2 ode ?5 Vvy/ uiTen t Zwaantje f mi Elf steden tocht, en nog wat Indukan: Soest's 'eigen' uitzendbureau Van Dam super gaat over op nieuw kassa-systeem 4 ^Qjehanncsl TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamierfwoqt -w WOENSDAG 23 JANUAR11985 SOESTER COURANT TES :ron 3E l 95 95 PAGINA 13 'Betrouwbare jobzoekersprettige werk-gevers' Cursusoverzicht voorjaar 1985 Vrachtwagen verliest wielen viiï ubiïJiiï voor doe-het-zelvers i Nu plannen maken (deel 2) SOEST IUAI Mll lEsms i mooie ur. Hij is :uiver, nge- heid en it de g van rlijk aar I door Arie Wandelaar Wij zaten er vrijdagavond j.1. warmp jes bij. Na te genieten van alle goede wensen en bloemen, die de geboorte van onze kleinzoon Sebastiaan bij ons hadden binnengebracht. Vooruit te blikken in zijn toekomst. Wie 't wist mocht het zeggen, dus was Marie lang durig aan het woord. Het de opmerking: 'Wij gaan er eens vandoor', maakte Arie onverwacht een eind aan voorbarige prognoses. De aankondiging viel Marie ietwat rauw op het dak. 'Dat is waar ook', herinner de ze zich, 'wij zouden naar de opening van FIRE gaan. Is het nou eigenlijk wel iets voor mensen van onze leeftijd, een bar-discotheek?' Ariè liet daarover geen enkel misverstand bestaan. 'Wij hebben 't de buren beloofd, en je weet wat wij de kinderen geleerd hebben: watje beloofd hebt moetje doen.' Ter verduidelijking: Arie heeft onge veer een halve eeuw geleden ooit eens enkele danspassen geleerd, aangezien 't in zijn opvoedingspakket zat. Een sukses is het nimmer geworden. Strui kelend vallen en krabbelend opstaan hielden elkaar, ook in de verkeringstijd met Marie, in wankel evenwicht. Dat hij zich met Marie die vrijdagavond wenste te verplaatsen naar de bar-dis- cotheek FIRE had te maken met bu- renplicht. .Jonge mensen, die die vrijdagavond aan een Horeca-avontuur begonnen en ons genood hadden op het sukses van de onderneming een slok te drinken en het glas te heffen. 'Goeie buur, verre vriend', citeerde Arie nog, maar Marie was sportief genoeg het bruine bontje aan te schieten. Op weg naar het gloed nieuwe etablissement ter verhoging van de feestvreugde nog een kamer- sparretje gekocht. Nou sparretje, het leek meer een afgetuigde kerstboom. Toen het gevaarte in de auto stond te w iebelen liet Marie er geen twijfel over bestaan dat er sprake was van een ab solute miskoop. 'Die dingen', aldus begon de mondelinge cursus, 'hebben veel licht en water nodig. Juist daaraan heeft ieder bar-discotheek een chroniseh gebrek.' Nog voor wij FIRE hadden bereikt droeg Arie de oplossing aan. 'Spa-Rood lust ie ook wel, en ze hebben er voldoende spotjes in huis om hem iq het zonnetje te zetten.' Marie deed alsof de uitkomst haar niet be reikt had. Arie zag haar denken: Niet willen en niet kunnen, dan sta ik mach teloos. In FIRE lagen de plasjes gesmolten sneeuw rond de voeten van de doorzet ters, die zich door klimatologisch ge weld niet laten weerhouden tot weke lijks geschuifel en inname van drank jes in de camouflagekleuren: cognac met cola, jus en jonge. Het was er an ders dan thuis, maar niet ongezellig. Steeds meer jong volk stapte binnen in een wolk van gelach. Blozende wangen en fonkelende ogen maakten van Koester deernen winterprinsessen. •Voor Arie en Marie volstrekt onbegrij pelijke muziek zorgde voor het invallen van de dooi. Toen Arie 't zo ongeveer bekeken had, en bijgestaan door het veelkleurige schijnsel van spotjes op zoek ging naar Marie, werd hem door een man op een aanpalende barkruk vriendelijk verzocht een vuurtje te leveren, hetgeen geschiedde. Arie schonk de achtergebleven lucifers, die nog in het doosje verblijf hielden, aan de onbekende. Een gebaar dat op prijs werd gesteld, getuige de aangebo den consumptie die er op volgde. Toen wij geproost hadden informeerde de man of Arie a.s. woensdag ook op de ijzers in Leeuwarden te vinden zou zijn? Arie meende leuk ook uit de hoek te moeten komen, en merkte op dat hij helaas verhinderd was, omdat hij op dat tijdstip de Zesdaagse van Rotter dam moest rijden. De man keek Arie aan met een blik als of hij over de horizon getuimeld was. 'Ik doe wel mee aan de Elfstedentocht', stelde hij vast. 'Ik zit er hier als 't ware naar toe te leven. Drink nog wat van mij.' Omdat Arie aan Marie beloofd had het fijn te zullen houden wees hij het con sumptieve aanbod af. Samenzweerde rig duwde hij z'n neus in Arie's richting. 'Die daar', zijn vinger wees in de richting van een romig, blond meisje, 'vindt het een levensgevaarlij ke onderneming. Ze heeft aangekon digd de verkering uit te maken wanneer ik woensdag in Leeuwarden op het ijs stap.' Fluisterend vervolgde hij:'Daar is het mij nou net om begonnen, 't Is al een hele tijd niks tussen ons. maar ja een aaitje hier en een zoentje daar op de momenten dat ik over definitief afhaken wil beginnen maken dat ik door blijf sukkelen. Kunt LI mijn vol gen." Arie informeerde of er wellicht nog andere mogelijkheden voor handen waren. Dat bleek niet 't geval te zijn. 'Voor haar', profeteerde de man, 'zak ik a.s. woensdag door het ijs. Liefde, je kunt er koud of 'FIRE' van worden. ARIE WANDELAAR Soesters aangehouden na vechtpartij in Hilversum Op verzoek van de Hilversumse col lega's heeft de politie van Soest zondag morgen in alle vroegte twee inwoners van Soest, de 22-jarige J. G. en de 21- jarige D. L>., aangehouden. Zij waren betrokken bij een vechtpartij in de om- roepstad, waarbij een 21-jarige Soester A. v.d. B. in elkaar was geslagen. Het slachtoffer had zich eveneens bij de politie vervoegd, omdat hij door de anderen was mishandeld. Hij werd doorgestuurd naar Zonnegloren om e worden behandeld aan zijn verwondin gen, waaronder vermoedelijk een ge broken neus. Restaurant 3)attk Allround in alles! Prins Hendriklaan 1 Soest Telefoon 02155-13807 Het hoeft voor mij niet zo groot te wor den. Ik bouw het langzaam op, en nu loopt 't al heel lekker. Het belangrijkste is dat je een goed team hebt - zo'n twintig, dertig mensen - die zoveel mogelijk aan het werk pjn. En daarnaast nog een aantal mensen achter de hand', zodat je gemakkelijk aan de vraag kunt voldoen en goede service kunt geven.' in oktober j.1. is Jet Verzijl gestart met het uitzendbureau Indukan - het enige in Soest - waarvan zij het kantoor aan huis heeft. Industrie en kantoor zijn de terreinen waarop het uitzendbureau 'betrouwbare jobzoekers, prettige werkgevers' staat op het bord in de tuinzich richt,'zoals uit de naam blijkt, waarbij het zwaartepunt vooral op administratief werk ligt. Jet Verzijl 'bemiddelt' tussen de uitzendkrachten die bij haar bureau staan ingeschreven en het bedrijfsleven in Soest. In de loop van 1985 opereert Indukan verder onder de naam 'werknet/- Indukan. 'Ik ben natuurlijk niet zomaar begonnen, maar heb eerst een opleiding gevolgd, in clusief een stage om praktijkervaring op te doen'. In de afgelopen maanden heeft ze al een flink aantal mensen kunnen 'plaatsen', en wat misschien nog interes santer is: misschien met de mogelijkheid zelfs van een vast dienstverband. Wegen Het leuke van een uitzendbureau is voor Jet Verzijl vooral het feit dat ze veel kontakten heeft met mensen en met heel veel verschillende bedrijven. Ze gaat daarbij met een opvallende doortastend heid te werk. 'Je weet wegen, zo simpel ligt dat.' Haar ervaring als vrijwilligster in het maatschappelijk werk en als deel neemster van de werkgroep 'Kind en Zie kenhuis' komen haar daarbij zeker te pas, maar vooral ook haar eigen achtergrond. Ze studeerde sociaal-pedagogiek in Utrecht en werkte o.m. met moeilijk op voedbare jongens. 'Het voordeel van m'n studie en m'n werk is dat ik wel een beetje kan inschatten wat de mensen 'meebren gen', al vergis ik me ook wel eens.' Voordat iemand bij het uitzendbureau wordt ingeschreven vindt er eerst een tamelijk intensieve sollicitatie- en selectieprocedure plaats. 'Je moet goed weten wat de mensen voor mogelijkheden en ervaring hebben. Je kunt in het alge meen beter niemand naar een bedrijf sturen dan iemand die ongeschikt is, want daar help je niemand mee; het bedrijf niet, en de uitzendkracht ook niet. De voordelen van het uitzendbureau zijn - afgezien - van het feit dat het aantrekke lijk kan zijn geen vast dienstverband aan te gaan - dat er vooral snelheid wordt ge boden. 'De meeste bedrijven kunnen direct geholpen worden. Als ze me om negen uur bellen dat ze om elf uur iemand willen hebben, dan kan dat meestal wel. En verder besparen ze zich de moeizame, tijdrovende en dure sollicitatieprocedure, want dat heb ik dan allemaal al gedaan.' Idealisme 'Als het me lukt mensen via een tijdelijke baan aan een vaste baan te helpen, is dat voor mij natuurlijk het mooiste,' vindt Jet Verzijl. 'Noem het maar een stukje per soonlijk idealisme. Ik richt me vooral op jongeren, omdat die het moeilijkst aan werk komen. Vaak komen ze net van school en hebben ze geen of weinig ervaring. Verder heb ik in m'n bestand ook een groep huisvrouwen, van wie de kinderen de deur uit zijn en die daarom weer in staat zijn wat te gaan doen, bij voorbeeld met een type-diploma. En tenslotte is er een groepje mensen in de WAO, die beschikbaar zijn voor passend werk.' In principe kan Indukan (een uitzendorga nisatie met ca. 70 filialen, de derde in grootte in Nederland) aan vrijwel iedere vraag voldoen. 'Dat probeer ik tenminste wel, en als ik de juiste mensen niet in m'n eigen bestand heb kan ik altijd beschikken over (je filialen in de omgeving,' aldus Jet Verzijl. Voor jongeren vooral is het uitzendbureau een uitstekende mogelijkheid om ervaring op te doen en te ondervinden wat ze zelf al dan niet leuk vinden. Uitzendkrachten mogen overigens tegenwoordig een perio de van zes maanden in dezelfde functie bij hetzelfde bedrijf werken. In haar uitzendwerk wordt ze geconfron teerd met alle 'haken en ogen' van de ver schillende regelingen die er zijn op het gebied van arbeid en sociale voorzienin gen. 'Daar moet je je helemaal in verdiepen. Ik wil de mensen graag aan werk helpen.' Met ingang van april/mei kunnen 15-, 16- en 17-jarigen zich weer laten inschrijven voor vakantiewerk. Er melden zich ook wel eens jongelui aan, die duidelijk tegen hun zin komen. 'Die raad ik het af. Dan zeg ik: ga toch wat anders doen, anders word je doodongeluk kig. Ik denk niet altijd bedrijfsgericht, je moet ook de jongelui zelf in het oog houden. Soms heb ik wel eens het gevoel dat ik hier een beroepskeuze-adviesbu- Jet Verzijl van het uitzendbureau 'Indukan' aan de Eigendomweg te Soest. Foto: Doos van der Wilt. reautje heb. Het leuke is dat je jongeren dan kunt helpen om duidelijk te laten worden welke kant ze moeten opgaan. Dan komen m'n hart en m'n eigenlijke werk weer boven.. Ondernemerschap In de afgelopen maanden heeft ze in Soes! allerlei positieve ervaringen opgedaan. 'Ik zie dat eigen kleine ondernemerschap wel zitten. De Soester bedrijven reageren zeer positief op dfe aanwezigheid van een plaatselijk uitzendbureau, zodat ze kun nen beschikken over de mensen uit de eigen woonplaats die tijdelijk willen werken.' Over de gemotiveerdheid van de jongeren om aan het werk te gaan is ze heel goed te spreken. 'Je krijgt hier natuurlijk wel een selectie. De mensen die zich laten inschrijven willen graag werken, die zijn echt gemotiveerd. Iedereen die denkt dat hij of zij een redelijk goeie ervaring heeft op het gebied van administratie en pro- duktie kan zich laten inschrijven, en ik hoop dat de bedrijven in Soest eens den ken aan die groep jongeren, die graag wil len werken, om zich te oriënteren en erva ring op te doen. Die mogelijkheid hebben ze via mij.' Wie geïnteresseerd is kan zich wenden tot uitzendbureau Indukan, Eigendomweg 144, tel. 11000. Inschrijvingen liefst van maandag tot donderdag tussen 9.00 en 11.00 uur. Heel wat klanten van Van Dam Super aan de Wiardi Beckmanstraat hebben hem in de afgelopen tijd al zien staan de nieuwe kassa, die geheel volgens het zgn. 'scanning'-systeem werkt. 'Scannen' wil zeggen dat alle goederen met behulp van een elektronisch oog worden gelezen. Daarvoor dient de streepjeskode, die al geruime tijd op tal van artikelen is aangebracht. Scanning is een vorm van winkelauto matisering die zowel voor de klant als voor het bedrijf voordelen heeft. De service-verlening aan het publiek wordt verbeterd en bovendien wordt de interne organisatie van de winkel op een hogel peil gebracht. Winkelauto matisering in de levensmiddelen-de tailhandel gaat een grote toekomst tegemoet. Het aantal zaken dat op scanningkassa's overgaat - zo'n 250 in clusief het grootwinkelbedrijf - zal dan ook gestadig toenemen. Aan de invoe ring van het systeem is een uitgebreide trainings- en opleidingsprogramma ge koppeld, dat maximaal anderhalf jaar kan duren. De invoering van het scanning-sys- teem betekent voor Van Dam Super weer een nieuwe stap op. de weg naar een nog hechtere band met de klanten. Begin februari wordt het systeem helemaal toegepast. Medewerkers van Van Dam Super in de weer aan de nieuwe "scanner". Foto: Herman van Dam. In de afgelopen dagen hebben heel wat medewerksters van Van Dam Super hun krachten al mogen beproeven op de nieuwe kassa's.. Het nieuwe systeem heeft voor de consument o.m. de volgende voordelener worden aan de kassa geen fouten meer gemaakt, waardoor de wachttijden worden bekort, er wordt altijd de juiste prijs betaald en op de stickers van de schappen vindt men di rect de juiste informatie. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Groei en 'bloei heeft voor haar leden, maar ook voor geïnteresseerde niet- leden weer een aantal gevarieerde cur sussen op het programma De eerste cursus is vooral praktisch gericht 'Straatje leggen' Vrijwel iedere tuinbezitter heeft wel een terras of pad in de tuin. Na verloop van tijd gaat de zandfundering onder de bestrating wat inklinken, waardoor bij nat weer plassen blijven staan of hinderlijke, soms gevaarlijke, kuilen in het pad kunnen komen. Na deze cursus zult u in staat zijn karweitjes als het verhogen van het tuinpad zelf onder handen te nemen, warit u gaat zélf een straatje leggen. Deze korte cursus wordt gehouden op twee opeenvolgende donderdagavon den: 7 februari en 14 februari. U moet er wel voor naar de Tuinbouwschool te Naarden. De docent, de heer J. de Vries, is als docent aan deze school verbonden. Het programma omvat o.a.: algemene theorie, funderingen, soorten zand, afschot, opsluitbanden van een pad, soorten bestrating etc. Wat de praktijk betreft: in de kas van de Tuinbouwschool wordt geoefend met het leggen van verschillende soorten bestratingen voor terras en tuinpad met verschillende materialen. De kosten van deze cursus bedragen voor leden 18,-niet-leden 21,-. Het kweken van tuinkruiden en het koken met kruiden Vorig jaar kwamen nogal wat enthou siaste reakties van de deelnemers aan de kweek- en kookcursus met kruiden. Vandaar dat Groei en Bloei deze cur sus weer in het programma heeft op genomen. In totaal krijgt u 4 lessen, waarvan de eerste begint op woensdag avond 8 mei. Voor het kweken van de meeste tuin kruiden heeft u echt geen tuin nodig: ze doen het prima op een balkon of dakterras, mits ze in de goede grond staan en op tijd water en voeding krij- gen. Heeft men de ruimte voor kruiden in de volle grond, dan kunnen ook grote re, meerjarige soorten worden aange plant. De keuze van de soorten krui den is dan ook afhankelijk van uw mogelijkheden én uw smaak! Om op een zeker moment van de kruiden uit eigen tuin gebruik te kunnen maken in jaargetijden wanneer niet van de plant zelf geoogst kan worden leert u hoe u de kruiden het beste kunt drogen. Het aardige van deze cursus is de combi natie van wetenswaardigheden over de kweek van de kruiden en het koken met (verse) kruiden: de laatste twee lessen zijn kooklessen De andere data van deze cursus (die wat de kruiden betreft mooi in het seizoen zit) zijn: 22 mei, 29 mei en 5 juni. Alle lessen vinden plaats in de Ge meentekwekerij aan de Molenstraat. De kosten van de cursus zijn voor le den: 35,-, niet-leden: 40,-. Voor nadere informatie of aanmelding voor deze cursussen kunt u bellen naar mevr. A. Mees, tel. nr. 03463-3279. (gaarne bellen tussen 17.00 en 18.00 uur). Groenteteelt en besstruiken De heer W. Tromp, directeur van het Tuinbouw-Onderwijscentrum te Utrecht, zal in 5 avonden een omvang rijk scala van mogelijkheden voor eigen teelt van groenten en besstrui- ken/kleinfruit bespreken. De eerste avond is op donderdag 7 maart a.s. Het programma is voor die avondbodem en bemesting, voorbereiding van de grond. Donderdag 14 maart: teeltplan en behandeling van groentegewassen. Donderdag 21 en donderdag 26 maart: groentegewassen en wisselteelt. De laatste avond vindt op dinsdag 28 maart plaats en daarin komen de besstruiken en ander kleinfruit aan de orde. Dé heer Tromp hoopt samen met de cursisten in de komende zomer een kleine excursie te organiseren langs de groentetuinen van de deelnemers aan deze cursus. Ter plaatse kunnen dan tips worden gegeven en eventuele pro blemen worden besproken. Alle cursusavonden vinden plaats in de Gemeentelijke Kwekerij aan de Molen straat. De kosten voor leden zijn 47,50; niet- leden 55,-. Droogbloemen - collages In deze cursus leert u van mevrouw Sh. Elvin haar methode van het drogen van de bloemen. Daar komt wat kennis en handigheid bij kijken, want het drogen dient zodanig te gebeuren dat het tnateriaal, na verwerking achter glas of in een frame, zo min mogelijk vorm- én kleurverlies toont. Mevrouw Elvin heeft de nodige ervaring opge daan en geeft haar tips graag aan u door gedurende drie middagen van 13.30-15.30uur. Deze cursus wordt gegeven in de Open Hof; de eerste cursusdag is op donder dagmiddag 7 maart a.s. De ksoten bedragen voor leden 30,- niet-leden 35,-. Slapende man lag op Stadhouderslaan De politie ging in de nacht van zater dag op zondag een kijkje nemen op de Stadhouderslaan, waar volgens in formatie een man lag. Ter plaatse trof de politie de 20-jarige C. T. uit Soest aan, die na cafébezoek blijkbaar on derweg in slaap was gevallen. De man werd thuis afgeleverd. Door het hoge alcoholgehalte in zijn bloed kon hij nauwelijks bevriezen. Vrijdagmiddag j.1. hield de politie op de Amersfoortsestraat in Soesterberg de bestuurder aan van een vracht wagencombinatie, de 53-jarige J. H. uit Lemelerveld. Onder het rijden zag hij plotseling twee van zijn eigen wielen voorbijkomen, die even later in on zachte aanraking kwamen met een uit tegenovergestelde richting nade rende auto, bestuurd door de 20-jarige M. H. uit Utrecht. Diens wagen liep schade op. De bestuurder van de vracht wagen kreeg een proces-verbaal. Jack gestolen De Soester W. de V. deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn winterjack. Het kledingstuk was hem afhandig gemaakt bij een be zoek aan een café aan de Steenhoff straat. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Onderlest sting d'r un foto vaan ongze baarregemeester in deuze kraangt. Daa's niks bezongders, want mr. Scholten kaajje omtrent elke week wel antreffe in de pers. Om over te leze of om noar te kieke, en daat leste dee ik dus heul goed. En waat zaag ik toeng? Of beter: waat zaag ik toeng niet? Ze brilDe vrouw baad ut ok aal 'ezien en toeng wis ik ut zeker. Zouw ongze baar- regemeeser ketaaklenze hebbe 'ekre- ge? Ik doch daat mr. Scholten aaltied aallus goed in de goate haad, of zouw ut ketaak met de gemeen gteroad nog beter kenne weze? Ik doch daattut aalemoal oardig liep. Daa's zomoar ineejns un heul nieuw gezicht op Soest. D'r is zellufs nog niet eejns over 'eproat in de welzijnscom- missie en ik het ok niks 'eheurd over vergoadere in de road d'r over! En daan nog aallus zongder insproak vaan de burgers! Moar ik hettut aaltied aal 'ezeidongze baarregemeester is un deurdouwer. En doar houwt ik wel vaan, ak ut eerluk zeige maag. Dus daat zit wel snor, waant die het mr. Scholten noeng ok. Daat kon 'k op de foto niet gewoar worre, moar ik hettut vaan iemaangd die vaan heul dichtbie de oanwaas het bekeke en die von ut un heule oanwinst. Loat de road ok us waat haarder deur- douwe, waant vaan die sport hebbe ze bie ongs niet veul koas 'egete. Ok niet vaan koaskroame, moar daat verhoal hewwe aal voaker 'ehaad. En ik het ok aal voaker 'eschreve over un zooi zoake, woarmee ze bie de gemeengte eeuwig an de gaang blieve. Doar hejje ze weer: Pliesiebero, Artishok, 't Zwembaad en de Borg. Ut kaampeer- terrein op Soestdune woare we de leste tied oardig kwiet en noeng mettut nieu we joar - verdeeA, doar is ut weer! Un nieuw joar, un nieuw geluud, moar daat komt hiero niet uut, waant 't kaamp Soestdune hewwe aal zo voak vaan staal 'ehoald. 'To be or not to be', daa's geejn Soesders moar Engels. Daa's veur de kaampeerder: 'Blieve of niet blieve, en daa's wél Soesders. En aal die tied die kaampeerders moar op de schupstoel in ploats vaan daazze lekker op d'r legstoele legge te geniete vaan hullie d'r butehuusjes. Die gaaste ben aal zo drok mettut goan en komme as ze in 't veur- en noajoar an 't opbou- we en aafbreke benne. En daan motte ze in de zomer ok moar steeds onrustig an 't vertoeve blieve. Ak ut goed begriept, daan het de gemeengte plaanne om ze te verhuze noar ur Zwem baad. Voortemee motte ze daan meej- betoale veur ut waarme woater. Daa's wel haandig bekeke vaan de ge meengte, moar ik doch niet daazze doar in zaalle traappe. Ze houwe licht heul niet vaan woatertraappe... Ajje 't ming vroagt, daan mog zeige, daa'k ut toch nog niet zo'n gek plaan vin vaan de gemeengte. L't mos zó kenne weze, daatter zoveul aattraak- sies op ut baad kwoame veur de 'bute- laangders', daat de Soesders zelluf groatus kongde zwemme. Gemeengte Soest, bekiek ut us depr un aangdere bril, of veur ming paart deur ketaaklenze, en douwt us waat deur! Ajje zo an de gang blieft met daat kam peerterrein, kom ik d'r ok nooit aaf in ut Gehannes. Hannes v.d. Neng kantDDr Steenhoffstraat 13 TT 3764 BH Soest einuemy Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Teleffonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Poging diefstal autoradio verijdeld Doordat zij de dief 'overliep' heeft me vrouw A.K. uit Soest vorige week weten te voorkomen dat hij er met haar autoradio vandoor ging. Toen zij bij haar voertuig, dat geparkeerd stond aan de Steenhoffstraat. arriveer de had de man de radio er al min of meer uitgeschroefd. Hij verdween ij lings. Erik van Dorresteyn ff M j medewerker 't Vaarderhoogt De afgelopen keer heb ik het al even gehad over de echte wintertijd en hoe we die op tuingebied het beste kunnen besteden. Naast enkele praktische zaken die besproken zijn kan het maken Van nieuwe tuinplannen een erg leuke en nuttige bezigheid zijn. Een mens roest vast in zijn gewoontes en om geving, terwijl juist wat kleine veranderingen vaak zeer verfrissend en stimulerend kunnen werken. Een tuin die jaar in jaar uit er hetzelfde uitziet of deze moet erg doordacht zijn ontworpen en aange legd, verschaft de gebruikers ervan al of niet be wust op de lange duur minder plezier. De beplanting raakt in de loop der jaren vergroeid, zodat krachtig snoeien en vervangen noodzakelijk wordt. In sommige gevallen zal de vakman er aan te pas moeten komen om een verantwoorde snoei- beurt te verzorgen. Na een goed advies op het tuin centrum en aan de hand van een duidelijk geïl lustreerd snoeiboek, kan een amateurtuinder ook heel goede resultaten bereiken. Een belangrijk uit gangspunt bij het snoeien van een tuin is in ieder geval enige snoeikennis. Iemand die er weinig of niets van weet doet er verstandig aan geen snoei- snaar ter hand te nemen. Niet ingrijpen in planten groei is minder rampzalig dan foutief ingrijpen waardoor onherstelbare schade kan worden aange richt. Als snoeien niet meer mogelijk blijkt, of de herstel periode na insnoeien te lang is, waardoor de be handelde plant langdurig een negatief uiterlijk geeft aan de' tuin, is het raadzaam de bewuste be planting te vervangen door nieuwe aanplant. Bij de plantkeuze is het goed om even stil te staan waar men mee bezig is. In 9 en de 10 gevallen worden ter opvulling van de ontstane leemtes in de tuin name lijk zo groot mogelijke exemplaren aangeschaft van soorten die dan liefst ook nog zo snel mogelijk moeten groeien. Direkt gevolg hiervan is logisch ge zien, het scheppen van eenzelfde situatie op vrij kor te termijn. De plant groeit snel het gat dicht, wordt te groot, moet krachtig gesnoeid worden en wordt lelijk om te zien. Daarom is het dus beter enig ge- dulg te hebben en een wat langzamer groeiend ge was te gebruiken. Door een minder explosieve groei, blijft de plant jaren langer te handhaven. Verder is het van het grootste belang dat we ons goed laten adviseren bij de aankoop van planten. Er zijn er die prima gedijen in de volle zon; maar geen schaduw kunnen verdragen en andersom. Sommige planten hebben een hekel aan een winderige of tochtige standplaats anderen houden het op een dergelijke plek nog goed uit. Ook de voorkeur voor en afkeer van droogte en vocht zijn punten waar rekening mee moet worden gehouden. Voor wie nieuw moet gaan planten is het kortom geen slechte zaak zich eens wat te verdiepen in de vele mogelijkheden die er zijneen bezoek aan een goed tuincentrum en het lezen van. enkele tuinboe- ken zijn twee eenvoudige manieren om wat in de materie thuis te raken. Niet alleen de beplanting in onze tuin komt in aan merking voor veranderingen. Ook het plaveisel kan in veel tuinen veel smaalvoller en speelser worden aangelegd. Vaak wordt er bij de aanleg van een tuin uitgegaan van grind en/of betontegels, die in grote oppervlakten als terras, oprit of looppad als bestra ting worden toegepast. De tuin vormt bij mensen die als nieuwkomer een huis betrekken haast altijd de sluitpost, zodat het fantasieloos gebruik van grote aantallen tegels meestal van financiële oorsprong is. Volgende week laat ik eens zien wat er op het ge bied van bestratingsmaterialen zoal te doen is.

Soester Courant | 1985 | | pagina 13