De Soester Duinen Soest 50 jaar geleden 'oAv°nT<> Oostettf^ Een afspraak voor gemak en fikse rente: systeemsparen bij de Bondsspaarbank P N 'Maatschappelijke vervreemding kan tot explosie leiden' Raadsvoorstel Stads- en Dorpsvernieuwing door commissieleden bijgesteld i i Id'Oude Enghel WOENSDAG 23 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 5 GEMEENTE vraagt uw voor: Bestemmingsplan 'Nieuwe Gracht' Hinderwet ontwerp-beschikking Bouwzaken Verstrekken van zwak-alcoholische dranken tijdens bijzondere gelegenheden van zeer tijdelijke aard Voorontwerpplan Verpleeghuizen ter inzage Glastra van Loon voor D'66 Soest: 'mlmfi VLEUGELS-PIANO'S-ORGELS Eén afspraak maakt sparen voortaan makkelijk. Zonder dat u eraan hoeft te denken. Want dat doet de Bondsspaarbank voor u. Wij zorgen ervoor dat maande lijks een afgesproken bedrag naar de spaarrekening van uw keuze wordt overgeschreven. Dat heet systeem sparen. Zo groeit er snel een mooi spaartegoed en bovendien ontvangt u een fikse rente. En heeft u het geld onverwachts nodig, dan is het direct opvraagbaar. Heeft u nog geen bankgiro rekening bij de Bondsspaarbank? Reden te meer er nu een te openen. Kom gerust even langs om al uw financiële zaken onder één dak te brengen. De Bondsspaarbank doet altijd meer bondsspaarbank NIEUW van Moustache en Emanelle! vrijetijdskleding Het Lied van de Week ~x De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 25 januari 1985 ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken en stadsontwikkeling (ge opend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur), in het gemeentelijk INFOr- matiecentrum, Steenhoffstraat 9a, alsmede in de plaatselijke bibliotheken (gedurende de gebruikelijke openingstijden) voor een ieder ter inzage ligt het bestemmingsplan "Nieuwe Gracht", voor gronden gelegen te Soest ten zuiden van de Koningsweg en ten noordwesten van de Dorrestein- weg, vastgesteld bij raadsbesluit van 21 april 1983 en gedeeltelijk goedge keurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 17 juli 1984, afd. RO nummer 383RO/1653, welke goedkeuring onherroepelijk is ge worden. Op de gemeentesecretarie (afd. I) en de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan liggen ter inzage de ontwerpen van de beschikkingen van E. G. Kerkhof B.V., Korte Brinkweg 37a te Soest voor de opslag van propaangasflessen tot een totale inhoud van maximaal 1500 liter op het perceel Korte Brinkweg 37a te Soest L. A. Cavazzana, Nieuweweg 5 te Soest voor een inrichting t.b.v. regen wormcultuur op het perceel Dorresteinweg (kad. Soest sectie A, nr. 4358) te Soest Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet tijdig) in staat zijn geweest. De bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 7 februari 1985. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voor nemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van het be paalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen aan 1. de heer J. J. Reinsma, Gen. Spoorstraat 34 te Soesterberg ten behoeve van het uitbreiden van het woonhuis op het perceel Gen. Winkelman straat 61 te Soesterberg; 2. de heer S. G. M. de Koning, Birkstraat 136 te Soest ten behoeve van het geheel vernieuwen van een opslag- en werkruimte op het perceel Birk straat 136 te Soest. Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder be voegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 24 januari 1985 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wet houders in te dienen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn tijdens kantooruren (09.00 - 12.00 uur) ter gemeentesecreta rie, afdeling I, (kamer 23) ter inzage. Ingevolge het bepaalde in artikel 38, lid 2 van de Drank- en Horecawet kan de burgemeester aan een ondernemer op zijn aanvrage ontheffing ver lenen om bij bijzondere gelegenheden van zeer tijdelijke aard zwak-alco- holische dranken te verstrekken. Blijkens het bepaalde in de Wet is als ondernemer uitsluitend de onder nemer van een horecabedrijf (café of restaurant) te beschouwen. Een slij ter kan voor een dergelijke ontheffing niet in aanmerking komen. Indien derhalve het plan bestaat om bij bijzondere gelegenheden van zeer tijdelijke aard, bijvoorbeeld braderieën, tentoonstellingen e.d., zwak- alcoholische dranken aan het publiek te verstrekken, zal een verzoek om ontheffing daartoe via een daarvoor bestemd formulier door een café- of restauranthouder bij de burgemeester moeten worden ingediend. Of de gevraagde ontheffing daadwerkelijk verleend kan worden, zal dan afhangen van de aard en de duur van de festiviteiten. Tot 15 februari a.s. ligt bij de afdeling welzijn, Prins Hendriklaan la, ter inzage het Voorontwerpplan Verpleeghuizen Gezondheidsregio's Utrecht en Amersfoort. Elke werkdag kan men daar tussen 9 en 12 uur en 14 en 16.30 uur terecht. INFORMATIES: INFO-CENTRUM, STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 02155 - 22555. OPEN MAANDAG t/m VRIJDAG VAN 9.00 tot 17.00 uur. Soester aangehouden wegens doorrijden na aanrijding Op verzoek van de Baarnse politie werd in het weekeinde een inwoner van Soest, de 21-jarige J. W. J., aangehouden. De man had in Baarn een aanrijding gemaakt maar was zonder zijn identi teit bekend te maken doorgereden. Geen oversteekplaats Dalweg bij Albert Cuyplaan Er komt geen voetgangersoversteek plaats op de Dalweg bij de Albert Cuyplaan. Burgemeester en Wethouders hebben dat een bewoner uit die omgeving laten weten op diens verzoek om een dergelijke v.o.p. aan te leggen, speciaal voor de oudere men sen die daar wonen. Reeds eerder zijn bij de gemeente ver zoeken ingediend voor een v.o.p. op de Dalweg bij de Albert Cuyplaan. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid is de v.o.p. echter niet toelaatbaar. De plaats bevindt zich namelijk op een punt waar de weggebruikers de v.o.p. te laat zullen opmerken. Dat punt is het hoogste punt in de weg. De oversteek- baarheid van de Dalweg zal in dit geval eerder onveiliger dan veiliger zijn. In het bestemmingsplan Albert Cuyp laan is rekening gehouden met de toe neming van het aantal overstekende mensen over de Dalweg. Daartoe is het tunneltje onder de Dalweg aangelegd. In de zuid-oosthoek van het woonerf is een ontsluitingspad naar het tunneltje gemaakt. Aan beide zijden van het tun neltje bevinden zich trappen. Het tun-, neltje is de meest veilige oversteek en de bewoners in die omgeving wordt dan ook geadviseerd - ondanks dat het misschien enige omlooptijd betekent - van deze voorziening gebruik te maken. Overigens is onlangs een onderzoek ge start naar de 'voetgangersoversteek- knelpunten in de gehele gemeente. Ook de Dalweg zal in dit onderzoek betrok ken worden. Over enige maanden zal het onderzoek voltooid zijn. Gezellig dansen, een gemoedelijk glas wijn en ontspannen genieten van de onvolprezen Oostenrijkse keuken. Om het geheel op te luisteren treden voor u op een Oostenrijks duo, een Egerlander kapel, een operette gezelschap en de bekende jodelkoning Hans Wiljon. Zij zullen ieder enkele avonden voor hun rekening nemen. Iedere zaterdagavond in januari, februari en maart vanaf 19.00 uur. Mogelijkheden van een Oostenrijks 4-gangen menu of een fondue buffet. Prijzen vanaf f 32,50 p.p. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 "De samenleving waar we naar toe gaan is er een waarin veel arbeid door automatisering is weggevallen. Er komt meer vrije tijd, en daar weet niet iedereen raad mee. Wat we nu zien gebeuren is een soort vervreemding, die zich uit in een toenemende crimina liteit, in meer echtscheidingen, meer vandalisme, in meer gevallen van zelfmoord. Er is nog geen grootscheeps verzet, eerder is er sprake van apathie, van berusting. Maar we zitten op een weg die tot een explosie kan leiden." Dit stelde Jan Glastra van Loon vorige week donderdag tijdens een hijeen- komst van de afdeling Soest van D'66. Van Loon, hoogleraar in de rechts filosofie, oud-staatssecretaris van justitie en nu voorzitter van de D'66- fractie in de Eerste Kamer, sprak over het thema "Ander werk in een andere maatschappij". Wat die andere maat schappij betreft moeten we er voor zorgen, aldus de D'66-senator, dat er naast de onvermijdelijke grootschalig heid ook veel kleinschaligheid blijft bestaan. Juist door de automatisering en de nieuwe techniek zijn daar moge lijkheden voor. Het werken in die samenleving zal hoge eisen stellen aan onze creativiteit en ons aanpassings vermogen. Daar zullen We ons meer op moeten richten en dat kan al bij het on derwijs beginnen. Onderwijs dat men sen open stelt voor vernieuwing, dat ze flexibel maakt. 'Ik wil hier zeker geen doem-denken uitdragen", aldus prof. Glastra van Loon, "maar het is wel zaak dat we oplossingen vinden voor de vele proble men waar we voor staan." Daar ziet hij ook de grote taak voor D'66, meer nog dan tevoren, want van de grote gevestigde politieke partijen is de vernieuwing niet te verwachten: die zijn nog te veel gericht op samenle vingsvormen die voorbij zijn, op het zoeken van oplossingen voor proble men die niet meer actueel zijn. De D'66-voorman schetste in het kort de fouten die de partij in het verleden heeft gemaakt, fouten die tot een zo grote terugval bij de verkiezingen hebben geleid: een te grote identi ficatie met kleine maatschappelijke J. Glastra van Loon. groeperingen, het te nadrukkelijk be rijden van stokpaarden ("we moeten voorkomen dat we ons door onze des kundigheid teveel laten meeslepen"), plus een grote mate van onduidelijk heid in het deelnemen aan de verschil lende kabinetten Van Agt. In antwoord op vragen vanuit het aan dachtige gehoor gaf de D'66-senator toe dat de boodschap van D'66 op korte termijn niet vrolijk is, maar op langere termijn juist zicht geeft op een veel aantrekkelijker samenleving. Wat de opstelling van de partij in de politiek betreft merkte hij op: "We zul len oppakken wat goed is, los van of het van onze eigen partij komt of niet". Op een pleidooi voor een beter mobili seren van het creatief vermogen van de D'66-achterban, verwees prof. Glastra van Loon naar het "handjevol mensen" dat daarvoor helaas beschik baar is. Zelf zal hij met zijn mede-D'66- Eerste Kamerleden op papier zetten hoe de partij de zo noodzakelijke ver nieuwing het best vorm zal kunnen geven. In onze showroom staan o.a.: Heyligers - Johannus - Content. LE^-UJyH Amersfoort - Arnhemsestraat 8-10 - Tel. 033 - 630144. :3|nql Midden Noord en Oost Nederland spaarbank Soest: Van Weedestraat 5, Tel. 16600 - Smitsweg hoek Nieuweweg. Tel 19525 - Soesterbergsestraat 32, Tel. 18016 - Tamboerijn 23. Tel. 23280 In een extra uitgeschreven vergadering (vórige week donderdag) van de com missie Ruimtelijke Ordening is het raadsvoorstel Stads- en Dorpsver nieuwing bijgesteld. Met name de vra gen uit de commissie Algemene Be stuurszaken zijn door het College van B&W positief beantwoord in een uit voerige brief en door de commissie R.O. naar tevredenheid ontvangen en bekrachtigd. Bij dit voorstel, dat donderdagavond a.s. in de Raad wordt behandeld, gaat het om het aanvaarden van de gemeen te Soest van een bedrag uit 's rijke schatkist voor 1985 ter grootte van 808.000 gulden, een daarbij behoren de subsidieverordening, een inspraak verordening en een verdelingsbesluit 1985. Het college ging alsnog akkoord met het voorstel van de commissiele den om de Gemeenteraad de hoofd lijnen van het beleid te laten bepalen en B. en W. te belasten met de voor bereiding en de uitvoering daarvan. Vóór 1 april dit jaar zal een meerja renplan worden vastgesteld en bepaalt de Raad welk bedrag voor stadsver nieuwingsactiviteiten beschikbaar is. De aanvragen voor een bijdrage per sector worden in volgorde van binnen komst afgehandeld. B. en W. schrijven letterlijke: "Een noodzakelijke handelwijze aangezien het de verde ling van beperkte middelen betreft. Indien een dergelijke bepaling ont breekt ontstaat willekeur." Afwij kingen worden overlegd met de com missie R.O. Het College belooft de in sprekers niet alleen te horen, maar hun argumenten ook van commentaar te voorzien. Commissielid Jan Visser (Prog. Soest) tekende bezwaar aan tegen de plannen van B. en W. om bij aanvaarding van de nieuwe inspraakverordening de oude Inspraaknota van 1976 in te trek ken. Hij werd gesteund door Adriaan Pothuizen (D'66), die naderhand het College toch het voordeel van de twij fel gunde en toegaf. Wethouder G. Plomp (VVD) wil niet de indruk wekken "dat wij in geen enkel opzicht de fout zullen ingaan". Maar hij zei, dat het gemeentebestuur "niet uit de pas liep" bij het V.N.G. (de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten), die de tekst van de verordening heeft samengesteld. Ook Ries van Logtenstein (CDA) drong aan op een juiste inspraak procedure. Ter sprake kwam eveneens een brief van de Woningbouwvereniging "Soest, die pleit voör een gestructureerd over leg met de vereniging. Verder vinden zij een leefmilieuverordening en een stadsvernieuwingsplan belangrijke instrumenten "in het tegengaan van ongewenste ontwikkelingen in toe komstige stadsvernieuwingsgebieden en het scheppen van rechtszekerheden voor de betrokkenen in die gebieden. Het is ook een gemeentebelang dat de burgers zicht hebben op een goede woonomgeving. Een andere brief aan de commissie R.O. van dé .Historische Vereniging "Sóèst" maakt het gemeentebestuur van deze gemeente attent op de wen selijkheid een onderzoek in te stellen welke panden in 1985 en in 1986 behou den moeten blijven. Bij de behandeling van het meerjarenplan zal zo'n onder zoek wat in Soest "beeldbepalend" is meegenomen worden. In dat verband wees Van Logtenstein nog eens op het gemeentelijke krottenplan en een oude lijst van de "Soester Gemeenschap", die een aantal jaren geleden alle his torische gebouwen in Soest heeft ge inven tariseerd. Houten Schuur Wethouder Plomp deelde mee dat het College geen plannen heeft om de BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-133 31 WEEKMENU voor ƒ26,50 23 t/m 29 januari Kalfsvleespastijtje Sparerib Diverse groenten Diverse aardappelen Crêpe fantasie Iedere woensdagavond LIVEMUSIC Auto van de weg gehaald Op de Amersfoortsestraat hield de poli tie in het weekeinde de 20-jarige Ameri kaan W. S: uit Huis te Heide aan, wiens auto de nodige gebreken vertoonde. De wagen werd voor technisch onder zoek aan het bureau geplaatst. O.m. bleken de remmen slecht te zijn. Verlichtingscontrole Maandagmorgen hield de politie onder de fietsers op de Birkstraat en de Ossendamweg een controle op de ver lichting. Er werden vier processen- verbaal uitgedeeld, plus een aantal waarschuwingen Weggebruikers gedragen zich voorbeeldig Op diverse plaatsen in de gemeente Soest hield de politie maandag j.1. con trole op de naleving van de verkeers- voorschriften. Met uitzondering van één bromfietser moest worden vast gesteld dat alle weggebruikers zich - mede met het oog op de slechte weers omstandigheden - voorbeeldig gedroe gen. naaste omgeving van de Houten Schuur in het Smitsveen "in te vullen". Er be staat ook geen aanvraag tot uitbrei ding, zodat de Soester huisarts Wal- ter het gebouwtje kan kopen van de ge meente. Van Logtestein was liever het hele stuk kwijt, in verband met de on derhoudskosten. De commissie R.O. steunt de plannen van het College en sprak zich eveneens uit voor de aan vraag van een artikel 19-vergunning om de landbouwer Van Schie aan de Wieksloterweg toestemming te ver lenen een stal te bouwen in het land goed Pijnenburg waar de bestemming Natuurgebied op rust. Alleen Pothuizen maakte bezwaar om de landschappelijke waarde in dit ge bied in tact te laten. B. en W. gaan van- tevoren eerst met de provincie praten alvorens de artikel-19 procedure te starten. Het Ministerie van Landbouw ondersteunt de plannen van de heer Van Schie, aldus de wethouder. Het Soester gemeentebestuur vreest echter wel een precendent-werking. Tenslotte deelde de heer Plomp aan het eind van de vergadering mee, dat de tennisclub "Toss" aan de Bosstraat met twee banen kan worden uitge breid. De commissieleden gingen akkoord. BLOUSES, VESTEN, SWEATERS, BROEKEN in de nieuwe voorjaars- kleuren v.Weedestr.59 tel.12424 Soest Naar de maan Reeds jaren is men aan het zoeken, Ver buiten onze wereldbol. Men raadpleegt heele dikke boeken. 't Zij nieuw of oud, maar altijd kloeke, En schrijft weer nieuwe boeken vol. Zoo speurt men naarstig dag en nacht Wat de natuur heeft voortgebracht. Wat zit er in de lucht verscholen, Behalve regen, wind en zon? Wie maar op aarde rond blijft dolen, Den grond bewandelt met zijn zolen, Blijft altijd oppervlakkig, dom. Neen, geestesarbeid vraagt naar vrucht. Die zoeken wij nu in de lucht. Reeds electriciteit bij vrachten, Gaf onze kennis aan 't publiek, Die w' uit de lucht te voorschijn brachten En daarbij kwamen nog de krachten Van ,,lucht"ig draadlooze muziek, Die hooren wij nu heel den dag, En niemand, die het keeren mag. Nog is het menschdom niet tevreden, Zijn werk nog niet genoeg beloond. Zoo speurt men na dat grootsch verleden, Dat ons zooveel reeds gaf, nog heden. Of ook de maan soms is bewoond. Ook wil men weten met geweld Hoe is het toch met Mars gesteld? Hoe leeft men daar op die planeten, Millioenen mijlen hier vandaan? Zou men daar's winters zuurkool eten? En als het warm is ook zoo zweeten? Zou men ook daarheen kunnen gaan? Eén heeft het er reeds geprobeerd. Maar die is dood teruggekeerd. Ja, arbeid door, totdat het klaar is, Of Maan en Mars ook zijn bewoond, Wij moeten weten of het waar is, Als er voor ons een plaatsje klaar is. Dan wordt uw arbeid toch beloond. Arbeid dus voort tot aan uw graf, Schiet op de maan uw pijlen af. Wij loopen hier in angst en vreeze, In smart, vermoeienis en pijn. Zal ik er morgen nog wel wezen. Of zal ik na den dag van dezen In 't druk verkeer verpletterd zijn? De maan bewoonbaar? Dank, o Heer! Want d'aard is niet bewoonbaar meer! TROUBADOUR Sigarenkistjes voor huishoudelijke doeleinden Sigarenkistjes, welke men van hun eigenaardigen geur wil ontdoen, om ze voor andere doeleinden te gebruiken, behandelt men als volgt: Men giet een lepel spiritus in het kistje en steekt dit aan. Als de spiritus opgebrand is zet men het kistje een uur in de buitenlucht. Gewoonlijk is dan de reuk verdwenen. Mocht het niet zoo zijn, dan levert een her haalde bewerking zeker een goede uitkomst. De behandeling van de fijne wasch Om de fijne wasch tegen het beschroeien met het strijkijzer te beschu- ten, wordt aanbevolen het linnengoed, nadat het gewasschen is onder het stijven met een oplossing van zwavelzure ammoniak te drenken. Proces-verbaal Zekere Z. te Blaricum werd door de politie betrapt op het passeren van den spoorwegovergang te Soestdijk, toen de afsluitboomen reeds in da lende beweging waren, hetgeen hem een bekeuring kostte. Werkloos Er was eens een tijd, waarin werkloos zijn nog geen catastrophe be- teekende... een tijd, waarin ontslag nog geen verbanning uit de maat schappij beteekende... Dat was nog niet zoo heel lang geleden... dat was voor den wereldoorlog! Was men toen zijn betrekking kwijt... geen zorg... binnen korteren of langeren tijd had men weer een nieuwe! En die ..langeren" tijd duur de nooit langer dan één of meer maanden. En hoe is het de laatste jaren? Thans beteekent ontslag de stap in een ravijn, het ravijn der onmacht. Want dat is het verschrikkelijke van de werkloosheid: de onmacht! - De onmacht om geld te verdienen, de onmacht om de den mensch ge geven spieren te gebruiken, de onmacht om weer zijn intrede te doen in de maatschappij, zooals die door eeuwen heen is opgebouwd. Dagin-daguit steeds 's morgens opstaan met de gedachte: „wat zal ik vandaag doen, om mijn dag te vullen?" En het refrein, dat nadreunt: stempelen, stempelen, stem-pe-len, stem pe-len! De eenige afwisseling van den dag... de gang naar het stempel lokaal... en wélk een afwisseling! Dan verder het spreken met de ka- meraden-lotgenooten. Geen geld op zak om die tijd te korten, tenminste voor hen, die het ernstig opvatten... Dan...enkele kameraden, die het niet ernstig opvatten en met hun geld van de steun er een goeden van nemen... de verleiding en tenslotte de zwakheid... óók meedoen. Dan de ellende thuis, als het steungeld half of heelemaal verdwenei is... verbrast met de kameraden! De eerste moreele inzinking! De wanhoop, zijn gezin niet voldoende te kunnen onderhouden, het vernederende van de bijdragen van andere burgers te moeten rond-"" komen, terwijl aan iederen schouder een paar krachtige armen naar werk snakken, terwijl tusschen die schouders een hoofd staat, klaar om te denken... om hersenarbeid te verrichten. En dan het vooruitzicht op nóg slechter tijden, op nóg meer wanhoop! Dan breekt vanzelf los het verlangen om die gespierde armen, die knokige werkvuisten, die ontwikkelde hersenen eens te beproeven, zij het dan niet in het voordeel van de menschheid, dan maar in het nadeel... ereens op los timmeren...' loslaan op hen, die men méént te mogen aanzien als de schuldigen van dit alles...! Losbeuken op hem die maar den weg van den werk- looze durft te kruisen, los slaan op de dienaren van de maatschappelijke instellingen, die niet anders dan hun plicht doen en het geld. dat voor de werkloozenhulp bestemd is, zoo rechtvaardig en zuinig mogelijk moeten beheeren. Er kunnen immers nóg slechter tijden komen?4j Zoo martelt de werklooze zich; en zijn gezin lijdt daaronder diep. Ver wijten van de huisgenooten volgen, verwijten, die kant noch wal raken, die totaal misplaatst zijn, maar die zijn leed, zijn wrok nog verergeren! Zoo kan het ons allemaal gaan... Laten wij hen eerbiedigen en steunen, laten wij hen helpen door deze moeilijke tijden heen te komen en niet leeren de vuisten te ballen als wapen... maar als werktuig voor den arbeid!

Soester Courant | 1985 | | pagina 5