vereniging f\ Q Vrijwilligers Vakature Bank Jan Jansen opent serie van Ned. Bach Ensemble Bij ons op Soest Vakantiewerk Hulptransporten naar Poler voorlopig stopgezet harrie toonen assurantiën Concert voor scheidende leden van de commissie voor de kerkmuziek ffSf, -• - - - P. Stalenhoef autoschade WOENSDAG 23 JANUAR11985 SOESTER COURANT PAGINA 9 Openluchttheater 'Thuiswerk' gaat onverminderd door Filmhuis: 'Oblomov' Arti-Skoop: Carnaval met clowns Tutti en Frutti (4-12 jaar) Agenda 'De Borg' U kunt kiezen: een nieuwe auto verzekeringen-hypotheken-financienngen klarinet 14 - 3766 gt soest - tel. 02155-18049 Tutti en Frutti zijn twee clowns die de hoofdrollen spelen in het theaterstuk dat gebracht wordt door de theater groep van de Kinderboerderij de Vrije Teugel. Het stuk gaat over Tutti en Frutti die op een slechte dag hun ezel Nono kwijt raken. Dat is natuurlijk niet leuk. Om hun verdriet te vergeten doen zij mee aan een wedstrijd, "de wereld kampioenschappen voor clowns". Dat belooft natuurlijk heel wat. Hoe zou dit allemaal aflopen? Na de pauze, waarin iedereen zoals gewoonlijk iets te eten en te drinken krijgt, worden er tekenfilms vertoond. Korte films, van o.a. Donald Duck, Micky Mouse, Popeye, Woody Wood- pecker, Laurel en Hardy. Na de tekenfilms gaan we met de clowns Tutti en Frutti CARNAVAL vieren. Dat wordt natuurlijk dolle pret. Iedereen moet proberen verkleed te komen. Lukt dat niet, dan hebben wij wel verkleedkleren. Wanneer je je niet verkleden wilt is dat geen pro bleem hoor. Dus iedereen is van harte welkom. Het programma is voor alle leeftijden en begint om 14.00 uur, en is om 16.30 uur afgelopen. De sociëteit is om 16.00 uur geopend. Toegang 4,-. Reserveringen tel. 19037/ 19577. In de voorbije twintig jaar hebben eén aantal markante figuren het gezicht van de Commissie voor de Kerkmuziek van de Raad voor de Eredienst der Ne derlands Hervormde Kerk bepaald. De Commissie wil haar erkentelijheid, tonen aan deze vier scheidende leden door hen een concert aan te bieden. Uitgevoerd zullen worden werken van hun eigen hand. Het programma bestaat uit de volgen de werken - Willem Vogel: Mehrtens Tryptiek koor en orgelTriosonate voor orgel - Freek Houtkoop: Füwahr er trug unsere Krankheit, Nunc Dimittis; - Evert Westra: Delen uit de Johannes Passie, Variaties over Psalm 25; Maarten KooyMetamorphose (Psalm 134), Magna res es amor, Zeven orgelstukken. Uitvoerenden zijn: De Nederlandse Cantorij o.l.v. Reinoud Egberts en de organisten Kees van Eersel en Gijs van Schoonhoven (allen lid van de Commis sie voor de Kerkmuziek Het concert zal gegeven worden op vrijdag 26 januari a.s. in de Nicolaikerk te Utrecht. Aanvang: 19.30 uur; toegang vrij. voor de deur of dezelfde in een andere kleur. 1e Heeserlaantje 2 Tel. 18600-Soest het Itenmerii voor nkwerk De cantor-organist van de Oude Kerk. Jan Jansen, opent a.s. zondagmiddag de concertserie in het kader van het Muziekjaar 1985. georganiseerd door het Ned. Barh Ensemble. De meest beroemde uit de rij van com ponisten, die dit jaar centraal worden gesteld, is ongetwijfeld Johann Seb. Bach. Naast kantates. passionen en missen dankt hij zijn faam ongetwij feld ook aan de orgelwerken, die veelal voor liturgisch gebruik en al improvi serend ontstonden. Telkens vinden wij de naam J. S. Bach terug in de orgel concert-programma's. Niet voor niets! Velen beschouwen hem als een van de grootste orgelcomponisten aller tijden. Bovendien schreef hij een grote diver siteit aan werken, wat het gemakkelijk maakt een heel programma aan hem te wijden. Jan Jansen is reeds geruime tijd werk zaam als cantor-organist van de Oude Kerk te Soest. Naast zijn liturgische funktie verzorgt hij bovendien regel matig concerten in de Oude Kerk. Re gelmatig concerteert hij elders; onder meer dit jaar in Leipzig, een van de standplaatsen van J. S. Bach Het programma voor dit concert is een doorsnede van het oeuvre van J. S. Bach: - Het concerto in a moll, een orgelbe werking van het concerto grosso van Antonio Vivaldi. - Triosonate nr VI in G-dur. -Twee koraalvoorspelen - en de beroemde panacaglia in c-moll. Het concert is a.s. zondag 27 januari, aanvang 15.00 uur in de Oude Kerk te Soest. Toegangsprijs 7.50. Abonne ment voor de gehele serie: 40.- normale prijs 50,-1 Kaarten zijn te koop bij de Gouden Snaar, Steenhoff- straat 13a te Soest. Telefonisch bestel len bij H. Rademaker, tel. 02155-10466. Immers, laatst werd er besloten Door den 'Eersten Soester Raad Dat zij zich niets laat onttrekken. Als men grensvertrekken gaat. Ook de Tweede Raadsche Heeren Protesteerden nogal fel, Maarzij trokken de gedragslijn Met de Eersten parallel Samen trekken zij ten strijde Voor het Soester Algemeen En zoo blijkt ondubbelzinnig Dat in deze Soest is... één! Hoe men Isselt ook wil noemen, Stuk historie of oud roest, Alle Soesters spannen sa men Voorde leuze: 'Soest blijft Soest E.vanEeden Een jong meisje zei eens tegen mijn man: ik knip al uw gedichten uit en be waar ze in mijn missaal. Als de pastoor me verveelt, ga ik uw liedjes zitten lezen.' Jongeren hebben weinig tijd en aandacht voor oude mensen en de dingen die voorbijgaan. Zelden vragen moderne lieden aan een bejaarde man of vrouw: wat deed U toen, wat gebeurde er precies in Soest, hoe zat dat eigenlijk In Bij ons op Soest" publiceert de Soester Courant verhalen van echte Soesters die in deze gemeente zijn geboren of getogen. Jan Visser loopt hen tegen het lijf, luistert geïnteres seerd en schrijft hun relaas op. Vandaag: mevrouw L. van Eeden-de Bruin (84) Jan Visser Het barre winterweer zal er zeker oor zaak van zijn dat de toeloop van vrij willigers wat terugloopt. Mocht de kou langer aanhouden dan verwachten wij, dat menigeen toch de warme woning ontvlucht en zich bij de Vrijwilligers Vakature Bank laat informeren ovei beschikbare onbetaalde jobs. Het ligl niet in onze bedoeling adviezen te ge ven over de wijze waarop men de aan staande vakantieperiode denkt door te brengen, wel willen wij aandacht vra gen voor de door de Landelijke Ver eniging van Vrijwilligerscentrale op het gebied van vakantiewerk in 1985. In het vakantieboekje worden onge veer 40 organisaties opgenomen die vrijwilligers zoeken verspreid over het hele land. Exemplaren zijn verkrijg baar bij de VVB. De Landelijke Stichting Vrijwilligers zal via het televisieprogramma "Wis sels" op 18 januari a.s. de z.g.n. Vrij- willigerstelefoon in bedrijf stellen. Het nummer van deze nieuwe lijn is: 030-910286. Op deze wijze denkt de LSW een groot publiek in staat te stellen vragen te stellen over het vrijwilligers werk. Vakatures Rode Kruis heeft plaats voor een groot aantal vrijwilligers m/v voor hulpverlening in het algemeen, bij sport en andere evenementen, strand- posten, boottochten en in de vakantie huizen Stichting opvang en herstel alcoho lici zoekt voor de opvang en begeleid- ding van partners van ex-verslaafden een onbeperkt aantal vrijwilligers m/v. Bij dezelfde stichting is tevens plaats voor vrijwilligers bij de opvang van al coholici in probleemsituaties. Men krijgt opleiding tot begeleidingshulp. Vrijwilligers gevraagd voor het rondbrengen van warme maaltijden. Rijbewijs vereist. Km. verg. Diabetes Vereniging Nederland heeft plaats voor enkele vrijwilligers m/v. om aktief te zijn binnen de werk groep. Verder worden nog vrijwilligers ge vraagd bij oppascentrale voor gehan dicapten, tuinonderhoud, geven van naailessen aan buitenlandse vrouwen, peutersoppas, bejaardenbezoekers en hulp in psychiatrische inrichting. I Informatie over vakatures en inlichtin gen: Steenhoffstraat 46 in Soest, tel. 12630. Het kantoor van de Vrijwilligers Vakature Bank is geopend op maan dag, dinsdag en donderdag van 10.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tol 15.30 uur. De weduwe: 'Wij kwamen in 1923 in Soest wonen. Man man was eerst klerk bij notaris Prillewitz en notaris Dam mers, later bij notaris van Veeren. Hij stierf plotseling in 1953 en is vijfen vijftig jaar oud geworden. Zeshonderd mensen waren aanwezig bij zijn begra fenis en de politie moest de weg afzet ten. Ik woon nu al 62 jaar in dit huis aan de Soesterbergsestraat. Dat is een hele ijjd, maar het is zp ko^.. 4. Kijk, op deze fofo un 1929 fietóTmijh" man op de Nieuwerhoek. Ze noemden hem 'lange man'. Hij" was voor ieder een een vraagbaak en zeer actief in het maatschappelijke leven van Soest. Hij kon nooit nee zeggen. Hij was voorzit ter van Apollo, van de vereniging 'Soest-'zuid' en van de gymnastiekclub ADO. In 1935 schreef hij de weldadigheids- revue 'Laat rollen je centen' met medewerking van zestien balletgirls en muziek van J. Uiterwijk en z'n band. En dit is het programma uit 1936 toen hij 'Lach en geef' maakte. Beide werden opgevoerd in hotel 'Eemland'. De opbrengst was voor de armen. Wij 'dames maakten 's avonds bij Venema in de F. C. Kuyperstraat de kostuums. We liepen alle winkels af om prijzen voor de tombola. De eerste opvoering was altijd voor de élite, om veel geld binnen te halen. De kok van 'Zonnegloren', mijnheer Snor, maakte het paleis Soestdijk na van cake en marsepein. Dat werd op z'n a- merikaans verkocht,. Het armenbestuur van de kerk had een lijst met namen van mensen die het arm hadden. Zuster Truus en zuster Henny kenden ook veel adressen. Dan deden we vóór de Kerst vlees, worst, snoep, koffie, thee enz. in grauwe papieren zakken en met de auto's van de brandweervereniging werden ze rondgedeeld. Ik weet nog goed: mijn man kwam bij 'zwarte Hanna' op de Kolonieweg. Ze had een levensgevaar lijk kacheltje in de kamer staan en ze zat op een kapotte, rieten stoel. Een dag later stond ze hier op de stoep: woont hier die lange man? Ze kwam hem bedanken en vertellen dat ze die grote worst van Saleur (ze bedoelde ei genaar Laseur) helemaal in haar een tje had opgegeten. Mijn man maakte voor die revues alle liedjes en de proloog. Hij schreef ook de Oranje-Feest-Cantate voor het 40- jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina. Op muziek van Jan Bartelmans. Dat stuk werd met de gezamenlijke Soester koren uitgevoerd in het Open luchttheater. Daar werd veel gebruik van gemaakt. Toneelstukken als 'De getemde feeks' en 'Boefje' werden in die tijd opgevoerd. Het Openluchtthea ter was dan goed bezet. Dat gebeurde veel. Mijn zoon weet dat nog beter dan ik. Hij ging altijd mee naar de repetities. Een week voor mijn man stierf, deed Ook de stichting Midden-Nederland Helpt de Polen ondervindt op het ogen blik veel hinder van de barre weersom standigheden. Om onnodige risico's voor de vrijwillige chauffeurs te ver mijden, zijn de voedsel- en kleding- transporten voorlopig stopgezet. Het thuiswerk van de stichting gaat evenwel onverminderd voort. Inzame len, verwerken en inpakken, alles klaarmaken, want zodra het beter weer wordt, vertrekken zeven tot acht grote vrachtwagens richting Polen, om de ongezamelde goederen naar de plaats van bestemming te brengen. In drie jaar tijd zijn reeds exact 120 trans porten naar Polen uitgevoerd. 'We proberen de Polen iedere dag te helpen. Vandaag help je ze aan eten, maar morgen hebben ze weer honger', zegt Ab Blokzijl uit Soesterberg, de co- ordinatir van Help de Polen midden- Nederland. Geld 'De transportkosten rijzen de pan uit en om het werk te kunnen blijven doen. moeten we toch hier en daar geld van daan hebben. Dieselolie, kleding en voedsel, het blijft allemaal nodig om de Polen te helpen'. In Bunnik, Odijk en Leerdam zullen nieuwe afdelingen ten behoeve van de hulp aan Polen worden opgezet. Blok zijl verwacht dat hetzelfde binnenkort in Zeist gebeurt. 'We groeien uit onze voegen. We zijn één van de weinige stichtingen, die het hele jaar werken, maar we gaan door met inzamelen en verzenden. We houden er niet mee op', verklaart hij. Ondanks het grote succes van de laken- actie, vorig jaar september, blijft het toezenden van kleding en beddegoed naar Polen noodzakelijk volgens Blokzijl. 'Het is daar nu 28 graden onder nul. Wij lopen al te koukleumen als het een beetje vriest, en wij hebben nog betere kleding ook' 0[ok aan de vraag naar verpleegsters uniformen zal op korte termijn gedeel telijk voldaan kunnen worden. Van ver schillende ziekenhuizen uit de regio zijn inmiddels zendingen en positieve reacties gekomen. Vanuit Den Haag krijgt de stichting Midden-Nederland Helpt de Polen een complete inboedel voor het inrichten van een verzorgings tehuis in Polen. Tot het moment dat er financiële ruimte vrijkomt om deze inboedel naar Polen te transporteren, zullen de attributen worden opgeslagen in een loods van een bedrijf op de Veluwe. Je leeft bij de dag met de gratie van wat de mensen je geven', mijmert Ab Blokzijl, die alweer bezig is nieuwe ac tiviteiten te ontplooien. Zoals het idee om Poolse kinderen op vakantie te stu ren. 'Al deze plannen hebben een lange voorbereidingstijd nodig, voordat ze gerealiseerd kunnen worden. Voor de rest is het nog even afwachten wat er aan nieuwe dingen gaat gebeuren'. Titusville De Amerikaanse dominee John Merz uit Titussville, de zusterstad van Soest in Florida komt op dinsdag 5 februari in Soesterberg aan. Hij zal dan de op brengst bekend maken van de geldin zameling in het kader van de Titusvil- le-actie 'Help Soest de Polen helpen'. Van dit geld zal medische apparatuur worden gekocht, dat geschonken wordt aan Poolse ziekenhuizen. Hetzelfde ge beurde in 1984 toen het ziekenhuis in Kozle voorzien werd van medische ap paratuur. Ook zal de predikant met Ab Blokzijl naar Polen reizen, om zich wederom te oriënteren van de situatie in het land. Blokzijl legt in de zomer een bezoek in Titusville af, waar de mgelijkheden be keken zullen worden voor het opzetten van een nieuwe actie in Titusville en omgeving. Op donderdag 16 mei (Hemelvaartsdag) vertrekt ook weer een bus met mensen naar Polen voor een negendaagse oriëntaitereis. Ab Blokzijl organiseert dit buiten de stichting om. 'Als je met zo'n reis mee gaat, kun je er niet meer omheen. Dan weet je dat hulp aan de Polen absoluut nodig is. Op de televisie zie je wel eens beelden van mensen met bontjassen aan. Maar nooit zie je het platteland. Wij zijn bezig voor de armen. Die hebben het nodig', aldus Blokzijl, die vertelt dat nog tien plaatsen vrij zijn. Tot slot kan hij het niet laten om alle mensen nogmaals aan te sporen voed sel, kleding en alles wat ze maar kunnen missen af te staan. Het is niet voor hemzelf. Het is voor de Poolse be- zolking. Donderdag 24 januari, 21.00 uur: Op donderdag 24 januari is de vermaar de Russische film "Oblomov" van de Russische cineast Nikita Michalkov in het filmhuis te zien. 'Oblomov' is een verfilming van de ge lijknamige Russische roman uit 1959, geschreven door Ivan Aleksandrovitsj Gontsjarow (1812-1891). De hoofdper soon van dit beroemde boek, Oblomov, is een symbool geworden van luiheid, Passiviteit, gebrek aan dadendrang en onverschilligheid tegenover alles wat het grootste deel der mensheid in be weging houdt: liefde, geld, kennis, macht, kunst. De openingsbeelden van de film tonen al meteen de aard van Oblomovs be staan. De camera dwaalt door de half duistere vertrekken van een huis in St. Petersburg en eindigt bij een divan waar Oblomov ligt te snurken. Dat het al midden op de dag is wordt dui delijk als zijn oude bediende Zakhar sloffend en zuchtend de gordijnen opentrekt. Oblomov wordt gekarak teriseerd als een wat egocentrische (nietegoïstische), gevoelige, twijfelen de, maar ondanks alles erg sym pathieke figuur, die niets meer moet hebben van de omringende wereld, die voor hem slechts sombere berichten heeft; de huur van z'n appartement wordt opgezegd, de rentmeeser van z'n ver weg gelegen landgoed bericht dat een bankroet voor de deur staat. Maar Oblomov trekt liever de dekens over zijn hoofd om te dromen van zijn gelukkige kinderjaren èn zijn geliefde moeder. De komst van zijn jeugdvriend Andrej Stolz, een Rus van Duitse afkomst, veroorzaakt echter grote veranderin gen in Oblomovs leven. Stolz is in bij na alles zijn tegenpool, een succesvol zakenman, een man van de wereld die soirees en feesten bezoekt, geïn teresseerd is in politiek en cultuur, noem maar op. Hij sleurt Oblomov mee in het sociale leven van St. Peters burg. Maar OblomoV verveelt zich stierlijk bij alle oppervlakkigheid die daar heerst, bij al die mensen die zo actief zijn in het najagen van loze idea len en waardeloze doelen. Net op het moment dat hij dat leventje de rug weer wil toekeren ontmoet' hij Olga, een vriendin van Stolz. Stolz, die korte tijd later voor zaken naar het buiten land vertrekt, vraagt Olga een beetje op Oblomov te letten, opdat deze niet meer in z'n luie leven terugvalt. Dat lukt: Oblomov raakt tot over z'n oren verliefd op Olga en leeft helemaal op. Het is inmiddels zomer en ze betrek ken aangrenzende buitenhuizen. Oblo mov bruist van levenslust en stelt al les in het werk om de genegenheid van Olga te winnen en te behouden. Maar uiteindelijk komt toch z'n lethar gische en twijfelende aard weer boven en deinst hij terug voor een huwelijks aanzoek. Dan keert Stolz terug.. Een zeer poëtische film zowel in beeld, in de dromerige shots en flashbacks, als in het gesprokene. Woord en beeld drukken dezelfde gevoelens uit, vullen elkaar aan. 140 minuten luieren, zitten en genieten van deze film. "Oblomov" ging in april van het vorig jaar in Ne derland in première. Aanvang: 21.00uuj\ Entree5,-/leden, cjp. en 65 ƒ4,-. AgendaDonderdag' 31* januari''Eija- naika" van Shohei Imamura (van "Narayama" Donderdag 7 februari een drieluik over Rotterdam (Nederland 1984). En op do. 14 februari "Un Dimanche a la Cam pagne" van Bertrand Tavernier (Frank rijk 1984). Zondag 27 januari, lj. 00 uur: Woensdag 23 januari 9.00 uuf Damesbowlen Wijkver. 10.00 uur Bewegingsleer. 14.00 uur Soos Veenbes. 19.30 uur Inhaalwedstrijd Bedr. Bowling. Donderdag 24 januari 10.00 uur Senioren Bowlen 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar. 20.00 uur Bridge. 20.00 uur Bowlen Wijkver. Vrijdag 25 januari 10.00 uur Senioren Bowlen. 20.00 uur Film Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen Mercurius. Zaterdag 26 januari 13.00 uur Bridge wedstrijden. 20.00 uur Bingo-avond Wijkver. Maandag 28 januari 10.00 uur Senioren Bowlen. 19.00 uur Bowlen S.B.B. 19.30 uur Verg. Pers. Jac. Hermans. 20.00 uur Filmclub. 20.00 uur Bijeenkomst I.K.T.O. Dinsdag 29 januari 16.00 uur Type cursus Scheidekker. 19.00 uur Bowlen S.B.B. Woensdag 30 januari 9.00 uur Damesbowlen Wijkver. 9.00 uur Radio opname R.V.U 10.00 uur Bewegingsleer. 14.00 uur Soos Veenbes. 19.30 uur Bedrijfsbowling. 20.00 uur Verg. Knickebockers. Donderdag 31 januari 10.00 uur Senioren Bowlen. 20.00 uur Rijschool Ruyssenaar. 20.00 uur Bridge. 21.00 uur Bedrijfs Bowlen. Vrijdag 1 februari 10.00 uur Senioren Bowlen. 19.00 uur Jeugdbowlen Wijkver. 20.00 uur Klaverjassen Wijkver. Zondag 3 februari 12.00 uur Koffieconcert Trio Mauve. Maandag 4 februari 10.00 uur Senioren Bowlen. 19.00 uur Bowlen S.B.B. Dinsdag 5 februari 14.00 uur Bridge. 19.00 uur Bowlen S.B.B. hij nog mee aan een concert van het mannenkoor 'Apollo' in het gebouw 'Religie Kunst' aan de Rembrandt- laan. S.P.S.V. Mijn man was in de oorlog fel anti duits. Later vond men in de dossiers van Ros van Tonningen een brief van iemand die hem verraden had. Die man is gearresteerd en veroordeeld. Toch heeft mijn echtgenoot veel N,S.B.-ers weer geholpen die na de oor log uit de kampen terug kwamen. Als notarisklerk had hij veel contacten met de politie. In dit oude jubileum nummer uit 1955 van de Soester Politie Sport Vereniging staat een gedicht (1950) van mijn man die medewerker was van het S.P.S.V.-Nieuws. De prestaties der Politie, Waren vijf jaar magnefiek. 't Nut van al die sportprestaties Heeft zich vaak geïllustreerd. Een agent heeft dezer dagen, 'nog een hollend paard gekeerd. Als een tijger sprong de kerel, en hij hing aan 't dier zijn kop. Groot onheil werd zó voorkomen En het wilde paard stond 'stop enz. Mijn man schreef heel veel. Elke week plaatste hij een rijmpje in de Soester Courant, die toen twee keer in de week verscheen. Dit zijn twee dikke schrif ten vol met knipsels, 's Avonds laat moest hij nog zijn vers schrijven over de één of andere actuele gebeurtenis. Hoe vindt u dit? Uit 1938! Het gaat over het verleggen van de gemeentegrens. (Opnieuw een fragment

Soester Courant | 1985 | | pagina 9