De Soester Duinen Goeie ccVtf*1"* De Soester Duinen i CDA-fractie blijft zich verzetten tegen voorfinanciering politiebureau Herstel woningmarkt trager dan verwacht OosVewr#' Gemeentebestuur Soest geïnteresseerd in ontwikkelingssamenwerking Commissie R.O. ziet vierde supermarkt voor Soesterberg niet zitten Commissie R.O. gunt kaasboer zijn standplaats Boekje ter herinnering aan ds. Baumfalk verschenen Id'Oude Enghei lekker?'SSn Statenlid Zwaanenburg zeer pessimistisch over 'De Oelte' Schoemaker onderdelen- winkel SClMHMIIulter Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY Mocca- rollen Overkapping voor Openluchttheater 8000 gulden voor Rwanda-pro iekt Bouwvergunning zou rampzalig zijn WOENSDAG 16 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 CDA-fractievoorzitter Kees Verheus heeft tijdens de maandagavond ge houden jaarvergadering van het CDA- Soest (slechts door ca. 30 leden bezocht) eens te meer duidelijk gemaakt dat zijn fractie niets voelt voor het plan om de bouw van een nieuw politiebu reau al dit jaar te beginnen, waarbij de gemeente - in afwachting van de geldmiddelen die het Rijk ter beschik king zal stellen - zelf optreedt als voor financierster. Met name keerde hij zich tegen de gedachte van burgemees ter Scholten daarvoor geld uit de reser ves van de gemeente te gebruiken. "We willen eerst alle harde cijfers op een rijtje hebben, en dan gaan we aan de hand van de financiële ruimte bin nen de begroting beoordelen of het verantwoord is. De reserves wensen wij voor dat doel niet te gebruiken, omdat die bestemd zijn om tegenval lers op te vangen die er ongetwijfeld nog zullen komen", aldus Verheus. "Bovendien moeten wer ervoor waken dat het jaar 1986 als verkiezingsjaar niet zodanig in ons nadeel werkt, dat we de rekening van de kiezers dan ge presenteerd krijgen. Die zullen ons op ons programma moeten kunnen aan spreken." Verheus bracht de omstreden kwestie ter sprake nadat hij had opgemerkt dat "de verleiding erg groot is om de uitgavenmachine weer volop in wer king te stellen als blijkt dat het finan cieel weer wat beter gaat", een ont wikkeling waarvan hij onbeschroomd de eer grotendeels voor de CDA-fractie opeiste: "We zijn met deze raads periode over de helft en al is er dan ogenschijnlijk nog weinig geoogst, we mogen zeker niet over het hoofd zien dat mede door de inbreng van onze fractie de gemeentelijke financiën weer zodanig gezond zijn, dat we de be lastingen voor 1985 op hetzelfde peil konden handhaven als in 1984, en daar zal menige gemeente ons om benijden." Kentering Vooruitlopend op de verkiezingen van volgend jaar (ook voor de gemeente raad) merkte Verheus op dat het CDA geen gemakkelijke periode achter de rug en voor de boeg had. Hij beklaagde zich erover dat de partij maar moeilijk vat op de jeugd krijgt, al zag hij wel een kentering ten goede in de afneming van het "Modeverschijnsel" dat jonge ren per definitie progressief zijn. Hij sprak dan ook zijn vertrouwen uit in de komende verkiezingen, waarin hij voor het CDA "geen slecht figuur ver wachtte." CDA-statenlid J. Zwaanenburg behan delde tijdens de vergadering een aan tal aspecten van het provinciale be leid, voor zover dat raakvlakken met Soest had. Hij spitste zijn toespraak toe op de punten milieu, recreatie en volksgezondheid. Wat het milieu be treft wees hij op de "weinig verhef fende stoeipartij" omtrent het afval- stoffenplan en de positie van het Soes- ter compostbedrijf. In dit verband sprak hij er zijn teleurstelling over uit dat de gemeente Soest nog altijd vol- 1' staat ;met slechts een waarnemer in !j het béstuur van het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Utrecht ('OLAU "De provincie-Utrecht is niet alleen één van de mooiste provincies, maar helaas ook één van de vuilste van Ne derland", aldus de heer Zwaanenburg. "Daarom krijgt Utrecht ook het groot ste aandeel uit de bodemsaneringspot van het Rijk, maar ook de gemeenten ■noeten niettemin forse kapitalen op- •ïoesten." Potje Hij wees er in dit verband op dat er nauwelijks verhaalmogelijkheden op de vervuilers zijn, althans voor de meeste projecten. "Trouwens ook overheidsbedrijven hebben er wel eens een potje van gemaakt", zei hij, ver wijzende naar de vervuiling van het Utrechtse Griftpark. De milieu-ij ver aars met hun geiteharensokken had den gelijk, al vonden we ze destijds nogal overdreven, liet de heer Zwaa- nenbrug enigszins schuldbewust we ten. Voor de milieuvervuiling treft de Soester agrariërs echter geen blaam stelde hij vast. "Als alle bedrijven zich zo zouden inzetten zouden we er heel wat beter voorstaan." Volgens het Statenlid valt de schade aan de bossen in Soest en omgeving door de zure regen "bijzonder mee." Over de geluidsoverlast-kwestie in Soesterberg merkte hij op dat Gede puteerde Staten verkeerde argumen ten hanteren. "Je kunt niet zeggen dat Soesterberg toch al veel lawaai heeft, zodat er best nog wat bij kan. Soester berg heeft al meer dan zijn portie." Zwaanenburg sprak zeer positief over de recreatienota die het Soester CDA heeft opgesteld. "Jan Visser deed er erg negatief over, dus moet u er zeker mee doorgaan." Stampij Weinig woorden van waardering had hij voor de opstelling van zijn collega statenlid Milly van Stiphout (PvdA) inzake de perikelen rondom de atle tiekbaan van de A.V. Pijnenburg. "Eerst een boel stampij maken, om vervolgens in de commissie waar de kwestie wordt behandeld niet eens aanwezig te zijn. Ik noem dat een staaltje PvdA-politiek dat niet valt goed te praten. Gelukkig heeft de CDA- WD-lobby in dit opzicht goed gefunc tioneerd, tot voordeel van de atletiek baan." Nadat Zwaanenburg had opgemerkt het hoog tijd te vinden dat Soest nu eindelijk eens zou toetreden tot het recreatieschap Utrechtse Heuvelrug - waarbij hij wethouder Menne, die even als de voltallige CDA-raadsfractie aan wezig was, tegenover zich vond - wijd de hij nog enkele opmerking aan de po sitie van het geplande ziekenhuis "De Oelte". Lobby "Het ziet er donker uit, om niet te zeg gen zéér donker. De kansen op verwe zenlijking van De Oelte zijn uiterst klein." In dat verband hekelde hij de houding van de'gedeputeerde, die blijk baar van mening is "dat men vanuit Soest in één zucht in een regio-zieken huis en in twee zuchten in een gespe cialiseerd ziekenhuis kan zijn." Hij onderschreef de wenselijkheid van een "verzwaarde lobby", van alle raads- en statenleden uit Baarn en Soest, al wekte hij zijn gehoor op ook realistisch te zijn over de kansen daar van. "Veel steun uit omliggende ge meenten, zoals..Amersfoort en Zeist, hebben we niet te verwachten, ook niet van het CDA. De meningen lopen overal dwars door de partijen heen." Tenslotte pleitte Zwaanenburg ervoor dat Soest zich zou gaan bezighouden met de plannen voor een mogelijk werkbezoek van Staten-, Eerste en Tweede-Kamerleden, waarbij de recreatienota mogelijk een belangrijk De stijging van het gemiddelde prijsni veau in de woningsector, die zich in 1983 voordeed, heeft in 1984 niet doorgezet. In 1983 bedroeg de gemiddelde prijs van bestaande woningen 142.000,-; in 1984 lag dit niveau op 139.600,-. Een kleine daling van 1,75%, waaruit geconcludeerd kan worden dat het herstel van het prijs niveau op de woningmarkt trager ver loopt dan verwacht, aldus de heer P. G. Jager, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen NVM te Nieuwegein, in zijn N ieuwjaarstoespraak. Door de lage prijzen van koopwoningen en het redelijke niveau van de hypo theekrente was 1984 financieel een goed jaar om te kopen. Desondanks was de toename van de vraag minder dan ver wacht. Volgens voorzitter Jager is de belang rijkste oorzaak hiervan de onzekerheid met betrekking tot de inkomstenontwik keling en de werkgelegenheid. De door stroming verliep hierdoor binnen de koopsector trager dan verwacht, terwijl veel huurders, ondanks de lagere woon lasten, toch vaak huiverig bleven om naar een eigen woning over te stappen. De heer Jager is van mening dat de wo ningmarkt stimulansen van buitenaf nodig heeft. Met name de overheid kan Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* daar een positieve bijdrage aan leveren door onnodige verhuisbelemmeringen op te heffen. De grote verschillen in het beleid van de gemeenten met betrekking tot de gemeentegarantie en de vaak lan ge wachttijden hebben een negatief effect op het eigen woningbezit. Daar naast zou de Staatssecretaris van Volks huisvesting er op aan moeten dringen bij de Staatssecretaris van Finan- verhuizing ook van toepassing te laten zijn bij een verhuizing van een huur woning naar een koopwoning. Bij de Tweede Kamer is onlangs een wetvoor- stel ingediend waarbij deze regeling alleen betrekking heeft op een noodza kelijke verhuizing van koopwoning naar koopwoning. Eind 1984 heeft de NVM deze aanpassing aan de staatssecretaris voorgesteld. Een andere stimulans zou zijn het aan passen van de woon- of vestigingsver gunning aan de marktontwikkeling. De overheid reageert te traag op de werkelijke prijsontwikkelingen, waardoor huizen onder een vergunning stelsel vallen, terwijl er toch geen sprake is van schaarste. De NVM heeft al meer malen gepleit voor afschaffing van deze onnodig geworden regeling voor koopwo ningen in vrijwel alle categorieën. Het door de overheid anders toepassen van de overdrachtsbelasting zou ook een stap in de goede richting betekenen. De huidige regeling wordt als een verhuis- boete ervaren: als zou der sprake zijn van de overgang van (eigen) vermogen terwijl de woning voornamelijk met vreemd vermogen wordt gefinancierd. Schoorsteenbrandje Bij de familie G. aan de Steenhoff- straat brak in het weekeinde brand in de schoorsteen uit. De gewaarschuwde brandweer hoefde niet op te treden met blusapparatuur. Wel werd de schoor steen schoongemaakt. Dubbele inbraak in Soesterberg De heer L. v. d. B., bewoner van de Aviatik in Soesterberg, meldde de politie vorige week dat een onbekende dader de woning was binnengedrongen. Zijn echt genote had 's nachts lawaai gehoord en een man' met een zaklantaarn zien weglopen. Later bleek de achterdeur te zijn geforceerd. Uit de woonkamer was een polstasje verdwenen, waarin een por temonnee met 200 gulden, een paspoort, een rijbewijs en andere papieren. Een in- entingskaart werd later op straat in Zeist terug gevonden. In dezelfde nacht sloeg vermoedelijk de zelfde dader ook zijn slag bij de buren, de familie van D. Hij volgde daarbij dezelfde werkwijze en maakte een portefeuille buit met een inhoud van 2000 gulden, die het ei gendom waren van de werkgever van de heer Van D. onderwerp van gesprek zou kunnen vormen. Na afloop van de toespraken volgde een geanimeerde discussie. Nogmaals reagerende op vragen over het politie bureau merkte Verheus op dat hij ook van alle "lapmiddelen', aan het oude bureau zolang het nieuwe er nog niet is de harde cijfers wilde zien. Hij gaf overigens toe dat de toestand van het oude bureau in een aantal opzichten "ontoelaatbaar" is. Toilet Verheus illustreerde dat met een op merking over de toiletten, die in de cellen ontbreken, zodat arrestanten ge bruik moeten maken van het perso- neelstoilet, In één geval was daarbij volgens Verheus zelfs geslachtsziekte geconstateerd, hield hij zijn gruwend gehoor voor. Hij wees er verder op dat de meerkosten van de bouw vol ledig voor rekening van de gemeente komen. "En niemand in Soest weet absoluut zeker dat het geld van het Rijk er ook komt." Zwaanenburg toonde zich andermaal weinig optimistisch over de mogelijk heid de vervuiler via hét verhaalsrecht te laten betalen voor bodemsanering. "De eerste zaak moet in deze provincie nog gevonden worden, waarbij het verhaal echt kan worden toegepast. Ik zou zeggen: vergeet 't maar; de gemeenschap moet 't allemaal ophoes ten." Toen wethouder Jan Menne interrumpeerde met de opmerking dat dit toch alleen voor "oude" zaken gold, en dat Zwaanenburg niet de indruk moest wekken dat de vervuilers hun gang maar konden gaan, repliceerde het Statenlid: "Het is zelfs niet uitge sloten dat we nog allerlei 'nieuwe' vervuilingen zullen aantreffen die nog zullen blijken te behoren tot die 'oude zaken'." Zwembad Oud-raadslid Van Poppelen informeer de bij Verheus nog naar de zienswijze van de CDA-fractie op de problematiek rondom het Natuurbad. Verheus merk te daarover op dat dit geen eenvoudige zaak is, ook al omdat het bestemmings plan gewijzigd zou moeten worden. "Maar de provincie schijnt niet onwel willend te staan tegenover het plan voor dagrecreatieve voorzieningen, al staat de opheffing van het gemeen telijke kampeerterrein daartegenover. Dat laatste stuit op grote tegenstand bij de gebruikers. Verheus legde zich nog niet vast op een fractiestandpunt: "Het laatste woord is er nog niet over gezegd, maar als het zwembad wordt verkocht moet er een clausule worden opgenomen dat het bad voor inwoners van Soest tegen een betaalbare prijs bereikbaar moet blijven." voor VAN WEEDESTRAAT 76 HOi Jan Visser (Prog. Soest) Jan Visser, gemeenteraadslid voor Pro- Soest, heeft vorige week in de commissie Ruimtlijke Ordening en voor stel aangekondigd tot overkapping van het gemeentelijk openluchttheater aan de Soesterbergsestraat. Hierdoor zou het theater nieuw leven ingeblazen kunnen worden. Door middel van een prijsvraag zou getracht moeten worden een eenvou dige constructie te kiezen van de overkap ping, aldus Visser. Hij zei dit tijdens de behandeling van de recreatienota. Visser betreurde het dat Burgemeester en Wethouders daarin con stateren dat het Openluchttheater voor de recreatie niet meer van betekenis is, dat het particulier iniatief ontbreekt om van deze accommodatie gebruik te maken, en dat daarom geen kosten meer worden besteed 'aan het onderhoud van het restant van het theater'. In tegenstelling tot wat B. en W. in de nota zeggen vindt Visser" dat het gemeentebestuur best zelf initiatieven tot gebruik van het theater kan ontwikkelen, in plaats van alleen maar deze te ondersteunen. Gezellig dansen, een gemoedelijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken. Dat kan iedere zaterdagavond in Soest, met als extra attraktie iedere laatste zaterdagavond van de maand een originele Egerlander kapel met een wervelende show Iedere zaterdagavond in januari, februari en maart vanaf 19.00 uur. Mogelijkheden van een Oostenrijks 4 gangen menu ot een fondue/gourmet buffet Prijzen vanaf f 32,50 p.p RESTAURANT SOESTERBERGERSTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Burgemeester en Wethouders van Soest zijn zeer geïnteresseerd in de rol die de gemeente eventueel zou kunnen spelen op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Via de Derde Wereldgroep Soest wordt binnen afzienbare tijd kontakt gezocht met de Novib, de organisatie die zich o.a. met het tot stand brengen van relaties tussen gemeenten in Nederland en in de Derde Wereld bezighoudt. Burgemeester P. Scholten deelde dit vorige week mee tijdens de thema- avond in Artishock over het Rwanda. project van de Derde Wereldgroep Soest. Daar hield René Grotenhuis, medewerker voor project-adoptie van de Novib, een vlotte uiteenzetting over de mogelijkheden die gemeenten hebben op het terrein van de ontwikke lingssamenwerking. In een korte reactie daarop merkte burgemeester Scholten op dat hij geloofde dat gemeenten daarin inderdaad een be langrijke rol kunnen spelen. In zijn toespraak schetste Grotenhuis in het kort de verandering in het denken over de mogelijkheden tot actieve betrokkenheid van gemeenten bij de ontwikkelingsproblematiek. Tot het begin van de jaren zeventig heerste vrij algemeen de opvatting dat gemeenten zich niet bezig dienden te houden met 'zaken buiten de landsgrenzen', aldus Grotenhuis. Sinds die tijd wordt echter ingezien dat, waar burgers zich echt betrokken voelen, ook gemeentebesturen daarop kunnen inspelen. Dat is in een nog altijd groei end aantal gemeenten in Nederland dan ook het geval, zoals hij met een aantal voorbeelden illustreerde. Motorfuctie Omdat op het terrein van de ontwikke lingssamenwerking veel diverse groe pen werkzaam zijn 'een breed spec trum, van actiegroepen tot burgers die gewoon arme mensen willen helpen') kan de gemeente een motorfunctie ver vullen, om de hele bevolking erbij te betrekken. Als de gemeente een actie ve rol speelt schept dat vertrouwen, en daarnaast mogelijkheden voor voor lichting, bewustwording en publiciteit, aldus Grotenhuis. Het gemeentebestuur kan stimulerend werken en initiatieven op gang brengen. Vooral nu er de laatste jaren een dalende tendens lijkt te zijn in de aandacht voor ontwikkelingshulp, niet alleen als gevolg van de economische crisis maar ook omdat veel mensen zich afvragen of het allemaal wel zo veel zin heeft, bestaat juist een grotere behoefte aan een breed draagvlak. Daarin kan de gemeente en voorname rol spelen. Grotenhuis wees op de mogelijkheden voor het aangaan van een 'jumelage' tussen een gemeente in Nederland en een in een land van de Derde Wereld, en zelfs op de mogelijkheden van het beschikbaarstellen van specifieke des kundigheid voor het verbeteren van de infrastructuur. Grotenhuis beantwoordde vervolgens een aantal vragen uit het publiek. Fred Rijntalder bedankte hem namens de organiserende vereniging Artishock en bood hem een authentiek Rwamdees instrument om de toekomst te voorspellen aan. Lucie de Zeeuw, die het Rwanda- project van de Derde Wereldgroep Soest begeleidt, vertoonde vervolgens een fraaie serie dia's, die een duidelijk beeld gaven van het project - de bouw van een gemeenschapscentrum in Kurusumo - en van de omstandigheden waaronder dit van de grond moet komen. Ook zij beantwoordde na afloop nog een aantal vragen. Acties Na een korte pauze gaf Leid je Tomas sen- Holsheimer, voorzitter van de Der de Wereldgroep Soest, een overzicht van alle activiteiten in Soest die werden en worden ondernomen om het project te steunen. Zij stelde verheugd vast dat ook deze avond zich weer ken merkte door een flinke opkomst (enige tientallen belangstellenden, onder wie Lucie de Zeeuw aan het woord over het Rwanda-pro ject van de Derde-We- reldgroep Soest. een aantal raadsleden). Verder onder streepte zij het belang van steeds 'terugkerende' acties, zodat het geen eenmalige zaak blijft maar mensen zich steeds betrokken blijven weten. De Derde Wereldgroep heeft intussen 8000 gulden bij elkaar weten te bren gen. Het streefbedrag is 22.000,-. Bij een eerdere gelegenheid is daarvan al een deel overgemaakt aan het project en gisteravond kon Leidje aan Lucie de Zeeuw opnieuw een chèque uitreiken, nu voor een bedrag van 2500 gulden. Namens de leden van de Derde Wereldgroep Soest bood zij haar tevens een boekenbon aan. Inbraak Bartolottilaan De heer v. d. B. van de Bartolottilaan deed aangifte bj de politie van een inbraak in zijn woning. De dader had om het huis binnen te komen een raam aan de zijkant van het huis vernield. Hij nam vervolgens afspeelappara tuur, een aantal cheques, antieke voor werpen en een aantal gouden sieraden weg. \\1^ verrassing voor je. Je hoeft niet te koken we gaan met de kinderen lekker brunchen. Waar? ja natuurlijk iedere zondag van 12.00 tot 15.00 een uitgebreid brunchbuffet met tal van voor-, hoofd- en nagerechten iedere week afwisselende gerechten. voor de groten f 19,50 kinderen tot 12 jaar f 12,50 SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739/19942 Hoofdzakelijk op economische gronden heeft de meerderheid van de commissie Ruimtelijke Ordening vorige week een ne gatief advies uitgebracht aan het College van Burgemeester en Wethouders over de aanvraag van de heer J. Pouw (Lage Vuursche) voor een bouwvergunning ten behoeve van een supermarkt aan de Rade- makerstraat in Soesterberg. Drie leden, Adriaan Pothuizen (D'66), Jan Visser (progressief Soest) en Joop van den Brakel (PvdA) lieten weten niet over voldoende informatie te beschikken om een advies te kunnen geven. De overige leden lieten de economische aspecten zwaar wegen. Gert Beijen (WD), Hans Blom en Ries van Logtenstein (beiden CDA) en J. van Garderen (SGP/GPV/RPF) vonden de komst van1 de (vierde) supermarkt in Soesterberg ongewenst, omdat dit voor de bestaande bedrijven in deze sector ongewenst is. Namens de drie bestaande supermarkten in Soesterberg (6000 inwoners), zei mr. M. Lanen dat de omzet van het nieuwe be drijf (Allmarkt) voor maar liefst 92 procent op de bestaande ondernemingen veroverd moet worden; de resterende 8 procent komt uit een verhoging van de koopkrachtbinding. Gevolg van de nagestreefde jaaromzet van 5 miljoen gulden van de nieuwe supermarkt is dat twee van de drie bestaande zaken verdwijnen en dat de derde zijn omzet met 40 procent ziet dalen, wat vermoedelijk een verantwoor de .voortzetting van de exploitatie zal ver hinderen. Overigens zal er ook nog een speciaalzaak verdwijnen. De gemeente zou dus medewerking geven aan het creë ren van een monopoliepositie, aldus de heer Lanen. Hij stelde dat er voorlopig geen argument is in de vorm van noodza kelijke of gewenste sterke verbeteringen om een zó ingrijpende aanslag op het be staande verzorgingsniveau in Soesterberg te rechtvaardigen. Zoveelste fout De heer Sukking, middenstander aan de Rademakerstraat, zei het toe te juichen dat er iets komt op de open plek aan de straat. 'Het is wonderbaarlijk dat iemand er iets wil en durft te beginnen', zei hij. Formidabel vond hij het dat het gemeen tebestuur hieraan wil meewerken, maar een supermarkt is waanzin. 'Als die er komt, wordt er weer een fout, de zoveel ste, gemaakt in Soesterberg', zei hij. 'Zo'n gigantische supermarkt van 540 vierkante meter is in Soesterberg overbodig, ook al snapt het publiek niet dat dit niet kan in Soesterberg'. Sukking noemde een positief besluit op de bou waan vraag rampzalig voor de bestaande midden stand van Soesterberg, die immers al zo n 30.000 gulden minder omzet haalt dan de gemiddelde middenstander in Nederland. Hij noemde Soesterberg 'een waardeloos, dood rotdorp', maar gelukkig is er een middenstand die ideëen heeft voor verbe tering. De heer Van de Wal pleitte namens de aanvrager voor een positief advies. Hij wees erop dat 20 procent van de Soester- bergers elders winkelt, waardoor 2,5 mil joen gulden aan de plaatselijke midden stand voorbijgaat. Hij stelde dat het ook en vooral in het belang van de consument is dat de supermarkt er komt vanwege de concurrentie. Daarnaast zijn de werkgele genheid en de uitstralingseffecten belang rijke positieve aspecten, aldus de heer Van de Wal. Eerst beleid Gert Beijen stelde dat de urgentie voor een vierde supermarkt niet aanwezig is. Er is zelfs nu al overbewinkeling in de foodsector. Er moet eerst een beleid ont wikkeld worden voor de winkelstructuur van Soesterberg, vóórdat over zo'n ingrij pende winkelvestiging een besluit genomen kan worden. Van Garderen vond opvullen van een lege plek mooi, maar niet door een supermarkt. Daarvoor zullen Gedepu teerde Staten ook niet dé vereiste verkla ring van geen bezwaar afgeven, voorspelde hij.- Hans Blom vond met zijn liberale-pollega Beijen dat de winkelproblematiek in Soes terberg breder aangepakt moet worden. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het niet-betrekken van de Soesterbergse mid denstand bij deze kwestie. Overigens had hij in middenstandskringen tegenstrijdi ge berichten gehoord over het wel of niet acceptabel zijn van de vestiging van een vierde supermarkt. Ries van Logtenstein tenslotte stelede dat het in feite om een advies van de commissie op planologisch gebied ging, maar dat vooral de econo mische aspecten sterk naar voren komen. Waar die voor de bestaande supermarkten negatief zijn, vindt hij de komst van een vierde supermarkt even eens ongewenst. Met die wetenschap mocht wethouder drs. G. Plomp (WD) terug naar het College van Burgemeester en Wethouders, dat uiteindelijk over de bouwaan vraag beslist. De gemeenteraad heeft 'een fout ge maakt', 'een facet over het hoofd gezien', 'zich vergist', en 'de concequenties niet o- verzien', toen het standplaatsbeleid werd vastgesteld. Deze woorden gebruikten le den van de commissie Ruimtelijke Ordening vorige week toen voor de derde keer de heer G. Schreur kwam pleiten voor handhaving van zijn standplaats als kaashandelaar op de F.C. Kuyperstaat/- Van Weedestraat, naast Al bert Heijn. Burgemester en Wethouders willen die opheffing ten gunste van het plaatsen van fietsklemmen. De heer Schreur staat er al negen jaar, samen met een vishandelaar van buiten Soest. 'Het is puur toeval dat ik op de plek sta die de gemeente nu als fietsenstalling wil inrichten. Op verzoek van m'n collega hebben we van plaats geruild, in verband met problemen bij het manoeuvreren van de auto's', aldus de heer Schreur. Hij wees erop dat in de vergunning niet staat wie precies op welke plek staat. De door B. en W. aangeboden alternatieve standplaat sen wees hij af op grond van 'gegarandeerde omzetdaling', wat voor zijn huidige financiële positie zeer be zwaarlijk is. Hij bood aan de auto's van beide standplaatshouders elders te parkeren (particulieren hebben daarvoor ruimte aangeboden), de kramen dichter bij el kaar te plaatsen en eventueel zelfs te ver kleinen, teneinde beide standplaatsen te kunnen handhaven zonder dat dat ten koste gaat van fietsparkeren. 'Ik hoop dat u mogelijkheden uit moeilijkheden creëert', aldus de heer Schreur. Ries van Logtenstein (CDA) vond, mede met het oog op het aanbod van de heer Schreur, dat de twee standplaatsen gehandhaafd moeten blijven, minstens tot het moment waarop de heer Schreur de straatverkoop op deze plek stopt. In dat geval zou er geen nieuwe vergunning afgegeven moeten worden. Jan Visser (Progresssief Soest) was het hier mee eens. Adriaan Pothuizen (D'66) zei dat B. en W. nu de mogelijkheid hebben al dan niet op het aanbod van de heer Schreur in te gaan. Joop van den Brakel (PvdA) pleitte ervoor de heer Schreur te laten staan. Gert Beijen (WD), Hans Blom (CDA) en J. van Garderen SGP/GPV/RPVwaren bereid het aanbod van de heer Schreur te accepteren als dit inderdaad mogelijk is. Dat moet wethouder drs. G. Plomp (W) onderzoe ken. In april vorig jaar overleed ds. J. C. Baumfalk, predikant van de gerefor- meer kerk in Soest. Ter herinnering aan hem is, onder auspiciën van de wijkraad-Noord van de gereformeerde kerk, een boekje verschenen. De inhoud daarvan bestaat, naast een foto van ds. Baumfalk, uit de preek die hij op le Paasdag 1983 hield in zijn wijkkerk, de Julianakerk, alsmede uit de teksten van de in de Julianakerk gehouden diensten op le 'Kerstdag 1983 en Nieuwjaarsmorgen 1984. Het slotwoord wordt gevormd uit woorden die namens de wijkraad gesproken werden bij de dienst van woord en gebed bij het overlijden van ds. Baumfalk. Voor belangstellenden is dit boekje vanavond, woénsdag 16 januari 1985, tussen 20 en 22 uur verkrijgbaar bij mevr. Spaa, Emmalaan 10. De kosten bedragen 5.-. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 WEEKMENU voor ƒ26,50 16 t/m 22 januari Ossestaartbouillon Kogelbiefstuk d'Oude Enghe Diverse groenten Diverse aardappelen Verse ananas met ijs en slagroom Iedere woensdagavond LIVE MUSIC

Soester Courant | 1985 | | pagina 3