MEDE SNOWBOOTS 79? a mm 10?5 f INLIJSTEN ^otoshop 'tjlortje KUIKENBOUTEN zo gezien Colitico Brandweer, GGD, EHBO en Rode Kruis samen actief bij grote oefening in Soest Vredesbetoging bij bezoek gemeenteraad aan Vliegbasis Soesterberg Van Gelder doet niet mee aan overleg over onkostenvergoeding wethouders 2 kilo Eekhoorn huizenkrant Haal'm! INLIJSTEN? i3e JAARGANG NO. 22 WOENSDAG 23 JANUAR11985 Volgende week dinsdag vindt 'ramp' plaats Jan Jacobs (WD) verlaat gemeenteraad GLAS HANDEL v fc/Êiye.'zr ERLDK -V- VOLOP 90 JONGE KLASSE KAAS CLEMEN- TINE'S van 17.00 voor 10?» Hamburgers Honsbergen Honsbergen door GerardPaul Buitenkant schaats Peters bv [aard lobby Abonnement per halfjaar 112,- Buiten Soest per halfjaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8950 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 L Volgende week dinsdag, 29 januari speelt zich in Soest een ramp van tot dusver ongekende omvang af. Geluk kig is het geen "echte" ramp, maar een zorgvuldig in elkaar gezette oefe ning van een groot ongeval, waarbij een aantal hulpverleningsorganisaties worden ingezet om de onderlinge sa menwerking in-geval-van-nood uit te testen en te verdiepen. De plaats waar een en ander zich zal gaan afspelen is alleen nog bij de in siders bekend. Ook de oorzaak en de toedracht van het ongeval worden nog zorgvuldig uit de openbaarheid ge houden, omdat een oefening nu een maal "reëler" is als de verschillende instanties en de mensen die daarvan deel uitmaken tevoren zo weinig moge lijk op de hoogte zijn. Dat de datum wel vaststaat heeft uiteraard te maken met het feit dat de hulpverleners - in totaal gaat het waarschijnlijk om zo'n 200 mannen'en vrouwen - op het geplande tijdstip ook beschikbaar zullen moe ten zijn. Aan de oefening wordt deelgenomen door de Brandweer en de Politie, de Gewestelijke Geneeskundige Dienst (GGD), de Soester EHBO, inclusief de GOR-ploeg Gewondenverzorging Onder Rampomstandigheden), de jeugd-EHBO, de bedrijds-EHBO-ploe- gen, en het Rode Kruis Soest/Soester- berg. "De plannen dateren al van vorig jaar", aldus mevrouw C. Beens-Maas, bij wie de coördinatie van de oefening berust. "De voorbereidingen zijn concreet ge start in oktober". Aanvankelijk werd het idee geboren binnen de Soester EHBO, tijdens een bijeenkomst van de kader-instructeurs Winkeldief aangehouden De eigenaar van een supermarkt aan de Smitseg wist vorige week nog juist de 23-jarige Soester B. aan te houden, nadat deze de winkel had verlaten n»„-t een pakje vlees ter waarde van 8.25, dat hij niet bij de kassa had afgere kend. De man werd door de politie meegenomen naar het bureau, waar proces-verbaal werd opgemaakt. Jan Jacobs, gemeenteraadslid van de WD sinds 1982, heeft besloten afscheid te nemen van de gemeentepolitiek. Rede daarvoor is het feit dat hij zijn raadslidmaatschap niet meer kan combineren met zijn drukke werk zaamheden. Jacobs was lid van de commissies Financiën en Welzijn en tevens bestuurslid van de Sportstich ting. Jacobs wordt opgevolgd door de heer D. Arnold. Het "onderzoek van de ge loofsbrieven" van de heer Arnold vindt plaats in de raadsvergadering van don derdag 24 januari, morgen dus. De heer Arnold stond op de WD-lijst op de eerstvolgende plaats, nadat W. van der Klink tussentijds in de fractie kwam door het vertrek van A. Onder- delinden, de vroegere fractievoorzit ter. De heer Arnold is 54 jaar en werk zaam als advertising manager bij Dou- we Egberts in Utrecht. Zijn instal latie zal in de raadsvergadering van februari plaatsvinden. Vakkundig gemaakt Zeer grote sortering 180 modellen) Snelle levertijd Inlijsten GRATIS Eigen lijstenmakerij I Koninginnelaan 1 Soest tel. 23737 ten huize van mevrouw Been. "We za- tern rondom de tafel en zeiden: we moeten weer eens een oefeningetje hebben. Al pratende kwamen we tot de conclusie dat er aanleiding genoeg was om zo'n oefening groter op te zet ten. Naar aanleiding daarvan zijn er kontakten gelegd met de collega's bij de brandweer, het gasbedrijf, de ge meentesecretaris, etc. en zo is gelei delijk het plan voor deze oefening ge boren." Slachtoffers Bij de oefening wordt behalve de ge noemde instanties ook een groep "Slachtoffers" ingezet: leden van de Landelijke Organisatie tot Uitbeelding van Slachtoffers: LOTUS. Zij zullen er voor zorgen dat de oefening in elk ge val ook een uiterst realistisch karakter krijgt. Mevrouw Beens (al 24 jaar lid van de plaatselijke EHBO, waarvan 19 jaar als kaderinstructrice - "Ik vind het za lig!") is zelf gediplomeerd "slacht offer". Zij volgde de speciale opleiding daarvoor en behaalde bij de EHBO en het Rode Kruis alle benodigde diploma's. Zij is zeer enthousiast voor de grote oefening. "Ik heb er bij elkaar denk ik al zo'n 100 arbeidsuren in ge stopt." "De bedoeling is natuurlijk dat we le ren van de fouten die we onvermij delijk gaan maken. Tot dusver hebben de verschillende hulpverleningsorga- nistaties in Soest nogal op zichzelf ge staan, en het is een uitdaging om te zien hoe goed we kunnen samenwer ken. De verschillende schijven waar uit het geheel nu nog is opgebouwd moeten echte radertjes worden." Op de achtergrond van de oefening staat ook het Rampenplan van de ge meente Soest, waarin is voorzien hoe de verschillende organisaties, als de nood aan de man komt, zullen moeten samenwerken. In dat rampenplan is voor Soest ook gestalte gegeven aan de nieuwe wet (1981) op de rampenor ganisatie. "In feite is de oefening van volgende week dinsdag dan ook een voorberei dende oefening op de uitvoering van het gemeentelijke rampenplan", aldus mevrouw Beens. "Het accent zal vooral liggen op aspecten zoals de mel ding van het ongeval, de "timing", de Een scène uit een eerder in Soest gehouden oefening, waarbij EHBO en Rode Kruis gezamenlijk optraden. coördinatie en de inzet van voldoende hulpverleners. Bij de voorbereidingen van de oefening is de samenwerking tussen de verschillende organisaties zonder meer uitstekend te noemen." Werkelijkheidsgehalte Over het "werkelijkheidsgehalte" van de oefening merkte zij op: "Eigenlijk is het een beetje oneerlijk, omdat nu iedereen gewaarschuwd is en al ge ruime tijd van te voren weet dat hij of zij beschikbaar moet zijn. De mensen zijn dus voorbereid en treffen op de plaats des onheils straks slachtoffers aan, die er keurig zijn neergelegd. In de toekomst zouden we graag nog eens een onvoorbereide oefening houden. Reken maar dat je dan vreselijke din gen zult gaan beleven! Volgens mevrouw Beens zou het goed zijn om zeker twee keer per jaar een oefening te hóuden; één op kleine schaal, een andere op grote schaal. Over de kosten van de operatie merkt zij op dat die beperkt zijn: "Ongeveer 3000 gul den, exclusief natuurlijk de privé-kos- ten die de deelnemers moeten maken. Maar het grootste deel van dat bedrag zit in het inschakelen van de 'slacht offers'. Vooral bij het schminken komt heel wat kijken." In grote lijnen verloopt de oefening die dinsdag in de vooravond begint als volgt. Na het alarm treedt als eerste de brandweer op, bij wie volgens plan de centrale leiding van de rampen bestrijding ligt. Deze schakelt al snel de GGD in, waarna ook EHBO en Rode Kruis zo snel mogelijk ten tonele ver schijnen. Bij de plaats van de ramp worden "gewondennesten" ingericht, vanwaaruit de slachtoffers worden overgebracht naar de VG (Verzamel plaats Gewonden). Intussen vindt ook de zgn. "triage" plaats, dat wil zeggen dat de slachtoffers worden gesorteerd. Lopende slachtoffers worden door EHBO-ers behandeld, terwijl het Rode Kruis zich ontfermt over de liggende slachtoffers, die via de Verzamelplaats Gewonden worden afgevoerd naar het ziekenhuis. "Ik hoop dat het weer een beetje mee werkt", aldus mevrouw Beens. Uw huis is bij vorst steeds een ijskast, waarin u de "bloemen" van de ruit krast. DUBBEL GLAS dat is af 't is het eind van de straf. Bel Van Ede die die ramen erin past! kruisraketten,, NEE Foto: Goos van der Wilt. Nieuweweg 37 (werkplaats) Soest Het "kennismakingsbezoek" dat een flinke delegatie Soester gemeenteraad en een aantal ambtenaren vorige week vrijdagmiddag aan de Vliegbasis Soes terberg hebben gebracht is niet geheel onopgemerkt gebleven door de plaat selijke vredesgroepen. Ongeveer twin tig vrouwen (en een man) van "Vrou wen voor Vrede" en de IKV-kern Soest hadden zich verzameld voor de ingang van het officierscasino aan de Kamp weg in Soesterberg, waar de raads leden werden ontvangen. Zij werden opgewacht met een aantal spandoeken, met teksten als "Nog meer bunkers?", "Vrede is de vrucht van eerlijk delen", "Vrede ja - kruisraketten nee", etc. Raadslid Jan Visser (progressief Soest) die blijkbaar lucht had gekregen van de demonstratieve actie, liet zijn sym pathie blijken door het verstrekken van rode rozen aan de vrouwen. De actie was bedoeld, aldus een van de woordvoersters, om uitdrukking te geven aan de zorg die bij veel inwoners van Soest heerst over de toenemende bewapening. Dat werd nog eens onder streept door een gecjieht van Remco Campert, dat de vrouwen aan de be zoekers van het officierscasino ter overdenking meegaven( onder het mot tot "Verzet begint niet met grote woor den maar met kleine daden "Wij pretenderen niet alle antwoorden te weten, maar we stellen wél vragen", aldus de actievoersters. "En we willen die zorgen en vragen graag met ons gemeentebestuur bespreken, voorbij de welles-nietes-sfeer die rondom de bewapeningskwestie bestaat." De raadsleden kregen ook een brief mee van "Vrouwen voor Vrede" en het Soester Interkerkelijk Vredesberaad, waarin werd uitgesproken dat heel veel mensen in Soest "lang niet zo ge lukkig zijn met de vliegbasis". "Veel inwoners, vooral in Soesterberg, heb ben heel wat last van het lawaai dat de vliegtuigen maken, maar dat is nog lang niet alles. Er zijn ook steeds meer mensen die hun twijfels hebben over het nut en de noodzaak van de vlieg basis, die wel eens een groot risico voor Soest zou kunnen zijn. Schijnveiligheid In de brief wordt verder opgemerkt: "De veiligheid die onze defensie - in clusief de vliegbasis Soesterberg - biedt is misschien alleen maar schijn veiligheid. Het is daarom tijd te zoe ken naar andere oplossingen, die ons meer veiligheid kunnen bieden dan een op massale vernietigingskracht ge baseerd afschrikkingssysteem." In het zoeken naar alternatieven wordt weliswaar lang niet zoveel geld, tijd en energie gestoken als in de gewone de fensie, vinden de Soester vredesgroe pen, maar toch raken steeds meer mensen ervan overtuigd dat het beter is naar andere wegen te zoeken, "zo lang het nog kan De brief eindigt met een uitnodiging aan de raadsleden om zich ook daar over te oriënteren op een thema-avond over alternatieve defensie", die op 25 februari in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg wordt gehouden. De demonstratieve actie duurde overi gens niet lang. Op verzoek van de lucht macht-autoriteiten arriveerde enige tijd na aankomst van de raadsleden de Koninklijke Marechaussee, die hen vriendelijk maar dringend verzocht het terrein van het officierscasino te verlaten. Aari dat verzoek werd zon der problemen gevolg gegeven. Omdat het raadsbezoek zelf weliswaar een informeel, maar toch besloten karakter had, was de pers niet in de gelegenheid een en ander mee te ma ken. Wel bood het raadslid Jan Visser (Prog. Soest) ons een impressie van zijn hand ter publikatie aan, die wij elders in deze editie opnemen. Raymond van Gelder, fractievoorzit ter van de PvdA in de gemeenteraad van Soest, zal niet deelnemen aan het overleg over de onkostenvergoeding van de wethouders, waarvoor hij en de andere fractieleiders door burgemees ter Scholten is uitgenodigd. Van Gelder heeft de burgemeestér laten weten dat hij verhinderd is, en dat hij overi gens van mening is dat, "indien het College voorstellen heeft over dit on derwerp, deze op de in deze en vele andere gemeenten gebruikelijke wijze in de commissies en de raad kunnen worden behandeld' "Ik wordt in deze gedachte gesterkt", aldus Van Gelder, "door uw stand puntbepaling m.b.t. het door de vak bonden gevraagde overleg over de in- conveniëntenregeling. Mij is niet dui delijk waarom de fractievoorzitters wél met spoed en buiten de normale procedures om met de voorzitter van het College zouden moeten overleggen over de secundaire arbeidsvoorwaar den van het College, terwijl het Col lege een verzoek om overleg over de in- Raymond van Gelder. conveniëntenregeling van de zijde van de vakorganisaties afwijst. in alle maten van 361/m 48 Met dikke warme voering, hoge waterdichtekuipzool,ritssluiting en watertong in de kleuren geel, groen, khaki, marron en beige. van 99.90 NU EXOUISIT SCHOENEN LEER Van Weedestraat 16, Soest, telefoon; 02155-13473. Alleen tegen inlevering van deze bon WAARDEBON Dit weekend KILO Hierbij 250 gram VERSE PINDA'S GRATIS Alleen donderdag 25 stuks Alleen donderdag Maandag 28, dinsdag 29 en woensdag 30 januari KILO van 12.00 voor FfQfi S Schaatsen is leuk, maar om daar 's avonds nog de deur voor uit te gaan is minder aanlokkelijk. Je zit op de rand van de ijsbaan een beetje te kleu men en met brekende veters en stroeve riemen te knoeie.i, terwijl bijna ieder een al schaatsen onder heeft alsof ze er mee geboren zijn. Als het druk op de baan is word je als rondrijder ook nog eens ondersteboven gereden door dwangmatig rondjes trekkende Hol landse jongens op snelle Noren. Voor mijn emigratie uit de Randstad was het regel om te zwieren en uit zondering om je met gewone rechtrij- ders voort te bewegen. Als ze niet op toertocht waren beschikten de recht- toerechtaanrijders bij ons over een be scheiden baantje rond het grote 'ijs- plein', waar jong en oud zwierend en zwaaiend de bewegende beelden vorm den voor een oud-hollands ijspretschil- derij met links van de rivier de kerk toren en rechts de oude moien. Wie zich vanwege strammer wordende le dematen niet meer op het gladde ijs waagde, had vanaf de brug een schit terend overzicht en kon vanuit dat ver heven standpunt het schaatsende volkje aanmoedigen of onder elkaar herinneringen uit vroeger jaren opha len. Anderen stonden aan de koek en zopie sterke verhalen op te dissen over de veel strengere winters van vroeger. Van familie hoor ik dat er, ondanks de grote veranderingen ten gevolge van de oprukkende stad, ten minste op dat punt niets veranderd is. Sommigen hebben er zelfs verre rei zen voor over om zich als vanouds onbekommerd aan de schaatspret over te leveren. In den vreemde worden we op zijn best als rond rijdende halve ga ren geduld, maar vaker als onbereken bare verkeersidioten uitgevloekt en overhoop gereden. Je loopt ook zonder dergelijke aanvaringen, op een onge bruikelijke manier op de buitenkant van je schaats ver uit het lood han gend, toch al aanzienlijk meer risico dan de rechtopgaande mens op lange scherpgeslepen ijzers. Op sommige momenten is de balans daarbij zo kri tisch afgesteld dat de geringste hobbel of scheur je val kan veroorzaken. Gelukkig is er op de ijsbaan soms een hoekje waar het ijs maagdelijk en de verlichting schaars is. Als ik dan mijn ogen en oren sluit is het heel even net als vroeger op de Rotte. Daar heb ik, net aJs iedereen met vallen en opstaan schaatsen geleerd. Maar het is net als of de klap bij het onderuitgaan tegen woordig veel harder aankomt, terwijl ik nauwelijks zwaarder ben dan zo'n vijfentwintig jaar geleden. Daar moét. iets anders achter zitten. Het halve werk is een goed advies, heet van Rouwendaal's devies. Bij ons hypotheek v.a. 20 jaar vast 8% 10 jaar 7.7 5 jaar 7.5% J.G. van Rouwendaal B.V. ASSURANTIËN EN ONROEREND GOED TELEFOON 02155 -1 64 67 De nieuwe is uit! Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone JUWELIER-HORLOGER Gouden - en zilveren sieraden Verlovinqsringen - Klokken Taxaties Eigen reparatie atelier Van Weedestraat 27 - Soest Telefoon 18319 Lees (op pag. 6) hoe een Peters-taxatie u handenvol geld bespaart. 4b Peters bv. voor wonen in de groene zone. GROTE SORTERING c.a. 200 modellen in hout en aluminium Snelle service Snelle Koninginnelaan 48 Soest 1 2245

Soester Courant | 1985 | | pagina 1