foto van foto YÜNEDE VAN DAM gwggg Volop ijspret in Soest INLIJSTEN ^otoshop 'tjtartje KIPCARBONADE Kilo4?8 SUCADELAPPEN Colitico Forse kritiek van PvdA op werkwijze College B. en W. Gasverbruik door strenge winter al meer dan verdubbeld bbm Politie houdt stelende Britten aan Ontslagaanvraag projectleidster door rechter afgewezen Kilo zogezien Pech gehad VRIJSTAAND WOONHUIS INLIJSTEN? 63e JAARGANG NO. 21 WOENSDAG 16 JANUAR11985 Eén gebruiker in Soest afgesloten Bospolitie vraagt oud brood voor voederactie in bos en polder Na aanrijding op Birkstraat 9 x 13 cm 0.85 10 x 15 cm 0.95 13 x 18cm 1.50 O foto-film-uidcoCv' I GLAS HANDEL H. Nagtenaal overleden Top-overleg over hogere onkostenvergoeding wethouders Federatieve Raad harde, autoritaire houding verweten Gekruid of ongekruid HONSBERGEN Honsbergen van 18.98 voor 13?8 HONSBERGEN TE KOOP Koopprijs f250.000,- k.k. 'f Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 n. ;ix._ T...J nipnipiMint De fractievoorzitter van de PvdA in de Soester gemeenteraad, Raymond van Gelder, heeft in het afdelingsor gaan "De rode draad" vorige week nog eens forse kritiek geleverd op de werk wijze van het College van Burgemees ter en Wethouders. In een nabeschouwing op de verstre ken raadsperiode schrijft hij, nadat hij eerst heeft vastgesteld dat de bezuini gingen het plezier in het raadslidmaat schap niet hebben vergroot: "Een pro bleem dat zich steeds duidelijker aan dient is de onderlinge samenwerking in het College. Een werkwijze zoals bij de welzijnsbezuinigingen, waar het Col lege schijnbaar zonder aanleiding een volledige ommezwaai maakt is slecht voor de bestuurbaarheid van Soest." (Van Gelder doelt daarbij op het feit dat de eerder gepubliceerde hoofdlij nen voor het welzijnsbeleid, waarin de bezuinigingen werden aangegeven, vlak vóór de bezuinigingsvergadering van juni werden teruggetrokken en op de felle kritiek van VVD en CDA op welzijnswethouder Frans Kingma (PvdA). "Indien er verschillen in opvatting binnen het College bestaan, dienen deze tot uiting te komen bij de presen- Raymond van Gelder. tatie van voorstellen. En niet nadat de voorstellen al ruimschoots zijn bespro ken in overlegorganenen die hoofdza kelijk uit vrijwilligers bestaan", aldus Van Gelder. Dieptepunt Ook de relatie tussen het College en de Gemeenteraad oogst bij Van Gelder geen grote waardering: "Het geeft te denken dat met name met betrekking tot de brandweer en de politie het ver trouwen tussen College en Raad tot een zodanig dieptepunt is gedaald, dat er nauwelijks nog weloverwogen tot be sluiten kan worden gekomen." Van Gelder spreekt verder uit maar "Matig tevreden" te zijn met het volks huisvestingsbeleid. "Weliswaar ge beurt er het een en ander op het ge bied van nieuwbouw. Of de woning bouw in Overhees nu een oplossing is voor de vele woningzoekenden in Soest valt echter te betwijfelen. Het hoge bouwtempo daar is hoofdzakelijk goed voor de financiële positie van het grondbedrijf. Voor de volkshuisvesting op langere termijn zouden we beter gronden voor sociale woningbouw kun nen reserveren. Krenterig De PvdA-fractievoorzitter vervolgt: "Dat kost natuurlijk geld (rente over die grond), maar als we bijna ander half miljoen gulden toeleggen op grote stukken grond voor dure bungelows, dan moeten we toch wat minder kren terig zijn als het erom gaat gronden te reserveren voor woningbouw in de toekomst voor gewone mensen." Evenmin tevreden is Van Gelder over het werkgelegenheidsbeleid van de ge meente. "Op het gebied van de werkge legenheid gebeurt er in Soest maar weinig. Het kledingswerkplaatspro- ject was mogelijk dankzij een sub sidie van de provincie. Uit eigen mid delen is door de gemeente in de afge lopen periode echter niets bijgedragen aan de oplossing van de grote werk loosheid." Hij besluit zijn verhaal met de opmer king: "Samenvattend zou men kunnen zeggen dat de afgelopen twee jaar zijn afgesloten met de sanering van de financiën van de gemeente. Nu kunnen we ons weer gaan bezighouden met het vormgeven van het beleid om de grote problemen op het gebied van wonen en werken het hoofd te kunnen bieden." Vergeleken met 1983 en 1984 is het gasverbruik in de gemeente Soest als gevolg van de strenge winter dit jaar al meer dan verdubbeld. Op 7 januari 1983 leverde het Soes ter gasbedrijf 259.000 kubieke me ter gas. Op 7 januari 1984 noteerde het bedrijf 261.000 kubieke meter en op maandag 7 januari 1985 wezen de wijzers een getal aap van 638.000 kubieke meter. Na alle landelijke berichten in de media over slechte betalingen van gasrekeningen, deelde directeur B. M. Boneschansker van het ge meentelijk gas- en cai-bedrijf mee dat op dit moment in Soest één ge bruiker is afgesloten. Wel loopt men elke maand met 400 kwitanties langs de deur om openstaande notas con tant te innen en stuurt men regel matig 1800 betalingsherinneringen. „Deze wat strenge aanpak werkt gunstig in het voordeel van de gas- gebruiker, want als de betalings achterstand oploopt, komen er pas echt problemen", aldus heer Bo neschansker. In verband met de aanhoudende koude hebben veel dieren in de bossen en polders rondom Soest gebrek aan voeder. De politie verzoekt de inwoners van Soest oud brood ter beschikking te stellen, waarmee de dieren mogelijk het leven kan worden gered. Het oude brood kan men afleveren aan het bureau, of bij A. van Galen, Soesterbergsestraat. 137 (Soestduinen). De Soester politie heeft vorige week vrijdagavond een goede slag geslagen door de aanhouding van twee Britten, die deel uitmaakten van een groep die met een zekere regelmaat de Noordzee overstak om in ons land allerlei criminele activi teiten te ondernemen. Dat gebeurde op een nogal merkwaardige manier. In eerste instantie werd de politie gewaar schuwd, omdat bij een aanrijding op de Birkstraat één van de betrokken auto's was doorgereden. Ter hoogte van de Zandlaan reden twee auto's in de richting Amersfoort, toen de voorste (waarin naar later bleek de Britten zich bevonden) aan vankelijk rechtsaf de Zandlaan inreed, maar vervolgens keerde en de Birkstraat weer opreed. De tweede auto, bestuurd door de 21-jarige J. van 't K. uit Amers foort, werd daaqrbij aangereden. Zijn me- depassagiere, de 19-jarige E. V. uit Amers foort, liep bij de botsing en hersen schudding op en moest worden overge bracht naar het Elisabethziekenhuis in A- mersfoort. Zij was met heer hoofd tegen de rechter achterruit geslagen, die door de schok brak. De politie zag even later op de Birkstraat een auto rijden die aan het signalement Nu de winter in alle hevigheid is "losgebarsten" zoeken vele duizenden hun vermaak als vanouds op het ijs. Op de vijvers in Soest is het dikwijls een drukte van belang, en ook op de Petersbaan - het onbetwiste middel punt van het Soester schaatsgebeuren - beproeven honderden Soesters hun Foto: Goos van der Wilt. vaardigheden op de smalle ijzers, met wisselend succes. voldeed, echter in de richting Soest. De wagen werd achtervolgd maar bleek aan vankelijk spoorloos. Door een telefoontje kwam de politie erachter dat de bewuste wagen geparkeerd stond aan de Kerkstraat. De motorkap was nog warm en de wagen vertoonde duidelijk sporen van een aanrijding. Van de inzittenden was op dat moment echter geen spoor te bekennen, zodat de politie de omgeving begon af te zoeken.,. Op de Hoek van de Eikenlaan en Soester bergsestraat trof zij even later drie Britten aan, de 20-jarige S.P.D. uit Manchester, de eveneens 20-jarige P. G. uit Stockport en de 19-jarige J. B. uit Carrington. Zij verklaarden door een vriend uit Amers foort naar Soest te zijn gebracht. De argwaan van de politie werd versterkt toen één van de drie een kluissleutel op de grond liet vallen, kennelijk met dé bedoeling deze uit het oog van de politie te houden. De jongeman, de 19-jarige B., ging er vandoor toen de politie overging tot fouillering. De andere twee mannen gedroegen zich agressief en begonnen te slaan en te trap pen, maar de politie - die inmiddels assis tentie had gekregen - hield hen in bedwang en bracht hen over naar het bureau. Eén van hen werd daar ingesloten, de ander werd overgebracht naar Baam. Van de derde jongeman ontbrak verder elk spoor. Ofschoon de beide na, ïgehoudem mannen aanvankelijk ontkehden bij de aanrijding betrokken te zijn geweest, bleek de politie toch over duidelijke aanwijzing in die richting te kunnen beschikken. In de auto was een deel van een sigarettenpakje aan getroffen, dat precies paste bij het pakje dat één van de mannen dij zien naa. Bij nader onderzoek bleken de mannen in verschillende plaatsen in Nederland te worden gezocht, zoals in Zwolle, Apel doorn, Twello, Beilen, Hardenberg, Win terswijk en Aalten. Zij werden later overgedragen aan de politie in Winters wijk, op verdenking van een groot aantal diefstallen. Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering (i. 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij Koninginnelaan 1 Soest tel. 23737 dus geen negatief nodig Winkelcentrum "Hartje Zuid" Schuif uw zekerheid niet op lange baan. klop vandaag nog bij van Rouwendaal aan. Bij ons hypotheek v.a. 20 jaar vast 8% 10 jaar 7.7% 5 jaar 7.5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 De dief sloeg de ruilen aan stukken, inplaats ze met zeep in te drukken. Hij kreeg het heel warm door beginnend alarm. Bel Van Ede voor glas, dat moet lukken! Nieuweweg 37 (werkplaats) - Soest Vorige week vrijdag is overleden de heer H. Nagtegaal, bestuurslid van de Federatieve Raad Welzijns werk Ouderen te Soest.De heer Nagtegaal vertegenwoordigde de gereformeerde kerk in het bestuur, waarvan hij sedert 1980 deel uit maakte. Sinds juni vorig jaar was de heer Nagtegaal penningmeester van het bestuur, alsmede vice-voor zitter. Burgemeester Scholten heeft vorige week alle fractievoorzitters van de in de gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen, de heren Krijger (WD),. Verheus (CDA), Van Gelder (PvdA), Visser (prog. Soest), Pothui zen (D'fi6) en Van Garderen (SGP/GPV RPF) uitgenodigd om overleg te ple gen over de "regeling betreffende de onkostenvergoeding voor de wet houders". Naar verluidt gaat het om Bromfiets in beslag genomen De politie hield op het Kerkpad de 15- jarige M. K. uit Soest aan, toen hij met een bromfiets die niet verzekerd was en bovendien geen remmen had daar reed. Nog afgezien van het feit dat de jongeman gezien zijn leeftijd helemaal niet op een bromfiets mocht rijden, was de gebrekkige staat waarin het voertuig verkeerde aanleiding genoeg om het in beslag te nemen. een verhoging van deze vergoeding met meer dan 20 procent. Een en ander steekt nogal af bij het feit dat wethouder Oudemans (VVD) vorige week de leden van de commissie Bedrijven en Personeelszaken duide lijk maakte dat wat betreft een onge makken-regeling voor ambtenaren, waarop al jaren wordt gewacht, "een pas op de plaats gemaakt moet wor den." De wethouder stelde zich met de steun van de VVD- en CDA-leden op het standpunt dat de financiële ver goeding moet worden afgewogen tegen alle andere noodzakelijke en gewenste maatregelen. Waterleiding gesprongen Personeel van de Woningbouwvereni ging Soest heeft zich vorige week met assistentie van de politie toegang moeten verschaffen tot een flatwoning aan de Rubenslaan, waar de waterlei ding gesprongen bleek te zijn. De be woner, de heer C., werd later met de schade geconfronteerd. Vorige week heeft de Amersfoortse kantonrechter mr. F. W. R. Nuboer de ontslagaanvraag voor de projectleidster van de Federatieve Raad Welzijnswerk Ouderen, mevrouw J. Hukema, die was ingediend door het bestuur van de Federatieve Raad, afgewezen. De aanvraag was het gevolg van een conflict tussen de projectleidster en het bestuur, dat begin oktober j.1. in de openbaarheid kwam. Het be stuur wenste het toen al geruime tijd slepende conflict te beëindigen en onthief mevrouw Hukema van haar leidinggevende functie. Op de achter grond van het conflict stond een verschil van inzicht over de wijze waarop het werkplan voor het bejaardenbeleid moest worden uitgevoerd. Het bestuur heeft in het verzoek tot ontslag aangevoerd dat er gewichtige redenen zijn, enerzijds bestaande in een dringende reden en anderzijds in veranderde omstandigheden, om de arbeidsovereenkomst op korte termijn te ontbinden. De rechter constateerde echter dat "niet alleen is gebleken dat het tussen partijen ontstane'geschil reeds geruime tijd voortleeft, zodat er geen sprake kan zijn van een dringende reden, noch van veranderde omstandig- heden, maar ook dat de oorzaak van het conflict niet in de eerste plaats gezocht moet worden in onwilligheid van verweerster mevrouw Hukema red.), maar wellicht in de harde autoritaire onverzettelijke houding van het dagelijks bestuur van verzoekster (de Federatieve Raad, red.) en de rol, welke de voorzitter daarin aanneemt". De rechter heeft het ver zoek dus afgewezen en de Federatieve Raad veroordeeld tot het betalen van de behandeling: 1500 gulden. Noch mevrouw Hukema, noch mevrouw Van Luyn, voorzitter van de Federatieve Raad, waren voor commentaar bereikbaar. (Alleen tegen inlevering van deze bon) WAARDEBON Maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 januari Max. 2 kilo per klarit au Alleen donderdag Noordhollandse BELEGEN KAAS KILO nu van 12.30 voor slechts Alleen donderdag door GerardPaut De zondagochtendstilte werd nauwe lijks verstoord door de hijgende en puf fende Marokkaan die een auto met een landgenoot achter het stuur probeerde aan te duwen. De ouwe Kadett gaf ech ter geen krimp. Een vroege dierenliefhebster die het spul voorbij zag trekken trok zich het lot van de Marokkaan aan, comman deerde haar hond in de buurt te blijven en zette zich schrap tegen de achter kant van de loodzware wagen, maar ook dat mocht niet baten. "Hé, help jij ook eens een handje" riep de hon denjuffrouw tegen een passerende leeftijdgenoot op racefiets. "Als we even goed de gang er in heb ben doet ie het vast wel" veronderstel de ze. Niet opgewassen tegen de char mes van de kordate hulpverleenster zette hij zonder tegenwerpingen zijn fiets tegen een woonhuis en wierp zich eveneens in de strijd. Auto op gang brengen, schreeuwen naar de chauf feur om iets met de koppeling te doen, nog harder duwen, even uitblazen en opnieuw beginnen. De enkele plof die het schijndode voertuig zo nu en dan liet horen deed de hoop onevenredig hoop opvlammen en inspireerde de zwoegers telkens tot nieuwe krachts inspanningen. "Daar staat iemand bij jouw fiets" zei het meisje hijgend en wees achteruit. De hollende fietser was te uitgeput om er op te reageren en deed alsof hij niets gehoord had. "Nou stapt ie op, hoor" zei ze vast houdend en inderdaad kwam er iemand doodleuk aanrijden op een racefiets die hij moeilijk de zijne zou kunnen noemen. De taktiek werd bepaald en ze duwden verder alsof er niets aan de hand was totdat de zwijntjesjager vlakbij was. Onverhoeds sprongen ze voor de fiets, dwongen hem af te stap pen en veroordeelden hem standrech telijk, ook na zijn verontschuldiging dat de fiets daar toch echt onbeheerd gestaan had, tot het aanduwen van de auto van de beide Marokkanen. Met z'n drieën ging het een stuk lichter. Maar toen het vehikel daarna nog niet wilde starten vonden de beminnelijke Marokkanen het welletjes. De pech vogels bedankten het volk in alle toon aarden en duwden de wagen de kant in, de fietsendief ging rechtsaf, de trimmer linksaf, de hond blafte en iedereen zwaaide naar iedereen ten afscheid. Van Weerden Poeimanweg af sloten wegens gladheid Zaterdagmorgen werd de Van Weer den Poelmanweg wegens de opgetre den gladheid gedurende ongeveer een uur afgesloten voor alle verkeer. Van ca. 8.50 tot 9.45 uur kon de weg van bei de richtingen niet bereden worden. Nadat de weg gepekeld was werd hij door de politie weer vrijgegeven. JUWELIER-HORLOGER Goudeni en zilveren sieraden Verlovinqsrinqen - Klokken Taxaties Eigen reparatie atelier Van Weedestraat 27 - Soest Telefoon 18319 met garage gelegen aan de Korte Ossen- dam 41 in Soest-Zuid. Direct vrij te aanvaarden. Inl. of bezichtigen za. van 10.00-16.00 uur. Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handen vol geld bespaart. Peters bv voor wonen in de groene zone. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in houten aluminium Snelle service Koninginnelaan 48 Soest 12245

Soester Courant | 1985 | | pagina 1