. Of ik werkte op de Eng tus sen het koren, de haver en de rogge, later de gerst en de boekweit. Dat waren lange dagen tot elf uur 's avonds. Soms speelde ik met mijn accordeon op bruiloften en partijen van 20.00 uur tot 03.00 uur voor 4,50. Zaterdagsavonds gingen we op de fiets (zonder licht) nog even een visje halen bij Blokhuis in de F.C. Kuyperstraat, de winkelstraat van Soest. Bij slager Zoetelief kreeg ik vijf pond spek voor een gulden. Je kreeg dan een pondje gratis als je een gulden be steedde, maar ik had het niet. Na mij trouwen in 1936 werd ik tuinier bij Kraayenhagen en werkte ik voor 13,50 in het bos. Later bij Tolboom in de Spoorstraat verdiende ik vijf- en dertig gulden. Toen kwam ik terecht bij een maalde rij aan de Torenstraat en ben ik tot mijn vijfenzestigste molenaar ge bleven: malen en mengen met een steen, later elektrisch. Je had nog twee molens in Soest: van ouwe Hannes Smit, die de "Windhond" aan de Mo lenstraat beheerde en van Jan Mulders in de Kerkebuurt. Zwaar werk, maar daar ga je niet dood aan. Het lossen van de treinwagons was fnuikend. Zware zakken van hon derd kilo negen hoog opstapelen in de kelder. Op den duur kon ik niet meer lopen. Daar heb ik die heup aan over gehouden. Drie keer ben ik geopereerd. Maar ik had een beste baas. Eerst Willem Hilhorst en later v.d. Bree- mer. Hij deed alles voor me. P.V.O. Vijfenveertig jaar ben ik lid geweest van P.V.O. Eerst speelde ik trombone, later eerste tuba en tweede tuba. Mu ziek is altijd mijn hobby geweest. Als ik wat hoorde, zat het in m'n oren en speelde ik het na. Elke dag stu deerde ik en zondagsmorgens repe teerden we in de woonkamer met Jan Parel uit Soesterberg, die saxofoon speelde. De harmonie, daar leefde je in. Toen vroegen ze me of ik de grote bas wou bespelen. Tot voor een paar jaar heb ik dat instrument bespeeld. Toen moest ik weer naar het ziekenhuis. Ik liet mijn bas in de Lichtenberg be zorgen toen P.V.O. daar een concert gaf en repeteerde ik op zaal. Thuis ge komen is die wond nog drie keer open gegaan en moest ik stoppen met spe len. Toen ze de grote bas van mijn slaapkamer haalden, leek het wel een begrafenis... Vijfentwintig jaar heb ik naast Hannes Staal, de smid, gestaan. We speelden vaak in Soest bij serenades, op zomer- concerten in het Rosarium, met Sin terklaas en op Koninginnedag. Niet zit tend op een kar, maar lopend en het kostte niks. Tot 's avonds elf uur lie pen we door Soest. Morgens vroeg met schoolkinderen naar het gemeentehuis. Dan dronken we koffie bij Verkerk en stonden we tot half één bij het paleis in de houding. Even naar huis en om half drie naar het SEC-terrein. Na het eten weer een concert, dan naar het vuurwerk bij de Naald en om tien uur weer op Soest aan. Kom daar nog eens om. Het was gezellig in die tijd. We vormden een eenheid met elkaar. Na de repetities dronken we een bor reltje bij Driekus van de plank of bij Heeremans. Ik denk daar met plezier aan terug. Aanvankelijk woonde ik met mijn ge zin aan de Lange Brinkweg naast v.d. Dijssel. Later verhuisde ik naar de Klaarwaterweg. Van de vijfenzeventig gulden die ik als molenaar verdiende, loste ik twintig gulden af voor mijn huis. Maar ik verbouwde alles zelf, ik had een varkentje en we maakten elk jaar mijn eigen groenten in. Nooit heb ik mijn hand willen ophouden. Dat zat niet in me. Schooien ligt me niet. We hadden acht kinderen. De gemeente heeft ons aan de Klaarwaterweg wegge kocht, omdat daar flats en garages ge bouwd moesten worden. We verhuis den naar de Koekoeksweg en nu zitten we voor het zevende jaar hier in Hons- bergen. De kinderen hebben allemaal werk. We hebben het best naar onze zin. We zijn gelukkig." - JAN VISSER bedekt, nu is 80% van de bomen ver dwenen. Wanneer er nu geen maatre gelen worden genomen, voorspellen deskundigen dat Haïti in het jaar 2000 veranderd zal zijn in een dorre woeste nij. Daarom heeft men een project ont wikkeld waarbij miljoenen bomen weer worden aangeplant. Regenwouden bedreigd Regenwouden zijn de longen van de aarde. Ze produceren zuurstof en zijn daarom voor alle bewegende organis men van levensbelang. Ongeveer een zesde deel van alle plant- en diersoor ten op aarde wordt door ontbossing be dreigd: bodemerosie door regenval, wegspoelen van vruchtbare grond en overstromingen nemen toe. Het kap pen van grote bomen is op zich niet des astreus, als het maar niet roekeloos gebeurt! Daarom is het van belang goede voorlichting hierover te geven aan de betreffende bewoners. Aan de mensen in Zuid-Amerika, op Haïti, in Afrika. Maar ook aan de mensen in de noordelijke landen, in Europa, in Ne derland, want we hebben allemaal met ontbossing te maken. En met zure re gen. Het is zaak dat we allemaal de vi cieuze rondedans ontspringen en door de bomen het bos weer zien. Romano Cagnoni uit Italië, Mark Ed- wards. Alan le Garsmeur en Mike Mur- less uit Engeland, Sebastio Salgado uit Brazilië en Jiri Polacek uit Tsjechoslo- wakije, leveren het overtuigende be wijs dat het niet goed gaat. De tentoonstelling, mogelijk gemaakt door steun van de Stichting Groeneveld duurt tot 3 maart 1985 en is te zien op dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op maandag en donderdag is Kasteel Groeneveld ge sloten. Bromfietser aangereden Zaterdagmiddag j.1. werd de 16-jarige bromfietser N.C.M. v.d. L. uit Soest aangereden door de 26-jarige automo bilist R.C.H.V., eveneens uit Soest, die op de Dalweg bij het linksaf slaan geen voorrang verleende aan de rechtdoor rijdende v.d. L. Laatstgenoemde werd naar ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Heldendaad Op de Den Blieklaan, werd door onver laten vuurwerk in pen PTT-brievenbus geworpen. Men kan dreigen óf vriende lijk verzoeken dergelijke kwalijke zaken niet uit te voeren, er blijven toch al tijd helden rondlopen die zich er niet voor schamen de PTT en het publiek schade toe te brengen. Spaarpotjes en euro cheques ontvreemd De 34-jarige mevrouw E. J. G. deed aangifte van het feit dat een inbreker haar woning en garage aan de Beuken laan had doorzocht en was vertrokken met 2 spaarpotjes (tesamen 150,-- bevattend) en 6 eurocheques. Door vele blessures kwam G.O.V. met een nogal gewijzigd team het veld op om aan te treden tegen een van de koplopers. Door de omzettingen ws het na één minuut al raak en werd het 0-1. Na deze snelle achterstand ging G.O.V. sterk in de aanval maar de kansen werden niet benut. Vooral Alex Hop creëerde vele kansen maar zag er geen doelpunt uit voort komen. In de 10e minuut was het weer Bilthoven dat een gelukkige goal scoorde. Het duurde even voor G.O.V zich had hersteld, maar ze wisten zich geen raad met de kansen, waardoor de ruststand 0-2 werd. Na de rust ging G.O.V. met veel motivatie de tweede helft in en dit resulteerde in een mooie aktie van R Looyssen. maar helaas stond de paal in de weg. Hierna kreeg G.O.V. weer moed en er kwamen kansen voor H. Uytenboog- aard. maar hij had geen geluk. Eindelijk was het F. Bartkowiak die voor 1-2 zorgde. Na deze treffer- wachtte het publiek op de gelijkmaker, maar er volgde een ongelukkig tegen doelpunt. E. Vogel speelde een goede wedstrijd maar- hij wist het doel niet te vinden net als H. J. de Boer. die erg goed be waakt werd en daardoor niet kon scoren. Twee minuten voor tijd werd het nog 1- 4 maar als Robert de Boer niet jn zo'n goede vorm stak was het zeker méér geworden. Over het algemeen was er geen klasseverschil te zien en de eindstand had net zo goed andersom kunnen zijn. U kunt de sterren van G.O.V. weer zien op 28 december tijdens de zaalvoetbal kampioenschappen van Soest in Beukendal. I)e heer M. Baaijens legt overeenkomstig zijn reeds geruime tijd geleden uitgesproken wens - met ingang van t januari 1985 zijn functie neer als onafhankelijk voorzitter van liet bestuur van de Stichting Regionale Onderwijsbegeleidingsdienst Eemland. Als opvolger van de heer Baaijens heeft hel bestuur- van de Stichting Re gionale Onderwijsbegeleidingsdienst Eemland de heer T W. A. van Capel leveen gekozen als onafhankelijk voorzitter van het bestuur Na verbonden te zijn geweest als onderwi jzer aan het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs is de heer van Capelleveen in 1973 gekozen tot bezol digd bestuurslid van de ABOP i Algemene Bond van Onderwijzend Personeel In 19KW is de hvervah Capelleveen dooi de minister van Onderwijs en Wetenschappen benoemd tot voorzitter- van de Stuurgroep Innovatie Basis school i SI 151 en vervolgens in 1982 tot voorzitter van de Adviesgroep Pro- jekten Primair Onderwijs i APPOr. Deze adviesgroep adviseert de staats secretaris van Onderwijs en Wetenschappen over de projekten en activiteiten, die worden uitgevoerd ten behoeve van de innovatie van basis- en speciaal onderwi js. De heer van Capelleveen is 45 jaar en, woont in Amersfoort. Op zondag 6 januari zal het eerste concert van het nieuwe jaar verzorgd worden door Martin Kaaij en René Domen. Beiden studeerden aan het conservatorium te Amsterdam o.Lv. Dick Visser. René Domen studeerde af in 1983 en Martin Kaaij zal dit jaar afstuderen. Zij vormen reeds enkele jaren het Huy gens Duo en hebben reeds vele concer ten gegeven o.a. voor de radio, terwijl zij ook al platen hebben opgenomen. Dat deze musici onze belangstelling waard zijn moge blijken uit het feit dat verscheidene componisten voor hen aan het schrijven zijn o.a. Barbara Woof en Rob Dubois. Tijdens het concert in de Borg worden werken uitgevoerd van onder meer Boccherini, Carulli, William Lawes en Leo Samama. Wanneer René Domen en Martin Kaaij hun gitaarduo tooien met de naam Huygens, is het natuurlijk niet alleen om hun twee-eenheid een handvat te geven, maar vooral om te profileren waarmee ze bezig zijn: het opbouwen van een repertoire dat hun tijd weer spiegelt, het kiezen van stukken voor duo en solo entre'actes, waaronder ook traditionele composities, die in deze tijd nog iets te zeggen hebben. Naast Nederlandse avantgarde - Leo Sama- na, Louis Andriessen, Joel Bons en bui tenlandse - o.m. John Cage - spelen ze dus ook Rodrigo. Sor, Boccherini en anderen. Spelend elkaar aanvullend, stimulerend, zich bewust van de uit voeringspraktijk in de verschillende stijlperioden, maar vooral ook van de spelkwaliteit die in deze tijd wordt ver langd. ln de laatste aflevering van 'Bij ons op Soest' is een bijzonder storende fout geslopen die het oud-gemeenteraadslid de heer Jos Mineur onbe doeld in een onjuist daglicht plaatst. Geschreven werd dat de heer Mineur destijds in de gemeenteraad zat voor de CPN. Zij die hem hebben gekend weten wel beter. De heer Mi neur maakte deel uit van de Soester gemeenteraad namens de Rooms Katholieke Staatspartij. Hij was een der pioniers om overal en openlijk getuigenis van zijn geloof af te leggen en beleefde zijn katholiciteit op alle terreinen van zijn leven. Onder pastoor Perquin O.P. was hij de eerste die voor de KRO-micro- foon het ochtend- en avondgebed uitsprak. Gezien zijn uitstekende "staat van dienst" in de katholieke gemeenschap spijt het ons des te meer dat de hierboven gesignaleerde fout kans zag binnen te sluipen. De heer Mirieur en zijn familie verdienen dit zeker niel. Redactie Soester Courant. jDEIa Donderdag 3 januari 21.00 uur: Op de eerste donderdag van het nieuwe jaar is de laatste film van de Spaanse regisseur Mario Camus "Los Santos Inocentos" in filmhuis Artishock te zien. Deze in 1984 gemaakte film werd op het filmfestival van Cannes in mei j.1. bekroond voor de beste mannelijke hoofdrol. Wie iets van het huidige Spanje wil be grijpen, en dus niet het Spanje van de disco's en de aangevreten costa's, mag deze film niet missen. Dat geldt ook voorde filmliefhebbers: regie, acteren en camerawerk, het is allemaal af. "Los Santos Inocentos" (De Heilige Onschuldigenvertelt het verhaal van een arme familie op het Spaanse platteland, die nog in een horige af hankelijkheid van een grootgrondbe- zitersgeslacht leeft. 'Nog', want het speelt zich af in de jaren zestig als of er niets is veranderd. Aan de hand van vier hoofdstukken, waarin steeds een familielid centraal staat, schetst Camus deze feodale maatschappij. Ook een maatschappij waar de bewo ners dicht bij de natuur staan. Dit ge geven gééft aan de film met een hoge realiteitswaarde, een poëtische on dertoon. Een mooie, genuanceerde film waar ook de tragi-komische hu mor niet in ontbreekt. De tijdsduur van deze kleurenfilms is 105 minuten. Aanvang: 21.00 uur. Entree: 5,-/leden; CJP en 65+ ƒ4.-. Vrijdag j januari 20.00 uur: De Vereniging Artishock, die tot doel heeft het sociaal-culturele leven in Soest te bevorderen, organiseert op 4 januari a.s. een open tekenavond. Aanvang: 20.00 uur in het Artishock- gebouw. De tekenclub van deze vereniging, een groep mensen die vanwege de gemeenschappelijke liefhebberij zich nauw aan elkaar verwant voelt, zal deze avond aanwezig zijn met een of meer modellen. Mensen die graag tekenen maar daar aan nooit zijn toegekomen en liefheb bers van deze kunst zijn bijzonder welkom om op eigen wijze hun creati viteit te uiten. Misschien bevalt het zo goed dat ze de wekelijks georganiseerde tekenavon den zullen gain bezoeken en mogelijk worden opgewekt (verborgen) talen ten (verder) te ontwikkelen. Door de gezamenlijke interesses kunnen ook vriendschapsbanden ontstaan. De tekenclub (voor alle leeftijden) is positief kritisch jegens haar deelne mers voor wat betreft hun resultaten, waardoor men veel van elkaar leert. Op dezelfde avond wordt om 21.00 uur een tentoonstelling geopend met werk van leden van de tekenclub. Zij expo seren daar dan werken, die zij in het afgelopen jaar hebben gemaakt. Kom en doe mee. Het is het proberen waard. Het tekenmateriaal moet men wel zelf meebrengen. Zaterdag 5 januari 21.00 uur: Op zaterdag 5 januari vindt in Arti shock de eerste Open Podium Jam Sessie van 1985 plaats. Het Open Podium biedt iedereen de kans om zijn/haar kunnen op muziek gebied aan het publiek te tonen. In het afgelopen jaar hebben diverse pop- en jazzbands enthousiast^ optredens ge geven voor doorgaans volle zalen. De optredende artiesten krijgen geen honorarium, wel een tegemoetkoming in de reiskosten. Instrumenten dienen zelf te worden meegebracht. Het Open Podium wordt deze keer ge opend door het Von Huinder Jazzcom bo. Dit rond gitarist Mare Huinder geformeerde kwartet (bas, drums, piano en gitaar) speelt pittige jazz- standards. De "top act" van de avond is de pop groep live. Verder is er nog genoeg ruimte voor verrassingen. Na de op tredens kunnen alle aanwezige muzi kanten deelnemen aan de afsluitende Jam Sessie. Wilt u het ook eens proberen? Alleen of met band? Alles kan. Neem tevoren kontakt op met Rob Lijftogt (02155- 22731). Het Open Podium begint om 21.00 uur precies en is alleen toegankelijk voor personen die 17 jaar of ouder zijn. Entree vrij. Dinsdag 8 januari 20.00 uur: Op dinsdag 8 januari a.s. geeft de the ma-werkgroep Artishock een hand reiking aan de Derde Wereldgroep Soest. Op deze informatie-avond staat het inmiddels gestarte pro je kt in Rwanda centraal. Een projekt dat de bouw omvat van een ontmoetingsruim te voor ontspanning, voorlichting, medische zorg, alfabetisering en jeugd werk in de gemeente Rusumo in Rwan da. De avond wordt begonnen met René Grotenhuis, medewerker bij de Neder landse Organisatie Voor Internationale Ontwikkelingssamenwerking (NOVIB). Hij zal met name stilstaan bij de 'kop peling' tussen de bevolking in Rusumo en Soest. Een koppeling om de bevol king zowel hier als daar daadwerke lijk en direkt bij het projekt te betrek ken. Hoe dit in zijn werk gaat, wat de resultaten zijn op zowel korte als lange termijn en vergelijkingen met andere 'koppel'-gemeenten zijn enkele onder werpen die René Grotenhuis zal be handelen. Vervolgens zal Lucie de Zeeuw aan de hand van dia's verslag doen van de stand van zaken op dit moment van het projekt in Rwanda. Lucie, die dit projekt voor de Derde Wereldgroep in Rwanda volgt, is al enkele jaren werkzaam in Rwanda en zal medio januari terugkeren. Na het vragenuurtje en een pauze zal de voorzitter van de Derde Wereld groep Soest, Leidje Tomassen tot be sluit de stand van zaken op dit moment in Soest uiteenzetten. De avond wordt verder vorm gegeven met een fototentoonstelling over de be volking in Rusumo, Rwandakoffie, - thee en -hapjes, Afrikaanse muziek, informatie en voorwerpen die de Rwan- dezen ter ondersteuning van het projekt hebben gemaaktdeze zijn te koop. Aanvang: 20.00uur. Entree: vrij. WAARBORG VOOR GOEDE SERVICE IHONUAI Laanstraat 82 - Soest Tel. 02155-21719

Soester Courant | 1985 | | pagina 9