Chatoux SS De Soester Duinen 7 ?5 TbiNiNENhuis Tien jaar Commissie Islam-Christendom in Soest Perfekt slapen. '1985 wordt redelijk goed jaar voor bedrijfsleven' sclmcumlccr Heidens...? Meningen van lezers Achtertuin van Soest heet Groot Soesterberg' Werkloosheid daalde in '84 even hard als ze in '83 steeg WOENSDAG 23 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 3 Voorzitter De Leur van Soester Zakenkring Schoemaker onderdelen- winkel APPEL TAART TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Restaurant van den Brink De 'Oelte' vJl-V/ Of het nu uw bruiloft is, of een jubileum. Zo'n dag moet gewoon onvergetelijk zijn. Een zaak van vertrouwen, punt uit. Jaaroverzicht Arbeidsbureau: Foto: Goos van der Wilt. Mevrouw Speelman aan het woord tijdens de bijeenkomst van de commissie Islam-Christendom van de Raad van Kerken, ln een geheel gevulde zaal van de Deel herdachten Turken, Marokkanen en Nederlanders vorige week woensdag het tien-jarig bestaan van de Commis sie Islam-Christendom, die uitgaat van de Raad van Kerken in Soest. De voorzitter, ds. Sj. Runia, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de buitenlandse vrienden en de voor deze avond uitgenodigde spreekster, mevr. Speelman islamologe van de Ned. Hervormde Kerk. Uit een boekje met ge beden uit de wereld van de Islam las de voorzitter een gebed voor. "In mijn hart cirkelen alle gedachten om U, Gij Zijt het licht van mijn hart", woorden die doen denken aan Psalm 139 uit de bij bel, waaruit ook een gedeelte werd ge lezen: "Heer, Gij doorgrondt en kent mij, Gij verstaat van verre mijn ge dachten". ln zijn openingswoord releveerde de voorzitter hoe in 1985 de Commissie Islam-Christendom gestalte kreeg, waarbij de toenmalige voorzitter van de Raad van Kerken, ds. Kloek, de hoop uitsprak dat de commissie niet alleen als christenen in eigen kring, maar met de moslims zich zou gaan verdiepen in de relatie tussen beide godsdiensten, met als gevolg een ver betering van het wederzijds begrip. Nu kon worden teruggezien op een periode van tien jaren, een periode van vallen en opstaan, met hoogtepun ten als het bezoek van moslims aan het oecumenisch avondgebed in de Open Hof, het te gast zijn van christenen bij de viering van het einde van de Ra madan in de moskee, de ontvangst van moslims in de Kerstnachtdienst in de Oude Kerk en de Manifestatie in mei 1984. Vooral de laatste tijd zijn de le den van de Commissie in gesprek met moslims, waarbij bepaalde begrippen centraal staan. Zo zal binnenkort ge- sprolom worden 'qyet de-thema's "t^armf hartigheid en gerechtigheid" in dé ko ran en in de bijbel. De gastspreekster van deze avond, mevr. Speelman, voerde het woord over "Tien jaar relaties moslims/ christenen in Nederland". Zij deelde haar onderwerp in drie punten in. Allereerst schetste zij de ontwikke lingen binnen de moslim-gemeen schappen in Nederland. Bedroeg het aantal moslims in Nederland in 1974 93.000, in 1983 was dit uitgegroeid tot 298.000. Daarna is het aantal nog ver der gestegen. De laatste jaren is bij de overheid het besef doorgebroken dat de buitenlanders en hun kinderen een blijvende gemeenschap vormen in ons land van Nederlandse moslims, ondanks remigratie van verschillen den wegens gebrek aan perspectief voor de toekomst. Te constateren valt een toenemend klimaat yan racisme en afweer tegen de godsdienst. Maar er zijn ook veel tegengeluiden, getuige bijv. de gang van zaken bij de deelraad-verkiezingen in Rotterdam, met inzet van de kerken. Racisme en onverdraagzaamheid wor den zowel vanuit de islam als het chris tendom scherp veroordeeld. De ont wikkeling van de laatste jaren mani festeert zich in een sterke groei van het aantal moskeeën en moslim-ver enigingen, met overkoepelende orga nen, groei van het koran-onderwijs aan moslim-kinderen, met een ver gadering van de positie van de imams (voorgangers), die zich voor hun ge meenschappen geweldig inzetten. De overheid neigt tot afbouw van de specifieke welzijnsvoorzieningen, nu het zich laat aanzien dat er een blij vende groep van Nederlands moslims ontstaat. Men zou gebruik moeten gaan maken van de Nederlandse voor zieningen. Vanuit de samenleving blijkt nog te weinig begrip voor de mos lims en hun zorgen dat hun kindern op school hun moslim-geloof verliezen. Het tweede punt dat mevrouw Speel man bespreekt is het leggen van plaat selijke contacten. Het nieuwe denken in de zending, het in de wereld gezon den zijn als een teken van Jezus Chris tus, het iedereen in de samenleving tot zijn recht laten komen is nog te weinig in de kerken doorgedrongen. In dit denken zijn de plaatselijke groepen van groot belang. Zij schetste een globaal beeld van de plaatselijke groepen en hun doelstellingen: Begrip kweken bij Nederlanders voor mos lims, hulpverlening en opvang met de bereidheid ook van de buitenlanders te leren, opheffing van de achterstand van de buitenlanders. De commissie in Soest kon zich in deze landelijke schets goed terugvinden. Vriendschap is alleen te vormen door lang met elkaar te praten en dingen samen te doen. Mevrouw Speelman be sluit met een overzicht van de ontwik kelingen in de landelijke Raad van Kerken. Komend seizoen zal in de ker ken aandacht worden gevraagd voor de positieve kanten van .een plurale samenleving. Er volgde nog een geanimeerde be spreking, waarna de Turkse en de Marokkaanse imam een kort dank woord spreken. Mollerusstraat 7 laanstraat 22 3743 BG Baam tel. 02154-12797 Uw lichaam verdient een gezonde nachtrust ln een goed bed, niet te hard en niet te zacht Precies daar ondersteunend waar uw Jjchaam dat vraagt Komt itfeens 'proefslapen' op zo'n ideaal bed. Wij adviseren u deskundig en desnoods fluisterend! k.deboer&zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitektuur svm '1984 is een redelijk goed jaar geweest voor het bedrijfsleven in het algemeen. Er zijn geen schokkende zaken geweest, zoals een oliecrisis, loonstij gingen, inflatie, etc., en er is een rede lijke arbeidsrust geweest, ofschoon het onderwerp arbeidstijdverkorting veel aandacht heeft getrokken. Vooral in de export zijn er vorig jaar verrassende resultaten bereikt, die gezorgd hebben voor een redelijk rendement, al geldt dat minder voor bedrijven die uitslui tend op de binnenlandse markt opere ren. Deze woorden sprak de heer C. M. de Leur, voorzitter van de Soester Zaken- kring, vorige week vrijdag tijdens de traditionele Nieuwjaarsbijeenkomst in restaurant 'De Soester Duinen'. 'We kunnen zeggen dat we het jaar 1984 redelijk tevreden hebben afgesloten,' concludeerde de heer De Leur voor zijn gehoor, waaronder zich ook het voltal lige College van Burgemeester en Schoemaker heeft een speciale winkel voor technische onderdelen voor wasautomaat en koelkast, motoren en onderdelen voor stofzuigers, stopkontakten en gasslangen, kortom de doe-het-zelver kijkt eerst bij O, VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344' Wethouders bevond. Hoewel hij toegaf dat de toekomst moeilijk te voorspellen is waagde de heer De Leur zich verder toch aan een aantal uitspraken over 1985. Hij profeteerde o.m. dat de bin nenlandse bestedingen niet of nauwe lijks zullen stijgen, zodat de concurren tie hevig zal zijn. Dat gevecht zal helaas veelal worden uitgevochten op het terrein van de prijzen, hetgeen klei nere zaken weieens in de problemen kan brengen,' aldus De Leur. 'Toch zal de speciaalzaak heel veel mogelijk heden hebben.' Voor wat betreft de wereldhandel voospelde hij een lichte groei, 'de dol lar zal hoog blijven, zodat de export naar landen in de dollarsfeer gunstige kansen heeft. Het pond noemde hij een 'spring in het veld' en van de gulden verwachtte hij dat deze 'redelijk sta biel' zou blijven, met als gevolg dat de lonen in Nederland niet bijzonder sterk zouden stijgen en dat er een lage infla tie zou optreden. Vertrouwen 'Ik heb er ook alle vertrouwen in dat de export nieuwe kansen krijgt,' aldus De Leur. 'De werkloosheid zal echter te hoog blijven, al zal de jeugdwerkloos heid wel iets afnemen. De vraag is ech ter: zal het voldoende zijn?' Volgens hem krijgt de bestrijding van de werk loosheid onder jongeren te weinig aan dacht, hetgeen gevaarlijk is. Het overheidstekort zal kunnen dalen, vooral omdat de inkomsten van de overheid (ook door de strenge winter: de gasopbrengsten!) toenemen, en de rente op leningen zal volgens hem ook lager worden, hetgeen verheugend is. In zijn .speech stond de heer De Leur ook stil bij vraagstukken ver buiten de grenzen van Soest, zelfs van Neder land. O.m. kwamen daarbij de ontwa peningsonderhandelingen. de honger in Afrika, de kwestie in het Midden- Oosten. etc. aan de orde. Verder hield hij een pleidooi voor meer aandacht voor opvoeding en onderwijs. 'Naast technische en commerciële opleidingen zouden we veel meer aan dacht moeten geven aan opvoeding in wellevendheid, om jonge mensen niet alleen op hun rechten maar ook op hun plichten te wijzen, zodat zij eikaars ei gendom en het publieke eigendom eer biedigen.' Ook riep hij op tot het tegen gaan van geweld en van drugs- en drankgebruik. Onopgevoedheid Hij wees er verder op dat het gezin een belangrijke rol speelt bij de opvoeding, en dat de jeugd in veel gevallen niet slecht is, maar alleen de verkeerde ou ders heeft. 'Er is teveel onopgevoed heid, maar daariq spelen ook de media een rol.' aldus de voorzitter. Als zijn verwachting voor 1985 sprak hij uit dat het een 'redelijk goed jaar zal worden'. De Zakenkring zal weer een aantal bijeenkomsten organiseren en mogelijk ook een grote manifesta tie, in samenwerking met buurge meenten, en uiteraard ook de altijd succesvolle sportweek. Aan het slot van zijn speech sprak de heer De Leur de hoop uit dat het nieu we winkelcentrum in Soest-Zuid een succes zou worden en complimenteer de hij het gemeentebestuur met de slui tende begroting. Burgemeester Scholten hield eveneens een korte toespraak, waarbij hij zich beperkte tot Soester zaken. Hij signa leerde o.m. een voor Soest belangrijke zaak: het behoud van de vestiging van Yves Rocher, welk bedrijf tenslotte niet naar Amersfoort zal gaan, zoals de burgemeester verheugd constateerde. 'Dat is zoals 't moet, en het heeft met een effect: er zijn bij de bedrijfscon- tactambtenaar de laatste dagen heel wat telefoontjes binnengekomen van mensen die ook intereese toonden voor het nieuwe industrieterrein van Soest. Over de gemeente zelf merkte de heer Scholten op dat Soest ook als een be drijf kan worden beschouwd: 'Met zo'n 400 a 450 werknemers en een omzet van 125 miljoen gulden is de gemeente voor zo'n 40.000 mensen een redelijk dienst verlenend bedrijf, waar ook de lande lijke ontwikkelingen worden gevoeld.' Kopje koffie In dat verband noemde hij ook de ar beidstijdverkorting. 'Dat vereist nader overleg, en dat gebeurt ook,' aldus de heer Scholten. Hij wilde niet ingaan op de omstreden kwestie van de inconve- niëntenregeling, maar wekte zijn gehoor wel op tot aandacht voor de mensen die in het barre weer hun werk moeten doen: 'Geef de vuilnisman en de melkboer eens een kopje koffie.' De burgemeester besloot zijn toespraak met een wens van voorspoed aan de be drijven, de werknemers en hun gezin nen. Het fijne komt van Banketbakkerij VERKLEY van 8.95 VAN WEEDESTRAAT 76 Gas-alarm door lekkende benzinetank De politie werd zaterdagvond gewaar schuwd door een bewoner van de Wiar- di Beckmanstraat, die meldde een sterke gaslucht waar te nemen. De politie onderzocht de zaak, maar be twijfelde sterk of het wel om gas ging. Ook personeel van het gasbedrijf en de woningbouwvereniging werd gewaar schuwd. Bij nader onderzoek bleek de lucht afkomstig te zijn uit een schuur tje, waar de benzinetank van een bromfiets stond te lekken. InbraakRegen tuuter' Inbrekers hebben het in het weekeinde weer eens gemunt gehad op de school de "Regentuuter" aan de Weegbree- straat. Een van de deurruiten bleek te zijn vernield, maar op het eerste ge zicht was er niets van waarde wegge nomen. Christendom in Soest tien jaar SOEST - Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de commissie Islam-Christendom ln Soest wordt op woensdag 16 januari een openba re bijeenkomst gehouden ln De Deel •b» hrwtr tCfrkat.ruavPelnr - wonei Ree verat* op V Toegegeven, Soest is in menig op zicht lang niet zo'n vroom dorp als velen misschien wel eens wensen, maar dat het dorp pas onlangs aan het heidendom is ontworsteld zoals de Amersfoortse Courant ons vori ge week wilde doen geloven (zie het knipsel hierboven) is ook niet waar. Mensen die het weten kunnen ver zekeren dat het christendom in Soest ai eeuwen geleden werd gevestigd, al kan men zich voortdurend de vraag blijven stellen of dat al met al wel zoveel heeft geholpen. De verminkte kop in de A. C. had betrekking op het 10-jarig bestaat van de commissie Islam-Christen dom van de Raad van Kerken in Soest. Nog vóór de zomer een vreemde taal spreken? Tel. (033) 729097 Intensieve kursus: 20 weken. juwelier BURG. GROTHESTRAAT 13 TELEFOON 02155-23271 SOEST U«.?' OU Er is nog een ruime keuze GOUDEN SIERADEN GOUDEN KETTINKJES BRILJANT SIERADEN ZILVEREN SIERADEN HORLOGES TEGEN ALLES MOET WEG I Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 -127 06 MENU DE CES M01SfJ,7,50 menu voor januari en februari MOUSSE DE POISSON ET RIS DE VEAU vismousse met zwezerik VELOUTE A U CRESSON lichtgebonden waterkerssoep SPOOM verfrissend ijsje op vruchten basis FILET DE VEAU AU SAUCE CALVADOS tranches kalfshaas met calva- dossaus geserveerd met een keur aan verse seizoengroenten en gebakken aardappelen CHAROITDE FROMAGES kaasvariatie MOUSSE AU CHOCOLAT chocolademousse met slagroom TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-729097 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Auto beschadigd Toen hij uit de kerk kwam trof de heer P. B. uit Soest zondagmorgen zijn auto beschadigd aan op de parkeer plaats van het gebouw van de Pro testantenbond aan de Rembrandtlaan. Een van de portieren bleek een flink'- deuk te hebben opgelopen. Hij stelde de politie van een en ander op de hoogte. Vermoedelijk is de wagen aangereden door een andere automobilist. Onlangs kwam mij ter ore, dat de naam van het nieuwe ziekenhuis, dat tussen Baarn en Soest gebouwd zal worden ter vervanging van Zonnegloren, de naam "Oelte" zal krijgen. Dat is beslist door een commissie, die speciaal in het le ven geroepen is om een passende naam voor dit nieuwe ziekenhuis uit te denken. Het schijnt, dat er in de verre geschiedenis van onze regio wel een aanknopingspunt te vinden is, waarmee de naam te rechtvaardigen is, die de commissie in haar grote wijsheid heeft uitverkoren. Maar de leek tast toch over de oorsprong van de naam "Oelte" geheel in het duister. Laten we nu eens een ogenblik stil staan bij de associaties die de klan ken in het woord oelte bij een wille keurige ziekenhuispatiënt zou kunnen oproepen. Zijn dit niet klanken, die men onbewust verbindt met oenige, knullige, lullige en stuntelige praktij ken? En zou zo'n patiënt, wiens ge zondheid in het geding is, dan niet veel liever kiezen voor een ziekenhuis met de onschuldige naam "Zonnegloren", "Berg en Bosch", of "Lichtenberg", of bijvoorbeeld iets hoopgevends, zoals "Lourdes?" Of wat te denken van ge woon iets als "Medisch Centrum voor Baarn en Soest", wat dan natuurlijk in het spraakgebruik ingekort kan wor den tot "Medisch Centrum". Het is maar een suggestie. Te zakelijk? Maar dan toch in ieder geval wel duidelijk Een patiënt van een modern ziekenhuis staat tegenwoordig toch al voor zo veel raadsels. Laten we het alstublieft niet moeilijker maken dan het al is. Dames en heren commissieleden, de gemiddelde burger is echt niet gediend van of gediend met uw etymologisch hobbyisme. De naam "Oelte" is on zinnig. Zo'n naam zou hoogstens pas sen bij een parkeerplaats aan een snel weg over de Veluwe. Daar komt men dergelijke namen tegen Maar het is niets voor een ziekenhuis en wij wen sen verschoond te blijven van die gek te. Dus weg met die naam. Nu kan het nog! Hans Holtrop RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 02155-12739 SOESTDUINEN Gemeenteraad op bezoek bij Vliegbasis Aan het eind van de excursie vrijdag middag, tijdens de af scheidsborrel, noemde de commandant, kolonel J. A. Wilbrink, de vliegbasis "de achtertuin van Soest". Het was de eerste keer, dat de gemeen teraad van Soest in zijn geheel een kijkje ging nemen in zijn eigen achtertuin. Maar je stapt wel een andere wereld binnen waar je geen fotootje mag ma ken. Om twee uur werd het gezelschap on der leiding van burgemeester Paul Schol ten ontvangen in de Officierscasino aan de Kampweg in Soesterberg. Een streng gebouw met gigantische eet zalen, gangen en kamers waar meer gegeten en geborreld wordt dan ge vochten. Om half zes moesten we wijken voor het galadiner van de Nato-oefening "Reforger" en wrong ik mij tussen zeer hoge Amerikaanse officieren, door en langs rijen geridderde uniformen naar de garderobe waar de militaire dossiers losjes op de kapstok lagen. We werden in een aula met oranje gordijnen en ronde koperen hanglam pen aan een hoog plafond opgewacht door de plaatsvervangend comman dant, luitenant-kolonel N. Stuiver. Een vriendelijke man, die mij toevertrouw de dat hij in de zestiger jaren, vóór hij werd overgeplaatst, voorzitter was van de V.V.D.-afdeling Soest. Hij schetste de uitstekende verhouding met het gemeentebestuur, de prettige samenwerking met de ambtenaren, de perfecte regeling van de Open Dag en de aangename medewerking bij de tot standkoming van de uitbreiding van het munitie-complex. Zo kan het dus ook. Hij gaf toe, dat de basis eigenlijk "niet zo'n goede plek" is, maar his torisch zo was gegroeid en uitgebreid. Aan de hand van de dia's en een overhead projector werd duidelijk gemaakt dat rondom de basis nog enkele kampemen ten, gebouwen, werkplaatsen, dépots en centra gesitueerd zijn, die hij met elkaar^ aanduidde als "Groot Soester berg". Dat hele gebeuren is begonnen in 1911 met de eerste vlucht van het vliegtuig je "de Heidevogel" en dat breidde zich in de eerste wereldoorlog uit tot 107 vliegtuigen die "gewoon" werden ge- konfiskeerd als ze hierper ongeluk landden, omdat Nederland toen neut raal was. De bakermat van de luchtvaart omvat nu een terrein van 550 ha met een hek er om heen, dat 15 km lang is en waar voor je 7500 mensen nodig hebt voor een omarming. Hij gaf ook toe, dat het onmogelijk is het hele terrein met al z'n uithoeken te bewaken. Er werken 938 personen wat in oorlogs tijd wordt uitgebreid tot 2180 man schappen. En niet te vergeten 1570 Amerikanen. Alleen al aan water en gas wordt jaar lijks een bedrag uitgegeven van vier miljoen gulden. Dat allemaal ten dien ste van 298 vliegtuigen en 24 helikop ters, die van "Soesterberg" een mili taire multinational maken die toe vallig op Soester en Zeister grondge bied ligt. Luitenant van Bommeleri legde daarna uit hoe de luchtverkeersbeveiliging werkt, hoe de vliegbewegingen worden gecontroleerd, hoe men probeert de geluidsoverlast te beperken en hoe moeilijk het is in een dichtbevolkt gebied van steden, wegen en burger luchtvaartwegen (Schiphol) vertrek en naderingsprocedures te ontwerpen. Een apart taalgebruik kenmerkte zijn verhaal: wist U dat opstijgen tegen woordig "uitklimmen" heet en dat de basis gewoon het "veld" wordt ge noemd? Bunkers Kolonel F. H. van den Beemt van de Dienst Gebouwen, Werken en Ter reinen van de Centrale Directie Den Haag, etc., etc. kende ik nog van de hoorzitting bij Gedeputeerde Staten van Utrecht toen in 1984 mijn bezwaar schrift werd behandeld. Hij heeft die procedure gewonnen bij de Raad van State, dus hij kende mij niet meer. Hij vertelde waarom voor die bunkers zo moeilijk een plek te vinden is. Ze worden nu gebouwd, maar de bouw vakkers hebben vorstverlet. Er komen nog meer bunkers. Daarna bracht een legerbus de raads leden, waaronder drie wethouders en een aantal hoge ambtenaren, naar Camp New Amsterdam, waar we wer den opgevangen door Commander Pri- ce, die memoreerde dat de aanwezig heid van het 32e squadron zo'n slordige dertig miljoen dollar toevoegde aan onze economie, dat men zeer tevreden is over de wijk "Apollo" en dat het Amerikaanse Congres geld beschik baar heeft gesteld voor de bouw van nog eens 150 woningen, die hij 't liefst zo dicht mogelijk bij de basis wil reali seren. Bij de gemeente Soest ligt een aanvraag voor de bouw van minstens vijftig van deze huizen in Soesterberg. Vervolgens liet hij ons zien hoe binnen vijf minuten twee Eagles de lucht in gaan, die 365 dagen 24 uur in staat moe ten zijn deze stunt uit te halen. Voor deze demonstratie kregen we allen oor dopjes uitgereikt. Langs radarposten, schildwachten, "shelters" en raketten voor de lucht verdediging van de basis reden we naar bunker-500, het centrale zenuw stelstel van dit imponerende bedrijf. In oorlogstijd kan dit benauwendma kend complex zeven dagen dicht en met eigen licht, water en voedselvoor ziening kan men de dingen doen die men nodig acht te doen. We waren net te laat om te zien hoe één van de beste verkeersleiders, de heer van Esseveld (lid van de commissie Welzijnsplan ning! het vliegtuig van Prins Bern- hard uit Spanje binnenloodste. In de bus vertelde de heer Stuiver dat er op Soesterberg geen atoomkoppen liggen en de straaljagers geen nucleaire wapens bezitten. Wel lopen er zeven vossen rond en verder herten, reeën, hazen en konijnen, die door een specia le jachtopziener "in conditie" worden gehouden. Op de terugweg werd het gezelschap geconfronteerd met de "spotters" langs de Van Weerden Poelmanweg, die veel overlast bezorgen aan het verkeer en de omwonenden. Eén van de kleine probleempjes voor de. ge meente. Weinig gemeenten in Nederland heb ben zo'n merkwaardige "achtertuin" als Soest. JAN VISSER De werkloosheid in het rayon Amers foort van het Gewestelijk Arbeidsbu reau (Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden, Woudenberg en Soest) is in het afgelopen jaar even hard gedaald als zij in 1983 is gestegen. Bij de mannen daalde het aantal werklozen met 923, bij de vrouwen met 299. Overigens nemen de 57,5-jarigen van de daling bijna de helft voor hun rekening, en dat. betreft dan vooral de mannen. Dat blijkt uit het jaaroverzicht van het GAB, dat vorige week werd vrijgege ven. De directie van het Arbeidsbureau toont zich met dit resultaat 'niet onte vreden', al tekent men er wel bij aan dat deze daling iets achterblijft bij de trend in de provincie (2 procent) en in heel Nederland (1,3 procent). Soest leverde procentueel een behoorlijke bijdrage aan de daling; bij de mannen en bij de vrouwen 17 procent. Overigens geldt in het gehele rayon dat de daling zich bij de mannen veel sterker voordeed dan bij de vrou wen resp. 15 en 8 procent Volgens de leiding van het GAB is de daling direct gekoppeld aan de ople ving van de conjunctuur, omdat er meer vacatures zijn. Het aantal ont slagzaken daalde met 25 procent; in het rayon waren dat er in 1983 nog zo'n 2600, in 1984 nog ca. 2000. Overigens constateert men bij werkgevers een zeer duidelijke voorkeur voor het aan gaan van tijdelijke dienstverbanden, waaruit mag worden afgeleid dat veel bedrijven nog niet veel vertrouwen Koesteren in de opleving van de econo mie. Het GAB is van plan een aantal voorlichtingsbijeenkomsten te organi seren over de haken en ogen bij deze vorm van tijdelijke arbeid. 'Het wordt niet gemakkelijker voor de gemiddelde sollicitant, door dat uiterst voorzichti ge aanname-beleid. Dat leidt tot aarze lingen bij sollicitanten om in een tijde- lijke baan te stappen.' Het GAB heeft in 1984 zo'n 660 werklo- j zen op een of andere manier geholpen om een betere uitgangspositie op de markt te krijgen. Ca. 250 mensen kregen een vorm van scholing, zo'n 240 werden er via 'werkverruimende maatregelen' in de non-profitsector ge plaatst, en ca. 75 mensen werden met behulp van loonsubsidies aan werk ge holpen. Ongeveer 200 mensen volgden een cursus voor jeugdige werklozen. In totaal was met deze regelingen een bedrag van 6,4 miljoen gulden gemoeid. Ook in de maand december daalde de werkloosheid - gemeten over het gehe le rayon - zij het heel licht. Het aantal werkloze vrouwen nam met 90 af tot 3362, bij de mannen steeg het aantal werklozen zelfs met 57 naar 5399. j Soest Voor Soest gelden de volgende cijfers Bij de mannen steeg het aantal werk lozen in december van 928 naar 947 19). Bij de vrouwen daalde het aantal werk lozen van 639 naar 619 - 20 De 'geregistreerde vraag' nam overigens iets toevan 46 naar 60 vaca tures. Wegdek spiegelglad na breuk in waterleiding Nadat de waterleiding bij de Albert Hahnweg vorige week vrijdag was ge sprongen trad veel waterverlies op. Door de vorst bevroor het water, zodat ter plaatse het wegdek in een kleine ijsbaan veranderde. Voor Gemeente werken was dat aanleiding de vyeg tij delijk af te sluiten. Zaterdagmorgen kwam de strooiploeg in actie, zodat het verkeer later weer doorgang had.

Soester Courant | 1985 | | pagina 3